Wie stopt Steffi Graf? Ivan Lendl: en nu Wimbledon Honger Visser niet te stillen 'Hoogovens' gaat uit als nachtkaars Eerste zege in Australië Jim Pugh: dubbel in het dubbel Nationale sehaatstitel na EK Rentree Ykema NK van middelmaat voor 'flierefluiter' Van Kempen probleemgeval MAANDAG 30 JANUARI 1989 SPORT PAGINA 19 MELBOURNE (ANP/RTR) - Ne gentienjaar is ze pas en nu al lijkt haar grootste tennisvijand zich niet meer op de baan maar in haar hoofd te bevinden. Steffi Graf veroverde zaterdag in een andermaal warm Melbourne, 45 graden, voor de tweede achter eenvolgende keer de open Australische tenrtistitel. In de eindstrijd van het toernooi was de Tsjechoslowaakse Helena Sukova een dapper maar bij voorbaat al kansloze tegenstan der. De twee keer 6-4 waarmee Graf haar positie als nummer een van de wereld bevestigde, zullen in huize Sukova met vreugde zijn aangehoord: van een strafex peditie was dit keer geen sprake geweest. De winst in Melbourne, voor iedereen twee weken geleden al iets vanzelf sprekends, maakt het er voor Westduitse eigenlijk niet makkelijker op. Na een paar jaar in het vrouwentennis is dui delijk geworden dat zij, terwijl haar betere 'sportjaren' eigenlijk nog moeten komen, de komende tijd nauwelijks serieuze tegen stand hoeft te verwachten. Al thans, aan de andere kant van het net. Want de problemen die voor de negentienjarige kunnen ont staan, zullen eerder van psychi sche aard zijn. Hoe moet zy zich nog motiveren voor weer een van te voren al zeker gewonnen par tij? Vorig jaar verloor zij in twaalf maanden drie wedstrijden. Twee keer tegen Gabriela Sabatini en een maal, toen een hardnekkig virus al bezit van haar had geno men, van Pam Shriver. Het laatste was zeker een incident, de verliespartijen tegen haar Argen tijnse dubbelspelpartner niet he lemaal. Op de fraaie Zuidameri- kaanse hebben de meeste ken ners dan ook hun hoop gevestigd betreffende het weerwoord op de tennismachine uit Brühl. Maar in Melbourne bleek dat de ontwikkeling van het tweetal geen gelijke tred houdt. Graf wordt per toernooi sterker, ze kerder. Sabatini volgt die lijn ook wel, maar in een tempo dat haar achterstand per week groter lijkt te maken. Van de andere speelsters uit de top-tien heeft Graf zo langzamerhand niets meer te duchten. Chris Evert en Martina Navratilova zijn ook al nauwelijks meer dan een speel bal geworden van de Westduitse. De 'veteranen' slagen er alleen nog in de rest van de aanstor mende jeugd redelijk achter zich te laten. In Melbourne bleek slechts één keer waar Steffi Graf toe in staat is dit jaar. In de halve finale liep Gabriela Sabatini op tegen een uiterst gemotiveerde West duitse. De verhalen dat de Ar gentijnse haar als enige zou kun nen verslaan, hadden de num mer een van de wereld geprik keld. Iedereen weet na donder dag 26 januari wat dat voor de ko mende elf maanden inhoudt. In minder dan een uur werd Sabati ni vernederd, andere benamin gen zijn er nauwelijks te verzin nen voor de 6-3, 6-0 eindstand. Sukova had in de eindstrijd het geluk dat Graf er geen mo ment in slaagde de vorm van de halve finale ook maar te benade ren. Het aantal onnodige missers van het racket van de Westduitse was even hoog als in de rest van het hele toernooi. De Tsjechoslo waakse, die zichzelf al voor het duel als volkomen kansloos had betiteld, kon echter geen gebruik maken van de Westduitse fouten. Daarvoor ontbrak haar op het bloedhete centre-court