Project 'Moslims' stopgezet Mijn vingers zijn de tolk van het 9 a Kraan: 'Discussie is nauwelijks begonnen' •a ZATERDAG 28 JANUARI 1989 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 15 Na drie jaar eindigt op 1 maart heLonder- wijs-materiaalproject 'Moslims' van de Unie School en Evangelie en de Gerefor meerde Kerken in Nederland. In het ka der van dit project heeft drs. J. D. Kraan uit Ermelo christelijke scholen pastoraal- theologisch ondersteund voor het onder wijs aan moslimkinderen. Beide opdrachtgevers hebben waarde ring voor de adviezen van Kraan en de pu- blikaties die naar aanleiding van dit pro ject zijn verschenen. Maar ze bereikten geen overeenstemming voor de financie ring van een vervolg. Bovendien riep het project binnen de Unie ook vragen op, vooral wat betreft de 'theologische door denking' van het gesprek met moslims. Unie en kerk zullen zich nader bezinnen op de vraag hoe aan het onderwerp 'mos limkinderen op christelijke scholen' ver der aandacht kan worden besteed. Kraan zelf vindt het onbegrijpelijk dat aan het lopende project nu al een eind komt. ERMELO (ANP) - "Mensen die net wat hoop hadden herwonnen, worden nu in de steek gelaten. Hun reacties variëren van ongeloof tot verbijstering". Zegt drs. J. D. Kraan naar aanleiding van het stopzetten van het project voor ontmoeting met moslims op chris telijke scholen. De gereformeerde predikant, ex- zendingswerker in Pakistan, werd in 1986 aangetrokken voor dit drie jarige project van de Gereformeer de Kerken in Nederland en de Unie School en Evangelie. Hij vindt het onbegrijpelijk dat de Unie niets voelt voor verdergaan na 1 maart. Immers, deze organisatie heeft an derhalf jaar geleden nog een ge durfde verklaring uitgegeven over de ontmoeting met andersgelovi gen op de christelijke school. „Houd uw koers recht en sta ach ter uw verklaring", raadt Kraan de Unie aan. Veel onderwijsgevenden hebben de verklaring over de zoge noemde 'ontmoetingsschool' als steun in de rug ervaren. Zij begrij pen niet dat het onderwijsproject wordt beëindigd. De Unie en de Gereformeerde Kerken bereikten geen overeen stemming over de financiering van een vervolg. De kerk betaalde de afgelopen jaren tweederde van Kraans salaris. Nu is de Unie aan de beurt om het grootste deel van de kosten op zich te nemen. Ma^r die voelt daar niet voor. Ze had ook haar vragen bij de 'theologische doordenking' van deze ontmoeting met moslims. Minimaal Secretaris M. van Krimpen van de Unie zegt dat deze theologische be nadering, waarin de dialoog met moslims voorop staat, niet de in stemming heeft van de totale ach terban. Hij wijst daarvoor op de rechtervleugel van de christelijke onderwijswereld, die ook in de Unie vertegenwoordigd is. „Wij hebben onze nek al ver uitgestoken met onze verklaring over de ont moetingsschool". In een brief aari zijn twee werk gevers gaat Kraan hiertegenin: „Zolang de Unie het hele, plurifor me christelijk onderwijs vertegen woordigt of wil vertegenwoordi gen, mag verwacht worden dat fi nanciële ondersteuning ook pluri form uitvalt". Kraan vindt de personele inzet van de Unie voor de ontmoeting met culturele minderheden toch al minimaal. Hij vreest dat die na 1989 zelfs helemaal verdwijnt, omdat ook de gedeeltelijke steun aan een gespecialiseerde functionaris van het Christelijk Pedagogisch Stu diecentrum wordt beëindigd. Hoe voorkomen we dat de zaak zelf van tafel verdwijnt, vradgt Kraan zich af. De predikant is er niet op uit zijn eigen baan veilig te stellen, want hij is inmiddels op zoek naar ander werk. "De discus sie over de aanwezigheid van .mos limkinderen op christelijke scho len is nauwelijks begonnen en kan niet nu opeens worden afgebro ken". Ondanks veel spreekbeur ten, kerkdiensten en publikaties zijn .belangrijke centra van de on derwijswereld' nog niet bereikt, zegt de theoloog, die drie jaar voor een zo omvangrijke klus veel te kort vindt. Het liefst zou hij zien dat er een functionaris in vaste, dienst werd aangesteld, die na- +BOSTON - Dit is Barbara Harris de eerste Vrouwelijke^bisschop in de wereld en