Wakker tegen wil en dank ZATERDAG 28 JANUARI 1989 EXTRA PAGINA 29 Slapeloosheid lijkt een steeds vaker voorkomende kwaal te worden. Uit een enquête van het Nipo blijkt dat 35 procent van de Nederlandse bevolking weieens slecht slaapt. Vijftien procent overkomt dat vaak tot zeer vaak. Volgens recente onderzoeken gebruikt vijf procent van de Europese bevolking dagelijks slaap- en kalmeringsmiddelen. Slaappillen worden in Nederland, op de pil na, het meest geslikt. Toch blijft zo'n pil een paardemiddel, dat op langere termijn eerder averechts werkt. Een goed alternatief lijken slaapcursussen, die vandaag de dag in veel plaatsen worden gegeven. Ook in Leiden en omgeving. door Marijn van Gelder De vraag wat slapen nu eigenlijk is blijft wetenschappelijk voorlopig nog grotendeels onbeantwoord. Wel hebben onderzoekers door het be studeren van onder andere hersen- j activiteiten, spierbewegingen, j ademhaling, bloedsomloop en hor- moonproduktie kunnen vaststellen dat de slaapduur geen periode is van volledige rust. Dr. G.A. Kerkhof, verbonden aan de vak groep fysiologie van de Rijksuniversiteit in Leiden, bestudeert onder andere het slaapgedrag van mensen. Kerkhof:'Tn de loop van één nacht doorlopen we vier tot vij f keer een cyclus van opeenvolgen de slaapstadia. Het slaapgedrag bestaat uit langere perioden van rust: de diepe slaap, afgewisseld met kortere perioden I van actie, de REM-slaap. De diepe slaap zorgt ervoor dat we ons 's morgens ver kwikt voelen. In de REM-slaap (REM staat voor Rapid. Eye Movementmaken we snelle oogbewegingen en als we uit deze slaap wakker worden, dromen we meestal. Deze slaap is van groot belang voor het verwerken van de vele indruk ken en gewaarwordingen die we overdag hebben opgedaan. De REM-slaap wordt gedurende de nacht steeds langer. Het begint met vijf minuten en eindigt met zo'n twintig minuten". Achtuur "De hoeveelheid slaap die men nodig heeft verschilt van mens tot mens", al dus Kerkhof. "De een heeft aan acht uur I slaap nog niet genoeg, de ander kan met j vijf uur gemakkelijk toe. Naarmate men j ouder wordt slaapt men minder en ne men de droom- en REM-slaap af, terwijl de lichte slaap langer wordt". Een pasgeboren baby slaapt bijvoor beeld zo'n zestien uur per etmaal en brengt het grootste gedeelte in de REM- slaap door. Een kind van tien jaar slaapt daarentegen gemiddeld tien uur. Over I het algemeen kunnen we zeggen dat ie- j mand van 20 tot 25 jaar gemiddeld acht uur slaap nodig heeft. Maar bij deze leef tijdsgroep kan je eigenlijk niet van een gemiddelde spreken, omdat de een aan vier uur al genoeg heeft en de ander pas aan twaalf uur. Op latere leeftijd is zes uur voor de meeste mensen voldoende. "Overdag is de slaap ook anders ver deeld dan 's nachts. De 24-uurs ritmiek wordt bij voorkeur 's nachts bepaald. Wij hebben hier een onderzoek gedaan door mensen drie dagen overdag taken te ge ven en ze 's nachts te laten slapen. Na een week werd dit proces omgedraaid. Daar na zijn we de slaapverschillen bij och tend- en avondmensen gaan onderzoe ken en het lijkt er op dat er verschillen tussen deze twee zijn. Je hebt ochtend en avondmensen. Uit het onderzoek blijkt dat ochtendmensen langer slapen en hun leefpatroon strakker is geregeld. Ze vallen ook steviger in slaap, klagen meer over slaaptekort en kunnen dit ook minder goed verdragen. Avondmensen j kunnen veel makkelijker met hun slaap schuiven", aldus Kerkhof. Veel mensen hebben last van slape loosheid, dat wil zeggen dat zé wel willen maar niet kunnen slapen. Pijn of ziekte kunnen hiervan de oorzaak zijn. Maar meestal zijn het spanningen, persoonlij ke problemen en zorgen. Slapeloosheid kan ook het gevolg zijn van een verkeer de levensstijl. Een zware maaltijd of juist een lege maag, alsook'het drinken van veel alcohol en koffie doen de slaap geen goed. Thee en nicotine hebben vlak voor het slapen gaan evenzeer een averechts effect. 