van Flin ders Park eenvoudig het talent. Dat betekende dat Graf in haar achtste finale van een Grand Slam-toernooi haar zesde titel in de wacht kon slepen. Het begon in 1987 in Parijs bij de open Fran se en werd vorig jaar gevolgd door het Groot-Slem. De winst in Melbourne, waar zij in twee jaar nog geen set heeft verloren, is voor velen de eerste stap naar weer een Grand-Slam. Slechts de Westduitse heeft nog haar be denkingen. „Deze titel is belang rijk voor mij omdat het de eerste van het jaar is. Het maakt het echter ook lastig want nu al wil iedereen weten of dit de eerste van een nieuw Groot-Slem is". MELBOURNE (ANP/RTR) - Vier maanden heeft Ivan Lendl gedwongen afstand moeten doen van de positie als succesvolste tennisser van de wereld. Het verlies tegen Mats Wilander bij de open Amerikaanse titelstrijd in sep tember, kostte hem de eerste plaats op de wereldranglijst. De eerste gelegenheid die positie te heroveren op de Zweed, greep de Tsjechoslowaak succesvol aan. Bij de open Australische kampioenschappen in Melbourne werd hem daarbij door velen de helpende hand toegestoken. Een uiterst geconcentreerde Ivan Lendl houdt zijn ogen op de bal gericht in het ongelijke gevecht met Miloslav Mecir. (foto afp) MELBOURNE (RTR) - Jim Pugh werd in Melbourne de ongekroonde ko ning van het dubbelspel door na de winst met Rick Leach in het mannen- dubbel ook met Jana Novotna een zegevierend duo te blijken. De Ameri- kaans/Tsjechoslowaakse combinatie, die ook vorig seizoen menige hoofdprijs veroverde, versloeg in de eindstrijd van het gemengddubbel- spel de Amerikanen Zina Garrison en Sherwood Stewart. Dat gebeurde in twee sets die Pugh en Novotna met 6-3 en 6-4 naar zich toetrokken. De Amerikaanse en voormalige Tsjechische Martina Navratilova boekte een overwinning in het dubbelspel met haar landgenote Pam Shriver. De laatste in dat rijtje was een land genoot, althans iemand die in het zelfde land geboren is. Miloslav Mecir bereikte in de Australische hoofdstad zijn tweede Grand Slam- finale en leek daarmee het maxi mum bereikt te hebben. Hij bracht het in de verschroeiende hitte niet verder dan een wat armzalig ver weer. Met drie keer 6-2 veroverde Lendl zijn eerste Gand Slam-titel sinds september 1987 toen hij op Flusing Meadow zegevierde. Voor de Tsjechoslowaak blijft er nu nog maar een toernooi te winnen over: Wimbledon. Twee keer bereikte de geboren gravelspeler de eindstrijd in Londen. Eerst werd hij verne derd door Boris Becker waarna de in topvorm zijnde Pat Cash het een jaar later dunnetjes overdeed. Lendl had het in Melbourne nooit echt naar zijn zin gehad. Hij speelde er wel goed maar zegevier de om een of andere reden nooit. DEN HAAG (GPD) - De honger van Leo Visser in zijn laatste seizoen als topschaatser is amper te stillen. Nadat de Haastrechtse veelvraat zich vorige week in Göteborg te goed had gedaan aan het voorgerecht de Europese titel liet Visser zich in Den Haag ook het tweede smakelijke hapje in deze winter niet ontnemen. Gerard Kemkers had lange tijd uitzicht op zijn eerste nationale titel, maar de Drent liet zich op de tien kilometer het kaas van zijn brood eten door zijn 'alternatieve' concurrent, die op De Uithof voor de tweede keer in successie Nederlands allround kampioen werd. Visser had zich dit seizoen tijdens zijn afscheidstournee ten doel ge steld om één internationale all- roundtitel te veroveren. „Een Eu ropese of wereldtitel