'Ajax moet weer een swingende club worden' Vonhoff treedt af Vier koplopers in schaakstrijd UEFA geeft boete aan FC Groningen Michael van Praag, de nieuwe man in De Meer De Bruin: 'Een verstandig besluit' ZATERDAG 28 JANUARI 1989 PAGINA 17 HOOFDDORP (GPD) - Op de achtergrond een goed gelijkend portret van vader Jaap van Praag. Op de voor grond een charmante veertiger, goed in het pak, zorg vuldig formulerend, vriendelijk. Een strenge hiërarchie kent het bedrijf, gevestigd in Hoofddorp op een steen worp afstand van Schiphol en gespecialiseerd in elec- tronica, niet. „Jij nog koffie, Michael", vraagt de secreta resse. „Ja, lekker Maud", zegt de directeur. Michael van Praag is 41 jaar. Ex- scheidsrechter, verdienstelijk piano-speler, ex-cabaretier („Ik voel me soms een halve artiest"), succesvol in zaken. Amsterdam mer, twee jaar geleden uitgewe ken naar het bovenmodale Aer- aenhout. Gabber van Johan Cruijff. Realist. Sinds een week voorzitter van 's lands meest roemrijke (en roemruchte) voet balclub. „Ajax moet weer een swingende club worden", vindt hij. Maar ook: „Ajax moet weer een gezellige club worden". Openheid „Dat onpersoonlijke, dat kille moet van Ajax af', heeft hij zich voorgenomen. „Ik weet dat ik daar een belangrijke bijdrage aan leveren. Ik bepleit altijd openheid. Hier in het bedrijf, bij Ajax, overal. En net zoals m'n va der kan ik goed met mensen om gaan. Dat is mijn mazzel. Exter ne betrekkingen, een beetje PR- werk, het ligt me wel. Je mag het nieuwe bestuur ook geen zaken kabinet noemen, zoals ik de laatste dagen vaak heb gehoord. Met zo'n ploeg zou je de club om zeep helpen. Natuurlijk pakken we de zaken groot aan, maar het gaat ons, en niet in de laatste plaats, ook om plezier maken. Gewoon, samen lekker' lol trap pen". Tijd om eigen plannen uit te werken, heeft de opvolger van Ton Harmsen die indertijd het stokje overnam van de legendari sche Vah Praag senior nog niet gehad. Vooralsnog klinkt uit zijn mond vooral de echo door van het rapport dat de commissie Gianotten wijdde aan de (falen de) organisatie bij de Amster damse voetbalclub. Een betoog dus over een technisch directeur en een algemeen directeiir. Over 'korte lijnen' in de organisatie en een kern van drie bestuursleden die straks vooral als „toezicht houdende raad" zal gaan optre- Door Paul Onkenhout den. Over pogingen om de finan ciële basis te verbreden, hard no dig om straks de wedloop met de Europese topclubs vol te hou den. „We willen zo snel mogelijk met iedereen kennis maken, elke avond zijn we dus wel ergens op bezoek geweest", kijkt Michael van Praag terug op zijn eerste week als roerganger. „Even de spelers een hand geven, praten met de technische staf, naar de KNVB vanwege de introductie van die clubkaart, een babbeltje met Inter Football en zo nog wat dingen. En straks een gesprek met onze hoofdsponsor (TDK/red.) en een delegatie van de F-side. Nee, met Leo Been hakker hebben we nog geen woord gewisseld. Van dat be richt klopt niks. Hij is in beeld om technisch directeur te wor den, maar niet meer dan dat". Er zijn meer kandidaten, bena drukt Van Praag. Ivic bijvoor beeld, en Michels. En dan, ver rassend: „En ik voel me totaal niet geremd om met Johan Cruijff te gaan praten". Afzakkertje Die ongeremdheid komt niet al leen voort uit het feit dat „dit be stuur niks te maken heeft met de problemen van vroeger". Mi chael van Praag en Johan Cruijff, die overigens met Barcelona