'Voorschoten zou veel meer klantgericht moeten werken' Overleg Katalistiks met bonden over opstellen sociaal plan volgt ONDERNEMERS OPGELET: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG OP DE BUIS! Toekomst De Vosse nader onderzocht ZATERDAG 28 JANUARI 1989 PAGINA 11 Eind december stapte M.J. Wiïlemsen (55) uit de Voorschotense gemeenteraad. Hij begon in 1979 als gewoon raadslid en werd in 1982 fractievoorzitter. In de eerste raads periode had de WD-fractie zes zetels en was daarmee iets kleiner dan de eeuwige collegepartner CDA. In 1982 waren de libe ralen met hun acht zetels groter dan ooit en groter ook dan het CDA. In 1986 viel de partij terug naar zes zetels. Wiïlemsen heeft zich het zetelverlies in '86 nooit aangetrokken. "Het plaatselijke beeld wordt sterk bepaald door landelijke ontwikkelingen", zegt de man die het te druk krijgt als economisch-directeur van de Robert-Fleurystichting, het nieuwe sa menwerkingsverband van de psychiatri sche ziekenhuizen Schakenbosch (Leids- chendam) en Ursula Kliniek (Wassenaar). In zijn afscheidsspeech klaagde hij over de uitdijende 'papierwinkel' en de toene mende werkdruk. "Straks hebben alleen vutters, pensioengerechtigden en huis vrouwen nog tijd voor een raadslidmaat schap. De raad is zo steeds minder een af spiegeling van de bevolking", sprak de vertrekkende leider van een fractie die geen enkele geboren Voorschotenaar be vat. De klaagzang was niet te persoonlijk be doeld. "Aan de ene kant vind ik het jam mer dat ik mijn lidmaatschap heb moeten opzeggen, aan de andere kant is het na tien jaar wel genoeg. Ik denk niet dat ik het werk erg zal missen", zegt Wiïlemsen, die als marineman zijn carrière begon en via defensieplanning de psychiatrie inrolde. Wiïlemsen vindt dat de fracties te veel over details praten en ergerde zich regelmatig aan de "bureaucratische wijze van werken van het ambtelijk apparaat". WD'er Wiïlemsen haak hard uit na vertrek uit gemeenteraad VOORSCHOTEN - "Het is alle maal erg ambtelijk in Voorschoten. Ik vind dat men ontzettend veel tijd verdoet aan allerlei discussies en meningsverschillen tussen di recties en zo. Dingen worden oe verloos heen en weer geschoven. Dan komt er weer dit en dan komt er weer dat. Die werkgroep privati sering bijvoorbeeld: steeds kwam er weer wat anders op tafel". door Paul van der Kooij Wiïlemsen zweert bij 'klantge richt handelen' en weet dat een beetje concurrentie heel goed zou zijn. "Ik denk dat het een goede in vloed heeft wanneer je weet dat je klantgericht moét werken omdat je bedrijf anders ten gronde gaat", zegt hij provocerend. "Ikwil de zaak niet te rooskleurig voorstel len, want in grote bedrijven kom je ook bureaucratie tegen. Maar toch". Om zijn afkeur te kleuren, haalt Wiïlemsen nog maar eens de situa tie in veel Oostbloklanden aan: "Je hoeft de situatie niet direct met Oost-Europa te vergelijken. Maar ik denk dat het daar mede moei zaam zit omdat het te verstatelijkt is, mensen hun verantwoordelijk heid ontlopen". Volgens Wiïlemsen kennen veel grote organisaties dit probleem, maar zijn er ook hele goede voor beelden. "Als je met een gemeente als Zoetermeer zaken doet, is het uit de kunst", merkte hij als Scha- kenbosch-directeur. "Dat gaat snel en voortvarend". Hij ziet een heel complex van oorzaken en weet bo vendien dat bestaande posities moeilijk doorbroken kunnen wor den. Als wethouder had hij graag een poging willen wagen. Niet zeuren Bij de laatste gemeenteraadsver kiezingen plaatste het bestuur hem bovenaan de lijst en zakte de ge pensioneerde wethouder J.D. van Dalen naar een eerloze twintigste positie. Leden