'We missen een achterban met wortels in de stad' 3ctienn_vrijejijd^ Verwijderen van vervuilde grond Zijloever begonnen Infotheek: 'Na overname uitbreiding van personeel' Behandeld als een crimineel en ook nog vriendinnetje kwijt DINSDAG 31 JANUARI 1989 D66-leider Hoekema na 10 jaar uit de gemeenteraad LEIDEN - Het afscheid van een raadslid heeft heel wat minder voeten in de aar de dan zijn toetreding tot de politiek. Een speech van de burgemeester, een borreltje in de koffiekamer na en de karaf met twee glazen met inscriptie als herinnering mee naar huis. "Eenmaal weg, ben je zo vergeten. In de politiek doe je nu een maal geen vrienden op". door Gert Visser Het was een min of meer gedwon gen afscheid van Jan Hoekema (D66), enkele weken geleden. Na ruim 10 jaar wist hij zijn politieke hobby niet langer te combineren met het dagelijkse werk op het mi nisterie van buitenlandse zaken en zijn gezinsleven. Drie jaar geleden kondigde hij al aan op te stappen, bleef toch zitten omdat de partij hem nodig had, heeft er inmiddels 'definitief de brui aan gegeven maar sluit niet uit ooit een rentree op het politieke toneel te zullen maken. In de tussentijd komt hij regelmatig kijken, belooft hij. Valt het afscheid nemen hem (vervolg van pagina 1) LEIDEN - De mogelijke overname door de Infotheek Groep nv uit Leiden van het Haagse bedrijf Computer Centrum Info heeft geen gevolgen voor het personeel. Inte gendeel, directeur W. van Leenen van de Infotheek verwacht dat na de overname het totaal aantal per soneelsleden zal groeien. Op 17 fe bruari moet duidelijk zijn of de overname doorgaat. Dat hebben partijen afgesproken. Beide bedrijven opereren op de zelfde markt en hebben als belang rijke activiteit het leveren van com putersystemen aan bedrijven en in stellingen. Daarnaast houden bei de bedrijven zich bezig met oplei dingen en beschikken ze elk over een technische dienst. Van Leenen voorziet groei voor de gecombineerde bedrijven. Eind februari, bij de presentatie van de precieze jaarcijfers over 1988, ver wacht hij de grootte van de groei nader te kunnen aangeven. De In fotheek was in 1988 goed voor een omzet van bijna 150 miljoen gul den, het Haagse bedrijf zette 61 miljoen om. Als het tot een overname komt, wordt een aantal afdelingen sa mengevoegd. Onduidelijk is thans of Computer Centrum Info in Den Haag gevestigd zal blijven. "Dat zijn allemaal zaken die nader be sproken moeten worden", aldus Van Leenen. Het Haagse bedrijf is in handen van vier aandeelhouders, van wie er één een meerderheidsaandeel heeft. Het streven is met alle aan- Twee meisjes mishandeld door buurvrouw LEIDEN - Twee Leidse meisjes zijn zondagavond aan de Noor derstraat mishandeld door een buurvrouw. Eén van de meisjes liep zelfs een lichte hersenschud ding op. De meisjes wandelden zondagavond om ongeveer 20.30 uur door de brandpoort van de Noorderstraat, toen zij plotseling een emmer ijskoud water over zich heen kregen. Direct daarop trok de vrouw één van de meisjes over de tuinafschei- ding heen en gaf haar een klap in het gelaat. Het meisje wilde daarna opstaan maar kreeg vervolgens de schuurdeur tegen zich aan. De buurvrouw zou dit alles hebben ge daan omdat de meisjes op het plaatsje in de buurt spelen en daar bij sprake is van overlast. De vrouw zal hiervoor door de politie gehoord worden. Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Lianne dv. N. Drieber gen en J. van Dijk, Sander zv. P. de Vries en A.F. Heemskerk, Erik zv. A.J. Vermeulen en F.A. Steyn, Nathalie Rachel dv. E.J. Daalder en S.W.E. de Ruiter, Pritti Manita Kumari dv. R.S. Rana en L.C. Siwpersad, Wilhelmina Apolonia dv. H.P.W. Janssen en J. Schonen berg, Oulia dv. S. Choukrani en F. Dgadeg, Leighton Taylor zv. S.W. Smith en G.R. Har ding, Petrus Johannes Hendrikus Adrianus zv. P.L.J. van den Assem en T.I.G. Koemans, Ugur zv. S. Ciddi en N. Ciddi, Mare Jan zv. A.J. Heemskerken H. Noordervliet, Moufid zv. S. Bouazaoui en S. Abdales, Tayfun zv. M. Ki- lic en F. Kilic, Leanne dv. T. de Vries Lentsch en C.J. van Weizen, Daniël zv. A. Albers en J. van de Wijngaard, Michiel zv. R.W.L. Delle- man en C. Graafland, Linda Agatha Jacoba dv. A. van der Linden en M.T.J, van Drunen, Naomi, dv. G. van Egmond en M.E. Hooger- vorst; Burgin, dv. Z. Delikaya en G. Delikaya; Ivo, zv. L.A.P. Huiser en M.C. Los, Jesper, zv. G. Tit en M. Freke; Leonard, zv. D. Dekker en G.A.L. Cozijn; Daniël Mario Frederik, zv. W.F.K. Bischoff van Heemskerck en E.D. Cri- dazzi; Brigitte Sarah, dv. S. Chalghaf en J.M.J, van Veen; Erik Floris, zv. G.F. Haas noot en A.J. Jollie; Inge, dv. J.J. van der Meet en R. Blikman; Stefania Kim, dv. B. Gardini en K. Meichle. zwaar?. "Politiek is een verslaving. En verslaafden zet je niet meteen totaal droog, die laatje zo nu en dan nog eens wat innemen. Dat is ge vaarlijk, want dan gaan ze wellicht naar meer talen". De ex-fractievoorzitter over de dilemma's van D66 in de plaatselij ke politiek. Evangelie "Een D66-er is een redelijk figuur die openstaat voor anderen en naar argumenten luistert", omschreef Hoekema zichzelf en het gemiddel de partijlid bij zijn komst als frac tievoorzitter in 1981. Een redelijk heid die in de plaats treedt van diepgewortelde politieke principes die andere partijen koesteren. D66 maakt vooral praktische keuzes. De verwantschap van D66 met 'links' was door de jaren heen gro ter dan die met 'rechts'. Als het er op aankwam, werd echter met alle politieke vleugels in de gemeente politiek zaken gedaan. Zo trachtte D66 in '78 met WD en PvdA een college op te zetten en werd in '82 onder leiding van Hoekema een (jammerlijk mislukte) poging ge daan samen met WD en CDA de macht van de PvdA te doorbreken. Deze arbeid ten spijt, is het D66 de laatste tien jaar niet gelukt door te dringen tot de collegebanken. Terwijl Hoekema toch graag wet houder had willen worden. Het openbaar bestuur boeit hem. "Wet houder zijn lijkt me gewoon een leuke baan. Net zoals dijkgraaf bij deelhouders tot overeenstemming te komen. Van Leenen wil het be drijf voor de volle honderd procent De Infotheek heeft een storm achtige groei doorgemaakt. In 1988 groeide de omzet met 50 procent. Vorig jaar meldde directeur Van Leenen dat er plannen waren om een meer gespecialiseerd compu terbedrijf (in archivering) over te nemen. Dat is niet gelukt. "Het is makkelijker om vergelijkbare be drijven over te nemen dan bedrij ven die zijn gespecialiseerd". Oud Leiden Bij het Nivon wordt dinsdagavond 31 ja nuari een lezing over oud Leiden gehou den. Tijdens de bijeenkomst in de Pe truszaal naast de Petruskerk aan de Lammenschansweg zullen dia's over de stad worden vertoond. Aanvang: 20.00 uur. Kerken Drs. E. van der Kleij geeft dinsdagavond 31 januari voor de vereniging Oud Lei den een lezing in De Lakenhal. Het on derwerp is: 'De architect Pieter Post en de kerken van Hazerswoude, Woubrug- ge en Moerkapelle". Aanvang: 20.15 uur. EG De afdeling Leiden van de Europese Be weging in Nederland organiseert op 31 januari een avond over de voordelen van de Europese Gemeenschap. Eppo Jansen, hoofd van het voorlichtingsbu reau van het Europees Parlement in Den Haag, behandelt dit onderwerp in het licht van de negatieve publiciteit over de EG en besteedt tevens aandacht aan de rol van het Europese Parlement bij de Europese integratie en de komende Eu ropese verkiezingen in juni van dft jaar. De toegang tot deze avond, die wordt gehouden in