al (mondeling) contractverlenging "overeen kwam, gingen twintig jaar geleden veelvuldig samen een afzakkertje halen in de Am sterdamse binnenstad en verlo ren elkaar sindsdien niet uit het oog. „We kennen elkaar heel goed, weten precies wat we aan elkaar hebben", geeft Van Praag prijs. „Onze relatie is gebaseerd op wederzijds begrip. Ook ik kan "Het beeld met hem wel eens een menings verschil hebben, maar tot hoog lopende ruzie zal het nooit lei den. Je moet de zaken weten te scheiden. Mijn bedrijf is verze kerd bij een hele goede vriend van me, maar dat speelt echt geen rol als we hier zakelijk met elkaar zitten te praten". Cruijff is een artiest en arties ten hebben recht op eigenaardig heden, weet Van Praag. „Want ik ben zelf een halve artiest. Ik maak muziek en heb aan cabaret gedaan. Laatst heb ik een tijdje met Lee Towers staan praten. Een perfectionist, dus lastig voor zijn omgeving. Net zoals Cruijff. Die is ook zo grillig, was-ie in zijn vriendschap al. Hij is ook erg moeilijk voor zichzelf. Ik pas mijn gedrag daarentegen wel ge makkelijk aan. Tact, ja, dat bezit ik wel. Het klinkt wat pendant, maar zo bedoel ik het niet". Inzicht Urenlange gesprekken, nachte lijke vergaderingen en talloze kennismakingen hebben Mi- de media wordt geschetst, is erg positief. Bij het enge af'. (foto GPD) chael van Praag al na een week een goed inzicht gegeven in de problemen waar Ajax momen teel mee kampt. Zijn eerste, voorzichtig getrokken conclusie mag niet beschouwd worden als een trap na richting vorige be stuur, zo benadrukt hij met klem. „Maar ik steek niet onder stoelen of banken dat ik zeer te leurgesteld ben in de manier waarop alles bij Ajax de laatste jaren gegaan is. Er bestond een aanzienlijke kloof tussen be stuur en achterban, tussen be stuur en spelers zelfs". „Daarnaast functioneerde het bestuur niet altijd als eenheid. Lang niet altijd, vooral in de pe riode met Harmsen als voorzitter en Bartels als penningmeester ging het nogal 'ns mis. Daar heb ben veel Ajacieden zich aan geër gerd". En een kop koffie later: „Bij Ajax kan ik gelukkig frank en vrij opereren. Ik heb geen enkele binding met sponsors, met de KNVB, met Inter Football, met wie dan ook. Dus het kan niet ge beuren dat ik vriendjes in het cir cuit zal halen, alleen om ze een dienst te bewijzen. Zo'n oncon troleerbare infiltratie van men sen in je club, in je besluitvor ming zelfs, is gevaarlijk. Heel ge vaarlijk. Levensgevaarlijk". „Neem Inter Football. Dat bu reau doet voor Ajax waardevol werk, zeker. Maar kan het niet op een andere manier? Het kost ons per slot van rekening een hoop geld. Kunnen we zelf niet ie mand in fulltime dienst nemen die dat takenpakket voor zijn re kening neemt? Dat soort vragen gaan we onszelf de komende tijd veelvuldig stellen". Openheid, gezelligheid, allure, zakelijkheid, professionalise ring, teamwork, het zijn woorden die in het gesprek regelmatig te rugkeren. En geld natuurlijk. Van Praag kondigde, op die lek ker blufferige manier die zo goed bij Ajax past, al eerder aan dat slechts genoegen wordt geno men met een plaats bij de Eu ropese top. „Of beter, een plaats bij de top van de Europese top". Van Praag nu: „Ik heb me nog niet verdiept in een Europese competitie, maar dat-ie er komt staat vast. En bij Europees voet bal hoort een Europees elftal. Het is ons streven om de toppers die we nu hebben, langer vast te houden dan tot nu toe het geval is