'Ik schijn mensen met zichzelf te confronteren' PODIÜMBLIK 'Er valt een traan op de tompoes' Waardevolle reprise Jocelyn Stewart virtuoos DINSDAG 31 JANUARI 1989 PAGINA 19 LEIDEN Toneel, dans, cabaret en poppentheater de komende week op de Leidse podia. Traan op tompoes Annie M.G. Schmidts successtuk 'Er valt een traan op de tompoes' wordt opnieuw uitgebracht. Het stuk, dat bijna tien jaar geleden voor het eerst werd. opgevoerd, wordt nu in de regie van Adrian Bime op de planken gezet door Henny Orri, Allard v.d. Scheer, Henriëtte van Tol, Margreet Blanken en Thijs Veenstra. Nog voor de officiële première is deze 'herneming' in de Leidse Schouw burg te zien. Op de voorstelling van gisteren volgt vanavond een tweede. Boeing Boeing 'Boeing Boeing' van Mare Camo- lett is een klucht, waar vele, vele jaren geleden een groot publiek op af kwam. Bij een gezelschap als de voormalige Haagse Come- die wist men waarachtig wel hoe een dergelijk pretstuk over het gecompliceerde liefdesleven van een snelle jongen met drie ste wardessen in elkaar behoort te steken. Trouwens, ook Rijk de Gooyer heeft er tien jaar terug nog furore mee gemaakt. 'Boeing Boeing' is nu voor de Toneel groep Amsterdam onder handen genomen door de uit Antwerpen afkomstige regisseur Sam Bo- gaerts. Blijkens een al eerder in deze kolommen afgedrukte recen- Redactie Pieter C. Rosier sie op een wijze, die op z'n minst voor discussie vatbaar is. We la ten Sam Bogaerts hieronder zelf aan het woord over wat in be doelde recensie een miskleun werd genoemd en woensdag avond naar de Leidse Schouw burg komt. Hans Liberg Hans Liberg is een muzikale grapjas, die volle zalen heeft ge trokken met zijn programma 'Wortel Bach Live'. Ook in het the ater aan de Oude Vest liep het meer dan vol, toen de cabaretier er in een vorig seizoen zijn capriolen achter het klavier uit haalde. Wie geen genoeg kan krijgen van de grappen en grol len, die elkaar in een flitsend tempo opvolgen, krijgt de kans om dit programma van Liberg opnieuw te genieten. Er zijn her halingsvoorstellingen op donder dag-, vrijdag- en zaterdag avond. Reflex Het Noordnederlandse dansge- Kees Hulst en Arlette Weygers in 'Boeing Boeing', woensdag avond in de Leidse Schouwburg. (,oto Kees de Graafo zeischap Reflex komt weer deze richting uit. De groep, die zich in de afgelopen jaren een niet te ver waarlozen plaatsje in de wereld van de dans heeft verworven, treedt volgende week dinsdag avond in de Leidse Schouwburg op met werk van Nina Wiener (Transatlantic Light), Toer van Schaik (Verbruik) en Hans Tuer- lings (I'm a hotel). Dissonanten Het Rondtheater is een Leidse to neelvereniging, die in haar vrij korte bestaan al vier produkties heeft uitgebracht. De vijfde pro- duktie wordt woensdagavond uitgebracht in het LAK-theater. Het op te voeren stuk heet 'Disso nanten' en heeft een actuele the matiek. Het speelt zich af in het stalinistische Rusland van vlak na de oorlog. Stalin en zijn cul tuur-minister Zjdanobv laten de beroemde componisten Prokov- jev en Sjostakovitsj in het Krem lin komen om te praten over hun werk en over de muziek, die ze zouden moeten schrijven. Hoe 'dissonant' deze bijzondere bij eenkomst zal verlopen, dat is de vraag. De voorstelling zal op donder dag- en zaterdagavond worden herhaald in de aula van de chr. scholengemeenschap 'De Vliet- schans' (Apollolaan). Lof der zinnen 'Lof der zinnen' is een muziékthe- aterproduktie van Het Gebeuren. Voor dit Haagse project lieten Jo se Kuijpers en Julia Henneman zich inspireren door 'Fragments d'un discours d'amoureux' van de Franse filosoof Roland Bar- thes. Hierin zijn citaten uit de wereldliteratuur verzameld rondom 'liefde' en 'verliefdheid'. Voorts laat genoemd duo drie be kende verliefden aan het woord: Goethes Werther, Standhals Mathilde en Buchners Lucille. 