Bond dreigt: harde acties in onderwijs WD-voorstel kost 300 miljoen gulden MEELOPEN 'Verbod op lozingen in de bodem zinloos door lekkende riolen' KLEUR BEKENNEN DONDERDAG 26 JANUARI 1989 BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE PAGINA 9 AMERSFOORT (ANP) - Het plan van minister Nijpels van milieubeheer lozingen van afval water in de bodem op een enkele uitzondering na te gaan verbie den wordt ondergraven door lek kende riolen. De algemene ver plichting alle lozingen op het rioolstelsel aan te sluiten om bo demverontreiniging tegen te gaan, mist zijn doel doordat een deel van het afvalwater door lek kages alsnog in de bodem te recht komt. Dit was één van de reacties op het ontwerp-besluit bodembe scherming tijdens een bijeen komst van de stichting Rioned woensdag in Amersfoort. Rioned is een belangenorganisatie, waarin zowel de overheid als het bedrijfsleven zijn vertegenwoor digd. Het besluit verbiedt in princi pe elke lozing van afvalwater in de bodem. Een uitzondering wordt gemaakt voor huizen en gebouwen die te ver van een rioolstelsel zijn verwijderd en niet meer dan 250 vervuilings eenheden lozen. Eveneens uitge zonderd is het lozen van water, afkomstig van het reinigen van werktuigen op land- en tuin bouwbedrijven en in veehoude rijen. Naar schatting lozen nog 150.000 huishoudens afvalwater in de bodem. In de meeste geval len wordt het water van tevoren niet goed gezuiverd. De werking van septictanks is veelal onvol doende. De verplichting die minister Nijpels aan een deel van deze huishoudens wil opleggen de lo zingen op het rioolstelsel aan te sluiten, heeft volgens deskundi gen weinig effect zolang de kwa liteit van de riolering veel te wen sen overlaat. Zo'n 10 tot 15 pro cent van het rioolstelsel (5- tot 7000 kilometer riool) is in slechte tot zeer slechte staat. De totale lengte van het hoofd riool wordt geschat op 50.000 ki lometer. Daarbij komen nog de aansluitingen met een lengte van 100 tot 150.000 kilometer. Ook deze zijn lang niet altijd van goe de kwaliteit. Leiden; Elam BV, Haarlemmerweg 2-4, Tel. 071-224131/213341. Katwijk; Auto Bierman, Valkenburgseweg 2, Tel. 01718 - 71704. Noordwijk; Roskam, Quarles van Uffordstraat 33-37, Tel. 01719 -12472. vld AMSTERDAM (ANP) - Wethou der P. Stuart van Bergen op Zoom kan in aanwezigheid van zijn advo caat in alle rust het beeld- en band materiaal bestuderen dat de basis vormde voor een artikel in het weekblad Nieuwe Revu vorige week. Er is geen sprake van dat ook de pers en andere belangstellenden van de inhoud van het materiaal kennis kunnen nemen. Afgifte van het materiaal of kopiën daarvan is echter voor het weekblad onaan vaardbaar. Dat zei mr. Boukema, de raads man van de Geïllustreerde Pers waar het weekblad deel van uit maakt, gisteren tijdens het kort ge ding dat de wethouder tegen het blad had aangespannen. Stuart eis te dat hb in alle rust de banden zou Wethouder mag banden Nieuwe Revu bestuderen kunnen bekijken zonder daarin ge stoord te worden door derden. Hij eiste daarom de afgifte van een ko pie van het materiaal. Zijn raadsman mr. J. Vreijling reageerde vlak na de zitting ver baasd over de toezeggingen die tij dens het geding door Nieuwe Revu gedaan werden. "Als we dit gister avond geweten hadden was het niet tot het kort geding gekomen". Een commissie van de gemeente raad van Bergen op Zoom, die de zaak gaat onderzoeken, had al in een eerder stadium een afspraak gemaakt met Nieuwe Revu voor het beluisteren van de banden vrij dag. Stuart ging er echter van uit dat pers en belangstellenden bij die sessie aanwezig konden zijn. Tijdens de zitting werd duidelijk dat het in totaal om drie uur beeld en bandmateriaal gaat dat voor tweederde eigendom is van Vero nica. Het programma Nieuwslijn toonde een paar fragmenten uit het materiaal. Vreijling weigerde in te gaan op de mogelijkheid Veronica in kort geding te dagvaarden. "La ten we eerst maar deze uitspraak afwachten en dan zien we verder", aldus Vreijling gisteren. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) - Het omstre den WD-voorstel werd gistermor gen door het kamerlid De Grave in gediend. Met het plan moeten on geveer 600.000 alleenstaanden die er door Oort op achteruit gaan, worden geholpen. Dit kost 300 mil joen gulden per jaar. Ter dekking van dit bedrag stelde de liberaal voor om het laagste belastingtarief volgens Oort, 35,2 procent, met 0,9 procent te verhogen. •Tegelijk zou de basisaftrek (be lastingvrije som) onder Oort van 4500 naar 4825 gulden per jaar moe ten. De toeslag zou moeten gelden voor alle alleenstaanden ouder dan 27 jaar, kamerbewoners uitgeslo ten. Ruding toonde zich gisteravond in de Kamer zeer verbaasd over de opstelling van de kleinste rege ringspartij. Hij sprak over 'een nieuw element', aangezien de WD tot op dat moment tegen een per manente alleenstaandentoeslag was. De bewindsman repte voorts over een ernstig probleem en aan tasting van een essentieel onder deel van de Oort-voorstellen. Volgens Ruding moeten de nega tieve effecten die de operatie-Oort voor alleenstaanden heeft, niet worden overdreven. Het kost de betrokkenen ten hoogste 60 gulden per maand. Dat effect treedt op bij inkomens boven 30.000 gulden. Bovendien zijn er nog positieve ef fecten te verwachten van de her vorming van de gezondheidszorg volgens Dekker. "De meest kwets bare groep alleenstaanden wordt niet getroffen", concludeerde de minister. Ruding somde voorts een groot aantal andere bezwaren tegen het plan-De Grave op. Zo zal de toeslag ook gaan gelden voor alleenstaan den die er helemaal niet in inko men op achteruit gaan. Daarnaast ontstaat er een ongelijke behande ling tussen alleenstaanden die zelf standig wonen en alleenstaande kamerbewoners. Dit leidt tót nieu we problemen bij de uitvoering van het voorstel en de controleer baarheid. Over de dekking van het voor- stel-De Grave zei Ruding dat hier door andere groepen er in inkomen op achteruit gaan: tweeverdieners, alleenverdieners met een midden inkomen ("Dat vinden wij niet juist. Hier wijken wij af van een kernpunt voor het kabinet", aldus Ruding), gehuwde en alleenstaan de bejaarden met een klein pen sioen bovenop hun AOW. „Een flink deel van de alleenstaanden heeft dus geen voordeel van uw voorstel", concludeerde Ruding richting De Grave. RENAULT 19 TXE s weer onderscheid. Voortaan kunt u kiezen tussen een gewone middenklasser en het nieuwe feno meen Renault 19. Een karakter-auto van het zuiverste ras. De Renault 19 onderscheidt zich zeker ook door z'n karakter. Uiterlijk door z'n stevige, robuuste en tegelijk eigenzinnige verschijning en van binnen door z'n buitengewone gastvrijheid. De r 19 onderscheidt zich door z'n kracht. Voor wie een gewone middenklasser gewend is, is de Renault 19 een absolute openbaring. De 5 verschillende basismotoren, waaronder de gloed nieuwe 1.4 liter Energy (80 pk) en de 1.9 liter diesel motor (65 pk), zorgen elk voor een acceleratie, trekkracht en dynamiek van ongewone klasse. Het brandstofverbruik van alle (overigens zeer stille) motoren is daarbij opvallend bescheiden. 19 biedt immers zeer forse binnenruimte in lengte, breedte en hoogte. Met de uiterst riante stoelen hebben de ontwerpers zichzelf weer eens overtroffen. Smaakvolle bekleding, uitstekende ventilatie en sublieme vering maken het kom fort kompleet. De Renault 19 onderscheidt zich gek genoeg óók door z'n prijs, die veel lager is dan u op grond van z'n kwaliteiten zou verwachten. Hij is al verkrijgbaar vanaf f 21.900,- (inkl. BTW, excl. afleveringskos- ten). In 20 verschillende uitvoeringen. Misschien denkt u erover een middenklasser te kopen. Maak beslist een proefrit in de Renault 19. Dan merkt u dat er wel degelijk onderscheid bestaat. J\ RENAULT W GEEFT JE LEVEN KLEUR RENAULT INTRODUGEERT DE RENAULT 19. KRACHT MET KARAKTER. 'Voorstellen Deetman bizar' DEN HAAG (GPD) - De onderwijsorganisaties dreigen met 'hardere acties dan ooit te voren' als minister Deetman (onderwijs) niet meer geld op tafel legt voor het basis- en voortgezet onderwijs. De bonden zijn niet op voorhand ratie geen extra kosten met zich tegen de plannen van Deetman om mee hoeft te brengen, scholen zelf verantwoordelijk te De bonden zijn kwaad, omdat de maken voor het eigen reilen en zei- voornemens van Deetman geen en- len. Maar dat kan volgens hen niet kei soelaas bieden voor de acute zonder extra geld. Deetman wil alle problemen waarmee het onderwijs scholen voor basis- en voortgezet kampt. "Voor 1992 wordt in het ba- onderwijs in het jaar 2000 een eigen