geweest. Tegenhouden lukt niet, maar je kan het verblijf rek ken. Als je tenminste geld hebt. Veel geld. En dus gaan we probe ren de financiële basis te verbre den". Hoe dan? „De contracten met TDK en de subsponsors lopen na dit seizoen nog twee jaar door. Daar tornen we niet aan, want een contract is een contract. We zullen alleen trachten er meer uit te slepen, zoals ook een contract speler van Ajax dat zal proberen. Een multinational als hoofdsponsor is een mogelijk heid. Ik zou me, met enige fanta sie, een multinational kunnen voorstellen die geïnteresseerd is in Ajax en die meer geld voor de club wil uittrekken dan de huidi ge sponsor". In tegenstelling tot voorganger Harmsen, die altijd schouderop halend reageerde als de cijfers uitwezen dat de publieke belang stelling bij Ajax wéér was afge nomen, hecht het nieuwe be stuurscollege veel waarde aan goed bezette tribunes. „Een pu blieksvriendelijker aanpak dus. Klinkt populair, weet ik, maar we gaan er wel aan werken. Als je nu op een doordeweekse dag langs het stadion rijdt, word je overvallen door de naargeestig heid. Er is niks, er gebeurt niks. Er moet wat meer beweging in die tent komen". Ook De Meer zal door Van Praag en zijn ploeg onder de lou pe worden genomen. Hij vindt het eigenlijk maar niks, het sta dion. „VIP's en mensen met een dure seizoenkaart hebben geen klagen, maar voor de rest... Er is jaren niks aan gedaan, het is ho peloos verouderd. PSV en Utrecht hebben publieksvrien delijke stadions, Ajax niet. Dat wordt waarschijnlijk dus een van onze grootste problemen. Moe ten we in Zuid-Oost een nieuw stadion laten neerzetten? Op de huidige plaats een nieuw stadion neerzetten? Alleen verbouwen? Zeker is slechts dat we een sta dion moeten krijgen dat bij onze status past". Wellicht krijgt Van Praag eerst te maken met andersoortige pro blemen. Het onderzoek van de FIOD, op jacht naar zwart geld en dubieus afgehandelde trans fers, is immers nog in volle gang. Ajax zou in het ergste geval een navordering van vijf miljoen op de deurmat kunnen verwachten. Michael van Praag maakt zich er geen zorgen over. Lijkt het. „Als bewezen wordt dat er in derdaad geknoeid is, zullen onze advocaten met de fiscus om de tafel gaan zitten om tot een op lossing te komen. Wij kunnen het ons permitteren de hele affai re afstandelijk te benaderen. Hoe pijnlijk ook, het is een zakelijke affaire. En die moet opgelost worden. Zonder pardon. Als straks bijvoorbeeld zou blijken dat Inter Football bij zwart geld- praktijken betrokken is, kappen we de samenwerking. Meteen. De nieuwe bestuursleden heb ben elkaar bezworen dat ze het nooit zo ver zullen laten komen. En daar geloof ik heilig in". Rigoreus Een verregaande professionali sering in alle geledingen van de club, met persoonlijke tintjes en openheid voor iedereen. De marsroute van Michael van Praag wijkt rigoreus af van die van zijn vader, in augustus 1987 omgekomen bij een verkeerson geluk en grondlegger van de grootste successen in de clubge schiedenis. „Je kan de proble men van toen niet vergelijken met de problemen van nu", weet Van Praag. Een vergelijking tussen vader en zoon dan? „Ik bepleit open heid voor iedereen, voor alle journalisten. Hij speelde De Te legraaf nogal eens wat dingen toe. Niet omdat-ie nou zo dol op die krant was, maar omdat ande re journalisten hem eens een kunstje geflikt hebben. En als-ie zijn vertrouwen verloor in men sen, was het meteen afgelopen, uit. Ik