'Verhandelde schedels kunnen door iedereen zijn geprepareerd' I Hoop op democratie in Burma vervaagt Zuidafrika is uit op een burgeroorlog in Namibia" Geen Sheü-olie meer voor kerk- en wijkgebouwen PAGINA 2 MAANDAG 30 JANUARI 191 Leidse professor dr. A. Huson: LEIDEN - "Het is de vraag of de verhandelde lichaamsdelen wel anatomisch snijmateri- aal zijn. Ik heb ze niet persoonlijk gezien, maar op basis van informatie van collega's die ze wel hebben gezien, èn de beelden op televisie, twijfel ik er sterk aan of de hoofden profes sioneel zijn behandeld. Ze zijn dusdanig ruw geprepareerd, dat in principe iedereen het gedaan kan hebben". Prof. dr. A. Huson, hoogleraar ana tomie en embryologie en voorzitter van het bestuur van de vakgroep anatomie van de Leidse universi teit, staat aan het hoofd van het anatomisch embryologisch labora torium in Leiden. Twee dagen na dat journalisten van KRO's Brand punt het verhaal over hun aankoop van geprepareerde mensenhoof den de ether hebben ingeslingerd, doet hij met zijn theorie nog een schepje bovenop de onverkwikke lijkheid van de zaak. Immers, als het materiaal niet afkomstig is uit een anatomisch instituut en niet of ficieel ter beschikking van de we tenschap is gesteld, waar komt het dan wel vandaan? "Geen idee, alles is dan mogelijk. Dat maakt het in derdaad nog luguberder". door Simone van Driel Huson geeft toe dat de 1 delijke leeftijd van de verhandelde hoofden (twee tot vier jaar) tegen zijn theorie zou kunnen pleiten. "Het is moeilijk daarover iets te zeggen omdat ik de leeftijd van het materiaal niet zelf heb kunnen vaststellen. Je kunt je voorstellen dat de lichaamsdelen ergens an ders opgeslagen hebben gelegen. Maar als ze werkelijk zo oud blij ken te zijn, moet je misschien wel aan een anatomisch instituut den ken. Het lijkt mij echter onwaar schijnlijk". Bron Wat de bron van het menselijk materiaal ook mag blijken te zijn, uit het Leidse anatomisch labora torium (waar studenten genees kunde en gezondheidsweten schappen praktisch anatomisch onderwijs krijgen), Jcomt het vol gens Huson niet. "Voor die stelling zijn verschillende redenen aan te voeren, maar daarover wil ik niet veel zeggen. Er loopt immers nog een gerechtelijk onderzoek", aldus de hoogleraar, die inmiddels ook door de politie is verhoord. Wel wil hij kwijt dat "de hele be handeling van het verkochte mate riaal het hoogst onwaarschijnlijk maakt dat het bij ons vandaan komt". Over de methode van de Universiteit van Amsterdam om li chamen die voor onderzoek en on derwijs worden gebruikt, eerst van al het haar te ontdoen, zegt hij: "Wij volgen een soortgelijke procedu- Het gerechtelijk laboratorium heeft inmiddels monsters van men selijk materiaal uit de acht Neder landse anatomische instituten on derzocht. Dat wees uit dat het na genoeg uitgesloten is dat de li chaamsdelen uit één van die instel lingen afkomstig zijn. Huson: "En dat een buitenlands instituut zo slordig met de geldende procedu res is omgegaan, kan ik me ook niet voorstellen. Laboratoria zijn abos- luut niet gebaat bij dit soort prak tijken, want onderzoek en onder wijs worden ermee op het spel ge zet. Dat begrijpen de studenten die hier practicum volgen overigens ook heel goed". De regels voor bewaring, ge bruik en verwerking van ter be schikking gestelde lichamen wor den in Leiden met de grootst moge lijke zorgvuldigheid nageleefd, stelt hij. "We hebben naar aanlei ding van deze zaak wel nog eens goed naar de procedure gekeken en tegen elkaar gezegd dat we nu nog preciezer te werk moeten gaan. Er wordt immers op ons gelet. Zo wordt er nu extra op toegezien dat de ruimten waar het menselijk ma teriaal ligt opgeslagen en die altijd op slot dienen