LEIDSCH DAGBLAD Maar helft chauffeurs voert actie «SrjW*-» Doeken gestolen uit rijksdepot Uiterst rechts met 11 zetels in Westberlijns parlement SPRUITEN EN ZUURKOOLSPEK PSY en Ajax lopen na winst weer verder uit PORT Hof vonnist levenslang voor uitmoorden gezin DRUKKERIJ DELTABACH HBG blijft jagen op Volker Giro 50500 Bank70.70.70.929 Maandag 30 januari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38845 Prijs fl. 1,25 Verdwenen Rembrandt en Van Goyen miljoenen waard DEN HAAG (GPD/ANP) - De Haagse politie heeft vanochtend i man en een vrouw gearres- teerd die ervan worden verdacht i schilderij van Rembrandt en i van Jan van Goyen gestolen te I hebben uit een depot van de Rijks- I dienst voor de Beeldende Kunst in I Den Haag. De doeken zijn enkele miljoenen guldens waard. Het gaat om twee olieverfschil derijen: 'Man met baard' dat Rem brandt in 1647 maakte en 'Ijsver maak' van Van Goyen uit 1649. De vrouw (22) werkte in het de- I pot, een onderdeel van het ministe rie van WVC aan de Kazernestraat. Zij zou de kunstwerken meegeno men hebben. Haar 23-jarige vriend I zou haar geholpen hebben bij de diefstal waarvan op 20 januari aan- gifte is gedaan door de Rijksdienst. De politie zweeg over de schilde rijenroof tot na de arrestaties en de huiszoeking in Den haag die c huiszoeking van vanochtend. Een gens niets opleverde. Het vermoeden bestaat dat de schilderijen tijdens een intern transport binnen het depot zijn ontvreemd. Volgens een woord voerster van WVC liggen de doe ken normaal gesproken in een in braak- en brandvrije kluis. „Daar kom je niet zo maar in". De diefstal werd ontdekt tijdens een periodieke controle. Zeker is dat de schilderijen op 11 april 1988 nog in de kluis aanwezig waren. Ze zijn daarna in ieder geval niet bui ten het depot geëxposeerd. De Man met baard is een schilderij van 24,5 cm bij 22,5 cm. De Jan van Goyen meet 21 cm bij 24 cm. De diefstal uit het depot is de vierde opzienbarende kunstroof binnen een jaar. Achtereenvolgens werden schilderijen gestolen uit het Stedelijk Museum in Amster dam, het Leerdamse Frans Hals Museum en het Kröller Müller Mu seum in Otterlo. PSV en Ajax hebben zich ver der losgewerkt van de rest van de eredivisie. Koploper PSV had weliswaar grote moeite met Feyenoord, maar slaagde er in de slotfase in de overgebleven tien Rotter dammers (scheidsrechter Frans Houben stuurde Barendse wegens trappen naar Eric Gerets het veld uit) op achterstand te zetten. De Braziliaan Romario de Souza Faria toonde zijn koel bloedigheid door drie minu ten voor tijd één van de talrij ke aanvallen van de Eindho- venaren doeltreffend af te ronden. In Amsterdam trok een an- DeAjacied Pettersson, die bei de doelpunten voor zijn reke ning nam, wordt in de tang ge nomen door de Fortuna-spelers Dunt en Liesdek. dere buitenlandse spits de aandacht. Stefan Pettersson, de Zweedse puntspeler van Ajax, zorgde in zijn eentje voor de totale produktie van de Amsterdammers tegen Fortuna, dat met een 2-0 ne derlaag naar Sittard werd te ruggestuurd. Door de overwinningen van de nummers één en twee is de spanning in de eredivisie er niet groter op geworden. PSV leidt met drie punten voor sprong op Ajax, dat op zijn beurt vijf punten voorsprong heeft op de volgende concur renten, Twente en Fortuna. VANDAAG 24 PAGINA'S UTRECHT (ANP) Tijdens de eerste actiedag in het weg vervoer zijn minder chauffeurs in actie gekomen dan ver wacht. Van gisteravond