Basketbalprof Smits treedt uit schaduw SpootTV Unieke kans BV Leiderdorp Zwolle veegt Veendam FA klaagt Clough aan Visser opent NK tegen Veldkamp Jongetje waar iedereen om lachte nu in de NBA INDIANAPOLIS (ANP) In Amerika was de keuze van een school voor Rik Smits geen enkel probleem geweest. Met zijn 1 meter 95 en twaalf jaar hadden de basketbalcoaches kwijlend in de rij gestaan. Ze hadden hem vertroeteld, verafgood en alle major colleges in de Verenigde Staten hadden zich suf gepiekerd over de meest aanlokkelijke aanbieding. netje," grinnekt Rik. „Hij snapte er niets van", weet Ad. „Hij moest al les nog leren." Moeder Marga was bij de eerste training aanwezig. „Hij kon er werkelijk niets van. Hij vond het ook niet leuk. Ik heb hem toen gezegd dat hij nog een keer naar een training moest gaan. Vond hij het dan nog niet leuk, dan moest hij het maar vergeten." Rik ging terug en zijn lengte ver hoogde zijn belangstelling voor het spel. „Eindelijk vond ik iets waarin ik voordeel had van mijn lengte." Binnen een jaar werd de Braban der uitgenodigd voor het nationale juniorenteam. Bij een van die wed strijden ontmoette hij oud-EBBC- speler Jan Walrecht, die een jaar op een divisie III school in de States had gespeeld. „Hij was de eerste die zei dat ik naar de VS moest gaan." De internationaal hoog ge waardeerde Kees Akerboom trok de weifelende Smits over de streep. Met zo'n scenario had zijn entree in de National Basketball Association (NBA), de Amerikaanse profcom petitie, geen consternatie veroor zaakt. Een scorende blanke center is schaars en gewild in de States en een hoge uitverkiezing in de jaar lijkse college-draft (selektie) had geen verrassing betekend. Wel de bevestiging van de traditie van de good old American way. Maar dit was niet het draaiboek waarmee hij als tweede uit de draft tevoorschijn kwam en de NBA bin nenstapte als de eerste keus van de Indiana Pacers, dat hem een inko men van ruim tien miljoen gulden in de eerste vier jaar garandeerde. Op 12-jarige leeftijd woonde Rik Smits in Nederland en in plaats van gerespecteerd, werd hij be schimpt om zijn lengte. Met 15 was hij 2 meter 7 en op 17-jarige leeftijd 2.17. Het groeiproces wilde niet stoppen, net zo min als het leedver maak. Smits was een zeldzaam lan ge puber in een land, dat geen idee had hoe er mee om te springen. Uitlachen „Toen hij 14-15 jaar was, lachten mensen hem om zijn lengte uit", vertelt Smits' vader, Ad. „Rik kon er slecht tegen. Hij wist er niet mee om te gaan. Wij zagen dat hij pro blemen had en dat was een van de redenen dat we hem meenamen naar een basketbalwedstrijd." Dat was acht jaar geleden. Rik was 15 jaar. Het begin van een sprookje, van de Amerikaanse droom. Toen had hij nog nooit een basketbal aangeraakt en nu, acht jaar later, speelt hij in de sterkste en slopend- ste basketbalcompetitie ter wereld en behoort hij met zijn vier-jarig contract tot de best betaalde rook ies (eerstejaars) in de Verenigde Staten. „Ik sta zelf ook verbaasd", er kent Ad. „Toen hij naar Amerika ging, was hij alleen lang. Hij kon een bal vangen, dat was alles. De rest was nieuw voor hem. Hij heeft in de laatste jaren veel en snel ge leerd." Die vlotte ontwikkeling vormde voor de Pacers het hoofd motief Smits aan te trekken. De profploeg uit Indianapolis was op zoek naar een, liefst blanke, center, die