Aanvallend spel RB verzandt Leiden overspeelt onvolledig RCL Lugdunum valt bij VUC van de troon Ciere naar Blauw Zwart FC Lisse na ruime zege alleen aan de leiding SJC in de slotfase toch onderuit tegen koploper Voorzichtig Noordwijk snoept koploper een punt af Revanche Quick Boys op Usselmeervogels MAANDAG 30 JANUARI 1989 SPORT PAGINA 15 Ruime 3-0 overwinning LEIDEN - Soms wordt kwaliteits verschil tussen ploegen in één klas se schrijnend in beeld gebracht in een directe confrontatie. Het duel tussen Leiden en RCL om de kop positie in de derde klasse A maakte zaterdag in elk geval duidelijk dat Leiden een stap verder is dan de Leiderdorpers. De 3-0 zege van de ploeg van Hennie Beerenfenger was eigenlijk de logische uitkomst van een optelsom van kwaliteiten. Voor de jaarwisseling stelde RCL nog zijn kandidatuur voor een hoge notering door Sportlust met duidelijke cijfers (2-0) de baas te blijven. Toen ook stelde trainer Theo de Waard dat de Leiderdorp- se Racing uit het (diepe) dal was ge klommen. En eerlijk is eerlijk, daar had het toen ook alle schijn van. Mannen als Ben Heemskerk, Mar cel Brasker en Marcel van der Blom schenen aan een tweede jeugd begonnen te zijn en Pierre van Gemerden had weer iets van de gevaarlijke spits die hij ooit was. Het was dan ook ronduit onthuts end om te zien hoe deze spelers te gen een ploeg als Leiden in tactisch opzicht als een stel beginnelingen werden weggespeeld. Om een wedstrijd te winnen is echter meer nodig dan tactische vondsten. Om een systeem te kun nen uitvoeren is een goede conditie nodig, om de tegenstander de baas te blijven is techniek nodig en om de wedstrijd naar zich toe te trek ken is zelfvertrouwen nodig en na tuurlijk de onvermijdelijke wil om te winnen. Met uitzondering van de techniek (soms alleen maar latent aanwezig) miste RCL al die onder delen in het cruciale duel tegen de Morschbewoners. Ook de ploeg van Beerefenger speelde geen volmaakte wedstrijd. De aansluiting tussen de linies, met name die tussen de voorste en de middelste, liet te wensen over. Bij RCL was dat beter verzorgd maar de Leiderdorpers misten daarbij de broodnodige beweging die Leiden, ondanks de genoemde hiaten, wél een wedstrijd lang ten toon spreidde. RCL kon speltech- nisch op het middenveld redelijk uit de voeten maar in de buurt van LEIDEN - Peter Ciere houdt het na één seizoen voor gezien houden bij UDO. De trainer vertrekt naar Blauw Zwart, de hekkesluiter in de zondageersteklasse die degradatie nauwelijks meer kan ontlopen. Voor deze 'transfer' toonde Ciere zich heel wat honkvaster: vier jaar als coach in Katwijk en lange tijd als eerste-elftal speler bij Rooden- burg. "Het wordt zeker een uitdaging in Wassenaar. De club komt als die zou degraderen terecht bij Rooden- burg en Lugdunum en dat kan een leuke strijd opleveren. Blauw Zwart kan een waardevolle bijdra ge leveren aan het zondag-voetbal in de Leidse regio", aldus Ciere. Han Tisseur wordt de nieuwe trainer van zaterdag-vierdeklasser De Sleutels. Tisseur volgt bij de Vliet-club vertrekkend trainer Jan van Bemmelen op. Momenteel is de voormalige spelbepaler van Roodenburg actief bij zijn eigen vereniging met de A-regionalen. Tisseur traint voor het tiende jaar de jeugd op Noord. LDWS ongelukkig in Rotterdam LEIDEN - LDWS blijft in de onder ste helft van de derde klasse. Tegen het Rotterdamse Alexandria '66 leed de ploeg een ruime 3-0 neder laag. In de eerste wedstrijd na de l winterstop kon het Leidse team niet in de gebruikelijke opstelling opereren door drie schorsingen en een blessure. De gelijk opgaande strijd in Rotterdam leverde een kwartier voor rust een voor LDWS ongelukkig tegendoelpunt op, toen een schot van richting werd veran derd en in het doel