Groen licht voor bouw nieuwe gemeentewerf Ad 44©o Voorschoten beschikt over nieuw 'gemeentelijk wetboek' Geen legitimatieplicht in hotels in Voorschoten 'Ministerie laks en onzorgvuldig' ALS WIJ EVEN EEN GAATJE HEBBEN, BEZORGEN WIJ GRAAG 50.376 VISITEKAARTJES VAN UW BEDRIJF IN LEIDEN EN WIJDE OMGEVING PAGINA 14 VRIJDAG 27 JANUARI 1989' Meerderheid raad Oegstgeest morrend akkoord VOORSCHOTEN - Gasten van een hotel of camping in Voor. schoten worden sinds gister avond geacht de hotelier of cam pinghouder naar waarheid in lichtingen over hun identiteit te verstrekken, maar hoeven zich niet te legitimeren. B en W had den in de nieuwe algemene plaatselijke verordening welis waar een legitimatieplicht opge nomen maar een voorstel van D66'er Aikens, om het bewuste artikel 60 te wijzigen, kreeg steun van dertien raadsleden. Al leen de WD'ers mevrouw Kloes en wethouder Van Dalen stem den tegen amendement van Ai kens. Volgens Aikens impliceert een legitimatieplicht dat men ook is verplicht het paspoort bij zich te hebben. "En dat ligt uiterst ge voelig. Voorschoten moet niet op de landelijke discussie hierover vooruitlopen, tenzij de indruk bestaat dat Voorschoten een su- percriminele gemeente is". Burgemeester Cannegieter op- perde dat Aikens bedenksel "in de serene rust van een studieka mer" moet zijn ontstaan. Zelf heeft Cannegieter echter te ma ken met de praktijk en die is dat de politie heel erg aandringt op opname van de legitimatieplicht in de apv. "Doet u dat niet, zegt de politie, dan krijgen we een do de bepaling. We mikken op men sen die worden gezocht, die ge vaarlijk kunnen zijn". PvdA/PPR-fractievoorzitter Breunesse meent echter dat de legitimatieplicht evenmin "een waterdicht middel is om erachter te komen wie er waar over nacht". Zij gaat ervan uit dat het juist de gezochten zijn die zich le gitimeren met een vervalst pas poort of rijbewijs. CDA-voorman Ten Have had weinig succes met zijn voorstel om de apv te verrijken met een anti-kraakbepaling. Ten Have was op dat idee gekomen door de krakersrellen op oudejaarsnacht in en bij de zogenaamde dokters woning. De fractievoorzitter kreeg echter alleen zijn eigen fractie mee. De rest van de raad blijft van mening dat een anti- kraakbeleid een landelijke en geen gemeentelijke aangelegen heid is. Burgemeester Cannegie ter vindt verder dat overlast bij gekraakte panden een zaak is van de particuliere eigenaar en de krakers. Dat ging de raad ech ter weer te ver. Kraken kan een kwestie van openbare orde wor den. Ten Have's andere wens, het invoeren van een parkeerver bod voor vrachtwagens in woon wijken, gaat wellicht later in ver vulling. "Dat is nog in studie", al dus Cannegieter. Nul op het rekest kreeg de nieuwe WD-fractievoorzitter Van de Poel die artikel 83 over opkopers zoals zilver- en goudsmeden en rijwiekhandela- ren, wil ontdoen van de legitima tiebepaling. Opkopers worden volgens artikel 83 verplicht in hun registers de identiteit en woonplaats te vermelden van de genen van wie zij opkopen. Vol gens de WD staat dat op ge spannen voet met de privacy. De burgemeester ziet er juist "een modern stukje apv in", waarop is aangedrongen door politie en justitie. "We kunnen er het taaie probleem van de heling en dus ook dat van de dieven mee aan pakken". Huizenbelasting in Warmond omlaag WARMOND - De Warmond hoeven dit jaar minder onroerend-goedbelasting te beta len dan aanvankelijk was vastge steld. De belasting wordt, per hef fingseenheid van drieduizend gul den, verlaagd met vijftien cent. Daarmee komt de verhoging van de onroerend-goedbelasting, die ^e gemeenteraad in november vo rig jaar aanvaardde, te vervallen. De commissie voor financiën is hiermee gisteren akkoord gegaan. Het uitblijven van de lastenstij ging is het gevolg van de trage af handeling van het betreffende wetsvoorstel door het parlement. Doordat de Eerste Kamer het wets voorstel niet voor 1 januari 1989 heeft