PPR wil bouw van villa's bij Jelgersmaldimek schrappen Clubs te laat bij bouw sporthal betrokken' Hondenbelasting in Wassenaar fors omhoog ADVERTENTIE-SPECIALS REGIO .LEIDEN WOENSDAG 1 FEBRUARI 1989 'Actie- en milieugroepen in Oegstgeest en Leiden mobiliseren' OEGSTGEEST Door een wandeling met de War- mondse professor P. van Zevenster door het bos rond de Jelgersmakliniek, gister middag, is het Oegstgeester PPR-raadslid G. van Eisen er nog meer van overtuigd geraakt dat het Endegeest- project moet worden afge blazen. Hij wil nog een ultieme poging wa gen om de dreiging te keren van be bouwing van dit bos van landgoed Endegeest met 48 villa's. "Kunnen we eigenlijk ook nog wat anders dan luxe villa's bouwen in Oegst geest?" Ook het wegennet dat de toekomstige bewoners van die vil la's moet ontsluiten, mag er niet komen, vindt hij. "De bevolking moet worden ge mobiliseerd", zegt hij, "evenals als milieu- en -actiegroepen in Leiden en Oegstgeest". En: "Dat er verder zo weinig drukte wordt gemaakt, is het gevolg van de weinige informa tie die er beschikbaar is. Daar wil ik samen met de milieu-organisaties heel snel wat aan doen". door Wim Koevoet Erg optimistisch is Van Eisen niet. In de Oegstgeester raad, die het laatste woord heeft over deze in Leiden begonnen discussie, tekent zich een grote meerderheid voor het plan af. Het plan staat dank zij wethouder Kohlbeck (PvdA) zelfs te boek als "de deal van de eeuw". Projectontwikkelaar IBB Kondor mag villa's bouwen en lapt als te genprestaties het Endegeestkas- teel en de Jelgersmakliniek op. De plannen kunnen alleen doorgaan als de gemeente Oegstgeest (Ende geest is eigendom van Leiden maar ligt op Oegstgeester grondgebied) planologische medewerking ver leent. Later deze maand nemen de fracties hun definitieve standpunt Te netjes "De bewoners van de Endegeester- straatweg zijn al in het geweer ge komen maar dat ging me allemaal te netjes. De pest is ook dat er zo weinig mensen omheen wonen en ik als fervent tegenstander van de plannen niet kan leunen op betrok kenheid van massa's mensen". De belangrijkste conclusie die Van Eisen trekt uit zijn "onthullen de" wandeling met de Warmondse professor, die hem was aanbevolen door de Warmondse bioloog en partijgenoot K. van Kuijen, is dat er aan de villa's wel degelijk waar devol groen wordt opgeofferd. De Oegstgeester 'projectleider' wet houder Kohlbeck (PvdA) en inge huurde planologen van bureau Stad beweerden eerder het tegen deel. Van Eisen: "De onderhoudstoe- stand van het bos rond de kliniek valt heel erg mee, zeker als je een vergelijking maakt met de staat waarin het bos verkeert rond het Huys te Warmont, waar professor Van Zevenster woont. De tijd dat alles keurig netjes op een rijte stond, is voorbij en daarom pik ik opmerkingen zoals 'die populieren moeten weg want die horen hier DIEFSTAL De politie in Voor schoten heeft vannacht drie Hage naars van 17, 24 en 26 jaar aange houden, die verdacht worden van een inbraak in een snackbar aan de Leidseweg in Voorschoten. Of er iets in de snackbar wordt vermist, was vanochtend bij de politie nog niet bekend. Winkeldief op heterdaad betrapt LEIDERDORP - Een 32-jarige in woner van Leiderdorp is gisteren op heterdaad betrapt bij diefstal. De man probeerde gistermorgen in een levensmiddelenwinkel in De Winkelhof aan de Engelendaal in Leiderdorp pakken scheermesjes ter waarde van 500 gulden mee te nemen. Het personeel van de win kel snapte de man en leverde hem over aan de politie. Volgens een woordvoerder van de politie gaat het om 'een oude be kende'. Omdat de man geregeld voor diefstal wordt aangehouden, is de officier van justitie gisteren gevraagd snelrecht toe te passen. "Als we de man nu loslaten, staat hij hier volgende week weer", al dus de politie. niet thuis' niet. Het bos is ook een uniek refugium voor bosvogels. Er zitten koperwieken, allerlei soor ten spechten en ook de bosuil is vertegenwoordigd. Qua beplanting moeten vooral de Gelderse roos en de bosanemonen worden ge noemd. Het bos is een uitloper van de geestgronden. De