hielden Van Dalen in het zadel en Wiïlemsen was te leurgesteld. "Achteraf is het goed geweest", zegt hij nu, "Ik had on voldoende tijd voor het wethouder schap gehad". Over de wederop standing van Van Dalen heeft hij geen persoonlijk oordeel, maar ci teert hij het toenmalige bestuurs- standpunt: "Je kunt ook zeggen dat je een wisseling van de wacht wilt hebben. Ik denk dat het daar mee te maken heeft gehad". Wiïlemsen is op en top een be stuurder. Hij wil dingen doen en re gelen, zeurt niet en doet niet over dreven. "Zaken zijn vaak veel een voudiger dan men pleegt voor te stellen", is een van zijn slogans. "Waarom zou je hele betogen afste ken, terwijl de zaken volstrekt dui delijk zijn? Het is natuurlijk erg in teressant en je mag best flink dis cussiëren. Maar wat er gebeurt, is dat raadsleden ontzettend veel ge vechten om des keizers baard leve ren, terwijl het eigenlijke beleid ge woon doorgaat". Wiïlemsen vindt dat politici te lang blijven afwegen en stelt keihard vast dat hij zijn normale werk niet op die manier - zou kunnen doen. De Voorschotenaar is gespeciali seerd in korte, krachtige betogen eri zweert daar ook bij: "Je moet proberen je gedachten kort te for muleren. Dan gaat het om de essen tie en niet om allerlei dingen erbij". Hij ergert zich aan oeverloze verha len die andere raadsleden vaak af steken en vraagt zich regelmatig af waar die mensen de tijd vandaan halen om al die dingen uit te zoe ken. Marginaal De voormalige WD-leider keurt het af, maar kan het komma-staren wel verklaren. "Het gebeurt waar schijnlijk uit een gevoel van on macht. De grenzen van de politiek 'zijn nu eenmaal nauw", weet Wiï lemsen. "Je kunt bepaalde grote lijnen uitzetten, maar als er - bij voorbeeld bij zwembad en stad huis - kostenstijgingen komen, kun je daar onvoldoende invloed op uit oefenen. Bij onderwijsvergoedin- gen en gemeenschappelijke rege lingen ben je gewoon een stempel automaat". "Het aardigst waren de college onderhandelingen, het bepalen van de grote lijnen", kijkt hij terug. "Op die momenten heb je de groot ste invloed, voor de.rest is het mar ginaal". De politicus vindt dat jam mer, maar is er nooit gefrustreerd door geraakt: "Je moet geen over dreven perceptie hebben van wat je kunt doen. De invloed van demo cratisch gekozen instellingen is minder groot dan ze predenderen dat hij is. Formele macht is niet hetzelfde als feitelijke macht". Van raadsleden kan worden aan gevoerd dat ze vaak weinig tijd hebben, maar ook Tweede Kamer leden zouden minder in de melk te brokkelen hebben dan ze zeggen. Wiïlemsen ziet moties in de Tweet- de Kamer razendsnel in archieven verdwijnen en merkt hoe kamerle den het bos worden ingestuurd: "Een minister heeft duizenden ambtenaren achter zich staan. Daar is toch niet tegenop te boksen met één medewerker per twee kamerle den?" "Het duizelt mij", "Ik begrijp het niet precies" en "wat bedoelt u?" Wiïlemsen zei het steeds vaker, maar ontkent dat hij regelmatig het bos werd ingestuurd. "Het was niet altijd gemeend", legt hij uit. "Vaak was het een manier om iemand an ders wat te laten uitleggen en ver volgens weer argumenten te vin den om het betoog te bestrijden". Hard Meer dan ééns lag Wiïlemsen tij dens een vergadering glimlachend achterover om plotsklaps naar vo ren te leunen en met ferme hand de microfoon te vatten. Soms leek al leen zijn opveren al genoeg om sprekers te laten inbinden, andere keren vond hij het nodig om cru uit- de hoek te komen: "Ja hoor, dat is soms heel goed. Dat maakt de za ken duidelijk en dan hoefje niet zo erg genuanceerd te zijn". Vaak zou het de stemming de