De leraar heeft het moeilijk m Bedrog Denkwijzer Onze taal 'We moeten het vak snel weer aantrekkelijk maken' ZATERDAG 28 JANUARI 1989 PAGINA 27 J. Bouwsma, voorzitter van het Nederlands Genootschap voor Leraren: "Onze salarisopbouw vormt het achterlicht je in de toch al niet riante salariëring van ambtenaren". (foto gpdi eu. ij- ui. oe. DE PRIJSVRAAG Op 3 december van het afgelopen jaar wer den de lezers op deze plaats uitgenodigd een verhaal te schrijven van één zin met ten hoogste 75 woorden. De jury bestond uit Leen Vroegindeweij, leraar Nederlands aan het Agnes-college te Leiden, Willem Schrama, coördinator van deze zaterdag- bijlage, en ondergetekende. Er werden 106 verhalen ingestuurd. Afgelopen maandagavond heeft deze ju- DQOR JOOP VAN DER HORST ry na rijp beraad en na soms hoog oplopen de discussies tien verhalen uiteindelijk als de beste uitgekozen. De volgorde waarin ze hier staan afgedrukt is alfabetisch. De winnaars ontvangen elk een boekebon van ƒ20,-. Niet alle inzenders hadden overigens de uitnodiging even nauwkeurig gelezen: het ging om een verhaal in één zin van ten hoogste 75 woorden. Daarom moest de ju ry enkele inzendingen terzijde leggen die ruim boven het voorgeschreven maximum kwamen. De jury heeft vooral gelet op originaliteit en op het goed lopen van de zin. Prachtige zinnen met een flauw verhaal of schitteren de verhalen rn een hompelige zin vonden geen genade. Maar hoe vanzelfsprekend deze maatstaven ook zijn, de toepassing ervan was niet eenvoudig. Wat is een goed lopende zin? Wat is een origineel verhaal? Over slecht lopende zinnen en minder Jeu- ke verhalen waren we het gauw eens, maar over de goede ontbrandde een verhitte dis- cussiq. Rinkelend glaswerk, omvallende asbakken, dreunende slagen op tafel om de argumentatie kracht bij te zetten, het luid-op nog eens reciteren van dit of dat verhaal, soms twee tegelijk en door elkaar- ,en een af en toe bezorgd onze kant uit kij kende ober. Het mag een prestatie ge noemd worden dat de jury het toch eens is geworden over de tien winnende verhalen. Ten slotte een woord van dank aan allen die een verhaal inzonden. Want je staat er niet bij stil, als je in volle argeloosheid in de krant mensen uitnodigt iets te schrijven, dat zovelen er aardigheid in hebben dat te doen. Genoeg gepraat. Het woord is aan de winnaars. De fervente schaker, die gewend was te denken in termen als remise en herders- mat, stond opgesteld bij de autobusgarage die gelegen was nabij de uitgestrekte hei develden even buiten zijn woonplaats, want hij was gezien zijn huidige stelling ein delijk in staat zijn volgende zet te doen die voor zijn verdere leven ver strekkende gevolgen zou kunnen hebben, namelijk het ontvoeren van zijn geliefde die hier weldra langs zou komen en dan triomfantelijk uit te roepen: 'Schaak!' (E. Coster-Teebaal, Irislaan 287, Oegstgeest). Een lieve bejaarde dame bij wie enkele dagen geleden een nieuw kunstgebit was geplaatst en die dit tijdens de broodmaaltijd wegens kauwproblemen even op de rand van haar bord had geparkeerd, kreeg de schrik van haar leven toen zij bemerkte dat zij niet alleen de korstjes van het brood maar ook haar prothese voor de meeuwen had gestrooid, die vechtend en stoeiend onder het slaken van luide kreten steeds weer probeerden dit kunststuk te passen. (C. van Harten-Strijbos, De Hooghkamer 76, Voorschoten). Tot mijn spijt moet ik U, mede n andere leden van de sollicitatiecommissie meedelen dat bij het selecteren van de meest geschikte kandidate voor de vacatu re van secretaresse, de keuze is gevallen op mevrouw T. Janson uit Zoeterwoude, hetgeen niet wegneemt dat wij, na ons ple zierige gesprek d.d. 23 december 1988, onder de indruk waren van Uw vaardighe den en kwaliteiten