behandeld, kan de nieuwe maximumheffing pas in 1990 wor den ingevoerd. Een meevaller voor de burgers, maar een tegenvaller voor het Warmondse gemeentebe stuur dat zich onverwacht ge plaatst ziet voor een tekort van ruim 47.000 gulden. In een boze brief aan de minister hebben burgemeester en wethou ders van het dorp inmiddels pro test aangetekend tegen het uitblij ven van de verhoging. Volgens wethouder C. van Schagen (CDA) is de wijziging reeds drie jaar lang beloofd maar nog steeds niet door gevoerd. Tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de ad viescommissie voor financiën in het raadhuis betichtte Van Scha gen het ministerie van laksheid en onzorgvuldigheid. "De gemeentebegroting is opge steld mede op basis van de aange kondigde verhoging van de maxi mumheffing. Nu die niet doorgaat, zit de gemeente met de brokken", aldus Van Schagen. De wethouder gaat er echter vanuit dat het tekort PANDEN LEIDSEWEG GESLOOPT op de begroting eenmalig zal zijn en wil daarom de klap opvangen door te putten uit de saldi-reserves. De leden van de commissie toon den zich echter niet allemaal even tevreden met dit voorstel. CD A-raadslid R. Bonnet wees erop dat de pot met financiële meeval lers niet mag worden gebruikt om structurele lasten mee te bekosti gen. Volgens de christen-demo craat is het nog allerminst zeker of het hier een eenmalige zaak be-' treft. "Als de gemeente voor on voorziene uitgaven komt te staan, is het aan de gemeenteraad om te beslissen waar dat geld vandaan moet komen. Je kunt geen onzeke re inkomsten voor de gemeentekas begroten om structurele uitgaven mee te dekken". WD-raadslid C. Saris ging nog verder. "De onroerend-goedbelas- I ting moet blijvend worden ver-1 laagd, en daarmee moet dus in vol- j OEGSTGEEST - De ge meente Oegstgeest kan een nieuwe gemeentewerf aan leggen aan de Haarlemmer straatweg. Een meerder heid van de raadsleden is daar gisteravond mee ak koord gegaan, al ging dat niet zonder slag of stoot. De werf zal namelijk 3,2 mil joen gulden gaan kosten, ongeveer acht ton meer dan aanvankelijk was begroot. De raadsleden uitten gisteren ver schillende punten van kritiek op burgemeester en wethouders, vooral wat betreft de procedurele kant van het geheel. "Nadat de ge meenteraad in juli had besloten tot een investering van 2,4 miljoen voor de werf en een reservering van zes ton voor sociale woning bouw, is het gewoonweg stilgeval len rond de werf', zo verweet De Ruiter (CDA) het college. "Een Politie houdt overvaller aan OEGSTGEEST - De rijkspolitie heeft een 23-jarige Rijnsburger aangehouden die ervan wordt ver dacht op 20 januari een bloemenrij- der uit Oegstgeest te hebben over vallen. De man heeft inmiddels be kend. Hij wilde de weekopbrengst van de Oegstgeestenaar beroven. De Rijnsburger sloeg de Oegst geestenaar na terugkeer uit West- duitsland met een piketpaaal op het hoofd. Het slachtoffer kon de slagen goeddeels ontwijken, maar liep niettemin enig letsel op. Om dat hij begon te schreeuwen, vluchtte de overvaller, die echter werd herkend. De Rijnsburger heeft tegenover de politie ver klaard dat hij de overval al eerder in Westduitsland had willen ple gen. Hij zou daarbij een man heb ben willen doodschieten. Tijdens het verhoor bekende de Rijnsburger nog een aantal andere strafbare feiten te hebben gepleegd in zijn woonplaats, waaronder brandstichting, mishandeling en diefstal van twee personenauto's. De verdachte is inmiddels voorge leid voor de officier van justitie. voorgangsrapportage hebben we nooit gezien". Het CDA wilde uiteindelijk wel instemmen met de bouw van de werf, omdat die uit duurzame, on derhoudsarme materialen zal wor den opgetrokken en volgens de te genwoordige aangescherpte milieu-eisen worden uitgevoerd. De Ruiter wilde wel graag een toe zegging van het college dat het nu werkelijk bij een bedrag van 3,2 miljoen gulden blijft. Van Eisen (PPR) stelde vast dat er op dit