Kinderen woonwagenbewoners mogen niet terug naar school DE TUDi 'kroniek over VAN TUENM Actie voor renovatie verkeerstuin Een bezwaarschrift tegen nieuwbouw Beugelsdijk bv REIZEN NAAR WASSENAAR LANG MOEILIJK GEBLEVEN PAGINA 8 REGIO MAANDAG 30 JANUARI 19» MAANDAG 30 JANUARI Alphen modeshow Castellum in Bron, Troubadourweg, aanvang 20.00 uur. Leiden ruilbeurs voor de jeugd in ge bouw De Linde, Herenstraat, aan vang 19,00 uur. discussie over het 'Hoe en waarom van Welstand', Leids Ar- chitekten Kaffee, aanvang 20.00 uur in Het Gulden Vlies. Bree- straat. concert in de Divertements-se- rie door Jocelyn Stewart op clave- cimbel, aanvang 20.15 uur ir Kapelzaal K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Er valt een tr op de tompoes^blijspel van Annie M.G. Schmidt, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp bibliotheek Sjelter, van 20.00 tot 22.00 uur, Heemraadlaan. DINSDAG 31 JANUARI Alphen modeshow Castellum in De Bron, Troubadourweg,20.00 uur. voorstelling: 'Er valt een traan op de tompoes', blijspel van Annie M.G. Schmidt, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. WOENSDAG 1 FEBRUARI Alphen modeshow Castellum in De Bron, Troubadourweg, aanvang winkel over 'uitkomen met je inko men', in gebouw Contact, Horten siastraat 2a, aanvang 20.00 uur. Boskoop opening Expositie Edo Bonsai Show door de ambassadeur van Japan, om 9.30 uur, Den Ham 22. Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20. tel: 121554. voorstelling: 'Boeing Boeing, Crash Crash' door Toneelgroep Amsterdam, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Dissonanten', door het Rondtheater, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater, Cle- veringaplaats. Leiderdorp bridgen, Bridgecentrum Leider dorp, Bernhardstraat, aanvang instuif (4 tot 8 jaar): toneelmid dag, schminken en verkleden, van 13.30 tot 15.30 uur in Sjelter, Nieuwkoop chemokar op Reghthuysplein, van 9.00 tot 15.00 uur, met verlo ting. Voorschoten kindervoorstelling (vanaf 4 jaar): 'Wie niet blauw is, is gezien', door Poppentheater Wellus Nie- tus, 14.30 uur in Cultureel Cen trum, Prinses Marijkelaan. DONDERDAG 2 FEBRUARI Leiden lunchconcert Thomas Kanter (cello) en Nabuko Takahashi (pia no). van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal K&O. Oude Vest. voorstelling: 'Wortel Bach Live' met Hans Liberg, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. muziektheater door Het Ge beuren met 'Lof der zinnen', aan vang 20.30 uur in het Lak-Thea ter, Cleveringaplaats. Leiderdorp eetgroep vcoor vrouwen en hun kinderen, 17.30-19.00 uur. (opgeven woensdag voor 12.00 uur). Shelter, Heemraadlaan. klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur, club gebouw, Beukenschans. Voorschoten uitvoering musical 'South Paci fic', van Rodgers Hammerstein, door The British School in the Netherlands, aanvang 19.30 uur, Jan van Hooflaan 3. VRIJDAG 3 FEBRUARI Leiden voorstelling: "Wortel Bach Live' van Hans Liberg, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. menten liegen er niet om. Daarom vinden wij dit besluit op zijn plaats. Vorig jaar zijn afspraken gemaakt, waaraan iedereen zich zou houden. De heer Lugters heeft echter geen woord gehouden en is op 18 januari opnieuw de klas van zijn kinderen binnengestormd en wilde een leer kracht aanvallen. Zo'n situatie wil len wij in het vervolg voorkomen", zo licht Boelen de brief van het col lege toe. Een bijkomende reden is dat ver scheidene ouders dreigden hun kinderen van school te halen, waar door De Torenvalk gezien het al ge ringe aantal leerlingen, nu 26, zou moeten worden opgeheven. Bezwaarschrift Na de gebeurtenissen op 18 januari werd de kinderen al voor twee we ken de toegang tot de school ont zegd. Inmiddels is die voorlopige uitsluiting omgezet in een defini tieve verwijdering van de school. Daarmee is het door advocaat Sprenger ingediende bezwaar schrift, dat afgelopen vrijdag tij dens een hoorzitting is behandeld, ongegrond verklaard. Sprenger had geëist dat de kinderen 'weer zo snel mogelijk' op De Torenvalk zouden kunnen terugkeren. Tot 15 februari krijgen Willem (8 jaar) en Arie (6) Lugters