De Koning: geen herstel koppeling Wapenhandel bij beveiligingsdienst 'Wetenschap is basis van culturele identiteit' Minister botst met CNV Waardevolle tips voor over hoofdenhandel politie Duitse pers uiterst terughoudend over vrijlating Twee van Breda Auschwitz-herdenking massaal protest Actie tegen onverzekerd autorijden 19| PAGINA 3 MAANDAG 30 JANUARI 1989 DEN HAAG (GPD/ANP) Minister De Koning (sociale zaken) wil geen herstel van de koppeling van de uitkerin gen aan de lonen in het bedrijfsleven. Volgens hem moet de loonontwikkeling in het bedrijfsleven juist afgestemd zijn op de ruimte die de overheid heeft voor verbetering van de inkomens van ambtenaren, trendvolgers en uitke ringsgerechtigden. De bewindsman reageerde daar mee gisteren op uitlatingen die CNV-voorzitter Hofstede zaterdag had gedaan voor de radio. Hofstede reageerde op zijn beurt op de op merking van CDA-partijvoorzitter Van Velzen in het partij-orgaan van het CDA, dat herstel van de koppe ling levensgevaarlijk is. Hofstede meende dat ons land rijk genoeg is om de koppeling tussen uitkerin gen en lonen in het bedrijfsleven te herstellen en dat dit zelfs een eis van beschaving is. „Uitblijven van het herstel van de koppeling maakt Nederland tot een asociaal land", aldus de CNV-voorzitter. PvdA-lei- der Kok sloot zich daarbij aan. Her stel van de koppeling noemde Kok een eis van sociale rechtvaardig heid. Minister De Koning zei dat de koppeling wellicht een teken van beschaving is, maar dat andere te kenen van beschaving dat in de weg staan. Hij noemde met name bevordering van de werkgelegen heid, een hoog niveau ningen en zorg voor het milieu. „Dat moet betaald worden", aldus de bewindsman. De Koning keerde zich ook tegen de opvatting van directeur Weiten- berg van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond (NCW) dat er ruimte is voor verhoging van de lonen in het bedrijfsleven. „De lo nen in de marksector kunnen zeker niet volstrekt vrij worden gelaten. Anders kan de overheid het voor ambtenaren, uitkeringsgerechtig den en trendvolgers niet bijbenen en wordt het een chaos in de collec tieve sector". Hij zag wel mogelijkheden voor een gematigde ontwikkeling van de contractlonen en tegelijkertijd afspraken tussen overheid, vak bonden en werkgevers over winst deling, spaarsystemen en deelna me aan het vermogen. De Koning: „Dan kunnen de ambtenarensala rissen, uitkeringen en salarissen van de trendvolgers op dezelfde wijze worden verhoogd als die in het bedrijfsleven". AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft het afgelo pen weekeinde een aantal waarde volle tips binnengekregen over de handel in hoofden die de KRO vrij dagavond op de televisie onthulde. Aanhoudingen zijn volgens een po litiewoordvoerder nog niet ver richt. De KRO heeft vanaf de uitzen ding vrijdag zo'n honderd telefoon tjes binnengekregen van mensen die op de uitzending wilden reage ren. „We hebben een tweetal tips binnengekregen", aldus een KRO- woordvoerder. „Verder hebben na bestaanden gebeld van mensen die in het verleden hun lichaam ter be schikking van dé wetenschap heb ben gesteld en mensen die daar voor een verklaring hebben onder tekend". De woordvoerder wilde niet in gaan op de vraag of de KRO geld heeft betaald voor de hoofden. „Het is wel zo dat de Brandpuntre dactie contact heeft gezocht met de Binnenland kort Botsing Een echtpaar van 59 en 61 jaar uit Bunnik is zaterdagavond om het leven gekomen toen ze met hun au to op een met automatische knip perlichten beveiligde overweg bij Tilburg tegen de intercity Venlo- Den Haag botsten. Het echtpaar was op