PROPER Russen met 'Mir' en 'Boeran' aan de vooravond ambitieuze ruimteplannen Gaten in de ijskap van invloed op het klimaat 1 ROOSEN I b.v. makelaardij o.g. 18 VRIJDAG 27 JANUARI 1989 WETENSCHAP "Dit is feen groot succes voor de Russische wetenschap en technologie," verklaarde de Russische partijleider Michael Gorbatsjov glunderend op 15 november 1988 toen de eerste ruimtependel van de Sovjetunie, de Boeran ('Sneeuwstorm'), na twee volledige banen om de aarde te hebben beschreven bijna drieeneenhalf uur na de lancering op een landingsbaan 10 kilometer ten noorden van het lanceercentrum Baikonoer tot stilstand kwam. En het was een groot succes. Sedert de lancering van de eerste Sputnik (1957) is er geen Russische ruimtevlucht geweest die zó ingewikkeld was en toch zó feilloos verliep. De gehele vlucht van de (onbemande) Boeran vond namelijk automatisch plaats en dat alles desalniettemin perfect volgens plan, tot op de seconde en zelfs bijna tot op de meter, verliep wordt in Westerse ruimtevaartkringen gezien als een onverwachte, geweldige technologische sprong voorwaarts van de Sovjetunie. door Ben Apeldoorn Energia Maar waarschijnlijk moet achter dit succes meer worden gezocht dan alleen simpelweg de constate ring dat de Russen 'nu eindelijk ook hun Shuttle hebben'. Aller- wege pijnigt men zich in de Vere nigde Staten de hersens met de vraag waarom de Russen nu ook een ruimtependel hebben terwijl het Amerikaanse shuttle-systeem in Sovjetkringen gedurende de laatste tien jaar herhaaldelijk werd afgeschilderd als 'een kwetsbaar, corruptiegevoelig, geld- en ener gieverslindend en bovendien op langere termijn ontoereikend ge heel'. En nu....toch een Russische Shuttle. Sterker nog: hij lijkt als twee druppels water op zijn Ameri kaanse tegenhanger, uiterlijk dan. De Russische Shuttle wordt ook op de 'rug' van een grote draagra- ket omhoog gevoerd maar waar dat bij de Amerikanen een grote exter ne brandstoftank is (geen raket dus, maar een brandstofreservoir) met ter weerszijden twee wat klei nere vaste-brandstofmotoren ('so lid rocket boosters'), is het bij de Russen de kolossale Energia: een enorme centrale vier-motorige stuwraket met vier daar als het wa re 'tegenaan-gebouwde' ('strap- on') stuwers ('boosters'). En dit machtige stuwsysteem maakte op 15 november notabene pas zijn tweede (proef?)vlucht. De Energia doet zijn naam alle eer aan want het kan, met zijn totale stuw kracht van 4.400 ton, Shuttles met Drie dagen voordat de 'Boeran' zijn imposante vlucht maakte, vestig den Russische kosmonauten in het 'Mir' (alweer) een nieuw ruimtere cord. Het oude 'wereldrecord' stond met 326 gewichtsloze aardse dagen op naam van Yoeri Roma- nenko die in december 1987 weer naar de aarde terugkeerde. Daar zei hij opgelucht het toch wel fijn te vinden eindelijk weer vaste grond onder de voeten te hebben. Zijn plaatsvervangers, Wladimir Titov en Musa Manarov, waren op 12 november 1988 precies even lang in het 'Mir' als Romanenko en zaten daar tot 21 december om het jaar vol te maken. Manarov en Titov kregen op 28 november 1988 gezelschap van hun een totale massa van niet minder landgenoten Krikalev en Volkov dan 116 ton in één keer in een baan om ae aarde brengen. In tegenstelling tot de vaste- brandstofraketten van het Ameri kaanse systeem (de externe tank verbrandt in de dampkring) ge bruiken de Russen hun raketten niet weer opnieuw maar ze zijn dit in de toekomst echter wel van plan. Hoewel beide Shuttles uiterlijk bij