Gratis RBM- inspeWe/ Geschokte reacties op nep-brieven van AZL JflNvanden BROEK 'Fusie tussen nutsbedrijven gunstig voor energietarieven' remmenservice Zingende kinderen protesteren Deetman opent centrum Niet-Westerse Studies NIEUWBOUW ONDERWIJSBUREAU STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN ORIGINELE REM DELEN VOORAF PRIJSOPGAVE GRATIS SCHOKDEMPERTEST LEIDERDORP Lijnbaan 9 071-8913 08 geopend 8-17.30 uur zaterdags 8.45-13 uur. LEIDEN - De Leidse Universi teit gedenkt zaterdag 4 februari met een aantal lezingen haar 414de verjaardag in het Centraal Faciliteitengebouw aan de Cle- veringaplaats 1 in Leiden. Verte genwoordigers van de verschil lende faculteiten zullen die dag voor alle belangstellenden toe gankelijke diescolleges geven over belangrijke nieuwe ontwik kelingen op hun vakgebied. Zo wordt door prof. mr. H. Franken (algemene en inleiden de vakken rechten) een college computercriminaliteit gegeven, terwijl prof. dr. mr. H. Philipse (kennisleer en metafysica) in een college aandacht besteedt aan Directeur Haijkens van EWR: LEIDEN "De fusie tussen de re gionale nutsbedrijven kan over drie tot vijf jaar tot uiting komen in de tarieven". Dit zei de nieuwe di recteur van het de nv Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR), J. Haijkens gistermiddag tijdens een persconferrentie kort na zijn officiële benoeming door de Raad van Commissarissen van het nieu we bedrijf. De invloed van de fusie op de ta rieven hoeft volgens Haijkens ove rigens niet te betekenen, dat die la ger worden dan nu het geval is. "Wel is het zo dat de tarieven over een paar jaar lager zijn dan zonder fusie het geval zou zijn", meent Ha ijkens. Bij de fusie is overigens rekening gehouden met een afsplitsing op korte termijn van een gedeelte van de waterbedrijven. De provincie wil dat in het duingebied van Zuid- Holland nog maar één waterbedrijf actief is. Momenteel zijn dat er drie. De provincie wil een samengaan van die bedrijven bewerkstelligen, onder meer om de duinen beter te beschermen. Haijkens zei gisteren begrip te hebben voor de argumenten die de provinciebestuurders hanteren. "Ik ga er echter van uit dat de pro vincie ook de voordelen van een nieuw bedrijf als het EWR onder kennen", aldus Haijkens. Hij ziet mogelijkheden om de activiteiten van de drie waterleidingbedrijven op elkaar af te stemmen, waarbij aan de wensen van de provincie te gemoet wordt gekomen. Behalve de mogelijke afsplisting van het duinwaterbedrijf moet het EWR nog een andere kwestie op lossen. Zeven kleinere gemeenten wensen meer inspraak binnen het huidige bedrijf. Door de Raad van Commissarissen is toegezegd dat die er ook komt. Een commissie van vier gaat nu bedenken op wel ke manier die inspraak gestalte moet krijgen. In de commissie zit ten de Leidse wethouder P. Borde- wijk, de burgemeester van Alke made A. Meerburg, de Voorhoutse burgemeester M. van de Wouw en de Wassenaarse burgemeester P.H. Schoute. Zij komen voor 1 april met een voorstel. Tijdens de persconferentie wer den geen nadere mededelingen ge- Lezingen ter gelegenheid van 414 jaar universiteit Heidegger colleges in de ochtend begii om 11.30 uur en zijn drie kwartier later weer afgelopen, die in de middag beginnen om 13.30 uur en duren tot 14.15 uur. De verjaardag wordt besloten met een bezoek aan het gebouw van de voormalige Universiteits bibliotheek. In dat gebouw is te vens het instituut Rijksherbari um/Hortus gevestigd. Vanaf 16.00 uur wordt in de za len van het Leids Universitair Fonds (LUF) in het Snouck Hur- gronjehuis aan de Rapenburg 61 een reünie van Leidse jaargeno ten ,66/'67/'68 gehouden. De rec tor magnificus, prof. dr. J. J. M. Beenakker, en de voorzitter van het LUF, mr. S. Gratama, zijn gastheer voor al diegenen die in bovengenoemde jaren als stu dent in