de club in de toekomst moge lijk kan leiden naar de NBA-titel. Hun keus viel op Smits, de reus van 2 meter 21 met de grote han den. Van Eindhoven, Nederland naar Indianapolis, Indiana met een tussenstop in Poughkeepsie, New York. Het was waarlijk een ongelo felijke trip voor Rik Smits. Sterker Smits kwam op 23 augustus 1966 in Eindhoven op aarde. De voorteke nen wezen op een hemelbestor mer: vader Ad is 2 meter, moeder Marga 1.80 en beide grootouders waren tussen de 1.80 en 1.90. Als peuter was Rik al langer dan de an dere kinderen van zijn leeftijd. Op -kt- i k. de kleuterschool werd hij door de ANlt?L At?UK" juf aangewezen om de zak open te houden, waarin de anderen het speelgoed deponeerden, omdat hij langer en, naar men aannam, ster ker was. Verder bewaart Rik wei nig herinneringen aan die periode. Het Nederlands team keek af gelopen zomer vergeefs uit naar de komst van Rik Smits. Op de dag dat Oranje in Groningen het pré-Olympisch toernooi opende werd de Eindhovenaar door de Indiana Pacers gekozen in de prof draft. Inmiddels heeft Smits zijn uit verkiezing al redelijk waarge maakt. Dat is geen gemakkelijke opgave, want 'zijn' Pacers verlie zen vier keer zo veel dan dat ze winnen. Smits krijgt gemiddeld twintig minuten speeltijd en doet daarin voor een eerste jaars spe lers uitstekende dingen: 8,4 pun ten gemiddeld, 5,4 rebounds en 52 geblokte schoten na 31 wedstrij-> den. Die cijfers zouden nog beter kunnen worden wanneer de Pa cers, die sinds november al twee maal van coach wisselden (Ramsay, Irivine en nu Versace) hun ervaren lange man Stipovanovich terugkrijgen. Dan komt er meer ruimte onder de baskej voor Smits, die het overi gens al tot starter heeft gebracht van de zwalkende Pacers. „Ik was altijd de langste. In elke klas." Behalve lang was het gezin Smits ook sportief. Ad en Marga runden een judoschool. Rik was er een paar jaar actief, voordat hij ex perimenteerde met voetbal, atle tiek, rugby en zwemmen. Maar zijn warme belangstelling ging uit naar motoren. Op 7-jarige leeftijd kreeg Rik van zijn grootvader een motor fiets. Het werd zijn voornaamste hobby in de daaropvolgende jaren. Motoren werden zijn wereld, een toevluchtsoord om het gesar over zijn lengte te ontlopen. Hij kocht, sleutelde, verkocht, reed dag en nacht en- versleet er naar eigen schatting twee- tot driehonderd. „Hij was altijd in de garage", haalt Ad op. „Altijd klussen aan moto- „Motoren gaven me een kick", zegt Rik. „Ik was een goede mon teur. Werkte graag met mijn han den." Bovendien hield het de teen ager bezig. Ver van de wreedheid van zijn leeftijdsgenoten. „Ik was al vroeg groot, 1 meter 95 met 12 jaar. Op school dachten ze dat het een soort handicap was. Ze begon nen me in m'n gezicht uit te lachen, alsof mijn lengte een soort grap was. Op die leeftijd was het niet leuk om groot te zijn. Het was vre selijk. Ik trok me steeds vaker te rug en werd ontzettend verlegen. Op den duur was ik altijd in de ga rage te vinden, bezig met mijn mo toren. Ik ging weinig met mensen om. Alleen met de paar die mij echt kenden en begrepen. Dat was mijn uitlaatklep." Tot zijn vijftiende. Via een vriendin van zijn moeder, die basketbal speelde bij PSV, kwam hij in aan raking met het spelletje. „Het enige wat ik mij herinner is dat we de bal omhoog moesten gooien, in een „Hij had diverse