Pa Polgar kweekt schaakgenieên Een koning, zijn dame en drie pionnen doen menigeen verbaasd staan ZATERDAG 28 JANUARI 1989 EXTRA PAGINA 25 Zijn drie dochters verbazen de v schaakwereld. Vooral de jongste, Judith, doet de kenners versteld staan. Twaalf jaar pas, maar nu al grootmeester en in het bezit van 2365 ELO-punten, ruim het dubbele van het aantal dat de huidige wereldkampioen Kasparov rond die leeftijd had. De Hongaar Laszlo Polgar kweekt, thuis in Budapest, dan ook genieën. Met behulp van zijn drie dochters wil hij aantonen dat genialiteit aan te leren is en niet al bij de geboorte wordt bepaald. Zijn drie bewijsstukken laten hem vooralsnog niet in de steek en staan letterlijk en figuurlijk hun mannetje bij het schaken. Judith moet daarbij haar vaders droom vervullen en de eerste wereldkampioen worden bij de vrouwen èn de mannen. door Hans Geleijnse "Oh, bent u daar. U krijgt twintig minuten met mijn vrouw, vijf minu ten met de meisjes en daarna twintig minuten met mij". Vader Polgar duldt, nu het interview na lang zeu ren eindelijk is toegezegd, geen te genspraak en wil aan duidelijkheid niets te wensen overlaten. We zijn die zaterdagmiddag niet 2 ergens binnengestapt. De samengevoeg de flats 39 en 40 aan de Sëmmelweis- straat nummer 10 in het hartje van Bu- apest staan bij het kadaster te boek als woonruimte. Achter de gerenoveerde ge vels gaat echter een laboratorium schuil. De beheerder, Laszlo Polgar, experimen teert er met mensen. Zijn specialiteit: het kweken van genieën. Schaakgenieên om precies te zijn. Hoewel, dat schaken is eigenlijk toe val. Het had net zo goed wiskunde of een andere tak van wetenschap kunnen zijn. Polgar, pedagoog en psycholoog, wil met de hulp van zijn echtgenote Klara en de prestaties van zijn drie dochters de we reld overtuigen van iets wat hij allang en honderd procent zeker weet: genialiteit is aan te leren en wordt niet dbor een-spe ling van het lot al bij de geboorte be paald. Zijn bewijsstukken laten hem voorals nog niet in de steek. Zsuzsa, 19, Zsofla, 14 en vooral wonderkind Judith, 12, doen de internationale schaakwereld versteld staan. Superlatieven zijn nauwelijks meer te vinden om de creatieve variaties van de Polgar-girls op de 64 velden te be schrijven. Records Aan de wanden van de woonkamer van de Polgars tonen grafieken en een baro meter het geweld en het gemak waarmee records aan diggelen gaan. Zsuzsa werd kampioen van Budapest in de leeftijds groep tot elf jaar toen ze vier was. Nu is ze internationaal meester, bij de mannen. Aan het bord liet ze inmiddels groot meesters als de Filippijn Torre en de Joe goslaaf Ljubojevic al eens sneuvelen. Maar ze is reeds ingehaald door Judith, die als het om het breken van schaakre cords gaat de jongste is van alle tijden. Grootméester, bij de mannen dus, maar ook nog eens zeer gevat. Ze schaakte eens 'blind' tegen een vriend van de fa milie, eigenaar van een restaurant, en won. Hij tracteerde vervolgens op een overheerlijk diner en zei toen: "Jij weet hoe je moet schaken, maar ik hoe je moet koken". Judiths antwoord: "Maar kan je ook blind koken?" Zsofia doet het wat kalmer aan. De norm voor de titel internationaal meester bij de mannen haalde ze in 1987 net niet. Een tegenvaller. Maar ja, het scheelde slechts een half punt, ze was pas dertien, dus er is nog tijd en hoop. In huize Polgar Wordt voornamelijk in ELO-punten gedacht, het systeem waar mee de FIDE, de internationale schaak bond, onder meer vaststelt wie zich meester of grootmeester mag noemen. Pa Polgar trots: "De beste schaakspeler aller tijden, de Amerikaan Fischer, had er op tienjarige leeftijd 1800, wereldkam pioen Kasparov 1900, Judith 2365". Vader is ervan overtuigd: Jutka, het koosnaampje