'Iran koopt stoffen voor gifgas in BRD' Schönhuber ziet zich als enige opvolger van Strauss Sihanouk bereid concessies te doen Douane YS stuit op handel chemicaliën Cuba-crisis vormde reële bedreiging voor Moskou Defensieminister VS bepleit scepsis tegenover Kremlin Palestijns leider wil verkiezing Westoever Leider extreem-rechtse 'Republikeinen' MAANDAG 30 JANUARI 1989 WASHINGTON (GPD/AP) Iran heeft in het geheim grote hoeveelheden chemicaliën gekocht waarmee het gifgassen kan maken. Daarbij werd gebruik gemaakt van bedrijven in Westduitsland, de VS en Azië, zo meldt de New York Times. Iran begon met het kopen van de chemicaliën in het laatste stadium van de Golf-oorlog, aldus de krant, en ging daar mee door nadat augustus vorig jaar de wapenstilstand tussen Iran en Iraq werd gesloten. Overlijden van Pantsjen Lama klap voor China LHASA (GPD/AFP) - De Pants jen Lama, na de Dalai Lama de hoogste geestelijke leider in Tibet, is zaterdag op 50-jarige leeftijd in de Tibetaanse stad Xigaze, ten wes ten van de hoofdstad Lhasa, tij dens een religieuze plechtigheid aan een hartaanval overleden. Vol gens het Chinese staatspersbureau Xin Hua heeft vermoeidheid de fa tale hartaanval veroorzaakt. De plotselinge dood van de Pantsjen Lama komt voor de Chi nese regering op een kritiek nao-" ment omdat het Chinese gezag in Tibet de laatste maanden met een toenemend nationalistisch verzet wordt geconfronteerd. De Chinese autoriteiten gebruik ten de Pantsjen Lama als substi tuut voor de Dalai Lama, die na de Chinese inval in de jaren vijftig naar India was gevlucht. De Pants jen Lama werd door de aanhangers van de Dalai Lama als een collabo rateur beschouwd. Maar tegelijker tijd wordt de Pantsjen door.de Ti- betanen gezien als de Levende Boeddha. Daar een nieuwe Pantsjen zon der goedkeuring van de Dalai La ma, de 'god-koning', die in balling schap leeft, op geen enkel gezag kan rekenen is "het eerste wat men nu in de naaste toekomst kan ver wachten een diplomatiek steek spel tussen de communistische en de lama-autoriteiten", zo menen di plomaten. Buitenland kort Neergestort Een Canadees militair vliegtuig met 18 militairen aan boord is gis teren in Alaska neergestort. Vol gens eerste berichten zijn er min stens zeven doden gevallen. Het transporttoestel met bevoorrading voor de gezamenlijke Canadees- Amerikaanse oefeningen stortte in de mist neer in de buurt van Fair banks neer. Ruimtesonde Een Sovjet-ruimtesonde is gisteren na een reis van zes maanden en 180 miljoen kilometer in een baan rond de planeet Mars gebracht. De Pho- bos werd op 12 juli 1988 gelanceerd in het kader van een omvattend programma om meer te weten te komen over geheimzinnige Rode Planeet en haar grootste maan, Phobos. Nicaragua President Ortega van Nicaragua presenteert vandaag het economi sche beleid van zijn regering voor 1989. Volgens ingewijden komt Or tega met een pakket bezuinigings voorstellen, waaronder een voor stel de lonen en prijzen voor een periode van drie maanden te be- teneinde de inflatie af te Het doel van Iran, aldus Ameri kaanse regeringsfunctionarissen die in het artikel worden geciteerd, is op gelijke voet te komen met Iraq, dat over grote hoeveelheden chemische wapens beschikt, en die tijdens de Golf-oorlog ook heeft ge bruikt. De Iraanse pogingen om op de wereldmarkt de chemicaliën te ko pen die nodig waren voor de aan maak van gifgassen, werden gere gisseerd vanuit de Iraanse ambas sade in Bonn. Eén Iraanse diplo maat in het