'Lof der zinnen' heet een ontmoe ting te zijn tussen theater en mu ziek in 'een proeftuin van de lief de', gemaakt door drie klassiek geschoolde acteurs en een klas siek strijktrio. De muziek is ge componeerd door Maurice Horst huis. Donderdagavond in het LAK-theater. Stuffed Puppet Neville Tranter is een in Neder land wonende Australische pop penspeler, die met zijn Stuffed Puppet'Theatre naam heeft ge maakt. Zijn voorstellingen rich ten zich in de eerste plaats tot vol wassenen en hebben met poppen kast in de oude betekenis van het Fragment uit 'Underdog' door The Stuffed Puppet Theatre, vrijdag- en zaterdagavond in het LAK-theater. (foto pr) woord niets meer van doen. Tranter is een acteur, die poppen als tegenspelers heeft. Hij komt met twee nieuwe produkties, 'Ma nipulator' en 'Underdog', op vrij dag- en zaterdagavond naar het LAK-theater. Het gaat om twee 'verhalen', die weinig met elkaar te maken lijken te hebben maar die bij nader toezien eikaars om gekeerde spiegelbeeld blijken te zijn. In 'Manipulator' komen de poppen in opstand tegen een goedmoedig uitziende, maar soms kwaadaardige poppenspe ler, terwijl in 'Underdog' de stomme poppenspeler er door wraaklustige poppen toe wordt aangezet om in opstand te komen tegen zijn kwaadaardige vader. Beide 'verhalen' worden, de En gels titels ten spijt, in het Neder lands verteld. Kindertoneel Theatergroep Hobo verzorgt zon dagmiddag de wekelijkse kin dervoorstelling in het LAK. 'Ik wou dat ik m'n opoe was' is de ti tel van de voorstelling, die be doeld is voor kinderen vanaf ze ven jaar. Imperium De Leidse toneelvereniging 'Im perium' brengt vrijdag- en zater dagavond een nieuwe produktie in het eigen Microtheater uit. In de regie van Bart Vieveen wordt 'Een bruid in de morgen' van Hugo Claus opgevoerd. 'Een bruid in de morgen' behoort tot de meest gespeelde stukken van Claus; het dateert van 1953 en is veel meer dan alleen een psycho logische schildering van een fa milie in een Vlaamse provincie stad. Meer ook dan wat sommi gen noemen een realistisch dra ma over een incestueuze relatie tussen broer en zus. Imperium speelt het stuk ook op 9,10,11,16, 17 en 18 februari. Sam Bogaerts over 'Boeing Boeing' AMSTERDAM (GPD) - De Vlaamse toneelmaker Sam Bo gaerts schaart zich duidelijk niet bij de in Amsterdam werkende buitenlandse kunstenaars, die roepen dat zij in het walhalla van de tolerantie, het middelpunt van de Europese beschaving of wat al niet meer, zijn terecht ge komen. Deze geboren en getogen Antwerpse toneelmaker vindt het hoofdstedelijke leefklimaat agressief en egoistisch. „En dat horen jullie niet graag, want als het om chauvinisme gaat kun nen jullie er zeker zo veel van als de Fransen". Vanaf vorig seizoen maakt hij naast Gerardjan Rijnders op diens verzoek deel uit van de ar tistieke leiding van Toneelgroep Amsterdam, de opvolger van het Publiekstheater en toneelgroep Centrum. Hij kreeg al de artistie ke vrijheid die hij zich maar kon wensen, maar liever had hij toch buiten Amsterdam een eigen ge zelschap geleid. „Ik werk altijd liever in de luwte", zegt hij. „Dat is tactisch het best. Als je op het Leidseplein zit, weetje van te vo ren datje door iederèen op je kop wordt gezeten. Niet dat ik dat erg vind, maar werken vanuit de luwte is altijd makkelijker. En