LEIDSCH DAGBLAD Twee van Breda grens overgezet ONIDROEREND GOED! Tsjechoslowakije stoot in 2 jaar 12.000 militairen af Opluchting in BRD, kritiek van Israël Bush: goede band met China én USSR NIEUW VIADUCT Kabinet blijft bij plan subsidie voor schone auto LEIDSCH/ALPHEHS DAGBLAD 40 PAGINA'S ZEGMAARfMl TEGENI KAMSTEEG I OCCASION I Zaterdag 28 januari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38844 Prijs fl. 1,25 BONN/TEL AVIV (DPA/ANP/GPD) - De Westduitse president Von Weizsacker heeft gisteren het Nederlandse parle ment bedankt voor zijn besluit in zake Aus der Fünten en Fischer. "Na 43 jaar gevangenschap en met het oog op hun leeftijd heeft deze beslissing voldaan aan een verlan gen naar humaniteit", zo verklaar de Von Weizsacker onder meer. In de stap die het Nederlandse parlement nu heeft genomen komt de houding van een rechtstaat tot uitdrukking. Een rechtstaat die zo'n beslissing neemt is ook altijd een staat van menselijkheid, aldus de president. De woordvoerder van het West duitse ministerie van buitenlandse zaken, Jurgen Chrobog, zei dat de regering opgelucht is dat deze zaak eindelijk uit de wereld is. "In Duitsland is men goed op de hoog te van de misdaden die ze hebben begaan en ze zijn terecht veroor deeld", zei Chrobog, die daaraan toevoegde dat de twee oorlogsmis dadigers zeker niet officieel zullen worden begroet. De Westduitse re gering heeft verder niets met deze zaak te maken, aldus de woord voerder. Israël heeft kritisch, maar verder terughoudend gereageerd op de vrijlating van de Twee van Breda. In een gisteravond uitgegeven kor te verklaring zegt het ministerie van buitenlandse zaken: "Nie mand kan van de regering van Is raël verwachten dat ze een derge lijk besluit toejuicht. Vanuit ons gezichtspunt, als Israëliërs en als joden, bestaat er geen ruimte voor verjaringstermijnen als het gaat om de vervolging van nazi-oorlogs misdadigers". Tot gisteravond weigerde Israël enige reactie te geven omdat de zaak volgens een woordvoerder -van het ministerie van buitenland se zaken een Nederlandse binnen landse aangelegenheid is. Het in Los Angeles gevestigde Simon Wiesenthal Centrum wil dat Westduitsland Fischer en Aus der Fuenten uitlevert aan Israël. De di recteur van de Israëlische afdeling van het centrum, Efraim Zuroff, heeft gisteren een telegram ge stuurd aan minister van justitie Dan Meridor, met het verzoek er voor te zorgen dat de Twee van Breda in Israël terecht kunnen staan. Serge Klarsfeld verklaarde giste ren desgevraagd de beslissing van het Nederlandse parlement te res pecteren. Klarsfeld en zijn vrouw Beate hebben vele oorlogsmisdadi gers gevonden en voor de rechter gebracht, onder wie Klaus Barbie, bijgenaamd 'de slager van Lyon', die vorig jaar tot levenslang werd veroordeeld. Klarsfeld is niet van plan om de Twee van Breda na hun vrijlating te vervolgen voor mogelijke andere feiten. "Een man van 87 en een van 80, die 44 jaar van hun leven gevan gen hebben gezeten, krijgen nu te zien wat ze hebben gemist. En dat is opnieuw een straf', aldus Klarsfeld. Lubbers: besluit Hirohito los van Twee van Breda DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers vindt dat een besluit over de afvaardiging naar de begrafenis van de overleden Japanse keizer Hirohito volledig los gezien moet worden van de gratie voor de Twee van Breda. "De invrijheidstelling van de Twee van Breda is een zaak van een totaal andere orde van grootte", aldus de premier Het kabinet heeft nog steeds niet besloten of een lid van het Konink lijk Huis op 24 februari in Tokio aanwezig zal zijn bij de begrafenis plechtigheid. De ipremier zei 'de laatste acht dagen vrijwel niets an ders aan m'n hoofd' te hebben ge had dan de discussie over de Twee van Breda. Het AZL is niet erg populair bij CO-ASSISTENTEN, de spe cialisten in wording. Waarom niet? Verslag van een groeiend conflict. Drama van MAYERLING een eeuw later nog steeds onopgehelderd. De LERAAR krijgt het almaar