bijzonder, Seyed Kha- rim Ali Sobhani, trad daarbij als centrale man op. De Amerikaanse douanedienst ontdekte dat vorig jaar, toen werd nagegaan wat er ge beurde met de chemicaliën die door een Westduits bedrijf, Chem- co Gmbh, werden gekocht van de Amerikaanse chemische onderne ming Alcolac in Baltimore. Chemco bestelde in 1987 en 1988 drie keer achtereen grote hoeveel heden thiodiglycol, een vloeistof die kan worden gebruikt bij de fa bricage van het dodelijke mosterd gas. Die bestellingen werden na mens Chemco gedaan door een Westduitser, Walaschek. Naar de Amerikaanse douanedienst bleek, handelde Walaschek weer in op dracht van de Iraanse dipiomaat Sobhani. Achttien landen, waaronder de VS, hebben in het verleden een overeenkomst getekend, waarmee strikte beperkingen worden opge legd aan de uitvoer van een stof als -thiodiglycol. De Amerikaanse wet verbiedt bovendien export van mo gelijk gevaarlijk chemicaliën naar landen als Iran, Iraq en Syrië. Het is om die redenen, dat Wala schek niet Iran als eindbestem ming van de zendingen thiodigly col opgaf, maar landen als Grieken land en Singapore. Maar toen de Amerikaanse douane de route van de derde zending thiodiglycol na ging - waarbij de douane de vaten met de chemicaliën had vervangen door vaten water - bleek dat die zending via Singapore en Pakistan uiteindelijk in Iran aankwam. De twee eerdere zendingen, zo bleek de Amerikanen, hadden Iran 90 ton thiodiglycol opgeleverd. Daarmee kan genoeg mosterdgas worden gemaakt om een gebied van meer dan 100 vierkante kilo meter te bestrijken. Walaschek werd in de zomer van 1988 in Bal- timore gearresteerd. Hij werd te gen borgtocht vrijgelaten, en slaag de erin naar Westduitsland te vluchten. Daar werkt hij nog steeds bij Chemco. Chemco heeft tot dusver com mentaar geweigerd. Alcolac zegt niet te hebben geweten dat de zen dingen thiodiglycol voor Iran wa ren bestemd. Volgens Amerikaan se functionarissen hebben ook be drijven in Japan chemicaliën aan Iran geleverd waarmee gifgassen kunnen worden gemaakt. Inmiddels maakte het Westduit- se blad Der Spiegel gisteren be kend dat nucleair materiaal dat af komstig was uit de VS, in 1984 via een Westduits bedrijf naar India werd gezonden, waar het vermoe delijk is gebruikt voor de vervaar diging van atoomwapens. Volgens het blad zond de Westduitse firma Degussa 95 kilogram beryllium naar India. Een groot deel van het beryllium, een materiaal dat veel vuldig wordt gebruikt als modera tor in kernreactoren, was afkom stig uit de VS. Een moderator is een stof die de snelheid kernreactie regelt. MOSKOU - "Ik was er niet van op de hoogte dat er Sovjetraketten op Cuba waren". Met deze eenvoudige mededeling wierp Anatoli Dobryn- in, langjarig ambassadeur van de USSR in de Verenigde Staten, gis teren in Moskou alweer een nieuw licht op de hoogst eigenaardige en gevaarlijke gebeurtenissen in het najaar van 1962, die inmiddels al weer onder het kopje 'Cuba-crisis' in de archieven zijn bijgezet. door Alexander Münninghoff Toch zweefde de wereld in die dagen op het randje van de apoca lyptische kerncatastrofe, zoals de toenmalige Amerikaanse defensie minister Robert McNamara aan gaf: "De families van in Moskou ge stationeerde Amerikanen werden dat weekeind geëvacueerd en ik zelf wist niet, of ik nog wel een vol gend weekeind zou meemaken". McNamara, Dobrynin en het Cu baanse politburolid Joije Valdez waren in Moskou bijeen'om, samen met andere betrokkenen uit die spannende tijd, na