071-161488 071-143480 01720-73933 Massaal protest tegen rijksweg 11-west Faxnummers Leidsch Dagblad Kombinatie Sociaal-rechercheur kan in Leiderdorp aan de slag Kasteel Oud-Wassenaar voorlopig niet opgeknapt DAKTI ADVERTENTIE-AFD. ALPHENS DAGBLAD Wassenaar rekent op brede steun voor rijksweg 11-west PAGINA 12 REGIO LEIDEN DINSDAG 31 JANUARI 1989 D E S T R O O K Discussie wekt bij progressieven wrevel op PvdA'er V. Molkenboer in de rich ting van WD-wethouder C. Hui gen (welzijn). De sociaal-rechercheur die nu aan de slag kan in Leiderdorp zal voor 20 uur per week worden aangetrok ken. Het is de bedoeling dat bij de aanstelling wordt samengewerkt met Alphen aan den Rijn. Over de instructie zal nader worden gespro ken. Tegenstemmers H. van der Zande (PSP/PPR) en de democraat Stam vinden daarbij het gebruik van anonieme tips verwerpelijk. Stam drong dan ook aan op een 'controleplan'. De progressieve fracties vroegen zich gisteravond af waarom er zo'n grote haast was geboden bij het be handeling van het meerderheids- voorstel van B en W (PvdA-wet- houder G. Keijzers volgde de koers van zijn fractie). De socialist A. Verhoog herinnerde er met stem verheffing aan dat er door PvdA en klein links jarenlang op is geha merd om iets te doen voor de mini ma. "Het bleef alleen bij vage toe zeggingen. Meer niet. Maar over een sociaal-rechercheur kan bin nen zeer korte tijd een besluit wor den genomen. De wethouder stelt •mij daarin zeer teleur". PvdA en WD vlogen elkaar her haaldelijk in de haren. Molkenboer bleef er bij de liberaal W. Scheffer op aandringen nu eens aan te tonen dat de noodzaak bestaat tot het aantrekken van een sociaal-recher cheur in Leiderdorp. "Maar een antwoord krijg ik niet. Nee, ik hoor alleen een landelijk verhaal", wierp hij de WD en ook het CDA voor de voeten. Molkenboers fractiegenote M. Holierhoek had al eerder tijdens de discussie aangevoerd dat het ge voel van veiligheid bij de uitke ringsgerechtigden verdwijnt en plaatsmaakt voor angstgevoelens. Het woord sociaal kon naar haar idee ook beter worden losgekop peld van rechercheur. Dat ontlokte weer en felle reactie van WD'er J. de Waard: "U tast daarmee de func tie van respectabele ambtenaren aan. Ik maak hier ernstig bezwaar tegen". De Waard begreep de op merking van Holierhoek ook niet. Mensen die te goeder trouw zijn, hoeven zich volgens hem geen en kele zorg te maken. WD en CDA betrokken de al eerder ingenomen stellingen en meenden dat fraude en misbruik bestreden moeten worden. Signa len van de afdeling sociale zaken dat er een sociaal-rechercheur moet worden aangetrokken om be paalde zaken nader te onderzoeken waren voor deze partijen voldoen de reden om in te stemmen met het voorstel van het college. "Ik vind daarbij dat de PvdA de zaken veel te veel opblaast", meldde CDA'er A. Roest WASSENAAR - Alle Wassenaar- se politieke partijen steunen de acties van B en W tegen het ver hogen van de snelweg op de Rijksstraatweg tot 70 kilometer. Ze vroegen zich tijdens de raads vergadering, gisteravond, wel af waarom burgemeester en wet houders geen weekje hadden ge wacht met het aanspannen van een schorsingsprocedure en een Kroonberoep. Nu moest de raad achteraf instemmen met de ac ties en een boze brief aan de mi nister van verkeer en waterstaat. In geen geval mag de kwestie escaleren. De partijen stellen een goede verstandhouding met de minister van verkeer en water staat bijzonder op prijs. Tot voor kort leek die verstandhouding ook goed en de WD wilde weten of Wassenaar niet beter nog eens met mevrouw N. Smit-Kroes had kunnen praten na het plaatsen van de gewraakte borden op het stuk tussen het nieuwe viaduct en de oude dierentuin. WASSENAAR - Wassenaar voor ziet een brede steun voor de strijd vóór rijksweg 11-west. Heel wat ge meenten uit de duin- en bollen streek en Leidse regio willen een gezamenlijke strategie bepalen en ten strijde trekken tegen de 'pam- flettenoorlog' van de verklaarde te genstander