verdween. de zestienmeterlijn was het met de fantasie gedaan. Domper Eén onontbeerlijke factor is echter niet genoemd en dat is het geluk, dat een ploeg zonder zelfvertrou wen al als vanzelfsprekend lijkt te moeten ontberen. RCL had de pech dat Fred Kanbier weer eens in een supervorm stak en in zijn kiel zog de met blaasbalglongen geze gende Arjan Wilting met zich mee trok. Kanbier verzorgde op aange ven van Rob Bink al in de vierde minuut de openingstreffer van Lei den (1-0) en die tegenvaller bezorg de het team van De Waard al zo'n domper dat het het peil van het du el tegen Sportlust nooit bereikte. Slechts na een valpartij van Heemskerk dacht De Waard een penalty te kunnen claimen maar arbiter De Neuve zag het anders. Vlak voor rust trof Wilting de lat en miste Johan Teske in de re bound. Die situatie was een voor bode van de tweede rondgang die, zonder dat de wedstrijd een aan vaardbaar peil bereikte, qua moge lijkheden volledig voor Leiden was. Na een schitterende actie van Rob Bink, die net overschoot, kwam Kanbier weer in beeld. Een door Paul Kerkhof opgezette aan val werd door de Leidse linkerspits in de 63e minuut op een werkelijk miraculeuze wijze ingeschoten. De uitval van doelman Ron Sinteur was tevergeefs (2-0). De afsluitende 3-0 van Rob Bink was er ook één om in te lijsten, hoe wel de verdediging van RCL be paald niet vrijuit ging toen de spits met links mocht uithalen. De Waard weet de kansloze nederlaag aan het ontbreken van steunpila ren als Paul van der Blom en Dave Frederiks. Bovendien zijn enkele spelers niet geheel fit. „Als je ieder een fit houdt heb je kans om mee te doen", meende De Waard, „en als dat niet zo is dan moet je met min- jier genoegen nemen". RUUD PATTIAPON Eerste nederlaag buiten Leiden DEN HAAG - Het genoegen van het leiderschap smaakt Lugdunum van geen kant. Zonder al te veel tegenzin deed de tweedeklasser daarom gisteren in Den Haag afstand van de troon door met 2-0 van VUC te verliezen. De ploeg mag nu zelf weer als reuzedoder op gaan treden. In de eerstvolgende wedstrijd kunnen de Kikkers al aan de bak. ze krijgen dan in Leiden de kersverse lijstaanvoerder SFC op bezoek. - Sft De door Rob Filippo gehinderde Arjan Wilting haalt snoeihard uit i doelman Ron Sinteur, maar door de lat zal worden gekeerd. Lugdunum is dus zijn ongeslagen status buiten Leiden kwijt. Het Haagse sportpark Het Kleine Loo werd voor de Leidenaars een Wa terloo. Trainer Hennie de Klerk zat aan de ene kant wel in over de uit- glijer, maar droeg aan de andere kant de fakkel glimlachend over aan de concurrent. "We hoeven niet zo nodig op kop te staan. Ik was eigenlijk al een beetje bang voor deze wedstrijd. Je krijgt met zo'n herfsttitel al snel een hosanna stemming, terwijl de tegenstander zich extra oplaadt tegen de boven- SCHERPENZEEL - Drie treffers tegen Scherpenzeel leverde FC Lisse in het afgelopen weekein de niet alleen een ruime 0-3 zege op, maar voorlopig ook de alleen heerschappij in de twee klasse C (zaterdag). De Lissenaren startten sterk en met medewerking van de Scherpenzeelse doelman Bert van Mourik werd in de zevende minuut al het eerste gaatje ge vonden. Een ingeschoten bal kreeg Van Mourik niet klem vast waardoor Leo van der Zwet de 0- 1 kon binnenlopen. De thuisclub is die slag niet meer te boven ge komen, hoewel de Lisser doel man Paul Veenboer tweemaal handelend moest optreden. De bezoekers controleerden het res tant van de wedstrijd zonder dat de Scherpenzeelse middenmoter goed tegenspel kon bieden. De Lisser ploeg liet het echter niet bij controleren alleen want de voorsprong werd nog verder uitgebreid. In de 55e minuut pik te Jan van der Salm een verre pass uit de eigen defensie op waarna hij zijn directe tegenstan der