TAD LEIDEN Katholieke school moet per 1 augustus sluiten Faillissement dreigt voor Van Diemen LEIDSCH Mè DAGBLAD Wethouder Tesselaar zoekt uitweg in conflict Vrouwenkerkplein Eigenaren van dure woningen hebben minder OGB betaald AFSCHEID VAN LEIDSCH DAGBLAD s ZATERDAG 28 JANUARI 1989 LEIDEN - De roomskatho- lieke basisschool Paus Jo hannes 23ste aan de Doni- zettilaan moet per 1 augus tus dicht. De staatssecreta ris van onderwijs heeft deze week het verzoek van de Stichting Katholiek Onder wijs om de enige rk-school in Leiden zuid-west open te houden, afgewezen. Omdat er te weinig leerlingen zijn (80 in plaats van de mini mumnorm van 125) en zich op 'redelijke' afstand een andere rk-school bevindt, kan de Paus Johannes- school volgens het ministe rie niet blijven bestaan. De ouders van de leerlingen zijn gisteren per brief op de hoogte ge steld. Bestuur en personeelsleden van de school beraden zich of zij te gen de beslissing beroep zullen aantekenen bij de Raad van State of anderszins zullen protesteren. Ouders steken vanmiddag al de koppen bij elkaar om zich op acties te bezinnen. De gelegenheid voor acties die de aanwezigheid van mi nister Deetman in Leiden maandag biedt - hij opent het Centrum voor niet-Westerse Studies van de Leid- se universiteit - zal zeker worden aangegrepen. Het bericht van sluiting is vol gens één van de ouders, mevrouw L. Volwater, bij de betrokkenen bijzonder hard aangekomen. "Van middag (gistermiddag, red.) bij de school stonden verschillende ou ders te snikken, de kinderen kwa men huilend naar buiten.' Dit kan echt niet, ze moeten er toch een klein beetje rekening mee houden dat mensen hun kinderen heel be wust op een roomskatholieke school willen doen. We moeten voor de school knokken". V erontwaardiging Verontwaardiging over de aange kondigde opheffing is er ook bij de Stichting Katholiek Onderwijs, die de negatieve beslissing gisteren te horen kreeg. Woordvoerder Heruer Burgerlijke Stand Overleden: P. Guijt, geb. 12 jan 1905, vrl. geh. gew. met J.C. Guijt; L.M. Hopmans, geb. 28 dec 1936, man; J.A. van Zanten, geb. 24 jan 1902, man; H. Wijkhuizen, geb. 21 mrt 1921, vrl. echtg. van A. Evers; J. Verboon, geb. 24okt 1915, man; W.P.H. de Jongh, geb. 22 apr 1921, man; P.E.J. Prins. geb. 30 nov 1934, man; J. de Jager, geb. 4 jun 1893, man; D. Huijgens, geb. 29 jan 1908, man; P. Ouds hoorn, geb. 30 nov 1930, man; A.G. Popeijus, geb. 20 okt 1910, vrl. geh. gew. met A. van Harskamp; G. Koetsier, geb. 16 apr 1912, vrl. echtg. van A. van Dorp; N. van Leeuwen, geb. 7 dec 1923, man; J.P. Duivenvoorden, geb. 23 mei 1915, man; M. Opdam, geb. 9 okt 1923, vrl. geh. gew. met A. van Zeist; A.J. Tieman, geb. 6 jan 1908, man; G. Meelker, geb. 3 jun 1917, man; H.J.W. van Soest, geb. 7 nov 1930, man; Z.C. Keus, geb. 4 jun 1924, man; A.M.C. Minster, geb. 26 okt 1988, vrl.; C.S. van Es, geb. 5 apr 1906, vrl. geh. gew. met T. Barendse; P. van der Neut, geb. 22 okt 1937, man; A. van der Hoogt, geb. 22 okt 1907, vrl. echtg. van H. Sliggers; C. Bronsgeest, geb. 26 aug 1900, vrl. geh. gew. met N. Glasbergen; J. Heijmans, geb. 26 dec 1920, vrl. geh. gew. met W.H.A. Hockx; C.C. Bonte, geb. 13 nov 1901, vrl.; C.J. Broeshart, geb. 4 nov 1933, Gehuwd: M.J.G. Bormans en J.A.M. Vink; J. de Vries en M.P.I. Ekens; C.J. Brenkman en M.L. Sassen. Geboren: Gideon, zv. W.H. van Es en A.B. Isaak; Corne lls, zv. C. van Duijn en J.W. van Duijn; Asmae, dv. M. Ouribi en J. Safsaf; Carola. dv. G. Kra nenburg en M.A. Bonneur; Masha Margaretha Helena, dv. H.C.J.M. van Vliet en N.T. Hoff; Christiaan Theodoor, zv. F.M. Helmerhorst en A.H.C. van Altena; Stephan Florian, zv. J.J. Zwaan en S.M. van Egmond; Christiaan An ton, zv. A. Siera en I. Bleiji; Daisy, dv. E.A.C. Vliet Vlieland en M.J. van Bohemen; Emilie Johanna, dv. G.G. Prast en M. van Schie LEIDEN - De woonlasten van eige naren van dure woningen zijn de afgelopen jaren in Leiden gedaald. Sinds 1982 