i CDA en WD voor legitimatieplicht Cito-toets is niet het laatste woord Bestaande documenten voorlopig voldoende Rijksdienst Beeldende Kunst beheert oude en nieuwe kunst Politieministers willen 10 miljoen voor herverdeling Aruba heeft nieuw kabinet Gestolen schilderijen alle drie terecht Giro 50500 Bank70.70.70.929 DINSDAG 31 JANUARI 1989 DEN HAAG (GPD) - Een kamermeerderheid van CDA en WD steunt minister Korthals Altes (justitie) in zijn streven naar een beperkte legitimatieplicht. De minister komt bin nenkort met een wetsvoorstel waarin hij de documenten opsomt waarmee een Nederlan der zich kan identificeren. De bewindsman wil daarvoor zo veel mogelijk bestaande documen ten, zoals paspoort, rijbewijs, aow- kaart en PTT-legitimatie gebrui ken. Mogelijk is ook de openbaar- vervoerkaart afdoende ter legiti matie. De burger die dergelijke kaarten niet bezit kan, op basis van vrijwilligheid, ook een identiteits kaart naar Europees model kopen. Korthals Altes gaf gisteren tij dens een commissievergadering met de Tweede Kamer toe, dat de vrijwillige identiteitskaart een 'ge duchte concurrent' kan worden van het nieuwe paspoort naar Eu ropees model. Met de identiteits kaart, die goedkoper zal zijn dan het paspoort, kan binnen de ruim veertig landen van de Raad van Eu ropa worden gereisd. Behalve ter legitimatie kan de identiteitskaart ook als reisdocu ment worden gebruikt. De minis ter verklaarde gisteren dat overleg met zijn collega Van den Broek (buitenlandse zaken) noodzakelijk is 'omdat het paspoort kennelijk inkomsten oplevert'. Korthals Al tes verwees daarmee naar de moei lijkheden die Buitenlandse Zaken heeft bij de ontwikkeling en invoe ring van het nieuwe paspoort naar Europees model. CDA-woordvoerder Van der Burg prees de zorgvuldigheid die 1 "L het kabinet met dit onderwerp tot Willen Tel DIJ op heden heeft betracht. De be- perkte identificatieplicht dient voi- Kedichem herdenken gens CDA, VVD en de minister i Kosto (PvdA) toonde zich tegen stander van de legitimatieplicht: „Het enthousiasme ten opzichte van de identificatieplicht beweegt zich in mijn fractie rond het nul punt. Zou men echt de internatio nale crimineel die gezocht wordt, willen opsporen met een legitima tie, dan moet men een algemene le gitimatieplicht invoeren. Zelfs dan is het de vraag of het middel wel doelmatig is". Bovendien vreest de PvdA'er dat met het opengaan van de Europese binnengrenzen de legitimatiep licht dient om het toezicht op vreemdelingen te verscherpen. Op het moment hoeft een burger, ook een vreemdeling, zich niet te legiti meren wanneer hij of zij wordt staande gehouden door een opspo ringsambtenaar. De redelijke ver onderstelling met een vreemdeling van doen te hebben, rechtvaardigt het staande houden. De burger kan tot nog toe volstaan met de mede deling 'Ik ben Nederlander'. Bij in voering van de beperkte identifica tieplicht is die mededeling niet meer afdoende. En dan dreigt vol gens Kosto discriminatie, wanneer de politie-agent dat redelijke ver moeden alleen baseert op de huidskleur van de burger. DEN HAAG (GPD) - Wat doen kostbare schilderijen van beroem de kunstenaars in voor publiek on toegankelijke ruimten? Horen die topstukken niet thuis in musea of andere instituten waar kunstlief hebbers de kans krijgen er opti maal van te genieten? Vragen die opkomen na het nieuws over al weer een nieuwe kunstroof, dit maal uit een van de opslagdepots van de Rijksdienst Beeldende Kunst (RBK) in Den Haag. Gisteren werd bekend dat 'Man met baard', een schilderij van Rem brandt uit 1647, en 'Ijsvermaak' van Jan van Goyen uit 1649 al tien dagen vermist werden. Een schil derij van Co Westerik, 'De Pols' (1981) was al in maart vorig jaar uit een depot van de Rijksdienst Beel dende Kunst gestolen. Deze dief stal was tot