ik vond mezelf ook nog niet klaar voor wat ik dan groot regiewerk Het is hard gegaan met Sam Bogaerts. Drie seizoenen terug sjouwde hij nog zelf de décor stukken en deed hij persoonlijk de boekhouding bij het ongesub sidieerde vriendengroepje De Witte Kraai, in 1979 opgericht door pas afgestudeerden van de Brusselse en Antwerpse theater opleidingen en genoemd naar de Antwerpse straat waar het repe titielokaal was gehuisvest. Met minimale middelen kwam er in mum van tijd een niet te negeren antwoord op het gevestigde Bel gische toneel van de grond, dat door de leden van De Witte Kraai als routineus, ongeinspireerd, burgerlijk, onkritisch en leu genachtig werd ervaren. De voorstellingen van Bo gaerts vielen ook in Nederland op door een vloeiend, vanzelf sprekend acteren het was alsof de spelers zich in de intimiteit van de eigen gevoelswereld lie ten betrappen en een ontluis terende, nooit belerende, meestal ook humorvolle kijk op de menselijke drijfveren. Makke lijk toegankelijke teksten speel- 'Boeing Boeing' van Mare Camoletti en De Hamletmachine van Heiner Müller. Een groter contrast is nauwelijks denkbaar. De stukken hebben even veel met elkaar te maken als André van Duin en Paul Steenbergen. Sam Bogaerts van Toneelgroep Amsterdam noemt Müller zijn lievelingsschrijver, maar speelt ook de klucht Boeing Boeing. Waarom? „Shakespeare heeft één van zijn stukken 'As you like it' genoemd, dat zal ook wel niet voor niets zijn geweest". Portret van een theatermaker, die ironie een beter wapen vindt dan cynisme. door Eric van der Velden de hij niet. Maar er was altijd sprake van een soort sensibele informatie-overdracht, waardoor het hart vaak sneller oppikte wat de hersens nog moesten bevat ten. De regie uit De Witte Kraai-pe- riode, die er het stevigst inhakte, was Kwartet van de Oostduitser Heiner Müller, zijn lievelings schrijver. Bezoekers raakten er door in dagenlange depressies en die zijn er dan volgens Bogaerts nog genadig van af gekomen. Uit de eigen kennissenkring weet hij twee voorbeelden van koppels, die nu geen koppels meer zijn. Door discussies die op deze pro duktie volgden waren onover brugbare tegenstellingen aan het licht gekomen. „Ik schijn men sen nogal met zichzelf te con fronteren", zegt hij met een aan stekelijke grijns, „Er wordt altijd sterk verschillend op mijn voor stellingen gereageerd, afhanke lijk van de eigen ervaringen en denkbeelden. Vaak sta ikzelf ver baasd wat een voorstelling van mij weet los te maken". De geringe financiële armslag ging Bogaerts benauwen. Een maximum haalbare bezetting van vier acteurs legde een te strenge beperking op de reper toirekeuze. Aangezien in België het verpolitiseerde toneelbestel vrijwel potdicht zit voor rebelse theatermakers, kwam zijn toe komst als vanzelf in Nederland te liggen. In 1984 benaderde de intendant van Zuidelijk Toneel Globe zijn landgenoot Paul de Bruyne hem om zitting te ne men in de artistieke leiding van dit Eindhovense gezelschap. Globe had met voorganger Ge rardjan Rijnders een fraaie 'tradi tie' opgebouwd van een compro misloos gezelschap, waarbij niet de vraag van het publiek maar de innerlijke drijfveer van de thea termaker de koers bepaalde. Bo gaerts leek de aangewezen man om deze horzel in de pels-functie voort te zetten. Mooi meegeno men was, dat de geringe afstand tot de grens het mogelijk maakte om de vruchtbaar gebleken sa menwerking met een aantal Vlaamse acteurs voort te zetten. Hij hoefde niet helemaal op het nulpunt te beginnen, werd niet in een totaal vreemde omgeving overgeplant. Maar