Het sprookje van Andersen Levenslang geschorste Deense coureur kreeg gratie van wielerunie ZATERDAG 28 JANUARI 1989 EXTRA PAGINA 33 aan de leiding. De twaalf minuten voor sprong werden uiteindelijk teniet ge daan, maar de vlucht was voor mij toch een uitstekende zaak. Ik stak vijftigdui zend Belgische francs aan premies op zak. Dat bedrag was het dubbele van het maandloon dat ik toen bij Miko/Mercier kreeg. Veertienhonderd gulden. Het mooie was dat ik geruime tijd niet eens in de gaten had dat in sommige door komstplaatsen een premie te verdienen viel. Het zal bij de ploegbespreking 's morgens vóór de start heus wel zijn ver teld, maar ik verstond in die tijd nog geen woord Frans". De inhoud van de brief die hij bijna an derhalfjaar geleden op zijn postadres in Luxemburg vond, was hem wél meteen duidelijk. Daarin stond dat na afloop van een etappe in de Ronde van Limousin een te groot gehalte testosteron bij hem was aangetroffen. Stom toeval "De brief lag al een paar dagen in de bus. Het was stom toeval dat ik op die bewus te dag thuiskwam. Ik behoorde namelijk tot de deelnemers aan de open Ronde van de Europese Gemeenschap, maar omdat we een etappe-finish in Luxem burg hadden was ik even naar mijn twee de woonadres gereden". Een half uur later keerde hij terug naar zijn ploegmakkers in het hotel. Meteen werd, in overleg met de chef d'equipe, een contra-expertise aangevraagd. "Ie dereen zal begrijpen hoe ik me voelde toen ik de volgende dag weer aan de start van de etappe stond. Ik was met mijn ge dachten heel ergens anders dan in de koers. Toch reed ik de wedstrijd uit. In achtste stelling of daaromtrent, maar wat deed het er verder allemaal nog toe. Ik kreeg al gauw bericht dat ook het tweede onderzoek naar aanleiding van mijn po sitieve plasje in de Ronde van Limousin een te grote hoeveelheid testosteron aan gaf. Hoe ik ook probeerde te bewijzen dat er sprake was van lichaamseigen pro- duktie en niet van onnatuurlijke toedie ning, het had geen resultaat". "De levenslange uitsluiting was daar na slechts een administratieve afhande ling. Alsof de grond onder mijn voeten wegzakte. Hoe kan dit allemaal gebeu ren, vroeg ik me af. Tachtig, misschien wel honderd keer ben je naar een contro le moeten gaan. Nooit problemen, behal ve bij drie, die je leven totaal veranderen. Ik vond het ook erg voor mijn familie. Vooral voor mijn ouders betekende het bericht, dat in de Deense kranten nog 'groter dan elders werd gebracht, een schok". Maanden gingen voorbij. Kim Anders- en werkte in zijn boerderij. Hij trainde, en hoopte dat alles nog goed zou komen. Tegelijk volgde hij via de media de strijd aan het wielerfront. Vooral de tv-beelden van de Tour brachten hem bij tijd en wij le aan de rand van een crisis. Steun "Ulla, mijn levensgezellin, heeft mij in de moeilijkste momenten veel steun ver leend", zegt hij. 'Toch moet ik ook ande re mensen uit mijn omgeving dankbaar zijn. Ik heb geen onvertogen woord over mijn schorsing gehoord. Hoewel niet ie dereen een wielerfan genoemd kan wor den, toonde men begrip voor de situatie. De een begreep nog beter dan de ander wat er allemaal in mij omging". Toen binnen de profsectie van de in ternationale wielrenunie de levenslange schorsing weer ter sprake werd gebracht en tevens duidelijk werd dat de kans op herziening van de straf groeide, werden de spanningen bij hem soms te groot. Naarmate de dag van de beslissende ver gadering tijdens het UCI-congres in Den Haag naderde, durfde hij nauwelijks meer het huis uit. "Zelfs de uitnodiging om voor de leer lingen van de plaatselijke basisschool een praatje over de