1 Woelen Slaapstoornissen worden in vier catego rieën verdeeld: problemen met doorsla- j pen en inslapen, slaperigheid overdag, ontregeling van het slaap-waakritme, en ten slotte een restcategorie. De door- en inslaaproblemen komen 1 het meest voor. Zo'n zestig procent van de slaapproblemen valt hieronder. Over dag actief zijn, makkelijk indommelen tijdens het televisie kijken of de krant le zen, maar als de mensen eenmaal in bed liggen kunnnen ze moeilijk in slaap val len. Ze liggen uren te woelen voordat ze in slaap vallen. In andere gevallen hebben mensen vaak angst om niet in slaap te komen. Ze proberen overdag elke vorm van stress uit de weg te gaan door zo kalm mogelijk te blijven. Drinken geen koffie, alcohol, enzovoort. Ze gaan vroeg naar bed en lig gen dan toch nog uren wakker omdat er te weinig verschil in activiteit is tussen dag en nacht. Bij mensen met doorsla'approblemen wordt de slaap als het ware in stukken gehakt. Zij worden midden in de nacht of in de vroege uurtjes wakker. Als men weer indommelt blijft de kwaliteit van I de slaap ondermaats. De slaper schom melt de hele tijd tussen dromen en wa ken. Als de wekker afloopt heeft men het gevoel geen oog dicht te hebben gedaan. Kerkhof: "Vaak zijn depressies de oor zaak van doorslaapproblemen. Sommige depressies ontstaan door een ontregelde biologische klok. Dat is een vast patroon waarin onder andere de slaap wordt ge regeld. Als je deze stoornis wilt herstel len moet het leefritme worden hersteld. Maar eerst moet je natuurlijk weten hoe deze is ontregeld. Dat kan veroorzaakt zijn doordat iemand bij gebrek aan vol doende daglicht vatbaarder is voor de pressies, met als gevolg dat hij of zij last van slaapstoornissen krijgt. Vooral in lange donkere winterdagen is dat bij veel mensen het geval". Seizoengevoelig "In de Verenigde Staten is onderzoek ge daan naar seizoengevoelige depressies en daaruit is gebleken dat de mensen in het noorden meer last van depressies hebben dan mensen in het zuiden. De oorzaak hiervan lijkt te zijn dat men in het noorden minder daglicht kent. Her stel is dan mogelijk door het gelijkzetten van de biologische klok met behulp van kunstmatig daglicht. Zo'n licht-therapie kan namelijk de ontregelde biologische klok herstellen. Deze klok is tevens ge koppeld aan de stemming van de mens. Op die manier zijn er geen medicijnen nodig. Op het ogenblik doen wij hier in Leiden in samenwerking met het Acade misch Ziekenhuis een poging een kli niek op te zetten voor patiënten met slaapstoornissen en een ontregelde bio logische klok". "De tweede categorie, de slaperigheid overdag, komt vaak door traumatische ervaringen. Eén van de vormen is narco- lepsie, een organische aandoening die het slaapmechanisme verstoort. .Mensen vallen overdag plotseling van het ene ogenblik op het andere in slaap. Dit kan komen door een plotselinge verminde ring van de slaapduur, een sterfgeval, of een andere schokkende gebeurtenis. Over dit slaapprobleem is nog niet veel bekend. Een lichtere vorm van narcolep- sie is overigens een moeilijk concentra tievermogen". Een andere vorm van slaperigheid overdag is slaap-apnoe, vooral voorko mend bij mannen die erg snurken. Hier door kan de ademhaling in de loop van de nacht herhaaldelijk zo'n tien tot ne gentig seconden stilvallen, waardoor men voortdurend wakker wordt. Het ge volg hiervan is dat men overdag last krijgt van slaperigheid. Inhalen "Door laat naar bed te gaan vertraag je de biologische klok. Dat is de derde catego rie", aldus Kerkhof. "Als je in het week end laat naar bed gaat en lang uitslaapt, kan je zondagavond slaapproblemen krijgen, want de biologische klok kan maar een uur per etmaal inhalen. Een an dere oorzaak van het ontregelde slaap- waakritme is het werken in nachtdien sten of het maken van transatlantische vluchten waardoor verschillende tijdszo nes worden gepasseerd. Slaapproble men, irritatie en darmklachten zijn vaak het gevolg hiervan. Mensen kunnen dan niet inslapen of worden voortijdig wak ker. De biologische klok is ingesteld op de dag terwijl het nacht is. Dit gaat net zo lang door totdat de biologische klok zich weer heeft aangepast". Categorie vier, de