weg naar huis van familie bezoek in Tilburg. Aardappelen Consumptie-aardappelen voldoen vaak niet aan de gestelde eisen. Dat blijkt uit een onderzoek van Kon- sumenten Kontakt. Twintig pro cent van de onderzochte partijen bintjes en eigenheimers bevatte meerdere rotte of aangetaste aard appelen. De aardappelen werden getoetst aan de norm van het Pro- duktschap voor Aardappelen dat maximaal vijf procent afwijkingen mag vertonen. Moord Twee Edenaren van 16 en 20 jaar hebben een 47-jarige man uit Ben- nekom met messteken gedood. Ze ontmoetten elkaar vrijdagavond in Ede en besloten naar Amsterdam te rijden. In de auto ontstond ruzie waarna het slachtoffer enkele ke ren werd gestoken. Hij wist ter hoogte van Bennekom uit de auto te vluchten maar het tweetal haal de hem in en stak hem nog enkele keren. Daarna gooiden ze hem in een sloot en gingen er met de auto vandoor. Ze werden later in Am sterdam aangehouden. Kogels De rijkspolitie heeft gisteren langs de autosnelweg Antwerpen-Venlo onder Eindhoven tevergeefs ge zocht naar kogels van een schiet partij die daar afgelopen donder dag plaatsvond. Een aanhoudings team achtervolgde daar de overval lers van een postkantoor in Oir- schot. Die vuurden op het bewuste stuk snelweg ongeveer 120 keer op de politie. Toen ze stopten, vuur den ze opnieuw en troffen een poli tieman. De daders ontkwamen. In middels heeft de politie vijf ver dachten aangehouden. Neo-nazi's: 'onschuldigen' vrijgelaten AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse politie onderzoekt de herkomst van neo-nazistische pamfletten die zaterdag zijn ver spreid in de Indische Buurt. Daarin wordt de gratieverlening aan de Twee van Breda, Aus der Fünten en Fischer, verwelkomd als de bevrijding van kameraden die 44 jaar 'onschuldig' gevangen zaten. De pamfletten, met de afbeel ding van Adolf Hitler, roepen verder op tot verwijdering van alle buitenlanders en homo seksuelen uit Nederland en tot viering van de honderdste ge boortedag van Adolf Hitier op 20 april. Die zou moeten plaatsvin den bij het graf van de Neder landse nazi-leider Musseri. HAMBURG/FRANKFURT/BER- LIJN (ANP/AP/Rtr) - De uitwij zing van de Twee van Breda heeft in de Duitse pers, die stelselmatig over gratie spreekt, veel losge maakt. De conservatieve Frankfur ter Allgemeine Zeitung vraagt zich af welk Europees partnerland Ne derland met deze gratie een plezier heeft gedaan. Met een stemverhou ding 85 voor en 55 tegen heeft Ne derland zich uitgesproken voor menselijkheid. Maar dat woord is in dit geval aan twijfel onderhevig, aldus de krant. De Rheinische Post (Düs- seldorff) schijft dat de protesten te gen de vrijlating in Nederland maar ook in Israël aantonen dat het duistere hoofstuk van Duitsland nog lang niet vergeten is. Neder land is met de Twee van Breda ge nadiger omgegaan dan met de slachtoffers. De liberale Süddeutsche Zei tung (München) stelt onder de kop 'Twee Eichmannen' deze gratie geen vergeten en vergeven bete kent. „De twee waren niet zomaar mannen die meededen, maar echte Eichmannen, die er zeer actief naar streefden zo mogelijk alle joden uit het bezette Nederland naar de gas kamers te sturen. Per slot van reke ning heeft driekwart van de joodse Hollanders het ook niet overleefd". De Kölner Stadt-Anzeiger ziet dat anders: „Een vergelijking met het lot van Rudolf Hess is niet te maken. Hess was plaatsvervanger van Hitier en als zodanig een sym boolfiguur. Hij moest daarom in de vesting Spandau sterven. De twee van Breda echter waren willekeuri ge werktuigen van de dictatuur. Daarvoor hebben zij 43 jaar lang te recht geboet". De