aanbiedingen gehad om in de States te komen spelen, maar hij had ze altijd afge slagen", aldus Smits. „Achteraf had hij daar geweldige spijt van. Hij overtuigde mij dat ik het in Amerika moest gaan proberen. Ik voelde daar wel voor. Ik had de school afgemaakt en had wel zin om op een college in de States te gaan spelen en studeren." Zijn ou ders steunden zijn plannen. „Met zijn lengte had hij in Amerika meer mogelijkheden op basketbalge- bied", vertelt Marga. Akerboom Zo, met de zegen van zijn ouders, schreef Smits een sollicitatiebrief naar de Amateur Basketball Asso ciation van de Verenigde Staten. Er kwam één antwoord, van een di visie III school uit Colorado. In de zelfde periode seinde Akerboom Smits in dat Mike Perry, de coach van het Marist College uit Pough keepsie, een ploegmaat van Aker boom kwam bekijken. Smits ging naar de training, praatte met Perry en kreeg zonder een bal aan te ra ken een beurs aangeboden. Rik Smits, net 17 jaar, ging op weg naar het Marist College, Poughkeepsie, New York. Aan een van de muren van het McCann Recreation Center van het Marist College hangt het basket balshirt, nummer 45, van Rik Smits. Na een vierjarig verblijf, waarin hij 24 schoolrecords verbe terde en zijn team Red Foxes naambekendheid in Amerikaanse basketbalkringen bracht, werd zijn shirt ingelijst. Toen hij vier jaar eer der op de campus arriveerde, werd zo'n prestatie absoluut voor onmo gelijk gehouden. „Het is ongelooflijk hoeveel be ter hij is gaan spelen", zegt Tim Murphy, Smits' boezemvriend en gediplomeerd assistent-coach op Marist. „Rik was werkelijk groot, hij wist alleen niet hoe het spel in elkaar stak. In het begin was hij on handig maar met elke training zag je verbetering. In vier jaar is hij een miljoen procent beter geworden." Smits begon in zijn freshman-jaar bij de Red Foxes op de bank. Na negen wedstrijden had hij een ba- Rik Smits, 'the dunking Dutchman sisplaats veroverd. Aan het einde van het seizoen werd hij uitgeroe pen tot de beste rookie van de East Coast Athletic Conference (ECAC). Onvermoeibaar Smits werd beter en beter, vooral dankzij zijn eigen gedisciplineerde trainingsethiek. Vanaf de eerste dag op de campus tot zijn laatste was hij een onvermoeibare werker. „Hij was altijd bezig, legde zichzelf bepaalde doelen op", aldus Murp hy. „Na de training ging ik altijd een uur door", vertelt Smits. „Werkte aan mijn schot en bewe gingen. Doordeweeks was ik elke morgen voor mezelf bezig. Dat had ik nodig." Met een reikwijdte van 3 meter en een sprongkracht uit stand van tussen de 80 en 90 centi meter werd 'the big guy from Hol land' al snel onmisbaar voor de Red Foxes. Fysiek ging de Brabander .met reuzekracht vooruit, mentaal twij felde hij nog aan zijn mogelijkhe den. Twee gebeurtenissen hielpen hem over die barrière. De eerste viel aan het einde van Smits twee de studiejaar. Marist had de eervol le invitatie ontvangen mee te doen aan een NCAA-toernooi en speelde in zijn eerste wedstrijd tegen Geor gia Tech, dat center John Salley (2.11) in de gelederen had. Hoewel Marist het duel verloor, overtroef de Smits zijn inmiddels bij de profs geslaagde opponent met 22-9. „In die wedstrijd verdwenen mijn twijfels. Ik realiseerde me dat ik het potentieel had om profbas ketbal te spelen. Vanaf dat mo ment ben ik daar serieus over gaan denken." Bob