gisteren, toen 'Man met Baard' en 'Ijsvermaak' werden te ruggevonden, nog niet bekend. Bij sommigen wekt het inder daad verbazing dat de opslagactivi- teiten van de dienst zich blijkbaar uitstrekken tot stukken van een dergelijk kaliber. Voor Frits Linne- mann, voorzitter van de Beroeps vereniging van Beeldende Kunste naars (BBK), is het eën raadsel dat daar Rembrandts liggen. „Je komt er niet achter. De Rijksdienst is een erg oninzichtelijke en gesloten in stelling. Men is zelden of nooit be reid opening van zaken te geven over zulke kwesties". Ook de woordvoerster van het Rijksmuse um in Amsterdam, met een wereld beroemde topcollectie aan Rem brandts, kan een kreet van verwon dering niet onderdrukken. „Wat zegt u? Liggen er Rembrandts in ons land opgeslagen die niet door het publiek kunnen worden beke ken?". Adjunct-directeur Ekkart van het Rijksbureau voor Kunsthistori sche Documentatie in Den Haag, is daarentegen helemaal niet ver baasd. Hij zegt: „Je kunt de Rijks dienst Beeldende Kunst niet verge lijken met een museum. De dienst functioneert als een soort nationaal reservoir waaruit geput kan wor den ten behoeve van binnen- en buitenlandse tentoonstellingen of andere presentaties in bijvoor beeld rijksgebouwen. De opslag is altijd tijdelijk, dus nooit perma nent. Bang dat men zich van deze kunst niet op de hoogte zou kun nen stellen is dan ook onterecht". Ekkart wijst erop dat nu eenmaal niet alle kunst in ons land tegelijk en voortdurend kan worden ten toongesteld of anderszins aan het publiek vertoond. „Er is zó veel materiaal. Nederlandse musea be zitten bijvoorbeeld erg veel werk van Jan van Goyen. Dan is het hele maal niet vreemd als eens één van zijn schilderijen in een magazijn is en niet bezichtigd kan worden. Dat geldt trouwens ook voor de musea, die volle kelders met prachtige kunst bezitten die eenvoudig we gens ruimtegebrek niet geëxpo seerd kan worden. Nee, er is geen sprake van dat de bij de Rijks dienst opgeslagen kunst daar een vaste bestemming heeft. Op gezet te tijden komen de werken uit de depots om tentoongesteld te wor den, of dienen voor representatieve doeleinden of als tijdelijke aanvul ling op werken die in een rijksge bouw voor enige tijd zijn uitge leend. Daardoor fluctueert de kunst-in-depot behoorlijk". Centrumdemocraten te houden dat een Nederlander zich moet legitimeren wanneer een redelijk vermoeden van schuld aan een strafbaar feit bestaat. WD-woordvoerder Wiebenga had eveneens geen principiële be zwaren tegen invoering van de be perkte legitimatieplicht. Hij hield echter een slag om de arm: de wet geving die Korthals Altes voorbe reidt, zal door de WD-fractie nauwgezet worden doorgelicht. Wiebenga liet doorschemeren dat enkele WD-fractiegenoten nog twijfelen over de noodzaak van de legitimatieplicht. Schietpartij Een 19-jarige Bosschenaar is giste ren in hoger beroep veroordeeld tot 3,5 jaar voor zijn aandeel in een schietpartij in de Bossche binnen stad in december 1987, waarbij drie mensen werden gewond. De 24-ja- rige mededader is nog nog steeds voortvluchtig. Hij wordt er ook van verdacht de 26-jarige Johnny van der Vaart uit Engelen voor een bar te hebben doodgeschoten. Ontsnapt De Hoornse gemeentepolitie heeft gisteren vergeefs gezocht naar een 23-jarige Irakees, die ontsnapte bij een bezoek aan de polikliniek van het Westfries Gasthuis in Hoorn. Hij zat in het Hoornse huis van be waring De Krententuin in afwach ting van uitzetting, nadat hem de vluchtelingenstatus was gewei gerd. Zoutkoepels Zoutlagen of zoutkoepels in de bo dem zijn niet geschikt voor de op slag van afval. Controle op de ge volgen voor het milieu is nauwe lijks mogelijk, terwijl het onmoge lijk is om het afval weer naar boven te halen als er problemen ontstaan, aldus de Centrale Raad voor de Milieuhygiëne