Daling aantal opnamen in ziekenhuizen Korthals Altes overtuigt Kamer 'Controle is niet waterdicht' Zwarte dag voor iedereen Interesse voor emigratie naar Nieuw Zeeland groot Drugsverslaafden gebruiken veel kalmeringsmiddelen tom westen kapsalon ZATERDAG 28 JANUARI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Ook verblijfsduur patiënten neemt af UTRECHT (ANP) - Het aantal verpleegdagen in de Neder landse ziekenhuizen is vorig jaar met 500.000 gedaald tot 16,9 miljoen. Ook de gemiddelde verblijfsduur van de pa tiënten daalde van 11,5 naar 11,2 dagen, zo blijkt uit giste ren bekend geworden voorlopige cijfers van de SIG, de Stichting Informatiecentrum voor de Gezondheidszorg. De dalende tendens is al een aantal jaren te bespeuren en is ondermeer te danken aan een verschuiving van behandelingen in het zieken huis naar meer ambulante zorg in dagverpleging of polikliniek. Het aantal ziekenhuisopnamen daalde vorig jaar met 6.000. Sinds '84 daalde het aantal ver pleegdagen met 2,3 miljoen en het aantal ziekenhuisopnamen met 60.000 (tot 1,51 miljoen). De gemid delde verpleegduur werd in die pe riode bekort met precies een dag (van 12,2 naar 11,2 dagen), zo blijkt uit de cijfers van de SIG. Onderzoeker dr. D. Hoogen doorn vindt de dalende tendens in verpleegdagen en verpleegduur des te opmerkelijker, omdat in de ziekenhuizen relatief steeds zwaar dere gevallen worden opgenomen. Kleinere ingrepen worden steeds meer poliklinisch verricht en die patiënten komen dus niet meer in een ziekenhuisbed terecht. Ook is de voortgaande daling op merkelijk gezien de toenemende vergrijzing van de bevolking en dus ook van het patiëntenbestand. In '87 bijvoorbeeld kwam 40,3 pro cent van de verpleegdagen in zie kenhuizen 'voor rekening' van pa tiënten van 65 jaar en ouder. Ondanks die vergrijzing daalde bijvoorbeeld de gemiddelde ver pleegduur in de jaren 1967 tot 1987 met 36 procent en als men de leef tijdsopbouw incalculeert zelfs met 44 procent, aldus Hoogendoorn in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Het aantal verpleegdagen daalde tussen 1982 en 1987 (leeftijdsop- Binnenland kort Studiebeurs Ongeveer 9000 stu'denten en mid delbare scholieren krijgen geen studiebeurs meer. Zij hebben niet gereageerd op een laatste verzoek van de Informatiseringsbank (de vroegere dienst studiefinancie ring) in Groningen om aan te tonen dat zij dit en vorig studiejaar bij een school, universiteit of hogeschool stonden ingeschreven. Achtdui zend andere studenten deden dat wel. Dit heeft de Informatiserings bank gisteren meegedeeld. Matthias Rust Matthias Rust, de Duitse jongen die in 1987 de aandacht van de we reld trok door met zijn sportvlieg tuigje op het Rode Plein in Moskou te landen, komt op. bezoek in Ne derland. Op uitnodiging van de Stichting Verenigde Internationa le Samenwerking (VIS) geeft Rust op vrijdag 17 februari een lezing in Zaandam. Geldtransport Geldtransporten binnen de be bouwde kom van Lelystad krijgen een politie-escorte. De politie is hiertoe overgegaan na een verzoek van de transportbedrijven, zo is gisteren bekendgemaakt. In een tijdsbestek van twee weken zijn de geldtransportbedrijven tweemaal met een gewelddadige overval ge confronteerd. Daarbij was één do de te betreuren. Drie mensen raak ten gewond van wie twee ernstig. Huren Voor de huur van nieuwe wonin gen met een huurprijs boven 750 gulden is per 1 juli het zogenoemde puntenstelsel niet meer van kracht. Om te bepalen of de huurprijs rede lijk is zal de huurcommissie uit gaan van de marktwaarde van de woning. De maximale huur per jaar wordt dan 8,7 procent van de marktwaarde. Dat heeft het kabi net gisteren besloten. Brandstichting De 33-jarige Bussumer, die in de nacht van 4 op 5 oktober vorig jaar brand stichtte in de Bussumse Vi- tuskerk, is gistermiddag door de Amsterdamse rechtbank veroor deeld tot zestien maanden gevan genisstraf en acht maanden behan deling in een psychiatrische kli niek. Tegen de man was drie jaar geëist, waarvan