hotel Nieuw Minerva. Boommarkt 23, is gratis. Aanvang: 20.15 uur. SP De hulp- en informatiedienst van de So cialistische Partij houdt donderdag avond 2 februari van zeven tot negen uur spreekuur in Groenesteeg 33. Voor verdere informatie kan men contact op nemen met mevrouw F. Vergeer-Mud- de, telefoon 311406. het hoogheemraadschap mij een leuke baan lijkt". In de marge van de oppositie kon D66 als splinterpartij slechts flore ren wanneer de collegepartijen er niet uitkwamen en er een beslis sende stem van buiten de coalitie nodig was. Hoekema noemt het de hoogtepunten uit zijn politieke car rière: het pact rond de grondpoli- tiek met links, de deal rond de slui tingstijden met CDA en WD. Wezenlijk voor het karakter van D66 is dat de partij niet zoals bij voorbeeld CDA en PvdA onder druk staat van actie- en belangen groepen. Hoekema: "Onze achter ban bestaat uit vrij zwevende men sen, veel forensen die er notie van hebben dat D66 landelijk een hele aardige partij is en plaatselijk dus misschien ook wel. Mensen die iets van politiek weten maar zich totaal niet bekommeren om de dagelijkse praktijk in Leiden". Het is tegelij kertijd een tekortkoming, ervaart hij: "Wat wij missen is een duidelij ke achterban die zijn wortels heeft in de stad". Draaiers Wethouder Tesselaar definieerde het in '86 anders: "D66? Een waar deloze club. Met dat partijtje kan je alle kanten op. Andere partijen staan ergens voor, zij niet. Het zijn CDA-ers zonder evangelie". Hoe kema: "Van die uitspraak heb ik behoorlijk gebaald omdat het ner gens op is gebaseerd. Dat soort din gen gebeurde wel vaker. Als de PvdA zijn zin niet kreeg, dan wer den anderen verweten draaiers te zijn. Het is een beetje het verwen de-jongetjes-syndroom". De voorman van de PvdA doemt trouwens toch steeds op in het spookbeeld van Hoekema. Al eer der had hij moeten ondervinden dat 'Tesselaar ons eigenlijk hele maal niks vindt'. "Bij de college onderhandelingen in 1982 deed hij ook al lullig. Hij was wat vervelend in de oriënterende gesprekken. Liet steeds duidelijk merken dat het een volstrekt verplicht num mer was om met ons te praten". Gegeven de politieke verhoudin gen was het ook weinig meer dan een verplicht nummer. Hoekema realiseert zich dat niemand staat te springen om een D66-fractie met twee zetels het college binnen te halen. "Vriendschappelijke over wegingen tellen in de politiek niet. LEIDEN Vriendinnetje kwijt, behandeld als een crimineel; de boete die de verdachte in okto ber 1987 had opgelopen omdat hij op de Van Wijngaardenlaan in Voorschoten door een rood ver keerslicht was gereden, zou hem nog lang heugen. Sterker nog, de zaak achtervolgde hem tot op de dag van vandaag. "Niet om het een of ander, maar ik wil er nou wel eens af', deed hij dan ook een dringend beroep op het mee leven van de kantonrechter. door Simone van Driel Inderdaad, hij was door rood ge reden, dat gaf de jongen ruiter lijk toe. "Ik ben hier ook naar toe gekomen vanwege hele andere zaken die zich hebben afge speeld. Ik kreeg dus die boete van 100 gulden en heb die ook voldaan. Alleen was de termijn waarbinnen ik moest betalen, verstreken. Dus kreeg ik in janu ari bericht dat het geld zou wor den teruggestort; ik zou een giro cheque krijgen. Die kreeg ik be gin maart, maar er stond op dat hij maar te innen was tot 29 fe bruari. Op het postkantoor ac cepteerden ze hem ook niet". Hij had vervolgens met het parket gebeld en gewacht op een ac cept-giro met een verhoogd be drag, die echter nooit arriveerde. Fase twee: "Op 26 mei bracht ik om twee uur 's nachts een meisje naar huis in Wassenaar, werd ik door de politie aange houden voor controle van mijn papieren. Grote commotie: er In tegenstelling