NZH koopt circa 400 nieuwe streekbussen Pancras-Oost minder vuil dank zij omgevingsvaklieden Procedure aangespannen tegen sluiting van school Positieve ervaringen met experiment Meer comfort in 'kmelbussen' Wassenaarse veroorzaakt kettingbotsing Behoefte hartoperaties in Leiden toegenomen Hekwerk bij Groenoordlial deugt niet' Betalen met valse cheque mislukt Schuurtje uitgebrand Extra hulp van stichting Salvage bij brand Dief krijgt klap met stok LEIDEN De Stichting Katholiek Onderwijs Leiden tekent bij de Raad van State beroep aan tegen het besluit van het ministerie van onderwijs dat de Paus Johannes 23ste-school per 1 augustus dicht moet. Het stichtingsbestuur heeft dat gisteren meegedeeld op een vergadering met de medezeggen schapsraad, personeel en ouders van leerlingen van de school. De kans bestaat dat ook een groep ou ders in beroep gaat. Volgens woordvoerder Heruer van de stichting wordt ook naar an dere juridische mogelijkheden ge zocht om het besluit ongedaan te maken. Dat heeft vooral te maken met tijdsdruk: "Procedures bij de Raad van State kunnen heel lang duren. Zo lopen er nog procedures over scholen die vorig jaar al geslo ten zijn. We willen als het kan voor 1 augustus duidelijkheid". De stichting heeft gisteren een dringend beroep op de ouders ge daan hun kinderen niet al voor 1 augustus van school te halen. "An ders vechten we straks voor een voldongen feit". Volgens Heruer is de stemming onder de ouders dus danig, dat de meesten inderdaad niet nu al met hun kind naar een andere school zullen uitwijken. LEIDEN Tweedejaars-leerlingen van de Emïlie Knappert Scholengemeenschap namen het gisteren ten over staan van professioneel publiek (kappers, schoonheidsspecialistes, en anderen) tegen elkaar op tijdens het Haar- en Schoonheidsfestival. Knippen/föhnen voor zowel heren als dames en carnavalscreaties waren de onderdelen waarop werd gestreden. Francine de Mooy kwam als beste kapster bij de dames uit de bus, bij het föhnen werd Jacqueline van Egmond nummer één. Bij knippen/föhnen heren bereikte Peter Torken de eerste plaats, bij de carnavalscreaties deed Ab dullah Hanidane dat. Het festival ging gepaard met demoiistraties haar-, schoonheids- en voetverzorging, een presentatie van alle aan de wedstrijd deelnemende modellen en een show. (foto Jan Holvast) LEIDEN Met het experiment met zogenaamde omgevingsvak lieden in Pancras-Oost zijn tot nu toe overwegend positieve ervarin gen opgedaan. Met de komst van vijf jonge werklozen, die onder lei ding van een leermeerster het da gelijks onderhoud van de buurt op zich nemen, is de wijk volgens chef Openbare Werken van de gemeen te W. van Stigt minder vervuild en werken de bewoners zelf ook meer mee aan het schoonhouden van Pancras-Oost. Als de subsidie rond komt, wordt het experiment waar schijnlijk dit jaar uitgebreid tot de wijk Groenoord. door Simone van Driel Schoonmaken, papier prikken, on derhoud aan het groen, bestrating herstellen, lampen vervangen en kleine werkzaamheden aan de rio lering zijn een paar van de taken die de omgevingsvaklieden in dit leer/werk-project hebben. Ze wer ken vier dagen per week en gaan één dag naar school, waarbij ze vaardigheid en basiskennis op doen van vakgebieden als metse len, timmeren en hovenierswerk. De opleidingsstijd bedraagt onge veer een jaar. Het experiment, dat een jaar duurt en in juli 1989 af loopt, valt onder het zogenaamde aandachtsgebiedenbeleid van de gemeente en is tot stand gekomen in samenwerking met het Geweste lijk Arbeidsbureau. Honderddui zend gulden is er voor beschikbaar gesteld. Weinig kans De werklozen die aan het project meedoen, zijn volgens Van Stigt jongeren met weinig