Geo-Logic nu ook actief op terrein van bodemsanering Groenoord wil meer geld voor opknappen woningen WEGOMLEGGING BIJ MOTEL LEIDEN VRIJDAG 27 JANUARI 1989 1989 Na aantrekken medewerker Huiskes van provincie LEIDEN - De bewoners van Groenoord willen dat de gemeente meer gel beschikbaar stelt voor een opknapbeurt van de huizen in de wijk. De gemeente is bereid 60 pro cent van de kosten per woning te betalen, maar de bewoners vrezen dat niet iedereen in staat is het res terende bedrag op tafel te leggen. Hierdoor bestaat het gevaar dat een aantal woningen niet kan wor den opgeknapt waardoor van het hele plan niets terecht komt, stel den zij gisteravond in de raadscom missie volkshuisvesting. Zij willen van de gemeente dat deze 100 pro cent per woning subsidieert. Volgens de bewoners komt het juist in een wijk als Groenoord veel voor dat mensen financieel aan het plafond zitten. Wethouder Tesse- laar wil de mensen die het niet kun nen betalen te hulp schieten met een renteloze lening voor de reste rende 40 procent, maar dit biedt volgens de bewoners geen uit komst. T FTT11?1ÏÏ li-ib-4- ör-i-wr-, /-*«-.+ Huiskes was voor-ziin indiAnst.tr p- ii-x... j.3:1jr_ "T LEIDEN - Het lijkt erop dat het Leidse bedrijf Geo-Lo- gic gouden tijden tegemoet gaat. Het bedrijf dat op dit moment 32 werknemers heeft, kWam door het onder zoek naar de vervuilde grond in Alphen aan den Rijn in de landelijke publi citeit. Met de transfer van Bart Huiskes naar Geo-Lo- gic wil het bedrijf het niet alleen laten bij het geofy sisch onderzoek, maar te vens de verdere afwikke ling, zoals de sanering, van vervuilde grond gaan be handelen. Huiskes was voor zijn indiensttre ding bij Geo-Logic, hoofd van de provinciale projectgroep dat de vuilstort in de Coupépolder in Al phen onderzocht. Het aantrekken van Huiskes lijkt daarom een slim me zet van directeur J.H. Slegten- horst. De nieuwe werknemer hield zich bij de provincie de laatste twee jaar bezig met bodemsanering. Hij was betrokken bij gifaffaires in Gouderak en Woerden. In Leiden deed hij onderzoek op het terrein van de Zijloever en de Zoutkeet. door Meindert van der Kaaij "We zijn elkaar inderdaad in Ai- phen tegengekomen", zegt Sleg- tenhorst. "Tot dan toe deden we al leen geofysisch onderzoek. We brachten de ondiepe bodem, zeg maar tot 1000 meter, in kaart met behulp van trillingstechnieken. Trillingen worden de bodem in ge bracht, worden weerkaatst en op gevangen. De computer verwerkt die signalen en wij interpreteren dié informatie en maken een drie dimensionaal model van de bo dem". Dat heeft Geo-Logic bijvoor beeld in Alphen gedaan, maar het vervolg wordt nu aan een ander be drijf overgelaten. In de toekomst komt daarin echter verandering in. Dan neemt het bedrijf ook de sane ring van de bodem ter hand. Dat wil zeggen dat Geo-Logic een ge meente een totaal saneringsplan voor de vervuilde grond aanbiedt. Daarnaast gaat Geo-Logic ook zo genoemde milieu-effect rapporta- LEIDEN De gemeente is begonnen met de wegomlegging van de Valkenburgseweg. De weg wordt aangesloten op de Ommedijkseweg in de richting van de Stevenshof. De omlegging is nodig omdat een gedeelte van de Valken- burgseweg wordt afgesloten om een directe verbinding tussen restaurant Het Haagsche Schouw en het daarbij behorende nieuwe motel te verwezenlijken. Het afgesloten gedeelte zal in de toekomst als inrit voor het parkeerter rein van het motel dienen. <*ou> wim Dijkman) ges