Uitbreiding acties in het wegvervoer Consument heeft geen zin in witte kool van twee kilo Jachtbouw heeft wind mee Lubbers stelt databank voor Groninger in gebruik Consumenten VS achter EG in hormoonconflict DINSDAG 31 JANUARI 1989 PAGINA 7 Bonden tevreden over verloop UTRECHT (GPD) De stakingsacties in het wegvervoer zijn vandaag voortgezet en uitgebreid. In het Westland wierp de Vervoersbond een van zijn coryfeeën in de strijd om een staking bij het trans portbedrijf Van Spronsen op gang te helpen. Paul Rosenmöller, spreekbuis van de werknemers in de Rotterdamse haven, trad vanochtend bij het Westlandse bedrijf als actieleider op. Omstreeks half acht vanochtend voerden chauffeurs op 31 plaatsen actie, aldus een woordvoerder van de Vervoers bond CNV. WASHINGTON (GPD) - De Eu ropese Gemeenschap heeft in haar strijd om de grenzen gesloten te houden voor Amerikaans hor moon-vlees, gisteren steun gekre gen van vijf van de belangrijkste Amerikaanse consumentenorgani saties. De organisaties gaven gisteren een persconferentie, waarin ze er onder meer op wezen dat de EG tot het invoerverbod is gekomen vanuit een oogpunt van consumen tenbescherming. "Deze voorkeur moet worden gerespecteerd", al dus de organisaties. De organisaties, verenigd in de §0 miljoen leden tellende Consu mer Federation of America, heb ben president Bush inmiddels voorgesteld bij de dreigende han delsoorlog met de EG een afkoel- periode van 90 dagen in acht te ne men, Dat zou dan betekenen dat het Amerikaanse dreigement om per 1 In totaal waren vanochtend dui zend chauffeurs in staking. Voor een deel namen zij de stakingsesta fette over die zondagavond al was ingezet. De bonden beschouwen de actie die in het Westland van de grond kwam als opmerkelijk, om dat de actiebereidheid daar nooit groot is geweest. Onder meer bij de pleisterplaat sen in Nieuweschans en Heerde zijn de acties vandaag ook doorge gaan. De verkeersinspectie van het ministerie van Verkeer en Water staat onderzoekt ondertussen op verzoek van de Vervoersbond CNV het gerucht dat sommige trans* portbedrijven, ter vervanging van stakers, chauffeurs zonder de juif| te rijbewijzen inzetten. Het zou vooral gaan om het vervoer van ge vaarlijke stoffen. De 35 chauffeurs van de particu liere vuilnis-ophaaldiensten ONR in het Drentse Zuidwolde en IB A in Heerenveen hebben besloten mee te doen aan de stakingsacties. ONR haalt vuil op in onder meer Gasselte, Oosterhesselen, Beilen, Dwingeloo en Havelte. De Federa tie Wegvervoer is verbolgen over de actie van de vuilniswagenchauf feurs omdat de belofte zou zijn ge schonden dat de acties publieks vriendelijk zouden zijn. De FNV dreigt dat de staking wordt voort gezet totdat ONR los van de cao ak koord gaat met enkele extra toesla gen. In het totaal waren zondagnacht' en gisteren 2500 chauffeurs bij de acties betrokken, terwijl de bon den op 5000 stakers hadden gere kend. Volgens bestuurder Jaap Wienen is het tegenvallende aantal onder meer te wijten aan het feit dat een groot aantal bedrijven zijn wagens afgelopen weekeinde bui ten bereik van de chauffeurs heeft gebracht: "Daar is zelfs kantoor personeel voor ingeschakeld". In alle bedrijven (ongeveer 15) Vendex verkoopt Rinck-optieken aan Hans Anders waar de bonden gisteren tot sta king opriepen, is daar volgens Wie nen gehoor aan gegeven. Maar de acties bij de pleisterplaatsen langs de weg bleven beneden alle ver wachting. Volgens woordvoerder Bert Duijm van de Vervoersbond FNV