Hannover Allgemeine Zei tung schrijft dat een rechtsstaat niet slechts recht maar ook mense lijkheid verplicht is. Dat daarbij de slachtoffers van de oorlogsmisda digers en ook de nabestaanden van de vermoorden protesteren, zal niemand hebben verbaasd. Voor hen is en blijft de gratie ongerecht vaardigd. De Heilbronner Stimme (Baden- Württemberg) schrijft dat wie voor gratie heeft gestemd, in ieder geval fout heeft beslist. Een juridisch en door de staat gesanctioneerd me delijden mag nazi-misdadigers niet ten deel vallen. Een gratie zoals de ze toont wel de kracht en beheer sing van een democratische rechts staat. Over de vrijlating van de Duitse oorlogsmisdadigers Franz Fischer en Ferdinand aus der Fünten schreef de invloedrijke Frankfur ter Rundschau zaterdag het vol gende commentaar: „Voor Duit sers, die in eigen land op pijnlijke wijze hebben geregistreerd hoe veel daders uit de atmosfeer van de nationaal-socialistische gewelds- heerschappij hun gerechte straf volledig konden ontlopen of er met onbegrijpelijk milde sancties van afkwamen, maakt de beslissing van het parlement in Den Haag ook verdeelde gevoelens los. Daar is de aanhoudende ontzetting over de holocaust: moet machteloze woede zich ook tegenover nazi-moorden schikken in een strafsysteem, waaraan het principe 'oog om oog, tand om tand' vreemd is? Het is moeilijk op zulke vragen klare ant woorden te geven. In Nederland zien de slachtoffers er van af, dat twee nazi's achter tralies hun leven beëindigen, die voor alles joodse mensen onmetelijk leed hebben berokkend. De Hollanders hebben oneindig veel moeite gehad met het probleem van het afbreken van de gevangenschap. Wat wij er ook van vinden: het gaat ons niet aan, geringschattend te doen over de morele legitimatie vans deze beslis sing". Menslievend De Westfalische Rundschau uit Dortmund: „De voldoening over een menslievende daad kan en mag niet de herinnering aan onzeg baar leed en de daarmee verbon den gevoelens in Nederland, Israël of elders overstemmen. Waar Den Haag op indrukwekkende wijze voor zich het hoofdstuk van de zo genaamde Twee van Breda heeft gesloten, valt te hopen dat daarmee in de Bondsrepubliek net zo on aantastbaar wordt omgegaan." De Stuttgartër Zeitung: „In Ne derland kunnen ook nu nog vele mensen zich zeer precies en vol pijn herinneren, welk onrecht het land en zijn bewoners tijdens de oorlog door Duitsers is aangedaan. Onder zulke omstandigheden ver langt het moed om daders, die eens genadeloos tekeer gingen, genade te doen toekomen. Er zijn daarvoor ook nauwelijks goede gronden, be halve deze: oude, reeds doop de dood getekende mannen horen niet meer achter tralies. Franz Fi scher en Ferdinand aus der Fünten werden omgaand uit Nederland naar de Bondsrepubliek gestuurd. Zo werd hun de kans ontnomen, door hardleerse figuren tot valse martelaren te worden gemaakt. Dit alles kan echter nauwelijks de bit terheid verminderen, die vele slachtoffers en hun familieleden moeten voelen." In Essen schreef de Westdeut- sche Allgemeine: „Wat de twee ou de mannen nog doen en laten zul len, of wat hardleerse lieden moge lijk nog met hen in de zin hebben, zal onze democratische rechtsstaat niet in gevaar brengen. Maar het kan ons niet onberoerd laten, hoe het lot van de Twee van Breda ook na tientallen jaren nog de mensen in ons buurland aangrijpt. Dat moet ook een vermaning zijn, dat het niet vanzelfsprekend is dat wij nu door vriendschappelijk deelge nootschap verbonden zijn aan de genen, aan wie wij zoveel leed heb ben toegebracht". Het Oostduitse persbureau ADN heeft de vrijlating van de