zit denk ik iets anders in elkaar. Niet veel, maar iets". „Hij kon goed met mensen om gaan, ik ook. Ja, het beeld dat momenteel in de media van mij wordt geschetst, is erg positief. Dat streelt me, maar het is eigen lijk op het enge af'. NIEUWEGEIN (GPD) Henk Vonhoff is met onmiddellijke ingang afgetreden als voor zitter van het Nederlands Olympisch Comité (NOC). De Commissaris van de Koningin in de provincie Groningen maakte zijn beslissing bekend tijdens een bestuursvergadering van het NOC in het nationaal badmintoncentrum in Nieuwegein. Er was al geruime tijd j kritiek op het functioneren van Vonhoff. j Aan jiet einde van het vorig jaar i botste hij met Anton Geesink over het werven van sponsors door het IOC-lid. Daarna ontstonden er pro- blemen over de fusie tussen het NOC en de Nederlandse Sport Fe- deratie. Piet de Bruin voerde als voorzitter van de NeVoBo felle op positie tegen Vonhoff. Op initiatief van de volleybal-praeses benader den twaalf sportbonden het NOC voor een vergadering op 7 februari [om hun onvrede kenbaar te ma- i ken. Ruim een week voor die verga dering hield Vonhoff de eer aan zichzelf omdat er rond zijn,persoon De Beer (KNAU): 'Discussie fusie wordt misbruikt' LEIDEN (GPD) - Onder de sportbonden die strijdlustig heb ben aangekondigd zich niet zon der meer bij een fusie tussen de NSF en het NOC zullen neerleg gen, bevindt zich niet de Konink lijke Nederlandse Atletiekunie. „Ik ben buiten het vooroverleg gelaten dat die dertien voorzit ter? inmiddels hebben gevoerd", laat KNAU-voorzitter Wim de Beer weten. „Vermoedelijk om dat ik me recentelijk vrij lovend heb uitgelaten over het topsport- beleid dat het NOC de laatste ja ren voert. Maar dat wil nog hele maal niet zeggen dat ik een on voorwaardelijke voorstander ben van de fusie. Ik kan argu menten voor en tegen die fusie bedenken". „Wat mij heel nadrukkelijk stoort, is de opstelling van die club van dertien. Die willen vol gens mij maar één ding en dat is dat het hele zaakje achter de be stuurstafel van het NOC ver dwijnt. Dat mogen zij natuurlijk best vinden, maar ze moeten niet een discussie over het samen gaan van NSF en NOC misbrui ken voor een soort machtsgreep. Ook ik vind dat wij heel slecht worden geïnformeerd over die fusieplannen en ook ik erger mij er aan dat wij overal buiten wor den gelaten. Maar je moet de za ken wel gescheiden houden. De discussie moet op dit moment gaan over de wenselijkheid van een fusie NSF/NOC en niet over het bestuursbeleid van het NOC". „een discussie werd gevoerd die ik niet bevoordelijk acht voor mijn functioneren in andere maatschap pelijke verbanden. Die acht ik van groter gewicht dan het op zich be langrijke NOC", aldus de bestuur der. In een officiële persverklaring verklaarde Vonhoff verder dat er volgens hem geen bereidheid was om verder te werken aan het sa mengaan tussen het NOC en .de NSF. „Teneinde de discussie te vereenvoudigen heb ik het bestuur meegedeeld dat ik het voorzitter schap met onmiddellijke ingang neerleg". In de ledenvergadering van 29 mei zou zijn herverkiezing aan de orde zijn gekomen. Vonhoff werd in 1985 voorzitter van het NOC. Amsterdam was toen kandidaat voor de Olympische Spelen van 1992. „Daarna hebben zowel het 75-jarig jubileum als het streven naar een sportloket, de tot standkoming van het Comité Top sport, de voorbereiding op de Winr terspelen in Calgary en de Zomer spelen in Seoul veel aandacht op