goede kant op helpen, soms ook pakte het anders uit. De ex-fractie leider kan zich levendig voorstel len dat niet iedereen hem altijd even aardig heeft gevonden. "Maar dat moet dan maar", zegt hij laco niek. "Je hoeft je toch niet anders te gedragen dan je bent?" Minder laconiek reageert hij op de aantij ging dat hij alleen maar kan reage ren en afkatten en geen mooie, ana lytische betogen kan afsteken. "Mijn briefjes en betogen zijn kort. Maar ze bevatten wel alles wat no dig is", zegt hij beslist. Hoe hard hij zijn tegenstanders soms aanviel, zo liberaal was hij in de fractie. Alleen bij belangrijke punten eiste hij eenstemmigheid, op andere momenten mochten fractieleden afwijkend stemmen. "Iedereen is vrij te zeggen wat-ie wil". In de verkiezingstijd had het CDA het over richtingenstrijd en verdeeldheid bij de coalitiepartner. De WD-fractievoorzitter gaf de verdeeldheid een liberaal sausje en stelde vast dat Üe CDA-fractie aan de leiband van wethouder Marselis meeliep. Nu hij de politieke arena heeft verlaten, wil hij dergelijke dingen niet meer herhalen en doet hij om zichtig over de rol en positie van de eigen wethouder, wiens positie ook bij de fractie lange tijd onzeker was. Volgens Wiïlemsen heeft een wethouder "sowieso grote in vloed" en bezit deze "een grote ma te van deskundigheid". Eerlijk heidshalve voegt hij daar aan toe dat "dat misschien wel eens ver schilt per raadsperiode en per sa menstelling van de fractie". Kiezersvolk Ep wat denkt het volk; het kiezers volk? Dat ziet steeds dezelfde wet houder Van Dalen met steeds de zelfde soort portefeuille - vol finan ciële aangelegenheden. Als Wiï lemsen de VVD-wethouder was ge worden, had hij er eonomische za ken of middenstandszaken bij wil len doen: "Zaken die wat meer naar buiten zijn gericht". Van Dalen's portefeuille mag dan het pr-gevoelige bouwvergun- ningen-beleid omvatten, publici teit leverde dat zelden op. "De een is nu eenmaal wat meer publici- teitsgericht dan de ander", ver zucht de vroegere WD-leider. "Je kunt duidelijk zien dat Marselis meer zorgt dat-ie in de krant komt dan Van Dalen. Of dat nu beter is voor de gemeente is een tweede. Maar als je naar de politiek kijkt, zeg ik dat daar een beetje publici teit zeker bij hoort". Wiïlemsen zegt het met een veel- betekend glimachje, maar ontkent dat hij voortdurend door publici- teitszucht werd gedreven. "Dan hadden we wel voor buurthuis Boschgeest/Bloemen wijk ge stemd", stelt hij vast. De tegenwer ping dat zijn kiezers daar niet zit ten, ontstemt hem een beetje: "Ik heb er nooit louter en alleen geze ten om de belangen te behartigen van een club liberale duive- melkers. Het ging mij primair om het algemeen belang, hoewel het natuurlijk wel een element van be langenbehartiging bevatte". Volgens de ex-politicus lezen Voorschotenaren af en toe wat in de krant en houden ze zich met de rest helemaal niet met politiek be zig. "Als je ziet wat er op de publie ke tribune zit, dat is gewoon ma ger", is zijn klacht. "Het komt door dat we verhalen tegen elkaar zitten te houden en over allerlei kleine dingetjes praten. Grasprietjes tus sen stenen enzo". Wiïlemsen had het vaker over hoofdlijnen willen hebben en dan het liefst over zijn favoriete hoofd lijn: de positionering van Voorscho ten. Volgens de econoom moet de gemeente veel meer profiteren van haar ligging langs de Schiphollijn. Ze kan meer bedrijvigheid lokken en duurdere woningbouw stimule ren. Volgens de WD-er moeten de partijen uit hun ideologische hoek je kruipen, werken aan werk en niet langer bouwen voor de toe komstige leegstand. Daar komt nog by dat dure