Duitse oorlogsmisdadigers in enkele re gels gemeld zonder commentaar. Het ADN-bericht werd zaterdag in de officiële kranten op de binnen- pagina's afgedrukt onder de ru briek 'nieuws uit het buitenland'. handelaren en dat daar financiën tegenover zijn gesteld". Het Open baar Ministerie heeft nog geen be slissing genomen over de vraag of de Brandpuntjournalisten moeten worden gehoord. Zij zijn door de politie al aan de tand gevoeld maar deden tijdens die verhoren een be roep op hun journalistiek verscho ningsrecht. „We wachten af wat het politie-onderzoek oplevert. Pas dan wordt gekeken of zij in het ka der van een gerechtelijk vooron derzoek worden gehoord", aldus persofficier van justitie De Wit. Burgemeester Van Thijn staat stil bij het Auschwitz-monument. Zijn toespraak wasevenals de enorme op komst, een ingetogen protest tegen de vrijlating van de twee oorlogsmisdadigers. (toto ap) AMSTERDAM/DEN HAAG (GPD) - De jaarlijkse Auschwitz- herdenking in Amsterdam is giste ren een massale, ingetogen demon stratie geworden tegen de vrijla ting van de Twee van Breda. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats in de hoofdstad waren naar schatting ruim 2000 mensen voor de herden king bijeen gekomen, bijna drie keer zoveel als de laatste jaren ge bruikelijk was. Onder de deelnemers aan de stil le tocht bevonden zich kamerle den, minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid), over levenden van het vernietigings kamp Auschwitz, nabestaanden en vertegenwoordigers van joods-reli gieuze en andere organisaties. Ver der liepen burgemeester Van Thijn van Amsterdam mee, staatssecre taris Van Houwelingen (defensie), de historicus Lou de Jong en Jan Wolkers, ontwerper van het Aus- witzmonument. Tn zijn toespraak signaleerde burgemeester Van Thijn, dat de klap over de vrijlating harder is aangekomen dan gedacht. „Dat de vrijlating van de Twee een heftige en emotionele schok zou brengen, was ingecalculeerd. Maar was er geen sprake van een kentering? Bovendien, zo dachten onze heel meesters: beter door het dal, dan is het maar voorbij. Men wist zo goed wat beter voor ons was. Maar de klap zal ons nog lang blijven ach tervolgen". „Wie durft met stelligheid te zeg gen dat het beter is te leven met de Nul van Breda? Wie durft te zeggen dat het om een abstract symbool gaat? Nog elke dag staren de ver geelde portretten ons aan en vermengen zich met onze angst dromen. Het beeld van de vrijla ting, het geniep bij de grens is har der aangekomen dan men dacht en zal ons altijd bijblijven. Het ging om de moordenaars van onze dier baren, mannen, vrouwen en kinde ren. Het pijnlijke van de afgelopen dagen was dat onze diepste gevoe lens werden afgewogen tegen het beeld van de rechtsstaat". Het was de 44e keer dat de bevrijding van het vernietigingskamp Auschwitz in het huidige Polen werd her dacht. Sinds enkele jaren gebeurt dit bij het spiegelmonument 'Nooit meer Auschwitz'. Minister Brinkman (WVC) zei gisteren dat het kabinet nog geen duidelijk beeld heeft van de extra steun die oorlogsslachtoffers krij gen na de vrijlating van de Twee van Breda. De bewindsman zei dat dat de hulp zal worden gegeven door de bestaande instanties. Als van die kant blijkt dat er aanvullen de steun nodig is, zal die er komen. De regering beloofde extra steun aan de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog als de Kamer toe stemming zou geven voor vrijla ting van de oorlogsmisdadigers Aus der Funten en Fischer. Brink man zei gisteren dat de aanvullen de hulp niet in tonnen of miljoenen guldens is uit te drukken. „Die hulp moet er gewoon