te zijn, echt zijn afge sloten". Ondenkbaar Volgens Huson gaan lichaams delen nooit en te nimmer het labo ratorium uit, behalve om, na ge bruik, door personeel van het insti tuut te worden verbrand (op het terrein van de universiteit zelf). "Daar zijn hele strenge regels voor, die strikt worden nageleefd. Het is bij voorbeeld volstrekt ondenk baar dat de vuilnisophaaldienst voor de verwerking zou zorgen. Heel vroeger werden de stoffelijke overschotten begraven, maar dat is slecht voor het milieu omdat ge prepareerd materiaal niet vergaat". Ontvreemden van lichaamsde len uit het laboratorium is, meent hij, vrijwel onmogelijk. "Als we iets missen - dat is ooit één keer ge beurd en we hebben het ook weer teruggevonden - denk ik dat we dat moeten merken. Het materiaal dat bij het practicum wordt gebruikt, wordt zeer zorgvuldig uitgezocht en geregistreerd. Tijdens het prac ticum lopen wij voortdurend rond, staan er met onze neus bovenop. Na afloop wordt alles door een vas te medewerker opgeruimd. En: we kennen de mensen die hier komen. Die zouden niets meenemen omdat ze hier dan natuurlijk nooit meer een voet over de drempel mogen zetten. Wil je echter een waterdicht systeem, dan moet je met fouille ren en een voortdurende bewaking beginnen. Maar dan zeg ik: het le ven moet wel leefbaar blijven". Verwerpelijk 'Onbegrijpelijk' en 'uitermate vervelend' waren de eerste reacties van de hoogleraar toen hem de handel in schedels ter ore kwam. "Vervelend voor codicilhouders, vervelend voor nabestaanden van mensen die hun lichaam aan ons instituut ter beschikking hebben gesteld en vervelend voor ons ei gen personeel. Met alle codicilhou ders (niet te verwarren met or gaandonoren, red.) hebben we toch een relatie; je lichaam afstaan aan de wetenschap doe je niet zomaar en dat gaat ook niet zomaar. Men sen moeten eerst aan ons vragen of ze een codicil kunnen invullen, want het aanbod is groter dan de vraag en de capaciteit. En we wil len niet tegen nabestaanden van ie mand die zijn lichaam ter beschik king van ons instituut heeft ge steld, zeggen: 'sorry, we zitten vol'. Dat zou afschuwelijk zijn bij alle emoties die overlijden toch al met zich meebrengt". "Vandaar dat we vraag en aan bod nauwkeurig in de gaten hou- Mm*** M .ggiiL ■k lllS Prof. Huson: "Het is de vraag of het om anatomisch snijmateriaal gaat". den; pas als er behoefte aan is, krijgt iemand die zich heeft aange meld van ons een seintje dat hij of zij een codicil kan invullen. Dat systeem werkt goed, want we heb ben tot nu toe elk aangeboden li chaam kunnen accepteren". Dat er menselijk materiaal is ver handeld, vindt Huson uiterst ver werpelijk. "Het moet ook niet mo gelijk kunnen zijn. Ik heb er nog nooit eerder van gehoord, ik be grijp ook niet dat iemand iets der gelijks in zijn bezit zou willen heb ben. Vanwege mijn vak vind ik li chaamsdelen uiteraard hoogst in teressant, maar mee naar huis ne men: nee". Plompverloren Of er sprake is van een werkelijk omvangrijke handel, kan Huson zich nauwelijks indenken. Hij heeft zich derhalve nogal geërgerd aan de wijze waarop de journalis ten van Brandpunt met de zaak zijn omgesprongen. "Het is nogal sen sationeel gebracht: het materiaal plompverloren neergooien, anato men naar een hotelkamer laten ko men en vragen: 'Is dit van u?' Ze hadden die mensen tenminste toch even kunnen zeggen dat alles werd gefilmd, dat is niet gebeurd en dat vind ik niet elegant. Ik vind dat men, op basis van de gegevens die bekend waren, te snel tot uitzen ding is overgegaan. De redenering is ook niet verder gegaan dan: er 99 DEN HAAG (ANP) - „Zuidafrika treft voorbereidingen voor een bur geroorlog in Namibia na de onaf hankelijkheid", zo zegt Lucas