en ervan overtuigd zijn dat U spoedig een passende betrekking el ders zult vinden. (C. Hendriks, Veerhuis 136, Leiden). Op een verkleedpartijtje ontmoette Henk een vrouw die er uitzag als een heks, op wie hij zo verliefd werd dat hij diezelfde avond nog wilde trouwen en nadat het ja woord was uitgesproken brachten zij de hu welijksnacht door bij Henk, maar toen Henk zijn bruid wilde helpen met het afzetten van haar masker ging dit zo moeilijk dat hij pas na lang trekken het masker in zijn handen had dat later haar gelaat bleek te zijn. (Mei Jongen, Celebesstraat 53a, Leiden). Ik kan me nog goed herinneren dat ik, tussen de acht en negen maanden, bij m'n moeder in d'r buik zat en veel opstak, zeker van haar reisje naar Parijs toen ze samen met m'n vader slakken zat te eten en reken maar dat ik genoten heb van dat heerlijke maal, want eenmaal buiten aangekomen was het afgelopen met de heerlijke hapjes en moest ik het met melk en gepureerd eten doen, geen vooruitgang dus! (Lilianne Pardoel, Hopvlinder 7, Leiden). Toen Willem, arbeider in een houtzage rij, na jarenlange trouwe dienst op de dag van zijn zilveren jubileum hij zou met een limousine naar zijn werk gebracht worden, koffie drinken met de burgemeester, lun chen met de directeur en na een feestelijk diner met al zijn collega's een kort dank woord uitspreken ziek in bed bleef, kon de inderhaast gealarmeerde arts een glim lach niet onderdrukken toen hij de jubilaris vertelde wat hem mankeerde: acute plan kenkoorts. (Peter Reedijk, Goudse Rijweg 444-3, Rotterdam). Het vogelcongres, bestaande uit mus sen, roodborsten, mezen, vinken, spreeu wen, eenden, merels, lijsters en kauwen, kwam bijeen om zich te beraden welk 'dier' ze met Kerstmis zouden willen verorberen daar ze kotsmisselijk waren van de plastic kaaskorstjes, de grote brokken brood waarin je bijna stikte, het zoute aardappel- kruim, de afgekloven botjes van wild of soortgenoot en zo werd hetde mens, maar ze realiseerden zich dat die wens nog lang niet in vervulling zou gaan. (N. de Rooij-Gijselaar, Berlicumstraat 3, Oegst- Nina Oei, een vijfenveertigjarige Vietna mese vrouw die tot gisteren ronddwaalde in de Amsterdamse hoerenbuurt, op zoek naar de man die ze eenentwintig jaar gele den had ontmoet en die ze twintig jaar gele den, toen hij door de Vietcong werd afge voerd, had nageroepen dat ze altijd van hem zou blijven houden, is vanmorgen overreden door een vrachtauto toen ze plotseling de straat overstak bij het zien van een Amerikaanse soldaat. (Henk Steen huis, Sluisstraat 50, Amsterdam). Er op gebrand de tegen mijn lippen ge drukte trombone op een goede dag virtu oos te zullen bespelen sloeg ik hoopvol het bijgeleverde muziekboek open om teleur gesteld het instrument te laten zakken on der de constatering dat het niet mogelijk is om van koffieboonvormige bolletjes met stokjes en vlaggetjes op een uit vijf latten bestaande erfafscheiding geplaatst een mooi in het gehoor liggende melodie te ma ken zoals ik dat regelmatig door musici schijnbaar moeiteloos heb zien doen. (Co van der Tuijn, Vincent van Goghlaan 1, Roelofarendsveen). In de laatste uitwedstrijd van het water- poloteam, waarmee Harold in de hoofd klasse uitkwam, viel de beslissing pas in de laatste seconde, toen een aanvaller van de tegenpartij de bal tegen de lat knalde en de keeper de bal zo snel naar de andere speelhelft gooide, dat Harold erin slaagde de bal met een uitgekiende worp achter de keeper van de tegenstanders te depone ren, waardoor in de laatste seconde van de wedstrijd de punten werden binnenge haald. (E.J.F. Venekamp-van Hal, Hoge Morsweg 63, Leiden). door René Diekstra hoogleraar psyctiologte te Leiden Twee docenten uit Schoonhoven willen een kuuroord voor overspannen