Voorschoten. Dit bleek gisteravond uit de woorden van burgemeester P.H. Schoute tijdens de discussie over de nota 'Wasse naar en het verkeer anno 1988'. De nota, die in afgezwakte vorm werd aangenomen door de hele ge meenteraad, is een wapen in de strijd- tegen het vele sluipverkeer op de binnenwegen. Over die bin nenwegen heeft de gemeente zeg genschap en daar wil ze versmal lingen, drempels, druppels, asver- schuivingen en stoplichten die on vriendelijk zijn afgesteld voor bin nenkomers en sluipers. Elektroni sche apparatuur moet verkeers- overtreders fotograferen; verkeers kundigen werken de voorstellen uit en onderzoeken of het toch no dig is enkele kruispunten aan te Raad Wassenaar vecht voor veilige Rijksstraatweg Volgens de PvdA-fractie is het verstandig dat de gemeente haar stem verheft tegen dergelijke verrassingsacties van de minis ter, maar had ze meer de tijd kun nen nemen voor haar beroeps schrift. De onderbouwing zou dan sterker kunnen zijn gewor den. Zo missen PvdA en D66 het argument dat vooral de uitritten rond Kerkehout gevaarlijker worden door het optrekken van de maximumsnelheid in het be wuste stuk, waar vorig jaar het fatale ongeluk gebeurde. Volgens de fracties zijn de breedte van de weg en de krapte van de uitritten afgestemd op een snelheid van 50 kilometer per uur. Bij snelheden van 70 ki lometer zouden bewoners van pakken. Het totaalpakket kost 675.000 gulden. Dat is inclusief de halve ton die de elektronische appara tuur extra kost, maar exclusief de mogelijke kosten van verbeterde kruisingen. Willen de partijen op deze manier de groei van het ver keer afremmen, echte hulp ver wachten ze van omleidingen. De gemeente moet zich hard blijven maken voor randwegen zoals rijks weg 11-west en het CDA wil, samen met andere gemeenten, voorlich ting geven over de goede kanten van 'de 11'. Net als tegenstander Voorschoten zou de gemeente daar een reclamebureau voor kunnen aantrekken. De andere partijen loofden de inzet en verve van de burgemeester. Steun kreeg het voorstel niet. huizen langs de Rijksstraatweg gedwongen worden een stukje over het fietspad te rijden om hun woning, buiten de inritten om, te bereiken. Volgens de WD is één snel heid veel duidelijker en zal de ge- luidoverlast minder zijn wan neer die ene snelheid geen 70 maar 60 kilometer bedraagt. D66 vroeg zich af of de gemeente er varingscijfers naast elkaar kan leggen. De burgemeester ver wachtte er niet veel van en verge leek de nieuwe situatie met een flipperkast. "Het is 70, 50, 70, 50, 70 en 120 kilometer", klaagde hij. Ook stelde hij dat het ongeluk- kenpercentage 'progressief om hoog' gaat naarmate snelheden hoger zijn. Naar de beweegrede nen van de minister kan hij slechts gissen. In het overleg dat zijn college kort tevoren met Rijkwaterstaat had gevoerd, stel den B en W een algehele snelheid van 60 kilometer voor. "En de dienst zou daarop studeren", sprak Schoute. Een vreemde discussie ontspon zich over de Jagerslaan, sluiproute in opkomst. Nadat partijen in het verleden de ene oplossing na de an dere schrapten, ging de VVD gis teravond de laatste strohalm van ontredderde bewoners te lijf. Ze weigeren de weg te 'knijpen' door de betonplaten weg te laten die op sommige plaatsen langs de weg zijn neergelegd. Het zou andere routes extra belasten en dat druist weer in tegen de 'vrije routekeuze'. Bovendien zou de ene straat wat meer kunnen hebben dan de ande re, vinden de liberalen. Volgens B en W wordt de breedte afgedwongen door een Kroonbe- sluit en zijn er uitwassen op de wat bredere plekken die toevallig zijn ontstaan omdat daar gaten gedicht moesten worden. Na een schorsing WASSENAAR - Het Wassenaarse. kasteel Oud-Wassenaar is ge schrapt van het meerjarenpro gramma restaurantie monumen ten. Pas wanneer het bestuur wordt versterkt en een breed maat schappelijk draagvlak krijgt, wil de gemeente het kasteel weer op de lijst zetten. Dan ook wordt de broodnodige restauratie, die drie miljoen