kansen op de arbeidsmarkt. "Ze zijn uit de kaar tenbakken van het arbeidsbureau geplukt, waarna we gesprekken met hen hebben gevoerd. Alleen papier prikken of alleen reinigings- werk ziet een aantal niet zitten, maar een combinatie van verschil lende vakken, zoals bij dit werk, wel. Als het experiment slaagt en er uiteindelijk vaste mensen wor den aangesteld, hebben ze boven dien kans op een baan". Voor zover mogelijk zijn de deelnemers ge zocht onder jonge werklozen uit Pancras-Oost zelf. Volgens Van Stigt zijn er een paar die de wijk vroeger met de spuitbus te lijf gin gen en er nu "als een terriër" over waken. LEIDEN - De NZH gaat de 400 streekbussen vervan gen. Binnen twaalf jaar moeten de huidige 12-meter bussen zijn vervangen door nieuwe types die een geheel ander uiterlijk hebben. Bo vendien worden de bussen voorzien van een beter com fort en wordt de instap voor ouderen en minder-validen een stuk gemakkelijker doordat de bus kan 'knie len'. Volgende week wordt de nieuwe streekbus offi cieel gepresenteerd. De eerste bussen worden thans ge- schilderd in de kleuren van de NZH. Volgens een woordvoerder LEIDEN - Een 51-jarige .vrouw uit Wassenaar heeft gisterochtend op de A44 nabij de afslag Leiden-zuid een kettingbotsing veroorzaakt doordat vermoedelijk door een mo torstoring haar auto begon te hape ren en in snelheid terugviel. Met een vaartje van 30 kilometer per uur wist zij de wagen naar de vluchtstrook te krijgen, maar daar door moesten auto's achter haar zo plotseling remmen, dat een ket tingbotsing ontstond. In totaal knalden zes auto's op elkaar, waar van er vijf min of meer ernstig wer den beschadigd. Ook een ANWB- bord werd totaal vernield. van de Noord-Zuid-Hollandse Ver voer Maatschappij nv (NZH) bie den de nieuwe bussen aanzienlijk meer comfort en zijn ze ook vrien delijker voor het milieu. Zo is er bijvoorbeeld meer beenruimte tus sen de stoelen, hetgeen in sommige types ten koste gaat van de hoe veelheid zitplaatsen. De bussen zijn voorzien van gekleurde (tegen de zon) en dubbele ruiten (tegen koude). Dat voor een betere kli maatbeheersing in de bus. Het 'knielen' van de bus is niet standaard ingebracht. Dat gebeurt alleen als de chauffeur dat nodig acht om de instap voor minder-va liden en ouderen te vergemakkelij ken. Het is niet noodzakelijk dat daartoe halteplaatsen voor de bus sen worden aangepast. De NZH heeft ongeveer 750 bus sen in gebruik, waarvan een aantal is bestemd voor het touringcarbe- drijf. Het is de bedoeling dat op ter mijn ook de stadsbussen worden vervangen door het nieuwe type. Maar daarover zijn nog geen be sluiten genomen. De stadsbus is smaller en 'slechts' tien meter lang. De aanschaf van de bussen past in het investeringsschema van het bedrijf. Streekbussen gaan gemid deld 12 jaar mee. De vervanging van de 400 bussen wordt dan ook over een periode van 12 jaar uitge smeerd. De voertuigen worden ge kocht bij DAF/Den Oudsten in Woerden, een bedrijf waarmee de NZH al heel lang zaken doet. Voor het vervoer van grotere groepen heeft de NZH vorig jaar bij wijze van experiment de zoge naamde Megabus ingezet op het traject Purmerend-Amsterdam. Dat is een dubbel gelede bus met een lengte van 25 meter. Met dat in Frankrijk vervaardigde vervoer middel kunnen 150 mensen wor den vervoerd. De NZH, de grootste streekver voerder van Nederland, is zeer te spraken over de proef en wil meer DEN HAAG/LEIDEN - De behoef te aan hartchirurgische ingrepen in de Leidse regio is voor 1990 en vol gende jaren berekend op 900 per jaar. Het huidige aantal ingrepen in het Academisch Ziekenhuis Lei den is 800, zodat er sprake is van een forse stijging. Staatssecretaris D. Dees