komen, onge acht de kosten", aldus de bewinds- Volgeris directeur Weerts van de stichting Informatie- en Coördina tieorgaan Dienstverlening Oor logsgetroffenen (Icodo) zullen de extra menskracht en middelen de komende weken zeker nodig zijn. Tot zaterdag kwamen al ruim 6000 reacties binnen op de vrijlating van de Twee van Breda. Ook organisa ties als de stichting Joods Maat schappelijk Werk en de stichting Pelita kregen veel telefoontjes te verwerken. DEN HAAG (GPD) - Beambten van de Nederlandse Veiligheids dienst (NVD) hebben misdrijven gepleegd als diefstal, wapenhandel en schending van privacy. Deze be schuldiging is afkomstig van drie ex-werknemers van dit grootste beveiligingsbedrijf in Nederland. Hoewel de vergrijpen aan de direc tie van de NVD werden meege deeld, gree deze niet in. Uittocht naar wintersport in krokusvakantie DEN HAAG (GPD) - De ANWB verwacht dat het komend weekein de zo'n 570.000 Nederlanders met krokusvakantie gaan. De grootste groep, 350.000 tot 400.000, vertrekt naar wintersportgebieden; 40.000 vakantiegangers zoeken in een warm land de zon op en 130.000 brengen de vakantie in eigen land door. De tot nu toe geringe sneeuw val in de wintersportlanden zal weinig invloed hebben op het aan tal vertrekkende wintersporters, aldus de ANWB. Van de wintersportlanden is Oostenrijk favoriet: 58 procent van de wintersporters brengt daar de vakantie door. Zwitserland volgt met 15 procent en Westduitsland met 13 procent. Frankrijk trekt 7 procent wintersporters en Italië 3 procent. Voor het vervoer naar de wintersportlanden kiest het groot ste deel (75 procent) de auto. De trein krijgt 5 procent van de winter sporters te vervoeren en de bus 20 procent. Reizigers die met de auto gaan, dienen rekening te houden met grote drukte op de routes naar de wintersportgebieden. In West duitsland valt de krokusvakantie gelijk met die in Nederland. De ANWB adviseert dan ook indien mogelijk op dinsdag, woensdag, donderdag, of eventueel zondag te vertrekken. Verder worden automobilisten erop gewezen dat op bepaalde tra jecten in de wintersportgebieden het gebruik van sneeuwkettingen verplicht is, dat zij het beste van au tosnelwegen gebruik kunnen ma ken en in verband met het dichtslaan van de voorruit (veroor zaakt door pekel) voldoende rui- tensproeiervloeistof bij zich heb ben. TNO-topman laitiseert 'morsig' omgaan met wetenschappers DEN HAAG - „Een echt goede man, iemand die een hele groep kan meetrekken, moet je meer kunnen bieden dan in Nederland mogelijk is. Hier heeft iedereen een beetje, de mensen en middelen zijn versnipperd, maar nergens zit echt veel. Het schaarse bestand aan goe de mensen is te verbrokkeld. We gaan in Nederland wat morsig om met onze echt goede wetenschap pers". door Runa Hellinga Er wordt in Nederland te weinig nagedacht over wetenschappelijk onderzoek, vindt voorzitter De Jong van de raad van bestuur van TNO. De politiek bemoeit zich er nauwelijks mee, aan de weten schappelijke infrastructuur schort veel en aan het wetenschappelijk management schort bijna alles. En dat terwijl de Nederlandse institu ten in toenemende mate gecon fronteerd worden met internatio nale concurrenten. De Jong uitte zijn kritiek op de gebrekkige wetenschappelijke in frastructuur al eerder in zijn nieuwjaarsrede. Daarin merkte hij op, dat de geringe belangstelling voor dit onderwerp de positie van het Nederlands wetenschappelijk onderzoek in het Europa van na 1992 zal verzwakken. „Men zop zich moeten realiseren, dat de cul turele identiteit van een klein land als Nederland zonder een hecht wetenschappelijk fundament aan