Bordas, Sports In formation Director van Marist, is het roerend eens met zijn vroegere sterspeler. „De wedstrijd tegen Ge orgia Tech was voor Rik een bij zonder belangrijke stap voor waarts." Dat werd ook de aanstel ling van Dave Magarity tot coach. Magarity kwam van Iowa, was daar assistent en een van de eerste din gen die hij bij Marist deed, was zijn lange man duidelijk maken, dat hij de hoeksteen werd van de ploeg. Zelfvertrouwen „Ik vertelde hem dat hij veel speel minuten zou krijgen en dat hij veel zou worden aangespeeld", zegt Magarity. „Hij moest de speler worden om wie de aanval zou draaien, onze go-to guy." Voor Smits waren het de woorden die hij wilde horen. „Magarity gaf me zelf vertrouwen. Voor mij was dat men taal de doorbraak." Op basis van het wederzijdse vertrouwen legde de coaching-staf Smits zwaardere eisen op om te zien hoe hij erop zou >an der Velde) reageren. „We vroegen hem een aantal dingen te doen, die je nor maal van een center van 2 meter 21 niet zou verlangen", verklaart as sistent-coach Jeff Bower. „Dingen die zijn persoonlijke ontwikkeling zouden versnellen maar ook in het belang van onè team waren. Rik luisterde, en deed daarna de din gen die wij van hem vroegen. Als coaches konden we niet meer ver langen." Die ontwikkeling werd niet ge remd door de schorsing van negen wedstrijden, die Smits werd opge legd wegens het overtreden van de amateurregels. Hij had bij zijn komst naar de Verenigde Staten van Perry het vliegticket Schiphol - New York gekregen. „Perry ver telde me dat Marist mocht betalen voor één bezoek en dat ik direct kon blijven als ik wilde. Dat wilde ik, dus bleef ik. Later hoorde ik dat je na het eerste bezoek terug naar huis dient te gaan en daarna je ei gen oversteek moet betalen. Daar was ik absoluut niet van de op hoogte." Met Smits noodgedwongen op de bank verloor Marist zes van de negen wedstrijden. Na zijn terug keer werden er van de resterende 21 duels 17 in winst omgezet. Smits scoorde gemiddeld 20 punten, plukte 8 rebounds en blokte 4 scho ten, waarmee hij tot speler van het ZATERDAG 28 JANUARI 190 jaar van de ECAC werd uitgeroe pen. In zijn vierde en laatste jaa was er opnieuw verbetering zicht baar: 24,7 punten gemiddeld, 8,! rebounds en 3,9 block shots. We derom speler van het jaar van dl ECAC en Marist haalde een record aantal overwinningen (18). Tegel die tijd hing zijn shirt al aan di muur van McCanns en stond hj hoog op het verlanglijstje van all» profclubs. Eind juni werd hij dool de Indiana Pacers als tweede uit di draft gekozent. Niet bedorven „Dat moment was ik een heel ge. lukkig mens", kijkt Magarity terug, „Rik is een zoon voor mij. Hij heef» veel betekend voor ons program ma op Marist en hij is een bijzonde re jongeman." Smits had na zijif derde jaar Marist de rug kunnei) toekeren. Hij had lucratieve aan) biedingen van vermaarde colleges, maar hij verkoos zijn studie in Poughkeepsie te voltooien. „Zijp binding met Marist en Poughkeep sie zijn voor hem even belangrijk als het basketbal. Ik denk dat dit een plaats is waarnaar hij vaak zal terugkeren." „Ik was happy in Poughkeep sie", zegt Smits. „Ik heb er mijrti vrienden. Een NB A-club kiest mij voor mijn spel en mogelijkheden, niet voor het college waar ik speel de." Die motivering typeerde dei Brabander. „Rik is een aardige, ga*| lante en loyale