voor vele Hongaarse Ju diths, kan zijn droom vervullen en we reldkampioen bij de vrouwen en man nen worden. Hoogste tijd voor een blik in het Polgar- laboratorium. In de voorkamer zitten de drie genietjes gezamenlijk achter een schaakbord. Het wachten is op groot meester Pal Benko voor de training. Vijf Vader en moeder Polgar bij de prijzenkast: "Het i Schaakbondvoorzitter Lako: "Ik ben bereid te erkennen dat ik fout zat". tot zes uur wordt dagelijks aan schaken besteed. Voor de afwisseling staan dan tafeltennis, trimmen of (privé-)onderwijs op het programma. En vader Polgar laat nooit na te vermelden dat zijn dochters, vooral Zsuzsa, meerdere talen spreken. Moeder Klara mag in een zijkamertje, aan een keukentafel waar het onvermij delijke schaakbord is ingebouwd, de ver slaggever uitleggen hoe het Polgar-op- voedingsexperiment in elkaar steekt. "Het is heus geen geheim. Het draait om zaken als vlijt en arbeid. Maar bovenal om liefde". Zo eenvoudig kan het toch niet zijn. Uw man spreekt van een psychologisch opvoedingsexperiment, hoe werkt dat dan in de praktijk? Klara Polgar, Russin van geboorte, le rares Duits en Esperanto, toont zich een zachtmoedige en openhartige vrouw. Onthutsend openhartig soms. "Ik moet bij het begin beginnen. Ik leerde mijn man door een briefwisseling kennen. We zijn beiden pedagogen. Vijf jaar lang schreven we elkaar. Mijn man vond toen al dat we iets bijzonders, ook al was niet precies duidelijk wat, met onze kinderen moesten doen. Een experiment. Het moesten goed ontwikkelde, goed opge voede mensen worden". "Hij was toen al een zeer goede peda goog. Hij bekritiseerde vaak het onder wijssysteem, omdat getalenteerde kin deren op school zo veel tijd verliezen. Ouders zijn allesbepalend bij de vroege ontwikkeling van kinderen. Mijn man begon met Zsuzsa aan rekenkunde toen ze twee was. We dachten dat wiskunde het terrein zou zijn waarop ze zich kon specialiseren. Twee jaar later had ze de stof onder de knie die andere kinderen pas in de vierde krijgen". "Bij toeval ontdekte hij dat Zsuzsa be langstelling had voor schaken. In een re kenboek stonden schaakfiguren en die vond ze mooi. Ze was toen drie. Laszlo gebruikte die interesse. Hij sprak over de schaakstukken alsof het figuren in sprookjes waren. Het werd een spelletje hoe die sprookjesstukken konden schui ven. Binnen een week kende ze het spel, na een half jaar kwamen de resultaten". "Dat is het genie van mijn man: hij kon het op haar niveau uitleggen, gaf haar al zijn liefde, prees haar voor iedere presta tie, benaderde alles positief. En wat nog veel belangrijker was: hij liet haar stre ven naar een bepaald niveau en leerde haar vervolgens nooit tevreden te zijn. Nu wil ze altijd hoger. Dat kost tijd, opof fering en geduld". Problemen Toen Zsuzsa jeugdkampioene van Bu dapest werd, stond het voor de Polgars vast. Wiskunde viel af, het schaken werd afgebakend als het 'territorium' waarin het verdere experiment zou plaatsvin den. Een gewone school viel daarbuiten. Bij Zsuzsa leverde dat nog problemen op. Maar Laszlo Polgar boekte zijn eerste zege op de autoriteiten toen hij via de re sultaten van zijn privé-onderwijs kon aantonen dat Zsuzsa tot de beste leerlin gen behoorde. De verrichtingen bij het schaken deden de rest. De Polgars kre gen toestemming hun kinderen thuis te laten leren. Alle drie de meisjes zijn vanaf de vier de klas niet meer naar school geweest. Contact met leeftijdsgenootjes was er vrijwel niet. Hoe krijg je kinderen zo gek dat ze precies dat doen wat hun ouders willen, dat lukt toch niet met alleen maar schouderklopjes? Klara Polgar: "Nee, ook met straf. Ou ders van kinderen die graag chocola eten, zeggen weieens: voor straf geen chocola. Zsuzsa