moeilijker ONZE TAAL de winnaars van de prijsvraag. DENKWIJZER: wat we zeggen doen we doorgaans niet. PA POLGAR: een koning, zijn dame en drie pionnen verbazen de schaakwereld. Het EUROPARLEMENT wil eindelijk eens serieus worden genomen. De heer G. Koopman, tot voor kort directeur van deze krant, zal op maandag 30 januari a.s. afscheid nemen van de medewerkers van het bedrijf. Ter gelegenheid van het afscheid wordt een receptie gehouden. Ons kantoor is op voornoemde datum na 16.00 uur niet bereikbaar. De Directie. i achter hern Fischer verlaten de Nederlandse ambulance die hen Aus der Fünten grens bracht. BONN (GPD) - De twee oorlogsmisdadigers Aus der Fün ten (79) en Fischer (87) zijn gistermiddag, na de gratieverle ning door het Nederlandse kabinet, bij Venlo de grens met Westduitsland overgezet. Ze zijn met hun naaste familiele den ondergebracht op onbekende adressen. Breda werden gister- stroomde journalisten. Want een kwartier later, toen vrijwel ieder een bij de gevangenispoort was vertrokken, verliet een andere am bulance met daarin de twee oor logsmisdadigers de gevangenis. Geëscorteerd door een speciale verbindingswagen van de rijkspo litie, reed het konvooi richting Duitse grens. Het tweetal werd bij de grens overgang bij Venlo opgewacht door familieleden. De aldaar aan wezige pers werd niet te woord ge staan. Het duo reed vervolgens de Bondsrepubliek met onbekende bestemming binnen. Fischer en Aus der Fünten wa ren de enige oorlogsmisdadigers ter wereld die sinds 1945 onafge broken vast zaten. In 1951 werd het oorspronkelijke doodvonnis om gezet in levenslang. Het ministerie van justitie wilde gisteren geen en kele mededeling doen over de pro cedure die bij de vrijlating is ge volgd. WASHINGTON (GPD) - Het be zoek dat de Amerikaanse president Bush volgende maand aan China aflegt, mag niet worden uitgelegd als een signaal naar de Sovjetunie dat de Amerikanen niet meer zo zijn geïnteresseerd in een dialoog met de Russen. Dat zei president Bush gisteren tijdens zijn eerste Kabinet garandeert koopkracht minima DEN HAAG (GPD) - Het kabinet garandeert de minima behoud van koopkracht. Alleen met aparte wet geving kan daarvan worden afge weken, zo blijkt uit een wetsvoor stel van minister De Koning (socia le zaken). Bij het begrip koop- krachtbehoud wordt uitgegaan van een alleenverdienend echtpaar zonder kinderen met een mini mumuitkering. De nieuwe wet moet in de plaats komen van de Wet Aanpassings mechanismen. Deze wet koppelt de minimumlonen en uitkeringen aan de loonontwikkeling. Deze au tomatische koppeling heeft sinds de wet in 1980 in werking trad slechts één maal volledig plaatsge had. Het wetsvoorstel vervangt de au tomatische koppeling door een systeem van 'beleidsmatige' aan passing. Hierbij speelt behalve" de loonontwikkeling, ook de ontwik keling van de koopkracht, de col lectieve uitgaven, de werkgelegen heid en de arbeidsmarkt een rol. persconferentie sinds hij een week geleden in het Witte Huis trok. Bush zei dat zijn komende be zoek aan China mede voortkomt uit zijn plannen om de begrafenis van de Japanse keizer Hirohito bij te wonen. De keizer wordt op 24 fe bruari begraven en Bush zal, toch in de regio zijnde, ook China en Zuidkorea bezoeken. Sovjet-minister Sjevardnadze (buitenlandse zaken) zal volgende week naar China gaan en daarbij proberen een bezoek van Sovjetlei der Gorbatsjov aan phina voor te bereiden. Sommige Amerikaanse Commentatoren hebben gezegd dat het inderhaast geregelde be zoek van Bush aan China daarom wel erg toevallig is. Maar de Amerikaanse president ontkende dat het bezoek aan China is bedoeld om China en Sovjetunie, die weinig vriendschappelijke rela ties onderhouden, tegen elkaar uit te spelen. Bush: "We hebben een goede relatie met China, een sterke strategische, commerciële en cul turele relatie. Dit bezoek staat op zichzelf en is niet bedoeld om Gor batsjov een hak te zetten". Bush onthulde tevens dat de Amerikaanse