Arafat dringt aan op erkenning PLO China blij met bezoek Amerikaanse president Bush 'EG moet rol spelen in vredesgesprek' Kinderen in Ecuador zijn belangrijk 'exportprodukt' Krant Israël: ontmoeting Palestijn en adviseur Rabin Zuidafrika begint met vertrek leger uit Namibia Ambassades sluiten post in Kabul Britse regering: IRA-documentaire onjuist ZATERDAG 28 JANUARI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 MADRID/JERUZALEM (Rtr/UPI/AFP/DPA) - PLO-leider Arafat heeft gisteren voor het eerst officiële besprekingen gevoerd met de Europese Gemeenschap. In Madrid had hij een gesprek met.de ministers van buitenlandse zaken van Spanje, Frankrijk en Grieken land. Hij werd daarna ontvangen door koning Juan Carlos, een eer die normaal is wegge- gelegd voor staatshoofden. Volgens diplomaten in Madrid heeft Arafat erop aangedrongen dat de EG zich sterker maakt voor een internationale vredesconferen tie over het Midden-Oosten. Te vens vroeg hij de ministers, net als de voorgaande avond de Spaanse premier, Felipe Gonzalez, om in formele erkenning van de PLO door de Gemeenschap. De EG vormde in december 1988 een 'trojka' (bestaande uit de drie ministers van buitenlandse zaken van de huidige, de vorige en de ko mende EG-voorzitter) om te probe ren een actievere rol in het vredes proces in het Midden-Ooeten te verkrijgen. Aanleiding was de PLO-beslissing om een eigen onaf hankelijke staat uit te roepen en Is raël te erkennen. Volgens de Franse bewindsman, Roland Dumas, was het onderhoud met Arafat "vruchtbaar en nuttig", maar hij wees erop dat de EG niet van plan is vrede te bevorderen-ten koste van de veiligheid van Israël. Ondanks een hartstochtelijk pleidooi voor een internationale vredesconferentie erkende Arafat dat zo'n bijeenkomst meer voorbe reiding vergt, aldus Dumas. Zijn Spaanse collega, Francisco Fernandez Ordonez die de huidige EG-voozitter is, zei dat de kwestie van de erkenning van de PLO ver moedelijk zal worden besproken tijdens een bijeenkomst van de mi nisters van buitenlandse zaken op 14 februari in Madrid. Tot nu toe heeft geen van de 12 EG-lidstaten de staat Palestina erkend. Indivi duele erkenning zou de gemeen schap verdelen. Intussen liet Israël weten de be sprekingen in Madrid ten zeerste te betreuren. Dewoordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken, Daniel Shek, waarschuwde dat de EG op deze manier geweld aanmoedigt. Volgens hem hebben leidende PLO-figuren, ondanks verzoenende woorden in de rich ting van het Westen, meermalen duidelijk te kennén gegeven dat zij Israël niet hebben erkend en het geweld niet hebben afgezworen. QUITO (IPS) Jaarlijks verdwij nen honderden kinderen in Ecua dor spoorloos. De meësten van hen zijn bestemd voor 'de export'. Goed georganiseerde bendes ro ven de kinderen van vooral arme ouders. Malafide advocaten en ver moedelijk ook overheidsbeambten zorgen voor valse papieren en transport over de grens. Voor nog geen vijfduizend dollar (tiendui zend gulden) kun je al een kind ko pen. Uit politieonderzoek blijkt dat de 'klanten' onder andere uit Noor wegen en Groot Brittannië komen. Overigens handelen deze nieuwe ouders niet altijd te kwader trouw, want adoptieregelingen in Ecua dor zijn zo ruim, dat heel wat kin deren schijnbaar legaal worden ge adopteerd. Rovers geven de gesto len kinderen brutaalweg aan als hun eigen kinderen en doen daarna afstand van de ouderlijke macht. Reden voor de staatssecretaris van sociaal welzijn, Elsa Maria Cas tro, onmiddellijke opschorting van de huidige