tot Links Leiden voldoen wij niet aan de behoefte van de PvdA om zich links te profi leren. Voor hen zijn wij hoogstens redelijke luitjes. Onze kansen zijn het grootst in een combinatie waar wij echt nodig zijn om een meer derheid te halen. Dat is in feite al leen maar bij een links college". "Ik heb altijd gezegd: D66 zit tus sen de PvdA en de WD in. Heel simpel geredeneerd is een PvdA- WD college dus een D66-college. Geestelijk maken we er deel van uit, het is alleen jammer dat we er niet fysiek in zitten". Dat maakt D66 tot een tweeslachtige partij, die bovendien (evenals het CDA) niet geschapen lijkt voor de harde oppositie. Hoekema beaamt dat: "D66 is een bestuurlijk ingestelde partij. We hebben ook niet de be hoefte om het beleid helemaal om te gooien. Daarvoor gaat het In Lei-, den allemaal heel redelijk". Spijt Het is een terugkerend dilemma voor de oppositiepartijen: een coa litie die steunt op een meerderheid van de gemeenteraad en een oppo sitie die het in grote lijnen eens is met deze meerderheid. Toch moet het college meer tegenspel krijgen, vindt Hoekema: "Niet alleen vanuit de eigen fracties maar ook uit de oppositie. Het beste demo cratische bestuur is het bestuur dat de sterkste oppositie heeft". "De besluiten zijn niet slecht, maar je hebt het gevoel dat niet alle elementen boven tafel zijn geko men. De oppositie is niet voldoen de in staat om door te dringen tot de kern van de zaak. Ook het CDA brengt daar niet veel van terecht. Eén van de dingen waar ik achteraf een beetje spijt van heb, is dat we niet meer tijd en gelegenheid heb ben gehad om bij alle onderwerpen de onderste steen boven te krijgen. Om het debat zo snel mogelijk naar een publiek niveau te tillen". "De behoefte om tegen de PvdA aan te kruipen, is vrij groot. Omdat de PvdA nu eenmaal de lakens uit deelt in Leiden. Dat speelt ook voor het CDA. Daar vraagt men zich natuurlijk ook af hoe ze in Godsnaam na zo lange tijd weer in het college kunnen komen. Hoewel Walenkamp zal ontkennen dat hij zijn oor laat hangen naar de PvdA". "Wij hebben daar ook de neiging toe gehad. Tussen de klippen door manoeuvreren. Want ergens in je kwamen twee agenten uit Voor schoten, ik moest mee naar het bureau, heb daar een uur geze ten. Ik heb het hele verhaal ver teld, die girocheque had ik nog bij me dus die heb ik laten zien. Ik was er helemaal niet blij mee, want met die aanhouding heeft de politie een kwartier op de stoep bij dat meisje thuis ge staan. Pa en ma konden lekker meegenieten, met andere woor den: dat was meteen de laatste keer". "Dan had de relatie geen hech te basis", merkte de rechter zon der veel mededogen op. Mededo gen verdiende de jongen toch echt wel, de éénzijdige oorlog bleek nog niet ten einde. "In sep tember kreeg ik weer een schik kingsvoorstel. Ik ben naar het paleis van justitie gegaan in Den Haag gegaan om de zaak nou echt te regelen. Nou, ik heb het hele gebouw gezien, van de bega ne grond tot de achtste verdie ping. En toen ik weer op de bega ne grond stond, kwam men er achter dat ik toch in Leiden moest zijn. Ja, toen heb ik het verder maar voor gezien gehou den". achterhoofd speelt dat je de PvdA maar beter te vriend kan houden. Toen ik 10 jaar geleden in de raad kwam, bekeek ik gewoon of een voorstel goed pf slecht was. Dat doe ik nog steeds wel maar je taxeert de toekomstsituatie een beetje mee". Stempel Een probleem is volgens Hoekema dat een belangrijk deel van de be sluitvorming in de collegefracties achter gesloten deuren plaats vindt. De zaak is al geregeld nog voordat het debat in de gemeente raad kan beginnen. Hoekema: "Ik ben er bijvoor beeld van overtuigd dat de drie ontwerpen van projectontwikke laars voor het