speelde graag snel schaak. Daarvoor moet je een partner f De drie Polgar-meisjes achter het schaakbord. Van links naar rechts JudithZsofia en Zsuzsa. hebben. Soms was er dan wel eens geen tegenspeler, dat was een soort straf'. "Het zijn kleinigheden, maar ze tellen. Het is niet makkelijk uit te leggen, maar het kind moet eerbied hebben en de va der goed begrijpen. Als het ergens van houdt en daarmee resultaten boekt kan het meerdere opgaven aan". Wat is nu eigenlijk de motivatie van de Polgars voor dit experiment? Welke ambities drijven hen? Veel ouders zijn toch al heel tevreden als hun kinderen ge lukkig worden en hebben geleerd hun ei gen weg in het leven te vinden. Waarom dan dat streven: het bewijzen dat geni aliteit is aan te leren. Is het soms een pro test tegen de uniformiteit van het staats socialisme? Klara Polgar: "Ik zeg u nogmaals dat mijn man die overtuiging had en ik nu ook". U dacht er eerst anders over? Klara: "Ja, in het begin. Maar u moet begrijpen: Laszlo is een genie. Soms ge loofde ik niet wat hij vertelde, of ik was het er niet mee eens. Maar alles wat hij heeft gezegd, is uitgekomen. Hij plande zeer goed, en de resultaten steunden hem. Ik was lang niet altijd tevreden, er was strijd". Waarover dan? Klara: "Er waren bijvoorbeeld ruzies met mijn moeder, toen Zsuzsa klein was. Alle kinderen speelden buiten, in de zandbak, Zsuzsa zat binnen achter het schaakbord. Ik zag wel dat ze gelukkig was met schaken, maar als ze lachte was het met volwassenen, mannen vaak, niet met kinderen. Mijn moeder zei: dat kind moet naar buiten, dit is niet gezond, zo". "Laszlo zei, we moeten erover praten, ook met Zsuzsa. Je oma wil dit, je moe der dat, ik wil dat je schaak speelt, laten we dat maar proberen. En wat is daar slecht aan? Andere kinderen lachen in de zandbak, Zsuzsa lacht achter het schaakbord. Ze speelt, ze is gelukkig, m'n man is gelukkig. Goed, er was ruzie, discussie, maar ik zag toch dat wat hij met het kind deed niet slecht was". Een beetje ongewoon misschien? "Ja, ik was in het begin niet overtuigd. Maar ik houd van mijn man en ik geloof dat hij van mijn kind houdt (ze lacht met een blik van: dat begrijp je toch wel). Ik wilde het goede voor mijn kind en ik zag dat het tevreden was". Zijn er ook dingen die de kinderen wilden, maar waarvan u vindt dat die niet in het experiment thuishoren? "Weet u, we hadden niet genoeg kracht om buiten het schaken veel andere zaken aan te pakken. We waren maar met z'n tweeën en werkten ook nog. Dan kun je geen experiment op allerlei verschil lende terreinen doen met drie kinderen. Ik vond bijvoorbeeld muziek zeer be langrijk, de meisjes houden van muziek, zingen graag. Maar (er klinkt nu echt spijt door in haar stem) er was natuurlijk geen tijd om een instrument te leren be spelen". Zacht: "Ik geloof dat dat een fout was". Dan beslist: "Mijn man kon nauwkeurig voorspellen hoe alles zou lo pen. Hij plande zeer goed. De resultaten toonden dat aan. Ik weet nu dat hij voor 130 procent gelijk heeft". Discriminatie Laszlo Polgar heeft in zijn streven om de wereld van zijn gelijk te overtuigen zo wat met iedereen ruzie gehad, of heeft dat nog. Natuurlijk vooral in de schaak wereld, ook in Hongarije niet direct het domein van hemelbestormende progres sieven. Genialiteit is niet alleen te leren, drie dochters kunnen bovendien bewij zen dat vrouwen net zo logisch kunnen denken als mannen. Of beter zelfs. Klara Polgar: "Belachelijk toch dat de schaakwereld is opgedeeld en mannencompetities. Aan de 1 teiten heb je toch ook geen mannencolleges. Mijn mening, onze me ning, ik bedoel de mening van mijn man, is dat het om schaken gaat. Niet om vrou wen- of mannenschaken. Nu al zeggen velen dat Judith