sisonderwijs een tekort van 8000 budget ter beschikking stellen. Het onderwijzers verwacht, omdat nie- financieel en materieel beheer mand nog onderwijzer wil worden, wordt dan een zaak van de school De taakbelasting rijst de pan uit en zelf. het ziekteverzuim neemt nog altijd De onderwijsbonden kwamen toe- Maar daar horen we de minis- gisteren zeer verontrust uit het eer- ter niet over", aldus de ABOP. ste overleg met de minister. "Deet- Tot de plannën van Deetman be man wil de financiële risico's af- horen verder een 40-urige werk- wentelen op de scholen. Hij zoekt week en een aangepaste vakantie- gewoon een oplossing voor zijn regeling. Hij wü de vakanties voor voortdurende begrotings-over- het onderwijspersoneel verminde- schrijdingen. Dat mogen wij nu ren tot 24 werkdagen plus twee voor hem opknappen", aldus maal tien aaneengesloten dagen Bouwsma van het Nederlands Ge- r°nd Kerst en Pasen, nootschap van Leraren (NGL). De voorstellen van Deetman om tegelijkertijd een limiet te stellen aan de vergoeding voor het vervan gen van zieke leerkrachten, noem den de bonden 'uitermate bizar'. Op dit moment mogen scholen bij het ministerie declareren wat men aan vervangingsgeld nodig heeft. "Als daar een maximum aan wordt gesteld, zullen er weer hele klassen tegelijk naar huis gestuurd moeten worden", aldus Bouwsma. Volgens de bonden hebben voor al de kleine scholen extra financië le steun nodig om zelf het manage ment -waaronder het personeels beleid- op zich te kunnen nemen. Deetman echter" denkt dat de ope- Groot-Biittaunië vergeet Japanse misdaden niet LONDEN (GPD) - De Britse mi nister van buitenlandse zaken Sir Geoffrey Howe, die samen met prins Philip zijn land zal vertegen woordigen op de begrafenis van keizer Hirohito, heeft officieel ge steld dat Groot Brittannië de Ja panse misdaden tijdens de Tweede Wereldoorlog niet heeft vergeten en vergeven. Het was de eerste overheidsreac tie op het besluit van de regering- Thatcher om koningin Elizabeth te adviseren prins Philip af te vaardi gen. De weerstand daartegen is bij zonder groot in kringen van oor logsveteranen en gevangenen die zwaar hebben geleden in de be ruchte Japanse concentratiekam pen. In een brief aan het socialistische parlementslid Ashley, een uitge sproken tegenstander van de hoge afvaardiging naar de begrafenis, schrijft minister Howe dat Japan nu een belangrijk democratisch lid is van de vrije wereld. En hij voeg de er aan toe dat de geallieerden na de Japanse capitulatie hadden be sloten dat de keizer niet verant woordelijk kon worden gesteld voor de oorlog en de gepleegde oor logsmisdaden. Er waren geen be wijzen gevonden die hem verbon den met de politieke beslissingen van het Japanse keizerrijk, aldus Sir Geoffrey. Experiment met 'pottekijkers' bij medieij nengebruik MAASTRICHT (ANP) - In het Aca demisch Ziekenhuis in Maastricht wordt een proef genomen om beter te kunnen controleren of patiënten hun medicijnen gebruiken. Dit ge beurt met een pillenpot voorzien van een speciale deksel. Daarin is een elektronisch brein aange bracht dat ruim 600 gegevens kan opslaan over het aantal malen dat de pot is geopend. Het deksel, zo deelde de Maast richtse neuroloog prof. dr. H. van der Lugt van het Academisch Zie kenhuis gisteren mee, wordt door de behandelend geneesheer op een computerscherm aangesloten. Daarop kan de informatie die is op geslagen in de chip worden afgele zen. Het elektronisch brein regi streert op de minuut af precies wanneer de pillenpot geopend is geweest. Die gegevens zijn van groot belang voor de behandeling van bij voorbeeld epilepsie. "Wan neer een patiënt een aanval heeft gekregen, kan worden nagegaan of dit is gebeurd is op een dag dat de pillenpot niet open is geweest". Van der Lugt heeft inmiddels twintig pillenpotten met controle chip uitstaan. Overigens, aldus prof. Van der Lugt, geeft de 'potte- kijker' geen garantie dat de patiënt de pillen inderdaad inneemt, om dat alleen het aantal keren dat de pillenpot is geopend, wordt geregi streerd. Toch is deze methode, uit gedacht door de Amerikaanse epi demioloog prof. dr. John Urquart, een geschikt middel om de waar heid over het medicijngebruik zo dicht mogelijk te benaderen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9