een jaar voorwaar delijk met als bijzondere voorwaar de opname in een psychiatrische inrichting. Kinderopvang Betaald ouderschapsverlof en een goed netwerk van kinderopvang moeten voor de Partij van de Ar beid de inzet zijn van de komende verkiezingen. Dat zei de scheiden de voorzitter van de Rooie Vrou- AMSTERDAM - "Toen we er door de KRO over werden aange sproken, zijn we natuurlijk bij ons zelf nagegaan of het mogelijk is dat iemand hier lichaamsdelen mee neemt. En ik moet eerlijk zeggen, een volledig waterdichte controle daarop is haast niet mogelijk. Toch lijkt het me onwaarschijnlijk dat dat hier gebeurd is". door Runa Hellinga Als directeur van het anatomisch laboratorium van het Amsterdam se VU-ziekenhuis vindt dr. A.H.M. Lohman de berichten over handel in mensenhoofden en de mogelijke betrokkenheid van academische ziekenhuizen daarbij hoogst onple zierig. Toch verheelt de hoogleraar anatomie niet dat de zaak hem min der schokt dan de meeste buiten staanders, en dat is ook wel te be grijpen van een man die van het snijden in dode lichamen zijn vak heeft gemaakt. Gisteren meldde de KRO-actua- liteitenrubriek Brandpunt dat in Amsterdam op beperkte schaal handel in menselijke lichaamsde- Hoogleraar anatomie over handel in lichaamsdelen ovens in. Dat gebeurt zo'n vier keer per jaar. Als we de lijken niet meer nodig hebben, worden die ook ver brand, hoewel een begrafenis ook mogelijk is als de familie dat echt wil". len plaatsvindt. Hoeveel lijken er jaarlijks in anatomische laborato ria worden gebruikt, is niet precies bekend. Wel staat vast dat het aan bod veel groter is dan de vraag en dat de academische ziekenhuizen regelmatig mensen afwijzen die hun lichaam ter beschikking van de wetenschap willen stellen. Met de aangeboden lijken gaan de zie kenhuizen volgens Lohman zorg vuldig om. Maar de stoffelijke overschotten zijn, eenmaal in het anatomisch laboratorium beland, in de eerste plaats werkmateriaal waar studenten op kunnen oefenen en chirurgen nieuwe operaties op uitproberen. Afscheid De ziekenhuizen realiseren echter zich terdege dat de terbeschikking stelling voor de wetenschap voor de nabestaanden een heel moeilij ke stap kan zijn. Vandaar dat de fa milie altijd de vrijheid houdt om de wilsbeschikking van de overlede ne te negeren en hem of haar toch te begraven. Lohman: „Dat kan ook moeilijk anders, want als ze ons niet opbellen dat iemand ge storven is, dan komen we dat nooit te weten". Over het algemeen nemen men sen die zichzelf ter beschikking willen stellen, voor hun dood con tact op met het ziekenhuis. Ze krij gen dan de nodige papieren plus een telefoonnummer dat nabe staanden zo snel mogelijk na hun dood moeten bellen. "Het liefst hebben we een lichaam binnen 24 uur in huis. Maar we hebben er ook begrip voor als de familie wat lan ger nodig heeft om afscheid te ne men", zegt Lohman. Het VU-ziekenhuis zorgt er na het telefoontje zo snel mogelijk voor dat een begrafenisonderne mer het lijk ophaalt, waarna het in het ziekenhuis gebalsemd wordt. bouw ingecalculeerd) met 20 pro cent. Uitgaand van een verpleeg- prijs van 600 gulden per dag zou een besparing van maar liefst 2,6 miljard gulden kunnen worden be cijferd. Maar dat bedrag is niet re ëel omdat van die 2,6 miljard bij voorbeeld de kosten van bijvoor beeld poliklinische behandeling moeten worden afgetrokken. Niet temin betekent het een forse be sparing, aldus Hoogendoorn. Opmerkelijk is ook dat ondanks de toenemende zwaarte van de operaties in de periode 1977-'87 de sterfte onder geopereerde patiën ten met 28 procent daalde. Noodsituatie bij justitie Haarlem HAARLEM (GPD) - Bij het Haar lemse Openbaar Ministerie, dat be staat uit de officieren van justitie, is door personeelstekort sprake van een noodsituatie. Dat zei hoofoffi- cier van justitie mr. H.W.P. Rem- merts de Vries gistermiddag bij de installatie van de nieuwe officier mr. J.F. Boon. Met name het Openbaar Ministe rie in Assen heeft de afgelopen tijd aan de bel getrokken