Stationsplein al lang en breed in de PvdA-fractie circu leren. Als deze over een paar we ken naar buiten komen, zijn de kaarten al grotendeels geschud. "Ik heb behoorlijk last gehad van deze zaak. Ik ga nog al eens uit en als ik word aangehouden voor controle, ben ik altijd zeker een half uur kwijt. Dan hoor ik weer via de mobilofoon: "De groepscommandant van Voor schoten verzoekt opsporing in verband met... Ik ben dit wel een beetje zat". Een merkwaardig maar niet onaannemelijk verhaal, bleken de officier en de rechter het te vinden. Ze konden het zich moeilijk voorstellen dat de jon gen zo achtervolgd werd door een niet betaalde boete. "Als er om opsporing gevraagd wordt, kan dat nauwelijks vanwege de ze zaak zijn", stelde de officier. Maar de jongen beweerde echt niets anders op zijn kerfstok te hebben. De officier zei te vrezen dat het erg moeilijk zou worden die 100 gulden nog terug te krijgen, maar vroeg schuldig zonder straf. "Ben ik nu ten minste van de ellende af', toonde de ver dachte zich daar dik tevreden mee. De rechter legde hem deze straf ook op en bleek het zelfs de moeite waard te vinden de zaak nog eens te laten uitzoeken. "Als Eventueel wordt er in overleg met de coalitiepartners en de raads commissie nog wat bijgeschaafd. De raad doet dan niets meer dan er het stempel 'goedgekeurd' opzet ten. Helaas, het is niet anders. Maar het is wel de dood in de pot voor de politiek in de gemeenteraad. Er moet in Leiden meer politiek wor den bedreven in plaats van de tech nocratische besluitvorming die nu plaats heeft". "Wethouder Tesselaar is een voortreffelijk volkshuisvester, maar hij drukt veel te veel zijn per soonlijk stempel op het beleid. Hetzelfde geldt een beetje voor PvdA-wethouder Bordewijk (fi nanciën). De discussie over moge lijke bezuinigingen, daar krijg je als gemeenteraad bijna geen vinger achter. De kans dat daarover wel discussie komt, wordt in ieder ge val groter wanneer er een nieuwe wethouder komt". het op een dergelijke manier is gegaan, gaat dat wel wat ver". Te zwaar De vrachtwagenchauffeur deed alsof ze achter die brede tafel he lemaal gek geworden waren. Als of het zo vreemd was dat hij ge weigerd had zijn vracht door de politie te laten wegen. Had-ie toch wél mooi weer over die drukke weg gemoeten. Op de Leidsevaart in Noord- wijkerhout was het allemaal ge beurd, vorig jaar juni. Twee agenten van de rijkspolitie had den met stoptekens tevergeefs zijn welwillende aandacht ge vraagd. Hun latere verzoek aan de chauffeur om mee te rijden naar een nabijgelegen weeg plaats om te kijken of de wagen was overbeladen, was ook niet ingewilligd. Vanwaar die weigeringen, wil de de rechter weten. "Ik kwam de Leidsevaart oprijden", begon de chauffeur. "Ik rijd een heel eind het terrein van een klant op, ben bijna mijn lading aan het kie pen, hoor ik een hoop ge schreeuw: politie. We zitten al een tijdje achter je, zeiden ze, en je doet net of je ons niet ziet. Hoekema is het eens met uitspra ken van PvdA-fractievoorzitter De Vreeze, die (enthousiast) na zijn aantreden liet weten dat de ambts termijn van wethouders aan een li miet moet worden gebonden. Hoe kema: "De Vreeze heeft een niet mis te verstaan signaal gegeven. Maar ik heb begrepen dat hij daar voor in zijn partij niet de handen op elkaar kreeg. Er zijn harde woor den over gevallen". "Misschien moeten er betere re gels komen om de positie van de minderheid van de gemeenteraad te versterken. Je zou een wethou der kunnen verplichten om verant woording af te leggen wanneer een deel van de raad daarom vraagt. Of een enqüeterecht voor de opposi tie. Als een wethouder echter steeds wordt gedekt door de colle gepartijen kun je als oppositie elk middel