adoptieregeling te be- pleiten. "De wettelijke instrumen ten om kinderen tegen adoptie te beschermen voldoen niet", aldus Castro, die ook vindt dat er stren gere straffen moeten worden ge steld op handel in kinderen. Jaar lijks worden 200 kinderen via offi ciële kanalen geadopteerd, hoeveel daarvan in feite zijn gestolen, valt nauwelijks te achterhalen. Castro, die voorzitter is van de nationale raad voor minderjarigen, wordt in haar kritiek bijgevallen door haar hoogste baas, minister Raul Baca. Baca heeft het ministe rie van buitenlandse zaken ge vraagd na te gaan waar door bui tenlandse ouders geadopteerde kinderen zijn gebleven.#Mocht la ter blijken dat de adoptie illegaal is geweest, kan het kind tenminste teruggevraagd worden, aldus Ba- De regering van Noorwegen is al gealarmeerd door de berichten. Adoptie uit Ecuador is onmiddell- lijk stopgezet in afwachting van een onderzoek naar families die in de afgelopen tien jaar kinderen uit Ecuador habben gehaald. De da ders verkeren in de hoogste krin gen met uitstekende connecties, zo bleek onlangs. Een paar dagen geleden werden negen kinderen bevrijd uit een 'kinderstal' in de hoofdstad Quito. Ze waren bestemd voor echtparen in Noorwegen en Groot Brittannië. De leiding van de hele operatie bleek te rusten in de handen van ex-politierechter en 'respectabele' jurist Carlos Moncayo. Alle kinderen waren afkomstig van arme ouders. "Het is te gevaar lijk om een kind van rijke ouders te stelen, maar arme mensen durven toch nauwelijks naar de politie te gaan", vertelde een van de gearres teerde kinderrovers. Een van de gearresteerde vrou wen vertelde dat ze samen met haar vriendinnen de markten in en rond Quito afstroopte op zoek'naar kinderen die even uit het oog wa ren. Per kind kreeg ze bij afleve ring 10.000 sucres, ongeveer veer tig gulden. Voor het honderdvou dige van dit bedrag werden dé kin deren vervolgens naar het buiten land verkocht. Gevraagd naar het waarom van haar daden legt de die vegge uit dat man haar verlaten heeft en dat ze geen geld heeft..om haar drie eigen kinderen te eten te geven. JERUZALEM (AP) - Een advi seur van de Israëlische minister van defensie, Rabin, heeft in het geheim ontmoetingen gehad met een gevangen Palestijnse leider. Hierover werd bericht in de Is- raëlische krant Maariv. Intussen kwamen Israëlische vredesacti visten gisteren in een tentdorp in de Negev-woéstijn samen om te protesteren tegen het gevangen zetten van Palestijnen zonder vorm van proces. Volgens het dagblad Maariv ging het gesprek over nieuwe po- litieke openingen om de rust in de bezette gebieden te doen te rugkeren. De berichten over ont moetingen tussen Rabins mede werker Goren en al-Husseini, de belangrijkste v.an de PLO-gezin- de leiders in de bezette gebieden, zou zijn doorgegeven aan PLO- leiders elders in de wereld. Indien de ontmoetingen wer kelijk hebben plaatsgehad bete kent dat een wijziging in het be leid van Israël, dat tot nu toe halsstarrig is blijven vasthouden aan het dogma dat de PLO ee. terroristische organisatie is waar nooit mee zal worden onderhan deld. Husseini komt morgen vrij uit de Kfar Yonah gevangenis in centraal-Israël. De afgelopen 21 maanden heeft hij voor het grootste deel in de gevangenis doorgebracht, ondermeer be schuldigd van betrokkenheid bij de organisatie van de opstand in de bezette gebieden. Woordvoerder Haber van het ministerie van defensie wilde geen commentaar geven op de beweerde geheime ontmoetin gen, en een medewerker van Husseini, Fuad Al-Aref, zei