in een advies aan de regering. Eerder noemde de rege ring zoutlagen en zoutkoepels in principe geschikt voor de opslag van radioactief afval. Verkeersdoden De invoering van de snelheidsli mieten van 100 en 120 km heeft ge leid tot een drastische daling van het aantal verkeersslachtoffers. Uit de cijfers van de periode mei tot en met november vorig jaar blijkt dat er 30 procent minder dodelijke slachtoffers gevallen zijn dan in de vergelijkbare periode in 1987,79 te gen 111. Doodslag Een 42-jarige man uit Hilversum heeft 21 maanden gekregen omdat hij zijn schoonzoon heeft gewurgd. Deze had in de maanden vooraf gaand aan zijn dood regelmatig zijn vrouw mishandeld. In augustus van het vorig jaar kwam het tot een confrontatie tussen schoonvader en schoonzoon, waarbij de man het slachtoffer de keel dichtkneep. Volgens een psychiatrisch rapport was hij op dat moment sterk ver minderd toerekeningsvatbaar. Verkracht De Bossche rechtbank heeft giste ren een 26-jarige Nijmegenaar ver oordeeld tot 20 maanden cel voor verkrachting. De man heeft steeds ontkend dat hij de Eindhovense vriendin van een zakenrelatie heeft verkracht: de vrouw zou hem heb ben verleid. Hij kwam bij dè 32-ja- rige vrouw over de vloer omdat haar vriend 11.000 gulden van hem had geleend en niet terugbetaalde. Het tweetal trok twee dagen samen op, waarbij familie van de Nijme genaar in Venlo, Arnhem en Eind hoven werd bezocht. DEN HAAG (ANP) - Burgemees ter Korporaal van Leerdam denkt erover een demonstratie van de Centrumdemocraten in Kedichem op 29 maart te verbieden. Aanlei ding is het schriftelijke verzoek van partijvoorzitter Janmaat om op die dag met een demonstratie in Kedichem de rellen te herdenken die daar drie jaar geleden plaats vonden naar aanleiding van een verzoeningsvergadering van de Centrumdemocraten en de Cen trumpartij. De burgemeester had de brief van Janmaat gisteren nog niet ge zien. „Gelet op de verstoring van de openbare orde en de spannin gen die de rellen toen hebben ver oorzaakt, ben ik geneigd geen toe stemming voor de demonstratie te geven", aldus de burgemeester in een voorlopige reactie. Hij neemt deze week een beslissing. Ruim honderd actievoerders wa ren op 29 maart 1986 naar hotel Cosmopolite in Kedichem geko men om de vergadering te versto ren. Ze gooiden brand- en rook bommen naar binnen, waardoor het hotel in korte tijd afbrandde. Bij de rellen die volgden werden twee mensen zwaar gewond. Een van hen was de secretaresse van Janmaat, bij wie een been moest worden geamputeerd. Zes actie voerders werden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaar delijk. Janmaat wil op 29 maart ook een petitie aan de burgemeester over handigen waarin de aanslag op het leven van bezoekers van de bewus te vergadering zal worden her dacht. Janmaat verwacht dat tus sen de 200 en 300 mensen aan de demonstratie zullen deelnemen. Op de plaats van het afgebrande hotel wil de CD-voorzitter een krans leggen en een korte toe spraak houden. DEN HAAG (GPD) - De ministers Korthals Altes (justitie) en Van Dijk (binnenlandse zaken) hebben minister Ruding (financiën) een bedrag van 10 miljoen gulden ge vraagd voor de verdeling van de sterkte binnen de politiekorpsen. Over deze verdeling, waarover in oktober binnen de politie grote on rust ontstond, hebben de ministers nu overeenstemming bereikt. Hun plan, dat zij deze week aan het parlement zullen voorleggen, gaat niet zover als dat van de stu diecommissie het afgelopen na jaar, die voorstelde om 2600 politie mensen over te plaatsen van vooral kleine korpsen naar de grotere. De ministers willen nu ongeveer 1300 politiemensen op vrijwillige basis overplaatsen. De in de korpsen overtollig ge achte politiemensen zullen een premie krijgen als ze bereid zijn naar een ander korps te