Landbouwgif over vijf jaar verboden BURDA,NU IN HET NEDERLANDS Emoties zonder tranen Politie gaat mogelijk Duitse grens over Nijpels: ook eind aan export chemisch afval Tijd nog niet rijp voor elektronisch huisarrest 'Laatste kamerdebat' over Twee van Breda DEN HAAG (ANP) - Het gebruik van landbouwbestrijdingsmiddelen die schadelijk zijn voor de drinkwaterwinning moet binnen vijf jaar worden beëindigd. Voor het jaar 2000 moet deze sanering zijn voltooid. Minister Nijpels (milieubeheer) en minister Braks (land bouw en visserij) hebben dit gisteren in een notitie aan de Tweede Kamer geschreven. Uitgangspunt voor de bewindslie den is dat grondwater dat nu of in de toekomst kan worden gebruikt voor drinkwater straks niet meer bestrijdingsmiddelen mag bevat ten dan drinkwater. Nijpels heeft al eerder de ver wachting uitgesproken dat van alle middelen ongeveer 90 procent zal moeten verdwijnen. Veel oude middelen blijken een zeer brede werking te hebben en zeer moeilijk afbreekbaar te zijn. Soester schutter ontmaskerd na reconstructie SOEST (GPD) - Een 53-jarige man uit Bilthoven zal waarschijnlijk worden vervolgd voor de moord op de 24-jarige Peter Troost uit Soes Gisteravond vond een groots opge,- zette reconstructie plaats van de schietpartij aan de Amersfoortse weg, waarbij Troost vorig jaar ok tober dodelijk werd getroffen. De politie denkt na de reconstructie voldoende bewijzen te hebben. De Bilthovenaar, die momenteel in het Pieter Baan Centrum wordt onderzocht, werd al verdacht van het levensgevaarlijk verwonden van een plaatsgenoot en het be schieten van enkele jongetjes. De politie kreeg al snel het vermoeden dat de verdachte ook betrokken was bij de moord op Peter Troost, de beschieting van twee andere au to's op de Amersfoortseweg en de beschieting van de woning van Zeistenaar Luyten. De verdenking bleek echter moeilijk hard te ma ken. Voor de reconstructie waren alle getuigen van ae fatale schietpartij naar de onheilsplek gehaald om het drama nogmaals te beleven. Bij de operatie waren bijna zestig agenten betrokken. VARKENS OMGEKOMEN - In Haaksbergen zijn gisteravond 374 varkens doof brand om het leven gekomen. Twintig dieren konden worden gered. De brand in de var- kenschuur ontstond waarschijn lijk als gevolg van een defecte ven tilator, aldus de politie. De omvang van de schade staat nog niet 'vast. Asbest Inademing van alle typen asbestve zels kan de kans op kanker vergro ten. Dat stelt minister Nijpels (milieu) op advies van de Gezond- heidraad. Volgens de raad is er geen veilige asbestsoort. De kans op kanker hangt af van de soort en de afmetingen van de vezel. Dit vooijaar zal Nijpels de Tweede Ka mer informeren over een eventueel verbod en een asbest-slooprege- ling. Paleis Noordeinde Den Haag overweegt,-bij wijze van toeristische attractie, het instellen van een 'wisselen van de wacht' bij Paleis Noordeinde naar het Britse voorbeeld van Buckingham Pala ce. De rijksvoorlichtingsdienst wijst er op dat er al twee keer per maand iets moois te zien is, name lijk de erewachten die het aanbie den van geloofsbrieven opluiste- Blindgangers De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) begint maandag op Schip- hol-Oost met het grondonderzoek naar de aanwezigheid van niet ont plofte vliegtuigbommen uit de Tweede Wereldoorlog. Van een ter rein met een oppervlakte van onge veer 8,000 vierkante meter, waarop op korte termijn de bouw van een hangar is voorzien, zal 50 centime ter grond worden afgegraven. Museumstukken Het gemeentemuseum Mr. Simon van Gijn in Dordrecht is verrijkt