in de geschiedenis van 2000 jaar christendom. Zij wordt in de Amerikaanse Episcopaalse (An glicaanse) Kerk hulpbisschop van Boston. Hier staat zij de pers te woord, met bisschop David Johnson van het bisdom Massachu setts broederlijk naast haar. (foto AP) mens de Gereformeerde Kerken, de Hervormde Kerk en een aantal christelijke onderwijsorganisaties de discussie over de ontmoeting tussen de religies op scholen sti muleert. Behoefte Dat er aan die discussie grote be hoefte is, is voor Kraan buiten kijf. Ontmoeting met moslims heeft voor velen, ook in de wereld van het onderwijs, nog iets angstigs. Daardoor zijn de echte vragentij- voorbeeld over de theologie en over de identiteit van het onder wijs, nauwelijks gesteld. De angst om de eigen organisatie ter discus sie te stellen speelt op de achter grond mee. „Zouden christelijke onderwijsorganisaties bang zijn macht en invloed te verliezen?" Angst voor ontmoeting is niet te recht. "Van verwatering van de identiteit hoeft helemaal geen spra ke te zijn. Integendeel, juist in de ontmoeting licht je eigen identiteit op. Bovendien is er vanuit de bijbel gezien alles te zeggen voor een seri euze ontmoeting met andersgelovi gen. Christelijk onderwijs reikt per definitie anderen de hand, vanuit de unieke en gezaghebbende bin ding met Jezus Christus". Het bevreemdt Kraan dat de Unie nu de theologische discussie uit dë weg gaat, temeer daar zij hieraan onlangs nog prioriteit gaf. Het driejarig project is zelfs op ini tiatief van de onderwijswereld tot stand gekomen. De secretaris van de Unie deelde mee dat nu voor rang wordt gegeven aan praktische begeleiding van onderwijsmensen die moslimkinderen in hun klas hebben. Zelfonderzoek raadt Kraan ook de kerken aan. "Zij kun nen niet zomaar toezien dat dit werk ineens afloopt. Wie zich reali seert hoeveel mensen de afgelopen jaren zich bewust zijn geworden vragen op dit Drs. Kraan'sta achter uw verklaring'... gebied, en dat de kerk voor het be langrijke terrein van het onderwijs mede verantwoordelijheid draagt, kan bij elke synode aankloppen". Kraan wijst op het gereformeer de deputaatschap (commissie) voor Kerk en Israël, dat twee predi kanten in dienst heeft. Zij kunnen ook aandacht schenken aan onder wijs en catechisatie. Hoewel de groep moslims in Nederland tien keer zo groot is, hebben de Gere formeerde Kerken voor het ge sprek met deze andersgelovigen slechts één predikant in dienst, drs. J. Slomp, die aan het onder wijs nauwelijks toekomt. „Voor de ontmoeting met hin does of de bestudering van nieu religieuze bewegingen is zelfs i mand beschikbaar. Een nier functionaris, desnoods alleen be taald door de kerk, zou deze leemte mooi kunnen opvullen". Tegenwoordig moet Klaas Jan Mulder, vermaard kerk- en con certorganist, hard studeren om bij te blijven. "Vroeger studeerde ik om verder te komen. Dat is wel een verschil". Die uitspraak no teerde Cees Baan bij een bezoek aan Mulder voor 'Centraal Week blad' (gereformeerd). Maar Mulder studeert graag. "Het is meer hobby dan werk. Ik vind het ook heerlijk om voor een concert in de auto te stappen. Absoluut geen eentonig bestaan. Muziek verveelt nooit. Het is geen sleur". Muziek geeft uit drukking aan zijn gevoelens. Meer dan woorden. "Praten is een heel ander verhaal. Ik had liever een muzikaal interview ge had". Als kerkorganist is Mulder zich bewust van zijn 'bijrol'. "Je moet de mensen zo goed moge lijk laten zingen. In die zin heb ik een dienende rol. De hoofdrol is voor de' predikant. Is hij niet in vorm, dan hoopje dat de mensen toch van het orgelspel hebben genoten". Mulder was 12 toen hij voor het eerst een dienst begeleidde. Hij zou zich dus wel erg onwennig voelen in een gewone kerkbank. "Ik weet dat veel onvrede. Allerlei maatschappe lijke factoren, wetten, gewoon ten en gebruiken maken dat vrouwen zowel binnens- als bui tenshuis weinig macht hebben. vaak te veel". "Steeds meer mensen worden zich bewust van de bestaande onderdrukkende ordening in de samenleving en óók in de kerk. Zij ervaren dit als een openba ring, krijgen oog voor de omstan