wielersport te hou den sloeg ik af. Ik vond het erg verve lend, maar ik kón niet anders. Ik zou, ge loof ik, geen zinnig woord hebben kun nen uitbrengen". De spreekbeurt in het schoollokaal was gepland op dezelfde dag van de ver gadering in Nederland. "Toen 's avonds de telefoon rinkelde beefde ik als een stokoud mannetje. Ik nam de hoorn van de haak en ik wist: als het gratieverzoek nu wordt afgewezen is het met je loop baan echt voor altijd afgelopen. Ik hoef de niet eens mijn naam te noemen. Aan de andere kant van de lijn meldde zich mijn Luxemburgse begeleider van wel eer, Marcel Gilles. Kim, je mag weer koersen, zei hij. Ik kon mijn tranen niet meer bedwingen. Emoties maakten zich van mij meester. Vijf minuten later meld de ook de voorzitter van de Deense wie lerbond het resultaat van de stemming in Den Haag. Ik zei maar niet dat ik het al wist". Gelukwensen De volgende dag, toen Andersen op straat kwam, moest hij vele gelukwen sen in ontvangst nemen. De felicitaties waren zowel van mensen uit het amper 3000 inwoners tellende Malling, die el kaar bijna allemaal kennen, als van vreemden die hij naderhand in Aarhus en andere plaatsen ontmoette. "Het heeft mij goed gedaan. Ik verheug me al op mijn eerstvolgende wedstrijd. Zou het niet fantastisch zijn om over en kele maanden weer op de deelnemers lijst van de Tour te staan? De start vindt plaats in Luxemburg. Voor mij heeft dit extra betekenis. Mijn tweede vaderland, weet je". door Wiel Verheesen In de Tour van 1983 reéd Andersen ruim een week in het geel, in 1985 vier dagen. (foto anpj Vorig jaar stond hij in januari al bij Z/Peugeot op de loonlijst, maar het eerste optreden van Kim Andersen voor de ploeg zal pas zijn over enkele weken. Eerder mocht niet, vanwege een straf die hem door de internationale wielrenunie was opgelegd. Hij werd in een tijdsbestek van twee jaar drie keer betrapt op doping. Aanvankelijk werd hem zelfs een levenslange schorsing uitgedeeld, maar een paar maanden geleden kwam de profsectie van het mondiale cyclisme op de beslissing terug. De eerste Deen die de gele trui droeg in de Tour de France kreeg gratie. Een primeur in dubbel opzicht, want de bijna 31 -jarige Kim Andersen was destijds ook de eerste beroepsrenner die voor de verdere duur van zijn leven uit het peloton geweerd zou worden. In Luxemburg, waar hij deze week zijn reis naar het trainingskamp in Zuid-Frankrijk onderbrak voor dit interview, zegt Kim Andersen: "Toen ik hoorde dat ik weer mocht koersen voelde ik mij herboren. Ik kan mijn geluk nauwelijks onder woorden brengen. Soms denk ik wel eens dat er misschien één jaar op de kalender heeft ontbroken, zo vreemd is het allemaal nog voor mij". Luxemburg geldt voor Kim An dersen als zijn tweede vaderland. Hij was nog beginnend amateur toen hij er jaren geleden vanuit Jut land neerstreek. Veel hoop in het hart en weinig geld in de beurs. Hij sprak een paar woorden Duits en van het Frans wist hij ongeveer al leen wat ja en nee betekende. Zijn wilskracht was echter enorm. Gro ter in ieder geval dan de pure aanleg voor het vak, dat hij desondanks on der de knie kreeg. En de bijbehoren de talen ook. "Ik wilde per se prof Worden", ver telt hij. "In de omgeving waar ik vandaan kwam had men mij uitgela chen toen ik mijn plannen bekend maakte. 