dat deze de geruchten over verken nende besprekingen met Israëli sche functionarissen tegenover hem had ontkend. Het tent-dorp dat de vredes groep '21th Year' in de Negev heeft opgezet naast de Ketziot gevangenis, heeft met een drie daags programma van toespra ken, toneelvoorstellingen en de monstraties tegen het detentie- beleid van de regering een groot aantal vredesactivisten aange trokken. De tweede man in het opper bevel van het Israëlische leger, Ehud Barak, heeft eerder deze week bekendgemaakt dat onge veer 1.100 van de 5.600 Palestijn se gevangenen in Israël vastzit ten onder 'administratief arrest', dat een half jaar detentie zonder vorm van proces mogelijk maakt. De meeste van de 'admi nistratieve' gedetineerden zou-' den in Ketziot vastzitten. Intussen heeft minister van wetenschap, Weizman, in een vraaggesprek met de Jerusalem Post gezegd dat het tijd werd dat premier Shamir "het taboe op heft" op gesprekken met de PLO. "Je kunt de andere partij niet vertellen wie zij als hun ver tegenwoordiger moeten kiezen", zei Weizman. "Vandaag is de PLO de enige partij die kan leve ren wat zij belooft in de bezette gebieden, die een einde kan ma ken aan de rellen", zei de minis ter. t distributiecentrum in de hoofdstad van Afghanistan, Kabul, werd deze week graan verzameld om via een Sovjètluchtbrug naar gebieden te vervoeren waar inmiddels een nijpend voedselgebrek is ontstaan, (foto anp) PARIJS/LONDEN (AP) - De Franse ambassade in Afghanistan zal voorlopig worden gesloten. Dat heeft het ministerie van buiten landse zaken in Parijs gisteren be kend gemaakt. Verwacht wordt dat die stap, die eerder al was genomen door Groot Brittannië en West- duitsland, nu door-alle andere EG- landen zal worden gevolgd. In een verklaring van het minis terie van buitenlandse zaken in Londen stond dat de beslissing werd genomen vanwege "de ver slechterende veiligheidssituatie" daar. Een dag tevoren had de rege ring in Londen de Britse staatsbur gers in Afghanistan al aangeraden het land zo spoedig mogelijk te ver laten. De VS en Japan namen mid den deze week het besluit hun am bassades in Kabul te ontruimen. Op verschillende fronten is poli tiek overleg gaande om te voorko men dat de aftocht van de Russi sche troepen uit Afghanistan leidt tot een nieuwe ronde in de burger oorlog in dat land. Sovjetminister van buitenlandse zaken Sjevarnad- ze gaat op 4 februari naar Pakistan, van waaruit het Afghaanse verzet grotendeels opereert, voor bespre kingen met de Pakistaanse rege ring. Ook de VN zijn bezig met een nieuw diplomatiek offensief om te beletten dat de burgeroorlog na de naderende vertrekdatum van de Sovjettroepen ontaardt in een bloedbad. VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar is door president Najib van Afghanistan uitgeno digd voor overleg om op de valreep een vreedzame oplossing uit te werken. De speciale VN-afgezant voor Af ghanistan Cordovez zal de komen de dagen eveneens het uiterste doen om het Afghaanse verzet en het pro-Moskou-bewind in Kabul nader tot elkaar te brengen. Be langrijkste doel van het overleg is de instemming te krijgen van alle Afghaanse partijen met de vor ming van een interim-regering op brede basis. Ondertussen is de toestand in Af ghanistan zelf volgens VN- en Wes terse diplomaten snel aan het ver slechteren. De VN-diplomaten zeg gen dat er dringend behoefte is aan voedsel en brandstof, wil men ram pen voorkomen. De Sovjetunie heeft een voedselluchtbrug naar Kabul georganiseerd, maar waar nemers noemen de situatie