met de kunsthistorisch en histo risch waardevolle blikcollectie van R. Dusarduijn en B. Robbers en met de poppencollectie van pop- penspeelster Damiët van- Dalsum. De 800 blikken van het begin van de vorige eeuw tot na de Tweede Wereldoorlog zijn een langdurige bruikleen. De andere collectie be staat uit honderden theaterpop pen, schimmen, theatertjes, affi ches enzovoort. Driftbui De rechtbank in Rotterdam heeft een 29-jarige Rotterdammer ver oordeeld tot twee jaar gevangenis straf en tbr wegens het doden van zijn bijna vijf maanden oude zoon tje in april vorig jaar. £ij de behan deling van de zaak bleek dat hij de baby in een driftbui heeft mishan deld. De man ontstak in grote woe de toen het kind, dat zich al moei- lijk door zijn vader liet voeden, zich verslikte. Volgens de rapportage vap het Pieter Baan Centrum is de man verminderd toerekeningsvat baar. Meer aandacht zou er moeten ko men voor een geïntegreerde be strijding. Daarbij wordt naast che mische middelen gewerkt met bio logische bestrijding. Braks sluit niet uit dat een aantal land- en tuin bouwbedrijven als gevolg van dit beleid tijdelijk financieel slechter zal draaien. De eisen lopen vooruit op de vaststelling van algemene eisen voor de beoordeling van milieuge vaarlijke stoffen. Nijpels hoopt nog in de loop van dit jaar met die eisen te komen. Zonodig zullen de eisen voor bestrijdingsmiddelen worden aangepast. Volgens een recent onderzoek van het Economisch-Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf was het totale verbruik van bestrij dingsmiddelen in ons land in 1987 ongeveer 20 miljoen kilogram. De akkerbouw is de grootste gebrui ker. Het EIM becijfert er in land- en tuinbouw ongeveer 300 actieve stoffen als bestrijdingsmiddel ge bruikt. Met de groothandel in deze middelen in ons land is 700 tot 800 miljoen gulden per jaar gemoeid. Chemisch afval Op een vergadering van de Vere nigde Naties in Dakar (Senegal) heeft Nijpels woensdag bovendien aangekondigd op korte termijn el ke export van chemisch afval vanuit Nederland te gaan verbie den. Om te voorkomen dat voor de volksgezondheid en het milieu schadelijke afvalstoffen toch ille gaal de grens overgaan, zal hij de controle verscherpen. De vergadering van milieuminis ters van een twintigtal Westerse en Afrikaanse landen zijn gisteren en vandaag bijeen om een gezamen lijk standpunt in te nemen ten aan zien van het storten van schadelijk afval in Derde Wereldlanden. Nij pels wil dit verbieden. Hij wordt in zijn streven gesterkt door een uit spraak van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid (OAE) die het stor ten van chemische afval in dit con tinent beschouwt als een 'misdaad tegen Afrika en het Afrikaanse volk'. De OAE wil een totaalverbod, maar andere landen sturen aan op een meer gematigde internationale overeenkomst, waarbij een betere Niet bestaande leerling moest school redden KERKWERVE (GPD) - De Middel burgse rechter-commissaris onder zoekt of de directeur van de open bare basisschool Prinses Irene in Kerkwerve één leerling te laat heeft uitgeschreven. Mocht fraude met de gegevens aangetoond wor den, dan dreigt sluiting van de school. De school werd eind 1987 be dreigd in haar voortbestaan, omdat het minimum-aantal van 35 leerlin gen niet werd gehaald. Op de telda tum was dat aantal er wel. De justi tie twijfelt evenwel of de opgave van de directeur juist is. Zes weken na de teldatum constateerde de in- spectrice van het basisonderwijs dat het leerlingental met drie leer lingen was gedaald. Na nader on derzoek van het ministerie van