tot vanmorgen hebben naar schat ting 2000 tot 2500 chauffeurs deelgenomen aan acties bij j grensovergangen en pleisterplaatsen en stakingen bij I transportbedrijven. De vervoersbonden van FNV en CNV hadden op zo'n 5000 deelnemers gerekend. De acties in het beroepsgoederen- vervoer zijn bedoeld om de werk gevers tot betere voorstellen te dwingen voor de nieuwe cao voor de 70.000 werknemers. De cao-on derhandelingen zijn vastgelopen op de loonsverhoging, betere belo ning van onregelmatig werk en de invoering van nieuwe arbeidssys- temen. Twee transportbedrijven (Broersma in Stroobos en LTT in Weert) hebben inmiddels een pro tocol ondertekend waarin de cao- eisen van de bonden worden on derschreven. De vervoersbonden schrijven de geringere deelname toe aan het voortijdig beëindigen van acties bij de grensovergangen vanwege de mist en een tegenval lende opkomst op de pleisterplaat- De bedrijfsstakingen verlopen wel volgens schema. Bij in totaal vijftien bedrijven is voor korte of langere duur gestaakt. Daarnaast waren rond het middaguur acties aan de gang in de havens van Rot terdam en Amsterdam. CNV-bestuurder Smits erkende dat de actiebereidheid tegenvalt, maar waarschuwde de werkgevers de chauffeurs niet te onderschat ten. De FNV reageerde ongeveer hetzelfde. „Het getal van 5000 is een streefcijfer, gebaseerd op de opkomst op de ledenvergaderin gen. Halen we het niet vandaag, dan wel morgen", aldus een woord voerder. De acties zijn zowel volgens de bonden als de werkgevers tot nu toe ordelijk verlopen. De bonden hebben hun leden op het hart ge drukt af te zien van blokkades uit vrees voor een gerechtelijk verbod, zoals tijdens de acties van decem ber 1985. Volgens de Federatie Wegver voer zijn juridische acties voorals nog niet aan de orde. Over eventue le schade was vanmorgen niets be kend. In beginsel krijgen alle klan ten hun vracht, alleen wat later dan gebruikelijk. Sommige transport bedrijven hebben wel voorzorgs maatregelen genomen om geen last van de acties te hebben, zoals het verplaatsen van vrachtwagens. Twee bedrijven - Gosliga in Gie- kerk en ICI in Rotterdam - probe ren volgens de Vervoersbond CNV andere chauffeurs in te zetten. De CNV-bond heeft de chauffeurs op geroepen geen besmet werk aan te nemen. Geplande acties bij regio nale bedrijven gingen vanochtend niet door. Extreme koude teistert Alaska ANCHORAGE (AP) - De autoritei ten in Alaska bereiden zich voor op het uitroepen van de noodtoe stand, nu de meest noordelijke Amerikaanse staat geteisterd wordt door extreme kou die, vol gens de weersvoorspellingen, voorlopig niet voorbij zal zijn. De laagste temperatuur, 59 gra den onder nul, werd gemeten in McGrath. Overdag liep het kwik wat op naar -50. In McGrath en Nenana werden scholen gesloten. In de hoofdstad Anchorage vroor het 26 graden, maar in Sitka heer sten met 6 graden vorst naar ver houding tropische omstandighe den. Intussen gaat de oefening Brim Frost van 20.000 militairen nog door. Volgens legerwoordvoerder Chuck Canterbury worden de ma noeuvres afgeblazen als de tempe ratuur onder -62 daalt. Medeverdachte vrijgesproken Vrachtwagens en discussiërende schauffeurs blokkeerden vanochtend de poort i terminal in het Westelijk havengebied. x de Amsterdamse Scandia- DEN HAAG (ANP) - Het Haagse gerechtshof heeft vanochtend een 30-jarige Chinees uit Almere ver oordeeld tot levenslange gevange nisstraf wegens het medeplegen van