uiterst kritiek en voorspellen een bloed bad na het vertrek van de Russen. JOHANNESBURG - Zuidafrika heeft een begin gemaakt met de of ficiële terugtrekking van zijn troe pen uit Namibia. Dat heeft de op perbevelhebber van het Zuidafri- kaanse leger, generaal Jannie Gel- denhuys, gisteren in Pretoria be kendgemaakt. Geldenhuys weigerde om veilig heidsredenen te zeggen hoeveel Zuidafrikaanse soldaten er zich op dit moment in de voormalige Duit se kolonie Zuidwest-Afrika bevin den, maar volgens waarnemers moeten het er meer dan 50.000 zijn. De troepen zullen, aldus de Zuid afrikaanse opperbevelhebber, ge leidelijk aan van het noorden van het land naar het zuiden worden te ruggetrokken en het hele terug trekkingsproces zal ongeveer tien maanden in beslag nemen. Het vertrek van de Zuidafrikaan se troepen valt nagenoeg samen met dat van de ruim 50.000 Cu baanse soldaten uit het buurland Angola. De eerste 2500 Cubanen zijn inmiddels in hun geboorteland teruggekeerd. Het verdrag tussen Angola, Zuidafrika en Cuba over het vertrek van de Cubanen uit An gola en dat van de Zuidafrikaners uit Namibia, werd op 22 december van het vorig jaar van kracht. De Cubanen mogen er uiteinde lijk drie jaar over doen om hun troepen gefaseerd uit Angola terug te trekken, maar het tempo voor de terugtrekking van de Zuidafrika ners ligt veel hoger. Volgens gene raal Geldenhuys zal het grootste deel van het Zuidafrikaanse bezet tingsleger in Namibia al weg zijn, voordat op 1 april aanstaande een begin wordt gemaakt met de im plementering van VN-resolutie 435 over de onafhankelijkheid van Na mibia. Half juni mogen er nog slechts REDMIDDEL - De Amerikaanse rechter Gesell heeft verklaard dat hij eventueel "als'laatste redmid del" Reagan en Bush zal dagvaar den als getuigen in het komende proces tegen Oliver North, een van de sleutelfiguren in het Irangate- schandaal. De advocaten van Nor th meenden dat de rechter daartoe geen bevoegdheid had. Burgerrechten Een burgerrechten-catalogus en toenadering tussen het socialisti sche en kapitalistische systeem staan' centraal in het programma van de Russische geleerde Sachar- ov voor de verkiezingen voor het Congres van Volksafgevaardigden. Angola De burgeroorlog tussen de Angoler se regering en de verzetsbeweging Unita duurt onverminderd voort en bij gevechten de afgelopen we ken tegen de 200 mensen gesneu veld. Daarnaast zouden ruim 100 krijgsgevangenen zijn bevrijd die in handen waren van de Unita. Zelfverbranding De Tsjechoslowaakse politie heeft een man gearresteerd die zich van daag in Praag, net als Jan Palach in 1969, in brand wilde steken, zo be richtte gisteren het officiële pers bureau CTK. Palach stak zichzelf op 15 januari 1969 in brand uit pro test tegen de inval van de Sovjet troepen in Tsjechoslowakije in au gustus 1968. Japan Japanse functionarissen hebben gisteren kritisch gereageerd op uit latingen van de nieuwe Ameri kaanse minister van defensie, John Tower, die heeft gezegd dat Japan onder druk moet worden gezet om meer uit te geven aan zijn defensie. Towers opmerkingen zullen onge twijfeld ervoor zorgen dat de kwes tie van de Japanse bijdrage in de defensielasten aan de orde zal ko men als de Japanse pemier Takes- hita vnlffpndp week naar Washing- Definitieve datum voor gesprek Polen WARSCHAU - Leiders van het verboden Poolse vakverbond Soli dariteit en hoge regeringsfunctio narissen hebben gisteravond afge sproken op 6 februari te beginnen met het ronde-tafeloverleg over po litieke en economische vrijheid en