zijn de eigenaren van huizen die nu meer dan 180.000 gul den waard zijn er minstens 7 pro cent of ruim 40 gulden op jaarbasis op vooruit gegaan. Dat komt door dat de som van onroerend-goedbe- lasting (OGB) en lozingsrecht voor deze huizenbezitters is gedaald. Daar tegenover staat dat bezit ters van goedkope woningen (60.000 tot 120.000 gulden) er fors op achteruit zijn gegaan. Zij beta len voor beide gemeentelijke belas tingen maar liefst 33 procent meer dan zeven jaar geleden. In geld uit gedrukt is dit een achteruitgang van circa 70 gulden. De bezitters van midden-klasse woningen heb ben hun lasten iets zien stijgen. De verbetering van de positie van de eigenaren van dure wonin- LEIDEN - Wethouder Tesse laar (volkshuisvesting) is niet van plan vaart te zetten achter de verkoop van het Vrouwenkerk plein aan projectontwikkelaar Bettings uit Amsterdam. Nu de fractie van Links Leiden zich fa liekant tegen verkoop van het plein heeft verklaard, zoekt Tes selaar 'naar een voor alle partijen aanvaardbare oplossing'. Zo wordt onder meer bekeken of er een ruil mogelijk is met gronden die Bettings in Leiden bezit. Door andere grond af te staan zou Bettings het plein kun nen verwerven. Tesselaar ver wacht binnen 'een paar maan den' een voorstel aan de gemeen teraad te kunnen doen. Hij sluit niet uit dat hij toch zal voorstel len het plein te verkopen wan neer alternatieven niet mogelijk zijn. De wethouder wil in ieder ge val nog voor zijn vertrek in 1990 de aanzet geven voor bebouwing van het plein met winkels en wo ningen. "Nu de omgeving zo is opgeknapt, ligt het Vrouwen- kerkplein er bij als een rotte plek. Er moet wat gebeuren. Daar bestaat tussen de partijen geen verschil van mening over". Probleem is volgens Tesselaar dat er geen gegadigden zijn ge vonden die het plein in erfpacht willen nemen om het vervolgens te exploiteren. Bettings - die al twee panden aan het plein bezit en daarom een sterke positie heeft - is momenteel de enige ge schikte kandidaat om het plein verder te ontwikkelen. Overi gens zei Tesselaar gisteravond dat het niet zo is dat de Amster damse projectontwikkelaar gi gantische bedragen op de exploi tatie van dit plein gaat verdie- Tesselaar toonde zich enigszins verbolgen over de uit spraken van fractievoorzitter Van Lint (Links Leiden) in de krant over een mogelijke ver koop van het plein. Hij zei 'ver.- baasd en geirriteerd' te zijn dat Van Lint over dit onderwerp de publiciteit heeft gezocht. Tesselaar; "De bezwaren van Links Leiden waren mij al be kend. Wethouder De la Mar had deze al eerder in het college meegdeeld". Op grond van deze mededeling was Tesselaar naar zijn zeggen al van plan andere oplossingen te zoeken. Advies provincie IJBC vergunning te verlenen LEIDEN - Ambtenaren van de pro vincie hebben GS geadviseerd een hinderwetvergunning te verlenen voor de vestiging van de Leidse Be- tonmortelcentrale op het Wernink- terrein. GS nemen hierover ver moedelijk binnen twee weken een beslissing. De precieze inhoud van de ver gunning is nog niet bekend. In gro te lijnen komt het er echter op neer dat de centrale geen overlast mag veroorzaken voor omwonenden van het terrein. Daarvoor moet dit jaar een zogenaamd zöneringsbe- sluit worden vastgesteld waarin is geregeld op welke afstand van de centrale welke geluid- en stofcon- centraties mogen bestaan. Er is reeds een onderzoek gehou den naar de gewenste zonering. Volgens een woordvoerder van de provincie heeft de directie van de LBC te kennen gegeven zich aan de resultaten van dit onderzoek te houden. "Het is aan het bedrijf om uit te maken op welke wijze ze dat willen doen", aldus deze woord voerder. Bij het positieve advies is er van uitgegaan dat de 'droge' centrale die nu aan de Zoeterwoudseweg staat, op het Werninkterrein wordt vervangen door een 'natte' centrale die aanzienlijk minder overlast geeft. Tegen de komst van de LBC naar het Werninkterrein werden