te praten over de Cuba-crisis. Het is echt kantje boord geweest in dat najaar van 1962, dat werd gis teren in Moskou eens te meer dui delijk. De Cubanen hadden de vas te overtuiging, dat Amerika hen zou gaan aanvallen. McNamara, in hemdsmouwen als gepensioneer de nu een bijna weerloze indruk makend, verklaarde nadrukkelijk dat Amerika helemaal geen plan nen in die richting had gehad, maar zei er wel bij dat hij, had hij in Cuba geleefd, ook in een komende Ame rikaanse invasie aldaar geloofd zou hebben. Trouwens, toen de crisis tot haar hoogtepunt kwam en de Ameri kaanse president Kennedy zijn Sovjet-opponent Chroesjtsjov de wacht had aangezegd, waren er reeds luchtlandingsdivisies in het nabije Florida in staat van paraat heid gebracht en was de lucht macht van de Amerikanen ge- vechtsgereed. Het klonk bijna grie zelig uit de monden van de toenma lige betrokkenen, toen zij consta teerden: "Het was niet meer een kwestie van dagen, maar van De Cubaanse regeringsleiding is in die dagen zeer onvoldoende in gelicht over de stand van zaken en heeft pas later over Chroesjtsjovs beslissing om de Sovjetraketten van het eiland af te halen gehoord. "Nog in de laatste fase van de crisis heeft Fidel Castro aan het Kremlin verzocht om de raketten te gebrui ken", zei Valdez. Het ging toen ove rigens 'slechts' om enkele tiental len raketten - een schijntje vergele ken bij het huidige arsenaal. De conclusie die het symposium in Moskou trok luidde, dat het hui dige kernwapenpotentieel van on geveer 50.000 kernkoppen gemak kelijk voor het eind van deze eeuw tot enkele tientallen wederzijds kan worden terugggebracht. Gro tere openheid en meer informatie van weerskanten moet een herha ling van een dergelijke crisis voor komen. De Cubanen stelden met nadruk, dat uiteindelijk toch Ame rika aan het gevaarlijke geheel schuldig was geweest, omdat Was hington steeds had laten merken Cuba eventueel te willen aanvallen en daardoor een onzekere situatie in de regio had geschapen. Faisal Husseini, een van de belangrijkste leiders van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO in de bezette gebieden, poseert samen met zijn vrouw Najah (links) en zijn kinderen. Hij werd gisteren vrijgelaten uit de ge vangenis Kfar Yonah in Israël. (foto anp> OOST-JERUZALEM (GPD) - Faisal Husseini, de belangrijkste Palestijnse leider op de Westelijke Jordaanoever, wil verkiezingen in de door Israël bezette gebieden, onder toezicht van de Verenigde Naties. Hij zei dat gisteren na zijn vrijlating uit de gevangenis. Van de afgelopen twee jaar heeft Husseini negentien maanden in Israëlische gevangenschap doorgebracht zon der ooit te zijn veroordeeld. Het is niet bekend waarom de Is raëlische autoriteiten hebben be sloten de administratieve detentie van Husseini niet te verlengen. Maar vermoedelijk houdt de beslis sing verband met de nieuwe poli tiek van minister van defensie Ra bin. Deze heeft weliswaar een har der optreden van het leger aange kondigd tegen Palestijnse demon stranten, maar tegelijkertijd een vredesplan op tafel gelegd dat on der meer voorziet in overleg met Palestijnen uit de bezette gebie den. Het dagblad Ma'ariv meldde dit weekeinde dat Israëls coördinator voor de bezette gebieden, Goren, in de afgelopen week in het geheim een uitvoerig gesprek heeft ge voerd met Husseini in de gevange nis. Rabin had aan dat gesprek zijn goedkeuring gegeven. De Palestijnse leider weigerde aanvankelijk over zijn onderhoud met Goren te spreken, maar