vragen dergelijke acties een te grote inzet van de individuele chauffeur en zullen de pleister plaatsen alleen nog worden ge bruikt bij gezamenlijke acties. De Federatie Wegvervoer, de. overkoepelende werkgeversorga nisatie, concludeert uit de tegen vallende opkomst dat de actiebe reidheid onder de chauffeurs niet zo groot is. Volgens Wienen probe ren de werkgevers met dergelijke uitspraken te provoceren: "Maar daar moeten ze vooral lekker mee doorgaan, want dat mobiliseert on ze leden alleen maar". Wienen veronderstelt dat de werkgevers met hun uitspraken de chauffeurs tot (illegale) wegblok kades proberen te brengen. De dis cipline onder de stakers is volgens hem echter zeer groot en men volgt de aanwijzingen van de bonden strikt op. Wat bij veel chauffeurs vooral kwaad bloed heeft gezet, is de uitspraak van werkgeverson derhandelaar Bergmans, die vorige week al verklaarde dat de bedrij ven het geld voor de inwilliging van de vakbondseisen wel hebben, maar niet willen geven. De werkgevers dreigen inmid dels met een tijdperk zonder cao. Volgens FNV-woordvoerder Bert Duijm zou dat niet alleen voor de chauffeurs, maar ook voor de grote bedrijven een zeer slechte zaak zijn: r'Dan zullen dé slechtsten, de struikrovers, daar gebruik van ma ken door met hele slechte lonen en arbeidsvoorwaarden de goeden er uit te beconcurreren". Het huidige conflict duidt vol gens Duijm in wezen op een tegen stelling "tussen de grote professio neel geleide bedrijven die deze si tuatie helemaal niet willen en de broddelaars die het meeste garen zouden spinnen bij een cao-loos tijdperk". Hij wijst daarbij op de twee bedrijven die inmiddels met de bond hebben afgesproken zich aan dé cao-voorstellen te zullen houden. Voorzitter Bergmans ont kent dat er sprake is van grote ver deeldheid onder de werkgevers: "Afvalligen heb je altijd". Op een parkeerterrein aan de weg Breda-Tilburg probeerden stakende chauffeurs gisteren hun nog werkzame collega's over te halen zich bij hen aan te sluiten. (toto anp> AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse jachtbouw heeft zich ook vorig jaar gunstig ontwikkeld. In de eerste tien maanden van 1988 werd 7 procent meer geëxporteerd dan in dezelfde periode in 1987. Dit heeft A.A. Taselaar, algemeen voorzitter van de Hiswa vereni ging, gisteren gezegd bij de perspresentatie van de watersport- beurs Hiswa '89 in de RAI in Am sterdam. Niet alleen de export is gestegen maar ook de gemiddelde waarde van de schepen. De groei heeft zich vooral voorgedaan bij de middel grote zeiljachten en de kleine mo torboten. In 1987 werd er voor 299,7 mil joen gulden geëxporteerd, in de eerste tien maanden van 1988 was dat al 320,7 miljoen gulden. De Ver enigde Staten zijn de voornaamste afnemer van Nederlandse schepen, gevolgd door de Bondsrepubliek Duitsland. Na een sterke groei van de im port in de afgelopen jaren, lijkt er nu een stabilisatie op te treden. Op vallend is dat de gemiddelde vyaar- de van de geïmporteerde schepen daalde van 35.000 naar 24.000 gul den per stuk. Gemeten naar de om zet is de Bondsrepubliek Duitsland op dit moment onze belangrijkste leverancier van pleziervaartuigen. Ook hier daalde de waarde aan zienlijk. De stijgende import van kleine motorboten uit de Verenig de Staten is in 1988 doorgezet. Tijdens de perspresentatie werd bekend gemaakt dat er een een heid in vaardiploma's komt. Dit di ploma kan nu bij alle vaarscholen en watersportverenigingen in Ne derland worden