maakte me niet zo heel veel uit. In Göteborg ging mijn wens al in vervulling. Al les wat ik dit seizoen nog win, is mooi meegenomen. Deze overwin ning in Den Haag is een leuk ex traatje, meer niet". Achterstand Nadat Visser op de 1500 meter zijn achterstand op Kemkers, de winnnaar van de 500 meter, verder had teruggebracht, restte op de tien kilometer slechts een gaatje van 1.39 seconde tussen de twee kemphanen. Europa's BASELGA Dl PINE (ANP) - Een week voor de nationale titelstrijd op de sprint heeft Jan Ykema een bevredigende rentree gemaakt op het ijs. Zaterdag reed de Fries tij dens de wereldbekerwedstrijd in het Italiaanse Baselga di Pine een nog zeer instabiele 500 en 1000 me ter. Gisteren ging het aanmerkelijk beter. Zijn iesde plaats op de kortste afstand in de tijd van 38,28 misstond absoluut niet in het ster ke veld, waarin alleen de kracht patsers uit de Sovjetunie ontbra- Tommy Gustafson is gisteren in Strömsund schaatskampioen van Zweden bij de allrounders ge worden. Gustafson, die vorige week wegens griep ontbrak op het toernooi om het Europees kam pioenschap, prolongeerde zijn ti tel. Karlberg werd tweede, voor Bengtsson. Bij de vrouwen won Jasmin Krohn. Ook zij was titelver dedigster. twee, Gerard Kemkers, had de pech om voor zijn belager te moe ten starten. De 21-jarige pupil van Ab Krook reed weliswaar Karl- stads baanrecord uit de Haagse boeken, maar Visser was niet meer van Htet rechte pad af te krijgen en dook in de laatste rit van het toer nooi een kleine zeven seconden on der Kemkers tijd. Op de redelijk gevulde ijsbaan in Den Haag (ongeveer 8000 toe schouwers) werden de verhoudin gen aan de schaatstop bevestigd. Visser, die de nationale titel als op volger van Vergeer voor de vierde keer in Haastrechts bezit hield, heeft zich de laatste anderhalf jaar ontpopt als Nederlands nummer één. Kemkers werd gisteren voor de vierde achtereenvolgende keer tweede tijdens het NK, hetgeen zijn schaduwrol benadrukte. De Drent liet niets merken van zijn frustratie en sprak met spreek woordelijke noordelijke nuchter heid: „Ik ben niet eens zo erg te leurgesteld, hoewel ik het leuk zou vinden als het volkslied ook eens voor mij gespeeld wordt. Ik baalde wel van mijn 1500 meter. Na 600 meter kreeg ik pijn in mijn benen, waarna ik begon te krabbelen. Daardoor verspeelde ik te veel tijd". Belabberd Wekte Vissers triomf ondanks zijn belabberde start geen verbazing, de strijd om de fel begeerde derde positie werd tot veler verrassing gewonnen door nieuwkomer Bart Veldkamp. De twee EK-gangers Thomas Bos en Anne-Jan Portijk dolven het onderspit tegen de ex- marathon-rijder, die gistermiddag als derde rijder werd aangewezen voor het Wereldkampioenschap in Oslo. Het duurde even voor de Bege- leidings Commissie Kernploegen Titel bij vrouwen naar Van der Meer DEN HAAG (ANP) - Het kampioenschap van de middelmaat heeft een flierefluiter als winnares gekregen. Zo althans bestem pelde Henriët van der Meer zichzelf, nadat ze bij gebrek aan beter in Den Haag gekroond was tot beste allrounder bij de vrouwen van Nederland. De nummer vier van het vorige seizoen pakte toe vallig de titel op, die door Van Gennip, Stam, Meijer en Moolhui- zen te grabbel was gegooid. Bart Veldkamp: geen tweede Emiel Hopman. en Ab Kroók hun keuze naar bui ten durfden te brengen. Krook: „Het was een moeilijke beslissing. Ze verdienden het alle drie om te worden uitgezonden. Veldkamp