vanuu^ahtie Ramp op zee leidt na 12 jaar tot val vooraanstaande Oostenrijkse politici Rabin komt Palestijnen wat tegemoet PAGINA 9 BUITENLAND DINSDAG 31 JANUARI 1989 Rotterdamse assuradeur verliest drie miljoen JERUZALEM (AP) - De Israëli sche minister van defensie, Rabin, heeft gisteren te kennen gegeven dat hij bereid is om onmiddellijk met Palestijnse leiders te spreken over het houden van verkiezingen in de bezette gebieden. In de Gaza- strook hebben Israëlische soldaten gisteren 15 Palestijnen, onder wie twee tieners, met kogels verwond. Palestijnse artsen hebben ver klaard dat de toestand van de twee tieners kritiek is. Onder de gewonden bevindt zich een 12-jarige jongen die met een schotwond aan het hoofd naar een ziekenhuis in Israël is vervoerd, al dus de artsen. Het leger deelde mee de berichten te zullen onderzoe ken. Rabin zei voor de Israëlische ra dio de eis te laten vallen dat de Pa lestijnen, als zij verkiezingen wil len hebben, eerst hun opstand die nen te beëindigen. De minister had aanvankelijk als voorwaarde voor de eerste verkiezingen sinds 1976 gesteld dat het enkele maanden rustig in de bezette gebieden moest zijn. Thans verklaarde hij dat na het sluiten van een verkiezingsak koord de rust in de bezette gebie den dient terug te keren, opdat de verkiezingen niet door geweld wor den verstoord. De Palestijnen ver wierpen eerder iedere voorwaarde voor het houden van verkiezingen. Sjeik Ahmed Yassin, leider van de moslim-fundamentalisten in de Gaza-strook, zei voorstander te zijn van verkiezingen onder internatio naal toezicht. Hij wees erop dat er geen andere manier is om verte genwoordigers van het Palestijnse volk te kiezen. De moslim-funda mentalisten wedijveren met de PLO om invloed in de bezette ge bieden. Ondertussen maakte een advi seur van premier Shamir gisteren bekend dat Israël plannen om dit jaar in de bezette gebieden acht nieuwe nederzettingen te bouwen, zal uitvoeren. WENEN/ROTTERDAM - Verzeke ringsbedrijf Roelofs Assuradeuren in Rotterdam heeft de hoop na twaalf jaar bijna opgegeven. Drie miljoen gulden raakte het kwijt aan de ondergang van het Neder landse vrachtschip.ms. Lucona op 23 januari 1977, tussen de achtste en tiende breedtegraad, ter hoogte van de Maldiven in de Indische Oceaan. Geen vliegende storm de zee lag er rimpelloos bij maar een tijdbom joeg het schip naar de kelder, vier kilometer diep.. door Berend Schilder Directeur mr. H.J. Lems van Roelofs Assuradeuren: „Zo op het oog een klassiek geval van 'scüt- ling' oftewel het 'ombrengen' van een schip door de eigenaar om de verzekering op te lichten. Dat is de oudste vorm van maritieme fraude. Maar dit is een uniek geval. Niet de eigenaar maar de Oostenrijkse ver lader heeft het schip laten zinken. Die wilde zijn eigen verzekering oplichten en gebruikte daar niet al leen een waardeloze, oververzeker- de lading voor maar ook het schip. En het ergste is dat er zes mensen bij zijn omgekomen, drie van hen waren Nederlanders". Rederij en 'manager' van het schip, Oost Atlantic Lijnen BV in Rotterdam, claimde het verlies van de Lucona bij Roelofs Ass. De zaak stonk aan alle kanten, dat was zo klaar als een klontje. Een half jaar lang sloeg Roelofs Ass. er dikke boeken op na. Maar het verzeke ringsbedrijf kon er niet onderuit, wilde er ook niet onderuit. De eige naar was er ingeluisd en had zijn schip verloren. De hoop dat de ver lader, de voortvluchtige Oostenrij ker Udo Proksch, ooit wordt ver oordeeld wegens zesvoudige moord en poging tot oplichting, en Roelofs