geëist". Waarna er problemen ont stonden rond de fusie met de sport bonden, die hem een solistisch op treden verweten. Piet de Bruin sprak met betrekking tot het op stappen van Vonhoff dan ook van een „heuglijke dag". „Zijn vertrek is een goede zaak voor de sport in Nederland", zegt De Bruin. „Ik vind het een verstan dige beslissing. Anders was het op de ledenvergadering in mei tot een motie van wantrouwen gekomen met tegenkandidaten. Dat is niet bevordelijk voor de sport". „Zijn gedrag en zijn uitstraling zijn niet goed", vindt De Bruin. „Je zag Vonhoff altijd pas als er televi siecamera's in de buurt waren. Dan duwde hij je als het ware opzij". Volgens De Bruin zou het voorzit- tersoverleg van 7 februari echter niet het karakter van een 'coup' hebben gekregen. „Wel hadden we nadrukkelijk gevraagd om op de hoogte gehouden te worden van de ontwikkelingen in de fusie. Mag ik dat als voorzitter van een grote bond als de NeVoBo? Ik weet trou wens niet welke gevolgen dit heeft voor het samengaan van de NSF en het NOC". De druppel die de emmer voor De Bruin deed overlopen was de confrontatie tussen Vonhoff en Geesink tijdens de jaarvergadering van het NOC. „Ik heb geen woor den voor de manier waarop hij An ton toen onderuit schoffelde. Ik ben wel iets gewend, maar wat daar gebeurde heeft me diep geschokt". Geesink zelf zegt dat de „woor denwisseling" tussen de beide be stuurders paste „in een stevige ver gadering" zoals destijds de bijeen komst van het NOC. „Wat daar ge beurde is nogal opgeblazen in de pers. Ik zou beslist niet willen stel len dat ik ben onderuitgehaald. Ik zich op de vlakte. NOC-directeur Von Bose liet doorschemeren dat bij de NSF re kening werd gehouden met het vertrek van Vonhoff. „Alleen kwam het moment als een verras sing". De NOC-leden Bram Leeu wenhoek en Tjeerd van Wimersma Greidanus namen het vertrek van hun voorzitter voor kennisgeving aan. De beide bestuurders spraken tegen dat er binnen het bestuur van het NOC was ingepraat op Vonhoff om op stappen. Binnen het NOC is Henk Vonhoff: discussies over mijn persoon vermijden' (archieffoto anp) Piet de Bruin ziet het liefst eeri „captain of industry" aan het hoofd van het NOC. „Een man die het klappen van de zweep kent. Maar het zou ook mooi zijn om iemand op die stoel te krijgen die uit de sportwereld afkomstig is". Maan dag komen de NSF en het NOC bij een om zich te beraden over de di recte gevolgen van het opstappen van Vonhoff. BERN (ANP) - De UEFA heeft FC Groningen een boete van bijna 12.000 gulden opgelegd, naar aan leiding van ongeregeldheden die zich tijdens de thuiswedstrijd te gen VFB Stuttgart in het toernooi om de UEFA-beker voordeden. Halverwege de tweede helft gooide een supporter van Groningen een voorwerp, naar later bleek een deel van een paraplu, op het veld. Het is de derde keer dat FC Gro ningen deze week in opspraak komt. Eerder deed de Fiscale In lichten en Opsporings Dienst een inval bij de club, wegens vermeen de fraude. Enkele dagen later ver zocht de UEFA de KNVB nadere informatie over geruchten, dat Groningen twee seizoenen geleden in de Europese wedstrijd tegen Vi- toria Guimaraes had geprobeerd de scheidsrechter (Christov) om te kopen. De UEFA legde ook Inter en Bayern München hoge geldstraf fen op naar aanleiding van de onge regeldheden, die zich voordeden in de tweede wedstrijd tussen beide ploegen in de derde ronde van het toernooi om de UEFA beker. De club uit Milaan, op