ook tussen'de mannen kampioen kan worden. Op twaalfjarige leeftijd". Ja, ik heb de records uit m'n hoofd geleerd. Maar dan heeft u toch wel erg veel geluk gehad met drie dochters. Er had een jongetje tussen kunnen zitten. Klara: "Dat zou gecompliceerd zijn ge weest. Met een jongen was het niet zo bij zonder geweest, niet zo interessant. Er zijn zoveel jongens die schaken. Met meisjes kun je discriminatie bestrijden". U bent hier met vier vrouwen in huis. Dan is het toch wel vreemd dat die strijd onder leiding van een man moet worden gevoerd? Klara Polgar aarzelt. "Ja, net als alle normale mensen weet hij dat vrouwen zeer belangrijk zijn in het leven". Zenuw achtig lachje. "Ik heb er eigenlijk nooit zo over nagedacht, het is werkelijk para doxaal". Zucht. "Ik was lerares. Ik deed mijn werk graag. Zsuzsa won toen ze elf was het kampioenschap voor veertienjarige meisjes. In Londen. Een meisje van die leeftijd kan natuurlijk niet alleen rei zen". Hakkelt. "Nou goed, mijn man is een zeer sterke persoonlijkheid. Ik ook. Maar twee van die sterke karakters, dat loopt op botsingen uit, maakt overeen stemming onmogelijk. Respect voor mijn man is belangrijk, de kinderen moe ten hem ook respecteren en doen dat ook. Natuurlijk geef ik ook mijn mening. Het gaat erom wie de goede ideeën heeft, mijn man of ik, dat blijft hetzelfde". Vete Laszlo Polgar trok de afgelopen jaren ten strijde tegen iedereen die kritiek had op zijn experiment. Een onwelgevallig arti kel, een als beledigend ervaren inter view; de rechter was snel gevonden. En vaak met succes. Met de schaakbond, die het niet ophad met baby-speelsters en niets wilde weten van indeling van de meisjes in de mannencompetitie ont brandde een regelrechte oorlog. Drie jaar lang, vertelt Klara Polgar, mocht Zsuzsa niet meedoen aan toer nooien in het buitenland. Ze kreeg een voudig geen visum, want de machtige schaakfederatie, feitelijk een onderdeel van het ministerie van sport, zei gewoon Dat veranderde, als men hem op zijn woord mag geloven, met de komst van secretaris-generaal dr. Laszlo Lako. Hij opende de onderhandelingen met Polgar over deelneming van Zsuzsa aan de schaakolympiade van vier jaar geleden. Die besprekingen ketsten op het laatste moment af. Volgens Lako omdat Polgar vond dat zijn dochter de gelouterde (thans 39-jarige) Zsuzsa Veroczi aan het eerste bord moest vervangen. Vier jaar later barstte de bom. De cap tain van het team, Janos Tompa, vond dat de drie Polgars moesten worden op gesteld. De plaats van Zsuzsa Polgar aan het eerste bord stond vast. Veroczi en II- diko Madl moesten om de resterende plaatsen tegen Zsofia en Judith spelen. VeToczi weigerde en verdween van het toneel. Haar supporters in de federatie, inclusief de 84-jarige president Sandor Szerenyi, bliezen eveneens de aftocht. Laszlo Polgar had zijn zin. En toonde met het goud opnieuw zijn gelijk aan. Na de victorie leek een verzoening mogelijk. Maar een gesprek tussen Polgar en Lako moet nog worden geregeld. De pedagoog eist excuses voor alle onrecht dat hem is aangedaan en dreigt met emigratie naar een Polgar-vriendelijk westelijk land als hem en zijn familie in de toekomst het le ven verder onmogelijk wordt gemaakt. Lako zegt te willen meewerken aan het gewenste eerherstel. "Ik zal niet schro men publiekelijk toe te geven waar ik fout zat". Hij voegt daar direct aan toe dat ook Polgar moet erkennen dat er van zijn kant af en toe onjuist is gehandeld. Wat Polgar vooral hoog zit zijn de ver borgen of openlijke anti-semitische op merkingen die hij naar het hoofd heeft gekregen in de oorlog met de schaak bond (Polgar komt uit een Pools-joodse familie die oorpronkelijk Protyovin heette). Och, lacht Lako, "de man die daarvan werd