Leiden zijn aangekomen. daan over het plotseling afhaken van de eerder tot algemeen direc teur benoemde M. Geersing. Deze Fries liet eind december plotseling weten van de functie af te zien. De president-commissaris van het EWR, de Leidse wethouder Fase, zei gisteren nog altijd in het duister tevtasten omtrent de beweegrede nen van Geersing om af te zeggen. Expositie over Afghanistan LEIDEN - In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt van 12 april tot en met 29 oktober de ten toonstelling 'Afghanistan, een nieuw begin' gehouden. Afghanis tan heeft volgens het museum de laatste jaren eenzijdig aandacht ge kregen in verband met de Sovjet bezetting van dat land. Nu de terugtrekking van de Rus sische troepen bijna een feit is, rijst volgens het museum de vraag hoe de toekomst van dat land er zal gaan uitzien. Het land staat volgens een woordvoerder van het muse um voor de taak een nieuwe basis te leggen voor een menswaardig bestaan van de bevolking. Bij de keuzen moet het museum rekening houden met de enorme culturele en etnische diversiteit. Onderwijs, gezondheidszorg en landbouw zijn slechts enkele facet ten die volgens het museum grote zorg en een snelle aanpak behoe- De tentoonstelling werpt vol gens de samenstellers een licht op deze problemen en laat onder meer zien hoe in Afghanistan reeds op vele terreinen een begin is gemaakt met de wederopbouw. De exposi tie wordt begeleid door een boekje van Roelof Munneke, conservator van de afdeling islamitisch cul tuurgebied van het museum en de journalist Joris Versteeg. 'De Sleutels' koopt nieuw hoofdkantoor LEIDEN Woningbouwvereni ging De Sleutels krijgt een nieuw hoofdkantoor. De Sleutels gaat het pand aankopen van de Centrale Technische Dienst voor Woning bouwcorporaties (CTW) aan de Gerrit van der Veenstraat. De CTW staakt met ingang van 1 januari 1989 haar activiteiten. De meeste aangesloten woningbouwvereni gingen nemen zelf de werkzaamhe den over. De Sleutels heeft momenteel een kantoor aan de Hyacinthenstraat. Omdat de woningbouwvereniging een eigen technische dienst krijgt, is een grotere behuizing noodzake lijk. Omdat De Sleutels voor de helft eigenaar is van het papd aan de Gerrit van der Veenstraat en el ders in Leiden geen goedkope be huizing voor handen is, koopt de woningbouwvereniging het ge bouw van de CTW aan. Om het gebouw geschikt te ma ken voor De Sleutels moeten er nog wel werkzaamheden plaats hebben. Wellicht wordt er op het kantoor aan de Gerrit van der Veenstraat nog een extra etage ge bouwd. Daar is bij de constructie van het pand rekening mee gehou den. Bij ministerie 60 tot 80 Idachten LEIDEN Bij het ministerie van wvc zijn gisteren tussen de 60 en 80 telefoontjes binnenge komen naar aanleiding van de nep-brief over erfelijkheidson- derzoek. Het schrijven werd onder meer in Leiden ver spreid op briefpapier van het Academisch Ziekenhuis. El ders in Nederland werden de briefhoofden van ziekenhuizen in Utrecht, Rotterdam en Nijmegen gebruikt. In de brief werd aangekondigd dat iedere Nederlander binnenkort ge netisch zou worden onderzocht. Dit zou noodzakelijk zijn voor het verstrekken van een 'genenpas- poort' in het kader van Europa zon der grenzen. Informatie daarover zou bij het ministerie zijn te krij gen. De reacties van de bellers waren volgens een woordvoerster van het ministerie uiteenlopend van aard: "De meeste mensen reageerden ge schokt en emotioneel. Er was ech ter ook iemand die het een fantas- Geld in beslag genomen bij verdachte marktmeester LEIDEN De rijksrecherche heeft gisteren een 55-jarige Leidse marktmeester aangehouden. De man was al eerder op non-actief ge steld op verdenking van het aanne men van steekpenningen. De marktmeester zou op de 3-oktober- markt en de Lakenmarkt kooplui tegen betaling een (betere) plaats