maken. In dat geval wordt on derzocht welke gevolgen een grote verandering kan hebben voor het milieu. Een voorbeeld is de komst van de TGV, de supersnelle trein. Welke gevolgen heeft die trein bij- vorbeeld voor vogels in een polder. Met de bijna ontelbaar geworden gifschandalen die in het land op duiken, moet de toekomst voor Geo-Logic als zeer zonnig bestem peld worden. "Dat klinkt inder daad wat cynisch: hoe meer vervui ling, hoe meer werk voor ons. Maar daar kunnen wij natuurlijk niets aan doen", aldus Slegtenhorst. Hij was negen jaar geleden nog in dienst bij de Rijksgeologische Dienst op de afdeling olie en gas. Omdat die dienst geen verdere toe komstperspectieven bood, begon hij voor zichzelf. Hij ging adviseren bij opsporing van gas en olie. Later bracht hij met apparatuur voor die pe geologie (tot 5000 meter) ook de bodemgesteldheid van lagen die zich vlak onder de oppervlakte be vinden in kaart. Dat was dan nuttig voor bijvoor beeld winning van delfstoffen zoals zand en grint. Maar geofy sisch onderzoek kan tevens ge bruikt worden in planologisch op zicht. Waar kan in de Randstad het beste een tunnel worden gegraven voor een ondergrondse trein? Of waar kan het beste een vuilstort ko men? Vragen waarop een geofy sisch onderzoek volgens Slegten horst antwoord kan geven. Een positieve bijdrage aan het milieu hoopt Geo-Logic te leveren door het verder ontwikkelen van methoden voor bodempreventie. Een voorbeeld daarvan is volgens Huiskes een verffabriek die we gens ruimtegebrek gaat verkassen. "Voor die fabriek is het goed dat ze weten op welke bodem het dan te rechtkomt. Maar ook van de grond die het achterlaat, wil men vaak weten wat daarmee aan de hand is. Ze kunnen achteraf schadeclaims krijgen indien de grond vervuild blijkt te zijn", aldus Huiskes. Weinig ervaring Toen Huiskes zeven jaar geleden bij de provincie kwam was er nog weinig ervaring met de aanpak van vervuilde terreinen. Hij was net af gestudeerd aan de Hogere Bos bouw- en Cultuurtechnieken School in Velp. "De gifaffaire in Lekkerkerk kwam als een donder slag bij heldere hemel", herinnert Huiskes zich. "We wisten nog van niets, maar er moest wel heel snel wat gebeuren. De druk op de over heid van buiten af was groot". Volgens hem waren aanvanke lijk soms niet eens veiligheidsdes kundigen op de vervuilde plaats aanwezig. Iets wat nu volstrekt on denkbaar is. Het onderzoeken van de grond werd en wordt nog steeds Directeur Slegtenhorst (rechts) met i vaak verricht door ingenieursbu reaus. Toch haalde de overheid in de loop der jaren ook zelf deskun digheid in huis dm gifschandalen vanaf het onderzoek tot en met de sanering te begeleiden en te coör dineren. Het is trouwens niet de bedoe ling dat Geo-Logic alles zelf gaat doen. Bepaalde zaken worden uit besteed aan andere bedrijven. Wel doet het bedrijf de coördinatie en e nieuwe 'aanwinst' Bart Huiskes. neemt het de verantwoordelijk heid voor het eindproduct. "Hier mee nemen we ook het aanvragen van vergunningen en andere bu reaucratische rompslomp voor on ze rekening. Ook zijn we op de hoogte van plaatselijke verorde ningen, bestemmingsplannen en andere regelgeving", aldus Sleg tenhorst. Van alle gifschandalen is de (foto Jan Holvast) overheid de laatste tijd wel wijzer geworden. "Vroeger dacht men dat een uitgave voor een vuilstort een malig was. Nu wordt er een stich ting in het leven geroepen en komt voor elke kuub vuil een paar gul den in een fonds. Daarvan kan op termijn de stortplaats gecontro leerd worden. Mocht er iets fout zijn gegaan, dan kan dat van dat geld worden hersteld", zegt Huis kes. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Tesselaar noemde een subsidie van 100 procent gisteravond echter onaanvaardbaar. "Niet de gemeen te maar de eigenaar is in de eerste plaats verantwoordelijk voor zijn eigen huis", aldus Tesselaar. Hij werd daarin gesteund door de raadscommissie die wel gedaan kreeg dat het subsidiepercentage werd opgekrikt van 50 naar 60 pro cent. De bewoners willen verder dat mensen verplicht worden maande lijks geld te storten in een collectief onderhoudsfonds. Op deze wijze moet voorkomen worden dat de opgeknapte huizen in de toekomst weer verpauperen. Zij werden hierin niet gesteund door de com missie. Deze vond het een eigen verantwoordelijkheid van de eige naren om geld voor het onderhoud van hun woning te reserveren. Met de opknapbeurt van Groen oord wordt vermoedelijk deze zo mer al begonnen. Jaarlijks is er een bedrag van één miljoen gulden be schikbaar. Dat betekent dat de to tale operatie circa zes jaar in beslag neemt. Expositie van archeologische vondsten bij bij Kooyker LEIDEN Een expositie van ar- chelogische vondsten, die de laatste jaren in Leiden zijn gedaan, is vanaf donderdag in boekhandel Kooyker aan de Breestraat te zien. De vereniging Oud-Leiden houdt deze kleine tentoonstelling in sa menwerking met de sectie oud heidkundig bodemonderzoek van de gemeente Leiden. In de Gutenbergkelder van de boekhandel zijn gebruiksvoorwer pen uit de 14de tot de 19de eeuw te zien. Het gaat onder meer om va zen, potten, glas en speelgoed, ge vonden in de Leidse binnenstad. Ook wordt de geschiedenis van de vereniging OudLeiden aan de hand van brieven, foto's en leden lijsten weergegeven. De catalogus van de expositie werd door deze vereniging opgesteld. Daarin wordt tekst en uitleg bij de voor werpen gegeven. De tentoonstelling is van 26 janu ari tot 18 februari te zien in de ex positieruimte van boekhandel Kooyker aan de Breestraat 93. De expositie is dagelijks van 9.00 tot 18.00 uur geopend, met uitzonde ring van maandagochtend. Don derdagavond kan de tentoonstel ling tot 21.00 uur worden bezocht. Sjartec lid van Sanitairgroep 9' LEIDEN - De 'Sanitairgroep 9' heeft per 1 januari 1989 een nieuw lid gekregen. Het 30 jaar oude Leid se bedrijf Sjartec, gevestigd aan de Flevoweg, is tot de club van groot handelaars toegetreden. Deze groep werkt op het gebied van sa nitair zoveel mogelijk samen om het imago van het produkt in ons land te verbeteren. Sjartec is leverancier van sani tair, centrale verwarming, metaal en pvc. De andere leden van de 'Sa nitairgroep 9' zijn: Van Alphen, Da- les Sanitair, Galvano, Gevier, Ha mel, Hamburger, Koolstra-Ham burger, Munier, Stichts Handels huis, Struyk en ZLS. Tesselaar toonde zich bereid als nog te bezien hoe mensen met fi nanciële problemen geholpen kun nen worden bij de verbetering van hun huis. Eigenaren die om andere redenen niet mee willen doen, zul len door de gemeente hard worden aangepakt, kondigde hij aan. Zij ontvangen een aanschrijving van de gemeente waarbij het werk des noods voor hun rekening door de gemeente wordt gedaan. Zaken opgelicht met gestolen credit-cards LEIDEN - Twee mannen, de één 23 jaar uit Goes en de ander 28 jaar af komstig uit Rotterdam, zijn gister middag op de Breestraat aange houden. Een