Poh- amba, financieel secretaris en lid van het uitvoerend comité van de Namibische bevrijdingsbeweging Swapo. „Zij leiden mensen op die na de verkiezingen, die Swapo met grote overmacht zal winnen, een Swapo-regering omver kunnen werpen. Ze bereiden een militaire staatsgreep voor." Pohamba is de leider van de de legatie van de Zuidwest Afrikaanse Volksorganisatie Swapo die dit weekeinde in Nederland vergader de over de stappen die de bevrij dingsbeweging zal nemen om het nu nog onder Zuidafrikaans be wind staande Namibia naar de on afhankelijkheid te leiden. Zuidafri ka heeft bij de ondertekening van het akkoord van Brazzaville eind vorig jaar resolutie 435 van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Na ties aanvaard waarin de onafhan kelijkheid van Namibia wordt ge regeld. Op grond van resolutie 435, die al in 1978 werd aangenomen, wordt in april een vredesmacht van de Verenigde Naties in het land gesta tioneerd en zullen in november „eerlijke en vrije" verkiezingen worden gehouden. „Als het land onafhankelijk wordt waarom roept Zuidafrika dan nog steeds mensen op voor de Zuidwest Afrikaanse Territoriale Troepen (SWATF), de Zuidafri- kaanse ordetroepen in Namibia Zuidafrika moet volgens de VN- resolutie zijn militaire structuren ontmantelen, maar ze ontmantelen alleen met woorden. Ze trekken de soldaten hun uniform uit maar die blijven in bezit van de wapens, die ze nu verborgen hebben", aldus Pohamba. Aan de aankondiging vorige week van generaal Jannie Gelden- huys, stafchef van het Zuidafri- kaanse leger, dat er een begin wordt gemaakt met de terugtrek king van de troepen uit Namibia hecht Pohamba dan ook weing ge loof» „Er zullen best Zuidafrikanen weg gaan, maar daar komen weer nieuwe voor terug, en ze werven weer nieuwe mensen. De SWATF zijn nu, naar wij schatten, zo'n 30.000 man sterk en ik denk dat ze het aantal willen opvoeren tot on geveer 50.000". Namibia, een land zo groot als Frankrijk en de Bondsrepubliek samen met 1,25 miljoen inwoners, werd in 1884 een Duitse kolonie. Zuidafrika kreeg na de Eerste We reldoorlog het mandaat over toen Zuidwest Afrika, maar sinds 1966 vechten de VN de Zuidafrikaanse zeggenschap aan. Resolutie 435 van 1978 voorziet in een bestand in Namibia, een ge faseerde terugtocht van de Zuid afrikaanse troepen uit het land en algemene verkiezingen onder toe zicht van de VN, zeven maanden na het staakt-het-vuren. Een VN-troe- penmacht (UNTAG) moet toezicht houden op het bestand en 1.500 VN-waarnemers moeten het ver kiezingsproces controleren. In 1988 was Zuidafrika, na be middeling van de Verenigde Sta ten, eindelijk bereid Namibia onaf hankelijk te laten worden. Dit op voorwaarde dat de Cubaanse mili tairen die de Angolese regering bij staan in de burgeroorlog tegen de door Zuidafrika gesteunde verzets beweging Unita Angola zouden verlaten. Op de aftocht van de naar schatting 50.000 Cubanen houdt een 90 man grote waarnemers- groep van de VN toezicht. Pohamba wijst erop dat de 80.000 blanken in Namibia niets te vrezen hebben. "Zij zijn door de Zuidafrikaanse desinformatie mis leid, maar de laatste driekwart jaar, nu ze het land gemakkelijker uit kunnen, ontdekken ze de waar heid". En hij voorspelt dat ze zullen 'omgaan', net als de blanken in Zimbabwe. Dat de onafhankelijkheid er na „twintig jaar lijden" komt, staat voor de Swapo vast. Veranderin gen binnen de Zuidafrikaanse re gering en de ziekte van president Pieter W. Botha kunnen volgens Pohamba het onafhankelijkheids proces niet meer tegenhouden. „De bevolking van Zuidafrika heeft de gewijzigde opstelling van Pretoria afgedwongen. De verlie zen en de nederlaag van het Zuid afrikaanse leger bij Cuito Cuenava- le in Angola en