voldeed in Den Haag het best aan de selectie-criteria". Op het moment dat Portijk en Bos zich vorige week het zweet van hun voorhoofd wisten in Zweden, bereidde Veldkamp zich in alle rust in het stralende zonnetje van Davos voor op het NK. Portijk: „Dat is zijn geluk geweest. Hij kwam optimaal aan de start in Den Haag. Zo'n EK heeft er best inge hakt bij me. Ik heb echt een paar dagen last van myn poten gehad". Veldkamp is pas sinds de afgelo pen zomer kernploeglid. De 21-jari- ge Hagenaar maakte in de olympi sche winter furore in B-marathons, waarvan hij er zes won. In Ottowa werd hij vorig seizoen officieus we reldkampioen marathon. Hij ver sloeg in Canada cracks als Evert van Benthem en Piet Kleine. „Die wedstrijd wordt dit jaar tegelijk anp) met het WK in Oslo gehouden. Als ik niet was geselecteerd, was ik naar Ottowa gegaan om mijn titel te verdedigen". Veldkamp werd de afgelopen zo mer vanwege zijn opvallende resul taten in de selectierace voor Cal gary (14.18,31 op de 10 kilometer) uitgenodigd voor de kernploeg van Ab Krook. Vraag was of hij niet als Emiel Hopman een tot mislukken gedoemd avontuur op de lange baan tegemoet ging. Zijn sprint vwas miserabel en leek het welsla gen van zijn allroundcarrière in de weg te staan. Veldkamp, die een schriftelijke cursus management volgt, bleek evenwel ook op de ijsbaan leergie rig. Zijn persoonlek record op de 500 meter zakte de afgelopen tijd van 40.4 naar 39,48 en ook op de 1500 meter maakte hij aanzienlijke vorderingen. Veldkamp: „Ik ben nu natuurlyk niet meteen een goe de allrounder, hoewel ik niet onte vreden ben over m'n ontwikkeling. Ik ben niet bang een tweede Hop man te worden". De door de afwezigheid van de complete top, ter voorbereiding op het toernooi om het wereldkam pioenschap in Lake Placid al naar Calgary vertrokken, zwaar gedeva lueerde titelstrijd kreeg een winna res, die twee jaar geleden stopte met serieus schaatsen. Nadat ze wegens gebrek aan progressie uit Jong Orarye was gezet, bedreef Van der Meer de sport nog slechts voor haar plezier. „Ik train alleen nog als ik er zin in heb", zei de 23- jarige rijdster uit Smilde, nadat ze het grootste succes uit haar loop baan had bereikt. Desondanks hechtte ze waarde aan de titel, die dit weekeinde in Den Haag door Van Gennip niet werd verdedigd. „Het blijft een Ne derlands kampioenschap. Dat een aantal favorieten wegblijft doet daaraan niets kf." Stayer Van der Meer had haar kwaliteiten als stayer hard nodig. In het laatste paar van de vijf kilometer was de studente verpleegkunde gekop peld aan Grietje Mulder, die een verschil van iets meer dan zes se conden moest goedmaken. Mul der, na een teleurstellend vorig sei zoen uit de kernploeg verwijderd, kwam uiteindelijk minder dan een half punt tekort ten opzichte van haar rivale. Voor Van der Meer was elke seconde die ze sneller reed dan verwacht meegenomen. Voor Mulder was elke fractie die ze te kort kwam een teleurstelling. De wedstrijd in Den Haag vond zijn ontknoping tijdens de slotaf- stand. Daarin bleek dat de voor sprong die kernploeglid Anja Bol- laart had opgebouwd, ruimschoots onvoldoende was. De winnares van de IJssel Cup, die tijdens de af standskampioenschappen in Heerenveen al had getoond dit sei zoen te vroeg in vorm te zijn ge weest, zag op de vyf kilometer (8.25,27) maar liefst drie betere stayers aan zich voorbij gaan. Eerst de nationale B-kampioene van Ne derland Hanneke de