van een echte keuze voor Bogaerts was toch geen sprake. Het bestuur van Globe had na lang aarzelen voor de niet-regis- serende De Bruyne gekozen, die zich op zijn beurt weer sterk voor Bogaerts had gemaakt, maar zich daarnaast ook van de steun van de overgebleven spelers van het oude Globe had willen verzeke ren door twee van hen in het ar tistieke kern op te nemen: Kees Hulst en Theu Boermans. Voorts kwam er een nieuwe zakelijk lei der aan het bewind, die er uiter aard ook eigen artistieke opvat tingen op na hield, maar nog geen invloed had kunnen laten gelden. „Een gezelschap moet door één, hooguit twee mensen geleid worden", zegt Bogaerts nu, „al leen dan kun je iets opbouwen. Dat wist ik toen natuurlijk ook wel. Ik heb veel geduld, maar ik kreeg na mijn benoeming bij Globe al snel in de gaten dat in dit geval mijn geduld niet tot iets zou leiden. Het kan zijn dat ik te snel naar de macht heb gegre pen, zo zou je dat kunnen inter preteren, maar je kunt ook zeg gen: hij had nog liever niets dan dat hij met deze mensen verder wilde gaan". Vrouwenhaat Bogaerts zegde al snel het ver trouwen in De Bruyne op, dien de een eigen beleidsplan in waar van hij van te voren kon weten dat het onaanvaardbaar voor be Sam Bogaerts: 'Er is niets stuur en zakelijk leiding zou zijn en debuteerde rond die tijd bij Globe met de meest provoceren de voorstelling uit zijn loopbaan: een uiterst ongemakkelijke ver beelding van Müllers toch al in haat gedoopte Hamletmachine. De recensent van De Telegraaf verliet halverwege woedend de zaal, en schreef een vernietigen de kritiek waarin Bogaerts vrou wenhaat werd aangewreven. De toneelredacteur van het NRC- Handelsblad concludeerde het tegenovergestelde, maar had bij na een maand nodig om zijn kri tiek te schrijven, zo ontregeld was hij door de voorstelling ge raakt. Bogaerts had doelbewust naar een gevaarlijke voorstelling ge streefd; hij wilde toneel dat standpunten zou afdwingen, dat de ware opvattingen en waarde ring voor zijn vorm van theater aan het licht zou brengen. Dat lukte wonderwel bij de zuidelij ke schouwburgdirecteuren. Het heeft weinig gescheeld of de pro duktie was uit deze theaters ge weerd. Zelden zal de keus tussen amusement en kunst zich zo principieel hebben aangediend. En Bogaerts verloor, althans tij delijk. Virginia Woolf De belangrijkste reden die de zuidelijke schouwburgdirecties voor hun oppositie tegen het Globe van Bogaerts hebben aan gevoerd, is de vrees dat hij met elitair, moeilijk en zwaar toneel het publiek uit de grote zaal zou houden. De Vlaming was nog niet weg bij Globe, of hij bewees het tegendeel met een scherp iro nische versie van Albees 'Who's afraid of Virginia Woolf, uitge bracht door de Haarlemse To neelschuur. Er gebeurde iets wonderlijks met deze wereldbe roemde echtparentragedie, een soort omkering, die misschien wel exemplarisch is voor de wij ze waarop deze toneelmaker een tekst analyseert. Aan de ene kant werd het met drank begoten hu welijksleven van Martha en Ge orge ontmaskerd als een kitsche rige Amerikaanse soapopera voor de betere kringen, terwijl aan de andere kant de tragiek van de personages toch weer recht werd gedaan dankzij de toevoeging van erkende kitsch. Het laatste deel van het stuk kreeg namelijk een samenvat ting met teksten van Vlaamse smartlappen, en die werden zo hartverscheurend gebracht dat het 'Ik ben zo eenzaaaam zonder jouwwwww' door zijn ijselijke directheid meer waarachtigs kreeg dan Albee's intellectualis tische taalspelletjes. Boeing Boeing Bogaerts nieuwste produktie