op kosten van de gemeente nog privé-les van een leerkracht uit Nieuw veen in de brandweergarage van Leimuiden. Wat daarna gebeurt, is nog niet be kend. Sprenger heeft al aangekon digd dat hij bij de afdeling recht spraak van de Raad van State zal aandringen op schorsing van het college-besluit. "Als dat wordt af gewezen, dien ik een beroeps schrift in om de zaak tot op de bo dem te laten uitzoeken", aldus Sprenger. Pogingen van het college om de kinderen op een andere school on der te brengen zijn op niets uitgelo pen. Boelen: "We hebben contact opgenomen met de rooms-katho- lieke school De Kleine Wereld, maar daar konden ze niet terecht. Daarna hebben we geprobeerd om de kinderen onder te brengen in de woonwagenschool in Leiden. We waren bereid om de vervoerskos ten te betalen, maar in die school zag de familie niets. Net zomin als in de openbare school in Nieuw- veen". De ouders willen dat de kin deren teruggaan naar 'hun' school. De Torenvalk. De problemen zijn anderhalf jaar geleden al begonnen. Volgens de ouders worden hun kinderen sindsdien getreiterd, gediscrimi neerd en geslagen door andere kin deren uit Leimuiden, zonder dat de leerkrachten daartegen optreden. Bovendien zou een onderwijzeres de keel van een van de kinderen hebben dichtgeknepen. Het college van B en W stelt daar tegenover dat na 18 januari sprake is geweest van 'ware terreuruitoe- fening' van vader Lugters in de richting van ouders en leerkrach ten. Hij zou onder meer hebben ge dreigd met het gooien van hand granaten, het verwoesten van de school en het inschakelen van de onderwereld. Lugters over die kri tiek: "Ze zeggen dat ik lastig ben, maar moet ik dan maar de keel van zijn zoon laten dichtknijpen? Is dat dan normaal? En wat die dreige menten betreft: er wordt zoveel ge zegd. Als ik dat allemaal moet doen, krijg ik het nog druk". Volgens advocaat Sprenger speelt het wel degelijk een rol dat het hier om kinderen van woonwa genbewoners gaat: "Er wordt geen rekening gehouden met de manier waarop deze mensen zich uiten. Ze zeggen nou eenmaal alles in rond- Hollands. Anderen voelen die sfeer niet aan en weten niet hoe ze dat moeten opvatten. Mensen die zo iets nooit hebben meegemaakt, schrikken zich rot. Er is ook zonder meer sprake van vooroordelen, maar eerlijk gezegd geldt dat door onwetendheid van beide kanten". In de ogen van Boelen is totaal geen sprake van vooroordelen: "De heer Lugters voelt zich gediscrimi neerd, maar hoe kan ik dat veran deren? 't Is zijn inschatting. Wat de de school betreft, is er geen discri minatie". Wet Sprenger heeft er in zijn bezwaar schrift op'gewezen dat wangedrag van de vader geen reden mag zijn om de kinderen de toegang tot de school te ontzeggen. Sprenger be riep zich daarbij op de Wet op het basisonderwijs. Boelen: "Die wet kun je veel ruimer uitleggen. Dat wordt door ons ook gedaan". Twee andere kinderen van woonwagenbewoners, die zich eveneens door de 'Nederlandse' co'llegaatjes op school bedreigd en gediscrimineerd voelden, zijn na een afwezigheid van enkele dagen, vandaag weer op school terugge keerd. VOORSCHOTEN Met een fluitsignaal heeft wethouder Marselis afgelopen zaterdag het nieuwe buurthuis in de wijk Boschgeest in Voorschoten geopend. Vervolgens trok de jeugd het kleurige lint van het wijkgebouw, dat als I een cadeau was ingepakt. In zijn openingswoord gaf de wethouder te kennen er weinig behoefte aan te hebben lang stil te staan bij het verleden, waarbij niet zelden verwijten werden gemaakt in de richting van het gemeentebestuur omtrent de traagheid waarmee de plannen werden behandeld. Marselis riep de bevolking op er rekening mee te houden dat het buurthuis in een woongemeenschap is geplaatst en dat overlast voor de omwonenden moet worden voorkomen. Met nadruk wees de wethouder erop dat een multi functioneel gebouw' was geopend waar de gehele bevolking van Voorschoten van moet kunnen profiteren. Na het verwijderen van het lint werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld een kopje koffie te drinken en een drankje te nuttigen. Opknapbeurt onderdeel Zeehospitium kost 60.000 gulden KATWIJK - De verkeerstuin bij het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk is na 17 jaar aan vervan ging toe. Om de benodigde 60.000 gulden bij elkaar te krijgen, is op nieuw een actie gestart onder het bedrijfsleven en de inwoners van de kustplaats. De verkeerstuin bij het Zeehos pitium werd in 1972 geopend. De aanleg kwam toen tot stand met geld en materialen van bedrijven, scholen, particulieren en de ge meente Katwijk. De verkeerstuin is inmiddels aan vervanging toe. Tevens wordt de bestemming van de tuin vergroot tot verkeer, recre atie en oefentuin. De kosten van vernieuwing be dragen ruim 60.000 gulden, terwijl het Zeehospitium daarvoor geen geld heeft. Daarom zijn dezelfde mensen als in 1972, adjudant G. Stubbe van de gemeentepolitie en J. Slootweg van de dienst gemeen tewerken, een actie begonnen om alsnog het benodigde geld op tafel te krijgen. De actie is opgezet in overleg met de directie van het Rijnlands Zeehospitium. om geld of materialen bijeen te krijgen. Bij de Rabo-bank is een speciaal rekeningnummer ge opend: 3318.96.400 t.n.v. Verkeers tuin Zeehospitium. Telefonisch is informatie te verkrijgen op num mer 01718-25511/50505. NOORDWIJK - Tegen het verle nen van een vergunning voor de bouw van een nieuwe bedrijfshal voor het Noordwijkse bouwbedrijf Beugelsdijk aan de Wilhelmina- straat is één bezwaarschrift inge diend. .Eerder .hadden in totaal vijf Noordwijkers bezwaren tegen het plan. Het bouwbedrijf vroeg de ge meente Noordwijk al in 1985 toe- tisch, vooral in de wintermaan den. Het was al een hele verbete ring toen minister Twent in het begin van de negentiende eeuw de weg Den Haag-Leiden liet be straten. Deftig Zo rond 1850 kwam een groot aantal buitenplaatsen in handen van prins Frederik, de broer van koning Willem III. Voor een aan tal Haagse welgestelden een re den om zich eveneens in Wasse naar te vestigen. Wonen bij een lid van de koninklijke familie was op z'n minst deftig. De Prins bezat onder andere de buitenplaatsen: De Paauw, Raephorst, Ter Horst, Eiken horst, Bachershagen en Groot Haesebroek. Een andere grootgrondbezit ter was Van der Oudermeulen. In de tweede helft van de negen tiende eeuw verenigde deze wel gestelde heer drié buitenplaat sen langs de Leidsche straatweg tot het omvangrijke bezit "Oud Wassenaar". De dochter van Prins Frederik verkocht een aantal jaren na de dood van haar vader onder ande re de buitenplaats Groot Haese broek aan een particulier. Enige jaren later is de buitenplaats in het bezit van een exploitatie maatschappij. In 1904 overleed Van der Ou dermeulen. Ook zijn landgoede ren kwamen in het bezit van de N.V. Park Groot Haesebroek. werd gebouwd voor de rijke ste deling die elektriciteit en stro mend water in zijn huis wilde, maar ook goede verbindingen met de stad. Deze verbindingen waren en bleven een probleem. Wassenaar was en is een in op- Het zijn in de geschiedenis van Wassenaar vooral de exploitatie maatschappijen geweest die de aanleg van villaparken voor hun rekening hebben genomen. De gemeente bemoeide zich nauwe lijks met de aktiviteiten van deze naamloze vennootschappen (N.V.'s). De exploitatiemaatschappijen bouwden voor een speciale groep. De gemiddelde inwoner van Wassenaar kon de prijzen van deze villa's niet betalen. Er pervlakte gemeten vrij grote ge meente. Het is niet zo eenvoudig om in een dergelijke situatie te zorgen voor voldoende aanbod van openbaar vervoer. Villadorp Wassenaar kreeg rond 1908 aan sluiting op het spoorwegnet. Het toekomstige villadorp kreeg twee haltes aan de lijn Rotter- dam-Scheveningen. Vooral bij Rotterdammers was deze lijn po pulair. Een dagje Scheveningen, \n de bijzondere attracties die men in Wassenaar kende. De tram i n de gemeenten, zoals de Groot Hasebroekseweg. (foto Europese toen een begrip, werd een stuk eenvoudiger. De exploitatiemaatschappijen waren zonder meer enthousiast. Deze spoorlijn zou veel kunnen betekenen voor hun aktiviteiten. Ze kochten stukken grond langs of in de buurt van de spoorlijn en hier ontstonden de eerste villa parken. De aansluiting van deze par ken met de beide haltes vereiste ook de nodige