'Hij zal gauw weer thuis zijn', gniffelde men achter mijn rug. Ze hebben ongelijk gekregen, de betweters". Niet bang Telkens als een seizoen voorbij was keer de Andersen weliswaar terug naar Dene marken, maar de meeste pauzes tussen het wedstrijdprogramma, óók toen hij al prof was, zijn door hem in het groother togdom doorgebracht. Hij heeft er nog steeds veel supporters. "Marcel Gilles, een man die in Luxemburg als ploeglei der, official en vraagbaak fungeert is van het begin af een geweldige steun voor mij geweest. Ik deed als amateur interna tionale ervaring op, en na het WK in Val kenburg tekende ik een profcontract". Zijn debuut ("bij Miko/Mercier, waar Joop Zoetemelk net vertrokken was naar Raleigh") dateert uit 1980. In sport- termen al een hele tijd geleden. Maar Kim Andersen is ervan overtuigd dat hij nog een paar prima seizoenen voor de boeg heeft. Bang dat dit ene jaar van non activiteit fnuikend voor zijn verdere loopbaan zal zijn is hij niet. "De gretigheid is alleen nog groter ge worden. Bovendien, ik heb reserves kun nen kweken. Ik voel me kerngezond, ik ben nog altijd ambitieus en ik mag zeg gen dat wij onder leiding van Roger Le- geay een sterke ploeg hebben. Zeventien man in totaal. Cornillet, Pensee, Brun, Duclos-Lassalle, Jeröme Simon en nog een paar Fransen behoren daartoe. Ik ben een van de vijf buitenlanders. Ro bert Millar is een van de anderen". Kim Andersen is geweldig te spreken over zijn werkgever. Ook nadat de schor sing was uitgesproken bleef een goede band tussen beide partijen bestaan. Toen de Z/Peugeot-ploèg halverwege juni deelnam aan de Ronde van Zweden werd hij uitgenodigd om een paar etap pes in de volgwagen mee te maken. In de Ronde van de Europese Gemeenschap, enkele maanden later, kreeg hij wéér een dergelijke uitnodiging. Van een eventue le terugkeer op de fiets leek toentertijd niet eens meer sprake. Voorbeeld "Ik heb zelfs één maand salaris uitbe taald gekregen. Je hebt, zei chef d'equipe Legeay, het honorarium verdiend omdat je in het trainingskamp keihard werkte. Jij was een van de gangmakers. Een voorbeeld in alle opzichten. Als het be gon te regenen en deze of gene renner wilde via een korte weg terug naar het hotel was jij het die nog eens het tempo opvoerde en de eenmaal uitgestippelde route koos. Toen de schorsing eenmaal definitief leek was het uiteraard afgelo pen met de uitbetaling. Allicht, want welke baas betaalt nog iemand die geen werknemer meer is?". Roger Legeay en de directie van zowel hoofdsponsor als co-sponsor hebben zich bovendien veel inspanningen ge troost om de straf van Andersen op te heffen. "En zij niet alleen", voegt hij er meteen aan toe. "De Deense wielerbond, maar vooral een paar officials in Luxem burg deden hètzelfde". "Ik had ook al gauw in de gaten dat de voorzitter van de internationale profsec tie, de Nederlander Hein Verbruggen, de levenslange schorsing als een veel te zware straf beschouwde. Wat moet je in de burgermaatschappij niet uitspoken Kim Andersen in het centrum van Luxemburg, de hoofdstad van zijn 'tweede vaderland': "Zou het niet fantastisch zijn om over enkele maanden weer op de deelnemerslijst van de Tour te staan?". (foto gpd> straks met koersen gestopt ben wil ik op het platteland blijven wonen. De stad trekt mij niet aan". In het jaar zonder wedstrijd-activitei ten is hij nauwelijks zwaarder geworden. Zesenzeventig weegt hij. Toen hij nog in La Grande Bouclé streed bleef de wijzer op vierenzeventig staan. Toch heeft An dersen in de voorbije maanden zich vaak afgevraagd waarvoor hij nog alles deed met het opg op een terugkeer in het pelo ton. "Vooral wanneer een gerucht, waarin sprake was van een tussentijdse come back, weer eens naar het.rijk der fabels verwezen moest worden kreeg ik het te kwaad. Telkens kwam niettemin de hoop terug. Jij nooit meer kunnen koer sen, stelde ik mezelf dan de vraag, dat kan gewoon niet. Het mag ook niet. Je moet weten, dat