heet 'Boeing Boeing', een popu laire klucht uit de jaren zestig. Wel iets heel anders dan Heiner Müller. Streeft hij iets vergelijk baars na als met de toegevoegde smartlappen bij 'Who's afraid of Virginia Woolf?' „Ik breng wel wat verschuivingen aan, ja", zegt hij, „maar mijn moeder moet ook kunnen lachen. Het John-Lan- tingpubliek moet een goede avond hebben, en daarnaast ook een ander publiek. Ik wil de reac tionaire en seksistische clichés transparant maken, maar dat hoef ik er ook weer niet in te slaan. Een dergelijk stuk regisse ren is moeilijker dan een tekst van Heiner Müller. Alles moet uit het 'niets' komen. Er zit geen en kel denken achter. Ik vind het spannend om te kijken of het mogelijk is om zoiets als medelij den voor de figuren op te roepen. Dat zal niet meevallen, want we hebben te doen met egoïsten en leugenaars die volledig zelf ver antwoordelijk zijn voor de situa tie waarin zij zich bevinden. Maar mijn eerste uitgangspunt is toch dat ik een leuke voorstelling wil maken. Er is niets mis aan la chen". ■Tijdgeest Bogaerts verheelt niet, dat de keus voor deze klucht ook iets te maken heeft met de tegenvallen de belangstelling voor de pro dukties van Toneelgroep Am sterdam. „Zware, serieuze voor stellingen trekken momenteel gewoon veel te weinig publiek. Dat zal wel met de tijdgeest te maken hebben, men wil comfor tabel leven, dus niet met moeilij ke dingen worden gefrontreerd. Op dat gegeven zul je als theater maker moeten inspelen. Je moet er gebruik van maken. Shake speare heeft één van zijn stukken 'As you like it' genoemd, dat zal ook wel niet voor niets zijn ge weest. Ook hij gebruikte het wa pen van de ironie". Op zijn eigen produkties bij Toneelgroep Am sterdam kijkt Bogaerts met een matige tevredenheid terug. „Een ensemble bouw je nu eenmaal niet in één seizoen op. Alle bij zondere produkties komen uit het nemen van risico's voort. Voor risico's is wederzijdse ver trouwen nodig, en dat ontstaat niet van het ene op het andere moment". De grootste barrière vormt voor hem het verschil tussen het Nederlandse en het Vlaamse taalgebruik. Bogaerts, die vrij wel alle stukken zelf vertaalt, re gisseert sterk vanuit de taal. Elk woord telt voor hem, geen zin of hij onderzoekt niet alleen de let terlijke, maar ook de emotionele betekenis. „Belgen hebben een veel creatiever taalgebruik", meent hij. „Als je een Nederlan der een kopje koffie aanbiedt, weet je van te voren het ant woord al: 'lekker'. Een Belg maakt veel minder gebruik van standaarduitdrukkingen. Hij zal zoeken naar een formulering, die veel precieser weergeeft wat hij denkt of voelt. Daarom verlopen de Belgische praatprograrhma's op de televisie ook altijd zo traag. Wanneer ik bijvoorbeeld in een vertaling het woord 'mekaar' in- plaats van 'elkaar' gebruik, weet ik exact waarom ik dat doe: 'me kaar' heeft voor mij een grotere intimiteit dan 'elkaar'. Neder landse acteurs weigeren echter 'mekaar' te zeggen, omdat het geen goed Nederlands zou zijn. En even later hoor je ze in de kroeg gewoon 'mekaar' zeggen. Dergelijke discussies zijn tijd verlies. Ik. zou toch al veel meer tijd voor mijn regies willen ne men. Dat is ook het grote ver schil tussen mij en Gerardjan Rijnders: hij wil heel veel doen, en ik heel weinig. Het liefst doe ik één, hooguit twee produkties per jaar. Ik weet zeker dat ik dan betere voorstellingen zou ma ken. Of ik een perfectionist ben? Eigenlijk wel, ja". 