mo ment eigenlijk weinig keus meer is, aangezien de oude werf al is ver kocht. "Er moet dus wel een nieu we komen". Haasnoot (PvdA) voerde aanc dat de zaak te weinig aandacht heeft gekregen in verschillende raadscommissies en eiste van het college ook de garantie dat het bij 3,2 miljoen blijft. Van Vloten (WD) deed daar nog een schepje bovenop en eiste van het college dat overschrijdingen van een afge sproken investering voortaan eerst aan de raad worden voorgelegd. "De gemeenteraad moet de moge lijkheid hebben om nee te zeggen". D66 stelde zich gisteravond als enige partij tégen de bouw van een nieuwe werf op. Raadslid Poel mans: "Ik constateer dat er nog nooit is gesproken over de zin en noodzaak van een nieuwe werf. De raad heeft nu geen keus, maar heeft deze ook nooit gehad. Verder denk ik dat de burger ook niet zit te wachten op een nieuwe werf. Heb ben we zo'n complex wel nodig als straks een nieuw takenplan voor de gemeente wordt opgesteld?" Takenplan D66 wil graag een discussie over de gemeentelijke taken in een breder perspectief. Raadslid Vissers noemde de privatisering van de vuilnisophaaldienst als voorbeeld. "Indien dit zou gebeuren, is een ge deelte van de werf niet meer no dig". Burgemeester Scheenstra wees de D66'ers op de belofte dat het takenplan nog volop zal wor den besproken in het kader van de voorjaarsnota. Poelmans bleef er echter bij dat het "ongehoord is dat het college de overschrijding van het budget zo laat heeft gemeld. Wij kunnen niet begrijpen dat er zo luchtig worden gesproken over 3,2 miljoen gulden". Burgemeester Scheen stra gaf toe dat het boetekleed de mens zeker niet ontsiert en erken de dat de 2,4 miljoen gulden des tijds een te florissant cijfer was. "Dat hebben we vooral in de loop van vorig jaar steeds duidelijker gezien. In een gesprek met de bou wers van de werf is duidelijk ge worden dat voor 3,2 miljoen echt het onderste uit de kan moet wor den gehaald. Uit bezoeken aan an dere werven in het land is boven dien gebleken dat voor 2,4 miljoen wel een werf kan worden ge bouwd, maar geen goede. Wij wil len duidelijk een goede kwaliteit". Nobelprijs Scheenstra vertelde dat er niet eer der kon worden gerapporteerd aan de raadsleden, omdat de definitie ve cijfers pas eind december bin nen waren. "De volgorde van be handeling verdient zeker niet de Nobelprijs voor bestuurskennis, maar de trein rijdt en moet blijven rijden. Wat er in Oegstgeest komt, is een toekomstgericht plan, waar bij behalve de noodzakelijke voor zieningen geen luxe is inbegrepen en waarvoor geen hogere lasten zullen worden verkregen". Inleiding J.E. van den Brink uit Gorinchem zal woensdag 8 februari een inleiding hou den over het onderwerp 'Op weg naar het hemelse Armageddon'. De spreker zal onder meer ingaan op een bijbelse visie op de eindtijd en op de strijd in de hemelse gewesten. Aanvang acht uur 's avonds in het Cultreel Centrum aan de Prinses Marijkelaan in Voorschoten. Vodden De Rijntamboers komen zaterdag weer vodden en oud papier ophalen in Zoeter- woude-Rijndijk. Zij doen dit om het uni formen- en instrumentenfonds aan te vullen. In 1988 was deze maandelijkse actie een flink succes. Er werd toen in to- panden intact U bestemming voo- de huizen kunne werkruimte. De sloop van de omdat, zoals bu niet meer ziin te VOORSCHOTEN - De ge meente Voorschoten beschikt sinds gisteravond over een nieuwe algemene plaatselijke verordening (apv). De gemeen teraad heeft gisteravond inge stemd met een aanpassing van 'het gemeentelijke wetboek van strafrecht', zoals CD A-frac tievoorzitter Ten Have het uit drukte. De CDA'er heeft de vorige apv naast de nieuwe gelegd en deed uit gebreid verslag van zijn vergelij kend warenonderzoek. Het oude exemplaar was bijna 33 jaar oud. Tal van artikelen waren achter haald en de tijdgeest die het stuk uitademde was niet meer die van nu. "Voorschoten telde in 1956, het jaar waarin we de apv voor