docenten beginnen en menen daarmee een nieuw gat in de markt te hebben ontdekt. Het overwerkte en miskende lerarenkorps zou daar driemaal per jaar de accu kunnen bijladen. "Ongekend, en typerend voor de problemen in het onderwijs", reageert drs. J. Bouwsma, voorzitter van het Nederlands Genootschap voor Leraren (NGL), op het initiatief. Het beroep van leraar, ooit een logische stap voor hen die zelf op school zo goed konden leren, is in verval geraakt. En het einde is nog niet in zicht. door Pieter Couwenbergh Gezeten op het puntje van zijn stoel schetst Bouwsma een beeld van ver val over een ooit begerenswaardig beroep. "Leraren worden overbe last. Dat begint al in de les. De klas sen zijn met dertig leerlingen veel te groot. De leerlingen zijn vandaag de dag goed gebekt en nemen niet lan ger dingen aan enkel en alleen op ge zag van de docent. Kijken of de boodschap goed overkomt en tege lijkertijd orde houden is nagenoeg onmogelijk". De taak van de leraar houdt echter niet op bij het lesgeven. Er moeten proefwer ken worden opgesteld en nagekeken, vergaderingen bijgewoond, en niet te vergeten nieuwe lessen worden voorbe reid. "Leraren draaien per week mini maal tien procent overuren en dan spreek ik niet eens over de piekbelasting, in de examenperiode en bij de overgang aan het einde van het schooljaar". Lada Voor Bouwsma zit de pijn vooral in het gebrek aan erkenning. Hij schetst het beeld dat de maatschappij tegenwoordig van de leraar heeft: iemand die iedere dag opnieuw een uitpuilende boekentas meesjouwt in zijn nog niet afbetaalde Lada en pas 's avonds laat terugkeert naar zijn rijtjeshuis. "We werken keihard voor een schamel salaris. Onze salarisop bouw vormt het achterlichtje in de toch al niet riante salariëring van ambtena- En nu wil minister Deetman ook de weinig overgebleven charmes van het vak aanpakken: de variabele Werktijden en de lange vakanties. De bewindsman wil een veertigurige werkweek invoeren, met daaraan gekoppeld een beperking van het aantal vakantiedagen tot 24, plus twee keer 10 rond Kerst en Pasen. Bouwsma ontsteekt in woede: "Het werk van de leraar is niet in kantooruren vast te pinnen. Na zes uur lesgeven moet hij even ontspannen om vervolgens op nieuw aan de slag te gaan. De schooltas wordt dan ook meegenomen naar huis. Als hij op school blijft mondt dat alleen maar uit in oeverloze vergaderingen met collega's". Over de lange vakanties wil Bouwsma geen misverstand laten bestaan. "Die heb je nodig om bij te komen. Om nieu we, frisse ideeën op te doeri voor hét nieuwe schooljaar". De animo om leraar te worden neemt dan ook schrikbarendaf. Van diverse kanten wordt de noodklok geluid. In de jaren negentig dreigt, ondanks de ver grijzing van de Nederlandse bevolking, een schreeuwend tekort aan docenten. Tweede Kamerlid Franssen (WD) spreekt over een tekort van 5000 leer krachten in 1990, oplopend tot 1000Ó in 1992. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen is iets minder somber: 3000 in 1992 en 8000 in 1993. Investeren Bouwsma vergelijkt de ernst van het probleem met maatschappelijke vraag stukken als het milieu en de files. "Goed onderwijs is investeren in de toekomst van het land". Hij is niet verbaasd over de cijfers. "Het aanvangssalaris is te laag. We kunnen niet concurreren met het be drijfsleven. Waarom zouden academici kiezen voor het onderwijs als ze het dub bele kunnen verdienen in het bedrijfsle- Docenten hebben daarnaast, zeker in het begin, grote problemen om genoeg uren (en dus inkomen) bijeen te sprokke len. "Het is geen uitzondering dat een do cent op vier verschillende scholen les geeft. Anderen vullen hun inkomen aan met een bijstanduitkering". "We moeten het beeld van de Lada snel doorbreken en het vak weer aan