na identiek ogen, vertoont het in wendige van beide 'tweeling broers' onderling grote verschillen. De Russische Shuttle kan, mede dank zij de Energia, 33 ton aan nut tige lading in zijn laadruim mee naar boven nemen tegen de Ameri kaanse 'slechts' 24 ton. Maar wat veel belangrijker is, hebben de Russen en passant ook op 15 november gedemonstreerd: ze kunnen, geheel automatisch, een onbemande, nuttige lading van 116 ton (dat hoeft dus niet persé een Shuttle te zijn) door de Energia naar boven laten brengen en dan zichzelf vast laten koppelen aan, bijvoorbeeld, een ruimtestation. Daarbij komt nog dat de Russen al sedert enkele jaren een perma nent verblijf in de ruimte hebben dat in de loop van de tijd jtot een be hoorlijk ruimtestation 'is uitge groeid: het 'Mir' (wat 'vrede' en 'thuis' betekent). Het 'Mir' is gedu rende zijn bestaan (het basisstation werd in februari 1986 gelanceerd) onafgebroken bemand geweest en Amerikaanse ruimtevaartspecia listen kijken nu vanuit die optiek met een, misschien ietwat jaloers, oog naar het bemanningscomparti ment van de Russische Shuttle 'Boeran'. Dat bemanningsverblijf is namelijk een stuk groter dan dat van de Amerikaanse Shuttle; er is in ieder geval plaats voor tien en misschien wel vijftien expeditiele den. de Franse astronaut Chrétien, die min of meer de verpersoonlij king is van de nauwe samenwer king op dit gebied tussen Frankrijk en de Sovjetunie. Chrétien begeleidde Manarov en Titov tijdens de terugtocht met de Soyuz TM-7 naar het aardopper vlak. De Soyuz onderhoudt in feite de pendeldienst voor ruimtevaar ders van en naar het 'Mir', kan daar aan vastkoppelen en vormt dus een belangrijk onderdeel van het ruim testation waaraan eerder ook nog een Kvant-module (voor astrofy- sisch onderzoek) en een Progress- bevoorradingsschip werden beves tigd. Met de Soyuz meegerekend be draagt de totale lengte van het ruimtestation ongeveer dertig me ter. Groter zal die lengte waar schijnlijk niet worden, maar de to tale ruimte zal met ingang van 1989 zeer ingrijpend toenemen. De Russen plannen in totaal vier grote uitbreidingen ('bemande ma- noevreerbare eenheden' oftewel MMU's); vier elk bijna 21 ton zwa re, bemanbare eenheden die onder een onderlinge hoek van 90 graden aan een grote 'kogel' aan een uit einde van het eigenlijke 'MIR' zul len worden bevestigd. Die 'kogel' is al voorzien van vier ronde beves tigingsluiken. De eerste MMU, die nu op de grond allerlei experimenten onder gaat, zal naar alle waarschijnlijk heid in april 1989, overigens met een 'gewone' Protonraket, naar het 'MIR' worden gebracht. Iets indrukwekkends Niet alleen bieden deze MMU's de kosmonauten meer ruimte en com fort, ze zijn ook voorzien van brede De drie kosmonauten na hun geslaagde landing met de Soyuz TM-6 capsule. Vlnr Musa Manarov, Vlad\ lov en Jean-Loup Chrétien op 21 december. de totale 'Mir'bemanning 3 toegangssluizen, zodat grotere kunnen worden vervangen toestellen naar binnen en naar bui ten kunnen worden getranspor teerd ten behoeve van werkzaam heden buiten in het vijandige luchtledige. Westerse ruimtevaartdeskundi gen schatten de ruimte die met de aanbouw van de MMU's in het 'Mir' beschikbaar zal komen, voldoende voor een permanent verblijf van twintig tot dertig kosmonauten. Dat zou ook het grote bemannings compartiment van de Russische Shuttle, waarvan de Sovjets er vier of vijf willen gaan bouwen, verkla- §én keer de helft terug naar de aarde genomen. Toch menen sommige deskundi