te snel af was. Hoewel Van Mourik Van der Salm nog pro beerde af te stoppen was de Lis- senaar ook hem te slim af (0-2). Nadat jeugdspeler Mark Ens en kele riante mogelijkheden had laten liggen, schoot Jan Broek huizen Lisse naar 0-3. De zege van Ter Speckebewoners is daar na niet meer in gevaar geweest. LEIDEN - SJC bracht de i koploper van de tweede klasse A, SFC uit Schiedam, lange tijd in grote problemen. Toch leed de ploeg uit Noordwijk uiteindelijk een 1-3 nederlaag en blijft SJC daarom in degradatiegevaar. Het meespelen van maar liefst vijf invallers maakte dat SJC zeer defensief ingesteld op het veld verscheen. Dat bleek tegen het sterke SFC geen slechte keu ze. De tegenstander uit Schie dam heeft een sterk combineren de ploeg met een aantal voorma lige profs van Excelsior en SW. Maar het elftal we^t niet veel raad met een veldoverwicht en het blijft zich beperken tot een eeuwig heen en weer geschuif zonder echte kansen te crëeren. In de eerste helft kreeg SFC niet meer dan drie niet benutte kansjes. Na de rust smaakte SJC zelfs het genoegen van een kortstondige voorsprong. Jos Al ders sloeg toe na een snel uitge speelde counter. Alders had twee minuten later nog een treffer op zijn schoen, maar schoot tegen een verdediger op. De Schiedam mers kwamen op gelijke hoogte uit een 'dood' spelmoment. Dirk de Groot verzilverde een vrije trap vanaf 20 meter. Vlak voor tijd liepen de getructe SFC-ers uit naar 1-3 door treffers van Jan Blom en Harry van Capel. RIJNSBURG - Boerenkoolvoetbal in een knollentuin met Heerjansdam als grootste winnaar, dat is in grote lijnen het verhaal van de armetierige derby tussen Rijnsburgse Boys en Noordwijk. Slechts 1500 voetballiefhebbers omzoom den zaterdagmiddag de hobbelige zandvlakte in sportpark Middelmors waar de koploper in de eerste klasse A nogal wat moeite had om op de been te blijven tegen het defen sief ingestelde Noordwijk. De 1-1 die de regionale rivalen overeen kwamen, werd door René Vermunt als pure winst begroet. De trainer van Heeijansdam constateerde zater dag met genoegen dat zijn ploeg Rijnsburgse Boys nog al tijd op de hielen zit. Na de inhaalbeurt van zaterdag be draagt het verschil tussen de kop loper en achtervolger precies één punt. Rijnsburgse Boys heeft de kans op het afdelingskampioen schap dus nog in eigen hand, maar de kwaliteitsploeg van Arie Kurver moet de titelrace wel met een han dicap zien te voltooien. De bodem gesteldheid van de Rijnsburgse arena is namelijk zo erbarmelijk dat er van enig thuisvoordeel nau welijks sprake kan zijn. In een 'duinlandschap' is het bij na ondoenlijk om de bal rond te spelen. Laag bij de grond hoeven de Rijnsburgers het op eigen veld dan ook niet te zoeken. Hoewel de lijstaanvoerder een handvol tech nisch verfijnde voetballers in huis heeft, dient er thuis met een over dosis aan opportunisme te worden aangevallen. Ballen hoog voor de pot dus en met spitsen als Hans Zwaan en Gijs Collé en de onver zettelijke Wim Driebergen be schikt trainer Kurver over een aar dige luchtmacht. Daarna wist LDWS voldoende QnViriin^nH druk te produceren om recht te öcnnjnenu Maar als Zwaan herstellende is van een voetoperatie, Collé vakantie viert daar waar het wèl wil winte- druk te produceren hebben op een gelijkmaker. Bo vendien werd LDWS een straf schop onthouden nadat een Rotter dams verdediger de bal op zijn arm had gekregen. Direct na rust velde Bob Erwich echter het vonnis door de bal uit een corner knap te con troleren en in te schieten. Die 2-0 achterstand wisten de Leidenaren niet meer goed te maken. Uiteinde lijk trof Erwich nog een maal de roos om eindstand op 3-0 te bepa len. Eerste plaatsen Leidse judoka's LEIDEN - Tijdens een door Ju dovereniging Leimuiden