LEIDSCH DAGBLAD Van den Broek naar begrafenis Hirohito d&9 Koe zorgt in Leiden voor panieksituatie Lonen in klein-metaal 1,5 omhoog Staatsdriikkeiij stapt uit project nieuwe pas van Geen lid van het Koninldijk Huis 'Sovjetunie past taktiek verschroeide aarde toe' Nijpels daagt EG in geding voor rechter Infotheek wil Haags bedrijf overnemen Reagan kan gedagvaard worden in Iran-affaire IHeembouw maakt het goed. Botsingen in zeer dichte mist LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Dinsdag 31 januari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 38846 Prijs fl. 1,25 RIJSWIJK (GPD/ANP) - Werkne mers die vallen onder de cao voor de metaalnijverheid (ongeveer 270.000 personen) gaan er dit jaar ongeveer 1,5 procent in loon op vooruit. Werkgevers en bonden be reikten gisteravond laat een princi pe-akkoord over de grootste cao die er dit jaar in de marktsector moet worden afgesloten. De bond is de bedrijven tegemoet gekomen door een overleg mogelijk te ma ken over de invoering van een werkweek van 4 keer 9,5 uur. Zowel werkgeversvoorzitter Vonk in de klein-metaal als delega tieleider Hagen van de Industrie bond FNV toonden zich na afloop van de onderhandelingen zeer te vreden. Beide delegaties zullen de uitkomsten met een positief advies naar de achterban sturen. Zowel Vonk als Hagen verwach ten bovendien dat de cao van bete kenis kan zijn voor andere cao's, waarvan de onderhandelingen zijn vastgelopen of dreigen vast te lo pen (onder meer wegvervoer, Hoogovens en de bouw). De loonstijging van 1,5 procent past binnen het beleid van de bon den te komen tot matige loonsver hogingen. De aanval van de werk gevers in deze gevarieerde sector op de vrije zaterdag, op de 38-urige werkweek en het ziekteverzuim waarvoor de werknemer vakantie of atv-dagen in zou moeten leveren is door de bonden afgehouden. De werkgevers zien als belang rijk succes de mogelijkheid voor bedrijven in de produktiesector om de bedrijfstijd uit te breiden tot 9,5 uur per dag. Vonk verwacht aanvragen daarvoor vooral uit de hoek van de middelgrote metaalin dustrie en de installatiesector. De bonden hebben wel hun zin gekregen in de centrale behande ling van dergelijke aanvragen en moeten van geval tot geval toe stemming verlenen voor het ver lengen van de bedrijfstijd van een individueel bedrijf. Vut-regelin- gen, scholingsmogelijkheden en andere lopende afspraken worden voor een jaar verlengd. DEN HAAG (GPD/ANP) De Staatsdrukkerij (SDU) heeft de overeenkomst opgezegd met het ministerie van buitenland se zaken over een nieuwe opzet van het paspoortproject. De banken wecken volgens SDU niet voldoende mee in de on derhandelingen over overname van de voormalige paspoort producent KEP. Minister Van den Broek, die de visie van de SDU deelt, wacht voorlopig nieuwe stap pen van de banken af. De NMB en de NIB hebben de mogelijk heid van een schadeclaim van tientallen miljoenen guldens tegen de Staat altijd als troef achter de hand gehouden. Om die problemen te vermijden, drong Van den Broek sterk aan op overname van KEP door de SDU. Het ministerie en de Staats drukkerij sloten vorige maand een intentieverklaring. De SDU zou de order krijgen, wan neer er overeenstemming be reikt kon worden over overna me van het failliete KEP. De onderhandelingen verliepen vanaf het begin moeizaam. Vooral de prijs die de banken vroegen voor de machines en kennis van KEP, vormde een groot obstakel. De breuk werd eind vorige week definitief toen de banken weigerden mee te werken aan een proef met het KEP-pas- poort. Volgens de SDU was die proef nodig om te kunnen be oordelen of het KEP-procédé echt geschikt