het laatst integraal hebben aangepast, 12.000 zielen en de bevolking was vooral agrarisch" vergeleek Ten Have toen en nu. In de oude apv wemelde het dan ook van de 'agra rische bepalingen' die betrekking hadden op oogkleppen van paar den en de dikte van neusringen van stieren. "Bij het drijven van een koppel schapen moesten er min stens twee personen van minstens zestien jaar van de partij zijn". In die tijd was er ook sprake van "niet te stuiten burgerzin", aldus Ten Have. Iedere man van 19 tot 25 jaar was verplicht tot het leveren van persoonlijke diensten aan bur gemeester en wethouders als ze dat taal 130.000 kilo oud papier opgehaald. Papier De bekende Voorschotenaar Theo Lau- rentius spreekt op zondag 5 februari in het Ambachtshuis aan de Voorstraat over 'oud papier'. Aan de orde komen het maken van papier, de betekenis van watermerken en de herkenning van oud papier. Aanvang half een, toegang gra tis. oaren. Er gingen stemmen op de aten totdat er een nieuwe le grond zou zijn. Tot die tijd hadden dienen als opslagruimte, atelier of inden is uiteindelijk toch doorgezet emeester Cannegieter zei, "ze toch werd opgedragen. Aikens (D66) wist er nog bij te vertellen dat je te gen betaling van een tientje je kon vrijwaren "van deze gemeentelijke dienstplicht, net als bij de aflaat", plaagde hij de christen-democraat. Het verschil in tijdgeest wordt volgens Ten Have misschien nog wel het meest duidelijk als de oude bepaling dat er geen misvormde li chaamsdelen te kijk mochten wor den gesteld, naast de huidige zwerfkarren- en spuitbussen we rende artikelen worden gelegd. "Vroeger waren er veel artikelen die met de' openbare zedelijkheid te maken hadden, nu is de aan dacht voor het milieu het grootst", analyseerde de christen-demo craat. Hoewel ook WD-voorman Van de Poel zeer in zijn nopjes is met de nieuwe apv, moet hij toegeven dat één van de doeleinden, het vermin deren van het aantal bepalingen, niet is gehaald. De nieuwe gedrags code voor de Voorschotenaren telt er nog altijd ruim 300. De liberaal ging in op de handha- Zoeterwoude biedt voordelig compostvat aan ZOETERWOUDE - Zoeterwoudse tuinbezitters kunnen via de ge meente compostvaten aanschaffen voor veertig gulden per stuk. De gemeenteraad besloot gisteren tot deze verkoop over te gaan. In wer kelijkheid kosten de vaten méér dan veertig gulden. De gemeente legt zelf echter tachtig gulden op tafel voor elk compostvat dat wordt verkocht. Daarnaast wil de gemeente een intensieve voorlichting gaan geven over de scheiding van huisvuil door de huishoudens zelf. Compost maken van groente-, fruit- en tuin afval is hiervoor een belangrijk ter hoogte van viaduct tijdelijk afgesloten WASSENAAR - De Rijksstraat weg in Wassenaar wordt vanavond om 20.00 uur ter hoogte van het on langs gesloopte viaduct bij de Bij horst afgesloten. De stremming duurt vermoedelijk tot mor genochtend 12.00 uur. De afslui ting is noodzakelijk vanwege de bouw van een nieuw viaduct. Het verkeer rijdende in de rich ting Den Haag wordt omgeleid via de Landscheidingsweg en de Van Alkemadelaan. Verkeer in de rich ting Amsterdam wordt omgeleid via de Zijdelaan en de Zijdeweg. Volgens Rijkswaterstaat bestaat de kans dat de afsluiting langer duurt dan gepland. Een en ander hangt af van eventuele vertragingen bij de werkzaamheden. De Wassenaarse politie zal zonodig regelend optre den om filevorming zoveel moge lijk te voorkomen. ving van de apv, oftewel: hoe kan de gemeente ervoor zorgen dat de burgers de apy naleven. In dat ver band pleitte hij ervoor om de boe tetarieven die al flink zijn opge trokken (van maximaal 300 gulden toen tot maximaal 5.000 gulden nu) meer te differentiëren. "Dan wordt het mogelijk om bepaalde accen ten te leggen". De WD'er wil later nog eens praten over de handhaving en "een soort van top-10" maken van prio riteiten. Als het aan de WD ligt, komen daar in eik geval plakken en kladden, overlast