over de toekomst van het verboden vakverbond. Walesa en andere lei ders van de vakbond keerden na bijna twaalf uur overleg met de re geringsdelegatie per bus terug. LONDEN (AP) - De regering- Thatcher blijft erbij dat een televi siedocumentaire rond de drie on gewapende IRA-leden die verle den jaar in de Britse kolonie Gi braltar door een speciale comman-, do-eenheid werden doodgescho ten, de waarheid geweld aandeed. Eerder had een onafhankelijke on- derzoekscommisssie geconclu deerd dat de documentaire volle dig 'evenwichtig, eerlijk en onpar tijdig' was. De Britse regering houdt staande dat de zeven weken na de schiet partij uitgezonden documentaire 'Death on the Rock' ernstige jour nalistieke tekortkomingen ver toonde. De diensten van premier Thatcher, buitenlandse zaken en defensie zeiden donderdagavond laat in een gezamenlijke verklaring dat "het programma vele ernstige en schadelijke onnauwkeurighe den bevatte. In een aantal belang- rijkè details heeft het programma gefaald de waarheid te achterha len, de feiten te verhelderen en het bewijsmateriaal onpartijdig naar voren te brengen". Thames Television, de produ cent van de documentaire 'Death on the Rock', had opdracht gege ven tot een onafhankelijk onder zoek nadat de autoriteiten tever geefs hadden gepoogd uitzending van het bewuste programma te la ten verbieden. De documentaire suggereerde dat twee van de drie IRA-leden werden doodgeschoten, terwijl zij te kennen gaven zich te willen overgeven. Volgens de regering waren de IRA-leden bezig met de voorbereiding van een autobom aanslag, wat door het IRA ten dele werd bevestigd met de mededeling dat het drietal 'op een actieve mis sie' was. Maar het feit dat zij onge wapend waren en aanvankelijk geen spoor van een bom werd ge vonden gaf velen aanleiding tot het oordeel dat de Britse veiligheids dienst zijn boekje te buiten was ge gaan in de strijd tegen het IRA. Na een gerechtelijk onderzoek in Gibraltar kwam een jury met ne gen tegen twee stemmen tot de conclusie dat de Britse troepen geen blaam trof bij het doden van de drie iRA-militanten Mairead Farrell (31), Daniel McCann (30) en Sean Savage (24). Amnesty Inter national had een gerechtelijk on derzoek verlangd in deze kwestie. De controverse over de IRA-do- cumentaire is symptomatisch voor de vertroebelde betrekkingen tus sen de regering-Thatcher en televi siejournalisten. Sinds zij in 1979 het roer overnam, heeft de premier al meermaals kritiek geuit op pro gramma's die haar ontstemd had den. In 1982 verklaarde zij dat de televisieverslaggeving over de oor log op de Falkland-eilanden al te veel aandacht gaf aan het gezichts punt van Argentinië. De verdedigers van de vrije me ningsuiting zien de officiële kritiek op de documentaire als onderdeel van een ruimere regeringscampag ne tegen de persvrijheid. 12.000 Zuidafrikaanse soldaten in Namibia zijn en op 1 november, de dag waarop verkiezingen onder su pervisie van de VN zijn vastge steld, moet dit aantal zijn terugge bracht tot 1500 man. Het eventuele machtsvacuüm dat gedurende de ze periode kan ontstaan, moet wor den opgevuld door ruim 4000 sol daten van de VN-vredesmacht. Zuidafrika zal geen versterkin gen sturen naar de Zuidafrikaanse enclave Walvisbaai bij de Namibi- sche hoofdstad Windhoek, aldus Geldenhuys. Hoewel de Namibi- sche onafhankelijksbeweging SWAPO steeds heeft verklaard dat Zuidarika geen recht heeft op deze enclave, wordt erover in het vre desverdrag geen woord gerept. Het is onbekend hoeveel soldaten Zuidafrika op