heeft de cijfers gisteren be kendgemaakt. Het feitelijke aantal hartopera ties bij volwassenen en kinderen dat de komende jaren in het AZL wordt uitgevoerd, zal overigens worden bepaald in overleg met de ziekenfondsen en de particuliere verzekeraars. De regionale wacht lijsten spelen daarbij een rol. Het aantal hartoperaties kan dus hoger, maar ook lager uitvallen dan de be rekende behoefte van 900. Volgens een woordvoerder van het AZL zullen de cijfers in de loop van het jaar met de verzekeraars worden besproken. "Op korte termijn zal er niet over worden gepraat, aange zien het pas in 1990 gaat spelen". Dees heeft berekend dat onder invloed van nieuwe technieken, zoals het dotteren, het aantal hart operaties in de jaren negentig zal stabiliseren. Alleen de centra in Leiden en Maastricht hebben be hoefte aan meer operaties. "Dat komt omdat alle andere hartcentra een bepaalde leeftijdsli miet hebben ingesteld, waarboven geen hartoperaties meer worden uitgevoerd. Het AZL heeft die li miet niet. Als het medisch verant woord is wordt iemand, hoe oud hij ook is, hier geopereerd", aldus de woordvoerder van het AZL. Megabussen inzetten. Dat is mede afhankelijk van de medewerking van de Rijksdienst voor het Weg vervoer en gemeenten. Er zijn voor het introduceren van deze bussen aanpassingen nodig aan busbanen en bushaltes vanwege de lengte van het vervoermiddel. LEIDEN - De ontsnapte koe, die gisterochtend voor levensgevaar lijke panieksituaties heeft gezorgd, is voor de politie aanleiding om eens ernstig met de directie van de Groenoordhallen over het hek werk rondom het terrein te praten. Volgens politiewoordvoerder Graveland is de directie er al eerder op gewezen dat de afrastering op verschillende plaatsen kapot is en dat hierdoor geregeld koeien op de openbare weg terecht komen. "De situatie rond de hallen moet zo zijn dat een ontsnapt dier niet van het terrein afkan. Nu staat niet alleen het toegangshek wagenwijd open, maar dieren kunnen ook via de kapotte afrastering ontsnap pen". De directie van de Groenoord hallen was vanochtend niet commentaar bereikbaar, maar vol gens een woordvoerster zou het hekwerk inmiddels zijn ver nieuwd. LEIDEN - Een juwelier in de Haar lemmerstraat heeft gisteren bij de politie gemeld dat een ongeveer 20- jarige man een gouden ketting trachtte te betalen met een gesto len kascheque. De cheque bleek maandagavond te zijn gestolen in een huis aan het Levendaal. Daar werden van de ka mer van een 25-jarige man behalve de kascheque ook girobetaalkaar ten en een pasje ontvreemd. In hetzelfde huis werd die avond van de kamer van een 30-jarige vrouw een aantal sieraden gesto len. LEIDEN - Een schuurtje bij een woning aan de Bilitonstraat (De Kooi) is gistermidag uitgebrand. De brand ontstond doordat de vlam in een frituurpan sloeg die on beheerd was achtergelaten. De schade is onbekend. De schuur brandde geheel uit. De brandweer had een half uurtje nodig om het vuur te blussen. LEIDEN Inwoners van Lei den en regio die worden getrof fen door brand, kunnen vanaf vandaag rekenen op hulp van de Stichting Salvage, een organisa tie van de Vereniging van Brand assuradeuren, de Ondernemers organisatie Schoonmaak- en Be- drijfsdiensten en het Bureau Co ördinatie Experts. Gedupeerden kunnen rekenen op gratis prakti sche hulp zoals een Financieel voorschot, terwijl het andere doel van Salvage is de brand schade zoveel mogelijk te beper ken. De hulp van de stichting dient als aanvulling op het werk van politie en brandweer, die lang niet altijd tijd hebben om zich met schadebeperking en prakti sche hulp aan gedupeerden be zig te houden. Salvage is, na een experiment in Eindhoven in 1985, sinds