digheden die deze onderdruk king veroorzaken en zetten zich in voor verandering. Om aan dat systeem van onderdrukking te ontkomen, dienen we allemaal te leren wat menselijke gelijkheid betekent, zowel persoonlijk als economisch en politiek". Daarom koos 'Acht Mei' dit jaar voor het thema 'Vrouwen en mannen, beeld van God'. Op de oecumenische Kerkendag later in het jaar (16 september) zal de beweging dit thema opnieuw voor het voetlicht brengen. Zes jaar geleden zond de Gere formeerde Zendingsbond in de Hervormde Kerk ds. Wout van Laar (40) naar Chili. Doel was de kleine Iglesia Presbiteriana Na tional (Ipna), op haar eigen ver zoek, te helpen de Reformatie be ter te verstaan. De consequenties die de Nederlandse zendingspre dikant trok uit zijn concrete in vulling van het bijbelse begrip 'gerechtigheid', leidden tot een breuk met de Chileense kerk. De pasverscheneh hervormde 'Kijk op de kerk'-krant vertelt erover. Van Laar: "De directe confron tatie in de krottenwijk Penalolen met armoede en onrecht maakte diepe indruk op mij. De arme mensen die in de krottenwijken wonen zijn de armsten van de ar men, mensen aan de rand, de niet-personen. In Penalolen lag het werkloosheidspercentage rond de 70, met alle sociale ellenT de van drank, prostitutie eri drugs van dien. Een uitzichtloze situatie. In zulke omstandighe den gaat het begrip gerechtig heid pas echt leven". "Vóór mijn vertrek naar Chili ben ik een tijd betrokken ge weest bij een werkgroep die zich bezighield met het onderwerp 'het Koninkrijk Gods en sociale gerechtigheid'. Maar het is wel even anders of je met die vragen achter de studeertafel zit of datje er rechtstreeks bij betrokken wordt. Gerechtigheid is geen bij komstigheid, maar behoort tot het wezen van God. Zó heeft Hij zich bekend willen maken aan Israël, als Degene die het geroep hoort van hen die verdrukt wor den. Een godsdienst die voorbij gaat aan gerechtigheid' heeft voor God geen waarde". Toen een synodezitting van de Chileense kerk samenviel met een nationale dag van protest te gen de regering-Pinochet, vond Van Laar dat hij bij zijn gemeen te in Penalolen moest zijn. Dat bracht hem ten slotte in conflict Tweederangs 'Vrouwen en mannen, beeld van God' is het motto van de vijf de manifestatie van de rk 'Acht Mei-Beweging' op 6 mei dit jaar in Den Bosch. Uit de deze week verschenen 'Acht Mei-krant': "Lange tijd hebben mensen gemeend dat er sprake was van een soort scheppingsorde waarin de vrouw fungeerde als onderge schikte van de man. Niet weini gen, vaak zelfs prominente ge leerden, zijn ervan overtuigd ge weest, dat zij een soort twee derangs-mens was. Deze opvat ting heeft veel slachtoffers ge maakt, niet het minst bij vrou wen, en we moeten vaststellen dat ook in onze dagen die opvat ting nog lang niet overal is ver dwenen''. Terwijl vrouwen toch 50 pro cent van de wereldbevolking uit maken, nemen zij zo'n 65 procent van alle gewerkte uren voor hun rekening, meldt de 'Acht Mei krant'. Maar zij ontvangen daar voor slechts 10 procent van alle inkomsten, en van alle bezit slechts 1 procent. "In ons land zijn deze cijfers iets gunstiger, toch blijft er nog alle reden tot Klaas Jan Mulder ...'muziek verveelt nooit'. met de kerk. Hij was er getuige van hoe militairen, ondersteund door tanks, al schietend de wijk binnentrokken. "Daar kun je je ogen niet voor sluiten, want dan verliest het evangelie zijn praktische beteke nis. Zending is dan in de eerste plaats: aanwezig zijn, deel heb ben aan de zorgeh en angsten, en als het erom gaat een concrete keuze durven maken tégen on recht en vóór gerechtigheid". Afgod Toen de hoogleraar ethiek W. H. Velema uit Apeldoorn in Nijme gen moest preken, vond hij de an ders zo rustige omgeving van de kerk volgepropt met auto's. Oor- zaakr winkels open op zondag. "Het is te vrezen dat het open zijn van winkels op zondag zich over een groot deel van het land en het jaar zal gaan uitstrekken". "De ontkerstening van ons volk", zo schrijft Velema in 'De Wekker' (christelijk gerefor meerd), "heeft haar beslag gekre gen. Wat we nu zien