van honden en andere dieren, geluidhinder, par keren en milieu-vervuiling op te staan. Ook de oppositie kan uit de voe ten met de nieuwe apv. D66 wees erop dat de meeste gemeenten de apv voor een heel groot deel letter lijk overnemen van de Vereniging Nederlandse Gemeenten, die stan daardmodellen verstrekt. "Maar de maaltijd smaakt beter nu het VNG- basismaal is verrijkt met typisch Voorschotense ingrediënten". middel. Raadslid A. Kolff (Progres sief Zoeterwoude) vroeg het colle ge gisteren naar een verordening die het autobezitters verbiedt hun ramen ijsvrij te maken terwijl de motor draait. Zij opperde de moge lijkheid om inwoners via voorlich ting op deze vorm van milieuver vuiling attent te maken. Burge meester Houdijk zei inderdaad een verbod te overwegen. Een andere milieukwestie die in de Zoeterwoudse raad aan de orde kwam, was het gebruik van tro pisch hout. Door het gebruik daar van in de woningbouw dreigen de regenwouden te verdwijnen, met alle negatieve gevolgen voor het milieu. PZ stelde in een nota voor om bij sociale woningbouw geen tropisch hout meer te gebruiken. Evenmin zou dit nog mogen ge beuren bij de bouw van gemeente lijke gebouwen. Zelfs het Leidsch/Alphtens Dagblad heeft weieens een gaatje over op één van haar veel gelezen pagina's, 'n gaatje ter grootte van een visitekaartje. Soms wat groter, soms wat kleiner. Dat open plekje vullen wij graag met de goede naam van uw bedrijf.Ad hoc-adverteren noemen wij dat, tegen een uitgesproken laag tarief. Gewoon even laten zien wie u bent en wat u doet. Wij weten zeker dat dat de drempel van uw winkeldeur verlaagt. Bel 071-161400 voor uitgebreide informatie. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD De beste manier om tegen een uiterst lage prijs uw bedrijf bekend te maken énte houden—»™. LeWschDagblad:071-161400 O K SU Alphens Dagblad: 01720-93961 VOORSCHOTEN - De veelbesproken sloop van de twee panden aan de Leidseweg 29 en 31 in Voorschoten is een feit. De afgelopen dagen maakte de slopershamer korte metten met de twee panden die tegen het gemeentehuis zaten 'aangeplakt'. Progressief Zoeterwoude kritisch over bouw raadhuis ZOETERWOUDE - Progressief Zoeterwoude blijft de voortgang rond de nieuwbouwplannen voor het gemeentehuis uiterst kritisch volgen. Fractievoorzitter W. Ooijendijk vroeg gisteravond tijdens de raads vergadering of er nog nieuwe be sluiten over dit onderwerp waren genomen. Burgemeester A. Hou dijk antwoordde ontkennend. Wel deelde hij mee dat er een bouw- coördinator aan het werk was gezet die samen met de architect een werkverdeling moet opzetten. Ooijendijk vond dat hier wel de gelijk twee besluiten waren geno men. Hij kon zich niet aan de in druk onttrekken dat er binnenska mers voortdurend wordt gepraat over nieuwbouw. Zijn fractiegeno te A. Kolff vulde aan: "Er is alleen besloten geld beschikbaar te stel len voor een tekening voor gedeel telijke vernieuwing van het ge meentehuis. Er is nog geen besluit gevallen om te bouwen". PZ'er A. Ringersma stelde voor het programma van eisen aan de Zoeterwoudse architecten bekend te maken. B en W hebben zich niet voorgenomen een andere architect in te schakelen. "Wij zijn er steeds vanuit gegaan met hetzelfde archi tectenbureau dat ons tot nu toe heeft geadviseerd door te gaan", al dus Houdijk. Hij beloofde in de eerstvolgende commissievergade ring voor algemene zaken een orga nisatiestructuur van de voorberei ding te zullen presenteren. In die vergadering kan dan ook de keuze van de architect worden bespro ken. VOORSCHOTEN - Aan de Voorschotense Voorstraat is deze week begon nen met het snoeien van de lindebomen. De medewerkers van de gemeente lijke afdeling beplanting haalden de hoogwerker van stal om deze klus te kunnen klaren. Het snoeien was noodzakelijk om te voorkomen dat de tak ken tegen de voorgevels van de gebouwen slaan. (foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14