restcategorie, kampt niet echt met een onderbreking van de slaap, maar met andere processen die zich tijdens de slaap kunnen afspelen. Voorbeelden zijn: slaapwandelen, nacht merries, knarsetanden, schoppen met de benen, bedwateren, of een agressieve slaap. "Een sensationeel voorbeeld van een agressieve slaap komt uit Enge land", vertelt Kerkhof. "Een man wordt op een ochtend wakker met een bebloed mes in zijn hand en zijn vrouw ligt dood naast hem. De man heeft zijn vrouw ver moord maar herinnert zich niets. Hij be greep niet wat hij had gedaan en is later ook door de rechter vrijgesproken. De oorzaak van dit verschijnsel is gelegen in het feit dat het bewustzijn tijdens de slaap laag is, maar er is wel een beetje ori ëntatie". Met andere woorden: de slaap wandelaar bevindt zich in een droomloze schemertoestand en weet de volgende ochtend absoluut niet meer wat er 's nachts is gebeurd. Zijn spieren waren ei genlijk nog wakker, terwijl zijn geest in diepe slaap was. Gewoonte Mensen die slecht slapen, zullen snel naar een hulpmiddel zoeken. Dit kan een ouderwets middel zijn zoals het drinken van een beker warme melk of krui denthee, maar vaker schrijft de huisarts gewoon slaappillen voor. Slaappillen kunnen een nuttig middel zijn om tijde lijke slapeloosheid te verminderen, bij voorbeeld in een moeilijke periode of bij pijn. Maar ze worden snel een gewoonte. Dit betekent dat er steeds zwaardere pil len nodig zijn om te kunnen slapen. Kerkhof: "Slaapmiddelen als valium, librium en temesta reageren op bepaalde plaatsen in de hersenen. De hersenen maken ook zelf een op deze middelen ge lijkende stof (een soort slaapstof). Als mensen deze pillen nemen, gaan de her senen minder slaapstoffen produceren. De eigen produktie wordt geremd en bij langdurig gebruik stopt deze. Als je ver volgens met deze slaapmiddelen stopt volgt er weer een periode van slapeloos heid omdat de hersenen de stof weer moeten aanmaken. De beste manier om te stoppen met slaapmiddelen is daarom onder begeleiding". Daarbij komt dat het gebruik van slaappillen de natuurlijke afwisseling van de verschilende soorten slaap in de war stuurt. De inslaaptijd wordt verkort en de REM-slaap neemt af. Het gevolg hiervan is dat men 's morgens moeilijk wakker wordt en met een onuitgerust ge voel opstaat. Ook blijven slaappillen lan ger doorwerken dan de slaap duurt. Cursussen Slaapstoornissen hebben verschillende oorzaken. De meest voorkomende zijn stress en problemen. Zorgen houden de mensen uit de slaap, en naarmate ze lan ger wakker liggen worden ze bang dat ze de slaap helemaal niet meer kunnen vat ten. Het gevolg is dat ze dan vaak geen oog meer dicht doen. Er onstaat een vicieuze cirkel. Om deze kringloop te doorbreken moet men leren zichzelf geestelijk te ontspannen. Een zeer ge slaagde manier om dit te doen is het vol gen van een slaapcursus. Nelleke Wouters, medewerkster Ge zondheids Voorlichting en Opvoeding bij de Provinciale Kruisvereniging Zuid- Holland: "Het doel van zo'n cursus is de mensen te leren makkelijker in slaap te laten vallen of langer te laten doorslapen door middel van oefeningen. In een groep onder deskundige leiding worden onder andere ademhalings- en ontspan ningsoefeningen aangeleerd. Met deze oefeningen leren wij de mensen de spie ren te spannen en weer te ontspannen en het verschil te laten voelen. De cursus bestaat uit acht lessen, waarin een aantal punten worden behandeld. Bijvoorbeeld waarom men moet stoppen met het inne men van slaapmiddelen, hoe dat moet en welke ontwenningsverschijnselen men eventueel kan verwachten. De cursisten worden hierin begeleid". "Ook leren we de mensen hoe ze hun leefwijze moeten veranderen, wat slaap- bevorderend kan werken. We vertellen verder hoe ze de tegenzin van het slapen gaan en het piekeren in bed moeten ver mijden. Een ander punt dat in de cursus wordt behandeld is het minder gevoelig worden voor angst, spanning en opwin ding die de mensen vaak uit hun slaap houden". "Twee maanden na de cursus houden we een evaluatie. Dit is ook een belang