is voor massapro- duktie van paspoorten. Maar de banken weigerden die proef te betalen. De SDU liet daarop aan het departement weten dat het de intentieverklaring op zegde. Minister Van den Broek noemt in een brief aan de Ka mer de breuk geen verrrassing. Hij vindt ook dat proefdraaien nodig is. PvdA-woordvoerder De Visser meent dat het gehele proces terug is bij af. Het vori ge week reeds aangevraagde mondeling overleg met Van den Broek is, zo zei hij desge vraagd, nu meer nodig dan ooit. Het CDA-Kamerlid Gual- thérie van Weezei zegt begrip te hebben voor de houding van de Staatsdrukkerij. Hij noemt het frappant en ongelooflijk dat minister Korthals Altes (justitie) op dezelfde dag dat zijn college Van den Broek een brief zendt aan de Kamer, met plannen komt voor invoering van een identiteitskaart. 22 PAGINA'S DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zal Ne derland vertegenwoordigen bij de begrafenis van de Ja panse keizer Hirohito op 24 februari. Er gaat geen lid van het Koninklijk Huis. Het kabinet zegt daarmee tegemoet te komen aan de gevoelens van de slachtof fers van de Japanse interne ringskampen. De Tweede Kamer zal van de af vaardiging van Van den Broek geen probleem maken. CDA- woordvoerder Gualthérie van Wee zei sprak vanochtend van een 'evenwichtig en verstandig besluit' waarbij rekening is gehouden met gevoeligheden in de samenleving en de vriendschapsrelatie met Ja pan is meegewogen. De PvdA-fractie liet weten over het bestelt geen problemen te zul len maken. Ook de WD-fractie zal het besluit niet verder ter discussie stellen omdat daarmee 'niets en niemand is gediend'. Voorzitter Minco van het Samen werkend Verzet toonde zich dank baar dat niemand van het Konink lijk Huis bereid was te gaan. Als van hen wel iemand zou zijn verte genwoordigd, was dat trappen op de ziel van het voormalig verzet ge weest, aldus Minco. De Japanse ambassade in Den Haag zei vanochtend ,zeer erkente lijk' voor de beslissing te zijn. „Wij zijn ons ervan bewust dat er op dit gebied allerlei meningen en opi nies in Nederland circuleren. Wij hopen dat na de begrafenis de vriendschappelijke banden tussen Nederland en Japan versterkt zul len worden en dat er een nieuwe pagina van de vriendschap tussen beide landen wordt opengesla gen", aldus een woordvoerder. Twee Nederlanders zullen hoogstwaarschijnlijk de EG verte genwoordigen in Tokyo. Dat zijn de nieuwe EG-commissaris voor buitenlandse betrekkingen An- driessen en de permanente verte genwoordiger van de EG in Japan, oud-premier Van Agt. Nederland stuurt bijna de 'licht ste' delegatie naar Japan. België, Denemarken, Noorwegen en Zwe den zijn vertegenwoordigd door hun koningen. Voor Frankrijk gaat president Mitterrand en Engeland stuurt prins Philip. De kersverse Amerikaanse president Bush gaat ook zelf naar Japan. Wel zal prinses Margriet op 19 april in Tokyo de manifestatie Ne derland Japan 1989 openen. Zij wordt bij dit bezoek vergezeld door de ministers Van den Broek en De Korte (economische zaken). De manifestatie wordt gehouden ter gelegenheid van het 380-jarig be staan van de betrekkingen tussen Nederland en Japan. In Osaka wordt een 27 hectare groot park gebouwd, waarin het Hollanddorp een centrale plaats in neemt. Er worden tentoonstellin gen gehouden over de nieuwste technische ontwikkelingen. Ook zullen schilderijen van de 17de eeuwse Hollandse meesters wor den geëxposeerd. Uit een gisteren gepubliceerde enquête onder 2000 Nederlanders door het Amsterdamse bureau Burke-Inter/View bleek dat 32 pro cent van de Nederlanders vindt dat ons land geen vertegenwoordiging zou moeten sturen naar