hebben gegeven. In de woning van de verdachte nam de rijksrecherche ook een be drag van enkele tienduizenden gul dens in beslag en de administratie van de marktmeester. Tot nu toe werd steeds aangenomen dat het bij de fraude om een bedrag van en kele honderden guldens zou gaan. Het is niet bekend hoe lang de marktmeester steekpenningen heeft aangenomen. Het zou wel gaan om een periode van enkele ja- Platenbeurs LEIDEN - Verzamelaars en lief hebbers van grammofoonplaten en compact-discs kunnen hun hart ophalen op de grammofoonplaten beurs die zaterdag 11 februari wordt gehouden in de zalen van het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Op de beurs worden pla ten worden verhandeld die in de re guliere handel niet meer te krijgen zijn. Ruim 150 strekkende meter grammofoonplaat in alle muziek genres wordt te koop aangeboden. De beurs begint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. tisch idee vond en wilde weten waar hij zich kon opgeven". De woordvoerster noemt de ver spreiding van de nep-brief een ver velende grap. "De opstellers heb ben zich niet gerealiseerd hoe hef tig er zou worden gereageerd. Of misschien was dat juist wel de be doeling van de actievoerders". Zij sprak verder van een "goed gecoör dineerde actie, maar er klopt abso luut niets van". Het telefoonnummer van het Kli nisch Genetisch Centrum in Lei den was ook genoemd in de nep- brief. Toch waren er bij deze afde ling van het AZL maar vier tele foontjes binnengekomen. Volgens een woordvoerster belden er onder anderen een dominee en een jurist naar het centrum. Dat er zo weinig werd gebeld, weet de opbelster aan het feit dat het telefoonnummer dat in het schrijven was vermeld, moeilijk bereikbaar was. Het Academisch Ziekenhuis Utrecht heeft gisteren aangifte ge daan van het frauduleus gebruik van één van zijn beeldmerken bo ven de brief. "Het gaat niet om ons officiële beeldmerk, maar ons fac- tuurmerk en daar gaan er per maand 25.000 van de deur uit", al dus een woordvoerster. Vólgens het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL) komt de brief zeer geloofwaardig over, maar een woordvoerder raadt iedereen aan het schrijven in de prullenbak te gooien. De brief die zogenoemd van het AZL komt, is ook op veel adressen in Den Haag verspreid, zo blijkt uit de vele telefoontjes. In de brief staat onder meer: "De centra voor erfelijkheidsonder- zoek hebben nu de opdracht, bij wijze van vooronderzoek, de gene tische gegevens van een klein aan tal mensen in kaart te brengen. Een aantal steden is aangewezen om als onderzoeksgebied te functioneren.' Wij verzoeken u uw medewerking aan dit onderzoek te verlenen. Bin nenkort zult u door onze afdeling benaderd worden voor een af spraak". Daaronder staat steeds dezelfde handtekening maar met 'per ziekenhuis' verschillende na- Het ministerie heeft geen idee hoeveel brieven in totaal zijn ver- Schoten op benzinestation Doctor Lelylaan LEIDEN - Bij het Total benzine station aan de Doctor Lelylaan zijn zondagnacht met pistoolschoten vernielingen aangericht. Eén kogel vernielde een ruit en de ander kwam in de pui van het station te recht. De achtergrond van de scho ten is bij de politie onbekend. Het gaat in ieder geval niet om een in braakpoging. De schietpartij moet hebben plaatsgehad tussen zondagavond 23.45 uur en maandagmorgen 6.00' uur, de tijd dat het station gesloten is. De kogel door de ruit vernielde ook speelgoedbeesten, een kran tenhouder en een stelling. LEIDEN - Nu eens geen boze stu denten, maar zingende kinderen van de met opheffing bedreigde Paus Johannes 23ste school begroet ten gistermiddag minister Deet- man (onderwijs) toen hij in het Academiegebouw van de Leidse universiteit het instituut voor niet- westerse studieën officieel kwam openen. De kinderen waren