professor zei gekscherend dat Oegstgeest steeds meer de geest verliest en dat vind ik zeer treffend uitgedrukt. We zijn met zijn allen al het Oegstgeester groen aan het verstenen". Van Eisen wil af van de koppe ling die wethouder Kohlbeck als maar voorhoudt: "De twee monu menten kunnen alleen maar wor den gespaard door dit bos vol te la ten bouwen. Afgezien van het feit dat ik niet geloof dat dit de enig denkbare constructie is, wil ik wel kwijt dat als ik word gedwongen te kiezen tussen het bos of de monu menten, ik de gebouwen wil opof feren". Oud-Poelgeest De PPR'er memoreert de zaak Oud-Poelgeest. "Daarvan werd aanvankelijk ook gezegd dat alleen verkoop met restauratieplicht aan een bollenboer het kasteel kon red den, maar dat is gelukkig ook an ders gelopen". Van Eisen pleit er voor om een idee, dat oorspronke lijk afkomstig is van de WD, na der te onderzoeken: "Gebruik de Jelgersmakliniek als nieuw raad huis. Dan blijft de kliniek ook be houden. En Leiden moet alles op alles zetten om het Endegeestkas- teel te redden. Ik weet wel dat het rijk is bestookt maar als dit soort zaken echt gaat wringen, en dat is nu het geval, dan moet er wat te doen zijn". Van Eisen heeft gistermiddag nog een hem zeer onwelgevallige ontwikkeling gesignaleerd en wel de wijze waarop de architect Bob van Beek met de omgeving van zijn nieuwe huis, waar vroeger profes sor Bastiaans woonde en werkte, is omgesprongen. "Hij heeft er een hek omheen gezet en een sloot ge graven, zonder ontgrondingsver gunning. De lelijkerd heeft de hele boel afgezet. Vroeger kon je over het voorterrein wandelen, met die in- en uitrit met twee palen. Dat is door die sloot nu niet meer moge lijk. Door een hek, zomaar op het pad, kunnen bepaalde wandelin gen niet meer worden gemaakt. Stukje bij beetje wordt de beleving van dit bos om zeep geholpen". Ge meentesecretaris P. Hordijk be strijdt overigens dat het hek en de sloot illegaal zouden zijn. Voor geen van beide is een vergunning nodig. Van Elsens hoopt in de gemeen teraad in D66 medestanders te vin den. De democraten hebben zich eerder, net als Van Eisen, tegen stander van de plannen verklaard. Maar in het CDA is er ook sprake van beweging. "Ik ben de dissident in mijn fractie", bevestigt me vrouw de Vroomen-den Boer een vermoeden van Van Eisen. "Ik ben erop tegen dat we een bos, waar Oegstgeest wel wat aan heeft, opof feren voor twee monumenten waar Oegstgeest niets aan heeft. Van de Jelgersmakliniek, zo heb ik me la ten vertellen, is alleen'de deur partij het behouden waard en het kasteel Endegeest blijft gewoon een admi- nitratiegebouw dat niet zal worden opengesteld voor bezichtiging door het publiek. Verder vind ik de geluidwal om de decibellen van de A44 te keren, ronduit afgrijselijk". De Vroomen zegt in haar fractie de enige te zijn die zo denkt, "maar misschien verandert dat nog wel". Een belangrijke rol kan volgens de christen-democrate een brief gaan spelen, afkomstig van de hervorm de gemeente en gericht aan alle raadsleden. In dat recente schrij ven, wordt kritiek geuit op de Endegeest-plannen en het belang van "het conciliair proces" onder streept. "Het conciliair proces", legt De Vroomen uit, "is wereld wijd opgezet en onder meer gericht op het behoud van de schepping. Populair gezegd: we moeten de milieu-problemen oplossen en niet alles volbouwen". Het met 'verstening' bedreigde bos bij de Jelgersmakliniek. Aan de horizon de A44. Een geluidwal moet de 48 luxe villa's beschermen tegen de overmatige decibellen. PPR-raadslid Van Eisen wil de bevolking mobiliseren om het bos te redden. (foto wim Dijkman) Voorlichtingscampagne en borden om overlast terug te dringen WASSENAAR Door de hon denbelasting zo'n 50 procent op te trekken, willen B en W van Wassenaar geld krijgen om de overlast van hondevuil aan te pakken. De gemeentebe stuurders mikken op een voor lichtingscampagne en het plaatsen van borden en tegels. Deze plannen kosten 80.000 gulden, de verhoging van de hondenbelasting moet vanaf volgend jaar jaarlijks 60.000 gulden opbrengen. Van het geld dat de