de begrafe nis. 21 procent geen mening. Van de 47 procent die wel een afvaardi ging wilde zenden geven de mees ten de voorkeur aan minister Van den Broek. Slechts 5 procent vond dat een lid van het koninklijk huis moet gaan. Bombardementen in Afghanistan WASHINGTON (AP/Rtr/AFP) - Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken, Redman, heeft gisteren de Sovjetunie beschuldigd van het volgen van "de taktiek van ver schroeide aarde" inzake de troe penterugtrekking uit Afghanistan. Redman voerde aan dat de Sov jet-luchtmacht ongerechtvaardig de bombardementen uitvoert op verschillende gebieden, waarbij zowel vliegtuigen worden gebruikt I die. in Afghanistan zijn gestatio neerd als vliegtuigen die vanaf ba ses in de Sovjetunie opereren. Redman zei dat in tegenstelling hiermee de Afghaanse guerrilla strijders zich terughoudend opstel len ten aanzien van de vertrekken de eenheden. Redman gaf geen in dicatie van de intensiteit waarmee de opstandelingen oftewel de mud- jaheddin de Afghaanse regerings troepen bestrijden en gaf evenmin de verzekering dat de regering- Bush terughoudendheid zal be trachten. De term 'verschroeide aarde' is de krachtigste taal die de VS tot nu toe hebben gebezigd in een diplo matieke campagne tegen de mili taire activiteiten van de Sovjetunie op het moment dat Moskou alles in het werk stelt om de terugtrekking uit Afghanistan voor 15 februari te hebben voltooid. APELDOORN (GPD) - De stich ting Herwaardering Pensioenen NSB-Kamerleden heeft de Staat der Nederlanden voor het gerecht gedaagd. Vandaag krijgt de rege ring een dagvaarding in huis waar in de stichting eist de pensioenen aan weduwen van NSB'ers, onder wie Rost van Tonningen, stop te zetten. Plaatselijk mist In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overdag wolkenvelden en droog. Minimumtemperatuur rond het vries punt, middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Matige zuiden wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Wolkenvelden en droog. Donderdag in de nacht en och tend plaatselijk mist. Minimumtem peratuur om het vriespunt, middag- temperatuur ongeveer 6 graden. Woensdag 1 februari 1989 Zon op: 08.20 uur, zon onder: 17.28 uur; maan op: 04.46 uur. maan onder: 11.38 Waterstanden te Katwijk Hoog water: 10.42 en 23.29 uur, laag water: 05.45 en 18.36 uur. Amerikaanse functionarissen zeggen ervan overtuigd te zijn dat Moskou zich aan deze termijn zal houden, maar Washington heeft er herhaaldelijk op gewezen dat de Russen hun vredesbelofte hebben verbroken met de zware bombar dementen. Westerse diplomaten in Islamabad zeiden dat de laatste Sovjetgevechtseenheden nog deze week Kabul zullen verlaten. Vorige week besloot Washington de Amerikaanse ambassade te slui ten. Gisteren vertrokken de laatste diplomaten uit Kabul. Ook West- duitsland, Frankrijk, Italië en Ja pan hebben aangekondigd hun ambassades te zullen sluiten. DEN HAAG (GPD) - Minister Nij pels (Milieu) spant een kort geding aan tegen de Europese Commissie. Inzet is de subsidie die hij wil ge ven op zogenaamde 'schone' au to's, uitgerust met een katalysator. De minister kondigde zijn voorne men vanmiddag aan in de Eerste Kamer. Vorige week was al duidelijk ge worden dat het kabinet geen ge volg wilde geven aan de oproep van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, om een subsidie van 1700 gulden voor schone, kleine auto's twee maan den uit te stellen. De subsidie betekent een ver dubbeling van het huidige bedrag voor schone auto's. Het hogere be drag zal alleen gelden voor auto's die voldoen aan zeer strenge Ame rikaanse eisen voor uitlaatgassen. Om daaraan te