vorig jaar 63 bezwaarschriften in gediend door omwonenden. Tekenen Beginnende tekenaars kunnen mee doen aan een cursus tekenen in buurt huis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan 5. De cursus begint maandag 30 januari om 20.00 uur en bestaat uit 18 lessen. De beginselen van de tekenkunst zullen aan de hand van theorie, materialenken- nis, technieken en veel praktijkoefenin gen worden bijgebracht. Opgeven kan tot en met 30 januari bij het buurthuis, te lefoon 313648. Lastenverhoging voor lagere inkomens gen komt door de invoering van het lozingsrecht in 1984. De hoogte van deze gemeentelijke heffing is in tegenstelling tot de OGB niet af hankelijk van de waarde van het huis en drukt relatief gezien zwaar der op goedkope woningen. De invoering van het lozings recht was noodzakelijk omdat de gemeente voor de heffing van de OGB volgens de regels van het rijk aan het plafond zat. Zou het lo zingsrecht niet zijn ingevoerd dan had de gemeente de belastingen voor alle bewoners moeten verho gen om de eigen inkomsten op peil te houden. Verschuiving Uit het onderzoek blijkt ook dat het de gemeente wel gelukt is om de positie van huurders van goed kopere huizen te verbeteren. De huurders van woningen van circa 60.000 gulden zijn er 12 procent of ruim 23 gulden op vooruit gegaan. De huurders van dure woningen (circa 180.000 gulden) gingen er het meeste op achteruit. Zij moesten 23 procent meer belasting voor hun huis betalen, een bedrag van circa 75 gulden. De cijfers zijn afkomstig uit een onderzoek van het PvdA-raadslid Beijen die op verzoek van zijn frac tie de verschuivingen in de woon lasten op een rijtje zette. De resul taten van zijn onderzoek zijn door de gemeente geverifieerd en juist bevonden. De fractie van de PvdA wil deze gegevens betrekken bij de komende discussie over de bezui nigingen en de vaststelling van de hoogte van de belastingen in 1990. Vermoedelijk wordt het door een wetswijziging volgend jaar moge lijk een ingrijpende verschuiving aan te brengen in de belastinghef fing in Leiden. Volgens een woord voerder van de PvdA ligt het dan voor de hand allereerst te kijken naar die groepen die de afgelopen jaren buiten schot zijn gebleven. Dat zou betekenen dat volgend jaar de eigenaren van dure woningen extra worden aangeslagen. Gemeenten mogen van het rijk geen inkomensafhankelijk belas tingbeleid voeren. De OGB is in fei te een verkapte vorm van inko mensbelasting omdat er van wordt uitgegaan dat de mensen die het meeste verdienen in de duurste huizen wonen. Uit het onderzoek kan worden afgeleid dat het de ge meente het in de koopsector niet is gelukt de hogere inkomens zwaar der te belasten dan de lagere inko- Staatssecretaris wijst verzoek af spreekt van 'gedraai met argumen ten' en een 'hoogst onbevredigen de gang van zaken'. "Uit prognoses blijkt dat het aantal leerlingen bin nen drie jaar tot 95 zal stijgen. Die cijfers zijn door het ministerie ge accepteerd. Maar we moesten wat betreft de aanwezigheid van een andere roomskatholieke basis school naar Voorschoten kijken, over de gemeentegrens dus. Als je die redenering doortrekt, kun je andersom Voorschoten ook als 'voedingsgebied' voor onze school beschouwen. Dan wordt de prog nose 105 leerlingen". "Die redenering accepteert het ministerie echter niet. We mogen dus wel naar de afstand met Voor schoten kijken als het gaat om de vraag of we moeten worden opge heven, maar over de gemeente grens kijken mag niet om te bepa len of we in stand kunnen blijven. Dat is tegenstrijdig, zeer onbevre digend en persoonlijk vind ik dat de staatssecretaris op deze manier zorgt dat ze altijd gelijk krijgt", al dus Heruer, volgens wie zowel de gemeente Leiden als de onderwijs inspectie destijds positief over het voortbestaan van de Johannes- school hebben geadviseerd. Goed bereikbaar Kinderen uit zuid-west zullen met het verdwijnen van de Johannes- school voor katholiek