derde, een 30-jarige Rotterdammer, werd later op de Kaasmarkt door de politie staande gehouden. Het drietal had in het centrum van Leiden met gestolen credit-cards voor in totaal 2200 gul den aan goederen gekocht. Bij een kledingzaak aan de Nieu we Rijn heeft een onbekende man sinds juli vorig jaar voor 3700 gul den aan goederen gekocht op een gestolen credit-card. De kaart blijkt al in september 1987 uit Holi day Inn te zijn ontvreemd. Van de man, die tussen de 25 en 30 jaar oud is, ontbreekt elk spoor. Schoonmaakactie in de Slaaghwijk LEIDEN In de Slaaghwijk wordt 22 maart weer een groot scheepse schoonmaakactie gehou den met medewerking van onder meer de gemeentelijke reinigings dienst en scholen uit de buurt. De actie ging vorig jaar niet door om dat veel scholen een te druk bezet rooster bleken te hebben. Voorafgaand aan de actie wor den op de scholen projecten ge houden over wonen en woonomge ving, waarbij onder meer de de ge schiedenis van de volkshuisves ting aan de orde komt. Eremedaille in goud voor W. Blijleven LEIDEN Leidenaar W. Blijleven heeft vandaag de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, gekregen. De me daille werd hem vanmiddag opge speld door loco-burgemeester J. van der Beek van Den Bosch. Blij leven viert vandaag zijn 25-jarig ju bileum als bestuurslid van de ten toonstellingsorganisatie van de Nederlandse Konijnenfokkers Bond. De bond hield daar vandaag een expositie, vandaar dat de loco burgemeester van Den Bosch de onderscheiding uitreikte. De Leidenaar is medewerker la boratoriumvoeders van Hope Farm uit Woerden. Blijleven is ook oprichter geweest van kleindieren- sportvereniging Rijnland in Lei den en de 'Avifaunashow' in Al phen aan de Rijn. In 1974 werd hij hoofdbestuurslid van de Nederlan- de Konijnenfokkers Bond. Ook in het buitenland ontving Blijleven verschillende onderscheidingen. Mevrouw Kuiper met haar zoontje: alweer poep onder de Van Gogh-stichting die de col lectie schilderijen en tekeningen van het Van Gogh-museum in Amsterdam beheert. De bijbel is het eigendom ge weest van ds. Th. van Gogh, pre dikant te Nuenen en vader van de wereldberoemde schilder wiens schilderijen thans voor miljoenen guldens worden ge veild (of op de zwarte markt te koop aangeboden). Het boek werk is vooral zo bijzonder om dat het te zien is op Vincent van Goghs schilderij "Met de bijbel op tafel' dat in het Van Gogh-mu seum hangt. Kerkmeester A.A. Lont van de Lokhorstkerk vertelt dat er drie goede redenen zijn om de bijbel aan het museum uit te lenen. "Het is een dermate kostbaar en cultureel bezit is dat er meer mensen van moeten kunnen ge nieten dan het geval is wanneer het in de kluis van de kerk ligt. Een andere reden om de bijbel uit te lenen is ook dat kerken de afgelopen jaren ook regelmatig zijn geconfronteerd met diefstal. En een derde reden is dat het boekwerk een bepaalde lucht- vochtigheidsbehandeling vereist die in het museum gewaarborgd is. Wij zijn bang dat de nu in uit stekende staat zijnde bijbel an ders in verval raakt". De Van Gogh-bijbel zal straks 100 dagen per jaar in een vitrine bij het betreffende schilderij 'Met de bijbel op tafel' worden geplaatst. "Het aantal dagen heeft te maken met de vereiste vochtigheidsgraad", legt de kerkmeester uit. Op 1 maart aan staande wordt de bijbel aan het museum overgedragen. Voor die tijd is de Van Gogh-bijbel nog een laatste maal (op 12 en 26 fe bruari) te bezichtigen in het