georgani seerd judotoernooi dat zaterdag in Leimuiden werd gehouden heb ben de judoka's van sportschool Aad van Polanen verscheidene prijzen weggekaapt. Henk Sloos, Rogier van der Berg, Carola van Klink en Diana Potters behaaldeq een eerste plaats. Remco Brussée, Arjan Schermer, Leon Sprenger, Walter de Bruyn, Peter Masmeyer Michel Sloos en René van Hal bereikten tweede plaatsen terwijl Dennis Niewenbrug in zijn categorie derde werd. de centrale verdediger Drie bergen aan het grootste gevaar van Noordwijk, Geert-Jan Bakker, is gekoppeld, wordt het wel heel las tig om het luchtverkeer in goede banen te leiden. Bovendien wer den de spitsen Ron Carli en Leon Vonk onzichtbaar gemaakt door respectievelijk Mark Vink en Cees Marbus. Het gebrek aan (kop)stoot- kracht aan Rijnsburgse zijde was zaterdagmiddag schrijnend en had belangrijk puntverlies tot gevolg. Aanvankelijk zag het daar aller minst naar uit, want de thuisploeg startte voortvarend. Dick Dort- mundt, die in de competitie-onder breking kennelijk het zicht op ho ge voorzetten is kwijtgeraakt, kreeg na ruim een kwartier zijn vuist niet goed onder bal, redde in tweede instantie, maar was'kans loos op de inzet van Driebergen: 1- 0. De bewaker van Bakker was even later zelfs dicht bij 2-0 toen hij in stelling werd gebracht door Huug Aandewiel, de libero die weer, traditioneel inmiddels, ver voor zijn verdediging opereerde. Door die speelwijze slaagde het aanvallend ingestelde Rijnsburgse Boys er ook tegen Noordwijk steeds weer in een numerieke meerderheid te creëren op de helft van de tegenstander. Met een 1-0 voorsprong en een groot veldoverwicht leek er voor de koploper geen vuiltje aan de vlak voor de derby betrokken lucht. Bedrog, zoals uiteindelijk zou blijken, want de voorspoedige opening kreeg geen passend ver volg. Integendeel, want halverwe ge de eerste helft leed Driebergen één van zijn weinige nederlagen te gen Bakker waarna Piet Hazenoot over het uitgestoken been van Aan dewiel viel. De als libero goed op dreef zijnde René van Hensbergen stuurde vervolgens van elf meter de weer van een blessure herstelde Jan Blankespoor de verkeerde kant op: 1-1. Wim Hopymans (na een fraaie so lo), de in de slotfase geboekte Mar tin de Louw (kopbal na een vrije trap van Hennie Koet) en Ron Carli (schot voorlangs na een passje van Koet) lieten vervolgens de moge lijkheid onbenut om Rijnsburgse Boys aan een nieuwe voorsprong te helpen. Die zou zonder meer ver diend zijn geweest, want Noord wijk wist in het verloop van de eer ste helft nog maar één keer de ver dedigende stellingen te verlaten. Dat was op slag van rust toen Cees Smit uitbrak over de rechter flank, in de loop werd aangespeeld door Hazenoot en vervolgens Bak ker bereikte die de bal bij de eerste paal intike. Met een uiterste krachtsinspanning wist Blanke spoor nog juist redding te brengen bij wat de enige uitgespeelde aan val was van Noordwijk in negentig minuten knokken. Werklust De werklust van de voormalige topper in het zaterdagvoetbal was hartverwarmend, maar het huidige spel van de formatie van John Eel- man spreekt niet echt tot de ver beelding. „Op deze manier vergooi en ze hun goede naam in de regio", stelde Driebergen na afloop vast. „Ze hebben nu precies hetzelfde gedaan als alle andere tegenstan ders die naar Rijnsburg komen, na melijk met z'n allen voor de pot gaan liggen". De voorzichtige houding die Noordwijk zaterdag inderdaad aannam, was echter best begrijpe lijk. De kustploeg heeft de wind dit seizoen bepaald niet mee en heeft zelfs problemen om zich te hand haven in de veilige middenmoot. Elk punt is meegenomen voor Eel- man die zich door blessures en schorsingen achtervolgt weet. Te gen Rijnsburg kon de oefenmees- ter niét beschikken