kerel. Niet bedor-l ven door het succes. In tegenstel ling tot andere vedetten heeft hij geen problemen met zijn ego", om schrijft Magarity. „Hij deelt metl plezier handtekeningen uit, praat I met jan en alleman op straat en in' restaurants, dolt met kinderen en is altijd op tijd voor een afspraak." Geld doet Smits niets. Hoewel zijn inkomen in vier jaar zeven nul len bedraagt, blijft hij uiterst nuch ter. „Geld imponeert mij niet. Ikl word er niet gek van en zal er geen Porsche van kopen." De 'dunking Dutchman' heeft ook geen Porsche nodig. Hij rijdt rond in een grijze Cadillac uit 1976, heeft nog twee oudere in de garage staan en sleu- telt nog steeds aan motoren. Zijn i jongste aankoop is een antieke Zundapp uit 1958, die hij eigenhan dig gaat opknappen. Opvallen „Ik zal nooit gebruik maken van mijn naambekendheid. Het ligt niet in mijn aard om te roepen: 'hey, I am Rik Smits'." In Pough keepsie kende iedereen Rik Smits. Niet alleen door zijn basketbal. Hij studeerde in mei af in communica tions met het redelijke gemiddelde van 2.6 9 (4.0 is het hoogste). ,Ik wil de dat diploma. Ik voelde dat ik het nodig om later op terug te kunnen vallen." Voorlopig hoeft Smits zich daar over geen zorgen te maken. Hij werd begin oktober vorig jaar met één pennestreek multi-miljonair. Een tekengeld van 600.000 dollar en een jaarsalaris van 800.000 dol lar in zijn eerste jaar, oplopend tot 1,6 miljoen dollar in zijn vierde en laatste contractjaar. Een optie voor een vijfde met een gegarandeerd salaris van 2 miljoen dollar. Bedra gen waarvan Gullit en Van Basten slechts mogen dromen. „De NBA is voor mij een uitda ging. Compleet nieuw. 82 Wedstrij den m zes maanden, ik kan slechts gissen wat dat inhoudt. Ik weet al leen dat ik er tegenaan zal gaan, hard zal werken en het beste zal ge ven wat er in me zit. Als ik tekort kom, zal ik aan die tekortkomingen gaan werken." Murphy is ervan overtuigd dat Smits in de NBA zal slagen. „Over Rik hebben kenners altijd gezegd: dat kan hij wel, dat kan hij niet. Dan, heel onver wachts, doet hij die dingen toch en wordt hij er alleen maar beter in." Magarity is nog optimistischer. „Rik speelt pas zes jaar basketbal. Wij hebben alleen aan de opper vlakte gekrabd. Hij wordt alleen maar beter. For Rik, the sky's the li mit." ZWOLLE Spelen tegen een topclub als Ajax gaat Veendam misschien nog goed af, tegen een mede-degradatiekandidaat heeft de club het er gis teren flink bij laten zitten. PEC rolde met 6-2 de Groningers op. Twee bevliegingen van de Zwolse aanval waren voldoende om Veen dam al na een kwartier op de knieën te krijgen. Na tien minuten rondde Roos een combinatie tussen De Meijer en Van Ankeren doeltreffend af. Vijf minuten later stond De Meijer opnieuw aan de basis van een Zwolse doelpunt. Nu stuurde hij Cooke de ruimte-in, die de inlopende Van Anke ren op maat bediende, 2-0. Het gehandicapte PEC, dat het zonder Kamstra (hersenvliesontste king) en Van de Waart (geschorst) moest doen, had geen enkele moeite met Veendam. De bewoners van de Langeleegte kwamen voor de rust slechts één maal gevaarlijk voor het Zwolse doel. Leusink moest bij een kopbal van Van Buuren redding op de lijn brengen. De Veendammers, die vorige week in de thuiswedstrijd tegen Ajax weliswaar verloren, maar toch veel indruk maakten, liepen als beginne lingen te