'Er valt een traan op de tompoes' van Annie M.G. Schmidt. Met: Henny Orri, Allard van der Scheer, Henriëtte Tol, Thijs Feenstra en Margreet Blanken. Regie: Adrian Brine. Gezien op 30 januari in de Leidse Schouw burg. Aldaar nog vanavond. LEIDEN - De laatste jaren is de schrijfkunst van Annie M.G. Schmidt regelmatig in de prijzen gevallen. Vokomen terecht na tuurlijk, omdat zij in verschillen de genres vele schitterende tek sten heeft geschreven. Het lag dan ook voor de hand, dat er ne gen jaar na de première wel weer eens een reprise van 'Er valt een traan op de tompoes' zou worden uitgebracht. Een uitstekende ge legenheid om deze hecht gecon strueerde tragi-komedie over on ze onmacht tegenover ziekte en dood te gaan herzien of ermee voor het eerst kennis te maken. Die typische Annie Schmidt- toon blijkt in staat om zware the matiek als zelfdoding en eutha nasie in blijspelvorm aan de orde te stellen; niet belerend, niet een duidig partij kiezend, niet senti menteel, niet ongepast leukdoe- nerig, niet luchthartig relative rend. Wel in hoge mate onder houdend - hoe vreemd dat ook bij een dergelijk onderwerp mo ge klinken. Er worden in deze wrange komedie harde dingen gezegd. Op die manier proberen vijf mensen zich in hun radeloos heid te redden. Deze situatie wordt daarbij zo herkenbaar ge typeerd, dat we er zelfs vaak om kunnen lachen. Vader is ongeneeslijk ziek. Verdere medische behandeling weigert hij, hij kiest voor eutha nasie. Zijn echtgenote wil daar van niet weten, zijn dochter staat te ver van hem af, zijn schoon zoon respecteert zijn besluit zon der verder actief iets te onderne men. Alleen vaders vriendin denkt hem hierin te kunnen bij staan. Haar komst brengt echter de nodige pijnlijke complicaties met zich mee. Henny Orri laat een scala van emoties zien. Op de eerste plaats blijft ze toch vooral een blijspel- rol spelen. Alleen als het moet, schakelt ze feilloos op een ande re gemoedsstemming over. De rol van de dochter is rechtlijni ger. Henriëtte Tol speelt haar als een vinnige commentator van de gebeurtenissen, waarmee ze zelf ook geen raad weet. Wat zijn echtgenote niet onder ogen wil of kan zien, beseft vaders vrien din wel. Daarom is haar rol veel serieuzer. Margreet Blanken kiest daarbij voor soberheid. Thijs Feenstra als de schoonzoon krijgt temidden van deze drie vrouwen als het ware een bemid delende rol opgedrongen. Allard van der Scheer tenslotte fun geert hier als het 'lijdend voor werp'. Eerst verzet hij zich nog tegen alle vormen van betutte ling, uiteindelijk laat hij heel mooi zien, dat het hem te veel wordt. De onbeholpenheid van de vijf personages (die de regisseur een extra komisch accentje heeft wil len meegeven) is veelal lachwek kend - het herkenbare ervan soms beangstigend. WIJNAND ZEILSTRA BARENBOÏM - De Israëlische dirigent Daniel Baren- 1 januari 1991 Sir Georg Solti te vervangen als leider boïm, die directêur van het Orchestre de Paris is ge- van het Symfonisch Orkest van Chicago. Dit heeft de weest en thans artistiek leider is van de Parijse Opéra- directie van het orkest gisteren bekendgemaakt. Bastille, gaat naar Chicago. Hij is gekozen om daar per Jocelyn Stewart, clavecimbel speelde wer ken van Girolamo Frescobaldi, Francois Couperin, Domenico Scarlatti, en Joh. Seb. Bach. Gehoord in de Kapelzaal op 30 januari. Er zijn instrumenten die het maar moeilijk naar de zin te ma ken is, en het clavecimbel spant in dat opzicht de kroon. Geen in strument dat zo overgevoelig re ageert op de minste tempera tuurswisseling of een vleugje tocht. Het was dan ook niet zo ongewoon dat de in Amsterdam wonende Amerikaanse clave- cimbelbouwer Joel Katzman zijn prachtige