over de gebles seerde Rob Vermeer, terwijl An- dries Wendt en Timo Gerlof uitge rekend voor de streekontmoeting waren geschorst. „Bovendien zat ik nog met vier spelers die half fit waren zodat ik pas na de warming-up eep opstel ling bekend kon maken", schetste Eelman naderhand zijn personeel sproblemen. Tot overmaat van ramp raakte hij na vier minuten ook al Ivan Hermans kwijt die op pijnlijke wijze zijn knie verdraaide. De door een vakantie op de Canari- sche eilanden gebruinde aanvaller zag opeens lijkbleek toen hij werd gestuit door één van de talloze on effenheden in de piste. Een ge scheurde meniscus was de eerste diagnose die aan het eind van deze week zal worden gevolgd door een kijk-operatie. Eelman bracht Jack Manuputty binnen de lijnen voor de ongeluk kige Hermans. Door zijn routine en werklust wist de middenvelder, die ooit furore maakte bij Rijnsburgse Boys, aardig te verdoezelen dat hij al maandenlang niet meer op ni veau heeft gevoetbald. De invaller paste zich voorbeeldig aan zijn ploeggenoten aan die Eelman had den beloofd "zich niet met de kin op de borst naar de slachtbank te laten leiden". Noordwijk kreeg daarvoor een compliment van Arie Kurver, die zijn ploeg na de doel wisseling aar dig, maar niet doelgericht zag voet ballen. Alleen Koet, nadat de niet- fitte Dortmundt weer eens in het luchtledige had getast, was nog een keer dicht bij de winst, die dus uit eindelijk werd opgestreken door Heeijansdam. JAAP VISSER LEIDEN - Hans van der Zee ge bruikte het voetballoze weekeinde van Quick Boys om zijn visite kaartje af te geven bij Usselmeer vogels. De oefenmeester van de Katwijkse zaterdageersteklasser, die volgend seizoen de roemruchte club uit Spakenburg onder zijn hoede krijgt, zag Quick Boys met 2- 5 zegvieren aan de boorden van het IJsselmeer. Het oefenduel in Spakenburg be tekende een flinke opsteker voor de Katwijkse subtopper die in de slotfase van de eerste competitie danig in de versukkeling was ge raakt. Met Arie van Duyn en Den nis-Jan Mieras als uitblinkers won Quick Boys afgetekend van de af delingskampioen van vorig jaar, die de Katwijkers toen op het laatste moment uit de titelrace duwden. Dat gebeurde door een overwinning van 2-5 in Katwijk. Quick Boys nam zaterdagmid dag dus revanche met dezelfde cij fers. Een flitsende start leverde doelpunten op van Leen van der Plas en Cees Ruis, die beiden op maat werden bediend door Floor van Duyn. Usselmeervogels kwam terug in de wedstrijd door doel punten van Chris Angel, die vol gend seizoen nagenoeg zeker over stapt naar het betaalde voetbal, en oudegdiende Henk de Graaf. De 2-2 betekende ook de rust stand. Na de doelwisseling stortte de thuisploeg ineen en Mart van der Plas (2x) en Mieras zorgden voor de 2-5 overwinning van Quick Böys. UVS won zonder al te veel pro blemen de oefenwedstrijd tegen Blauw Zwart. Voor de rust kwam de hoofdklasser al op een comfor tabele 2-0 voorsprong door doel punten van Marcel Valk. Na rust verzorgde rechtsback Arthur van Orssagen de derde treffer. Frank Voorham redde de eer: 3-1. ste. En bovendien: we spelen na tuurlijk niet echt als een leider". Excuus Dat laatste klopte als een zwerende vinger. In de eerste helft was het duel op het zonovergoten veld niet om aan te zien. Het zanderige, van behoorlijke grassprieten gespeen de terrein mocht als een excuus gelden voor beide partijen. Het speeltuig stuiterde vaak alle kan ten op behalve de richting die de spelers voorstonden. Als het leren monster ooit een monster was, dan het hier. En als er al eens een combinatie wilde lukken tussen de chaotische bedrijven door, strooi de de warrig fluitende arbiter Burcksen wel roet in het eten door af te fluiten voor een futiliteit. VUC begon erg voorzichtig