zei la ter dat het gesprek zich had toege spitst op twee punten: het vredes plan van minister Rabin en de te rugkeer van Palestijnse vluchtelin gen naar hun land. Wat daarover precies was gezegd wilde hij niet meedelen. Husseini ontkende ten stelligste dat hij eni ge overeenkomst met de Israëli sche regering is aangegaan om zijn vrijlating te bewerkstelligen. Ge- vraagd of hij nu als tussenpersoon zal gaan fungeren tussen de Israëli sche regering en de PLO, ant woordde de Palestijnse leider ont kennend. Het voorstel van minister Rabin behelst verkiezingen op de Weste lijke Jordaanoever en in de Gaza- strook, onder voorwaarde dat er voorafgaande daaraan drie a zes maanden rust heerst in die gebie den. Husseini maakte duidelijk dat de Palestijnen die voorwaarde niet accepteren. Volgens Husseini zal alles afhangen van dé vraag waar de verkiezingen toe moeten leiden. Husseini: "Ik vind dat de verkie zingen vrij moeten zijn en demo cratisch en dat ze moeten worden gehouden onder toezicht van de VN. De PLO zal akoord gaan met verkiezingen als aan die voorwaar den is voldaan". Rabin heeft bij de presentatie van zijn vredesplan overigens duidelijk gemaakt dat hij geen enkele rol voorziet voor de VN. MÜNCHEN (GPD/AP) - De toe komstige Amerikaanse minister van defensie John Tower heeft de strategen van de NAVO gisteren in München voorgehouden dat de ontwapeningsvoorstellen van het Kremlin met "gezonde scepsis" be zien moeten worden en dat de NAVO haar nucleaire opties open moet houden. Tower herhaalde zijn steun voor vergroting van het bereik van som mige raketten van de NAVO in Eu ropa. Hij waarschuwde dat het Noordatlantisch bondgenootschap een te zware hypotheek zou leggen op zijn veiligheid als het nalaat zijn kernmacht te moderniseren, om dat de verstandhouding tussen Oost en West zou zijn verbeterd. De Sovjetunie blijft onder Gor- batsjov een geduchte tegenstander met een militair overwicht, en het Westen mag dat in de euforie over de ontwapeningsvooruitzichten niet uit het oog verliezen, zei To- Tijdens de bijeenkomst kwam een duidelijke kloof aan het licht tussen de Amerikaanse en West- europese zienswijzen op de defen siebehoeften. Vooral de Westduit sers vestigen hun hoop op ontwa pening op Gorbatsjov en zijn tegen alles wat lijkt op een uitbreiding van de kernbewapening in Europa. De Britse minister van defensie Howe sprak zich uit voor een snelle modernisering van de 88 Lance-ra- ketten voor de kortere afstand. Hij verwees naar de NAVO-top van 1988 waar besloten was de conven tionele en nucleaire wapens te mo derniseren. De Westduitse defen- sieimnister Scholz wil modernise ring en reductie van de atoomwa pens. Scholz, die een maand geleden door kanselier Kohl scherp terecht werd gewezen, omdat hij had ge zegd dat er op den duur geen weg voorbij voert aan de modernisering van de 88 Lance-raketten, drukte zich nu voorzichtiger uit. Kohl en zijn minister van buitenlandse za ken Genscher zien geen beslis- BANGKOK - De leider van het Kampucheaanse verzet, prins Sihanouk, is bereid zijn eis voor een internationale vredesmacht in Kampuchea te laten vallen. Hij blijft echter bij zijn andere eis, dat het door Hanoi gesteunde regiem in Phnom Penh moet worden ont bonden wanneer Vietnam zijn troe pen heeft teruggetrokken. door Bob Mantiri In een telegram dat Sihanouk in het weekeind naar zijn zoon, prins Ranaridh, in Bangkok zond, zei de prins dat "wij in het allerlaatste ge val het idee van een internationale