echter, evenals veel studenten, boos op Deetman, omdat zijn ministerie het verzoek van de Stichting Katholiek Onderwijs om deze enige roosmka- tholieke school in Leiden zuid-west open te houden heeft afgewezen. Namens de ouders van de kinde ren bood de heer Jasperse de minis ter een petitie aan, waarin zij hem inlichten over de problemen rond de school en waarin hij wordt uit genodigd voor een gesprek met de ouders. Deetman zegde toe de brief te zullen lezen. Vanavond is er een bijeenkomst van de ouders met het schoolbestuur over de te onderne men stappen. (foto's Jan Holvast) LEIDEN Minister Deetman is niet van plan om in Leiden een af zonderlijk zwaartepunt te vestigen voor de maatschappelijke (gamma) niet-westerse studies. Hij zei dit gisteren ter gelegenheid van de opening van het Centrum voor Niet-Westerse Studies aan de Leid se universiteit. In zijn rede stelde hij de vraag of de Leidse universi teit het monopolie voor het niet- Westen kan hebben en of het niet- Westen profielbepalend moet zijn voor Leiden. De minister maakte daarbij on derscheid tussen de talenkant (al fa) en de maatschappelijke kant (gamma) van deze studies. "Ik con stateer dan dat de niet-westerse al fa-studies in zeer sterke mate zijn geconcentreerd in Leiden, zodat Leiden hier een unieke landelijke taak heeft". Volgens Deetman ligt dat voor de gamma-studies anders, omdat Leiden hier weliswaar een belangrijke inbreng heeft, maar daarnaast worden even belangrijke bijdragen geleverd door Utrecht en het CASA in Amsterdam. Deetman pleitte dan ook voor een nauwe sa menwerking tussen het nieuwe centrum in Leiden en de al be staande voorzieningen in Utrecht en Amsterdam. Ook zei de minister het belang rijk te vinden dat de moderne wes terse talen voldoende aandacht krijgen binnen de Leidse universi teit. "Kennis van moderne talen is een voorwaarde om internationaal in de niet-westerse disciplines mee te doen. Wanneer Australische en Japanse indonesici Nederlands le ren om toegang te krijgen tot de be langrijkste literatuur over Indone sië, dan zou ook Leiden die moder ne talen moeten kennen die nodig zijn om de door Leiden bestudeer- de bronnen te raadplegen' Leden akkoord met verkoop groenteveiling LEIDEN - De ledenvergadering van de inmiddels opgeheven Leid se groenteveiling is gisteravond ak koord gegan met verkoop van het veilingcomplex aan bouwbedrijf De Raad. In afwachting van de uit slag van een bodemonderzoek, die over twee drie weken wordt ver wacht, zal het bedrijf het complex voor zeveneneenhalf miljoen gul den aankopen. In overleg met de gemeente zullen op het terrein be drijven en mogelijk ook woningen worden gebouwd. Wethouder Fase heeft eerder laten weten geen voor stander van woningbouw op dit terrein te zijn. Volgens voorzitter R. de Ruyter zullen met de opbrengst de schuld eisers tevreden worden gesteld en een afvloeiingsregeling voor het personeel worden betaald. "We ho pen er met dit bedrag uit te ko men", aldus De Ruyter. LEIDEN - Aan het Kanaalpark in Leiden wordt al enige tijd druk gebouwd aan een nieuw onderkomen voor het Onderwijsbureau Holland-Midden. Onlangs is het hoogste punt bereikt van dit gebouw, dat in juni gereed zal zijn. Het Onderwijsbureau is een bureau dat diensten verleent aan de besturen van scholen op het gebied van perso nele en financiële administratie, materieel beheer, onderwijskundige begeleiding en personeelszaken. Bij het bu reau zijn op dit moment ongeveer 60 organisaties aangesloten, die scholen besturen in Leiden, Duin- en Bollen streek en in Alphen aan den Rijn en omgeving. Het nieuwe gebouw werd ontworpen door architectenbureau Van Reijzen, Verbeek en Roosendaal, in samen werking met de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden. (foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11