de kosten van de bezetting van Namibia hebben bin nen Zuidafrika tot een andere op vatting over Namibia geleid." wordt menselijk materiaal te koop aangeboden, in Nederland zijn acht instituten, dus het komt bij één van hen vandaan". "Als er inderdaad sprake zou zijn van een echt circuit, van handel op grote schaal, van een structurele mistoestand, dan moet dat zeker aan de kaak worden gesteld. Maar nu is niet eerst goed uitgezocht wat er precies aan de hand is. Het is toch een vrij delicate zaak en .voor de codicilhouders en nabestaan den moet je daarmee zeer zorgvul dig omgaan. Als -dit een incident blijkt te zijn, zijn de belangen naar mijn mening niet goed afgewo gen". "Vooralsnog heb ik bij deze zaak het gevoel van: willen weten wat er allemaal kan in Nederland. En wie dat wil weten, die komt erachter dat er in dit land heel veel kan, zoals uit deze zaak ook blijkt. Het is, als je een vergelijking wilt ma ken, net als met de diefstal van kunst: waarom steelt iemand in vredesnaam een Van Gogh? Vol strekt onverkoopbaar. Het is ge stoord gedrag. Ik hoop van harte dat deze affaire een incident zal blijken te zijn en dat het snel de we reld uit is. Als incident is het dan uitermate triest, maar moet, als er wel een anatomisch instituut bij is betrokken, worden beschouwd als een bedrijfsongeval. Een bedrijfs ongeval dat nooit meer moet kun nen gebeuren". RANGOON (Rtr) - De Burmanen lachen met betraande ogen bij het vooruitzicht dat de hoop op demo cratie vervaagt onder het militaire bewind en een galopperende infla tie. De generaals, die aan de touw tjes trekken sinds zij in september vorig jaar een volksopstand in bloed smoorden, riepen slechts hoongelach op met hun fors aange zette pogingen steun onder de be volking te mobiliseren. Maar de humor is bitter, terwijl die nauwe lijks spoort met de werkelijkheid. De sterk opgelopen voedselprij zen, de rijen voor de winkels voor zonsopgang en het groeiende aan tal naargeestige straatverkopers en bedelaars zeggen veel meer over de kwalen die het dagelijks leven biedt voor de 38 miljoen inwoners van het Aziatische land. Het leger, dat met zijn herhaalde beloften van verkiezingen nog slechts op publiek cynisme kan re kenen, heeft zijn eigen manieren om duidelijk te maken dat het zich voor lange tijd ingraaft. Rond het hoofdkwartier van de strijdkrach ten verrijst een hoge stenen muur. Wegversperringen belemmeren het verkeer bij gebouwen van het ministerie van defensie. Onge schoeide soldaten patrouilleren langs de Shwedagon Pagode, die vorig jaar door studenten werd be zet en houden een nauwkeurig oog op markten bij dofpstéhipels. „Negenennegentig procent van de mensen is boos", zegt een inwo ner van Mandalay. „Maar op het moment hebben ze het te druk met hun voedsel om nog iets anders te doen". "Niets dan vechten, vechten en nog eens vechten moet je om aan voedsel te komen", klaagt een huisvrouw in Rangoon. „Rijst is vijf keer zo duur als vroeger. Nie mand kan voldoende voedsel ko pen". „Er komen nooit verkiezingen", zegt U Nu, de laatste vrij gekozen leider van Burma en anno 1989, op zijn 82e, de Grote Oude Man van de oppositie. „Het is allemaal bluf'. Burmanen die men kort geleden sprak tijdens een reis door het land, één van de armste ter wereld, zeggen dat de gierende inflatie en de knellende greep van het leger op grote schaal cynisme oproepen. Op twee - vooraanstaande politici - na drong iedereen er op aan niet bij naam genoemd te worden. Een en al bitterheid uitte zich na dat de bloedige greep naar de macht door het leger een eind ge maakt had aan zes maanden van onrust waarin ex-leider Ne Win af trad en het eind aan 26 jaar bestuur door één partij binnen handbereik leek. De