trekkelijk maken. Het spreekt niet meer voor zich dat iemand die goed kan leren automatisch naar de kweekschool gaat, zoals vroeger. Bovendien loopt de kwali teit van het onderwijs achteruit omdat je moet roeien met de riemen de je hebt, met de mensen die nog bereid zijn leraar te worden. Kortom, de salarissen moeten omhoog en beginnende docenten moe ten kans krijgen op meer uren, op een toekomst". Een van de belangrijkste problemen is de vergrijzing van het lerarenkorps. Er is een 'klont' eerstegraads docenten die hun hele loopbaan op één en dezelfde school blijven hangen. "Zij hebben geen keuze. De huidige afvloeiingsregeling ontmoedigt solliciteren. Wie het laatst op een school komt vliegt er bij bezuinigin gen namelijk het eerst uit. Waarom zou je die eenmaal opgebouwde zekerheid op het spel zetten?" De DOP-regeling, waardoor docenten vervroegd (vanaf 55 jaar) met pensioen kunnen, biedt wat ruimte voor jongeren. Maar niet genoeg, volgens Bouwsma. "Leraren die twintig jaar in het vak zitten moeten via her-, bij- of omscholing een andere baan kunnen kiezen. Waarom zou een leraar geschiedenis geen goede per- soneelchef kunnen worden?". Geen alternatief De gevolgen van de afkalving van het le raarschap komen het duidelijkst naar vo ren in technische vakken; economie en informatica. Deze specialisten zijn bij zonder gewild in het bedrijfsleven. Het onderwijs is dan al snel geen alternatief meer. Het schreeuwend tekort aan be voegde leraren in deze vakken wordt op gevuld met onbevoegde docenten. Zij krijgen een ontheffing van het ministerie onder het mom van 'studerend voor de akte'. Er bestaat een oud grapje over een man die op de vraag of hij viool kon spelen antwoordde: "Ik weet het niet, ik heb het nooit geprobeerd". Dat is psychologisch gezien een heel verstandig antwoord. Wie iets nog nooit geprobeerd heeft, weet niet echt of hij dat wel of niet kan. Op dezelfde manier, wie nog nooit aan een bepaalde verleiding is blootgesteld, weet niet of hij nu wel of niet daarvoor zal zwichten. Dus op de vraag: "Bent u corrupt" zouden de meesten van ons eerlijkheidshalve moe ten antwoorden: "Ik weet het niet, nie mand heeft mij nog geld geboden". Natuurlijk zullen er veel mensen zijn die op voorhand zullen zeggen dat zij nooit iets zullen doen als zich door ande ren laten omkopen. Net zo goed als er heel wat mensen zijn die zeggen dat ze geen bedrog plegen, nooit liegen, hun partner niet stiekem ontrouw zijn, hun vrienden niet afvallen, en noem maar op. Maar de meeste mensen zijn veel eerlij ker en netter in hun woorden dan in hun daden. Uit een onderzoek onder maar liefst 24.000 volwassenen blijkt dat heel duidelijk. Aan hen werd gevraagd om aan te geven, of liever gezegd: om toe te geven aan welke van de 14 volgende ge dragingen ze zich in het afgelopen jaar wel eens schuldig maakten (de percenta ges geven aan voor hoeveel mensen dat geldt). Sneller rijden dan de tcfegestane maxi mumsnelheid (93 Het vertellen van kleine of grotere leu gentjes (88%). Het ongevraagd mee naar huis nemen van goederen van het werk in het afge lopen jaar (68 Het spieken of bedrog plegen bij exa mens of ander schoolwerk (indien mo gelijk) (67 Het illegaal parkeren (of opzettelijk niet betalen voor parkeren waar dat moet) (60 De WD wil daarom leraren economie, techniek en schei- en natuurkunde na drie jaar lesgeven een premie geven van 15.000 gulden. Een blijvende salaris maatregel wijst Bouwsma af. "Waarom zou een leraar natuurkunde beter wor den betaald dan een leraar Neder lands?". Bouwsma wil experts in schaarse vak ken lokken met financiële voordelen zoals het kwijtschelden van een deel van de studieschuld na drie jaar lesgeven. "Ik hoop dat de persoon na drie jaar zo enthousiast over het