ik als kind al in de ban was van de wielersport. Alles, letterlijk alles had ik gedaan om het tot een res pectabele professional te brengen. Als vroeger mijn dorpsgenoten een pilsje gingen pakken, kroop ik het bed in. Urenlange oefentochten en een sobere levenswijze zijn nooit een probleem voor mij geweest". Eerste keer De eerste keer dat Kim Andersen op ver boden stimulantia werd betrapt was in september 1985. Na de Coppa Placci, een van de semi-klassiekers in Italië, trof men bij het onderzoek nor-efedrine aan. Geldboete, voorwaardelijke schorsing en verwijdering uit de uitslag volgden. Ruim een halfjaar later was het opnieuw raak. Weer nor-efedrine. "Dit keer vond de controle plaats na af loop van de de door Fignon gewonnen Waalse Pijl waarin ik in tweede stelling de finish bereikte. Vier maanden mocht ik niet meer in wedstrijden uitkomen. Daardoor miste ik ook de Tour de Fran ce. Een zware klap, maar ik had de feiten te accepteren". Vanzelfsprekend dacht hij bij dit alles ook terug aan de Waalse Pijl van een paar jaar eerder. Toen was hjj op hetzelfde parcours zegevierend over de streep ge reden. Een schitterend einde van een monsterontsnapping, waarin hij aanvan kelijk een aantal medestrijders aan zijn zijde had. "Wij veroverden een voorsprong van vele minuten. In het laatste koersuur schudde ik iedereen uit het wiel. Met meer dan vier minuten voorsprong be gon ik aan de derde en tevens laatste be klimming van de Muur van Huy. Een marge van betekenis, maar vraag me niet wat ik in de laatste kilometer heb door staan. Ik kreeg de pedalen nauwelijks nog rond. Op een gegeven moment dreigde ik om te vallen, maar toen op eens was ik onder het spandoek. Er ging in die ogenblikken van alles door me heen". Vreugde De Waalse Pijl wordt altijd half april verreden. Het seizoen is dan toch al een stuk gevorderd, maar de overwinning van de Deen in Huy betekende dat jaar de allereerste van de ploeg. "Ik geloof niet, dat men een succes ooit méér nodig had dan juist toen. Mijn vreugde was groot, maar minstens zo fijn vond ik het voor Jean-Pierre Danguillaume, in die tijd mijn ploegleider. Ik heb altijd prettig met hem kunnen samenwerken. Hij heeft me veel bijgebracht. Ik koos ook zijn zijde toen men hem eens aan de kant wilde zetten. Hij weg, dan ik ook, zei ik tegen de sponsor. Resultaat: Danguillau me bleef'. Nog geen twee weken na de Ardennen- klassieker waarin Andersen toesloeg had hij opnieuw uitstekende papieren. Dit keer in de Amstel Gold Race. Zijn optre den maakte indruk, vooral toen hij met negen anderen een beslissende voor sprong op de uitgedunde hoofdmacht kon nemen. Toch kwam de hoofdprijs bij Jacques Hanegraaf terecht. Toen de Westbrabander met nog minder dan vijf tien kilometer voor de wielen wegsprong keken de meeste vluchters wat Anders- en deed. Die deed op zijn beurt alsof hij zijn aandacht voornamelijk op de rest van de concurrentie moest toespitsen. In ieder geval: hij reageerde niet. De tweede plaats vond hij blijkbaar voldoende. "Ik wil er verder niet veel meer over kwijt", merkt hij veelbetekenend op. Als Kim Andersen zich een andere koers herinnert, de Omloop Het Volk 1980, kan hij een lach niet onderdrukken "Het was mijn eerste belangrijke wed strijd sinds ik een maand eerder prof werd. Ik reed gedurende ruim driekwart van de wedstrijd met de Belg Wesemael om voor de rest van je bestaan uit de cir culatie te worden gehaald, liet hij meer malen weten". Hein Verbruggen huldigt het stand punt dat je een profrenner niet mag ver hinderen zijn vak uit te oefenen. Doping controles zullen desondanks blijven be staan, maar