dit moment in Wal visbaai heeft gestationeerd. België en Zaïre gaan met elkaar om de tafel zitten KINSHASA (Rtr/AFP) - De span ningen tussen België en Zaïre zijn verminderd. Dat hebben westerse diplomaten gisteren geconstateerd naar aanleiding van het bezoek van de Belgische minister van buiten landse zaken, Leo Tindemans, aan de Zaïrese hoofdstad Kinshasa. Tindemans sprak op zijn drie daagse bezoek met president Mo butu Sese Seko en premier Kengo Wa Dondo. Gisteren vertrok hij huiswaarts om het Belgische kabi net verslag uit te brengen. Tinde mans zei voor zijn vertrek dat op korte termijn deskundigen uit bei de landen bijeenkomen om de weg vrij te maken voor een minister conferentie. Ook zullen er in april nog besprekingen plaatsvinden. Beide partijen waren het nu al eens geworden over de gespreksonder werpen die dan aan de orde moeten komen. Dit was het tweede bezoek bin nen twee maanden van Tindemans nadat de betrekkingen tussen bei de landen verstoord waren geraakt. De Belgische pers beschuldigde Mobuto ervan Belgische financiële steun voor zichzelf te hebben ge houden. Zaïre maakte daarop een einde aap twee samenwerkingsver dragen en staakte de terugbetaling van een schuld van 2,5 miljard gul den. SOMOZA - De autoriteiten in Ar gentinië hebben de 47-jarige Enri que Gorriaran Merlo geïdentifi ceerd als de .vermoedelijke lei dei van de overval op de legerbasis La Tablada bij Buenos Aires. De vroe gere stadsguerrillero wist echter te ontkomen tijdens de belegering van de kazerne door leger en poli tie. Gorriaran Merlo is ook in ver band gebracht met de moord op de afgezette Nicaraguaanse dictatoi Anastasio Somoza in 1980 in Para guay. PEKING - In Peking is het in Washington aangekondigde be zoek van president Bush aan China met instemming begroet. De nieu we Amerikaanse president wordt 25 februari in Peking verwacht voor tweedaagse besprekingen met Deng Xiaoping en andere Chi nese leiders. door Bob Mantiri Veelbetekenend is, dat de trip van Bush kort na het historische gezoek van de Russische minister van buitenlandse zaken aan Pe king komt. Ook vindt het plaats voor de topontmoeting tussen de Russische president Gorbatsjov en China's sterke man Deng Xiaoping in het voorjaar. Chinese kringen wijzen op de goede contacten tussen Bush en de Chinese leiders. De nieuwe Ameri kaanse president, zo wordt gezegd, is geen onbekende in Peking. Bush vertegenwoordigde midden jaren zeventig de VS in Peking, voordat de diplomatieke betrekkingen tus sen de VS en de Chinese volksre publiek werden genormaliseerd. Hii is er ook twee keer geweest als wezen op de economische, techno logische en wetenschappelijke sa menwerking tussen de VS en Chi na, die de laatste jaren zijn verste vigd. De VS is op het ogenblik China's grootste handelspartner en de be langrijkste investeerder. In de VS studeren nu 30.000 Chinese studen ten en er is zelfs een militaire sa- menwerkig in de vorm van uitwis selingsprogramma's van officie ren. Sinds het bezoek van presi dent Nixon in 1972 hebben de be trekkingen zich verdiept. Het nieuws van het voorgeno men bezoek van de nieuwe Ameri kaanse president komt op een mo ment dat in Peking de komst is be kendgemaakt van de Russische minister van buitenlandse zaken, Sjeverdnadze. Hij wordt 2 februari in Peking verwacht om de histori sche topontmoeting voor te berei den van president Gorbatsjov en China's sterke man Deng Xiao ping. Het zal voor het eerst zijn sinds 32 jaar, dat een Russische mi nister weer voet zet op Chinese bo dem. De