vak is geworden dat hij geen stimulans meer nodig heeft". Het omscholen van werkloze docenten kan een oplossing zijn, maar lang niet ie dereen is geschikt. "Je mag van een werkloze leraar Nederlands niet ver wachten dat hij feeling heeft voor na tuurkunde". De NGL-voorzitter wordt wantrou wend als een derde probleem ter sprake komt: het gebrek aan vrouwen in lei- - Het zich ziek melden op het werk, hoe wel de conditie goed genoeg is om te werken (47 - Het hebben van (zonder overleg met partner) buitenechtelijk seksueel ver keer (45 - Het rijden onder invloed van (te veel) drank of van drugs (inclusief tranqui lizers) (41 - Het doen van onjuiste opgaven bij het invullen van het belastingformulier (over de afgelopen 5 jaar) (38 - Het bij de douane opzettelijk niet aan geven van bepaalde goederen (38%). - Het op het werk voeren van interlokale of internationale privé-telefoonge- sprekken (37 - Het bedriegen van een beste vriend met betrekking tot iets belangrijks (33 - Het opzettelijk onjuist opgeven van on kosten (28 - Het opzettelijk voordringen in een rij of het niet wachten tot je aan de beurt bent (19 We kunnen deze lijst met zonden nog lan ger maken door te kijken naar wat men sen zeggen in bepaalde situaties waar schijnlijk te zullen doen. Zo antwoordde 44 procent van de mensen dat ze waar schijnlijk zouden doorrijden zonder be richt achter te laten als ze iemand anders z'n auto zouden beschadigen. Nog eens 52 procent zei dat ze dat waarschijnlijk zou den doen als ze zeker zouden weten niet gepakt te worden. Met andere woorden, bijna iedereen zou doorrijden als men ze ker zou weten dat men niet gepakt zou worden. Toch zegt 90 procent van de men sen dat het onethisch of onrechtvaardig is om zoiets te doen. Dezelfde tegenstrijdigheid vinden we waar het gaat om heling. 22 procent van de mensen zegt dat ze waarschijnlijk wel bewust een gestolen kleurentelevisie zou den kopen als dat goedkoper zou zijn. En nog eens 31 procent zegt dat ze het waar schijnlijk zouden doen als ze zeker zou- dinggevende functies. Hij vindt dat hij in een tv-interview vorig jaar overkwam als vrouwenhater, en wil dat niet nog een keer. "Ik wilde toen duidelijk maken dat iemand niet per se geschikt is als rector omdat het een vrouw is met lesbevoeg- heid. Dat is geen criterium. Je slaat met zo'n motivering een mal figuur". Weerstanden Bouwsma vindt het 'prima' als bij gelijk waardige geschiktheid een vrouw de voorkeur krijgt. Maar geschiktheid hangt voor hem nauw samen met be schikbaarheid. "Een rector moet te allen tijde beschikbaar zijn voor schoolbe slommeringen. Totdat de maatschappij daadwerkelijk is geëmancipeerd, blijft dat een probleem voor vrouwen met een gezin. Je moet niet met alle geweld een vrouw in een leidinggevende functie drukken. Dat roept alleen maar weer standen op". den weten niet gepakt te worden. Ruim de helft van de mensen zou zich dus aan heling schuldig maken, terwijl alweer bijna 90 procent zegt dat zulks onethisch of onjuist is. Wat maakt dat we met z'n allen niet zo hoog scoren op de morele standaard? Eén van de redenen is in elk geval dat bij de meeste mensen het gedrag sterker be paald wordt door factoren in de situatie dan in hun persoonlijkheid, hoewel we graag doen alsof dat omgekeerd is. Als we alle wetenschappelijke gegevens die in de psychologie zijn verzameld op een hoop gooien, dan blijkt dat de factor 'si tuatie' drie keer zo belangrijk is als de factor 'persoonlijkheid'. Dat weten we ei genlijk ook wel, omdat maar al te duide lijk is dat de gelegenheid vaak de dief maakt, dat studenten op examens meer spieken als er minder toezicht is, en dat mensen tot de meest gruwelijke dingen (zoals in het nazi-tijdperk) in staat zijn als ze maar in een situatie