gen uit het bestaan van de indruk wekkende combinatie: 'Energia- Shuttle-uitgebreide 'Mir'-verblijf van een jaar in de ruimte' af te moe ten leiden dat de Russen iets heel indrukwekkends van plan zouden kunnen zijn, iets dat letterlijk en fi guurlijk nog veel verder gaat dan alleen een groot ruimtestation in een baan om de aarde. Jerry Grey, directeur weten schap en technologie van het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, verwoordde zijn ge dachten onlangs in het blad 'Scien ce' aldus: 'Er klopt iets niet. De Russen hebben die Shuttle eigen lijk helemaal niet nodig, vooropge steld dat ze niet iets heel spectacu lairs van plan zijn'. Het blijft dus gissen. Maar het enige echt spectaculaire dat de Russen nog deze eeuw van plan zouden kunnen zijn, zou een be mande maan-reis zijn. Maar daarmee zou men hetzelfde doen als de Amerikanen tussen 1969 en 1972. Misschien rijpt in het brein van de Russen een nog veel vermeteler plan: een bemande reis naar de pla neet Mars en wel veel eerder dan (foto ANP) verwacht. De tekenen (onder andere het ver blijf van een jaar in de ruimte door kosmonauten, precies zolang als een enkele reis naar Mars duurt) zouden daar inderdaad op kunnen wijzen. Als de Russen de proble men, die het menselijke lichaam ondervindt tijdens langdurige pe rioden van gewichtsloosheid, het hoofd kunnen bieden dan staat hun op technisch gebied niets meer ih, de weg voor zo'n enorme expeditie. De tijd zal het, zoals zo vaak, leren: hopelijk dringt in die tijd ook het besef door dat zoiets indrukwek kends gezamenlijk moet gebeuren. In de ijskap die de Zuidpool be dekt vormen zich van tijd tot tyd mysterieuze gaten, en wetenschap pers geloven dat deze gaten van in vloed zijn op het klimaat in de we reld, en mogelijk mede bijdragen aan het zogeheten 'broeikas-effect'. door William Hidlay/AP De ijsvrije gebieden, die soms een gebied zo groot als Frankrijk bestrijken, worden polynja's ge noemd, en ontstaan elk jaar in het ys als de oceaan bevriest. Zij wer den voor het eerst ontdekt in 1974 aan de hand van satellietfoto's. Sinds 1981 hebben wetenschappe lijke teams uit de VS, de Sovjetu nie en Westduitsland onderzoek gedaan naar het ontstaan van de gaten, de rol die zij spelen in de cir culatie van het zeewater, en de in vloed die zij hebben op het klimaat. Polynja is een Russisch woord dat wordt uitgesproken als Paly'n- ja. Sommige oceanografen menen dat deze delen van de ijszee die op onverklaarbare wijze smelten of nooit bevriezen, en daarmee de oceaan aan ijskoude wind bloot stellen, mogelijk een rol spelen bij de geleidelijke verhoging van de temperatuur op aarde tengevolge van het zogenoemde broeikasef fect. Waar de grote oceanen rond de Zuidpool bij elkaar komen in een gebied dat onofficieel wordt aange duid als de 'Zuidelijke Oceaan', ge ven zij hun warmte, en waarschijn lijk een zekere hoeveelheid kool dioxide aan de lucht af. "Dit Zuid poolgebied is heel belangrijk voor het wereldklimaat omdat de oce aan hier zijn hitte in de atmosfeer brengt", zei Arnold Gordon, een oceanograaf van de Columbia uni versiteit in New York. Om te onderzoeken hoe de po lynja's ontstaan en welke rol zij spelen bij de aanmaak van de als een broeikas werkende laag gas in de atmosfeer, heeft Gordon twee maal een expeditie ondernomen naar het Zuidpoolgebied. In 1981 met een groep Sovjet-geleerden en in 1986 maakte hij deel uit van een expeditie van Westduitse geleer den. Voor deze zomer is een inter nationale