TAD LEIDEN 'Marokkaanse samenleving in Leiden soort Staphorst' actiel in vrije tiid| Krant Al Mizan voorlopig uit de financiële zorgen Van Diemen mag nog even op veilingterrein blijven Jongeren dreigen in de knel te komen Nepbiief verspreid over genenonderzoek bij AZL PROTEST OUDERS BIJ DEETMAN s LEIDSCH m DAGBLAD MAANDAG 30 JANUARI 1989 LEIDEN - Het Marokkaans-Nederlands blad Al Mizan is voor dit jaar uit de financiële zorgen. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur heeft een subsidie van 75.000 gulden beschikbaar gesteld en de ge meente Leiden 9,5.000 gulden, wat een uitbreiding van het budget bete kent. Dat meldt het blad in zijn jongdste nummer. Het extra geld is nodig voor eën scholingsplan op het gebied van admi nistratie en journalistiek voor drie Marokkaanse jongeren. Ook heeft het blad nu twee hoofdredacteuren, een Nederlandse en een Marokkaanse, met een gelijke rechtspositie in dienst. Een structurele subsidie voor vijf jaar bleek Al Mizan nog niet te kunnen krijgen, maar het ministerie van WVC en de gemeente hebben toegezegd de mogelijkheden daarvoor te bekijken. De redactie van Al Mizan heeft in september vorig jaar een beroep ge daan op de Tweede Kamer nadat minister Brinkman van WVC een subsi dieverzoek had afgewezen. De gemeente Leiden wilde vanaf dit jaar niet alleen borg staan voor de exploitatie omdat het blad landelijk is. WVC gaf in 1987 wel 75.000 gulden voor de verbouw en inrichting van een nieuw redactielokaal en Arabische deskundigheidsbevordering. De redactie van het blad probeert nu, naar eigen zeggen waarschijnlijk met succes, geld te krijgen voor een computer met Arabische en Neder landse tekstverwerking. "Als we die apparatuur eenmaal onder de knie hebben, kunnen we Al Mizan definitief boven het amateuristisch plafond uittillen", aldus de redactie in het jongste r LEIDEN - Prins Antonius de Eerste, de prins van de carna valsvereniging De Leidse Huts potten, ontvangt vrijdag 3 febru ari de sleutel van de stad Leiden uit handen van burgemeester Goekoop. De sleutel wordt om 19.00 uur uitgereikt in de Burger zaal van het stadhuis. Symbo lisch heersen de carnavalvier- ders één weekeinde over de stad. Met optochten, kroegentochten en bijeenkomsten voor kinderen en bejaarden zullen zij de inwo ners van Leiden van hun aanwe zigheid op de hoogte stellen. Prins Antonius en zijn Prinses Anja bezoeken ziekenhuizen en revalidatiecentra, maar lopen ook de nodige feestjes af. Als de Hutspotten de sleutel in handen hebben wordt er om 21.30 uur verzameld in De Blauwe Reiger voor de kroegentocht. Onder be geleiding van een boerenblaas- kapel worden de Leidenaars Leiden viert carnavalsfeest wakker geschud voor het ko mende weekeinde. Zaterdag ver volgen De Hutspotten hun acti viteiten met een bal-masque dat om 21.00 uur begint. Iedereen met een boerenkiel is welkom in de residentie van de vereniging, - het Anthonius Clubhuis. een rustdag inge bouwd, maar maandag duwen De Hutspotten door, eerst met een gehandicaptenfeest vanaf 9.30 uur, 's middags worden be jaardenhuizen bezocht en 's avonds is het Doordouwersbal. Om 21.00 uur is de residentie open. Een andere Leidse carnavals vereniging, De Spoorbumpers, viert hetzelfde weekeinde onder leiding van Prins Jan V feest. Za terdag vertekken zij vanaf hun residentie aan de Bernhardkade 40 in een optocht door Leiden- Noord. Deze optocht begint om 13.00 uur en voor de leukst ver klede kinderen zijn er prijsjes be schikbaar. Een uur later is in buurthuis 't Spoortje een play- back-soundmix wedstrijd met medewerking van disco D.J. Sound. Om 19.30 uur gaan de deuren open voor het feest van de vol wassenen. Buiten de disco is er muziek van de band Pleasure en Leidse Kees. Zondag 12 februari is de traditionele ouderenmid- dag. Ook daar is disco en optre dens van diverse bands, waaron der de Leiderdorpse Rijnschui- LEIDEN De provincie Zuid- Holland mag het containerbedrijf G.J.J. van Diemen op het terrein van de groenteveiling aan de Zoe- terwoudseweg niet op korte ter mijn dwingen de activiteiten te sta ken. Eventuele politiedwang mag pas worden toegepast dertig dagen nadat de provincie het besluit over het