wo ningen meer belasting opleveren en dat de gemeente daar in het ver leden de nodige voorzieningen van heeft kunnen betalen. Wanneer Voorschoten niets doet, gaan de huizenprijzen nog verder omhoog en dat helpt niemand, is zijn alar merende inschatting. Plaatselijke rapporten repten over lange rijen woningzoekenden, maar de W- D'er noemt dat 'papieren dingen': "Je ziet toch hoeveel mutaties daarin zitten? Een groot deel van die lijst bestaat uit mensen van 18 jaar die een woning willen. Moeten we daar dan voor bouwen? Over een paar jaar zijn ze 25 en zijn ze er niet meer". Met een sneer naar de college partners zegt hij dat het CDA dat niet durft en de plaatselijke PvdA veel minder vecht voor werkgele genheid dan in PvdA-gemeenten als Amsterdam en Rotterdam. Hoe hard Wiïlemsen soms ook uithaalt, het einde moet aardig zijn vindt hij: "Ik heb heel prettig samengewerkt met alle partijen, ook met de oppo sitiepartij D66". Waarvan akte. 'Nel met de hoed' komende week geplaatst in Haaswijk OEGSTGEEST - Het Boer- haaveplein in Haaswijk krijgt vrijdag 3 februari zijn langver wachte, vrolijke kleurige kera miek 'Nel met de Hoed'. Het kunstwerk, gemaakt door de Britse, in Amsterdam woonach tige, kunstenares Maggi Giles (50) komt nabij de apotheek te staan. De totempaalachtige kat meet 65, 65 en één meter 80. De hoogte van de sokkel is zo geko zen opdat fietsen niet tegen het beeld zelf kunnen worden ge gooid. Giles' inspiratiebron, haar Giles meldt dat katten een spe ciale plaats in haar leven inne men. "Ze zijn zo menselijk". Gi les heeft af en toe exposities met "vreemde, abstracte katten, som mige met gekke lachende gezich ten". De kunstenares heeft een hele familie gemaakt, de Willi ams genaamd. "Toen mij werd gevraagd een werk voor Oegstgeest te maken dacht ik onmiddellijk aan een grote kat. De Oegstgeester kunstcommissie heeft me de plek laten zien waar ze dacht het beeld te plaatsen en ik zag het al staan. Dat heb ik altijd, dat ik di rect weet hoe iets moet worden". LEIDERDORP - De lei ding van het chemische be drijf Katalistiks, dat de ves tiging aan de Leiderdorpse Weversbaan wil sluiten, gaat volgende week donder dag met de vakbonden pra ten over het sociaal plan dat het bedrijf voor de Leider- dorpse werknemers heeft opgesteld. In Leiderdorp is onder meer de on- derzoeks- en ontwikkelingsafde ling van Katalistiks gevestigd. De ze afdeling wordt nu echter overge plaatst naar de Verenigde Staten. Deze reorganisatie is het gevolg van de gewijzigde eigendomsver houding die vorig jaar ontstond en waarbij werd afgesproken de ont wikkelingsafdelingen te treren in de VS. Katalistiks is een bedrijf dat ka talysatoren maakt die worden ge bruikt in de olie- en (petrochemi sche industrie. Met het geprodu ceerde poeder kunnen meer hoog waardige produkten worden ge haald uit bij voorbeeld ruwe aard olie. De produktie-afdeling van het bedrijf is gevestigd in Delfzijl, waar op het ogenblik 155 mensen wer ken. Het Amerikaanse chemiecon cern Union Carbide, tot augustus vorig jaar voor honderd procent ei genaar van Katalistiks, besloot toen om deze producent van kata lysatoren in te brengen in een joint- venture met het eveneens Ameri kaanse concern Allied Signals. De concerns hebben nu elk vijftig pro cent van de aandelen van deze joint-venture due werkt onder de naam UOP. Volgens de Nederlandse direc teur personeelszaken van Kata listiks, A. Geutjes, gaan er in Lei derdorp 28 banen verloren door de verhuizing van de ontwikkelings afdeling. "Van die 28 krijgen er acht een functie in Delfzijl aange boden, terwijl er aan vier mensen is gevraagd in