gebruikt. Voor heen verstrekten de verschillende scholèn verschillende diploma's. De 34ste Hiswa, die van 25 febru ari tot en met 5 maart in de RAI in Amsterdam wordt gehouden, be slaat dit jaar zeven hallen met een totale oppervlakte van 45.900 vier kante meter, waarop 400 exposan ten hun waren tonen. Eén van de verschillen met voor gaande jaren is de grotere moge lijkheid tot directe .verkoop door deelnemers. Uit onderzoek is ge bleken dat er bij de bezoekers be hoefte bestaat aan 'winkelen'. In de Amstelhal van de RAI zal het jacht de Equity Law II te zien zijn. Dit schip neemt deel aan de Withbread Round the World Race 1989/1990, de langste en zwaarste zeilwedstrijd ter wereld. GRONINGEN (GPD) - Premier Lubbers was gisteren de eerste ge bruiker van de eerste Nederlandse databank met informatie voor de burger over onderwijs, overheid, provincie, gemeenten, toerisme en bedrijven. Met een druk op de knop stelde hij de databank Actue le Groningen Informatie (AGI) offi cieel in werking. 'Een nieuw en loffelijk initiatief noemde de Lubbers net project, dat is ontwikkeld door de Provinci ale Bibliotheek Centrale (PBC). Hij sprak de hoop uit dat het een voor beeld zou zijn voor andere provin cies. De premier zelf zorgde hij er voor dat de rijksoverheid een plaatsje kreeg in het AGI-bestand. Door het intoetsen van de cijfers 5 en 1 werd in de index zichtbaar dat de rijksvoorlichting (ostbus 51) voortaan ook op het AGI-scherm is te lezen. Ruim twee jaar geleden kwam de PBC met het idee een databank te maken, waaruit elke Groninger door middel van eenvoudige han delingen informatie kan opvragen. "Er zijn 50.000 pagina's waarop de meest uiteenlopende informatie staat. Je kan vragen hoe laat de bus uit Delfzijl vertrekt, maar ook wat op de agenda van de gemeenteraad van Ulrum staat", zei de directeur van de PBC, H.H. Kuipers. Met hulp van studenten van de techni sche hbgeschool in Groningen werd een basis gelegd voor AGI. Ook andere onderwijsinstelling waren behulpzaam. De databank is toegankelijk via KOGELLAGERS - De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft gisteren laten we ten dat zij geen anti-dumpinghef fing zal leggen op Japanse kogella gers die in Europa zijn vervaar digd. 250 terminals in de stad Groningen en de provincie. In zeventig biblio theken is informatie op te vragen, maar ook arbeidsbureaus, gemeen tehuizen en WV's hebben een computer met het AGI-bestand. Vertraging bouw Kanaaltunnel is bijna ingelopen PARIJS (DPA) - De werkzaamhe den aan de spoortunnel onder Het Kanaal zijn de laatste maanden versneld. In november was er nog sprake van dat de bouw zes maan den vertraging zou oplopen, maar gisteren is in Sangatte aan de Fran se kant van de tunnel vernomen dat de spoorverbinding tussen Groot-Brittannië en Frankrijk in de zomer van 1993 met slechts een maand vertraging in gebruik kan worden genomen. In september van het afgelopen jaar heeft het voor de bouw verant woordelijke consortium zelfs de betalingen aan de uitvoerende be drijven tijdelijk stopgezet als dwangmiddel om het werk ver sneld uit te voeren. Elke dag dat de oplevering vertraging oploopt kan in theorie een boete kosten van 3,5 miljoen frank (ruim een miljoen gulden). Tot nu toe is er 1,2 kilometer van de tunnel klaar. Dit jaar komt daar 5,3 kilometer bij. Eind 1992 moet de spoorverbinding klaar zijn, waarna er een half jaar lang proe ven worden genomen. Als de tun nel klaar is rijden er treinen met een snelheid van 160 