gulden kost, mogelijk. Dit bleek gisteravond tijdens de vergadering van de Wassenaarse gemeenteraad. B en W hadden de grote lijnen voor deze beslissing bleken de liberalen moederziel al leen te staan op dit punt en spraken CDAl en D66 zich zelfs uit voor een maximumsnelheid van 40 kilome ter op de Jagerslaan. Op andere fronten toonde de WD zich het meest tevreden en had ook de PvdA-fractie het over een 'redelijk evenwichtig pakket'. Nagezegd door anderen prees de WD de betrokkenheid van bur gers die 'mee richting hebben ge geven' en 'betere besluiten moge lijk maakten'. Volgens het CDA heeft de gemeente gisteravond slechts een eerste stap gezet en de partij vroeg zich af of deze eerste stap 'voldoende effectief is en vol doende evenwichtig'. Zo wil de partij meer aandacht voor de oost west routes waar meer mensen aan wonen dan aan de uitputtend be sproken noord-zuid routes. Samen met alle andere partijen vroeg het CDA om meer aandacht voor het openbaar vervoer en sa men met PvdA en D66 maakte deze partij zich hard voor fietsers, voet gangers, invaliden en ouderen. uitgezet en waren daar fel op aan gevallen door de Monumenten stichting Kasteel Oud-Wassenaar, eigenaresse van het monument. Een gemeente zou geen eisen mo gen stellen aan de samenstelling van het kasteelbestuur en het zou de burgemeester alleen te doen zijn om een plaatsje in het bestuur, heette het in een stevige brief van 25 januari. De meeste partijen steunden B en W zonder meer, grapten over 'kasteelrevoluties' en 'kasteelro mans' en lieten de kritiek de kri tiek. De WD-fractie verlangde openheid over de rol van de burge meester. Ook moest de ondoorzich tige bestuurlijke structuur van de monumentenstichting wat helder der worden. Het antwoord van bur gemeester P.H. Schoute was uit voerig en zeer kritisch. De brief van vorige week had hem weer eens duidelijk gemaakt dat de monu mentenstichting voorbij gaat aan het probleem: een smalle basis die de gemeente niet het geruststellen de gevoel geeft dat het kasteel in goede handen is. In de jaren dat de toenmalige burgemeester Staab in het bestuur zat zou deze geprobeerd hebben het draagvlak te verbreden. Het lukte hem niet en hij voorzag zelfs niet in een opvolger toen de raad in 1984 de 'onverenigbaarheid van functies' aanstipte en Staab de stichting verliet. "Een ontmante ling en ontprofessionalisering volgde en tot 1987 deed voorzitter Van Schravendijk alles alleen". Geen pottekijkers Zonder de gemeente in te lichten droeg deze Haagse advocaat het kasteel van de ene stichting over aan de andere en ook van de nieu we stichting bleef hij voorzitter. Zijn secretaresse en haar admini stratief begaafde man maakten het bestuur 'compleet' en de burge meester begrijpt niet dat een aan vulling tot een man of zeven onbe spreekbaar is: "Het heeft er alles van weg dat men geen pottekijkers wil. En juist daarom willen we die pottekijkers wél, al vijftien jaar". Gemeentelijke pottekijkers zou den duidelijkheid moeten krijgen over de exploitatiemaatschappij en de rol van Van Schravendijks ad vocatenkantoor. Het kantoor heeft niet aljeen een schadeclaim lopen tegen een Haagse bouwer, maar zou ook een claim op de stichtin gen en bv'tjes van Van Schraven dijk zélf hebben. Schoute heeft be grepen dat de Hagenaar tot de laatste snik wil doorvechten voor zijn geld en het is deze halsstarrige houding die de gemeente in haar afwijzende houding sterkt. De burgemeester had het over een 'prestigekwestie', 'een bestuur dat naar binnen toe gericht is' en een 'soort slagvaardigheid die hem niet aanspreekt'. Dat hij zelf in het bestuur zou willen, wierp hij verre van zich. Na de strubbelingen met zijn voorganger Staab lijkt hem dat 'niet aantrekkelijk': "Ik ambieer zoiets niet". Dat Van Schravendijk het anders heeft begrepen, zou aan diens gebrekkige staatkundige in zicht liggen. Schoute: "Als ik het over een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur heb, kan het net zo goed