bezwaarschrift van Van Die men tegen die dreigende politie dwang, heeft verzonden. Dat heeft mr. J.M. Polak, waarnemend voor zitter van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State, bepaald. Van Diemen had gevraagd om schorsing van het besluit van Ge deputeerde Staten om hem de wacht aan te zeggen. Het bedrijf ze telt al zo'n 13 jaar zonder de beno digde vergunning aan de Zoeter- woudseweg en bezorgt omwonen den overlast. GS lieten Van Die men op 5 december 1988 weten dat hij zijn activiteiten op het veiling terrein binnen een maand moest afbouwen. Zou hij dat niet doen, dan zou politiedwang volgen. Mr. Polak wees het schorsings- verzoek toe omdat volgens hem moet worden uitgezocht of er tus sen Van Diemen en de provincie is afgesproken dat het bedrijf mag blijven tot de regionale stortplaats in het Doesgebied in Leiderdorp is aangelegd. Van Diemens raads man W. Sluiter maakte vrijdag by de behandeling van het schorsings- verzoek melding van die afspraak. De provincie ontkent het bestaan ervan echter. De hoorzitting over het bezwaar schrift van Van Diemen tegen het GS-besluit is op 15 februari. De be slissing kan dan nog enkele weken op zich laten wachten. LEIDEN - Over één ding zijn ze het allemaal eens: als er niets gebeurt, kan de situ atie gemakkelijk uit de hand lopen en is de ellende niet meer te overzien. De problemen waarmee Marokkaanse jongeren wor stelen, kunnen nu nog wor den aangepakt. Als je alles op zijn beloop laat, kunnen zich echter situaties gaan voordoen zoals in Amster dam of in Den Haag, zo me nen de verschillende instan ties. door Meindert van der Kaaij Directie welzijn, jeugdpolitie en jongerenwerkers zetten vandaag de zaken op een rijtje. Het gaat daarbij om een oriënterend ge sprek waarin de gebeurtenissen van de laatste tijd zullen worden besproken. Een voorbeeld van zo'n gebeur tenis is de vechtpartij tussen Marokkaanse en Nederlandse jeugd in jongerencentrum 't Bree- huys aan de Breestraat tij deft s de kerstvakantie. Het centrum sloot daarom zijn deuren voor een paar dagen. Ook klachten van midden standers en buurtbewoners over het gedrag van groepen Marokka nen zullen daarbij de revue passe- Medewerkers van jongerencen trum Stats trokken een paar dagen geleden aan de bel door een discus sienota te publiceren over de op vang van jonge Marokkanen, onder de titel 'Pompen of, verzuipen?'. Daarin meldden ze dat de situatie hen boven het hoofd dreigt te groeien. Stats is gevestigd in het Leids Volkshuis en moet de jeugd uit etnische minderheidsgroepe ringen opvangen. In de nota vra gen ze om meer personeel en aan vullende maatregelen. Medewerkers Henk Blaaubeen Bezoek aan woonbeurs valt tegen LEIDEN - De Woon-totaalbeurs in de Groenoordhallen, opvolger van de Woon-Ideaalbeurs, heeft met een tégenvallend aantal bezoe kers te kampen gehad. In plaats van het verwachte recordaantal van 25.000, ^bezochten slechts 14.500 mensen de beurs. Dat is 4500 minder dan het aantal dat vorig jaar de beurs bezocht. Alleen giste ren was het behoorlijk druk in de Groenoordhallen en werd er goed verkocht. Naar de oorzaken van het weg blijven van het publiek zegt organi sator T. Reinink slechts te kunnen gissen. "Ik heb, geen flauw idee. Misschien dat het mensen heeft af geschrikt dat de hal vorig jaar maar voor de helft met stands was ge vuld. Verder zou ik het niet weten". Reinink moet zich nog bezinnen op de vraag of de Totaalbeurs, die af wijkt van de Ideaalbeurs door het aantal standhouders (59), volgend iaar weer op deze wijze kan worden gehouden. "Dat zal vooral van de standhouders afhangen". en Marga Wijker van Stats vinden dat er hoog nodig een samenhan gend beleid moet komen om de tweede generatie Marokkanen op te vangen en te begeleiden. "Je hebt het gevoel dat je alleen maar hier en daar veenbrandjes aan het blussen bent", meent Wijker. Afkoopsom "Fundamenteel verandert er daar door niets. Soms denk ik wel eens dat dit opvangcentrum een soort maatschappelijke afkoopsom is voor die jongens. Zo van: ze zijn on der dak en dus uit het zicht, daar hebben we geen last meer van. De praktijk is heel anders en als dat niet verandert, dan zal iedereen dat merken