verkeren die hun dat suggereert of "beveelt". De bekende Britse schrijver Aldous Huxley heeft ooit eens heel scherpzinnig opgemerkt dat beschaving kan worden gedefinieerd als het systematisch onthou den aan de burger van gelegenheden om zich barbaars te gedragen. Op dezelfde manier kunnen we zeggen dat moraliteit of eerlijkheid in de samenleving niets an ders is dan het systematisch aan mensen onthouden van gelegenheden om zich on eerlijk of corrupt te gedragen. Wie dus om welke reden dan ook probeert mensen uit te lokken tot oneerlijkheid of onethisch gedrag, hoeft er zich bepaald niet over te verwonderen dat hij ook inderdaad zal vinden dat de meeste mensen die verlei ding niet weerstaan. Maar waarom is de mens niet sterker of moreler? Eén belangrijk antwoord op die vraag komt uit het psychologisch onder zoek over geweten, en met name van de belangrijkste theoreticus op dit gebied, Kohlberg. Diens stelling is dat er drie soorten geweten zijn, die tegelijkertijd ook de drie stadia van ontwikkeling van het geweten vormen. Het eerste stadium is dat van het 'pre-conventionele' gewe ten. Dit geweten, typerend voor de kin derleeftijd, is gebaseerd op het uitgangs punt dat wat goed is of wat mag, gelijk is aan watje plezierig vindt, en omgekeerd. Het kind laat iets of vindt iets niet goed omdat er iets onplezierigs, zoals straf, op volgt. Het tweede stadium is dat van het 'con ventionele' geweten. Dit geweten ontwik kelt zich in het begin van de adolescentie. Hier is gewetensvol of moreel wat over eenkomt met de verwachtingen en regels die in het gezin, de groep van leeftijdge noten of in de cultuur gelden. Goed ge drag is wat van je verwacht wordt door je naaste. Het derde stadium is dat van het 'post- conventionele' geweten. In dit stadium ontwikkelt zich een zelfstandig geweten dat gebaseerd is op zelfstandige waarde oordelen, waaraan de desbetreffende persoon vasthoudt, onafhankelijk van het feit of die uitgangspunten door de sa menleving worden ondersteund en ook onafhankelijk van persoonlijke relaties of gewoonten binnen de groep. Toen bij voorbeeld Martin Luther King besloot z'n mars naar Atlanta te organiseren - on danks het feit dat dat tegen de wet en ver boden was - volgde hij daarbij zijn (post- conventionele) geweten, dat voor hem een grotere geldigheid had dan de bestaande sociale orde die als onjuist en onrecht vaardig werd afgewezen. Volgens Kohlberg bereiken veel mensen het stadium van een post-conventioneel geweten nooit. Hij is van mening dat hoogstens lop4a5 personen dat doen; de meeste mensen komen niet verder dan het stadium van het conventionele geweten. Dat wil zeggen: als er geen autoriteit is die toezicht houdt op ons gedrag of als er situaties zijn die ons uitlokken terug te vallen in immoreel gedrag, we dat vaak niet zullen laten. Bovendien, als we zelf een autoriteit zijn, dat wil zeggen macht hebben (dus zelf sociale controle uitoefe nen zonder dat we zelf echt gecontroleerd worden) is de verleiding vaak bijzonder groot om te vinden dat wat moreel is ge lijk staat aan wat goed is voor ons. Zo is het bij veel universiteiten "de gewoonte" dat de ontdekkingen van een leerling op naam van een hoogleraar komen te staan. Benton en Best bijvoorbeeld ont dekten samen de insuline maar Benton deelde z'n Nobelprijs niet met Best. Hij deed dat met zijn directe meerdere, voor wie academische roem kennelijk zwaar der woog dan wetenschappelijke integri teit, en dit werd verdorie ook nog overge nomen door het Nobelprijscomité. De moraal van dit verhaal? "Ik heb het gedaan", zegt het geheugen. "Zoiets zou ik nooit doen", zegt het ik, en blijft onver murwbaar. Tenslotte delft het geheugen het onderspit.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 27