langzame erosie zal blootstaan", waarschuwde hij destijds. Het stoort De Jong dat het parle ment bij de behandeling van de on derwijsbegroting nauwelijks aan dacht heeft besteed aan weten schappelijk onderzoek. Dat is zijns inziens ook een onderschatting van de bijdrage die dat onderzoek aan maatschappelijke ontwikkelingen levert: „Als je kijkt naar de milieu problematiek, het belang van nieu we technologieën in het bedrijfsle ven, de medische en sociale gevol gen van de vergrijzing, dan zie je dat de ingewikkeldheid van de vraagstukken waar we mee te ma ken krijgen, toeneemt. Daar is we tenschappelijk onderzoek voor no dig. Daarom verdient het algemene en het toegepaste onderzoek meer aandacht". De Jong waarschuwt dat het hem daarbij niet in de eerste plaats om meer geld gaat, maar om struc turen die een beter gebruik van mensen en middelen mogelijk ma ken. Nodig is volgens hem een we tenschappelijk bestel waarin af stemming van onderzoek en sa menwerking tussen universiteiten en instituten veel vanzelfspreken der is. Een goed voorbeeld vindt hij het Instituut voor Bouwmaterialen en Bouwconstructies (IBBC) in Delft. Dat heeft, zowel op onder- zooks- als op onderwijsgebied, een zeer goede relatie met de Techni sche Universiteit in dezelfde plaats. Ook internationaal staat het IBBC goed aangeschreven en de samenwerking met soortgelijke in stituten in andere landen is goed: „Dat laatste kan alleen als je ook echt iets te bieden hebt. Als je niets voorstelt, zien ze je niet staan". Uitwisseling Wat Nederland internationaal aanbiedt, moet volgens De Jong dan ook het beste zijn wat ons land aan wetenschappelijk onderzoek heeft. „Dat werkt naar twee kan ten. Goed onderzoek trekt ook nieuwe kennis uit het buitenland aan. Als je onvoldoende prestaties levert, kom je in dat uitwisselings- spel niet voor. Daarom is het be langrijk dat we de excellente ker nen van wetenschappelijk onder zoek zichtbaar maken". Dati geen zaak die de overheid even kan regelen. Wel kan ze volgens De Jong de den scheppen waarin een bloeiend wetenschappelijk klimaat kan ont staan: „Wij hebben als TNO al veel initiatieven tot samenwerking met andere instellingen genomen, maar financieel zijn we wat dat be treft nu aan het einde van ons La tijn. Zo'n samenwerking moet op den duur natuurlijk uit de gewone middelen worden betaald, maar je moet er rekening mee houden dat dergelijke projecten de eerste drie tot vijf jaar extra geld kosten. Je hebt bij de start een plan nodig, en extra mensen, gebouwen en tech nische middelen. Dat moet deels worden gefinancierd door TNO, de grote technische onderzoeksinsti tuten en de universiteiten, maar daar moet de overheid ook aan bij dragen". Nieuwe wetenschappelijke ont wikkelingen in Nederland worden volgens De Jong overigens niet al leen door de structuren beïnvloed, maar ook door de beperkingen die voorvloeien uit het personeelsbe leid. „Voor goed onderzoek zijn vernieuwing en inspiratie onge looflijk belangrijk. Maar we heb ben te weinig mogelijkheden om nieuwe instituten op te zetten rond een kleine groep onderzoekers die door hun werk een voortrekkersrol spelen voor de mensen om hen heen. In Duitsland zie je dat het Max Planck Institut soms een nieuw instituut opricht rond een of twee ecxellente wetenschappers. Gaan die weg, dan wordt het insti tuut ook opgeheven. Maar het snel formeren en ontbinden van groe- terreinen zoals Sch£h5TEen zekering is alleen vereist een auto op de openbare weg rijdt. Volgens de ex-werknemers du pliceerden collega's in de regio Zuid van de NVD sleutels van ar chiefkasten van het Centraal