on derwijs werd de mogelijke fraude gemeld aan de justitie. De rechter-commissaris heeft de schooldirecteur en een aantal ge tuigen gehoord. De directeur, die al geruime tijd ziek is, wilde zich van commentaar onthouden. De wet houder van onderwijs van.de ge meente Middenschouwen, W. G. Renden, verklaarde niets van deze volgende stap in de zaak te weten en niet door de justitie te zijn ge hoord. Een woordvoerder van het mi nisterie van onderwijs meldde ok tober vorig jaar, dat de rechter zou kunnen beslissen dat in geval van fraude de boekhouding van de school bijgesteld moet worden. Dat zou betekenen dat de school onder de opheffingsnorm komt en wordt gesloten. controle komt op het transport van chemische afvalstoffen. Minister Nijpels liet op de vergadering in Senegal weten bereid te zijn de ont wikkelingslanden te helpen bij het opzetten van een verwerkingssys teem. DEN HAAG (ANP) - De tijd is nog niet rijp voor het invoeren van elektronisch huisarrest ter vervan ging van gevangenisstraf. Een ex periment daarmee is op dit mo ment niet raadzaam. Er kan beter eerst in brede kring over worden gediscussieerd Dit staat in een advies dat een commissie onder voorzitterschap van de Amsterdamse hoogleraar strafrecht prof. mr. T.M. Schalken heeft aangeboden aan minister Korthals Altes (justitie). De com missie moest onderzoeken in hoe verre elektronisch huisarrest in Nederland mogelijk en wenselijk is. Als voorbeeld gold Amerika, waar justitie al via allerlei informa tietechnieken, als telefoon en com puter, toezicht houdt op delin quenten die thuis hun straf mogen uitzitten. De commissie is tot de conclusie gekomen dat elektronisch huisar rest zinvol kan zijn als aan een aan tal strikt omschreven voorwaarden wordt voldaan. Zo mag er per se geen aanzuigende werking vanuit gaan: gevallen waarin anders ook geen gevangenisstraf zou zijn op- gelegd komen niet in aanmerking. Verder mag alleen de rechter ertoe besluiten en er moet instemming zijn van de verdachte. Regels moe ten een juist gebruik van de elek tronische controle waarborgen en een behoorlijke beklagprocedure garanderen. Behalve als alternatief voor een gevangenisstraf zou het thuis zit ten ook bij voorlopige hechtenis kunnen worden toegepast. In bei de gevallen zou wel als een van de voorwaarden moeten gelden dat thuisstraf alleen wordt gegeven in combinatie met een zinvolle tijds besteding (bij voorbeeld werken aan een project) die ongeveer vier maanden duurt. Dat de commissie de tijd nog niet rijp vindt voor invoering van het thuis zitten, komt omdat er aanze- lingen bestaan over de vraag of de aanzuigende werking wel binnen de perken kan worden gehouden. Bovendien zou het kunnen gaan concurreren met een andere alter natieve straf, dienstverlening. En dat terwijl nog geen ervaring is op gedaan met de nieuwe wettelijke regeling inzake dienstverlening, al dus de i De commissie schrijft in haar rapport 'Elektronisch huisarrest: een boeiend alternatief?' dat er nog onvoldoende is gepraat over de kwestie. Er zou eerst nog een brede discussie moeten worden gevoerd met als deelnemers onder meer de reclassering, rechters, justitie, het gevangeniswezen en advocaten. De Nederlandse Federatie van Reclasseringsinstellingen is het er mee eens dat er nu geen experi menten komen. De vereniging vindt ook dat er geen elektronisch huisarrest mag worden opgelegd zonder begeleiding door bij voor beeld de reclassering. De Vereni ging van relaties van gedetineer den, waarin hoofzakelijk vrouwen, vriendinnen en moeders van delin quenten zitten, willen het