komende jaren beschikbaar komt, kunnen enkele speelplaatsen 'hondvrij' worden gemaakt met afrasteringen, kap- hekjes of roosters. "Besmetting met de hondespoelworm kan infec ties, soms met ernstige complica ties, veroorzaken', weten B en W. Ook kan de controle en reiniging in winkelgebieden worden verbe terd. Vooral de Langstraat gaat gë- bukt onder uitwerpselen van volksvriend nummer een. "Wie door de straat loopt, zal zijn ogen niet geloven", melden de opstellers van de nota 'Maatregelen tegen hondevuil', die gisteravond werd besproken in de raadscommissie voor algemene bestuurlijke aange legenheden. De commissieleden hadden geen overwegende bezwaren tegen de nota, maar plaatsten wel kantteke ningen. Wat de voorlichting betreft willen WD en CDA de hondenbe zitters persoonlijk benaderen. Al gemene voorlichting lijkt de WD niet of nauwelijks nodig, het CDA acht het voorlichtingsbudget aan de hoge kant maar wil pas oordelen wanneer er een concreet plan is. In de nota staat slechts dat 'de invul ling van de actie wordt overgelaten aan een extern deskundige'. Draagvlak Als het goed is, beïnvloedt de voor lichter het uitlaatgedrag van de hondebezitter en brengt hij de soci ale controle van medeburgers op gang. Reppen burgemeester en wethouders over burgers en hun maatschappelijke verantwoorde lijkheden, D66 vroeg zich gister avond af hoe groot het maatschap pelijke draagvlak is. Hoever kan een gemeente' gaan? En: moet het hondevuil echt zoveel prioriteit krijgen? Volgens wethouder C.P.M. Bar- ning heeft de controle niet bepaald prioriteit bij de politie. Agenten zullen het 'meenemen' bij de sur veillance. Borden als 'Honden aan de lijn' en 'Uw winkelstraat is geen hondentoilet' worden volgens de wethouder 'restrictief gebruikt'. Hij probeerde daarmee zijn WD- fractie gerust te stellen, die bang is dat een bordenwoud het straat beeld verstoort en eveneens ver vuilend werkt. Brede toepassing van de 'Hond in de goot'-tegels lijkt de partij een beter idee. Ook het CDA zweert bij tegels, als die verankerd kunnen worden. De liberalen willen het poepen in de goot verplicht stellen in Wassenaarse straten en dreven. Het strand zou zomers 24 uur per dag hondvrij moeten worden. In hun nota gaan B en W veel minder ver. In Wassenaar zelf wil len ze voetgangersgebieden schoonhouden door het opruimen te stimuleren met vrijspraak en het niet-opruimen af te straffen met een bekeuring. Nu is een hondebe zitter al fout als het vuil van zijn hond de Nederlandse bodem raakt. Op het strand en in de duinen, waar nu nog uiteenlopende regelingen gelden, willen B en W verder gaan. Ze pleiten voor een hondenverbod op kinderspeelplaatsen in de dui nen, een aanlijngebod tijdens het broedseizoen en in de periode van 1 mei tot 15 september op het druk ste gedeelte van het strand, tussen zeven uur 's morgens en zeven uur 's avonds. Aanlijngebod De huidige apv kent een aanlijnge bod voor de hele gemeente. Als het aan B en W ligt, houden milieuw achters, boswachters en politie scherper toezicht op de naleving van dit gebod. Uitzonderingen blij ven de 'dartelgebieden', zoals het voorterrein van de Paauw, het Sparrenlaantje met aangrenzende bosstrook, het Berkheiveld, het" weiland achter de Van Duiven voordelaan en een stuk bij de wet houder Huibregtseschool. Buiten het broedseizoen geldt eenzelfde regeling voor de Wittenburg, de Wilt Zanck, de Hartenkamp en landgoed Backershagen. Het het landgoed achter De Paauw staat op de nominatie voor een loslooprege ling. In de nota noemen B en W de ver ontreiniging door honde-uitwerp- selen een maatschappelijk pro bleem, dat veel ergernis veroor zaakt. De verantwoordelijkheid mag dan bij de hondebezitters lig gen, van de gemeente wordt ver wacht dat zij wat doet. Volgens B en W is de steen der wijzen nog niet gevonden. Ook speciale reinigings- apparatuur heeft nadelen: "Derge lijke apparaten zijn leuke aan dachttrekkers, maar peperduur, zowel in aanschaf als in exploitatie, terwijl het resultaat tegenvalt. Bo vendien is het nadeel van deze vorm van opruimen dat het het ver