Bu reau voor de Statistiek in Heerlen en werden persoonsgegevens ge kopieerd en doorverkocht. Ook zouden bouwmaterialen van een ziekenhuis-in-aanbouw in Venlo zijn gestolen. Voorts verklaarde een ex-werk- nemer dat er tijdens het werk vuur wapens wérden verhandeld door een beambte van de veiligheids dienst. NVD-woordvoerder Eve raars ontkende alle aantijgingen en verklaarde dat onregelmatigheden van werknemers nimmer worden getolereerd. Bij constatering ervan wordt onmiddellijk ingegrepen, al dus de NVD-woordvoerder gister avond voor de VARA-tv. Voorzitter Koffeman van de Al gemene Christelijke Politiebond vreest dat het hier nog maar om het topje van een ijsberg gaat. Hij vindt dat er nu snel een nieuwe wet moet komen om deze uitwassen tegen te gaan. Aanpassing van de huidige wet, waar het kabinet nu aan werkt, is volgens hem niet vol doende om de kwaliteit van bewa kingsdiensten te garanderen. Koffeman: „Iedereen weet zo langzamerhand dat er in deze bran che heleboel kleine bedrijven zijn waar nogal wordt aangerotzooid. Maar dat nu ook bij een bedrijf als de Nederlandse Veiligheidsdienst de soliditeit ter discussie staat, geeft reden tot ongerustheid". DEN HAAG (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gaat samen met Justitie in de ko mende maanden het onverzekerd autorijden aanpakken. De bezitters van ongeveer 600.000 auto's die wel een geldig kenteken hebben maar geen verzekering, krijgen de ko mende weken een brief van de mi nister, waarin zij worden gewaar schuwd voor de komende actie. Vanaf 1 juli zullen de 'fotografen' van het Centraal Bureau Motorrij tuigenbelasting massaal kente kens gaan fotograferert. Behalve op het betalen van belasting zullen de gegevens dan ook worden vergele ken met de registers van de verze keringsmaatschappijen. Blijkt de auto niet verzekerd, dan volgt een boete van ten minste 400 gulden. Nu al controleert de politie inci denteel op de aanwezigheid van een voldoende verzekering op per sonenauto's. Dat blijkt echter vol strekt onvoldoende. Naar schat ting rijden in ons land toch altijd nog zo'n half miljoen personenau to's onverzekerd rond. De resteren de 100.000 auto's behoren tot onder meer de handelsvoorraad tweede hands-auto's in de garages of rijden uitsluitend op grote particuliere pen, van instituten, is binnen het Nederlandse sociale beleid vrijwel onmogelijk". ADVERTENTIE CURSUS CAFÉBEDRIJF f295.- Binnenkort start in Alphen a/d Rijn en Leiden de cursus Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse avondlessen van elk 2'/2 uur. De totale cursuskosten bedragen f 295,- en men kan zich nog aanmelden. Voor hen die de komende maanden zinvol willen besteden en een Rijkserkend Diploma willen behalen, bestaat de mogelijkheid om deel te nemen aan deze beslist niet saaie cursus. Een vooropleiding is niet nodig en het Examen is op 7 juni 1989. De cursus wordt vaak zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben in hun achterhoofd om ooit nog eens een eigen Horecabedrijf(je) te beginnen. Er is een groot tekort aan gediplomeerd personeel in de Horeca. De lesstof bevat o.a. Bier, Wijn, Hygiëne en Appara tuur. De lessen worden levendig gebracht met o.a. Dia's, vrijblijvend wijnproe ven etc. Ook bezoekt men gezamenlijk een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, Bar etc. beheren. Voor een gratis Brochure of aanmelden, bel Stichting Horeca Onderwijs, postbus 1161 te Breda, telefoon 076-710078. Erkend door de Minister van Onderwijs Wetenschappen op grond van de Wet op de erkende onderwijsinstellingen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3