geheime dienst zeker is dat de negen, door terroristische groepen, gegijzelde Amerikanen zich niet in Iran bevinden. "Maar ik denk wel dat Iran zijn invloed kan uitoefenen zodat^de gijzelaars vrij komen", aldus Bush. (zie ook pagina 5: China blij met be zoek Amerikaanse president Bush) De Twee middag vrijgelaten, tot ongewenst vreemdeling verklaard en om kwart over vijf overgedragen aan de Duitse autoriteiten. De Tweede Kamer zette gisteren met een on verwacht grote meerderheid (85 te gen 55 stemmen) het licht op groen voor gratie van de twee. Onmiddellijk na afloop van de behandeling in de Tweede Kamer rond één uur verzamelden zich een paar honderd nieuwsgierigen bij de hoofdingang van de Bredase ge vangenis. De Nassausingel werd voor alle verkeer afgesloten. Slechts twee joodse demonstran ten gaven uitdrukking aan hun on genoegen over de vrijlating van de Twee. Zij droegen een spandoek met de tekst "slechts de overleven den van de vernietiging mogen oordelen". Enige ouderen in het publiek konden hun emoties niet bedwingen en lieten hun tranen de vrije loop. Om tien voor half vier reed een ambulance, geëscorteerd door mo torrijders van de rijkspolitie, de ge vangenispoort binnen. Precies een uur later gingen de automatische deuren opnieuw open. Onder luid boe-geroep reed de geëscorteerde ziekenauto weg. Het bleek een afleidingsmanoeu vre voor de in groten getale toege- Vrij zacht De weersverwachting van het KNMI voor vandaag luidt: Eerst perioden met zon. In de loop van de dag meer bewolking. Middagtemperatuur rond 8 graden. Matige en aan de kust af en toe krachtige zuidwestenwind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Bewolkt maar ook opklaringen en droog. Minimumtem peratuur rond het vriespunt. Middag- temperatuur ongeveer 6 graden. Zondag 29 januari zon op: 08.24 uur, zon onder: 17.22 uur; maan op: 00.58 uur, maan onder: 10.30 water: 03.05 en 15.41 uur. Maandag 30 januari zon op: 08.23 uur, zon onder: 17.24 uur; maan op: 02.13 uur, maan onder: 10.45 Waterstanden te Katwijk DEN HAAG (GPD) - Het kabinet beraadslaagt er dinsdag over. geeft geen gevolg aan de oproep Exact op tijd om de invoering per 1 van de Europese Commissie, het februari mogelijk te maken, dagelijks bestuur van de EG, om i subsidie van 1700 gulden schone, kleine auto's twee maan den uit te stellen. "Wij schorten niets op", aldus premier Lubbers gfeteren na afloop van het kabi netsberaad. Hij wees erop dat het wetsvoor stel in feite slechts een uitbreiding is van de reeds bestaande regeling voor kleine auto's. Het wetsvoor- De Europese Commissie heeft om twee maanden uitstel gevraagd om te onderzoeken of de milieu vriendelijke belastingmaatregel niet in strijd is met EG-bepalingen ter beperking van concurrentiever valsing door staatssteun. Uit het voorlopig verslag van de commissie voor Financiën van de Eerste Kamer kan worden afgeleid dat de Senaat in ruime meerder- nieuw viaduct over de Rijks straatweg in Wassenaar. Het kunstwerk vervangt het oude witte viaduct met de ronde bogen dat enige tijd geleden is gesloopt. In verband met de werkzaamhe den zoals het plaatsen van de zogeheten liggers werd de Rijksstraatweg voor alle verkeer afgesloten. Problemen leverde dat niet op. Rond het middaguur zou de weg weer worden openge steld. (foto Henk Bouwman) PRAAG (AP) - Tsjechoslowakije heeft gisteren aangekondigd dat het de komende twee jaar 12.000 man troepen zal afstoten en zijn de fensiebegroting met 15 procent zal verminderen. Tsjechoslowakije volgt daarmee het voorbeeld van de DDR, Hongarije en Polen, die tot soortgelijke eenzijdige troepen- vermindering hebben besloten. Bulgarije deed eenzelfde aankon diging. Het initiatief tot de eenzijdige maatregelen werd genomen door de Sovjetunie, die op 7 december bekendmaakte haar leger voor 1991 met 500.000 man te zullen in krimpen. Daarvan zullpn 50.000 man en 5.000 tanks worden terug- Israël mag weer naar ambassade in Moskou terug JERUZALEM (Rtr) - De Israëli sche consulaire afvaardiging in Moskou mag weer gebruikmaken van de voormalige Israëlische am bassade in de Russische hoofdstad. Het ambassadegebouw staat leeg sinds de Sovjetunie na de Zesdaag se Oorlog in 1967 de betrekkingen met Israël verbrak. Dit hebben Is raëlische regeringsfunctionarissen gisteren bekendgemaakt. Moskou heeft het hoofd van de Israëlische delegatie, Levin, te ken nen gegeven dat dit niet betekent dat het niveau van de Israëlische diplomatieke vertegenwoordiging wordt opgewaardeerd. De consu laire afvaardiging valt formeel on der de Nederlandse ambassade in Moskou: Nederland behartigt im mers sinds 1967 Israëls belangen in de Sovjetunie. De ministers van buitenlandse zaken van de twee landen, Sjevard nadze en Arens, spraken eerder de ze maand in Parijs al af dat de werkomstandigheden van de Is raëlische diplomaten in Moskou, die sinds hun aankomst in juli vo rig jaar in een hotel kantoor hiel den, zouden worden verbeterd. Moskou wil echter de betrekkin gen pas volledig herstellen als Is raël instemt met een internationale vredesconferentie voor het Mid den-Oosten waaraan ook de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie van Arafat zou moeten deelnemen. getrokken uit Oostduitsland, Hongarije en Tsjechoslowakije. De stappen van de Warschau- pactlanden zijn volgens de Sovjet- regering bedoeld om nieuwe be sprekingen tussen Oost en West over vermindering van conventio nele strijdkrachten in Europa, die in maart beginnen, een voorspoedi ge start te geven. Ook hopen de Oostbloklanden met vermindering van de militaire uitgaven meer geld vrij te maken voor de broodnodige vernieuwing van hun economie. Het Tsjechoslowaakse persbu reau CTK maakte gisteren voorts bekend dat de defensiebegroting .met 12 procent zal worden terugge bracht. Volgens gegevens van de NAVO heeft Tsjechoslowakije 145.000 man onder de wapenen. CTK zei dat de Tsjechische de fensieraad ook had besloten 850 tanks, 165 pantserwagens en 51 ge vechtsvliegtuigen af te stoten. Het aantal militaire manoeuvres en oe feningen wordt gehalveerd, en het aantal reservisten met 15.000 man verminderd, zei CTK. Enkele uren na het besluit van de Tsjechoslowaakse regering kwam het Bulgaarse staatspersbureau BTA met het bericht dat het defen siebudget van Bulgarije voor dit jaar met 12 procent zou worden ge kort. Voor 1991 zal Bulgarije zijn strijdmacht met 10.000 man, 200 tanks, 200 artillerie-eenheden, 20 vliegtuigen en vijf marine-eenhe den verminderen. Volgens de NAVO heeft Bulgarije 135.000 man onder de wapenen. Na de aankondigingen van Tsjechoslowakije, Bulgarije en eer der Hongarije, de DDR en Polen, heeft alleen Roemenië, dat steeds geïsoleerder komt te staan in het oostblok, nog geen troepenvermin deringen aangekondigd. Bukarest verklaarde eind 1986 als enig oost- blok-land het defensiebudget met 5 procent te korten. AIDS Verpleegsters in een kin derziekenhuis in de Zuidrussische stad Elista hebben door besmette injectienaalden te gebruiken per ongeluk 27 kinderen met de dode lijke immuunziekte aids besmet. Dat hebben kranten in de Sovjetu nie gemeld. Het vakbondsdagblad Truid schreef over "misdadige na latigheid" in het kinderziekenhuis. Het onderzoek is nog niet afgeslo- 'ten en gevreesd wordt dat het aan tal slachtoffers nog aanzienlijk ho ger zal zijn. Opening 31 januari S~\ slankstudio (ff-) bruincentrum IsC 1 bewegingstudio schoonheidssalon Body Boetiek AANVARING - Op de Waal boven- strooms van Nijmegen ter hoogte- van de sprokkelenbrug zijn twee motortankschepen met elkaar in aanvaring gekomen. De schade is aanripnliiW maar pr ziin pppn pp. VISSER Belettering hogewoetd 131 tel. N3M7 lelden De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24,45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144,80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Opsturen naar: Antwoordnummer 10050. 2300 UB Lnidnn

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1