verhuizen. Voor deze premie en voor de ver huiskosten hebben de beide minis ters aan minister Ruding het extra geld gevraagd. Ruding heeft nog niet beslist. Zodra de beslissing binnen is, zal de Tweede Kamer worden geïnformeerd. De ministers hebben met de poli tiebonden afgesproken dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen en dat niemand gedwongen kan worden om te verhuizen. In de aan bevelingen van de studiecommis sie was een af te dwingen verhuis- plicht opgenomen. Voor de hele operatie is vier ja ren uitgetrokken. De grote steden zullen minder politiemensen toe gewezen krijgen dan was geadvi seerd. Ook zullen de kleine korp sen door de nieuw ontworpen rege ling minder mensen kwijt raken dan door de studiecommissie was aanbevolen. Juist tegen de aanbe volen sterke verkleining van de kleine korpsen kwam hevig verzet van korpsleiders en burgemees ters. Een politieman laat de gestolen Rembrandt (rechts) en Van Goyen zien, die werden teruggevonden bij een oud medewerkster van de Rijksdienst Beeldende Kunst Ook het derde schilderij van Westrik dat ze vorig jaar heeft gestolen, is inmiddels terecht. (foto and DEN HAAG (GPD/ANP) - De twee schilderijen van Rembrandt en Jan van Goyen, die uit een depot van de Rijksdienst Beeldende Kunst in Den Haag waren ont vreemd, zijn terecht. Ook het derde vermiste doek, 'De Pols' van Co Westrik, is inmiddels gevonden. Een vroegere medewerkster van de Rijksdienst heeft bekend de schil derijen, die een gezamenlijke waar de van ongeveer vijf miljoen gul den vertegenwoordigen, te hebben gestolen. De ontvreemding van de twee olieverfschilderijen ('Man met baard' van Rembrandt en 'Usge- zicht' van Van Goyen) werd op 20 januari ontdekt na een inventarisa tie van het depot aan de Kazerne straat in Den Haag. Omdat er geen braaksporen waren, werden de da ders in eigen huis gezocht. De 23- jarige oud-medewerkster en haar 23-jarige huisgenoot werden giste ren op verdenking van de diefstal gearresteerd. Ze stal de schilderij en door ze onder haar jas mee te smokkelen. Na aanvankelijke ontkenning gaf de vrouw in de loop van de mid dag toe de schilderijen te hebben ontvreemd. Dat was al op 14 april van het vorig jaar gebeurd, vlak na de vorige inventarisatie. Het was de bedoeling de doeken te verko pen, maar dat lukte niet omdat de meesterwerken te bekend waren. De schilderijen werden enkele we ken geleden bij een kennis in Den Haag ondergebracht. Deze kennis raakte in paniek, toen hij via de radio van de arresta tie hoorde. Hij verborg de meester werken in de kofferbak van een ge leende auto, waarmee hij naar Rot terdam reed. Daar parkeerde hij de wagen en ging terug naar huis, waar hij inmiddels werd opge wacht door de politie. Op zijn aan wijzing trof de Haagse politie de twee doeken onbeschadigd aan. De vrouw bekende ook de dief stal van 'De Pols', een olieverfschil derij uit 1981 van Co Westrik. Dat doek, dat een waarde vertegen woordigt van 200.000 gulden, had ORANJESTAD (ANP) - Aruba heeft een nieuwe regering. De par tijen MEP, ADN en PPA, die een nieuw kabinet zullen vormen, heb ben dit weekeinde de kandidaten voor de verschillende departemen ten aangewezen. Kabinetsforma teur Nelson Oduber, de leider van de grootste partij MEP, wordt zoals verwacht de nieuwe minister-pre sident. Hij is de grote winnaar van de verkiezingen, die een verrassen de nederlaag voor premier Eman betekenden. De aanstaande minister-presi dent reist vandaag naar de Venezo laanse hoofdstad Caracas waar hij maart van het vorig jaar uit donderdag de installatie zal bijwo- nen van de nieuwe president Car los Andrez Perez. In het nieuwe kabinet van zeven ministers bezet de MEP vijf posten en de ADN en PPA elk één. De MEP levert ook de nieuwe gevolm achtigde minister van Aruba in Den Haag. Dat wordt ir. Roland