vredesmacht kunnen opgeven in ruil voor een uitgebreide interna tionale controlecommissie". Zo'n commissie zou toezicht moeten houden op terugtrekking van de Vietnamese troepen en op de daar na te houden verkiezingen in Kam puchea. Sihanouk wil dat deze sie wordt uitgebreid met vertegen woordigers van twee neutrale lan den, twee communistische en twee niet-communistische landen. Di plomatieke waarnemers zien dit als een compromisvoorstel aan het Hun Sen-bewind in Phnom Penh, dat herhaaldelijk oproepen voor een internationale vredesmacht van de hand heeft gewezen. Sihanouk, die woedend is over de besprekingen tussen de Thaise premier Choonhavan en het niet- erkende bewind in Phnom Penh, liet weten dat zijn besluit om weg te blijven van de tweede ronde van het informele Kampuchea overleg in Jakarta, onherroepelijk is. Hij heeft evenwel zijn zoon geïnstru eerd om "uit respect voor presi dent Suharto" de Jakarta-bijeen- komst wel bij te wonen. De eerste ronde van de Jakarta Informele Ontmoeting (JIM), die juli vorig jaar werd gehouden, bracht voor het eerst sinds Vietna mese troepen tien jaar geleden Kampuchea bezetten, de drie ver zetsbewegingen, het bewind in Phnom Penh, Vietnam, Laos en de zes landen van de Associatie van Zuidoostaziatische Saten (Asean), bij elkaar. De prins kondigde vorige week aan, dat hij de JIM niet zou bijwo nen omdat de door Hanoi gesteun de Kampucheaanse premier Hun Sen geen enkele concessies wilde doen en het plan van Sihanouk had afgewezen. In het telegram aan prins Ranaridh zei Sihanouk, dat de 'de facto' ontmanteling van het regiem-Hun Sen en de Kampuche aanse verzetscoalitie "absoluuut noodzakelijk" is voor het houden van vrije verkiezingen. De drie verzetsbewegingen in Kampuchea hebben vandaag een ontmoeting met de Thaise premier, Choonhavan. Inmiddels heeft de Thaise regering troepen aan de grens met Kampuchea in staat van verhoogde waakzaamheid ge bracht in verband met mogelijke vergeldingsacties van de Rode Kh mer-guerrilla's. Deze zou niet blij zijn met de toenadering van de Thaise regering tot het regiem in Phnom Penh. singsnoodzaak voor de jaren 90. De SPD-expert Bahr stelde dat er in de Bondsrepubliek geen meerder heid te vinden is voor de moderni sering van de Lance. Op het tweedaagse overleg, waaraan ook de Nederlandse mi nister van buitenlands zaken Van den Broek deel nam, verlangde Scholz vooral een drastische redu cering van de nucleaire gevechts- veldwapens, zoals atoommijnen en nucleair geschut. Zijn partijgenoot Dregger, fractieleider van de CDU- CSU, ging nog een stap verder. Hij bepleite afschaffing van al deze wa pens. De SPD-ontwapeningsexpert Bahr bepleitte opnieuw onderhan delingen over de atoomwapens voor de kortere afstand. Volgens Bahr is onlogisch de categorieën van 500 tot 1500 en van 1500 tot 5000 af te schaffen, terwijl "juist de gevaarlijkste, namelijk die voor de korte afstand, blijven staan". Walesa positief over gesprek met regering WARSCHAU (AP) - De leider van het onafhankelijke Poolse vakver bond Solidariteit, Walesa, heeft on danks dat hij uit eigen gelederen felle kritiek ontving over zijn ak koord met de Poolse regering, ge zegd een positieve houding ten op zichte van het komende gesprek in te nemen. Zaterdag gaf Walesa te kennen dat hij zich bij de aanstaande be sprekingen met de regering ver plicht voelt voor een positieve be nadering te kiezen. Walesa onder streepte dat Polen "voor de jeugd, voor onszelf', de steun nodig heeft van