wiens terrein het duel plaatsvond, moet bijna 350.000 gulden betalen. De West duitsers 45.000 gulden. In de wedstrijd, waarin Bayern de op eigen veld geleden nederlaag (2-0) goedmaakte (3-1), werd de thuisclub aan meerdere vergrijpen schuldig bevonden. Een toeschou wers stookte op de tribune een vuurtje, op het scorebord werden simultaan met de wedstrijd beel den van het duel uitgezonden - het- geen verboden is - en bovendien gedroegen meerdere spelers van Inter zich incorrect. Ook het gedrag van de Westduit- se voetballers kon volgens de UE FA niet door de beugel, hetgeen Bayern op een boete van 30.000 gulden kwam te staan. Het bedrag werd aangevuld met 15.000 gulden, omdat een supporter van Bayern vuurwerk in een vak met Italiaanse fans wierp. Inter noemt de boete 'buitenspo rig hoog' en gaat vrijwel zeker in beroep tegen de uitspraak van de UEFA. WIJK AAN ZEE (GPD) - Na de voorlaatste ronde van het Hoog ovens Schaaktoernooi zijn vier grootmeesters gezamenlijksaan de leiding gekomen. Zoltan Ribli en Gyula Sax kregen onverwacht ge zelschap van de jonge Vi- zwanathan Anand, die een specta culaire overwinning boekte op de Amerikaan Jöel Benjamin, en van de Joegoslaaf Nikolic. Hun leiders positie is overigens verre van vei lig. Inde laatste ronde, die morgen wordt gespeeld, kan er van alles ge beuren en vrijwel alle spelers heb ben nog kans om in de prijzen te vallen. Ribli en Sax moesten tegen el kaar en omdat zij deze schaakwe ken voortdurend samen optrekken was het te verwachten dat zij el kaar geen kwaad zouden doen. Ze hadden voor hun Dame-Indische partij dan ook slechts een half uur nodig. Toen deelden ze vredig het punt in de overtuiging dat zij in de ze ronde hun koppositie niet zou den verliezen. Anand en Benjamin speelden een opzienbarende partij vol leuke combinaties en wederzijdse fouten. Reeds bij de twaalfde zet liep de Amerikaan in een geraffineerd op gezette val en verloor een toren en twee lichte stukken voor de dame. Ontmoedigd keek hij tegen zijn de plorabele stelling aan en ontlokte enig bijbels commentaar aan een toekijkende schaakmeester: „Oh Benjamin, gij zoon van smarten." Zelfs Leo Hofland, bekend schaakpublicist en zoon .van een predikant, kon dit niet zo gauw vol gen. In het vervolg deed Anand een zwakke zet met zijn koningsloper en plotseling kreeg Benjamin weer tegenspel. „Eigenlijk verdienen we beiden een nul", meende Anand. Maar in de slotfase ging de Indiër er nog eens goed voor zitten en uit eindelijk kreeg hij de vis toch op het droge. Dat betekende een gedeelde koppositiemaar of hij deze ver dient op grond van zijn vertoonde spel, is twijfelachtig. John van der Wiel trofSheshkövs- ky weer eens in goede vorm. Het lijkt of de Rus wat is losgekomen van de spanning, die bij het bezet ten van een eerste plaats hoort. Er kwam een uiterst rustige Spaanse Partij op het bord en lange tijd was er weinig aan de hand. Een kwali teitsoffer van Sheshkovsky bracht leven in de brouwerij en in de laatste fase bleef de Russische grootmeester ook de tijdnoodpro blemen de baas. Zijn voordelen ble ken evenwel onvoldoende voor de winst en de partij sloot met remise. Ook Tony Miles had tegen Ivan Sokolov succes met een kwaliteits offer. Hij bereikte een dame-eind spel met een pluspion en kon dat vrij gemakkelijk in een gewonnen pionneneindspel omzetten. Rudy Douven verraste Pedrag Nikolic al in een vroeg stadium met een kans rijk pionoffer, dat