aanroepen, maar dan werkt ook niets". Maar ik heb ze echt niet gezien. Ja, natuurlijk kijk ik wel eens in mijn spiegel, maar zo'n vracht wagen heeft ook dooie hoeken". "Ik ben niet meegegaan naar die weegplaats, nee. Als je nou toch zelf weet dat je niet te veel vracht bij je hebt, vind ik dat een beelje onzin. Bovendien stond ik al op dat terrein en anders moest ik wéér die drukke weg over". De agenten hadden uiteinde lijk maar foto's van de vracht ge maakt, maar daarop viel moeilijk af te zien of er van overgewicht sprake was. Voor de officier was dat echter eigenlijk wel duide lijk. "Ik begrijp niet goed waar om u niet bent meegegaan. Zo ver weg is die weegplaats ook niet. U hebt met uw gedrag de schijn gewekt dat er sprake was van flinke overbelading. De boe tes daarvoor zijn vrij fors, vari ërend van 100 tot 1000 gulden. Dat moet, nu er niet geconsta teerd kon worden of u te zwaar beladen was, in uw straf te mer ken zijn". Tweehonderd gulden eiste hij. Tweehonderd gulden werd het. De werkzaamheden op het vervuilde Zijloeverterrein zijn gisteren begonnen. LEIDEN - Op de Zijloever is giste ren begonnen met het verwijderen van vuile grond. Met vrachtwagens wordt licht vervuilde grond naar de in aanleg zijnde rijksweg 11 ge bracht. Volgens een woordvoerder van de gemeente wordt de grond als deklaag gebruikt voor de op- en afritten bij de in aanleg zijnde krui sing tussen de beide rijkswegen 4 (Amsterdam-Rotterdam) enll (Leiden-Alphen). Milieu-ambtenaar Van den Berg licht toe dat in overleg met de pro vincie is besloten de volgens de of ficiële normen licht met lood en ko per vervuilde grond voor het talud van de op- en afritten te gebruiken. "We mogen een paar duizend ku bieke meters grond storten. Voor uitlopend op de officiële vergun ning zijn gemeente en provincie dat eens geworden. Het gebeurt zelfs op voorstel van de provincie". Volgens hem kan de grond daar geen kwaad voor het milieu. Grond langs snelwegen heeft volgens hem en vergelijkbare graad van vervui- «oto Henk Bouwman) ling. Twee bedrijven hebben nog een poging ondernomen de grond schoon te maken, maar beide zijn daarin mislukt. De gemeente heeft al eerder ern stiger vervuilde grond laten over brengen naar de tijdelijk opslag plaats in Roomburg. Het gaat om de ingedikte bagger uit een sloot vlak tegen het Bootterrein. Vol gens Van den Berg gaat het om en kele duizenden kubieke meters. Die blijven in Roomburg liggen tot een definitieve stortplaats is ge vonden. Op de tijdelijk stortplaats ligt ook grond dat afkomstig is van de Stadstimmerwerf. Dat werk stagneert thans omdat op veel gro tere schaal vervuiling is aangetrof fen. De gemeente is bezig een plan van aanpak te maken. De vervuilde grond op het zoge naamde Hodiconterrein op Zijloe ver wordt tot anderhalve meter diepte afgegraven en tijdelijk opge slagen op het daarnaast gelegen voormalige Zitmanterrein. Dat gaat enkele jaren duren. Een deel van de vervuilde grond moet bin nen zes maanden zijn verwijderd, zodat halverwege dit jaar met de bouw van woningen kan worden begonnen. Bijeenkomst stadhuisbrand LEIDEN - Voorzitter A. Duindam van de stichting Oud Zoeterwoude maakte de grote Leidse stadhuis brand van zestig jaar geleden van heel dichtbij mee. Hij woonde in dertijd namelijk op 20 meter af stand van het stadhuis. Op dinsdag 14 februari vertelt hij in de Eenden kooi in Zoeterwoude-Rijndijk over de brand en over Leiden in de twin tiger jaren. Voor deze gelegenheid heeft hij beslag kunnen leggen op een een polygoon-film van de brand uit het Leidse archief en twee andere documentaires. Be langstellenden rijn welkom in de Eendenkooi aan de Oraiyelaan. Aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13