basisonder wijs de wijk uit moeten. De Noor derwereld in Voorschoten ligt, he melsbreed gemeten, 1300 meter verderop. Goed te doen, meent het ministerie. Heruer daarentegen: "Leiden zuid-west is natuurlijk heel wat anders dan Noord-Hof land in Voorschoten. De staatsse cretaris schrijft; de Noorderwereld is via een brug over het kanaal goed te bereiken per fiets, openbaar ver voer of te voet. Ten eerste denk ik niet dat ouders het zo prettig vin den om een kind van zeven jaar el ke dag met de fiets over de Chur- chilllaan te sturen. En ten tweede: als die bereikbaarheid zo goed is, begrijp ik niet waarom het volgens het ministerie zo onaannemelijk is dat kinderen uit Voorschoten naar onze school zouden komen. De re denering geldt kennelijk maar in één richting". Wat de verkeersveiligheid be treft ziet hij dezelfde problemen als kinderen naar de St. Josephschool aan de Oppenheimstraat of de Pa- cellischool aan de Damlaan, de an dere dichtstbijzijnde rk-scholen, moeten. "Het alternatief is anders alleen dat ouders hun kinderen naar een ander soort school doen. Het belang van alle betrokken ou ders en kinderen wordt niet in het oog gehouden". De Paus Johannes-school is in Leiden het derde roomskatholieke slachtoffer van de opheffingsope ratie van kleine basisscholen. Vo rig jaar moesten de St. Petrus- school aan de Lorentzkade en 't Waterhoen aan het Valkenpad de deuren sluiten omdat ze met het aantal leerlingen onder de mini mumnorm van 125 waren geko- NOORDWIJK Na 19 jaar directeur te zijn geweest van Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad, heeft G. Koopman (62) gistermiddag in Huis ter Duin in Noordwijk afscheid genomen van zijn relaties. Koopman wordt opgevolgd door G. Arnold (44), afkomstig van de Perscombinatie en het Ahold-concern. De meeste gemeenten in het verspreidingsgebied van het Leidsch!Alphens Dagblad werden gistermiddag verte genwoordigd door de betreffende burgemeester. De goede relaties met het bedrijfsleven werden onderstreept door de aanwezigheid van talrijke ondernemers en de WV's. Ook andere uitgevers uit de regio, onder wie Sijthoff, wa ren present. Omdat de uitgeversmaatschappij van het Leidsch!Alphens Dagblad, Nieuwsweek en de handelsdrukkerij een onderdeel zijn van Damiate Holding in Haarlem, waren van die zijde uiteraard veel vertegenwoordigers naar Noordwijk gekomen. Zo behoren onder meer Haarlems Dagblad, IJmuider Courant, de Typhoon in Zaandam en de Nieuwe Noordhollandse Courant in Purmerend tot het wijd vertakte Holding-netwerk. Ook de televisiepro- duktie-poot van Damiate, Cinevideo in Almere, was nadrukkelijk aanwezig. Op de foto converseren directeur Koopman en zijn vrouw met de Leidse wethouder Fase (rechts), (foto Jan Holvast) Als bedrijf wordt verplicht nu te verhuizen De provincie heeft nu echter plot seling haast gekregen omdat de stortplaats niet voor het eind van het jaar zal worden geopend, stelde de raadsman. Volgens hem is de aanbesteding voor de toegangsweg en de brug voor de stortplaats evenwel in maart en het einde van de overlast daarmee in zicht. Van Diemen heeft, stelde de raadsman, overigens ook niet stilgezeten en verschillende pogingen onderno men een ander bedrijfsterrein te vinden. Tot nu toe echter zonder resultaat. M. Bakker ontkende namens GS het bestaan van 'gedoog'- of andere afspraken tussen Van Diemen en de provincie. Over tolereren van het bedrijf zou volgens hem alleen heel vrijblijvend zijn gesproken. Gedogen zou, gezien de waar schijnlijk langlopende procedures rond de komst van de stortplaats, ook wel eens een zaak van heel lan ge adem worden, stelde hij. "De stortplaats is nog steeds niet meer dan een weiland. Ook als Van Die men wel een ander terrein vindt, en binnen de gemeente Leiden is dat er niet, heeft hij niet binnen een maand de benodigde afvalstoffen wetvergunning. Het zou een on rechtvaardige situatie zijn wanneer Van Diemen geen vergunning krijgt, nog