ook", zegt Wijker. Wat Blaaubeen en Wijker in hoge mate ergert, is dat in de publieke opinie de schuld van de ellende zoals die in Amsterdam is ontstaan, in de schoenen van de Marokkaan se jongeren wordt geschoven. Blaaubeen is er heilig van over tuigd dat de honderd jongens die Stats regelmatig'bèzoeken, vol met goede bedoelingen zitten. "Ze wil len zich heus wel inzetten voor iets dat ze zien zitten". Probleem dat zich elke keer aan dient, is dat de Marokkanen geen reeël uitzicht hebben op een rede lijk bestaan. Dat begint al op school. "De huidige mechanismen op school zie je goed bij Marokka nen: de zwakste groepen vallen het eerst uit de boot. Daarnaast is het systeem voor hen ook heel Ondoor zichtig. Ze zien niet hoe je met een opleiding een baan kunt krijgen. Daarbij moeten ze dus worden be geleid", meent Blaaubeen. Een ander bekend probleem voor de tweede generatie buiten landers is het feit dat ze zich in Ne derland moeten aanpassen en tege lijkertijd van huis uit ingepeperd krijgen dat ze Marokkaan moeten blijven. De Marokkaanse culturele erfenis werkt volgens Blaaubeen en Wijker in grote mate belemme rend voor de ontwikkeling van de jongeren. Staphorst "Ik beschouw de Marokkaanse sa menleving in Leiden - en dat zal me niet in dank worden afgenomen - als een soort Staphorst. De oude ren zijn vreselijk behoudend en dat wordt nog eens versterkt door het volstrekte isolement waarin Marokkanen in Leiden leven", zegt Wijker. Haar collega voegt daaraan toe dat wanneer twee bevolkings groepen in een stad zo volstrekt 'langs elkaar heen leven, dat een si tuatie is waaraan iets gedaan moet worden. Het gaat de twee te ver om te stel len dat de Marokkaanse jongeren tot een 'afgeschreven generatie' be horen. Blaaubeen geeft toé dat sommigen wel eens in aanraking komen met de politie en zich wel eens misdragen. "Probleem is ech ter dat die daden op de hele groep worden geschoven. Ze zijn immers duidelijk herkenbaar". Het is volgens hem ook geen kwestie van gebrek aan talent dat jongeren niet aan de bak komen of hun opleiding niet afmaken. "Er zijn jongens die in Marokko voor bereidend wetenschappelijk on derwijs deden. Hier zitten ze dan op de lagere tuinbouwschool met klasgenoten die veel jonger zijn. Dat lijkt me toch niet al te best voor je zelfvertrouwen". Ook de politie heeft wat signalen binnen gekregen, over de Marok kaanse jongeren. "Niet dat die erg alarmerend zijn overigens", zegt woordvoerder Dick Graveland. Wel wil de politie de zaak vroegtij dig aanpakken om een situatie zoals in Amsterdam te voorkomen. Reden genoeg voor de jeugdpolitie om daarover met anderen eens van gedachten të wisselen. Analyse "Er zijn wat strubbelingen geweest en daaraan moet wat gedaan wor den", meent W. van der Eshof, me-, dewerker van Stichting Welzijn en belast met preventie kleine crimi naliteit. "Maar eerst moeten we de problemen nader analyseren. We kunnen wel van alles gaan verzin nen, maar als dat de problemen niet wegneemt, is al het werk voor niets. Daar zijn de jongere Marok kanen ook niet mee geholpen". Volgens Van der Eshof zijn er ook wel wat plannetjes om de kin deren van buitenlandse werkne mers te helpen. Een voorbeeld daarvan is het aantrekken van wel zijnswerkers van Turkse of Marok kaanse afkomst. "Het is voor Ne derlanders toch altijd moeilijk om echt contact met die jongeren te i wat gebeuren aan de opvang en begeleiding t krijgen. Een Marokkaanse hulp verlener is veel beter op de hoogte van de problemen en krijgt ook veel sneller het vertrouwen". Een andere maatregel, die net als de vorige in andere steden al langer worden toegepast, kan volgens Van der Eshof het op poten zetten van een leer- en werkplan zijn. Daarmee wordt iets extra's gedaan om buitenlandse jongeren aan een baan te helpen. LEIDEN - In Leiden is een nep- brief van het Academisch Zieken huis Leiden verspreid. In de brief wordt gesteld dat iedere Nederlan der de komende jaren genetisch wordt onderzocht om de erfelijke eigenschappen van een ieder vast te stellen. Volgens de brief worden er tevens voorbereidingen getrof fen om een genenpaspoort wette lijk verplicht te stellen in het kader van Europa zonder