staatsraad voor herstel van wet en orde, zoals de heersende mi litaire groep genoemd wordt, lever de een bijdrage aan de stemming met de lompe manier waarop hij omging met andersdenkende stu denten en buitenlandse journalis ten die werden uitgenodigd voor een ontmoeting. Duizenden studenten vluchtten na de machtsgreep van september naar de grenzen met Thailand en India om zich te oefenen voor de strijd tegen het leger. Ettelijke hon derden van hen zijn inmiddels te ruggekeerd onder supervisie van officieren die zeggen dat zij bereid zijn om te vergeten en vergeven. Spijtoptanten Angstige repatrianten worden op de staatstelevisie ondervraagd en danken het leger in zenuwachti ge verklaringen die „uitentreure herhaald worden", zoals een wes terse diplomaat het formuleert. Ge griefd door Amerikaanse beschul digingen dat ongeveer 50 spijtop tanten gearresteerd waren en enke len van hen mogelijk in de gevan genis stierven, deed Rangoon de ongekende stap 46 journalisten uit Bangkok uit te nodigen om half ja nuari naar het land te komen en zelf met de studenten te praten. De op film vastgelegde gesprekke waren overduidelijk door het leg< geregisseerd en brigade-generat Khin Nyunt, het hoofd van de mil taire inlichtingendienst, zag er g\ agiteerd uit toen hij geen antwoon kon geven op de herhaalde vrage van de journalisten wanneer d verkiezingen gehouden worde! „Iedereen lacht om deze regering] zegt een inwoner van Rangooi „Die jongens die ze op de televisi laten zien zijn gehersenspoeld". „Het bezoek van de journaliste] was een fiasco", zegt U Nu. „D vraag (over de verkiezingen) waj duidelijk, maar zij hadden er geei antwoord op. Die persconferentii is een van de dingen die het opti misme hier gedood heeft", aldus dj ex-premier. Terwijl hij de tv-uitzendingen af doet als "een vertoning door het lej ger", zegt een medewerker van een hotel dat Burma behoefte heeft aan' een echt onafhankelijk onderzoek om een eind te maken aan dt stroom van geruchten over de stui denten. „Help ons alstublieft Stuur iemand van de Verenigde Naties of het Rode Kruis om die té laten waarnemen wat hier werke lijk gebeurt". Het toelaten van partijen na d< militaire machtsgreep heeft tot een stroom van politieke activiteit ge* leid die een jaar geleden nog oni denkbaar was. Tot nu toe hebbei) er zich 183 laten inschrijven en ir. het hele land rijzen kantoren ah paddestoelen uit de grond. Huri fris geschilderde uithangborden ziet men zelfs in stoffige boeren! dorpen die uit weinig meer bestaan dan een rij huizen van bamboe, een afbrokkelende pagode en een sigai renwinkel. De hoofdkwartieren in Rangoon van de nationale liga voor demo] cratie gonzen van de vrijwilligers die stencils drukken, de ledenlijst ten bijwerken en videobanden,! prentbriefkaarten en foto's verko pen van haar aantrekkelijke 43-jari- ge leider Aung San Suu Kyi. Maar het partijwerk ligt aan strakke ban den en weinigen kunnen meeri doen dan hun borden buiten han gen in de hoop dat de mensen bin nen komen en mee gaan doen. Aung San Suu Kyi, die als docht ter van de onafhankelijkheidsstrij der Aung San een speciale status heeft, is op campagne geweest. Zij werd herhaaldelijk bestookt tij-| dens een recente trip langs de Ir- rawaddy Delta. Westerse diplomaten zeggen dat zij zich zorgen maken dat een ver-1 dere achteruitgang in de economie, die het zonder enige buitenlandse hulp moet stellen sinds de bloedige militaire ingreep in september, de mensen tot wanhopige protesten i kan brengen. Maar zij kunnen niet voorspellen wat het geïsoleerde le ger, de gefrustreerde studenten en de verarmde bevolking zouden doen. Voor de komende zes maan- den zijn zij slechts zeker van één I ding: „De moesson