vorig jaar bezig een hulpnetwerk in Nederland op te zetten. Rijnland is één van de laatste regio's die nog van hulp verstoken was. De gemeenten waar hulp wordt ge boden zijn Leiden, Alphen, Noordwijk, Voorhout, Sassen- heim, Valkenburg, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Hazerswoude, Noordwijkerhout, Katwijk, War mond, Alkemade, Zevenhoven, Koudekerk aan den Rijn, Zoeter- woude, Woubrugge, Ter Aar, Voorschoten, Leiderdorp, Lisse, Rijnsburg, Oegstgeest, Leimui- den en Nieuwkoop. De stichting stelt voor elke re gio een aantal permanent bereik bare coördinatoren aan, die bij een brand van enige omvang door de brandweer worden ge waarschuwd. Volgens een woordvoerster van het Bureau Voorlichting Verzekering is zo'n coördinator binnen een uur op de plek des onheils. Afhankelijk van de situatie verleent hij de ge dupeerden hulp, zoals het zoe ken naar tijdelijk onderdak of het verstrekken van een voor schot. Ook kan hij maatregelen (laten) treffen om de schade te beperken: bluswater afvoeren, een antieke kast die met de poten in het water staat op blokken plaatsen of ter droging bij een be drijf onderbrengen, bewaking regelen, een schoonmaakbedrijf inschakelen, contact met autori teiten leggen en de schade glo baal opnemen. Iedereen die een brandverze kering heeft, heeft recht op gratis hulp door Salvage. "En dat is bij na iedereen in Nederland. En als iemand niet verzekerd blijkt, la ten we hem uiteraard niet aan zijn lot over. Wel zal hij of zij ach teraf voor de hulp moeten beta len", aldus de woordvoerster. In Nederland deden zich vorig jaar 35.802 branden met een ge zamenlijke schade van 843 mil joen gulden voor. Salvage hoopt met de aanvullende hulpverle ning dat bedrag in de toekomst naar beneden te krijgen. Werkgelegenheid en de doelstel ling om de wijken in Leiden leef baar te houden, wegen in het expe riment even zwaar. Het plan voor het aanstellen van een soort wijk- ploeg is volgens Van Stigt al jaren oud. "Stadsvernieuwing is mooi, maar je moet het ook onderhou den. In de praktijk blijkt dat niet al tijd gemakkelijk te gaan. Je hebt natuurlijk de reiniging en de plant soenendienst. maar eigenlijk moe ten er ook wijkploegen komen. Het moet bij de basis, de buurten zelf dus. beginnen". Het van oosprong Leidse plan heeft inmiddels navol ging gevonden in onder meer Den Haag. Deventer, Almelo en En schede. Eigen ploeg LEIDEN - In de wijk De Kooi is de bouw voltooid van 36 woningen op een open plek aan de Sumatrastraat. De nieuwbouw bestaat uit twee rechte bouwblokken die aan elkaar gekoppeld zijn door een gebogen tussengebouw- tje. Opmerkelijk is dat het bouwblok langs de Sumatrastraat op de hoek uitloopt in een punt met inpandige bal kons van de kopwoningen. In de twee bouwblokken bevinden zich verschillende woningtypes: maisonettes, drie- en vierkamerwoningen en ouderenwoningen. De meeste woningen zijn bereikbaar via een mooie, royale hal. Vanuit deze hal kunnen, door gebruik te maken van trap of lift, de galerijen worden bereikt waaraan de entrees van de woningen op de verdie pingen liggen. De entrees van de woningen op de begane grond zijn gesitueerd aan de Surinamestraat. Hierdoor zou er min der kans zijn op vandalisme. De woningen aan de Surinamestraat hebben tevens een tuin. Alle andere woningen beschikken over een balkon aan de zonzijde van de woningen. Wat materiaal- en kleurgebruik betreft is de nieuwbouw heel ingetogen. Het nieuwe gebouw is opgetrokken uit een lichtgele steen met witte gevelplaat. Alleen het metselwerk op de beganegrond wordt onderbroken door donke re banden die het gebouw een opvallend accent geven. De kozijnen zijn wit met draaiende delen in