zorg. Een poging van de N.V.Groot Haesebroek om hiervoor een paardetram te laten rijden strandde op de wei gerachtige houding van het ge meentebestuur. De exploitatiemaatschappij regelde toen dat er een auto-om nibus ging rijden. Onbetaalbaar voor de gewone man. Een arbei der verdiende zo rond 1910 twaalf gulden per week. Een ritje met de omnibus kostte vijftig cent per rit, tien ritten vier gul den. Arbeiders behoorden dus duidelijk niet tot de doelgroep van de N.V. De elektrische tram kwam pas in het begin van de jaren twintig en ook weer niet zonder proble men. De aanleg van deze lijn, aanvankelijk naar Den Haag en later doorgetrokken naar Lei den, bracht hoge kosten met zich mee. De gemeente Wassenaar wilde dat ook de exploitatie maatschappijen mee betaalden. Aan die kant bestond veel be langstelling voor de betere ver binding met Den Haag, maar weinig enthousiasme voor de fi nanciële consequenties. Toch waren deze maatschap pijen het handigst in het hante ren en uitbuiten van de nieuwe mogelijkheden. Al vóór de aan leg maakten zij in hun adverten ties melding van de nieuwe tram lijn. Met het vooruitzicht dat de tram zou zorgen voor een bétere verbinding, lokten zij een aantal klanten uit Den Haag r Wassenaar. BRAM VERHOOG stemming voor de bouw van een geheel nieuwe bedrijfshal op de plaats van het huidige bedrijf aan de Wilheminastraat. Na lang onder handelen slaagde het bedrijf er uit eindelijk in een bouwplan op tafel te leggen waarvoor de gemeente vergunning wilde verlenen. Het plan paste volgens de gemeente binnen het concept-bestemmings plan voor het gebied. Vier bezwaar schriften van buurtbewoners wer den in juli 1988 afgewezen. Een inwoner heeft nu nog be zwaar tegen de afgifte van de bouwvergunning. Volgens haar wordt afgeweken van eerdere af spraken. "Steeds is met klem bena drukt dat er slechts sprake zou zijn van vervanging van de bestaande bouwsels. Niets is minder waar. Zo'n 60 tot 75 vierkante meter on bebouwd terrein wordt ook ge bruikt voor de nieuwbouw". Het bezwaarschrift komt mor gen aan de orde tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Gewond geraakt na schoonmaken bakkersmachine LISSE Een 31-jarige man uit Zoeterwoude is vanmorgen om 03.45 uur gewond geraakt bij het schoonmaken van een machine in een bakkerij aan de Grevelingen- straat in Lisse. De man kwam bij het schoonmaken van een opmaak- machine met zijn hand tussen de draaiende walsen. Hij liep niet al leen een gekneusde hand op, maar tevens een klein gaatje in zijn hand. De inwoner uit Zoeterwoude is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden'. Rijnoord krijgt tweede kinderarts uit Leiden ALPHEN AAN DEN RIJN - Het bestuur van het Alphense zieken huis Rijnoord heeft een tweede kinderarts benoemd. Per 1 maart treedt part-timer A. Schreuder in dienst. Zij is nu nog werkzaam in het Academisch Ziekenhuis Lei den waar ze werkt aan een onder zoek naar de ontwikkeling van te vroeg geboren baby's. Het bestuur wilde de nieuwe arts in eerste in stantie voor tijdelijk benoemen, maar 'in het belang van de kwali teit van Rijnoord' is besloten Schreuder een contract voor onbe paalde tijd te geven, aldus voorzit ter A. Berntsen. Wonen in de stad of wonen op het platteland, er zit een golfbe weging in de voorkeur van de be woners van de Randstad voor de ze twee mogelijkheden. In bepaalde perioden is de stad erg populair. De reactie komt meestal een aantal jaren later, wanneer de bewoners van de ste den gaan fantaseren over een le ven midden in de natuur. In de grote steden in het wes ten van ons land. kwam in de vo rige eeuw het platteland weer in de belangstelling te staan door de opkomst van de industrie. Na 1870 begon ook in Nederland de industriële revolutie. Als gevolg hiervan groeiden de meeste ste den snel. Niet alleen door een hoog geboorte-overschot, maar vooral als gevolg van het vesti gingsoverschot. In de hoop werk te vinden trokken veel plattelan ders naar de stad. Deze trek werd nog versterkt door de landbouw crisis in de jaren 1880-1895. Geen paradijs De problemen in de landbouw deden een groot aantal plattelan ders besluiten hun