komt". Oppositieleider Aung Gyi. De hervormde gemeente van Amsterdam heeft per 1 maart het contract met Shell voor de leve ring van stookolie voor kerk- en wijkgebouwen opgezegd. "Shell is al jarenlang een van de be langrijkste economische pijlers van het apartheidsregime door olie en materialen aan leger en politie in Zuidafrika te leveren", zo motiveert de kerkvoogdij, die verantwoordelijk is voor het be heer binnen de kerkelijke ge meente, haar besluit. De Amsterdamse kerkvoog den zijn volstrekt niet onder de indruk van het argument van Shell dat de aanwezigheid van dit bedrijf in Zuidafrika - bij draagt aan afschaffing van de apartheid. "Blijkbaar weet Shell beter dan de zwarten wat goed voor hen is. Een nogal arrogante, ja zelfs racistische houding. De kerkvoogdij noemt het 'onvoor stelbaar triest' dat Shell in het ge heel niet wil luisteren naar de ar gumenten voor boycot. De leiding van de Amsterdam se hervormde gemeente zal ook de kerkleden oproepen Shell te boycotten. Ze roept hen o^ mee te doen aan acties tegen de aan wezigheid van het bedrijf in dat land. Rabbijn L. B. van de Kamp uit Amsterdam is uit het bestuur van de Anne Frank-stichting ge gaan omdat de voorzitter, me- iuw M. Gardeniers-Berend- sen, het verzoek tot vrijlating van de Twee van Breda mede heeft ondertekend. De (orthodoxe) rabbijn acht in deze situatie zijn bestuurslidmaatschap 'absoluut niet verenigbaar' met zijn werk als rabbijn van een joodse ge meente. Hij wil niet de plaats van mevrouw Gardeniers in de Anne Frank-stichting ter discussie stellen. De Stichting Bestrijding Anti semitisme (Stiba) heeft me vrouw Gardeniers in een open brief gevraagd haar positie in het openbaar toe te lichten. Garde niers is ook lid van het comité van aanbeveling van de stichting 'Steun Heilig Land'. In een Nieuwsbrief van deze stichting werden de Palestijnen 'slachtof fers van terreur' genoemd. Achterhoek. Het bestuur van het Nederlands-Israëlitisch Kerkgenootschap is gisteren unaniem akkoord gegaan met het voorstel de-opheffing van de joodse gemeenten Doetinchem en Terborg ongedaan te maken en beide gemeenten te fuseren tot de gemeente 'Achterhoek'. Twee jaar geleden hief het be stuur ('centrale commissie') bei de gemeenten op omdat ze min der dan 25 leden hadden. Uit pro test tegen hun opheffing traden beide gemeenten uit het kerkge nootschap. Ook wilden zij niet voldoen aan de wens van het kerkgenootschap, hun vermo gen (ongeveer een miljoen gul den) over te dragen aan het ge meenschapsfonds van het opper rabbinaat Utrecht, waaruit nood lijdende gemeenten worden ge holpen. Zondag De tweedeling tussen arm en rijk in de Nederlandse samenle ving is dit jaar het thema van de 'zondag van de arbeid'. Kerken stellen dit aan de orde rond 1 mei of op de biddag voor gewas en ar beid op 8 maart. Dat heeft de Dienst in de Industriële Samen leving vanwege de Kerken (Disk) bekendgemaakt. Het thema sluit aan bij de con ferenties over armoede in eigen land die Disk samen met de Raad van Kerken in 1987 en vorig jaar organiseerde. Disk zegt in een toelichting, dat 15 procent van de Nederlandse bevolking onder de 'armoedegrens' moet leven. Tot deze groep behoren veel alleen staanden, zoals vrouwen met een of meer kinderen, langdurig werklozen en migranten, ar beidsongeschikten en bejaar den. Godsdienstige vorming. De Unie School en Evangelie heeft een Centrum voor Godsdiensti ge Vorming in het leven geroe pen. De oprichting in Diemen is een reactie op een noodkreet van leraren die met de godsdienstige vorming van hun leerlingen niet goed raad weten. "De Unie vindt de tijd rijp voor fundamentele bezinning op de godsdienstige vorming aan scho len", zo werd gezegd bij de pre