knoeien. Gelegenheidslibero Duim kon de Zwolse gelederen lange tijd gemakkelijk gesloten houden. In de tweede helft bleef de malaise aan Veendammer zijde voortduren. Smook bracht tot grote woede van trainer Nienhuis, die met de grens rechter buitenspel had geconstateerd, al na acht minuten de beslissing op het scorebord*. Arbiter Bulthuis wilde van buitenspel niets weten. Even later zette Roos de Groninger defensie helemaal voor schut, 4-0. Veldmate en Jans vonden uiteindelijk nog een keer het Zwolse doel, maar toen had Berghuis al de vijfde en Van Ankeren de zesde goal voor PEC al gemaakt. LONDEN (RTR) - Brian Clough, de manager van Notting ham Forest, is door de Engelse Football Association aange klaagd wegens het in diskrediet brengen van de voetbalsport. Vo rige week begon Clough een vechtpartij, waarbij flinke klap pen vielen, met supporters van zijn club, die het speelveld betra den na Forests overwinning voor de league Cup op Queen's Park Rangers. De FA deelde gisteren mee dat de tuchtcommissie de zaak Clough zal onderzoeken en zich tegelijkertijd zal orienteren op het feit dat supporters het speel veld hebben betreden. LEIDEN - BV Leiderdorp pronkt in een sponsor-wervingsfolder met de veren van aartsrivaal Luba Lei den. De basketbalclub die jaren lang alles wat met commercie en geld te maken had, veroordeelde als vies en ongewenst, is opeens een agressieve campagne begon nen om geldschieters binnen te ha len. Om met die actie succes te heb ben is het voor Leiderdorp belang rijk dat het de leidende positie van Luba in de eerste divisie A over neemt. Vanavond heeft de ploeg van coach Bert Samson daartoe een uitstekende kans. Leiden is deze maand ingegaan als de onbetwiste koploper. De op dracht was even simpel als moei lijk uitvoerbaar: vier overwinnin gen op rij zouden het kampioen schap binnen handbereik brengen. Tegen het achtervolgende ASVU liet Leiden echter een steek vallen. Dat was nog niet- zo erg, want een week later werd het evenwicht her steld door de return tegen de Am- stelveense studenten wel te win nen. Pijnlijker was de nederlaag vorige week tegen middenmoter BVO Alphen. Die tik kwam hard aan. Leiden speelde met lood in de schoenen en moest met het schaamrood op de kaken het veld verlaten. Voor Leiderdorp, dat na een in zinking in december het nieuwe jaar weer met succes had ingezet, kwam het verlies van de rivaal bij zonder gelegen. Het verschil op de ranglijst werd teruggebracht tot twee punten en met de derby als eerst volgende wedstrijd op het programma, kan de ploeg van avond in de Vijf Meihal weer langs zij komen. Dat kan de Leiderdorp- se zoekactie naar sponsors alleen maar ten goede komen. De Leidse Amerikaan Tom Gus- sen, vorige week falend tegen BVO, beseft dat zijn ploeg zich geen nieuwe misstap kan veroorlo ven. De vraag is alleen hoever de klap van BVO doorwerkt. „It's mo- nejrtime", stelt Gussen, „we moe ten vorige week vergeten. Ik heb er een paar slechte nachten aan over gehouden. Nu moeten we ons waarmaken. Voor eigen publiek, tegen Leiderdorp, als we dan niet gemotiveerd zijn, dan verdienen we het niet om kampioen te wor den. Er is deze week heel wat afge praat, maar er is ook hard getraind. Makkelijk is het natuurlijk niet. In Leiderdorp zijn we geveegd, in ei gen huis hebben we in de laatste se conde gewonnen. Maar het moet