de VS te komen wer ken. Voor de overige zestien men sen blijft er helaas geen andere mo gelijkheid over dan ontslag". De directeur meldt dat een aantal van die zestien al een andere func tie hebben gevonden bij andere be drijven. "Voor de anderen probe ren we dat ook te regelen door het instellen van een intern arbeidsbu- reautje. Bedoeling daarvan is de kwaliteiten van de mensen onder de aandacht van andere chemische bedrijven te brengen". Het is overigens nog de vraag op welke termijn de 28 banen bij de Leiderdorpse vestiging van Kata listiks zullen verdwijnen. Geutjes: "We hebben nu het advies tot op heffing van de vestiging aan de on dernemingsraad gericht. De OR moet daar nog op reageren. Het is mede afhankelijk van de medewer- king of tegenstand van de onderne mingsraad, hoe snel de reorganisa tie een feit zal worden". Geutjes wijst erop dat er naast de 28 genoemde mensen nog een groep van twaalf tot dertien men sen in Leiderdorp werkt. Zij vor men de technisch/commerciële staf, die niet zal worden opgehe- Wonder 'Wonder boven wonder' is dit jaar het thema van het leesprogramma voor kin deren van zes tot twaalf jaar in de biblio theek in Oegstgeest. Meer informatie tij dens de openingsuren van de 'bieb'. Unicef Op het Rijnlands Lyceum in Wassenaar heeft op 24 februari een groot festijn plaats in het teken van Unicef. Onder het motto 'Kunst voor een Kind' laten leerlin gen hun talenten zien op kunstzinnig ge bied. Later op de avond worden kunst werken en diensten per opbod verkocht Zoeklicht De evangelisatie-vereniging Het Zoek licht organiseert op woensdag 15 febru ari een bijeenkomst in de Dorpskerk aan de Kerklaan in Katwijk aan den Rijn. Thema van de avond is: 'De toekomst is begonnen'. Als spreker is uitgenodigd dominee R. Reiling uit Amsterdam. De toegang is gratis en de avond begint om 20.00 uur. Magnifiosi Open jongerencentrum Magnifiosi aan de Ruishoornlaan in Lisse organiseert op vrijdag 3 februari een acid house par ty. Voor de moderne dansavond heeft het jongerencentrum stroboscopen en ven. Geutjes: "Het is wel de vraag of zij in Leiderdorp blijven zitten, aangezien het gebouw straks veel te groot is voor twaalf, dertien men sen. We denken daarom voor hun aan een verhuizing naar de omge ving van Schiphol". HILLEGOM - Het onafhankelijk •bureau De Vries en Partners uit Apeldoorn gaat een onderzoek in stellen naar de toekomstmogelijk heden van het Hillegomse open lucht-zwembad De Vosse. De Vries en Partners moet bij de toekomst plannen als uitgangspunt nemen dat de kosten voor de gemeente en de inwoners van Hillegom niet zul len toenemen. Het exploitatiete kort mag niet hoger dan nu al het geval is: ruim zeven ton per jaar. Tevens moeten de mogelijkheden van zonne-energie worden onder zocht. Voor het onderzoek is 40.000 gulden uitgetrokken. Het Apeldoornse bedrijf kreeg de opdracht niet zonder slag of stoot. Vijf bureaus hadden een of ferte uitgebracht en aanvankelijk lagen de meningen van de fractie voorzitters ver uiteen. H. Muiler man (Hillegom Progressief) gaf de voorkeur aan de Grontmij. PvdA en CDA verkozen echter De Vries en Partners. De Leidsch Dagblad Kabelkrant is via meer dan 107.000 aansluitingen te ontvangen in de gemeenten: Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond, Zoeterwoude, Rijnsburg, Valkenburg, Katwijk én in Voorhout, Noordwijk, Noordwijkerhout, Hillegom, Lisse en Sassenheim. Informatie over reklame- spotjeè: 071-161363. H.J. Wiïlemsen: "Natiën jaar is het wel genoeg' Dijkman) OE TElEVIf-'E-KRANT VOOR UW EIGEN STUK VANNEDERIANO

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11