kunnen voldoen, moeten de auto's een geavenceerde katalysator hebben. De EG heeft vorig jaar bezwaren geuit tegen het Nederlandse plan. Minister Nijpels zette echter door, daarin gesteund door de Tweede Kamer. MILAAN - In Milaan is de luchtvervuiling door de afwezigheid van wind zo groot dat sommige inwoners maskers dragen om het inademen van zwaar verontreinigde lucht te voorkomen. Deze Milanees deed voor de veiligheid ook zijn hond een maskertje voor. (foto ad LEIDEN Een ontsnapte koe heeft vanochtend in Leiden voor levensgevaarlijke situaties ge zorgd. Volgens de politie slaagden automobilisten, fietsende school kinderen en wandelaars er ternau wernood in het losgebroken dier te ontwijken. Na een achtervolging van drie uur door de hele Merenwijk door zeven politiemensen en drie vee handelaren werd de koe uiteinde lijk op het kruispunt IJsselmeer- laan/Willem de Zwijgerlaan gevan gen. Het dier had toen twee auto's beschadigd. LEIDEN - De Infotheek Groep nv uit Leiden is in onderhandeling met Computer Centrum Info uit Den Haag over volledige overname van dat bedrijf. De directie van de Infotheek verwacht op korte ter mijn overeenstemming te berei ken. Beide bedrijven opereren op de zelfde markt, het verkopen van computersystemen aan bedrijven en instellingen. De Infotheek be haalde in 1988 met 225 medewer kers een omzet van bijna 150 mil joen. Computer Centrum Info was met 100 werknemers in dat jaar goed voor 61 miljoen gulden. In verband met de onderhande lingen over de aankoop van het Haagse bedrijf is de handel in aan delen op de parallelmarkt gisteren stilgelegd. De handel werd vanoch tend om tien uur weer hervat. Aan vankelijk werd vermoed dat de In fotheek de handel had stilgelegd in verband met plannen om naar de beurs te gaan. Daarvan is thans geen sprake, alhoewel die stap op langere termijn niet wordt uitge sloten. MEX1CO-STAD (AP) - De 14-ja- rige reuzenpanda Ying-Ying, die samen met het mannetje Pe-Pe in de dierentuin van Mexico-stad leefde, is overleden. i Vermoed wordt dat het verlies van Pe-Pe, die vorig jaar be zweek aan kanker, haar teveel is geworden. Het dier was sinds dien zeer depressief en uit haar doen. Ying-Ying was 11 maanden oud toen zij gezelschap kreeg van Pe-Pe, die door China cadeau was gedaan aan de Mexicaanse dierentuin. Sindsdien was het paar onafscheidelijk. Ying-Ying baarde 7 jongen, waarvan er 4 in leven bleven. (foto ap) Daarom bellen mensen met bouwplannen 01713-19106. Het beest ontsnapte vanochtend om zeven uur. Bij de achtervolging werd het dier in totaal vier keer aangeschoten met een verdovings pistool. De koe ging daardoor ook door de knieën, maar steeds als de achtervolgers naderden, ging het dier er weer vandoor. De koe probeerde ook enkele malen de politiemensen en veehan delaren op de hoorns te nemen. Volgens politiewoordvoerder Graveland was het opvallend dat de koe zeer goed in de gaten had, wie de achtervolgers waren. Het ontsnapte dier maakte deel uit van een groep van vijf koeien die door een veehandelaar uit An- delst vanuit Frankrijk naar de Leidse veemarkt waren vervoerd. De beesten waren zo onrustig dat ze niet konden worden verhandeld. OOSTERHOUT (ANP) - Als ge volg van dichte mist zijn vanoch tend diverse kettingbotsingen ontstaan. Daarbij vielen drie do den en een nog onbekend aantal gewonden. Het was in het gehele land, met uitzondering van de kustgebieden en Friesland zeer mistig. De Maasroute tussen Ooster hout en Raamsdonkveer moest na diverse aanrijdingen, waarbij 24 auto's waren betrokken, tijde lijk worden afgeschoten. Daarbij kwam een vrachtwagenchauf feur uit België om het leven. Bij