rapport eerst helemaal lezen intern bespre ken. Een woordvoerster zegt dat er onder de leden van de vereniging nog vele vragen leven,: in hoeverre bij voorbeeld mogen zij meebeslis sen over het huisarrest en in hoe verre is zo'n keuze fair. "Kun je te gen je echtgenoot wel eerlijk zeg gen datje liever niet hebt dat hij de hele dag thuis zit?", aldus de woordvoerster. Het Voorlichtingsproject Delin quentie en Samenleving kan zich vinden in de conclusies van het rapport. "Wij zijn blij dat er bij Jus titie over de mogelijkheid gedacht wordt, alhoewel de motieven ons wat minder aanstaan. Het gaat jus titie om de bezuinigingen; een ge vangenisplaats kost al gauw zo'n 400 gulden per dag", aldus een woordvoerder. Oorlogsslachtoffers volgen het dehat in de Tweede kamer vanaf de publieke tribune. Rechts Herman Nat- kielsecretaris van het Joods Verzet en voormalig bewoner van kamp Mathausen. (foto anp) DEN HAAG - Wat iedereen vreesde, gebeurde uiteindelijk niet. Het kamerdebat over de vrijlating van de Twee van Breda leverde donderavond geen her haling op van de hartverscheu rende taferelen uit 1972. Emotio neel was het twee en een half uur durende debat van het begin af aan; geëmotioneerd werd het slechts een enkele keer. door Peter de Vries Niet alleen de tegenstanders van vrijlating van Aus der Fün- ten en Fischer hadden het er moeilijk mee. "Ook de voorstan ders zijn geëmotioneerd", zei PPR-fractievoorzitster Ria Bec kers. En PvdA-kamerlid Aad Kosto deelde met een brok in zijn keel mee de regering te zul len steunen. "En daarmee kom ik tot een andere conclusie dan mijn overleden vriend Voogd in zijn indrukwekkende betoog in 1972. En gelooft u mij, dat kost emotie". Samen met de CPN-er Joop Wolff leidde Joop Voogd zeven tien jaar geleden het verzet in de Kamer tegen het plan van het ka binet-Biesheuvel de Twee gratie te verlenen. Na weken van steeds heftiger wordende demonstra ties en discussies boekten Voogd en Wolff succes. Veel verzets strijders kregen het tijdens het debat op de tribune te kwaad, maar 85 Kamerleden blokkeer den uiteindelijk de gratiëring. Die pijn, die heftige taferelen moesten dit keer kostte wat kost voorkomen worden, oordeelden voor- en tegenstanders. Een eenzame demonstrant wacht de Kamerleden aan het begin van de dag op in het por tiek van Binnenhof IA. "De Twee van Breda vrijlaten? Nooit. Stichting Behoud Nationale Waarden", luidt de tekst die hij zwijgend onder de aandacht brengt van de Kamerleden, die in alle vroegte afkomen op de be sloten hoorzitting met het voor malig verzet, hulpverleners, oor logsslachtoffers en Joodse orga nisaties. Hoofdschuddend en "kotszat" van de discussie komt Wolff na een half uur weer naar buiten. Terwijl PvdA-Kamerlid Ineke Kamerlid Ineke Haas-Berger (PvdA) tracht haar emoties in be dwang te houden na afloop van haar betoog tegen vrijlating (foto gpd> Haas-berger hem nogmaals met tranen in de ogen bedankt, zegt Wolff: "Ik begrijp niet wat voor problemen ze er meer hebben dat de Twee blijven zitten. Ze ventien jaar geleden was het al punt uit, af. Maar ik vermoed dat het voorgekookt is door het kabi net. Dat was 17 jaar geleden ook al zo, maar de kans is groot dat ze dit keer gratie krijgen". Het is een gevoel dat die dag bij steeds meer leden van het voormalig verzet post vat, en leidt tot scherpe reacties. "Ik schaam me Nederlander te zijn", zegt een oude dame tegen haar metgezel. Een joodse jongeman wist het altijd al: "dat tuig in de Tweede Kamer deugt niet". Be grijpelijke emotionele uitingen, die echter geen rechtdoen aan de