Ass. de drie miljoen op hem kan verhalen, leeft nauwelijks meer. Lems: „Hij komt misschien nooit meer boven water en dit soort lieden heeft meestal geld veilig weggeborgen, als ze nog geld heb ben". Terwijl Roelofs Ass. in 1977 met gemengde gevoelens drie miljoen gulden overmaakte, wist de Rotter damse verzekeraar nog niet dat de lading volgens de vrachtpapie ren een ontmantelde uraniumfa- briek ter waarde van 41 miljoen gulden in werkelijkheid bestond uit een hoop waardeloze oude ma chines uit stilgelegde mijnen. De bekende Weense verzekeringsfir ma Bundeslander had dat vermoe den al wel en weigerde Udo Proksch uit te betalen. Proksch was onbescheiden ge noeg om dansend op het zeemans graf van zes mensen vrolijk door te gaan met zijn miljoenenclaim (in middels gestegen tot 100 miljoen gulden, inclusief rente en advo- caatkosten). De justitie opende pas in 1986 een onderzoek naar Proksch en nam hem in voorlopige hechtenis, op verdenking van zes voudige moord en oplichting. Hij kwam weef vrij, nadat hij docu menten had kunnen tonen waaruit zou blijken dat er inderdaad een ontmandelde uraniumfabriek aan boord was. Na zijn vrijlating viel hij Bundeslander echter niet meer las tig en verdween hij naar het buiten land. Sindsdien is hij spoorloos. Binnenskamers bij Bundeslan der, op en top Oostenrijks esta blishment in handen van christen democraten, begon het schandaal tweede, nog veel grotere politieke tijdbom. Advocaat dr. W. Masser besloot een boekje open te doen over Proksch en zijn vele socialisti sche vrienden in de regering. Hij koos daarvoor de journalist Hans Pretterebner, al vijfendertig keer aangeklaagd wegens smaad. Zijn pen mag dan wat scheef zijn, hij is een echte socialistenvreter. Het boek concentreert zich op de Oostenrijkse parlementsvoorzitter Leopold Gratz en Karl Blecha, mi nister van Binnenlandse Zaken. Beide politici zijn socialist en dik ke vrienden van Udo Proksch. Zij zouden hun macht hebben mis bruikt om het justitiële onderzoek naar Proksch te traineren. Gratz was toen nog minister van buiten landse zaken en Blecha hoofd van de Oostenrijkse politie. Zij waren het ook die Proksch de documen ten in handen speelden, waarmee hij vrij kwam en kon vluchten. De documenten waren vervalst en in een diplomatieke koffer van Roe menië naar Oostenrijk gesmok keld. Om de vriendschap tussen beide politici en Udo Proksch aan te dui den, schetst het boek een gedetail leerd beeld van 'de mens' Proksch. Hij is verguisd en bewonderd, hij is een dwarsligger, een operette-fi guur die soms Napoleon placht na te doen. Hij heeft een sociëteit op gericht voor zakenlieden en socia listische politici die hun maat schappelijke carrière na 1945 zijn begonnen. De heren-vereniging draagt daarom de naam Club'45. Graag geziene gasten van de 'rode loge' zijn Gratz en Blecha. Udo Proksch was kind aan huis bij de SP2 en ook bij sommige Oostblok landen waar hij graag zaken mee deed. Wellicht daarom kwam het vervalste document uit Roemenië. De onthullingen van Prettereb ner leidden vorig jaar tot een parle mentaire onderzoekscommissie. Vorige week trad Blecha af, kort daarna was het de beurt aan Gratz. In een verklaring maakte hij duide lijk niet schuldig te zijn. Toch moest hij wel zijn functie neerleg gen, 'gezien de vertroebelde ver houdingen' tussen hem en het vol tallige parlement. Radioverslag wekt woede van Iraanse leider NICOSIA (AP) - De Iraanse geestelijke leider ayatollah Khomeini heeft het ontslag en de bestraffing geëist van radio- medewerkers, die zich in