drie moorden en een doodslag. De slachtoffers vormden een Chinees gezin uit Rotterdam. De vader was 34, de moeder 32 en de kinderen respectievelijk 5 jaar en 6 weken. De eerste werd in septem ber 1987 het slachtoffer van dood slag, de overige drie werden ver moord, concludeerde het Hof. Zij werden tientallen keren gestoken met een mes en bij de baby werd de keel doorgesneden. Een 30-jarige medeverdachte uit Harderwijk werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. De pro cureur-generaal bij het Hof, mr. B. de Hoogh, had twee weken geleden voor beide Chinezen levenslange gevangenisstraf geëist, omdat hij ook het aandeel van de Harderwij ker in de slachtpartij bewezen achtte. Beiden hadden grote schul den die door gokken waren ont staan. Net als de procureur-generaal ge loofde het Hof niets van de verkla- ring van de tot levenslang veroor deelde man dat hij alleen maar twee anderen in het huis van de slachtoffers had toegelaten. Man rijdt 20 jaar zonder rijbewijs HOORN (AND - De politie van Hoorn heeft vanochtend na een wilde achtervolging door taxi's een 38-jarige in woner van Hoorn aangehou den, die al 20 jaar auto reed zonder daarvoor een rijbe wijs te hebben. De achtervolging werd in gezet nadat de man op hét West in Hoorn een aanrijding met een taxi veroorzaakte en doorreed. Op een industrie terrein raakte men het spoor bijster. Een te hulp geroepen speurhond van de Rijkspolitie achterhaalde de doorrijder. Hij miste niet allleen een rijbewijs, maar verkeerde ookvonder invloed en moést nog een openstaande boete van 630 gulden voldoen. RIJSWIJK (ANP) - Het bouwcon cern HBG blijft streven naar een zeer nauwe samenwerking met branchegenoot Volker Stevin hoe wel het Rotterdamse concern sa mengaan volledig afwijst. HBG maakte vanochtend be kend dat het inmiddels 40 procent van het aandelenkapitaal van Vol ker in handen heeft. Het bestuur van Volker Stevin heeft inmiddels maatregelen getroffen om HBG buiten de deur te houden. Gekozen is voor de zogenaamde 'kroonjuwelen'-constructie. Daar bij worden de aantrekkelijkste on derdelen van een concern bij een ongewenste overneming onttrok ken aan het gezag van de houdster- maatsachappij. Volgens Volker heeft HBG vorig jaar 700.000 certificaten op de Am sterdamse beurs gekocht. De koers van Volker is dit jaar al ruim 40 pro cent gestegen tot rond de f 58. HBG en Volker Stevin behoren beide tot de grootste aannemers van ons land. HBG was in 1987 goed voor een omzet van f2,8 mil jard en heeft 12.000 dienst. Volker Stevin had zet van fl,7 miljard en gi 7700 mensen werk. BERLIJN (AP) - De extreem rechtse Republikeinen hebben gis teravond in een dramatisch en ver rassend verkiezingssucces hun eerste zetels in het parlement van West-Berlijn veroverd. Zij behaal den 11 zetels (7,5 procent) in het 144 zetels tellende parlement. De ver kiezingsuitslag vormde een ernsti ge terugslag voor de regerende christendemocraten. De Republikeinen boerden cam pagne met als voornaamste pro grammapunt de verwijdering van buitenlanders uit het stadsdeel. Het niet-autochtone bevolkings- kennen ketftÉ Jffez'is* braucV» 'I deel vormt ongeveer 10 procent van de twee miljoen inwoners van West-Berlijn. De Republikeinen, opgericht in 1983, wordt geleid door de Beierse journalist, ex-tv-presentator en ex- SS'er Schönhuber. In West-Berlijn staat de partij onder leiding van Bernhard Andres, een politiefunc tionaris. De CDU en de SPD