beschuldigd was mijn voorganger Tibor Florian. Zijn oorspron kelijke naam was Feldmann en hij heeft in een concentratiekamp gezeten. Toen hij weg was bij de federatie raakte hij al snel bevriend met de Polgar-familie. Flo rian is nu een van de trainers van de Pol- gar-dochters". Twijfel Lako beseft kennelijk dat de tegenstan der zich met drie Polgars als nationaal exportartikel duchtig heeft versterkt. Berustend: "Als hoogleraar in de filoso fie weet ik maar al te goed dat een veran derde situatie ook tot veranderde opvat tingen leidt. Maar het is bijna onmogelijk om zaken met Polgar te doen. Hij is zeer overtuigd van zijn eigen gelijk. Wie hem steunt is zijn beste vriend, wie dat niet of maar gedeeltelijk doet behoort tot het gilde der slechteriken". Lako behoorde tot de Hongaarse dele gatie bij de schaakolympiade. Hij heeft ("maar dan spreek ik als man van de straat") zo zijn twijfel over de weten schappelijke waarde van het experi ment: "Polgar heeft maar drie personen om zijn gelijk te bewijzen". Een discussie met de pedagoog- schaakvader over diens experiment gaat hij uit de weg. "Ik wil het bestand tussen ons en Polgar niet schenden", grapt hij. Maar de financiële onafhankelijkheid die de familie dank zij het schaken heeft be reikt, laat hij niet onvermeld. Want het blijft natuurlijk niet onopgemerkt dat de meisjes behalve vette startgelden ook aantrekkelijke prijzen van tien tot twin tigduizend dollar binnenslepen. "Janos Fekete, de vroegere president van de Nationale Bank, heeft de Polgars een valuta-regeling gegeven die maar en kele Hongaarse families hebben. Maar het is natuurlijk wel zo, dat de oogst die nu wordt binnengehaald te danken is aan investeringen in het verleden: scho ling, trainers, deelnemen aan toernooien. Helemaal zonder staatssteun zijn ze er natuurlijk niet gekomen". Geld Terug naar de Semmelweisstraat. Het gesprek met Klara Polgar dreigt net tot de kern van het experiment door te drin gen, (met als belangrijkste vragen hoe het mogelijk is dat de meisjes onderling zulke verschillende prestaties leveren, of waarom Zsuzsa nu reeds haar schaaktop lijkt te hebben bereikt) als Laszlo Polgar binnenkomt. Zacht, maar bestraffend spreekt hij zijn vrouw toe. Het gesprek is een minuut of acht uitgelopen, "en moest je niet wat vertaalwerk doen van middag?" De beloofde vijf minuten met de meisjes worden teruggeschroefd tot drie. "En geen gesprekken, want ze trai nen nu. Alleen foto's". Protesteren helpt niet. Goed, u bent het genie hier in huis en met u heb ik nog een gesprek te goed, zon der dat is het verhaal niet compleet. Polgar: "Ik heb geen tijd". "U heeft het toegezegd". "Ik heb wel tijd als u meteen betaalt". Hoeveel dan wel? "Duizend dollar per 1 aardig vind krijgt u vo< drie uur". ar. En als ik u die prijs zelfs "Ik schrijf zelf ook artikelen. Die wor den goed gehonoreerd". Ik stel hem voor in ruil voor een gratis anekdote een gratis antwoord te geven. En ik vertel hem een verhaal dat ik van schaakmedewerker Max Pam in Vrij Ne derland las. Het gaat over een Ameri kaans schaakfenomeen van Judiths leef tijd, Joshua Waitzkin. Hij speelt tijdens een simultaan in New York remise tegen Kasparov. De jongen wordt na afloop be stormd door verslaggevers. Wat wil je la ter worden?, is een van de vragen. Het voor pa Waitzkin totaal onverwachte ant woord: Tweede honkman bij de New York Metz". •Zou Judith u ook voor zo'n verrassing kunnen plaatsen? Polgar: "Ik heb nog nooit van die jon gen gehoord. Als ik het verhaal goed be grijp had Judith die partij misschien wel gewonnen. Zo'n jongen verslaat ze in elk geval tien van de tien keer". Hoogste tijd voor de definitieve af tocht.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25