grenzen. "Daarnaast biedt het genenpa- soort belangrijke voordelen. Te denken valt aan: de gezondheidsri sico's die u in de toekomst kunt lo pen. Op grond hiervan kunt u kie zen vooreen bij passende ziekte kostenpremie. U kunt dan zelf be palen wat passende arbeid voor u is", aldus het rondschrijven De brief meldt verder dat het Kli nisch Genetisch Centrum van het AZL contact opneemt met de ge adresseerde om een afspraak te maken voor een genenonderzoek. Onder de brief worden de telefoon nummers genoemd van het Kli nisch Genetisch Centrum en van twee afdelingen van het ministerie Man opgepakt LEIDEN - De Leidse politie heeft vrijdagavond een 38-jarige man aangehouden zonder vaste woon- of verblijfplaats. De man was in 1987 het land uitgezet. Hij is ver moedelijk met een vals paspoort teruggekomen. De man wordt er van verdacht in verdovende mid delen te hebben gehandeld. Bij de afdeling Internationale Volksgezondheids-aangelegenhe den was vanochtend een telefoon tje binnengekomen. Het hoofd van de afdeling, drs. F.P. Zandvliet, noemt de brief een grap. "Wij hou den ons vanzelfsprekend niet bezig met genenpaspoorten". Bij het AZL was vanmorgen nog geen telefoontje binnengekomen. Volgens een woordvoerder is on langs in Rotterdam een soortgelij ke brief verspreid. Onduidelijk is nog op welke schaal de brief is ver spreid. Het schrijven is gedateerd op 30 januari. Bij de politie waren vanochtend nog geen klachten bin nengekomen. Marktkoopman beroofd van 9000 gulden LEIDEN - Een 45-jarige Leidse marktkoopman is zaterdagmiddag beroofd van zijn dagopbrengst. De man was omstreeks half zes zyn wagen aan het laden in de Koorn- brugsteeg. Zijn jack, met daarin de dagopbrengt van zo'n 9000 gulden, lag in de cabine van de vrachtauto. De marktkoopman had het portier van de vrachtauto tijdens het inla den opengelaten. Toen hij later in de cabine keek was het geld weg. Ongeveer 300 ouderen op carnavalsfeest LEIDEN - Zo'n 300 mensen heb ben zaterdag de carnavalsmiddag voor 55-plussers, georganiseerd door De Leidse Hutspotten, in het Anthonius Clubhuis bezocht. Aan wezig waren onder anderen Prins Antonius I, prinses Anja, de Raad van Elf en de Prinsengarde. De middag ging gepaard met, optre dens (van onder andere George Ju- lien), een loterij en een Can-Can. Ruilbeurs Verzamelaars van postzegels, munten en ansichtkaarten zijn maandag 30 ja nuari welkom op de ruilbeurs in gebouw De Linde aan de Herenstraat 64. De beurs begint om 19.00 uur en is vooral voor de jeugd bedoeld. Tafelreservering kan via C. Vinkenstein, tel. 123692. De toegangsprijs is één gulden per per- Discussie Het Leids Architekten Kaffee houdt maandag 30 januari een discussie avond over het 'Hoe en Waarom van Welstand'. Vragen als 'Is een wel standscommissie gewenst?' en 'Waar op moet een welstandscommissie zich richten?' komen aan de orde. De bijeen komst wordt" gehouden in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125 om 20.00 uur. Eerst zijn er vier lezingen van elk een kwartier, na dapayze is een discus sie onder leiding van C. Waal. LEIDEN - Ouders en leerlingen van de Paus Johannes 23ste school in Leiden Zuid-West hebben vanmiddag op het Rapenburg geprotesteerd tegen sluiting van de school. Minister Deetman van onderwijs was in Leiden om het Centrum voor Niet-Westerse Studies te openen. De ouderraad van de Johannes-school kwam zaterdag onmiddellijk bijeen nadat vrijdag bekend werd dat de school dicht moet. Door te weinig leerlingen en de nabijheid van een andere roomskatholieke school heeft de Jo hannes-school geen bestaansrecht meer, meent het ministerie van onderwijs. De ouderraad besloot Deetman een protestbrief te overhandigen, terwijl er namens de ouders ook een brief naar wethouder H. Van Dongen van onderwijs gaat. Er staan nog meer acties op het programma. Bijkomend effect van de sluiting van de school, waardoor de kinderen uitwaaieren over andere scholen, kan volgens ouder me vrouw L. Volwater zijn dat de Anthoniuskerk het kinderkoor kwijtraakt. Dat bestaat namelijk geheel uit leerlin gen van de JohanneSSChool. (foto Henk Bouwman) STAD LEIDEN STAD LEI-DEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7