kilometer per uur tussen Londen en Parijs. De reistijd tussen de twee hoofdste den bedraagt dan nog geen drie gen geven het gewicht aan voor JN e-, derland om op die beurs aanwezig te zijn. Of, zoals 'Hauptgeschaftsr führer' mr, Klaas van der Beek van de Nederlands Duitse Kamer van Koophandel het omschrijft: "Één derde van onze export gaat naar Duitsland. Eén op de vier arbeids plaatsen in Nederland is daarmee mede afhankelijk van die handel met Duitsland". De Hollandse stand: kaasmeis jes, bloemenmeisjes, de Zaanse miss Bintje, volop prachtige groen ten en vers fruit, Amsterdamse ge veltjes en klompen. Veel klompen. Klompen en molentjes als trekker. "Ik weet dat er nogal wat mensen zijn die vinden dat het een achter haald beeld is, die klompen en mo lentjes en die klederdrachten. Maar wij laten geregeld onderzoek doen naar de waardering voor dit beeld en dan is het opvallend hoe hoog het scoort," aldus een van de ex portbevorderaars van het ministe rie van Landbouw. Vignet Met het oog op 1992, wanneer de grenzen opengesteld worden, zou Miss Bintje scoort nog steeds hoog. er veel meer merkgericht dan pro- duktgericht gedacht moeten wor den, zeggen sommige toekomstkij kers. In de groenten en fruit is dat al veel langer gebeurd. Overal in Europa wordt met jaloezie geke ken hoe vrijwel alle Nederlandse groenten en fruit geëxporteerd wordt in kistjes, waar het vrolijke rood-wit-blauwe Holland-vignet op staat. De kwaliteitscontroles op de veilingen zijn een begrip in het buitenland en dat wat oubollige vignet is, zegt een Deense impor teur, ook voor hen gelijk aan een kwaliteitskeurmerk. Frau Antje, het zuivelmeisje, staat ook al 35 jaar garant voor een steeds maar verder uitbreidende export van kaas en andere zuivel naar Duitsland. "Je moet dan dat beeld niet zomaar overboord gooi en," meent de nieuwe directeur Duitsland van het Zuivelbureau, Drs. B. van Schaik. "Wel denk ik dat je niet moet schromen om het beeld wat aan te passen, moderner te maken". De uien zitten in een hoek waar de klappen vallen, door de teruglo pende kwaliteit van de laatste jaren en de snelle groei van de Spaanse export. Het Nivaa, het instituut dat zich bezighoudt met de afzetbevor dering van aardappel en ui heeft een hoogleraar als directeur. Bert van Arkel. Hoogleraar en boer, om precies te zijn, want hij heeft ook nog zijn eigen boerenbedrijf. "Met de ui zitten we in een omschake ling naar het zogenaamde 'één-fa- se-oogst*8ysteem'. De ui blijft dan niet meer een week op het land lig gen om te drogen, maar wordt naar droogschuren gereden om, nauw keurig gecontroleerd binnen vier dagen drooggeblazen te worden. Die omschakeling vergt wel een gi gantische investering". Nederland is verreweg de grootste ui-expor teur ter wereld. Volgt een bericht voor de kool telers vooral in West-Friesland. Daar zijn de grote witte kolen de trots van iedere boer. Maar ze zul len kleiner moeten. De afzet van kool is al gedaald. "Bij een groente boer is het geen probleem een half kooltje te nemen. Maar supermark ten willen daar niet aan. En de Duitse consument heeft echt geen trek om twee kilo kool mee te sjou wen bij het winkelen", aldus een groothandelaar. Een blik op de Grüne Woche leert ook waarom: 40 procent van de Duitsers sjouwt al zijn of haar overgewicht mee. AMSTERDAM/ROOSENDAAL (ANP) - Hét Vendex-cöncefn gaat zijn optiek-keten Rinck Brillen verkopen aan concurrent Hans An ders. Dit samengaan betekent voh gens Hans Anders eên toeneming van