gebeuren is de doorwerking daarvan op aller lei terreinen. De klant is koning en het geld regeert in het winkel bedrijf, als ik het wat sterk mag zeggen". "Gelukkig zijn er ook i in zaken en onder het personeel die niet in de armen van deze af god vallen. Zij krijgen het steeds moeilijker. Kunnen zij het vol houden in de competitie met an deren die wel de zondag als ver- koopdag benutten? Zal het per soneel zijn baan behouden als het weigert zondags te wérken? En wat als er ontslag dreigt, ter wijl de banen niet voor het op scheppen liggen, zeker niet als je om deze reden werkloos bent ge worden. En hoe is het dan met je uitkering?" Velema voorheen predikant in Leiden vreest, dat de sa menleving degenen die om hun principe schade lijden, niet zo-' maar tegemoetkomt. "De laatste resten van publiek leven naar de wet van God worden hardhandig opgeruimd. De veelgeprezen so lidariteit kent haar grenzen". Hij pleit voor een aanpak van dit probleem in de hele kerkeliike gemeente en door de kerken in breder verband. Nagegaan moet worden wie hiermee te maken krijgen. Op plaatselijke en landelijke politie ke partijen moet druk worden uitgeoefend "opdat ze doordron gen worden van deze gewetens problemen en het voor deze le den kunnen oppemen". Datzelf de geldt voor vakverenigingen en werkgeversorganisaties. Zal het helpen? Velema: "Dat weet ik niet. Men hoeft niet zeker te zijn van slagen om te doen waartoe het geweten dringt. Over openstelling van zaken 's avonds zei iemand: we gaan te rug naar af. Wat de zondag be treft gaan we door het nulpunt heen!" Balsem "Er zijn van die mensen die het evangelie willen opdringen aan anderen, en als dat dan niet da delijk geaccepteerd wordt met dreigementen komen over oor deel, verdoemenis en dergelijke. Ook vrome mensen gaan weieens mank aan dit euvel en geven blijk van gebrek aan tact". "Maar dreigen", zo vraagt de vrij-evangelische predikant P. J. Mietes (86) in het blad 'Het Zoek licht', "is dat niet op Gods stoel gaan zitten? Dreigen kan ook een uiting zijn van ongeduld, want God werkt niet volgens onze klok. Dreigen is ook dwang en gaat in tegen de liefde. Het fixeert de blik op andersmans zonden, wendt de aandacht af van eigen zondigheid en mist alle bescheidenheid". "De bijbel is niet bedoeld om er meppen mee uit te delen. Bij de waarschuwingen in Gods Woord mag niet worden verge ten dat ze voortkomen uit liefde. De bijbel is geen zweep die zon daren opjaagt, maar balsem voor verwonde zielen. Dreigers zijn soms heel serieuze zielen, die het goed menen met hun medemen sen, maar wellicht nog niet ge proefd hebben van de peilloze liefde van God". Mietes besluit met een raad: "Laat u niet imponeren door agressieve dreigers, maar let op Hem die een zondaar nieuwe toe komst biedt". S. J. DE GROOT LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk zie Oude Vest-kerk en Marekerk; Marekerk 9.45 dr. Meijers, 12 studentenekklesia, 5 ds. Smaling, Rijnsburg: Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer, ha; Oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Al- blas, 11.15 mevr. vicaris A. A. v.d. Wel en pas toor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Rietveld; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Schouten; Vredesk. (Burg- gravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; 'Stevenshof' (rk kerk Haagse Schouw) 11 kand. mevr. P. v.d. Burg. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10.30 doven- dienst, hr. P. C. v.d. Bos; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij dingsk. zie herv, gem.; bejaardenhuis Groen hoven 10 ds. Schouten, ha; Merenwijk zie herv. gemeente. Geref, K. Vrijg. (Herengr.) 10 en '5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. '(Steen- schuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (zie onder Leiderdorp). Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lok- horstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Vos-Wie- gand. Baptistengemeente (aula 'Nieuwer- oord', Rijnsburgerweg 124) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. R. Wijmenga. Evangeliecen- trum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lam mermarkt) zo. 10 evang. J. Zijlstra. Pinkster- gem. (O. Vest 13) 10zr. J. v. Wieringen. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 5. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoe ting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 10 tot 11 bijbelstudie, 11 tot 12 predikatie. Christelij ke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Leidse Soefi-stichting 11 voorm. universele ere dienst, S. G. Lange over 'Harmonie' (Steen- schuur 6). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20. Oud- Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Ka- th. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Stevenshof) zat. 7. zo. 10; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat 7, zo. 12,15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Rangl N.- Vennep. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, ha, 7 ds. Verseput, O.geest. Geref. Kerk 10 ds. v. Wijngaarden, 6.30 ds. Wilschut. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. v. Sorge, Rijnsburg. Rk Kerk zat. 7, zo: 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 10 ds. Jonkman, 5 ds. 't Hooft; Kruiskerk 10 ds. Wilschut; Opstandingskerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. Taselaar; G. Herderkerk 10 ds. J. Delhaas, 6.30 geen dienst; De Bron 9.15 en 10.30 ds. Taselaar, 6.30 ds. Mulder, opendeurdienst; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. H. Veldhui zen, R.dam, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar,kerk 10 ds. 't Hooft, 6.30 ds. v. Wijngaar den; Salv.kerk 10 ds. Ommering, 6.30 ds. Boer. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. Janssens, 4,30 br. Z. van Voornveld. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) zo. 9.30 en 4.30 en 1 febr. 7.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. v.d. Vlugt, 6.30 hr. N. v. Gemeren. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. W v. Putten. Pinkstergem. 'Het Lipht' (Morgenstersch. Brit- jantstr. 1) zo. 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) zo. 10 hr. J. Vermeij. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 5. Remonstr. Gem. (Van Manders- loostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonlfaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11 BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Eijk, Gouda, 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen'. Schweitzerstr.-Bernhardstr.) 10.30 ds. C. Klapwijk, Den Haag, ha. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10.30 ds. Goossen, Wadd.veen, 6.30 ds. Se- ton, Assen; Salv.kerk 10 ds. Terlouw, 6.30 ds. v.d. Hoef: Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 9 ds. Elderman, 6.30 (St. Willibrordus) ds. Schoep, Gouda. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 ds. Heida, 4.30 ds. Simpelaar. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. v. Leer, Reeuwijk; De Stek 9.30 ds. Eijsenga, Zw.dam. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 dS. Buikema, Zw.dam. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kamp, Veenendaal, 5 ds. Buijs, Alblasserdam. Geref. Gem. 9.30 en 4 ds. A. B. v.d. Heiden. Volle Evang.ge- meente 'Bethel' (Burg. Colijnstr. 83) zo. 9.30 hr. D. v. Steenis. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, Katwijk a.d. Rijn, 6.30 ds. v.d. Pol, Bos koop. Geref. Kerk 10 mr. J. Reugebrink, Lei derdorp, 5 ds. Huisman. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 10.30; Rijn dijk zo. 9. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Verbeek. Ge ref. Kerk ('Hoeksteen') 10 kand. E. v, Gulik, 7 ds. J. W. v.d. Gronden, opendeurdienst. Chr. Geref. Kerk 10 ds. v. Langevelde, 7 zie geref. kerk. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Rothfusz, Hillegom. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Koldewijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. v. 't Hof, Woubrugge, 6 ds. Bouwman, Scheveningen; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Romein, R.dam. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Breevoort, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Driebergen, ha, 6 ds. Visser; O. Kerk 10 ds. Volk, ha, 6 ds. Christ, ha; Ichthusk. 10 ds. Visser, ha, 6 ds. Schuurman; Pniëlk. 9.30 ds. Sjollema, ha, 6 ds. C. v.d. Berg, ha; Mara- nathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Hovius, ha. 6 ds. Sjollema. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 kand. E. Hagen, Lei den. Geref. Kerk Vr.kerk 10 en 5 ds. v.d. Horst, ha; Triumfatork. 10 en 5 ds. Koster, ha. Geref. K. Vrijg. 9.30 ds. Simpelaar, 4 ds. Hei- da. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. Zwarts, 7 ds. L. Compagnie. Chr. Ge ref. K. 10en5ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptis- tengem. (Ambachtsweg 2) zo. 10 en ma. 8.15 (bijbelstudie) ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 dr. C. Wigmans, Alphen, gez. jeugddienst. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v.d. Lugt, gez. dienst. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Stegeman, 6.30 ds. v.d. Born; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Born. Ley- thenrode 10 pater Poelma. Elis.-ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Geref. Gemeente Lei den eo (kerkgeb. Hoofdstr. 73) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Hoe ven, Rijnsaterwoude. Geref. Kerk 9.30 ds. Fernhout, Alphen, 7 hr. G. Kat, H.woude. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Brons geest, Leiden; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, ha. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Bos, Bennebroek, 7 ds. Boswijk en pastor F. Grol, gebedsdienst voor eenheid christenen, mmv cantorij geref. kerk. Geref. K. Vrijg. (Prin- sessestr. 1) 9.30 leesdienst, 3 ds. Grutter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 zie chr. geref. kerk, 7 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. zo. 10 en 4 leesdienst, wo. 1 febr. 7.30 ds. Den Boer. Evangeliege meente (Heereweg 52a) 9.45 hr. J. v.d. Burg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7. zo. 9 en 10.15; Engelbew. zat. 7. zo. 10.30. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Ommering, Alphen. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Weg, 2.30 activiteiten ivm conciliair proces. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst. 2.15 ds. Hoefnagel, Nieuwpoort. Remonstr. Gem. 10 ds. J. Blaauw. Evang. gem. (ver.gebouw 'De Rank', Regthuysplein) 12 nam. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaff, ha. Geref. Kerk 9.30 hr. L. Broek, O.geest, 7 ds. Aalders, W.brugge. Rk Kerk NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Poort. Oisterwijk, 7 ds. G. J. de Jager, Bennebroek. Geref. Kerk 9.30 dienst, 4.30 ds. Wijngaar den. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 kand. M. Oosting. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. M. Schreuder. 7 ds. v. 't Hoff, Boskoop. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. Ruitenburg, 5 ds. C. v.d. Bergh, 7 drs. Scholte; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. v.d. Schoot; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v. Campen, Woerden. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 drs. Scholte, 5 ds. Ruitenburg; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 ds. Ribberink, Rijns burg. 'Sole Mio' 9 mevr. C. de Peuter, Voor hout. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen dienst. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Meij. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11Jo zefk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 30 OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.- kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 mevr. I. Eggink-Hoog; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 prof. dr. E. J. Kuiper, 7 ds. Vegter. Ge ref. Kerk 10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 leesdienst, 4.45 ds. Hoogendoorn, Wadd.veen. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 dienst, 4 ds. Zwarts, Kat wijk. Van Wijckerslooth 4 ds. W. Baas. Ende geest 10 pater Boshouwers. Volle-evangelie- gem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. M. B. Blom, O.geest. Geref. K. 9.30 en 5 ds. Wolthuis, Heemstede. Remonstr. Gem. geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 10.30; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt, 7 ds. v.d. Hoeven. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2 ds. Boiten, Schiedam. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. v. Niel; Bethelkerk 9.30 ds. v. Niel. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Ver schoor, 5 ds. Cziria; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Cziria, 5 ds. Terpstra; Maranathakerk 9.30 ds. Terpstra, 5 ds. Verschoor. Geref. Kerk Vrijg. 10 ds. Grutter, 5.15 ds. O» W. Bouwsma ivm vertrek naar Roden. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 evang. M. Brands, Rijsenhout. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Keuning, Noordwijk, 7 ds. Hogenbirk, chr. ge ref., jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. Bras, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Hogenbirk, 7 zie herv. gemeente. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 én 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Stam, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. P. van Reenen, 6.30 ds. De Reus. Rk Kerk Aardam zat. 7. zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Katten- berg, Leiden, 6.30 ds. Vermeulen, jeugd dienst, mmv 'Revival Singers'. Geref. Kerk 10 ds. Oegema, 6.30 ds. Cziria. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Heida. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeen schap 10 ds. C. J. de Jong, mmv cantorij. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Zwart, 7 ds. Stegeman, L.dorp; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 mevr. dr. Fles- seman-van Leer. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeu wenhoekkade) 9.30 en 4.30 ds. G. H. v. Koot- en. Hulp en Heil-kerk ('Schakenbos'. Leids- chendam) 10 ds. Verheule, ha. Geref. Kerk 10 ds. Blanken. Geref. K. Vri|g. (Bachlaan) 9.30 ds. A. Geelhoed, 3 ds. P. Trimp. Rk Kerk Laur- .kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7. zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands. J. v. Hooflaan 3) 10.15 angli caanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Goossen; Hoeksteen 9.30 vic. Groenenboom, 6.30 ds. Kunz; Bethelk. 9.30 ds. De Rijke. Stad aan t Haringvliet, 5 ds. M. v.d. Berg, Harderwijk; Rehoboth-school 9.30 ds. Verhaar, Nieuwerkerk a.d. IJssel; Imm- .kerk 10 en 5 ds. v. Houwelingen. Geref. Kerk Kruisk. 10.15 en 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 9.30 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 en 2.45 ds. Hoogendoorn. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 lees dienst. Remonstr. Gem. 10 ds. E. H. Cossee. WARMOND: Herv. Gem. 10ds. Muis. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. I. C. Visser-Schroot. 4.30 ds. G. C. de Jong, Zoetermeer; Kievietk. ('Samen op weg1) 10 ds. Janse de Jonge; Messiask. 10 ds. Hart- zheim, Scheveningen; Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Woude. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 drs. M. Roos. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Geluk, R.dam. 6.30 ds. v. 1 Hof. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders. 6.30 mevr. H. v.d. Meeberg. Zw.dam. jeugddienst. Ned. Prot. Bond (De Wijk, Schoolstr. 20) geen dienst. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 kand. J. v.d. Kamp, Beverwijk, 4.30 hr. J. de Haan, gez. gezinsdienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Snel, zie ook hen/, gemeente. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolt- haus. Rk Kerk St. Jan zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10. Meerburgkerk H. Rijndijk zat 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 hr. P. Noordmans, Benschop, 2.30 ds. Eijsenga, Zwammerdam. Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 ds. G. de Jong, Boskoop. Remonstr. Gem. geen dienst.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15