keerde uitlaatgedrag van hondebe zitters bevestigt". Na de ^rhoging van de honden belasting moet de eigenaar van één hond geen 65 maar 99 gulden beta len, de eigenaar van twee honden 150 gulden (was 100) en de eigenaar van drie honden 198 gulden (was 140). Het is aan de hoge kant in de regio, maar B en W vinden dat geen bezwaar. Dat ontmoedigt het hou den van honden een beetje. De PvdA-fractie had als enige beden kingen tegen de verhoging. Ze wil eerst weten welke deel van de 'for se verhoging' gebruikt voor ver scherpte controle. Vanavond be spreekt de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en openbare werken de nota. Meningen in Warmond nog verdeeld over plannen voor Overbos WARMOND - "Ik denk dat de betrokkenheid van de verenigingen groter was geweest als in de gemeentelij ke werkgroep die zich bezighoudt met de bouw van een nieuwe sporthal van het begin af aan een afgevaardigde van de binnensport had gezeten". Dat zegt J.G. de Win ter, voorzitter van voetbalvereniging Warmunda die sinds de zomer zelf deelneemt aan de werkgroep. Toch begrijpt De Winter de te- leurstelling van de wethouder over de 'matte' houding van de verenigingen wel. "De verenigin gen hadden inderdaad via de krant op de hoogte kunnen zijn van de laatste ontwikkelingen. Maar ik blijf er bij dat er van het begin af aan meer vertegenwoor digers van de sportverenigingen in de werkgroep hadden moeten zitten. De verenigingen moeten nu wennen aan het idee van een sporthal in Overbos, vragen zich af wat het een en ander gaat kos ten en hebben moeite met de af stand". gras en nieuwe verlichting. De kosten van deze wensen: rond de een miljoen gulden. Daarnaast wilden ze dat het clubgebouw van Warmunda als kantine voor de nieuwe hal zou gaan functio neren. De werkgroep voelde vol gens de voorzitter echter niéts voor beide opties. 't Trefpunt door Dorith Ligtvoet Zoals de zaken nu liggen moet de nieuwe sporthal op het trainings veld van de Warmondse voetbal vereniging verschijnen. Daar voor in de plaats zou Warmunda een nieuw trainingsveld moeten krijgen. Het clubhuis en de kleedaccommodatie van War munda zouden hierbij hoogst waarschijnlijk verloren gaan. Dat verlies ligt erg gevoelig bij Warmunda. Tijdens een leden vergadering die in oktober over de kwestie werd gehouden, bleek al dat 18 van de 31 leden te gen de nieuwe hal op hun terrein waren. De andere 13 leden keur den het idee goed, maar wilden volgens de voorzitter wel een nieuw trainingsveld van kunst- De voorzitter van Warmunda heeft zelf nog steeds een voor keur voor een hal achter 't Tref punt. Hij vindt dat daarmee het best het algemeen belang wordt gediend en denkt dat het groot ste deel van de Warmondse be volking voor deze locatie zou kie zen. "Als ze een enquête zouden houden, denk ik dat nog steeds voor die plek wordt gekozen. Het idee van een multi-functionele hal waarin naast de sport ook de culturele verenigingen een plaats zouden vinden, spreekt mij wel aan. 't Trefpunt ligt ook voor de scholen op een gunstiger afstand". Over het idee van wethouder C.A. van Schagen om als vereni gingen de handen ineen te slaan en gezamenlijk de sporthal van de grond te krijgen, is De Winter niet direct enthousiast. "Ik kan zeggen dat we ons daarover nog beraden". Hij wil wel kwijt dat Warmunda, wanneer de leden kunnen instemmen met het ver lies van de eigen kantine, bij voorkeur de nieuwe restaurant ruimte in de sporthal zelf run nen. Voorzitter J. de Winter van Warmunda: "Afstand tussen dorp e Wat de andere verenigingen van de hele sporthalkwestie vinden, bleef tot nu toe mistig. Een rond gang langs de verschillende clubs die in de nieuwe sporthal een plaats zouden kunnen vin den, leert dat by de handbal-, vol leybal- en tafeltennisvereniging en bij badmintonclub Warmond niet is gepeild hoe de leden over een sporthal op de locatie Over bos denken. Informeel is wel over de kwestie gesproken, waaruit naar voren kwam dat er nogal verschillend over wordt gedacht. Binnen verenigingen met een behoorlijk aantal jeugdleden, zoals handbalvereniging War