lichtgroen. Rondom de centrale entree zijn wat fellere kleuren gebruikt. Het bouwplan, van PE'ARchitecten, kan gezien wor den als een geslaagd voorbeeld van bouwen in bestaande wijken. (toto pr> De gemeente denkt erover het ex periment dit jaar uit te breiden naar de wijk Groenoord, waarmee nog eens vier jongeren tot omge vingsvaklieden kunnen worden opgeleid. Met deze uitbreiding en voortzetting van het project in Pan cras-Oost is een bedrag gemoeid van ongeveer 200.000 gulden. Van Stigt hoopt dat de gemeente subsi die kan krijgen van het Europees Sociaal Fonds en het Provinciaal Werkgelegenheidsfonds of dat an ders de mogelijk in te voeren nieu we terugploegregeling uitkomst kan bieden. Mocht het experiment straks van het etiket 'geslaagd' worden voorzien en worden beslo ten om de wijken in Leiden met vaste ploegen uit te rusten, dan is er volgens hem theoretisch plaats voor zo'n dertig omgevingsvaklie den. Of het experiment al dan niet ge slaagd mag heten, is volgens buurt- werker Vincent Kokke in Pancras- Oost nog een open vraag. Volgens hem kan een aantal dingen beter, zoals de samenwerking met wo ningbouwvereniging Ons Doel en het vaststellen van de verantwoor delijkheden van de verschillende partijen. "De vaklieden kunnen bijvoorbeeld bij werkzaamheden aan eigendom van de woning bouwvereniging een gasleiding ka pot slaan. Je zou je kunnen voor stellen dat de woningbouwvereni ging het materiaal levert of op ge zette tijden een timmerman of met selaar aan de wijkploeg toevoegt. Ook moet worden afgesproken wie nu eigenlijk de opdrachtgevers voor de ploeg zijn. Binnenkort gaan alle partijen om de tafel zitten om het experiment te evalueren en wordt dit soort zaken besproken". Kerstbomen Positieve ervaringen zijn er vol gens hem zeker ook opgedaan. "Ik ben ervan overtuigd dat er geen buurt in Leiden was waar zo snel de oudejaarstroep verdwenen was. Met kerstbomen en dergelijk heb ben we ook niet of nauwelijks pro blemen gehad. Het was hier in de wijk niet alles koek en ei en de spi raal naar beneden hebben we een halt kunnen toeroepen. Misschien kunnen we die zelfs wel weer naar boven krijgen". "Veel bewoners ervaren de aan wezigheid van de ploeg als positief. Het experiment is zinvol en moet op dit moment ook worden voort gezet. Alleen zitje wel met de vraag of je de eigen verantwoordelijk heid van mensen niet teniet doet. Vuilniszakken die mensen buiten de ophaaldagen op straat gooien, nemen de omgevingsvaklieden bij voorbeeld meestal mee. Dat mag voor de bewoners echter geen aan leiding zijn om te pas en te onpas vuilniszakken buiten te zetten". "Wellicht is het ook mogelijk dat de leermeerster met een mobilo foon wordt uitgerust zodat hij de reinigingsdienst kan waarschuwen en op die manier ook een soort con trolerende functie heeft. Het mag ook niet zo zijn dat de jongeren al leen maar de troep lopen op te rui men. Dat zou ook slecht zijn voor hun motivatie. Ze moeten overal inzetbaar zijn, ook in de gelegen heid worden gesteld om bijvoor beeld speelwerktuigen op te knap pen". LEIDEN Een 21-jarige Amster dammer is gistermiddag ingere kend nadat hij bij Allwave op de Haarlemmerstraat betrapt was bij poging tot diefstal. De man was het magazijn van de zaak binnenge drongen en had daar op zijn gemak vijf autoradio's uitgezocht. Net op tijd betrapte de filiaalhouder hem, waarop de Amsterdammer met een mes dreigde. De Filiaalhouder wist hem echter met een stok een klap op het hoofd te verkopen. Na on derzoek door een arts, kon de poli tie de man mee naar het bureau ne- STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD L E I D E STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13