de werkgelegenheid. Rinck ex ploiteert 42 optiekwinkels, waar onder een in Leiden. Anders heeft 79 zaken in Nederland, onder meer in Leiden, Lisse en Alphen aan den Rijn en bezit vier vestigingen in België. Het personeel en de vakbonden zijn ingelicht. Bij Rinck werken ongeveer 130 mensen. De voorzit ter van de hoofddirectie van Ven dex, A.J. Verhoef, heeft namens Anders en Vendex de Sociaal Eco- nomische Raad van de plannen op de hoogte gesteld. Bestuurder P. Smit van de Dién- stenbond FNV zei gisteren niet ne gatief te staan tegenover de ver koop. Voor de mensen die bij Rinck werken heeft de transactie geen gevolgen. De twee afzonder lijke winkelformules blijven ge handhaafd. BERLIJN - Ruim 30.000 bier mor sende, lallende en worst schran sende Westberlijners per dag: de Grüne Woche in Berlijn. De groot ste agrarische consumentenbeurs van Europa. De Berlijners sparen maanden om daar kennis te maken met de nieuwste produkten, waar bij uiteraard gerstenat hoger scoort dan de nieuwe trend van kleinere, witte kolen. Tegelijk is die Grüne Woche het decor voor de lobby van de Europese landbouwpolitiek. door Huub Klompenhouwer Landbouw De voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors, voor ziet dat in 1990 de landbouwsubsi dies in de EG met twintig procent zijn verminderd ten opzichte van 1985. In een interview met het Amerikaanse blad Newsweek ver klaarde hij ook dat de handelsoor log tussen de twee landbouwgigan- ten EG en VS uit de hand is gelo pen. De Amerikaanse regering kondigde onlangs maatregelen aan ter beperking van de import uit EG-landen. Optimix Optimix Effectenkantoor heeft een klacht ingediend bij de SER-fusie- commissie tegen het door Hage- meyer ern Medicopharma gepubli ceerde fusiebericht van 10 januari. Aangezien Hagemeyer op 10 febru ari zal bekend maken of het bod ge stand zal worden gedaan (op 9 fe bruari om 15.00 uur sluit de aan melding) verzoekt Optimix de fu siecommissie vóór 10 februari een uitspraak te doen. Optimix zegt dat het fusiebericht niet in overeen stemming is met de SER-fusieco- de. Landbouwministers spreken in formeel met elkaar in de gedateer de glorie van luxueuze hotels als Kempinsky. En op de beursvloer van het gigantische expositiecom plex klinkt voor de goede verstaan der de boodschap door om meer en meer op een ecologisch verant woorde manier landbouw te bedrij- De komst van minister Braks en prins Bemhard, de afgelopen da- Malaysia Staatssecretaris van buitenlandse handel Yvonne van Rooy heeft gis teren van de Malaysische vice-pre mier Abdul Ghafar Baba te horen gekregen dat de deelname van Ne derlandse beleggers aan projecten in zijn land bemoedigend is, maar dat er nog genoeg ruimte is voor meer Nederlandse investeringen. VERVOERSBOND CNV Postbus 9208,3506 GE Utrecht. Tel. 030-738222 Oostdam 9-10,3441 EN Woerden. Tel. 03480-20014 FNV en CNV hebben een betere route voor het wegtransport Het gaat goed met onze economie. Het wegtransport is een van de snelst groeiende bedrijfstakken, ledereen profiteert daarvan, behalve de chauffeurs. Die maken al jaren onverantwoord lange werkdagen en dat wordt dus steeds erger. Werkgevers vinden het wel goed zo. De Vervoersbonden van FNV en CNV niet. Daarom wordt er nu overal in het land actie gevoerd. Tegen de werkgevers. Die hebben onze chauffeurs nu lang genoeg in de wielen gereden. Wegtransport: niet meer weg te cijferen De Nederlandse economie drijft voor een deel op het wegtransport. Op zo'n 60.000 