over de door personeelsgebrek onaanvaardbare 'uit frustratie over het departe ment' zelfs een beperking aan van het aantal door de politie op te ma ken processen-verbaal. Het parket in Assen heeft sinds 1 februari vorig jaar ruim één officier van justitie te weinig, hetgeen op een totale formatie van 8,6 hard zou aankomen. Volgens zijn collega Remmerts de Vries is de situatie in het werkgebied van het Haarlemse parket, dat ook de IJmond, Haar lemmermeer en Zaanstreek be slaat, echter veel nijpender. De Haarlemse hoofdofficier meldde gisteren dat hij op een be stand van 15 officieren drie men sen tekort komt. In verhouding tot een aantal andere arrondissémen- ten is het tekort zeer fors. "Haarlem komt er met een tekort van maar liefst 20 procent ongeveer het slechtste af." Remmerts de Vries noemde de personele situatie "zoals op bijna alle parketten in den lande, bedroe vend. En zulks terwijl daar tot nog toe nauwelijks enig perspectief tot 1996 aan toe, tegenover staat". VERKEERSDODE - De 41-jarige A. Klaver- Groothuis uit Breder- wiede is gisteren in haar woon plaats om het leven gekomen door een verkeersongeval. Zij bestuur de een personenauto die als gevolg van de gladheid uit de bocht vloog en tegen een boom terecht kwam. Mevrouw Ineke Haas-Berger (PvdA), indienster van de motie v van het voornemen de Twee van Breda gratie te verlenen, werd r stemming overinand door emoties. larin het kabinet werd verzocht af te z i de bekendmaking van de uitslag var, (foto A DEN HAAG (ANP) - Snikkend stond ze in de gang: mevrouw A. van den Dool. De afgelopen week haalde ze praktisch allé kranten met haar eenzame pro test voor het Catshuis dinsdag, waar op dat moment over de vrij lating van de Twee van Breda werd gesproken. Kort nadat de beslissing giste ren in de Kamer was gevallen, legde ze wanhopig haar hoofd op de schouder van rabbijn Soeten- dorp: "O Awraham, wat moeten we nou toch". Het enige wat Van den Dool zeker weet is dat ze al haar onderscheidingen, die ze kreeg voor het verbergen van jo den, zal wegsmijten. Ze had ze nog op toen ze gisterochtend de Kamer binnenkwam, maar di rect na de stemming rukte ze ze van haar jas. Ook Rabbijn Soetendorp die het hele debat op de tribune had gevolgd, toonde zich geëmotio neerd. "Het was te verwachten, maar kwam toch weer hard aan. Ik hoop dat het 't laatste debat over de Twee is. geweest, maar ook het laatste debat over de hulpverlening. De hele kamer heeft zich uitgesproken voor de solidariteitsplicht. Een erewoord waaraan ze zich zullen moeten houden". Alhoewel ook hij de uitslag had verwacht, zei ook W. Minco van het samenwerkende verzet dat hij diep teleurgesteld was. "Vooral over de stemverhou ding". Hij noemde deze gisteren een "zwarte dag voor onze orga nisaties". Van Lier, het lid van de Groep van 19 die gedurende het gehele debat toch broerderlijk met Min co in één loge had gezeten, ver klaarde dat het volgens hem een goede beslissing was geweest. "Dat betekent niet dat wij deze dag een feestdag zouden willen noemen. Zeker niet, het is een zwarte dag voor iedereen. Maar ik geloof toch dat het op den duur het beste voor de slachtof fers is". Ook gisteren bleef het, net als donderdag, weer rustig op de pu blieke tribune. Hier en daar vie len betraande ogen en trillende handen te signaleren en tijdens de stemming hielden allen de adem in. Maar zelfs na de stem ming viel er geen overtogen woord. De beademingsappara tuur die donderdag al klaar was gezet, bleef ook gisteren de gehe le dag ongebruikt. sioneerden verklaarde hoe dat kwam: "Hier waren alleen de mensen die de kracht konden opbrengen. Maar in de huiska mers is dat heel anders geweest, dat verzeker ik u. Ik weet het uit alle telefoontjes die ik heb ge had". Ook buiten op het Binnen hof was het rustig. Hier en daar een demonstrant en verder wat groepjes die na-discussieerden. "Vrijheid voor de daders en nooit meer vrij van pijn voor de slachtoffers. Mag dat? Is dat rechtsstaat? Elk besluit in deze