alle gezindten en partijen. Leiders van Solidariteit en rege ringsfunctionarissen besloten af gelopen vrijdag in gezamenlijk overleg om de eerste zitting van de lang verwachte ronde tafel-bespre kingen te houden op 6 februari. In zet van het overleg is de nationale verzoening, de toekomst van het thans nog verboden vakverbond en de hervormingen die nodig zijn ter bestrijding van de economische en politieke crisis. Een opgewekte Walesa zei te ver wachten dat de besprekingen de weg zullen plaveien voor andere organisaties dan alleen de commu nistische partij om activiteiten te ontplooien op vakbondgebied, op economisch terrein en op politiek In het officiële communiqué waarmee het nieuws bekend werd gemaakt, werd gezegd dat er drie werkgroepen 'worden gevormd: voor economisch en sociaal beleid; voor politieke hervormingen; en voor vakbondspluralisme. Kleine re werkgroepen zullen problemen op het gebied van de landbouw, de mijnbouw, het recht, de massame dia en de jeugd bespreken. Iraq De Iraakse president Hussein heeft gisteren ingestemd met een geza menlijke militaire commissie van Iraq en Iran. Hiermee wil hij d.e in een impasse geraakte vredesbe sprekingen opnieuw leyen inbla zen. Ook is een akkoord bereikt waarbij Iraq zijn luchtruim weer zal openstellen voor burgerlucht- verkeer. Zuidafrika Uiterst rechtse inwoners van een blanke buitenwijk van Johannes burg hebben het afgelopen week einde een Indiër belet zijn intrek te nemen in een huis. Zij hingen een strop voor de deur en hielden de wacht bij het huis. De politie hield zich afzijdig. De Indiër gaf zijn po gingen het huis te betrekken op en verklaarde alleen nog terug te zu- len komen om zijn spullen op te ha len. BONN - "Vroeger waren er in Beieren twee mannen die zonder enig probleem zalen met een capa citeit van vijfduizend man konden vullen. Nu Strauss dood is, ben ik de enige". Franz Schönhuber, ge boren in 1923 op het Beierse platte land, ziet zich als de enige die aan spraak kan maken op het rechtse erfgoed van de vorig jaar overleden ongekroonde koning van Beieren, Franz Josef Strauss. door Hans Hoogendijk Drie jaar geleden werd hij voor zitter van de zieltogende Republi keinen, een jaar later haalde hij uit gerekend in het zwarte Beieren ruim drie procent van de stemmen. Strauss weigerde zijn vroegere kennis serieus te nemen". Dit soort populistische kreten heb ik als kleine jongen al in de Weimartijd gehoord. Veel geschreeuw en wei nig wol". Schönhuber was er niet van on der de indruk. De man, die zijn baan als uiterst populaire presenta tor van een talkshow verloor nadat hij onder de titel 'Ik was erbij' een openhartig boek over zijn tijd als SS'er had geschreven, bereidde een toekomst in de politiek voor. Hij richtte zich op het uiterst rechtse, nog net legitieme, spec trum. In het begin wilde het alle maal nog niet zo lukken, maar nu Strauss als klantenbinder voor ex treem-rechts is weggevallen, ruikt Franz Schönhuber zijn kans. Niet zo zeer in Beieren als wel in de rest van de Bondsrepubliek. "Er be staat een wijdverbreide ontevre denheid over de gevestigde partij en. Vooral veel jongeren denken zo en die wenden zich tot ons in de hoop de vette, volgevreten oude partijen door concurrentie weer op draf te brengen". De zwaartepunten van Schönhu ber zijn het drugsprobleem, de ver vlechting van politiek, economie en kapitaal en natuurlijk de buiten landers. Zijn partij eist familieher eniging van de buitenlanders, maar dan niet in de