sentatie van het centrum. Drie jaar lang zal de Unie het centrum met f. 250.000 ondersteunen. Daarna wordt besloten over eventuele voortzetting. Het is niet de bedoeling instan ties als het Christelijk Pedago gisch Studiecentrum, de Neder landse Zondagsschool-Vereni ging en de stichting Godsdienst en Opvoeding voor de voeten te lopen, zei directeur P. Boersma. Juist in samenwerking met deze organisaties zal het centrum godsdienstpedagogische studies verrichten en cursussen opzet ten voor de 'modale leerkacht'. Daarnaast zien de initiatiefne mers in de wirwar van christelij ke onderwij sinstanties een coör dinerende rol voor het centrum weggelegd. En waar nodig wor den leemten opgevuld. Voor de ze taken beschikt het nieuwe in stituut over drie deeltijdwerkers. Het centrum wil zich richten op het gehele protestants-chris telijk onderwijs. Niet alleen het godsdienstonderwijs heeft zijn belangstelling, maar de gehele, godsdienstige en levensbe schouwelijke vorming. Deze aandacht is zo hard nodig, zei Boersma, omdat voor veel jonge ren de school nog de enige plaats is om met levensbeschouwelijke vragen in aanraking te komen. Huisraad verkocht. Bij de Basisbeweging van kritische groepen en Gemeenten is by openbare verkoping huisraad verkocht omdat ze had gewei gerd de achtergehouden 10 pro cent van de loonbelasting af te dragen. De beweging had dit be drag, ruim f. 1700, gestort in het vredesfonds van de Beweging Weigering Defensiebelasting uit protest tegen de groeiende de fensie-uitgaven. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Oud-Alblas G. Mulder Veen, te Vlaardingen G. Fijter Siddebu- ren-Wagenborgen (Gr.), te Vlaar dingen (ziekenhuispastoraat) A. H. van Erp Maassluis; aangeno men naar Bellingwolde J. Bijle- feld Midwolda, Nieuwolda, Wol- dendorp, Termunten en Borgs- weer (Gr.), naar Huizen (deelge meente 'De Goede Herder') vica ris mevrouw I. C. Fokkens-de Jong. Gereformeerde Kerken: be roepen te Den Haag-Loosduinen mevrouw F. Kruize Breezand (laatstelijk zendingspredikant in Chili); aangenomen naar Koots- tertille kandidaat J. van der Goot aldaar; beroepbaar mevrouw A. G. Endeveld Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Goes B. C. Buitendijk Vleuten-De Meern en Breukelen-Maarssen; aangeno men naar Berkel-Rodenrys W. Tiekstra De Bilt-Bilthoven. Letland. Hulpbisschop Ka- zimirs Dulbinskis van Riga (Let land) mag na veertig jaar zijn ambt weer uitoefenen. De autori teiten in Letland hebben hem daarvoor toestemming gegeven, zo meldde een Italiaanse krant. Dulbinskis, die inmiddels 83 jaar is geworden, werd in mei 1949 gearresteerd en naar Siberië gebracht. In 1955 mocht hij naar Letland terug, maar een jaar later werd hij weer gearresteerd. In 1958 kwam hij opnieuw vrij. Zijn ambt mocht hij niet uitoefenen. Een jaar later werd Dulbinskis voor de derde keer aangehou den. Na vyf jaar in Wit-Rusland als houthakker en timmerman te hebben gewerkt, keerde hij in Letland terug, maar zonder als bisschop actief te kunnen zijn. Die beperking is nu opgeheven. Film. De Duitse tv heeft de afgelopen week een film van de progressieve theologe Dorothee Sölle niet uitgezonden. Volgens Sölle gaat het om een 'meditatie met reportage-elementen', zoals een politie-optreden tegen tegen standers van kernenergie en een beëdiging van recruten. Zij ver oordeelt in haar commentaar dat de vorm heeft van een gebed het 'huwelijk tussen kapitaal en militarisme'. Sölle betreurt het dat kenne lijk alleen privé-religie, ontdaan van de politieke angel, mag wor den getoond. Godsdienstvrij heid houdt, volgens haar, ook in dat kritische vormen van ge loofsbeleving kunnen worden uitgezonden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2