professionele chauffeurs die hun werk goed, betrouwbaar en vei lig doen. Toch dreigt de veiligheid op de weg elke dag door toedoen van de werkgevers in gevaar te komen. En daar kan iedereen het slachtoffer van worden. De feiten Werkgevers betalen te lage basisionen en plannen ritten zonder rekening te houden met werktijden. Zo worden chauffeurs gedwongen veel overuren te maken om hun baan te behouden en aan een 'normaal' salaris te komen. Meer dan 60% van de chauffeurs werkt daardoor langer dan 56 uur per week, velen zelfs 70 uur. Te lang achter het stuur zitten leidt tot slaapgebrek, oververmoeidheid en spanningen. Daardoor kunnen gevaarlijke situaties op de weg ontstaan. Dat moet nu structureel veranderen. FNV en CNV kiezen voor een andere weg Voor iedere chauffeur normale arbeidstijden voor een normaal loon. Dat is al jaren een terechte eis van onze chauffeurs, net als een onregelmatig heidstoeslag. Samen met invoering van ploegen diensten en goede aflossing bevordert dat een effi ciëntere en menselijker planning van werktijden. En wordt er ruimte gemaakt voor vele duizenden nieuwe arbeidsplaatsen. Regering en parlement zouden daar toch ook eens oren naar moeten hebben. Na al die jaren is nu gewoon de maat vol Na laren van vruchteloos onderhandelen is er voor ons nu geen andere weg meer dan actie voeren. Acties die uitsluitend gericht zijn tegen het slechte beleid van de werkgevers. Niet tegen onze mede weggebruikers. Integendeel. Chauffeurs willen alleen maar een vlotte en veilige verkeersafwikke ling. Nu de werkgevers nog. Want die zijn echt een gevaar op de weg. februari een toeslag voor een totaal bedrag van 100 miljoen dollar te gaan heffen op Europese produk ten als vruchtensap, dierenvoer en ingeblikte tomaten zou moeten op-, geschort. Maar, aldus directeur Rod Leo nard van de Community Nutrition Institute, Europa zou in die tijd wel zijn invoerverbod van Amerikaans rundvlees moeten kunnen handha ven. "Dat lijkt me redelijk", zo zei. hij. In de afkoelingsperiode zouden procedures moeten worden opge steld, waarmee Amerikaans vlees op de aan- en afwezigheid van groeihormonen kan worden gecon troleerd. Om dat laatste heeft de EG ook gevraagd, maar dat is door de Amerikanen steeds geweigerd. De woordvoerders van de consu mentenorganisaties zeiden giste ren, dat de Amerikaanse regering gelijk heeft als zij zegt dat nooit be wezen is dat de vijf groeihormonen die worden gebruikt, schadelijk voor de gezondheid zijn. Maar dat, zo voegden ze daaraan toe, is het punt niet. Want heel moeilijk kan bijvoorbeeld worden nagegaan of alle Amerikaanse vee houders de groeihormonen wel op een verantwoorde manier toedie- In het verleden hebben zich inci denten voorgedaan, waarin dat niet het geval bleek en consumenten veel te hoge doses hormonen naar binnen kregen. "Onze regering probeert de risico's in de hand te houden, de Europeanen willen risi co's helemaal vermijden. Dat is hun goed recht", aldus een van de woordvoerders. Daar komt dan nog bij, zo zei Dan Howell van het Center for Science in the Public Interest, dat we "simpelweg niet zeker weten wat een lage en veilige dosering van deze hormonen voor mensen De consumentenorganisaties ge bruikten de persconferentie van gisteren mede om ervoor te pleiten, dat ook de Amerikaanse consu ment meer de gelegenheid wordt geboden om te kiezen tussen hor moonvlees of het 10 tot 20 procent duurdere hormoonvrije vlees.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7