lukkpn". DEN HAAG (ANP) - Europees kampioen Leo Visser treft vandaag op de eerste dag van de nationale ti telstrijd allround kernploegrijder Bart Veldkamp. Visser, die zijn vo rig jaar in Alkmaar veroverde titel verdedigt, en Veldkamp vormen op de vijf kilometer het achtste paar. Gerard Kemkers, Vissers voor naamste concurrent, rijdt de rit daarna tegen Aijan Kooij. Mogelijk is verder de ontmoeting tussen Thomas Bos en Anne-Jan Portijk, het zesde paar, interessant. Aan het toernooi op het Haagse schaatscen- trum De Uithof doen tien vrouwen en twintig mannen. Bij de i heeft Jac. Orie zich afgemeld. De Hagenaar, die het seizoen uitste kend begon, maar daarna door ziekte in de versukkeling raakte, wordt vervangen door Piet Pieter- se uit Diemen. De resultaten van de loting: 500 me ter vrouwen: Jolanda Grimbergen (Rynsburg) - Pasveer (Groningen), 2. Paul (Zevenhuizen) - Bollaart (Lage Zwaluwe), 3. Van der Meer (Smilde) - Keulen (Irnsum), 4. De Vries (Diepen veen) - Mulder (Ureterp). 500 meter mannen: 1. Tel (Enschede) -Bloemberg (Assen), 2. Bruins (Vlagtwedde) - Van der Poel (Roelofarendsveen), 3. Sluimer (Rotterdam) - Kuijpers (Meppel), 4. Oos terlaan (Bleiswijk) - Bosker (Lopper- sum), 5. Van Egmond (Rynsburg) - Piet Pieterse (Diemen). 6. Kemkers (Eelde) - Koopmans (Groningen), 7. Van der Burg (De Hoorn) - Portijk (Heerenveen), 8. Kooij (Zuid-Beijerland) - Veldkamp (Den Haag), 9. Visser (Haastrecht) - Kooiman (Bergambacht), 10. Marcel Ho- gervorst (Lisse) - Bos (Den Haag). 3000 meter: 1. Grimbergen - Paul, 2. Meer. 5000 meter: 1. Kuijpers - Tel, 2. Oosterlaan - Van der Poel, 3. Bruins - Sluimer. 4. Bloemberg - Van Egmond, 5. Pieterse - Bosker, 6. Bos - Portijk, 7. Koopmans - Kooiman, 8. Veldkamp - Visser, 9. Kooij - Kemkers, 10. Hoger- vorst - Van der Burg. ZATERDAG 13.15-18.05 BBC 1Grandstand: met voet bal, paarderennen in Cheltenham, snooker (eerste halve finale van de internationale kampioenschappen in Wembley), tennis (Australian Open in Melbourne), tussen standen voetbal, rugby league (Challenge cup: Hull-Castleford) en uitslagen. 15.00-17.00 Did 3: Sport im Westen: live- verslag van de halve finale van het zaal voetbaltoernooi om de ARD-cup. 15.30-16.30 SKY: Ski Report: magazine. 16.00-17.15 Ned 3: Studio Sport: met een verslag van het NK schaatsen allround voor dames en heren in Den Haag. 16.30-17.30 SKY: International Motor Sports 1988. 16.40-17.00 Did 2: Die Sport-Reportage: met wielrennen (verslag van het WK veld rijden voor amateurs in Pont Chateau). 17.40-19.20 BBC 2: Snooker: verslag van de eerste halve finale van de internationale kampioenschappen in Wembley. 18.00-18.55 Did 1: Sportschau: met de fi- nale zaalvoetbal om de ARD-cup. 18.15-18.20 BBC 1: Sport. 19.25-20.00 Ned 2: Veronica Sport: met Sport Kort, American Football en zaalhoc- 22.05-23.25 Did 2: Das aktuelle Sport-Stu- 22.45-23.45 SKY: Havoc 8 - Motor Sports Special: hoogtepunten en dramatische mo menten uit de wereld van de motorsport in 1987. 23.25-00.25 BBC 1: Match of the Day: voetbal, vierde ronde van de FA-cup. 00.25-01.00 BBC 1: Snooker: internationa le kampioenschappen in Wembley, sa menvatting. ZONDAG 13.50-15.00 BBC 2: Tennis: verslag van het Australian Open in Melbourne, finale heren. 14.30-14.55 BRT 2: WK veldrijden uit Pont- chateau: samenvatting WK veldrijden voor amateurs. 