een afgelopen zaterdag uitgezon den gezinsprogramma schuldig hebben gemaakt aan beledi ging van de islam. Als wordt vastgesteld dat de radiomede werkers die belediging rnet op zet hebben begaan, dan dienen zij ter dood te worden gebracht, aldüs Khomeini in een brief aan de directeur van de staatsom roep. Van de brief werd gisteren melding gemaakt door het offi ciële Iraanse persbureau IRNA. De uitzending van het dagelijk se-programma 'Familie' was af gelopen zaterdag speciaal aan vrouwen gewijd, omdat die dag de verjaardag was van de doch: ter en het enig kind van de pro feet Mohammed, Fatima Zahra. Maar uit de brief werd niet dui delijk, welke uitlatingen pre cies de woede van de ayatollah hebben gewekt. Kampucheaans verzet gaat toch overleg plegen SINGAPORE (GPD) - De drie Kampucheaanse verzetsbewegin gen zijn gisteren teruggekomen op hun besluit om niet deel te nemen aan de tweede ronde van het infor mele overleg over Kampuchea. Na hun als 'mijlpaal' omschreven ont moeting met de Thaise premier, Chatichai Choonhavan, maakten de verzetsgroeperingen bekend dat zij volgende maand toch naar Jakarta zullen gaan. De Jakarta In formele Ontmoeting (JIM-2) wordt van 19 tot 21 in de Indonesische hoofdstad gehouden. De door Hanoi gesteunde rege ring in Phnom Penh en Vietnam hebben al laten weten dat zij aan wezig zullen zijn. De eerste infor mele ontmoeting werd juli vorig jaar gehouden in Bogor, bij Jakar ta. Alle bij het Kampucheaanse conflict betrokken partijen waren daar toen ook aanwezig. De gewijzigde houding van de Kampucheaanse verzetsbewegin gen wordt gezien als een diploma tiek succes voor generaal Chatichai Choonhavan, die sinds kort het ini- tatief lijkt te hebben overgenomen van Indonesië, dat door de part ners in de Associatie van Zuid- oostaziatische staten (Asean) was aangewezen orp de diplomatieke initiatieven te coördineren. Het verzet is van gedachten veranderd omdat zij verontrust is door de in ternationale diplomatieke initiatie ven die haar dreigt te isoleren. MOOISTE Holland Park' nieuwe Jg" Creatief Vakai ,ntieParken Op de mooiste plekjes van Nederland liggen de 18 vakantieparken van Holland Park's. Ze verschillen van; sfeer en omgeving, maar een ding hebben ze gemeen: de fraaie locatie midden in de natuur. Daar. tussen het groen, liggen de mooiste vakantieplekjes van ons land te wachten om door te worden ontdekt. Meer dan 1000 bungalows en 7 kampeerterreinen. Er zijn parken waar de hele dag door van alles te beleven is voor ieder- een: zwemmen, surfen, ponyrijden of bowlen. En vanuit alle parken maakt u schitterende uitstapjes in de omgeving. Maar of u nu voor een kampeer- of een bungalowvakantie kiest: bij Holland Park's kost het alle maal veel minder dan u. denkt. Vraag nu de gratis Holland Park's catalogus aan. Al onze vakantiemogelijkheden worden uitgebreid beschreven in onze splinternieuwe kleurige catalogus. Bel nu 050-143434 voor uw gratis exemplaar, of stuur de onderstaande bon in. Doe het snel. Des te eerder zult u merken dat de vakantie van uw keus niet duur hoeft te zijn. j~~Ik wil de vakantie van mijn keus. Stuur mij die nieuwe gratis Holland Park's catalogus,\Vaarin ik kan zien dat de vakantie j van mijn keus niet duur is. Naam: dhr/mevr' Adres: Postcode/Plaats: j S.v.p. doorstrepen wat niet van toepassing is. Stuur deze ingevulde coupon in een j envelop zonder postzegel naar: I Holland Park's, Antwoordnummer 520,' I 9200 WB Groningen. gd I Bellen kan ook 050-143434 J

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9