zaak is een fout besluit". Dit gaf Het Vrije Volk gisteren als com mentaar op de 'reis van de twee oude mannen' naar de Bondsre publiek Duitsland. Ook andere kranten gingen in hun commen taar in op de publieke worsteling met het dilemma door parlement en regeringsvertegenwoordiger Korthals Altes. In de commentaren overheerst de mening dat het parlement zich tijdens het debat waardig heeft gedragen. Het Noordhol lands Dagblad meent dat de oor logsslachtoffers die de genomen beslissing onmogelijk kunnen begrijpen, toch iets van 'troos tende bekommernis' hebben er varen in strekking en toon van het debat. DEN HAAG - Het is ongetwijfeld aan minister van justitie mr. Frits Korthals Altes te danken dat de Tweede Kamer in een zo grote meerderheid (85 tegen 55) akkoord ging met de vrijlating van de Twee van Breda. Het betoog dat hij gis termorgen in de Tweede Kamer hield óm zijn standpunt te onder bouwen, werd door zowel voor- als tegenstanders van vrijlating als 'in drukwekkend' bestempeld. door Henri Kruithof Zelfs de felste tegenstanders van vrijlating van 'deze twee schoften', die op de publieke tribune het de bat in de Tweede Kamer volgden, hielden tijdens het betoog van de minister van justitie hun adem in. Er klonk geen woord van protest vanaf de tribune en dat kon ook niet. Korthals Altes maakte op vol strekt geloofwaardige wijze duide lijk dat ook hij geworsteld had met de vraag of hij de discussie op nieuw moest oprakelen. Het sierde hem dan ook dat hij de volle verantwoordelijkheid nam voor het feit dat de emoties over de eventuele vrijlating opnieuw op laaiden. Hij verschool zich niet achter de brief van 'de negentien', maar zei zelf tot de overtuiging ge komen te zijn, dat hernieuwde dis cussie misschien niet op dit mo ment, maar dan toch later onver mijdelijk zou zijn geweest. Kamer en minister deden don derdagavond en vrijdag hun uiter- standpunt in waarschijnlijk ook dat premier Lubbers, hoewel con stant aanwezig naast minister Korthals Altes, zich op niet één mo ment in de discussie mengde. Dat was voor Lubbers een prestatie die tot nu toe voor onmogelijk werd gehouden. Even dreigde de politiek toch om het hoekje te komen. Ria Beckers (PPR) beëindigde donderdag avond haar betoog met een felle uithaal naar de minister-president: "U hebt nu het hart niet meer in uw lijf dat u om economische redenen een zware delegatie naar Japan stuurt om Hirohito de laatste eer te bewijzen". Toen zij gistermorgen geen ant woord op deze dringende oproep kreeg, drong zij echter niet meer tie naar Japan. De kans dat naast minister Van den Broek nog een lid van het Koninklijk Huis zal mee gaan, is na hetgeen deze week ge beurde wel heel erg klein gewor den. De tweede bij wie de politiek tij dens dit debat toch nog een ról speelde, was het PSP-kamerlid An- drée van Es. Zij zelf had zich woensdagavond al openlijk uitge sproken voor vrijlating van de Twee van Breda. Dat standpunt- riep echtër de grote woede op van haar partijbestuur, dat in meerder heid tegen vrijlating was. Van Es werd donderdagmiddag in een inderhaast bijeengeroepen bestuursvergadering onder grote druk gezet om haar stemgedrag aan te passen aan het meerder heidsstandpunt van haar partij. Omdat zij als enige voor haar partij in de Tweede Kamer zit, kon de PSP niet verdeeld stemmen. De druk was zo hoog opgevoerd, dat Van Es donderdagavond met ge broken stem verklaarde dat ze niet meer wist welk standpunt ze moest Dan gaat het lichaam in een grote plastic zak vol balsemvloeistof. Daarin wordt het twaalf maanden lang opgeslagen zodat het goed van de vloeistof doordrongen raakt en geprepareerd wordt. Pas daarna kunnen de lichamen gebruikt wor den voor medische doeleinden. Als een lichaam bedoeld is als oe fenmateriaal voor studenten, gaat het gemiddeld zo'n twaalf maan den mee. Dergelijke snijoefenin- gen zijn tamelijk massale bijeen komsten waarbij meerdere studen ten zich buigen over één lijk. Vol gens Lohman is het haast onmoge lijk dat tijdens die