langdurige bittere ideologi sche strijd hebben de betrekkin gen tussen de twee landen vertroe beld. De komende topontmoeting tussen Deng en Gorbatsjov in Pe- worden gehouden, moet het begin inluiden van de normalisatie van de relaties tussen de twee commu nistische grootmachten. Een definitieve datum zal wor den vastgesteld tijdens de bespre kingen tussen Sjeverdnadze en zijn Chinese collega Qian Qichien, die afgelopen deoember een historisch bezoek bracht aan Moskou. China vastbesloten om de betrek kingen met Moskou te normalise ren, ongeacht de uitslag van de be sprekingen over Kampuchea. Pe king heeft intussen tijdens onder handelingen met de Vietnamese onderminister van buitenlandse zaken, Dinh Nho Liem, anderhalve week geleden, al vergaande con- cessies gedaan. Zo heeft het onder meer beloofd om de steun aan de Rode Khmers af te bouwen, paral lel aan de terugtrekking van de Vietnamese troepen. De Vietnamese bezetting van Kampuchea was het laatste obsta kel die de normalisatie van de be trekkingen in de weg stond. Afgha nistan en de Russische troepen concentratie aan de Chinese grens waren de twee anderen, maar die problemen zijn volgens China in middels opgelost. Aziatische diplomaten geloven, dat het plotselinge bezoek van Bush aan China en Zuidkorea, wel licht het begin is van een nieuw Amerikaans beleid voor de de lan den in de Stille Oceaan en Azië. De buitenlandse politiek in de nada gen van Reagans periode oriënteer de zich meer en meer op die lan den. De Amerikaanse commerciële alsmede veiligheidsbelangen ver schuiven zich steeds meer van Eu- Bush zou dat met zijn reis naar Japan, China en Zuidkorea willen onderstrepen. Zijn reis naar Pe king, vlak voor de topontmoeting tussen Deng en Gorbatsjov in Pe king, zou ook bedoeld zijn om Mos kou te wijzen op de warme en in tensieve betrekkingen die tussen Washington en China al jaren be staan. Het wordt voorts gezien als een antwoord op het diplomatiek offensief van Gorbatsjov ten aan zien van Azië en de landen in de Stille Oceaan. Gorbatsjov heeft bij twee gele genheden, tijdens een rede in Wla- diwostok en in Krasnoyarsk, dui delijk laten blijken dat de Sovjetu nie niet alleen strategische en eco nomische belangen heeft in het westen, maar ook in het Verre Oos ten en in het gebied rond de Stille Oceaan. De Sovjetunie probeert vooral de zogenaamde economische tijgers in Azië zoals Zuidkorea, Taiwan, Hongkong en Singapore, alsmede Japan, te interesseren voor investe ringen in Siberië. Op de Filippij nen speelt Moskou in op het con flict tussen de VS en Manila over de toekomst van Amerikaanse mi litaire bases, de grootste buiten Amerika. Bush tijdens zijn besprekingen met de Deng Xiaoping op 25 febru ari de wapenleveranties aan het Midden Oosten, waarover wrijvin gen zijn geweest tussen de twee landen, zal aankaarten. Een ander belangrijk onderwerp waarover de twee leiders van gedachten zullen wisselen is de kwestie Kampuchea. Onder president Reagan heeft de Amerikaanse regering nauwelijks diplomatieke initiatieven ont plooid ten aanzien van de Vietna mese bezetting van Kampuchea. Een actievere beleid binnenkort wordt niet uitgesloten, nu de zes landen van de Associatie van Zuid- oostaziatische staten (Thailand, Malaysia, Singapore, Indonesië, Brunei en de Filipijnen) de VS, als ook de Sovjetunie, China en Japan, hebben uitgenodigd om deel te ne men aan de tweede ronde van het informele overleg over Kam puchea, dat van 19 tot 21 februari in

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5