expeditie georganiseerd waaraan Amerikanen, Russen en Westduitsers zullen deelnemen. Zij zijn van plan op verschillende diepten monsters van water en ijs te nemen in een gebied waar zich onder water een groot rif bevindt, Maud Rise. Dergelijke onderwater bergen zorgen er mogelijk voor dat het warme oceaanwater naar bo ven wordt gestuwd en zo de polyn ja's vormt. De geleerden hebben twee typen polynja's gevonden op de ijskap van de Zuidpool, die in de winter een gebied beslaat van tweemaal de Verenigde Staten. De eerste soort, kust-polypja's genoemd, fungeren voornamelijk als 'fabrie ken voor zee-ijs', zei Gordon. De gaten ontwikkelen zich aan de rand van het continent, waar sterke v de kusl open omdat vanaf de zeebodem warm water naar boven komt,* en zijn daardoor een voordurende bron voor nieuw, weg te blazen ijs. Het tweede type, open-oceaanpo- lynja's genoemd, ontstaan midden op de ijsvlakte rond de Zuidpool, en oefenen mogelijk grote invloed uit op chemie en klimaat van de at mosfeer en de diepzee. De kleine gaten, gemiddeld 100 vierkante kilometer in omvang, worden kennelijk elke winter ge vormd, en verdwijnen vaak op even onverklaarbare wijze als ze zijn gekomen. Maar er zijn ook hele grote gaten ontdekt. "De belangrijkste vraag is hoe die grote gaten onstaan", zegt Gor don. MEDISCHE INSTRUMENTEN |Kort Galgewater 1, Leiden, tel. 071-120375 BLOEDDRUK METERS voor zelfcontrole o.a. Yamasu, ERKA, S.K. MAKELAARS IN ONROERENDE GOEDEREN BEDRIJFS ONROEREND GOED Leiden, Morsweg 55D-E. In centrum stad gesitueerd modern bedrijfspand met op zowel begane grond als 1e etage een vloeroppervlakte van 180 m2 elk, met toilet groepen en keuken-units, met 2 afzonderlijke c.v.-gas-ke- tels, alsmede 2 afzonderlijke elektrische installaties. Zo wel apart als in kombinatie te huur. Meer dan voldoende parkeergelegenheid aanwezig. Oplevering in overleg, evt. spoedig f 60.000,- p.j. excl. BTW NIEUW IN VERKOOP Oegstgeest, Eduard van Beinumlaan 68. Modern zeer rustig gelegen woonhuis met voor- en fraai aangelegde achtertuin (ZW) grenzend aan waterpartij. Het huis is ge legen aan verkeersarm woonerf met kinderspeelterreln. Aan de achterzijde heeft het huis een blijvend vrij uitzicht op monumentale boerderij. Ind.: entree, gang, toilet met fontein, woonkamer, trapkast, moderne keuken met bin nendoorgang naar bijkeuken/berging. Gehele parterre voorzien van parketvloer. 1e et.: overloop, 3 slaapka mers, badkamer met douche, wastafel en toilet. 2e et.: vaste trap, grote zolderruimte, geschikt voor het maken van een kamer en het plaatsen van dakkapellen. Het huis is optimaal geïsoleerd en c.v.-gas verwarmd. Oplevering in overleg 209.000,- k.k. Leiderdorp, Rosenburg 3. In rustige woonbuurt gele gen uitstekend onderhouden tussenwoning met voor- en achtertuin (11 mtr.), schuur en achterom. Ind.: entree, gang, toilet met fontein, woonkamer met parketvloer, open keuken met inbouwapparatuur en grote kast met wasmachine-aansluiting. 1e et.: overloop, voorzijkamer met balkon, achterkamer, voorkamer, badkamer met lig bad, toilet en wastafel. 2e etage: overloop, kleine achter kamer, grote zolderkamer met bergkasten en vliering, dakkapel over de gehele breedte. Het huis is grotendeels voorzien van dubbel glas en wordt c.v.-gas verwarmd. Oplevering in overleg 189.000,- k.k. Oegstgeest, Passage 9-12. LD27-1-'B9 Tel. 071-170741. FAX 071-155608. TELEX 39320 's Zaterdags geopend van 10.00-16.00

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18