La- clé, een oudgediende van de MEP die eerder minister was van ver keer en vervoer in het Antilliaanse kabinet toen Aruba nog deel uit maakte van de Nederlandse Antil len. Minister van justitie wordt Hendrik Croes, een broer van de vroegere leider Betico Croes. Hen drik Croes was evenals Laclé reeds eerder minister voor de Antillen. De volledige samenstelling van het nieuwe kabinet op Aruba is als volgt: minister-president en alge mene zaken Oduber (MEP), econo mische zaken en toerisme Leo (MEP), financiën Trinidad (MEP), justitie Croes (MEP), welzijnsza ken Refunjol (MEP), vervoer en communicatie Nicolaas (PPA), pu blieke werken en volksgezondheid Kelly (ADN). De staten van Aruba komen 7 fe bruari voor het eerst in de nieuwe samenstelling bijeen. Verwacht wordt dat het nieuwe kabinet en kele dagen daarna reeds in functie kan treden. ZIJ I een ander depot van de Rijksdienst Beeldende Kunst gestolen. De ont vreemding van dat schilderij was tot gisteren niet bekend. Zij ver kocht het schilderij van Westrik voor 2000 gulden aan een 29-jarige Hagenaar, die eveneens is aange houden. De man ontkent elke be trokkenheid. Het schilderij is inmiddels na een anonieme tip in Den Haag op straat gevonden. Het doek lag op gerold voor een garage in de Bau- tersemstraat. Het werk is licht be schadigd. Door het oprollen zijn er stukjes verf afgesprongen. De vier verdachten zijn in verze kerde bewaring gesteld. De vrouw, die slechts drie maanden als admi nistratief medewerkster bij de Rijksdienst heeft gewerkt, wordt verdacht van de diefstal, haar vriend en huisgenoot van mede plichtigheid. De twee andere Hage naars zijn ingesloten op verden king van heling. Volgende week maken 100.000 kinderen test voor schoolkeuze UITKERINGSFRAUDE - Het aantal aangiften van uitkerings fraude in Haarlem stijgt zo snel, dat het aantal van vier sociale recher cheurs moet worden verdubbeld, zo heeft wethouder Van Son giste ren in de raadscommissie welzijns- zaken gezegd. Koningin Beatrix viert vandaag haar 51ste verjaardag. Ze doet dat in huiselijke kring. Ter gelegenheid van haar verjaardag herhaalt de NOS-televisi,e vanavond de docu mentaire 'Beatrix, koningin', die vorig jaar bij haar 50ste verjaar dag werd gemaakt. De vorstin zal Koninginnedag op 30 april in de Zuidhollandse gemeenten Oud- Beijerland en Goedereede vieren. ADVERTENTIE ARNHEM - Kan Jantje naar de mavo of is het beter dat hij naar het lbo gaat? Is Marietje ge schikt voor de havo of kan ze toch het vwo aan? In bijna 200.000 gezinnen zoeken ouders samen met hun kinderen naar een antwoord op deze vraag, die voor de toekomst van het kind van groot belang zijn. door Theo Haerkens Meer dan de helft van de basisscholen in het land probeert de ouders te helpen door de leer lingen de eindtoets basisonderwijs - meestal Ci- to-toets genoemd - af te nemen. Dat gebeurt vol gende week dinsdag en donderdag. Deze week ontvangen de betrokken ouders een folder over het doel van de test, de gehanteerde methode en de waarde die eraan gehecht moet worden. Dit jaar doen 4600 scholen mee met in totaal 93.000 leerlingen tegen 4264 scholen en 85.774 leerlingen vorig jaar. Ook circa 1500 Marok kaanse en Turkse leerlingen maken de test. Daarom is de informatiefolder dit jaar voor het eerst beschikbaar in de moedertaal van deze ou ders. Met behulp van de Cito-toets wordt bekeken wat de leerling in zijn mars heeft op het gebied van taal, rekenen en informatieverwerking. De kinderen moeten op elk van deze terreinen zes tig meerkeuze vragen beantwoorden. Aan de hand van de uitslag stelt het Cito (Instituut voor Toetsontwikkeling) een individueel rapport op. De opzet van de toets is niet veel anders dan vorig jaar. Alleen het rekengedeelte is wat aan gepast. Er is minder cijferwerk te doen, de opga ven staan