Vries (8.04,90), daarna ook Mulder (8.02,35) en Van der Meer (8.08,19). Voor de beperk te afvaardiging van de kernploeg was er daardoor niet meer wegge legd dan de vierde (Bollaart) en de zesde (WK-reserve Paul) plaats weggelegd. Preuter haakte na de eerste dag ziek af. ALKMAAR (ANP) - Richard van Kempen wordt een probleemge val. De marathonrijder, die drie jaar lang alle belangrijke wedstrij den won, is momenteel een ge doodverfde nummer twee. Achter Yep Kramer. De rijder uit Nieuwveen, die al 31 overwinningen achter zijn naam heeft staan, verloor zaterdag in Alkmaar voor de derde achtereen volgende keer een rechtstreeks sprintduel van Yep Kramer. Jos Geysel, ploegleider van de formatie die door Van Kempen wordt aangevoerd, heeft een sim pele verklaring voor de opvallende klasseringen van zijn voornaamste marathonpupil. „Hij is niet zwak ker dan voorgaande jaren. Het is ook zeker niet zo dat hij last heeft van een blessure. Richard is 200 procent fit. Bovendien heeft hij de snelste laatste ronde van het pelo ton. Het probleem is alleen dat hij in de slotronde van te ver moet ko men. Kramer manoeuvreert zich in een betere positie, dat is het énige verschil". Bij de vrouwen was Goska Tom- porowska uit Sassenheim de sterk- Het meeste succes had hy in 1983 toen hij de Finale bereikte maar ver loor van Wilander. In 1984 kwam hij niet verder dan de vierde ronde, daarna werd zijn opmars drie keer gestuit in de halve Finales. Dit keer liet Lendl het zover niet komen. Hij had daarbij in de beslissende fase van het toernooi ook niet over de loting te klagen. In de kwartFinales kwam hij tegen John McEnroe ei genlijk nooit in gevaar. De Ameri kaan lijkt op de weg terug maar de 75 procent van zijn kunnen die hij nu heeft bereikt, zijn tegen de kracht van Lendl veel te weinig. Het geluk was de Tsjechoslowaak vooral aan zyn zijde in de halve fi nales. Daar zou hij volgens de lo ting Stefan Edberg treffen. De Zweed leek goed in vorm, getuige zijn indrukwekkende drie sets zege op Pat Cash. Maar in de slotfase van die partij blesseerde Edberg zich zodanig dat hij zich terugtrok. De Oostenrijker Thomas Muster bereikte daardoor zijn eerste halve Finale bij een Grand Slam-toernooi. Hij maakte het Lendl nog verras send lastig, maar zijn grotere erva ring behoedde de Tsjechoslowaak problemen. Fatamorgana De eindstrijd leek op papier een spannende aangelegenheid. Miloslav Mecir speelde gedurende het hele toernooi goed en bereikte zonder veel problemen de Finales. Hij had weliswaar slechts één over winning tegen Lendl op zijn naam, maar de tijd leek rijp voor de twee de. De flegmatieke Tsjechoslo waak was zondag op het centre court van Flinders Park echter nauwelijks te herkennen. De 12.000 toeschouwers vroegen zich ver baasd af of dit de man was die door alle toppers zo gevreesd wordt om zijn fantastische balgevoel. Mecir was slechts een paar minuten in de wedstrijd. Dat was toen hy de tweede service-beurt van Lendl zonder een punt aftestaan op zijn naam schreef. Het leek het sein voor een gelijkwaardige wedstrijd, het bleek een korte bevlieging te zijn. Alsware het een fata morgana voltrok voor de toeschouwers de rest van het duel zich. Na ongeveer anderhalf uur was het lijden van Mecir teneinde. Op het tweede wedstrijdpunt maakte Lendl een einde aan het ongelijke en onaantrekkelijk treffen. Een harde forehand-return was teveel voor de ogenschijnlijk aangeslagen Mecir. Lendls