kerkgebouw aan de Pieterskerk- straat 1 te Leiden. Daarna moe ten we er echt voor naar Amster dam. Boos (2) De Leidse Merenwijk is een typi sche jaren zeventig wijk, ruim opgezet met veel laagbouw, dik in het groen, verkeersarme woonstraten en meer dan genoeg speelgelegenheid. "Veel lol bele ven kinderen daar niet aan", al dus mevrouw Kuiper. U begrijpt het al: hondepoep hier en honde- poep daar. "Het wijkpark is gewoon onbe gaanbaar. Overal hoor je moe ders mopperen dat hun kinderen met poep aan hun schoenen, handen of kleren thuiskomen. Ik heb zelf twee zoontjes van vijf en tweeënhalf jaar oud die bijna el ke dag onder de poep zitten, Zelfs de zandbak op school zit onder. Sommige mensen komen hun kinderen van school halen, staan met elkaar te kletsen, en la ten ondertussen hun hond ge woon poepen. Daar maak ik me nu boos over". Mevrouw Kuiper geeft de schuld van het hondepoeppro- bleem niet alleen aan de gemeen te, al zal aantal hondenuit- laatstroken heel welkom zijn. "Ik begrijp de mentaliteit van de mensen niet", zegt de bewoon ster van de Merenwijk. "Je hoort iedereen praten over het milieu, over de aantasting van de ozon laag of illegale vuilstortplaatsen, maar als dat aan je hart gaat moet je toch beginnen met je eigen woonomgeving schoon te hou den. Daar merk ik weinig van. Mensen voelen zich heel snel aangevallen. Als je ze op hun ge drag wijst kun je een grote mond krijgen". Ook de rommel op straat, in de sloten en het winkelcentrum zijn mevrouw Kuiper een doorn in het oog. "De vloer van het win kelcentrum is vaak een grote smeerboel. Mensen gooien alles maar op de grond. En als het een maal vies is, denkt kennelijk ie dereen: gooi maar neer want het is hier toch al een rotzooi. Het is een vicieuze cirkel die heel moei-§ lijk te doorbreken is". "Ik probeer mijn kinderen wel te leren dat ze hun rommel niet op straat maar in een prullenbak moeten gooien. Maar als je dat zegt, roept zo'n kind: andere mensen doen het toch ook. Ze weten nu wel dat "ze dat van mij niet mogen gooien, maar als ik er niet bij ben doen ze het toch. Dat soort dingen ga je krijgen". Als het eenmaal vies is denkt k het is hier toch al een rommel. Het gemeentebestuur heeft onlangs besloten de strijd aan te binden tegen het vuil op straat, grafitti en hondepoep. De bedoe ling is dat hondenbezitters in de buitenwijken hun diertjes straks laten poepen op speciale hon- denuitlaatstroken en dat poep- vrijterrein wordt aangeduid met poepverbodsborden. Mevrouw Kuiper denkt dat de bemoeienis van de gemeente noodzakelijk is, maar vraagt zich af of de hondenbezitters wel uit vrije wil zullen meewerken aan de vermindering van het honde- poepprobleem. "Je kunt toch niet naast elke hondenbezitter een politieagent neerzetten?" Veel mensen denken dat de baasjes van veel lieve diertjes iedereen: gooi maar neer want (foto Henk Bouwman) zich geen lor zullen aantrekken van de maatregelen van de ge meente. Tja, misschien moeten eerst alle eigenaren van honden dan maar naar de kak-academie om te leren hoe ze hun diertjes netjes in de goot kunnen laten kakken. Van Gogh-bijbel 'De aardappeleters' en 'De uitge bloeide zonnebloemen' zijn al uit het Rijksmuseum Kröller-Müller verdwenen en nu raakt Leiden zijn Van Gogh ook nog kwijt. De remonstrantse gemeente in Lei den gaat namelijk haar 'Van Gogh-bijbel' voor tien jaar in bruikleen geven aan de Vincent

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15