in de loop van het middenspel zijn rente opbracht. Maar de Joegoslaaf is een taai ver dediger. Hij wist met zijn paard de gevaarlijke zwarte vrijpion te blokkeren en daarmee het ergste te voorkomen. In de tweede zitting ge raakte Douven meer en meer in moeilijkheden. De partij werd af gebroken in een gunstige 'positie voor Nikolic. Later op de avond gaf Douven zijn partij op, waardoor Nikolic zich bij de koplopers schaarde. Jeroen Piket stelde teleur door reeds na 21 zetten remise te accepte ren tegen Kyril Georgiev. De Bul gaar had overigens het Damegam biet goed verdedigd en Piket geen rëele winstkansen toegestaan. De Peruaan Julio Granda Zuniga, die lange tijd de rode lantaarn heeft gedragen, komt steeds beter op dreef. Hij bestreed Rafael Vaga- nian in een scherpe Dame-Indiër en bereikte een eindspel dat voortref felijke winstkansen bood. In de tweede zitting kon de Armeniër echter op het nippertje ontsnappen. Al met al is het in Wijk aan Zee nog zelden zo spannend geweest als dit jaar. Pas de laatste ronde zal beslissend zijn voor de eindover winning. Anand - Benjamin 1. e4 c5 2. Pf3 d6 3. d4 cxd4 4. Pxd4 Pf6 5. Pc3 Pc6 6. Lg5 De Rouz- ervariant geldt nog steeds als een gevaarlijk aanvalswapen. 6. e6 7. Dd2 Le7 8.0-0-0 0-0 9. Pb3 Db6 10. f3 Td8 11. Kbl d5 Blijkt niet geheel zonder bezwaar.) 12. Lxf6 dxe4? (Loopt in een uiterst gemene val strik! 13. Lxe7! Txd2 14. Pxd2! Plotseling blijkt, dat nu 14. Pxe7 niet gaat wegens 15. Pc4! Dc7 16. Pb5! en zwart moet de dame te ruggeven. 14,exf3 15. gxf3 e5 16. Lh4 Le6 17. Pde4 Pd4 18. Lg2? Slor dig! Veel sterker was onmiddellijk 18. bf2.) 18.Tc8 19.142 ƒ5 Het lijkt Of wit zich vergist heeft, want 20. PgS Txc3 21. Lxd4 exd4 22. Pxe6 Dxe6 23. bxc3 dxc3 24. Kal De2! is eerder gunstig voor zwart. 20. f4! De geraffineerde oplossing. 20. fxe4 21. fxeS Tc4 22. Thel Tb4 23. Kcl Lg4 Brengt ook Dh6+ in de stelling. 24. PdS Dc5 25. Pxb4 Lxdl 26. Kxdl e3 Een laatste reddings poging. 27. Txe3! Pf5 Ook 27. Dxb4 28. Te4 helpt niet. 28. Ld5+ Kf8 29. Tf3 Dxb4 30. Txf5+ Ke8 31. e6 De overmacht is groot en 31. Dg4+ 32. Tf3 haalt niets uit. Zwart geeft het op. HANS BOUWMEESTER Van der Leden nieuwe coach bij AZC Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Gijs van der Leden volgt de tus sentijds bij landskampioen AZC/Tarvo ontslagen coach Piet Reedijk tot het einde van dit seizoen op. Gisteren maakte het management van de Alp- hense waterpoloclub de over eenkomst met de 55-jarige Gou wenaar bekend. Van der Leden zal als hoofd coach fungeren en samen met zwemtrainer Hans Wertheym de trainingen voor zijn reke ning nemen. Met de benoeming van de nieuwe coach, die de ad- spiranten van LZ'86 en de jeugd van de kring Gouwe- /Rijnstreek onder zijn hoede heeft, is een einde gekomen de impasse, waarin AZC na het verdwijnen van Reedijk terecht kwam. Eerdere pogingen om oud-coach George Geurtsen te rug te halen strandden op een gebrek aan financiële midde len. Teammanager Wim Arlman over de keuze voor Van der Le den, die vandaag in Amersfoort tegen AZPC zijn debuut maakt: "We denken een goede beslis sing genomen te hebben. En we zijn er heel bly mee, want we hadden er niet op gerekend. Van der Leden zal het seizoen afmaken en wij kijken of dat goed bevalt. Ik denk dat zijn ca paciteiten tot nu toe een beetje onderschat zijn. Hij heeft het in zich om AZC naar een hoger ni veau te brengen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17