twee jaar vrolijk verder kan gaan en de provincie geen en kele sanctie- of controlemeogelijk- heid heeft". Waarnemend voorzitter mr. J.M. Polak zei het belangrijk te vinden dat wordt uitgezocht of de afspraak met de provincie inderdaad be staat. Ook aan het contact tussen Van Diemen en de bewoners en het zoeken naar alternatieve locaties bleek hij de nodige waarde te hech ten en liet doorschemeren dat de partijen met honorering van het schorsingsverzoek rekening moe ten houden. Uitspraak maandag 30 januari. LEIDEN/DEN HAAG - Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland moeten het containerbedrijf van G.J.J. van Diemen op het terrein van de voormalige Leidse groente veiling tolereren totdat de regiona le stortplaats in het Doesgebied in Leiderdorp een feit is. Hierover zou vorig jaar met de provincie ook een afspraak zijn gemaakt. Wan neer Van Diemen wordt gedwon gen het terrein op korte termijn te ontruimen, gaat het bedrijf failliet en komen ten minste vijftien men sen op straat te staan. Dat betoogde Van 'Diemens raadsman mr. W. Sluiter gisteren bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Van Diemen heeft bij de afdeling een verzoek tot schorsing ingediend van het GS- besluit om zijn bedrijf de wacht aan te zeggen. Het containerbe drijf, dat geluid- en stofoverlast voor omwonenden veroorzaakt en niet over een afvalstoffenwetver gunning beschikt, is op 5 decem ber 1988 gesommeerd de activitei ten op het terrein binnen een maand af te bouwen en de opgesla gen afvalstoffen te verwijderen. Zou Van Diemen hieraan niet vol doen, dan volgt politiedwang. Tegen dit besluit van GS heeft Van Diemen arob-beroep ingesteld (hoorzitting op 15 februari), maar de provincie wil de uitkomst daar van niet afwachten. Met het indie nen van een schorsingsverzoek hoopt Van Diemen uitstel van ont ruiming te krijgen tot na de behan deling van het beroep. Woonwijk Het bedrijf, dat bouw- en sloopaf val inzamelt, sorteert en overslaat, heeft zich in 1976 zonder vergun ning op het terrein van de groente veiling gevestigd. De gemeente kwam pas enkele jaren later op de hoogte van het bestaan van het be drijf na herhaalde klachten van Het bedrijf Van Diemen dreigt fail omwonenden over geluid- en stof overlast. De provincie weigerde Van Diemen een afvalstoffenwet vergunning omdat men een derge lijk bedrijf niet in een woonwijk vindt thuishoren en er geen af doende voorzieningen tegen de overlast konden worden genomen. De afdeling geschillen van be stuur van de Raad van State, waar Van Diemen na de afwijzing zijn gelijk probeerde te halen, stelde zich .achter de provincie op. De ge meente Leiden heeft Van Diemen overigens nog een plek op het be drijfsterrein De Hallen aangebo- et te gaan indien het op korte termijn den, maar dat sloeg de firmant om financiële redenen af. Gezien de geregelde klachten over overlast vinden GS het nood zakelijk dat Van Diemen na tien jaar van het veilingterrein ver dwijnt en hebben hem in decem ber nog een maand de tijd gegeven. Volgens mr. Sluiter is dat niet te recht. Met een ambtenaar van de provincie zou zijn afgesproken dat het bedrijf in principe mocht blij ven tot de nieuwe regionale stort plaats in het Leiderdorpse Doesge bied zou worden geopend, toen nog gepland in februari van dit jaar. oet Verhuizen. (foto Jan Holvast) "Die stortplaats maakt recht streekse afvoer van bouw- en sloopafval mogelijk zonder dat het afval hoeft te worden overgesla gen. Het sorteren zou dan bij de stortplaats kunnen gebeuren door de exploitant van de puinbreekin- stallatie", aldus Sluiter. De firma heeft op haar beurt op het veiling terrein het werken met de mobiele kraan beperkt tot een bepaald ge deelte van de dag en de stofoverlast trachten in te dammen. "Twee om wonenden van het bedrijf heb ik in kennis gesteld van die afspraak en zij konden zich daarmee vereni gen". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9