14.30-16.30 Ned 3: Studio Sport: verslag van het NK schaatsen allround voor man nen en vrouwen in Den Haag en het WK cy clocross voor amateurs en profs. 14.55-16.05 BRT 2: Rechtstreekse repor tage WK veldrijden voor beroepsrenners. 15.00-15.20 BBC 2: Snooker: finale van de bley. internationale kampioenschappen in Wem bley. 15.30-16.30 SKY: Federation Cup '88: hoogtepunten van het vrouwentoernooi. 16.00-17.00 Did 3: Sport im Westen extra: verslag van de WK veldrijden voor profes sionals te Pontchateau. 16.00-17.55 BBC 1: Football Match of the Day: Milwall-Liverpool. 17.00-17.55 TV 5: Sports Magazine. 17.35-17.45 Ned 3: Sportuitslagen en W-5. 17.55-18.45 BBC 2: Rugby Special: Pont- pridd-Llanelli. 17.55-19.00 Did 2: Wahl in Berlin: WK Alpi ne skiën (rechtstreeks verslag van de com binatie-slalom vrouwen in Vail, eerste man che) met tussendoor verkiezingsuitslagen. 17.55-19.40 Did 1: Sportschau: met tus sendoor verkiezingsuitslagen. 18.45-19.05 BBC 2: Ski Sunday: reportage over de voorbereidingen voor de WK Alpi ne skiën in Vail en Beaver Creek. 19.00-20.00 Ned 3: Studio Sport I. 19.05-19.35 BBC 2: Snooker: internationa le kampioenschappen in Wembley. 19.30-19.45 Did 3: Sport im Westen. 19.45-20.30 BRT 1Sportweekend. 20.10-20.25 Ned 3: Studio Sport 2. 22.15-22.45 BBC 2: Snooker: .nternationa- le kampioenschappen in Wembley. 23.15-23.45 Did 2: Die Sport-Reportage: verslag van het WK Alpine-skiën in Vail 00.20-01.20 BBC 1Snooker: finale van de internationale kampioenschappen in Wem- HOOGOVENS Twaalfde ronde, grootmeestergroep A: Sax (Hon) - Ribli (Hon) 1/2-1/2, Granda Zuniga (Per) Vaga- nian (Sov) 1/2-1/2, Van der Wiel (Ned) - Tsjeskovski (Sov) 1/2-1/2Piket (Ned) - Georgiev (rul) 1/2-1/2, Sokolov (Joe) Miles (Eng) 0-1, Nik- olic (Joe) Douven (Ned) 1-0, Anand (Ind) - Ben jamin (VSl) 1-0. Uitslagen afgebroken partijen: tiende ronde: Granda Zuniga Georgiev 1/2-1/2 elfde ronde: Georgiev - Van der Wiel 1/2-1/2 Stand: 1Ribli, Sax, Anand en Nikolic 7 punten, 5. Vaganian, Georgiev, Miles, Tsjeskovski en Piket allen 6,10. Sokolov. Van der Wiel en Benjamin 5 1/2,13. Granda Zuniga 5,14. Douven 4 1/2. Grootmeestergroep B: Dokojan (Sov) - Lau (BRD) 1-0, Fedorowicz (VSt) - Rogers (Aus) afg, Nijboer (Ned) - Hodgson (Eng) 1/2-1/2, Armas (Roe) - Kuijf (Ned) 0-1Bosboom (Ned) Van der Sterren (Ned) 0-1, Andruet (Fra) - Campora (Arg) 1/2-1/2. Stand: Dokojan, Campora en Nijboer 6 1/2 pun ten, 4. Fedorowicz 6 en 1 afg., 5. Kuijf en Hodgson 6,7. Lau en Armas 41/2,9. Van der Sterren 4.10. Rogers 31/2 en 1 afg., 11Bosboom 3,12. Andru- TOERNOOI BULGARIJE Nederland Bulgarije-B 15-20 (5-11). Scores Ne derland: Schuurs 4, Joop Fiege 3, Boomhouwer 3, Coenders 3, Hagreize 2. Roemenië - Sovjetu nie 24-24. Eindstand poule A: 1. Roemenië en Sovjetunie 3-5,3. Bulgarije-B 3-2,4. Nederland 3- Steffi Graf wint MELBOURNE (AP) De West- duitse Steffi Graf heeft het da mesenkelspel van de open Australische kampioenschappen in Melbourne gewonnen. Zij ver sloeg in de finale de Tsjechische Helena Sukova met 6-4,6-4. 'Mel bourne' is het eerste van de vier z.g. groot-slemtoernooien (de kampioenschappen van Austra lië, Frankrijk, Engeland en de V.S.). Vorig jaar won de West- duitse al deze wedstrijden. Zij heeft nu de eerste stap gezet op de weg om die prestatie te herha-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18