vreugdekreet na de laatste klap kwam van ver. De winst in Melbourne was belangrijk voor hem. „Hier winnen doet mij meer dan het heroveren van de eer ste plaats op de wereldranglijst. Voor dit succes heb ik sinds 1984 met Tony Roche hard moeten wer ken. Ik denk dat ik de komende weken nog wel met een glimlach op mijn gezicht blijf rondlopen". De manier waarop hij won ver schafte ook Lendl weinig plezier. „Het spijt mij voor de toeschou wers dat het zo gegaan is. Het was niet mooi maar dit is-de manier om van Miloslav te winnen. Daar kwam bij dat hij vandaag wel erg slecht speelde". Het slachtoffer van de expeditie erkende dat zonder veel omhaal. „Ik slaagde er gewoon niet in mijn ritme te vinden. Dat is mede de ver dienste van Ivan. Vooral met myn opslag deed hij wat hij wilde. Als er een slagenwisseling was, voelde ik dat ik kon winnen. Maar helaas, zo ver liet Ivan het meestal niet ko men". Teneergeslagen was Mecir niet echt. Zijn flegma had hy niet verloren getuige zyn slotopmer king. „Och, het leven gaat gewoon door, zelfs als je verliest". Een hij TENNIS - Hendrik-Jan Davids won gisteren het Italiaanse satel liet-circuit door in de eindstrijd van het toernooi in Modena de Ita liaan Omar Zamporese in twee sets te verslaan. De setstanden waren 6- 1 en 6-4. Davids werd door zijn zege haalde zijn schouders als extra be- twintig ATP-punten en 3500 gul- wijs nog eens op. den rijker. WIJK AAN ZEE (GPD) - Vier grootmeesters gingen in het Hoog ovens Schaaktoernooi gezamenlijk als eerste over de eindstreep. Met de weinig indrukwekkende score van 7,5 uit 13 deelden Vizwanathan Anand, Pedrag Nikolic, Zoltan Ribli en Gyula Sax de eerste vier prijzen. De laatste ronde dreigde voor de toeschouwers te ontaarden in een soort anti-climax. Nikolic had te gen Tony Miles vooruitgespeeld en had ondanks verwoede pogingen niets kunnen bereiken. De Engelse Amerikaan moest voortijdig afrei zen omdat hij contractuele ver plichtingen had voor een club, die in de duitse schaakcompetitie mee doet. Dat was ook het géval met Ribli, die voor een club uit Mün- chen uitkomt. Dus was ook de par tij Ribli- Granda Zuniga al voortij dig afgewikkeld en in remise ge ëindigd. Alle aandacht was gisteren ge richt op Anand, die met zwart de strijd ging aanbinden met Rudy Douven. Helaas was van strijd in geen enkel opzicht sprake. Douven deed geen enkele poging om de laatste plaats te ontlopen en maak te er na afloop geen geheim van, dat hij geen zin meer had gehad om zich echt in te spannen. Anand ge bruikte slechts vier minuten be denktijd en accepteerde na 14 zet ten remise. Ook hij had kennelijk geen ambitie om alleen eerste te worden. „Waar blijft de strijdlust van de jeugd", zo vroeg de Poolse scheids rechter Litmanowic zich af. Genna Sosonko kon hem enigszins uit de droom helpen. „De jonge mensen van nu werken pragmatisch", zo zei hij. „Als ze een redelijk bedrag in geld kunnen winnen, nemen ze geen onnodige risico's. Het aan schijn van de schaakwereld is na Fischer veranderd. Van geld kun je bestaan en voor eer is niets te koop. En tenslotte hebben ze aan menin gen van vroegere generaties geen boodschap." Zo dacht Sax er kennelijk ook over. Hij zette tegen Joël Benjamin nog wel een scherpe Siciliaan op het bord, maar toen er grote ver wikkelingen dreigden bood hij snel remise aan. De Amerikaan was kennelijk blij dat hij ervan af Gelukkig lieten de Nederlanders zich van hun beste kant