integriteit, waarmee de kamerle den tot hun oordeel zijn geko- Op het Binnenhof zelf heerst die avond een doodse stilte, de gangen zijn leeg. In een klein zaaltje volgen 17 geïnteresseer den het debat via een gesloten tv- circuit. Even verderop is een broeder van de ambulancedienst paraat. De medewerkers van de kamer volgen het debat meren deels op hun kamer. Bij veel frac ties blijft de telefoon rinkelen. "Sommige mensen praten er nu pas voor het eerst over. Daar ben je wel even kapot van", verzekert een fractiemedewerkster. "Het is een keus tussen recht en recht", had de bekende rab bijn Awraham Soetendorp het dilemma die ochtend omschre ven. Zijn woorden hebben ip- druk gemaakt, en worden 's avonds in de vergaderzaal een paar keer herhaald. De rechts staat verdraagt geen levenslange gevangenisstraf tot de dood er op volgt, maar het leed van de oor log verdraagt geen vrijlating. Tien Kamerleden wagen zich in het debat om het grensvlak te verkennen. Waardig en ingeto gen, zonder één interruptie. De CD A-er Van der Sanden preekt, de liberaal Wiebenga somt kil de oorlogsmisdaden op. Het debat wordt droevig, maar er vloeien nauwelijks tranen. MAINZ/UTRECHT (DPA/ANP) - De regering van de Westduitse deelstaat Rijnland-Palts wil poli tiemensen uit Nederland, België, Luxemburg en Frankrijk inzetten om de grensoverschrijdende crimi naliteit te helpen bestrijden. De buitenlandse politiemensen zouden de Duitse recherche moe ten helpen en adviseren bij de be strijding van criminaliteit, zo heeft de minister van binnenlandse za ken van Rijnland-Palts, R.Geil, gis teren meegedeeld in Mainz. Vol gens Geil zouden de buitenlandse politiemensen tijdelijk of perma nent in dienst kunnen treden van de politie van Rijnland-Palts. Een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van binnen landse zaken wees er op dat inzet van Nederlandse politiemensen op buitenlandse grondgebied alleen mogelijk is als het om een informe le uitwisseling op tijdelijke basis gaat. Dat is bij voorbeeld het geval bij de officieren van de Centrale Recherche Informatiedienst die vanwege drugsnetwerken in Zuid- Amerika en Zuidoost-Azië zijn ge detacheerd. Permanente inzet is onmogelijk, omdat de politiemerisen dan de Duitse nationaliteit zouden moe ten hébben. Politiemensen die in Nederland werken, moeten over de Nederlandse nationaliteit beschik ken. Hoofdbestuurder P. Kruizinga van de Algemeen Christelijke Poli tiebond erkent de formele bezwa ren, maar vindt de proefballon van de Westduitse minister wel interes sant met het oog op het wegvallen van de binnengrenzen van de EG- (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) - De woord voerders van de negen fracties in de Tweede Kamer spraken giste ren in veelal emotionele bewoor dingen over het worstelen met de vraag of de twee oorlogsmisdadi gers op vrije voeten moeten wor den gesteld. Het ging daarbij om het afwegen van 'recht tegen recht', of 'onrecht tegen onrecht'. Gevangen houden van Aus der Fünten en Fischer is niet in over eenstemming met het Nederlandse strafrechtsstelsel. Ten opzichte van andere tot levenslange gevan genisstraf veroordeelden, die na een aantal jaren wel werden vrijge laten, is sprake van rechtsongelijk heid. Wordt nu het besluit geno men de Twee gratie te verlenen, dan keert de discussie niet steeds terug bij overlijden van één van hen of gratie op medische gronden. Tegenstanders menen dat bij het gratierecht niet kan worden ge sproken over rechtsgelijkheid. Gratie kan alleen in een individu eel geval worden verleend en niet collectief. Het