vaker in een breder verband. „Reken- opgaven zijn leuk, maar het is beter als ze echt iets betekenen", aldus een woordvoerder van het Cito. Met deze verandering sluit de toets be ter aan bij de manier waarop het reken- en wis kundeonderwijs op dit moment gegeven wordt. Dat uitgangspunt geldt voor de hele toets. „De test moet een afspiegeling zijn van het on derwijs dat op dit moment gegeven wordt. We moeten rekening houden met de leermethodes die op de scholen gebruikt worden en die vari ëren van ouderwets tot modern. In onze vragen proberen we daarvan een grootste gemene deler te vinden". In de toekomst zal het Cito dus ook rekening houden met de eindeisen voor het basisonder wijs. Op dit moment zijn die nog niet vastge steld. Slechts enkele scholen proberen daar al wat op vooruit te lopen, maar het Cito moet zich richten naar'datgene wat er op de meeste scho len gebeurt. „Wij zijn geen koploper, maar eer der volger van wat er op de scholen gebeurt", al dus de woordvoerder. Vergelijken De uitslag van de test ontvangen de scholen in de week van 6 tot en met 13 maart en het is de be doeling dat zij de ouders zo snel mogelijk op de hoogte stellen. In het leerlingenrapport staat precies hoeveel van de zestig vragen voor elk van de onderdelen goed beantwoord zijn. Daar naast wordt met de zogenoemde percentielsco- re aangegeven hoe goed de leerling het gedaan heeft in vergelijking met andere kinderen. Als Karei een percentielscore van 36 haalt, heeft 36 procent van alle leerlingen in die regio minder of net zoveel vragen goed beantwoord. Omge keerd heeft dus 64 procent van de leerlingen het er beter afgebracht en meer goede antwoorden gegeven. Met andere woorden: Hoe hoger de score, hoe beter het resultaat in verhouding tot de andere kinderen. De prestaties van de leerling worden ook nog eens omgerekend in een zogenoemde stan daardscore. Dat is één getal waarmee het alge mene peil aangegeven wordt, en dat ligt tussen de 501 en 550. Daarmee kunnen de prestaties van de leerlingen gemakkelijker worden verge leken. Het Cito gaat dan ook geregeld na in wel ke typen van voortgezet onderwijs kinderen met een bepaalde score terechtkomen. Globaal geldt dat kinderen die scoren tussen 501 en 525 vooral naar het lager beroepsonder wijs gaan. Met een score van 521 tot 535 gaan de meesten naar de mavo. Bij 535 tot 545 naar de havo en van 536 tot 550 naar het vwo. Dit blijkt uit cijfers over 1987, maar het is geen wet van Meden en Perzen," want de toets is niet meer dan een hulpmiddel om te bepalen welke school het meest geschikt is voor een bepaalde leerling. De Cito-toets meet niet hoe het staat met het door zettingsvermogen, de intelligentie, motivatie of zelfstandigheid van een leerling. En deze ele menten spelen eveneens een grote rol voor het behalen van succes op school. Om ouders van dienst te zijn, zijn de presta ties van de leerling ook nog eens opgenomen in een zogenoemde poppetjesgrafiek. Daarin wordt aangegeven welke plaats het kind naar verwachting zal innemen in zijn klas als het naar het lbo, mavo, havo of vwo gaat. Het is best mo gelijk dat een leerling die in het lbo heel goed zou scoren naar de mavo gaat en daar tot de mid denmoot zou behoren. Dezelfde leerling zou het op de havo erg zwaar hebben en in het vwo tot de achterhoede behoren. Het is dus niet zo dat met de uitslag van de toets het laatste woord is gesproken. De ouders en de leerling samen maken de uiteindelijke keuze. Zij kunnen rekening houden met het ka rakter en andere eigenschappen van het kind. Sommige kinderen trekken zich graag aan an deren op, terwijl anderen zich het best ontwik kelen als ze tot de besten behoren in hun klas. Dergelijke eigenschappen komen in de Cito- test niet naar voren. Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3