Lexmond op de R27 in de richting van Vianen ontstond vanochtend ook een ernstige bot sing. De rijkspolitie in Vianen meldde later dat er zes tot zeven gewonden waren gvallen, van wie er twee later in het zieken huis zijn overleden. Mist was vol gens de politie de oorzaak van de kop-staart-botsing, waarbij zes personenauto's en een Spaanse vrachtwagen waren betrokken. Ook op de A67 zijn door de dichte mist ongelukken gebeurd. Daar bleef het beperkt tot mate- riële schade. Man ramt garage BODEGRAVEN - Een garage aan de Zwanebloem in Bodegraven is gisteren volledig vernield door een 33-jarige Rotterdammer, die met zijn auto tegen de muur reed. Vol gens de politie moet de garage wor den afgebroken. De man zelf raak te licht gewond. De Rotterdammer was naar Bo degraven gekomen om een ruzie uit te praten met een ex-collega. ✓Toen hij na het gesprek hard weg reed botste hij tegen de garage. De man zelf zegt dat het ongeluk ge beurde toen hij zijn autogordel om deed. De garage is overigens niet van zijn ex-collega. WASHINGTON (Rtr/UPI) - De rechter in de Iran-Contrazaak heeft gisteren bepaald dat de oud-presi dent Ronald Reagan mogelijk wordt opgeroepen te getuigen in het proces tegen zijn voormalige veiligheidsadviseur Oliver North. Rechter Gesell verklaarde dat Reagan "onderworpen blijft aan de mogelijkheid te worden opgeroe pen", maar hij wees een dagvaar ding tegen diens opvolger, George Bush, van de hand. Reagan en Bush waren in de cember gedagvaard door hun voor malige veiligheidsadviseur North die wilde bewijzen tot in de hoog ste regeringskringen toestemming te hebben gehad voor zijn wapen verkopen aan Iran en het doorslui zen van de winst daarvan naar de Nicaraguaanse Contra's. Gesell weigerde de dagvaarding van Reagan te vernietigen, maar zei wel dat diens advocaten nog maals zullen worden gehoord voor dat de ex-president in de getuigen bank moet verschijnen. Bush wordt daarentegen niet op geroepen, aldus de rechter, omdat North er niet in is geslaagd te be wijzen dat de huidige president be schikt over relevante informatie die noodzakelijk is om hem voor de rechtbank te laten verschijnen. Voorts staat er in de Amerikaan se grondwet een clausule dat een zittende president niet in strafza ken behoeft te getuigen. Bush heeft zich daarop sinds hij presi dent is beroepen. Het is wel moge lijk Reagan te dagvaarden, daar hij nu ex-president is van de VS. (pagina 5: Rechtszaak tegen North moet beerput openen) Katwijker slaat overboord op zee en verdrinkt KATWIJK - Bij werkzaamheden aan boord van de trawler Peer Sluis van de Katwijkse rederij Kennemerland, is gistermorgen vroeg de 42-jarige Katwijker J. Guijt op volle zee verdronken. Het bemanningslid sloeg overboord bij het binnenhalen van de netten. Eén van de borden van het vis tuig viel door een plotselinge be weging van het schip weer in het water en de Katwijker werd door een strop over de verschansing ge trokken. De overige bemanningsleden wierpen onmiddellijk boeien uit, maar in het donker duurde het bij na een half uur voordat Guijt weer werd gevonden. Aan boord werd nog wel mond-op-mondbeade- ming toegepast, maar de Katwijker bleek al overleden. Hij is met een helikopter overgebracht naar de havenplaats Stornoway op de ei landengroep Hebriden. Ook de trawler is daar inmiddels aangeko men. De Engelse politie stelt op het schip een onderzoek in naar de toe dracht van het ongeval. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24.45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275,70 Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.: Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1