en liet het initiatief aan de bezoekers. Met tegenzin nam Lugdunum het heft in handen. Merkwaardig ge noeg was het centrale duo - voor- stopper Tonny de Rooy en libero Kees van Tongeren - verantwoor delijk voor de enige wapenfeiten van de eerste rondgang. De Rooy kopte hard over en Van Tongeren zag een schitterende volley uiteen spatten op de vuisten van VUC- keeper Marijn Mokveld. Verbluffend Gelukkig maakte de tweede helft veel goed. Omdat vlot combineren over de grond nooit tot succes kon leiden, werd door beide partijen voor luchttransport gekozen. De resultaten waren verbluffend, al thans aan Haagse zijde. Na ruim een kwarier spelen stuurde de lan ge Jelle Veenstra de bal blind het luchtruim boven het Leidse straf schopgebied in. Lugdunum-doel- man Wim Eradus (hij is weer na drukkelijk in beeld nu Rob Plu aan zijn knie is geopereerd) kwam wel uit zijn doel, maar kon niet verhin deren dat spits Manuel Vissers de bal op zijn kruin kreeg. De bal zeil de over alles en iedereen heen en belandde bij de tweede paal waar Corné van Doorn simpel kon bin- nentikken: 1-0. Een domper voor de Leidse ploeg die ook in de tweede helft een veldoverwicht had en boven dien kort daarvoor een dot van een kans om zeep had geholpen: Edwin Verhoogt kopte te gehaast na een perfecte voorzet van Bert Bakker. Lugdunum moest gaan pompen na de openingstreffer. "In zo'n situ atie missen we stootkracht", con cludeerde Hennie de Klerk. "Een man als Van Kins (hij zat zijn eerste beurt van drie wedstrijden schor sing uit, red.) missen we dan toch. Door zijn afwezigheid heb ik Harm de Vos als verdedigende midden velder laten spelen. Ook niet echt een positie voor hem, maar ik durf daar niemand anders neer te zet ten". Irritatie Naarmate de tijd wegtikte won de irritatie bij de Leidenaars het van het overzicht. Het centrale verdedi gingsduo was door De Klerk naar voren gedirigeerd, maar kansen ontstonden er amper. Kees van Tongeren wist wel tegen een boe king op te lopen na een overtreding op Hans Schellevis. Via een oogstrelende counter velde de thuisclub vervolgens defi nitief het vonnis over de ontred- dende gastheren. Op rechts liet Corné van Doorn de Leidse inval ler Kees Schouten zijn hielen zien. Zijn scherpe voorzet belandde iets te ver achter de inlopende Michel Schouten. De VUC-aanvaller nam de bal niettemin met zijn rug naar het doel ineens op zijn schoen, ter wijl hij zelf horizontaal in de lucht hing. Buiten bereik van Eradus plofte het tot dan toe onwillige kleinood tegen de touwen. Een doelpunt waar alles en iedereen voor applaudiseerde. Schouten meende even later opnieuw het kunstje uit te halen, niet wetende dat dergelijke doelpunten slechts één keer in de zoveel jaar worden gescoord. Lugdunum was gevloerd. Mis schien dat er nog een zinderende slotfase was gevolgd als opnieuw Verhoogt iets nauwkeuriger was omgesprongen met een uitgelezen kans. De rechtermiddenvelder schoot voor open doel voorlangs. In de slotminuten moest Eradus nog een paar keer redden om de eerste uitnederlaag nog een draag lijk aanzien te geven. De vreugde over de twee punten liep voor VUC nog een deuk op doordat Manuel Vissers met een ernstige kniebles sure af moest haken na een harde charge van Harm de Vos. Lugdunum kan de zaken over twee weken weer recht zetten te gen SFC. ROB VAN DER ZANDEN Watersportverbond gaat naar Bunnik AMSTERDAM (ANP) - Het Ko- ninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV) verhuist vol gend jaar naar een nieuw onderko men in Bunnik. In het daar nog te bouwen bondsbureau nemen naast het KNWV, dat de afgelopen jaren in Amsterdam zetelde, ook de handbal-, hockey-, korfbal- en bas- ketbalbond hun intrek.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15