instrument tot enkele minuten voor de aanvang van het concert tot zuiverheid tracht te te bewegen. Ondanks al deze zorgvuldigheid toonde het in strument zich toch van zijn nuk kige kant door een allengs optre dende ontstemming in bepaalde samenklanken. Het is een gege ven waar een clavecinist mee moet leren leven, en Jocelyn Ste wart liet zich als goede vakvrouw dan ook terecht niet merkbaar van de wijs brengen. Het instrument dat zij bespeelde was trouwens niet alleen fraai om te zien, maar ook een lust voor het oor door een grote klankrijkdom. Belangrijk voor een instrument waarbij de ma nier van aanslaan geen rol speelt, maar dat zijn nuancering ont leent aan het gebruik van regis ters, het al dan niet koppelen van de twee klavieren, en in muzi kaal opzicht aan het versieren en omspelen van de melodie, en het verlengen of vertragen van een enkele noot daarin. In haar spel toonde Jocelyn Stewart deze za ken uitstekend te beheersen. Aan de hand van de gekozen werken voerde zij haar toehoor ders door de tijd, beginnend bij Frescobaldi, en eindigend bij grootmeester Bach, in wiens werk veel van de elementen van zijn voorgangers terug te vinden zijn. Zo'n Toccata van Frescobal di, waarin de muzikale stroom steeds stilgelegd wordt om ruim te te maken voor een nieuwe in val, levert het grondpatroon vcor een Ouverture zoals Bach die 100 jaar later schrijft. Het kwasi-im- proviserende karakter van de toccata wist Jocelyn Stewart uit stekend te treffen, zoals zij ook de schilderijtjes-in-muziek van Francois Couperin een eigen sfeer gaf door een goed gebruik van de mogelijkheden van het in strument, of het nu een elegante 'Allemande' of een hinkende 'Gaillarde' (Gaillarde-Boiteux) Helder en ingetogen werd Soeur Monique geportretteerd, l'Aten- drissante' werd in donkere tinten geschilderd. Minder krullerig en voorzien van meer speeltechni- sche uitdagingen (zoals snelle toonherhalingen en het spelen met gekruiste handen) zijn de so nates van Domenico Scarlatti, die ook in muzikaal opzicht vol verrassingen zitten: een musette- achtig thema duikt opeens op in de sonate in C, of de openingszin van de Sonate in A wordt her haald in een zeer onverwachte toonsoort. De virtuositeit die de ze stukken vragen had Jocelyn Stewart ruimschoots in huis. De Ouverture en Partita in Franse stijl van Bach vormde de logi sche bekroning van dit recital, gewijd aan de rijkdom van een prima donna-achtig instrument. MIES ALBARDA Testament Dali veranderd? MADRID (Rtr/AFP) - De vorige week op 84-jarige leeftijd overle den Spaanse kunstenaar Salvador Dali heeft al zijn schilderijen en overige bezittingen nagelaten aan de Spaanse staat. Dat schrijft het Spaanse tijdschrijft Cambio 16 in zijn gisteren verschenen editie. Het testament van Dali zal pas over een week openbaar worden gemaakt. Tot nu toe gingen de kenners er vanuit dat de meester van het sur realisme zijn werk deels aan de Spaanse staat en deels aan zijn ge boortestreek Catalonië zou nala ten. Volgens Cambio 16 evenwel heeft Dali zijn testament veran derd. Het blad zegt zich te baseren op een kopie van Dali's laatste wils beschikking uit 1982. POPPODIA De stichtingen Pop muziek Nederland en Popmuziek Kennemerland organiseren naar aanleiding van hun lustrumvierin gen een symposium over poppodia in Nederland. Op dinsdag 21 maart zal in het Patronaat in Haarlem worden gesproken over de praktijk en de toekomst van deze podia in ons land. Tevens wordt de nieuwe Stichting Pop Accommodaties Ne derland f

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19