sessies delen van lichamen worden ontvreemd. In de loop van de tijd dat een li chaam gebruikt wordt, vallen de len af die verder niet meer worden gebruikt. "Daarvan houden we een registratie bij en die gaan vervol gens onze eigen verbrandings- Zorgvuldig ving'. Als ongewenst vreemdeling zijn (of worden) ze het land uitge zet, om nooit meer terug te keren. De vraag of deze oplossing voor de slachtoffers van de Duitse gruwel daden de beste is (zoals de voor standers beweren) of juist de slechtste (de tegenstanders), kan voorlopig niet worden beant woord. Dat zal de tijd moeten leren. Het is te hopen dat de onver wacht grote meerderheid in de Tweede Kamer voor vrijlating, er toe zal bijdragen dat de discussie over de Twee van Breda wat sneller zal verstommen. Dan hoeft in de politiek nooit meer over deze over blijfselen van de oorlog te worden gesproken. Hopelijk krijgen slachtoffers van deze mensen dan iets meer rust. Van buitenaf bestaat er geen enke le controle wat de academische zie kenhuizen met de lichamen doen. De interne registratie en verbran ding zijn geen waterdichte syste men om diefstal van delen van lij ken te voorkomen. Toch kan Loh- man het zich eigenlijk niet inden- k ken dat de hoofden die in de handel zijn, uit de academische ziekenhui zen afkomstig zijn: "Het is waar, de mensen die hier werken, hebben natuurlijk een vertrouwenspositie. We hebben personeel dat al heel lang in dienst is en en het zijn men sen die ik volledig vertrouw. Vol gens mij is zo'n diefstal nog nooit voorgekomen. Maar ja, als iemand echt wil, dan is er niets tegen te doen. Je kunt geen controle opzet ten die zo waterdicht is, dat je dief stal echt kunt voorkomen. We heb ben er de laatste dagen vaak over nagedacht of we wel zorgvuldig ge noeg te werk zijn gegaan, en ik heb echt het gevoel dat dat zo is". DEN HAAG (ANP) - De belangstel ling voor emigratie naar Nieuw Zeeland neemt dit jaar weer toe. Enkele honderden mensen hebben om informatie gevraagd over emi gratie naar dat land bij het Ge meenschappelijk Emigratiekan toor in Den Haag. Dat heeft stafme dewerker J. Loos gisteren meege deeld. De telefoon staat roodgloeiend bij het Emigratiekantoor naar aan leiding van een artikel in een krant waarin wordt gemeld dat Nieuw Zeeland ten minste duizend Neder landers op wil nemen. Die Neder landers moeten wel jonger zijn dan 45 jaar en een voltooide beroepsop leiding hebben, bijvoorbeeld als accountant, elektricièn, verpleeg kundige, econoom of computer programmeur. Nieuw Zeeland kampt met eco nomische teruggang en heeft een groeiende behoefte aan goed opge leide mensen. Dat vooral Nederlan ders welkom zijn, komt door de goede reputatie van de 30.000 tot 40.000 geëmigreerde Nederlanders sinds het emigratieverdrag in 1951 van kracht werd. "Het is gebleken dat Nederlanders er een zeer goed arbeidsethos op na houden en dat ze makkelijk Engels leren", aldus Loos. Het verschil in opnamebeleid van emigranten met andere landen als Canada en Australië, is dat die landen een puntenstelsel hanteren waarbij wordt gekeken naar veel meer zaken bij de aspirant-emi grant, zoals talenkennis, huidige beroep en persoonlijke bezittin gen. In dit geval wordt alleen geke ken naar leeftijd en opleiding. "Mensen willen zich meer ont plooien, ze voelen zich geremd in hun mogelijkheden in Nederland", verklaart Loos de belangstelling voor Nieuw Zeeland. Ook de toene mende criminaliteit, de drugspro blematiek en angst voor een atoomoorlog worden als reden voor emigratie gegeven. Verder trekt Nieuw Zeeland door het schone milieu. Loos erkent dat de levensstan daard in Nieuw Zeeland lager is dan in Nederland. "De mensen zul len er niet meteen hetzelfde verdie nen als hier, maar normaal gespro ken zit je na een half jaar tot een jaar op hetzelfde niveau als in Ne derland". UTRECHT (ANP) - Drugsverslaaf den in Amsterdam consumeren ie dere week ongeveer 20.000 slaap- en kalmeringsmiddelen met een straathandelswaarde van circa 50.000 gulden. Dat komt neer