Bondsrepubliek". In hun eigen land moeten ze met onze steun weer worden samenge bracht. "Wij zijn niet tegen buiten landers. We zijn niet christelijk, we zijn niet sociaal, we zijn niet libe- Franz Schönhuber. raai, maar we zijn wel eerlijk. Daar om willen we maatregelen tegen de buitenlanders. We willen geen mul- ti-raciale maatschappij en zeker niet wat de CDU-burgémeester Rommel van Stuttgart nastreeft als hij zegt dat een buitenlanderaan deel van 30 procent in de grote ste den aanvaardbaar is. Nee, ik ben en blijf er trots op een Duitser te zijn". En ten aanzien van drugs: 'Le venslang voor dealers'Zijn pas in de zomer van 1987 opgerichte Ber- lijnse club liet een bijna perverse verkiezingsspot uitzenden via de televisie. Turkse kinderen, een do de junkie, de naald nog in haar arm, kruisen aan de Berlijnse Muur en als achtergrondmuziek het lied van de dood uit een bekende western". Alle partijen protesteerden, maar de spot werd niet verboden. 'Schönhuber: "Dat was een over winning voor ons. Wij wilden laten zien hoe deze stad van alle kanten door de dood wordt bedreigd. Do den door drugs, doden aan de Muur. En die kinderen zijn de vol gende slachtoffers. Ik heb niet eens gezien dat het Turkse kinderen wa- Dat is Franz Schönhuber ten voeten uit. Een populist, die alle kneepjes van het journalistieke en commerciële vak kent, maar rechts-radicaal vindt hij zijn Repu blikeinen niet. "De Groenen heb ben een verbod van onze partij ge probeerd te bewerkstelligen. Maar het ministerie van binnenlandse zaken stelde dat wij niet rechts-ra dicaal zijn, dat we niet door de bin nenlandse veiligheidsdienst wor den geobserveerd. Algemeen ge respecteerde kranten als de Süd- deutsche, De Frankfurter Allge- meine en Die Welt spreken correct van een rechts-conservatieve par tij. Daar staan wij op. Wij staan rechts van het midden, rechts van de kleurloze CDU". Contacten met en financiële steun van wel verboden rechts-ex- tremistische groeperingen be strijdt Schönhuber uit alle macht en tot nu toe is het wettig en over tuigend bewijs niet geleverd. Maar er zijn meer punten die de ontevre denen in de Bondsrepubliek aan trekken. Franz Schönhuber wil bij voorbeeld nieuwe geschiedenis boekjes, "omdat er over bepaalde dingen nu eenmaal moet worden gediscussieerd, bijvoorbeeld over de vraag of de these van de 'Allein- schuld' van Duitsland aan de Tweede Wereldoorlog nog wel overeind is te houden". Dat trekt vele gefrustreerde jon ge CDU'ers en teleurgestelde rechts-liberalen. En verder: "Ik wil niet worden vergeleken met de NPD (de neo-nazistische partij die in de jaren 60 furore maakte-red). Die partij heeft nooit een breuk tot stand gebracht met het onzalige verleden. De jonge naar ons komen, zijn overtuigde democraten. Maar ze zeggen, er moet eindelijk een streep onder het verleden worden gezet. We willen weer een zelfbewust volk worden". In West-Berlijn zei Franz Schön huber gisteravond: "Ons succes komt doordat de Duitsers nu weer van mening zijn dat een democra tisch gelouterd patriottisme in dit land noodzakelijk is". Met een hele serie verkiezingen voor het Euro pees Parlement, gemeenteraden en deelstaten voor de boeg, zullen vooral de grote partijen CDU-CSU en SPD zich enige vragen moeten gaan stellen. Als het aan de 65-jari- ge Schönhuber ligt zal hij de jonge ren de weg wijzen, want zoals hy in zijn boek 'Ik was erbij' schrijft, weet hij nu hoe dat wel en niet moet.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5