vooral ook voorlichting. Sancties bij overtreding eveneens, of schoon ze iets anders zullen uitpakken dan tot dusver. Wanneer je nu binnen twee jaar drie keer betrapt wordt ver dwijn je twaalf maanden uit roulatie. "Ik ben", aldus Kim Andersen, "geen tegenstander van controle, mits het er al lemaal correct aan toegaat. Daarbij vind ik dat men niet mag vergeten hoe zwaar het beroep is dat wij uitoefenen. Op al leen biefstuk een Tour de France rijden kan niet. Is het dan opeens een misdaad wanneer je over de schreef gaat? Het moet redelijk blijven. Iemand die drie pilsjes drinkt en achter het stuur van zijn auto kruipt is fout, maar het is toch heel anders vergeleken met een man die stomdronken hetzelfde doet". Nietig verklaard Over straf, poen en beroep gesproken. Kim Andersen schat zijn geldelijk ver lies in 1988 op enkele honderdduizenden Deense kronen. "Omgerekend in Neder lands geld een ton of drie", beweert hij. "Vergeet niet, ik had een prima contract. Dat viel weg. Bovendien miste ik behal ve het prijzen- en premiegeld de inkom- Andersen klopt Fignon op de meet van de 240 kilometer lange wielerkoers Paris-Camembert (april 1986): "De gretigheid is alleen nog maar groter ge worden". (foto AP) sten van criteria. Daarbij kwam nog dat een verbintenis met een Deense privé- sponsor nietig verklaard moest worden omdat ik niet meer koerste. Het was no- tabene het laatste jaar waarin ik regle mentair, maar ook waar het de toestem ming van mijn ploeg betrof, nog een der gelijke bijverdienste mocht hebben. Het bedrijf waarvoor hij in eigen land reclame zou maken had hiervoor een fors bedrag uitgetrokken. Een verantwoorde uitgave, want qua populariteit stond Kim Andersen in Denemarken hoog ge noteerd. Hoger dan Skibby, Lilholt, Mar- cussen, Sörensen, Worre, Pedersen, Riis en al die anderen. Overwinningen in het nationaal kampioenschap en de Ronde van Denemarken, kort voordat de le venslange schorsing werd uitgesproken, waren aan die populariteit niet vreemd. De sympathie die men voor hem koestert was desondanks voornamelijk een ge volg van zijn prestaties in de Tour de France. Zes keer nam hij daaraan deel. In 1983 droeg hij ruim een week het geel. Twee jaar later deed hij dat gedurende vier dagen. "Vergeleken daarbij heeft het succes in de Waalse Pijl 1984 beduidend minder weerklank bij mijn landgenoten teweeg gebracht. Dat komt uiteraard omdat men bij ons de traditie van de grote wielerna- ties mist. Toch hebben wij momenteel al een stuk of dertig profs. Toen ik voor het eerst het geel veroverde waren dat er am per vijf. De uitstraling moest voor een groot deel komen van Hans-Henrik Oer sted en Gert Frank. Zij blonken uit in achtervolging en zesdaagsen. Oersted is van de ene op de andere dag gestopt. Het gaat hem zakelijk voor de wind, in tegen stelling tot Frank, die trouwens de fiets eveneens aan de kant gezet heeft". Uitersten Ongeacht hoe het verder gaat, 1988 zal voor de boomlange Andersen (1.90 me ter) toch een jaar van uitersten blijven. Een jaar van hoop en vrees enerzijds, maar tevens van berusting en opstandig heid anderzijds. "Ik heb de training niet verwaarloosd. Zeker vijfentwintigdui zend kilometer heb ik afgelegd. Daar naast heb ik ook in ander opzicht keihard gewerkt. In Malling, dat net als mijn vroegere woonplaats Odder op slechts enkele kilometers van Aarhus ligt, kocht ik een bperderij. Schitterend gelegen. Uitzicht op zee. Met mijn vriendin Ulla, die ik de vorige winter leerde kennen, heb ik die grotendeels gerestaureerd. Je moet aan de toekomst denken. Als ik

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 33