wethouders en raadsle den betreffen". Deel opbrengst Zomerzegels voor restauratie Oud-Poelgeest OEGSTGEEST - De stichting vormingscentrum Oud-Poelgeest heeft gisterochtend van de Stich ting Zomerzegels 19.000 gulden ge kregen. De zomerzegels-stichting heeft in het verleden al eens voor 50 mille bijgedragen aan de restaura tie van het Koetshuis op het land goed Oud-Poelgeest. De 19 mille zijn bedoeld voor de aankleding en gordijnen van de Drakenzaal en de Zuidzaal van het kasteel. Met de restauratie van het kas teel, waaraan in de nazomer de laatste hand wordt gelegd is in to taal twee miljoen gulden gemoeid. Het vormingscentrum heeft de res tauratie voor het grootste deel met een lening betaald. Directeur P. de Vreede zoekt naar nog meer finan ciële bronnen om de monumentale plekken in het kasteel "op niveau te brengen". Gedacht moet hierbij worden aan houtversieringen en Uit handen van mevrouw Van Rhee van de Stichting Zomerzegels ontvangt Oud-Poelgeest-directeur P. de Vree verlichtingen. de een bijdrage van 19.000 gulden aan de restauratie van het kasteel. Voorschotenaren steunen acties om aanleg tegen te houden VOORSCHOTEN - Rijksweg 11-west mag dan Voorschoten in tweeën splitsen, het verzet in dat dorp tegen de voorgenomen aanleg is massaal en zeer eensgezind. Dat werd gister avond duidelijk in het Cultureel Centrum dat met zo'n 500 verontruste Voorschotenaren was afgeladen. B en W van Voorschoten, ook al eensgezind in hun afwijzing, had den deze bijeenkomst belegd. Zij wilden de bevolking informeren over de grote nadelige gevolgen voor het dorp. De dia die verkeers wethouder Visser (PvdA) liet zien, maakte nog de meeste indruk. De ze luchtopname toonde de wijken Het Wedde, De Hooghkamer, Noord Hofland en het landgoed Berbice. Met een brede grijze lijn was de nieuwe rijksweg aangege ven. Wethouder Visser kende aan al dat grijs een dubbele betekenis toe. Burgemeester Cannegieter stel de in zijn inleiding dat het van groot belang is dat in deze zaak de bevolking duidelijk van zich laat spreken. De gemeente Voorscho ten zal alles in het werk stellen om de bewoners te helpen met hun protesten tegen de rijksweg. De eerste burger greep terug naar uitkomsten van Heidemij-on- derzoeken. Die zouden hebben aangetoond dat er geen behoefte is aan rijksweg 11-west. Het zoge naamde verkeersbelang waarop door de gemeente Wassenaar zo zwaar wordt gehamerd, is geen feit maar een veronderstelling, betoog de Cannegieter. Uiteraard bracht hij weer de ecologische en planolo gische schade die de weg veroor zaakt, ter sprake. De schade aan landschap en milieu hoefde hij niet eens uit te leggen. Wethouder Visser gaf aan dat de weg er niet één van gisteren is. Al op het zogenaamde wegenstruc tuurplan van 1927 was een tracé zichtbaar op ongeveer dezelfde plaats als waar nu rijksweg 11-west is geprojecteerd. Ook Visser haalde het onderzoek van de Heidemij, waaruit moet blijken dat de aanleg geen verkeersontlastend effect op Wassenaar heeft, van stal. De hui dige rijksweg 44 sluit veel te mooi aan op het zakencentrum van Den Haag en op Scheveningen, aldus Visser, die vervolgens de procedu re schetste. Tot 1 april is er gelegenheid om tegen de aanleg te protesteren. Na dien is er van rijkswege een in spraakronde over de 'planologi sche kernbeslissing'. Al in juli/au gustus neemt de regering een standpunt in. Najaar 1989 is rijks weg 11 west aan de orde in de Tweede Kamer. Uniek Namens de uit de Voorschotense grond gestampte actiegroepen voerde R. Koopmans het woord. Hij sprak over enkele tientallen sa menwerkende organisaties die zich tegen de aanleg keren. Vol gens Koopmans is de Voorschoten se situatie uniek als de weg een feit is. Hij doelde vooral op de bebou wing vlakbij de weg, die op een ho ge dijk komt te liggen. Dit alles is in strijd met de structuurnota. Volgens Koopmans is het hele structuurschema op drijfzand ge bouwd. Niet één argument uit het schema blijft overeind. "Het is als of je in