rijk onderdeel van de cursus. Veel cursis ten hebben namelijk de behoefte erva ringen uit te wisselen en te vertellen wel ke oefening het meeste baat heeft. Na an derhalf jaar ondervragen wij deze perso nen nog eens schriftelijk naar de resulta ten van de cursus. Bij de meeste mensen is het antwoord dan dat ze geen of nau welijks nog slaapproblemen hebben". Voorwaarden Vooral mensen tussen de 25 en 70 jaar volgen de cursus. In sommige plaatsen zijn er ook nog speciale cursussen voor ouderen en reumapatiënten. Deze laatste groep krijgt aangepaste oefeningen. Nel leke Wouters: "De deelnemers aan de cursus moeten wel aan een aantal voor waarden voldoen. Ze moeten minimaal van plan zijn het innemen van slaapmid delen en dergelijke te stoppen. Ze mogen geen andere overheersende problemen hebben cn de cursisten moeten zich in zetten om optimaal te kunnen profiteren van de cursus". In de duin- en bollenstreek heeft de slaapcursus van het Samenwerkingsver band Gezondheids Voorlichting en Op voeding (GVO) goede resultaten ge boekt. Direct na de cursus sliep negentig procent van de ondervraagde deelne mers goed en kon zich beter ontspannen. Vóór de cursus van het GVO gebruikten 62 van de 72 deelnemers slaapmiddelen. Na afloop waren er nog maar acht perso nen die af en toe een slaappil innamen. Na een half jaar bleek uit een schrifte lijke enquête, die overigens lang niet door iedereen werd beantwoord, dat me nigeen de slaap nog steeds goed kon vat ten en dat het vermogen zich te ontspan nen gehandhaafd was gebleven. Van de aangeleerde methoden werden de adem halingsoefeningen nog het meest ge bruikt. Uit een tweede schriftelijke enquête, twee jaar na het beëindigen van de cur sus, bleek het slaapgedrag nog steeds aanzienlijk verbeterd. Tips Enkele tips om gemakkelijker in slaap te komen zijn: - Probeer in bed niet allerlei proble men te verwerken, maar denk aan pretti ge momenten; - Vermijd licht en geluid in de slaapka- - Zorg ervoor dat de slaapkamertempa- ratuur niet te warm is en dat de kamer goed is geventileerd. Gebruik de slaap kamer alleen om te slapen; - Verwijder voorwerpen die emoties kunnen oproepen uit de kamer; - Ga geen psychisch gevecht tegen de slaap aan; - Zorg voor een goed bed dat lekker ligt. Een dekbed is beter dan een pak zware dekens; - Ga geen zware gesprekken aan voor het slapen gaan. Ook spannende films voor het slapen gaan kunnen de slaap verstoren; - Zorg voor lichaamsbeweging. Ga bij voorbeeld een blokje om voor het slapen gaan; - Regelmaat is heel belangrijk om de biologische wekker in te stellen. Bouw bepaalde gewoonten in. Ga op een vaste tijd naar bed en sta op een vaste tijd op. Probeer te ontdekken wanneer de slaap zich normaliter aandient. Gebeurt dat om elf uur, en men is gewend om half twalf naar bed te gaan, ga dan een half uur eerder; - Probeer in bed een goede houding te vinden die het meest ontspannen gevoel geeft; - Ontspannen lezen is voor veel men sen een middel om in te slapen. Zware lectuur heeft weer het tegengestelde ef fect; - Doe geen dutjes overdag; - Ga niet met een volle of rammelende maag naar bed. Drink geen koffie en thee voor het slapen gaan. Het beste is om een uur voor het slapen gaan niet meer te ro ken. Ook alcohol kan voor slaapproble men zorgen. Warme melk en krui denthee zijn daarentegen weer slaapbe- vorderend. Binnen de Leidse regio beginnen binnen kort slaapcursussen in Leiden, Wassenaar, Voorschoten, Roelofarendsveen. Alphen aan den Rijn en in verschillende plaatsen in de duin- en bollenstreek. De cursussen worden georganiseerd door de kruisverenigingen, de Riagg en instanties op het gebied van maat schappelijk werk. Meer informatie bij de plaatselijke kruisvereniging of bij Nelleke Wouters, medewerkster Gezondheidsvoor lichting en Opvoeding bij de Provinciale Kruisvereniging Zuid-Holland, telefoon: 071-899348. Psycho-fysioloog dr. G.A. Kerkhof (Rijksuniversiteit Leiden): "Ochtend mensen kunnen slaaptekort minder goed verdragen". uoto uoi„.u

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 29