behaalden ieder 55 zetels en de linkse Alterna tieve Lijst kreeg 17 zetels. De libe ralen (FDP), tot nu toe de coalitie partner van de christendemocra ten, verloren al hun 12 zetels. Uit protest tegen de verkiezings winst van de Republikeinen orga niseerden gisteravond duizenden Westberlijners spontaan een de monstratie. Onder het motto 'Na-' zi's verdrijven, buitenlanders blij ven', maakten ze hun woede ken baar over de racistische uitlatingen van de algemeen voorzitter van de Republikeinen, Schönhuber, en de Berlijnse voorzitter, politieman Andres. Vooral de uitlatingen van de Republikeinen gisteravond op de tv over herlevend patriottisme en het ontwaken van Duitse waar den gingen velen te ver. Voor de komende dagen zijn er meer de monstraties aangekondigd. (pagina 5: Schönhuber ziet zich als enige opvolger van Strauss) Opening 31 januari slankstudio bruincentrum bewegingstudio schoonheidssalon l. „Body, Boetiek Breestraat 11 Leiden telefoon 071-112123 Af en toe zon In de nacht en ochtend enkele mist banken. Minimumtemperatuur van 3 graden vlak aan zee tot rond het vries punt in het binnenland. Overdag af en toe zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Zwakke tot matig zuidwesten wind, rond kracht 3. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Wolkenvelden maar vooral op woensdag ook perio den met zon. Droog. Minimumtempe ratuur om het vriespunt, middagtem peratuur ongeveer 5 graden. Dinsdag 31 januari zon op: 08.21 uur, zon onder: 17.26 uur; maan op: 03.30 uur, maan onder: 11.07 Waterstanden te Katwijk hoog water: 09.28 en 22.09 i water: 04.45 cn 17.21 uur. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Spruiten, net± 750 gram Zuurkoolspek, si! zonder zwoerd, vacuüm verpakt, QQ 100 gram H5 QTO jaag 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. albert heijn Na het bekend worden van de winst van uiterst rechts werd er di rect een protestmars gehouden. Handel in aandelen Infotheek stilgelegd LEIDEN - De handel in aandelen van de Leidse Infotheek Groep op de parallelmarkt is stilgelegd tot morgenochtend 10.00 uur. De di rectie van het bedrijf wil geen en kele mededeling doen over de re den van de maatregel. Maar de al gemene verwachting is dat dé Info theek Groep naar de officiële effec tenbeurs gaat, hetgeen waarschijn lijk gepaard gaat met uitgifte van nieuwe aandelen. De belangrijkste activiteit van de Infotheek Groep is de verkoop van computersystemen aan bedrijven en instellingen. In 1988 zette het bedrijf, waar 250 mensen werken, een bedrag van ongeveer 150 mil joen gulden om. Dat is 70 procent meer dan het jaar ervoor. Boeing beperkt vliegtuigorders DUBAI (Rtr) - De Amerikaanse vliegtuigfabrikant Boeing zal dit jaar ruim 30 procent minder orders aannemen dan vorig jaar. Gedwon gen door de reeks van ongelukken met zijn vliegtuigen zal het con cern zich toeleggen op het handha ven en verbeteren van de veilig heid. Vorig jaar ontving Boeing orders voor een recordbedrag van 60 mil jard gulden, maar dit jaar zal dat 40 miljard zijn. Directeur Ardell An derson verklaarde tijdens een luchtvaartshow in Dubai, dat de vraag naar Boeing-toestellen enorm is. Vorig jaar kwamen er or ders binnen voor 636 vliegtuigen. JA, ik abonneer mij o snel mogelijk op, deze krant. Dan heb ik niet alleen het nationale en internationale ueuws. maar ook de berichten uit eigen regio bij de hand! Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1