munda en badmintonvereniging Steeds Vooruit, leeft het bezwaar dat de afstand tot de locatie Overbos te groot is. "Ik kan me voorstellen dat het voor de jeugdleden niet prettig is om 's avonds over die donkere weg te rijden", zegt A. Vulto, secretaris van de handbalvereniging War munda. Wethouder Van Schagen merkte al eerder op dat de vere niging er op dit moment nog slechter aan toe is, want nu moe ten de jeugdleden in Sassenheim trainen. F. Hubers, voorzitter van Steeds Vooruit, zegt dat zijn ver eniging steeds een voorkeur heeft uitgesproken voor de mul ti-functionele hal achter 't Tref punt. "Daar is de Warmondse ge meenschap het meest bij ge diend, een hal op een centrale Zaalhuur Bij verenigingen zonder jeugdle den zoals de badmintonclub Warmond en de volleybalclub speelt dit probleem minder en wordt wat neutraler over de nieuwe locatie gedacht. Voor hen geldt met name dat ze zich afvragen hoe ze gezien het aantal spelers de nieuwe zaal moeten opvullen en de hogere zaalhuur moeten betalen. "In de oude zaal hebben we vier banen, maar in die nieuwe nal liggen er straks misschien wel tien tot twaalf ba nen. Wanneer de prijs per baan hetzelfde blijft, zijn we straks drie keer zo duur uit, terwijl we de ruimte niet eens kunnen vul len", zegt P. Vooijs van badmin tonclub Warmond. W. Jansen, bestuurslid van gymnastiekvereniging Jong Warmond, oppert de mogelijk heid dat alle groepen kinderen wellicht een plek zouden kunnen vinden in de nieuwe gymzaal. Zij doelt hiermee op 'geruchten dat er een nieuwe gymzaal bij de nieuwbouw van de katholieke basisschool zou verschijnen. A. Vielvoye-Kerkmeer, voorzitter van het katholieke schoolbe stuur, zegt dat de geruchten mis schien zijn ontstaan omdat er vanuit de scholen dergelijke wensen zijn gehoord. Door de ge meente is echter geen enkele toe zegging gedaan over de bouw van een gymzaal bij de nieuwe school. Samenwerking Van formeel overleg tussen de verenigingen over de bouw van een sporthal en mogelijke sa menwerking daarbij tussen de verenigingen is geen sprake. De volleybalvereniging en de tafel tennisclub laten weten zo klein te zijn dat het moeilijk is om een sporthal op poten te zetten. "We hebben 40 leden, er is maar een kleine kern die de werkzaamhe den binnen de vereniging kan verrichten", zegt P. van Schagen, secretaris van de tafeltennisclub. Bij de meeste verenigingen blijkt dit probleem doorslagge vend. Alleen G. Beunk, secreta ris van de volleybalvereniging, zegt het een uitstekend idee te vinden wanneer er een "integrale samenwerking tussen de ver schillende sportverenigingen tot stand komt". Niet alleen binnen de sporthal, maar ook voor wat betreft andere zaken. "Alle spor ten onder één koepel, het lijkt me een uitstekend idee". Maar hij denkt niet dat zijn vereniging als eerste een stap zal doen om dit idee te realiseren. 1989 biedt ondernemers weer volop commerciële scoringskansen. Niet alleen omdat de consumptieve bestedin gen gelijke tred houden met een stijgend vertrouwen in een groeiende economie, maar ook omdat de grote beurs- tentoonstellingen in hun kielzog regionaal veel consumenten over de streep trekken. Het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad maken het hun lezers dit jaar weer extra gemakkelijk om trends, ont wikkelingen en aanbod op de voet te volgen. De speciale advertentiepagina's (vaak met gratis steunkleur) bieden een overzichtelijke en duidelijk herkenbare presentatie van wat ondernemers hun potentiële klanten in dat specifie ke marktsegment te bieden hebben. DOELGERICHT ADVERTEREN BRENGT CONSUMENTEN IN BEWEGING! IPIaatsing: vrijdag 3 februari ADVERTENTIE-SPECIAL PERSONENAUTO'S Donderdag 2 februari begint de Auto-Rai. In tegenstelling tot andere ijaren hebben de standhouders besloten om geen auto's meer te iverkopen en uitsluitend voorlichting te geven. Een prima ■gelegenheid voor regionale auto-bedrijven om zich te profileren bij :de enthousiaste beursbezoekers. Dat helpt! Reserveren en opgeven van advertenties: 071 - 16 13 93

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14