zien. Jeroen Piket kwam in een variant, die hij nog kort geleden samen met Sosonko had voorbereid. Zoiets geeft zelfvertrouwen. Zijn tegen stander Vitaly Sheshkovsky bleek niet vertrouwd met de allerlaatste finesses en raakte onverwacht in een netelige situatie. „Schaken op zich is aardig genoeg", zo merkte Lajos Portisch eens op, „maar dat verschrikkelijke, eindeloze voor bereiden moest er niet bij zijn". Het is een probleem voor de ouder wor dende meester; hij brengt het in ve le gevallen niet meer op. Piket speelde de partij ook in de weder zijdse tijdnood voortreffelijk af en boekte een welverdiende overwin ning. Helaas komt hij nu juist een half punt tekort voor het begeerde grootmeester-resultaat, maar niet temin kan hij op een geslaagd toer nooi terug zien. Ook John van der Wiel liet nog een keer zijn tanden zien en hier van werd Rafael Vaganian het slachtoffer. Zo kon de Nederlandse grootmeester nog net in de prijzen vallen en dat is iets wat een be roepsspeler altijd sterk aanspreekt. Kyril Georgiev versloeg Ivari Sokolov in een soort Engelse Par tij. Ten onrechte kreeg dit duel wei nig aandacht, omdat alle ogen op Piket en Friso Nijboer gericht wa ren. De laatste moest winnen om samen met Joeri Dokhoian op de eerste plaatsen te komen. De jonge Nijmegenaar zwoegde ruim zeven uur lang tegen Ian Rogers en tot zijn grote vreugde kreeg hij na by- na tachtig zetten de Australiër op de knieën. Dat betekende tevens het einde van het 51e Hoogovens schaaktoernooi, dat een spannend en conflictloos verloop had. Nij boer zal volgend jaar zeker worden uitgenodigd voor de A-groep. Sheshkovsky-Piket 1. e4 c5 2. PO d6 3. d4 cxd4 4. Pxd4 Pf6 5. Pc3 Pc6 6. Lg5 e6 7. Dd2 Le7 8. 0-0-0 0-0 9. f4 (De oude methode. Tegenwoordig is 9. Pb3 gebruikelij ker, zoals laatst in de parij Anand - Benjamin werd gespeeld). 9. h6 10. Lh4 e5 11. Pf5 (Deze variant is in het verleden al vrij diepgaand onderzocht.) 11. Lxf5 12. exf5 exf4 13. Kbl (Vroeger werd ook wel direct 13. LxfB gespeeld13. d5 14. Lxf6 Lxf6 15. Pxd5 Le5 16. Lc4 bö!? (Een pionoffer om de b-lijn te openen. Zwart is sterker op de zwarte velden en hij mag niet te lang met acties wachten). 17. Lxb5 Tb818. c4 (Na 18. Lxc6Lxb2 is wit in moeilijkheden). 18. Pd4 19. f6 (Om na 19. Txb5 het tussen- schaak op el te kunnen geven). 19. gxf6 20. g3 f3! (Uiteraard mag zwart niet de h-lijn openen en 20. Txb5 21. cxb5 Dxd5 22. gxf4 is gun stig voor wit). (Hoewel beide spelers al vrij veel tijd hadden verbruikt, waren ze vermoedelijk toch op bekend ter rein. Sheshkovsky zal van Piket de Rauservariant verwacht hebben, maar heeft hij ook de partij Bel- javski - Ivanovic, Belgrado 1987 ge kend?! Piket was op de hoogte!) 21. La4 (Beljavski belandde in de ge noemde partij na 21. a4a6 22. Lxa6 Tb3! in een slechte positie; biju. 23. Dxh6? Txb2+!) 21. Dd6 22. Thel Da3 (Het begint er dreigend uit te zien, maar Sheshkovsky is op zijn hoede). 23. Te4 (Een veelzijdige zet; er dreigt zowel 24. Txd4 als 24. Tg4 Khl 25. Dd3+) 23. Dxa4 24. Txd4 Tfe8! (Dit verraste de luitspe ler zeer; hij had nog twee minuten voor 16 zetten! 24.Lxd4? 25. Dxd4 is gunstig voor wit). 25. Tg4+ Kh7 26. Dd3+ Kh8 27. b3? (Dit verliest. Hij had 27. Td4 moeten proberen). 27.Txb3+! 28. Dxb3 (Anders mat in twee). 28.Tb8 29. Dxb8+ Lxb8 30. Pc3 Db4+ 31. Kc2 Le5 32. Tgd4 f2! 33. T4d3 Dxc4 Wit geeft het op. HANS BOUWMEESTER

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19