een restaurant een grote biefstuk bèstelt en je vervolgens wordt opgezadeld met een sui kerspin". Het verlies van woningen, de aantasting van het milieu en de na tuurwaarde van Berbice staan in geen enkel opzicht in verhouding tot de opbrengsten van de weg. Koopmans riep op tot een krachtig protest en een brede actie. In de week van 6 tot 10 maart zullen vrij willigers langs de deuren gaan om handtekeningen te verzamelen. Voorts stelde de stichting Leefbaar Voorschoten een 'onderbouwd standpunt' in het vooruitzicht. Opzienbarend Opzienbarend was de bijdrage aan de discussie van de voormalige PvdA-wethouder J. van Leeuwen. Hij stelde vast dat de nieuwe crite ria van de Wet geluidhinder op de nieuwe weg van toepassing zullen zijn. Dit betekent, aldus Van Leeu wen, dat de bebouwing tot 200 me ter uit de as van de weg zal moeten wijken. Moeten er soms grote de len van de Hooghkamer en van de nieuwbouw in Noord-Hofland te gen de vlakte, vroeg hij zich af. Volgens Van Leeuwen kan niet worden volstaan met de zestig wo ningen die door de aanleg als rijp voor de slopersbal kunnen worden beschouwd. Van Leeuwen zegt in formatie te hebben ingewonnen bij de ministeries van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mil ieuhygiëne en verkeer en water staat. Hem is duidelijk geworden dat het hele tracé nog in studie moet worden genomen. Rijkswa terstaat zal dan keihard moeten aantonen waar deze weg voor no dig is. Van Leeuwen zette vervolgens de aanval in op de gemeente Was senaar. "Wassenaar is de enige pleitbezorger ondanks het feit dat langzamerhand iedereen begint te twijfelen, inclusief enige Wasse naarse raadsleden, aan de ontlas ting van de Rijksstraatweg in Was senaar". Volgens de oud-wethou der doet Wassenaar aan "een-ver- van-mijn-bed-show". "Eerst met betrekking tot de asielzoekers. En nu laat Wassenaar omliggende ge meenten het verkeersprobleem op lossen. Of is het echt zo vreselijk belangrijk dat de Duitse toeristen iets sneller bij zee kunnen ko men?". Van Leeuwen merkte nog op dat in de huidige plannen de aanslui ting met rijksweg 11-oost (Leiden- Alphen aan den Rijn) volledig zoek is. De naam "Rijksweg 00" zou be ter zijn want "de weg loopt van niets naar niets en mocht je voor stander zijn dan moet je wel een dubbele nul zijn". Voorschoten vanuit de lucht. Rijksweg 11-west zou dwars door deze gemeente komen te lopen; De Voorschotense gemeenschap keert zich dan ook en masse tegen de weg. (foto Frans r LEIDERDORP - "Een diepte punt voor de raad". Zo betitelde R. Stam (D66) gisteravond de discus sie over het aanstellen van een soci aal-rechercheur in Leiderdorp. De democraat verwoordde daarmee de gevoelens van alle progressieve partijen die geen enkel nut zien in het aantrekken van een dergelijke opsporingsambtenaar. Al voor de behandeling van het raadsvoorstel waren de kaarten in feite geschud. Tijdens een gecom bineerde commissievergadering eerder deze maand toonden CDA en WD die samen een kleine meerderheid vormen in de raad zich al een voorstander van het in dienst nemen van de sociaal-re chercheur. Tijdens de raadsvergadering gis teren waren de progressieven (PvdA, D66 en PSP/PPR) met na me benieuwd naar de argumenten om ook in Leiderdorp een dergelij ke ambtenaar aan te stellen. "En die argumenten heb ik de hele avond niet gehoord", concludeer de een 'zwaar teleurgestelde' Stam na afloop. Volgens de progressieve partijen mag Leiderdorp, wanneer het om het opsporen van fraude en mis bruik van sociale voorzieningen gaat, niet worden vergeleken met grotere gemeenten, zoals Amster dam of Leiden. "In Leiderdorp ligt de situatie met een gering aantal werklozen totaal anders. Het aan trekken van een sociaal-recher cheur brengt bij de uitkeringsge rechtigden een onnodige spanning teweeg. En bewijst u nu eens dat er in Leiderdorp sprake is van een toename van misbruik in vergelij king tot voorgaande jaren", sprak

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12