leed dat onder oor logsslachtoffers wordt aangericht door de Twee van Breda voor de tweede maal te gratiëren is te groot. "Verdubbel mijn leed niet door verdubbeling van hun gratie", zo stond in een telegram aan de Twee de Kamer. Volgens velen is het "het laatste debat over deze zaak in deze Ka mer". De meeste woordvoerders vroegen zich in hun bijdrage af of de regering wel voldoende zorgvul digheid heeft betracht bij het afwe gen van de tegengestelde belan gen. Zo werd de opvatting van de regering bestreden dat de 19 pro minenten, die het kabinet opriepen tot gratie over te gaan, de organisa ties van verzetsgroepen en oorlogs slachtoffers' voldoende vertegen woordigen. In besloten gesprekken die de vaste kamercommissie van justitie voorafgaand aan het debat met an dere vertegenwoordigers had, bleek dat velen zich 'overvallen' voelden door het kabinetsvoorne men. Met de 'groep van 19' was uit gebreid gesproken en men van het kabinet steunde te zwaar op de argumenten die de 19 hebben aangedragen. Ook het feit dat mogelijke gratië ring ter sprake komt op het mo ment dat de regering moet beslui ten over de samenstelling van de Nederlandse afvaardiging naar de begrafenis van de Japanse keizer Hirohito werd door velen betreurd. Beckers (PPR) tegen premier Lub bers: "U hebt nu het hart niet meer in uw lijf dat u - om economische of andere redenen - een zware delega tie naar Japan stuurt om Hirohito de laatste eer te bewijzen". Velen in de Kamer onderschre ven de opvatting dat voortduring van de gevangenisstraf juridisch gezien geen erkend doel meer dient. Beckers: "Het gaat niet om die twee. Het gaat inderdaad om de grondbeginselen van onze rechts staat. En dat is niet theoretisch. De kern van de discussie is, dat het uit eindelijk noit zo kan zijn, dat de slachtoffers de straf bepalen. Dat de slachtoffers van levenslang als nog de doodstraf maken". Alleen de fractie van de PvdA deed met twee woordvoerders aan het debat mee. De jurist Aad Kosto sprak namens de voorstanders van vrijlating. "En daarmee kom ik tot een andere conclusie dan mijn overleden vriend Voogd in zijn in drukwekkend betoog in 1972. En gelooft u mij, dat kost emotie" zei hij met gebroken stem. Namens de tegenstanders van vrijlating zei mevrouw Haas-Berger over de slachtoffers van de Tweede We reldoorlog: "Hun leed wordt erger en dieper als deze samenleving de afkeuring van deze genocide niet meer levend zou houden. Zij vra gen geen wraak, zij vragen door ons niet in de steek gelaten te wor den". De WD'er Wiebenga sprak na mens voor- en tegenstandèrs in zijn fractie. De voorstanders van vrijla ting baseren achten een verder ge vangen houden van deze twee niet overeenkomstig ons strafrechtstel sel. De tegenstanders vinden het leed dat zij hebben aan gericht te groot om hen nu opnieuw gratie te verlenen, zei Wiebenga. Rijnland Palts wil advies bij criminaliteitsbestrijding landen. "De ervaringen die politie mensen dan opdoen, kunnen heel nuttig zijn voor hun verdere werk. Wel bestaat het gevaar dat als de ar beidsvoorwaarden aantrekkelijk zijn, het weer de beste mensen zijn die Nederlandse korpsen verla ten", aldus Kruizinga. NAAST LANDINGSBAAN - Op de vliegbasis Leeuwarden is giste ren een straaljager van het type F-16 tijdens de landing naast de baan neergekomen. De piloot kon zich met zijn schietstoel redden. Het blad vol prachtige zelfmaakmode. Vele modellen in alle maten. Nü overal verkrijgbaar in het Nederlands voor 5.95 EXTRA raderblad met kant- en-klaar patronen MODEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3