op twee procent van de totale omzet op de drugsmarkt. Drs. D. Korf en drs H. Hoogen- hout van de Universiteit van Am sterdam hebben dit berekend op grond van een onderzoek onder een representatieve groep van 202 Amsterdammers die dagelijks drugs gebruiken. Het regelmatige gebruik van slaap- en kalmeringsmiddelen ligt bij blanke verslaafden tweemaal zo hoog als bij verslaafden uit ge kleurde bevolkingsgroepen. Ben zodiazepines zijn het meest popu lair: ruim de helft van de verslaaf den noemt Rohypnol en bijna een kwart Valium. Maar een klein deel van de drugsgebruikers krijgt de pillen di rect van de apotheek op voor schrift van de huisarts. Andere 'bronnen' zijn psychiaters, gevan genisartsen, instellingen voor drugshulpverlening en familiele den. De rest komt er aan via de 'grijze, markt', waar door de apotheker op recept verstrekte pillen worden verhandeld. Volgens Korf en Hoogenhout is de grijze markt ver uit het belangrijkst: vier vijfde van de ondervraagde verslaafden krijgt of koopt de pillen daar. Het gebruik van slaap- en kalme ringsmiddelen door verslaafden lijkt vooral de laatste jaren in zwang te zijn gekomen; waardoor is onzeker. Drugsgebruikers slik ken ook pillen omdat ze slaappro blemen hebben, zenuwachtig of angstig zijn, of ontwenningsver schijnselen willen overbruggen. Voor zover de pillen als 'roes middel' worden gebruikt is dat on getwijfeld vanwege verwachte ef fecten die 'gewone' patiënten ook nastreven, aldus de onderzoekers. Ze vestigen er in dit verband de aandacht op dat deze middelen in brede lagen van de bevolking in toenemende mate worden geslikt. Ze noemen het wel aannemelijk dat slaap- en kalmeringsmiddelen voor een deel de plaats van me- thadontabletten in de grijze handel hebben overgenomen. De me- thadonverstrekking is in 1984 aan zulke strenge.regels gebonden, dat de kans dat dit middel op de grijze markt komt veel kleiner is gewor den. Premie scholen bij aanstellen werkloze leraar DEN HAAG (ANP) - Minister Deet- man van onderwijs stelt scholen die werkloze leraren in dienst ne men een premie in het vooruit zicht. De bewindsman verwacht dat door deze maatregel het aantal ontslaguitkeringen kan worden verminderd. Deetman volgt hier mee de aanbevelingen op van een ambtelijke werkgroep. Het kabinet heeft gisteren met de voorstellen ingestemd. De aanbevelingen zijn erop ge richt de mobiliteit in het onderwijs te bevorderen en werkloos onder wijspersoneel weer aan een baan te helpen. Zo komt er een landelijk vacature-overzicht voor het onder wijsveld in samenhang met een va caturemeldingsplicht. Daarnaast zijn meer omscholingsbegeleiding en betere studiefaciliteiten noodza- kelijk. Verder zouden leraren die 'in de garantie' lopen (voor wie minder uren beschikbaar zijn, maar die in afwachting van deeltijdontslag hun salaris behouden) ook aan an dere scholen die onder hetzelfde bestuur vallen met voorrang moe ten worden benoemd. Van Es nam het enig juiste be sluit: ze volgde haar eigen mening. Het gaat niet aan dat wie dan ook een kamerlid onder formele druk zet om van standpunt te verande ren. Zij en alleen zij is de gekozen volksvertegenwoordiger. De partij kan hoog of laag springen, maar het door de kiezer aangewezen par lementslid maakt zelf uit hoe ze stemt. Van Es volgde dan ook haar oorspronkelijke standpunt, in dit geval een stem voor vrijlating. TOo twpp nnrlnesmisriadi- kinderknipmiddag/|Q 5Q ADVERTENTIE Kinderknipfeest: iedere eerste woensdag van de maand. Elke eerste woensdagmiddag van de maand reserveren we voor onze jongste klanten. Dan is het kinderknip feest voor jongens en meisjes t/m 10 jaar. We maken het extra gezellig met spelletjes, ballonnen en vrolijke muziek. En als u ze thüis even de haren wast, geldt het speciale lage tarief. Wel even van tevoren 'n afspraak maken. lelden: breesiraat 45 lel 07i 132947 oegstgeest: wiiheimmapark 1 iel 071 174270 alphen a/d rijn: raadhuisstraat 156 iel 01720 73848

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3