heil in de stad te zoeken. Geen tocht naar het paradijs. Integendeel, de meeste nieuwe stedelingen moesten ge noegen nemen met gebrekkige huisvesting en weinig prettige leefomstandigheden. Wie het zich kon veroorloven probeerde de stank en het lawaai van de ste den te ontvluchten, maar men bleef voor zijn werk vaak aange wezen op de stad en men wilde datgene wat de stad te bieden had aan sociaal verkeer en cultu rele genoegens niet missen. Werken in de stad en wonen op het platteland werd voor de men sen die het zich konden permite- ren het grote ideaal. Een bereik baar ideaal als je over voldoende financiële middelen beschikte. Ook in het verkeer begonnen zich rond de eeuwwisseling be langrijke wijzigingen te voltrek ken. Fiets, auto, paarde- en elek trische tram deden hun intrede. Het werd een stukje eenvoudiger om van je woonhuis in een dorp naar je werk in de stad te reizen. Gretig De opkomst van dit moderne vervoer ging echter maar lang zaam. Rond 1900 reden er in Ne derland zo'n 100 auto's. In 1908 maakten ongeveer 12 auto's per dag gebruik van de weg Haar lem-Amsterdam. De stoomtram en na 1900 de elektrische tram zorgden voor het vervoer over kortere afstanden. Maar ondanks deze nieuwig heden bleven de vigilante, de landauer en het aapje nog lang onmisbaar. Paarden en wagens bleven het beeld van het verkeer bepalen. En de gewone man deed wat hij al eeuwen had gedaan, hij ver plaatste zich te voet. De gegoede burgerij maakte echter gretig gebruik van de nieuwe mogelijkheden. De vil ladorpen in de buurt van de grote steden vertoonden een sterke groei. Wie het kon betalen ging graag wonen in dorpen als: Wassenaar, Heemstede, Zeist, enz. Zo rond 1900 was Wassenaar nog een echt landelijk dorp, hoe wel veel rijken toen allang had den ontdekt dat het een voortref felijke plaats was om te wonen. Aan het einde van de 18e eeuw telde Wassenaar al 26 zogenoem de buitenplaatsen. Ook toen al werkte in bepaalde kringen het buiten wonen in een mooié omgeving statusverho gend. Mensen uit Den Haag wa ren de bezitters van deze buiten plaatsen. Ze werden vooral 's zo mers bewoond. In de winter maanden woonde men liever in de residentie, op de Lange of Korte Voorhout, de Vijverberg en de Koninginnegracht. Een begrijpelijke keuze, de verbindingen tussen Wassenaar en Den Haag waren problema- Leimuidense familie in opspraak LEIMUIDEN - De twee kin deren van de Leimuidense fa milie Lugters mogen niet terug naar de openbare basisschool De Torenvalk. Dat heeft het college van B en W, het bevoeg de gezag van de school, beslist. De familie, die in een woonwa genkampje woont, is inmid dels via advocaat L. Sprenger schriftelijk van de gang van za ken op de hoogte gebracht. Het besluit is genomen omdat het college het uit oogpunt van vei ligheid voor de andere kinde ren, de ouders en het onder- wijsteam niet langer verant woord acht om de kinderen van de familie Lugters toe te la ten tot De Torenvalk. "Vader Lugters heeft allerlei drei gementen geuit aan het adres van ouders en leerkrachten. Die dreige- WASSENAAR - Een 39-jarige Noordwijker is in de nacht van zaterdag op zondag op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Persijnlaan in Wasse naar tegen de vangrail aangereden. Volgens de politie reed de man even voor vier uur 's nachts op de rechterrijstrook richting Den Haag. Onder in vloed van alcohol raakte hij de vangrail die het fietspad van de autoweg scheidt. "De man klapte tegen de rail, de auto schoof enkele meters door en draaide 180 graden. De wagen kwam hierdoor op zijn kant met de neus in de richting van Leiden terecht", aldus de politiewoordvoerder. "Wonder lijk genoeg had de man alleen wat schaafwonden aan zijn hoofd en voet en hoefde niet naar het ziekenhuis te worden vervoerd". De man kreeg wel een proces-verbaal en moest op het het bureau een bloedproef ondergaan. De vangrail is ontzet en de auto heeft op het weg dek een schaafspoor nagelaten. De wagen van de onfortuinlijke Noord wijker is zwaar beschadigd en volgens de politie 'vermoedelijk totaal ver nield". (foto Frans Roomer)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8