EG-fraucle door misdaadkartels Weitenberg: lonen kunnen omhoog VAN DOOL ZONWERING ymw 'Kansen voor Nederlandse boer in Kaukasus Controle niet afdoende Ainro wil spookhanclelaren aandelen DSM onthouden Kans op akkoord kleinmetaal Boeren beboet na te late mestopgave DONDERDAG 26 JANUARI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 BRUSSEL (GPD) De georganiseerde misdaad speelt een steeds grotere rol in fraudes met EG-subsidies en -heffingen. Elk jaar is daarmee naar schatting 10 miljard gulden ge moeid, dat is 10 procent van de EG-begroting. Maar de strijd tegen de fraude laat nog veel te wensen over. Die conclusie trekt de Nederlandse Europarlementariër Piet Dankert (PvdA) na de driedaagse hoorzit ting in het Europees Parlement in Brussel over de fraude met EG-gel- den. Dankert heeft vooral kritiek op de lidstaten die mets doen en veel nalaten om de fraude aan te pakken. door Hans de Bruijn Fraude is allang geen boekhoud kundig probleem meer, zo werd ge zegd. Vaak zijn het dezelfde men sen die ook in drugs handelen en andere misdrijven plegen, aldus een Italiaanse deskundige. Hij ver telde van een geval van handelaren die fraude met landbouwexporten gebruikten als middel om met drugshandel verdiend geld 'wit te Als straks in 1992 de Europese binnengrenzen wegvallen, zal dit probleem alleen maar groter wor den, tenzij de twaalf EG-landen tij dig tot maatregelen besluiten. Zo zou men de douaniers die aan de binnengrenzen niet meer nodig «zijn, moeten inzetten bij de strijd tegen de fraude met subsidies, al dus Dankert. Volgens hem zijn de lidstaten de grote schuldigen. Zij zijn verant woordelijk voor de Europese regel geving, die vaak zo lek is als een mandje en fraude in de hand werkt. Bovendien zijn diezelfde lidstaten verantwoordelijk voor de controle op de besteding van de £G-gelden, maar die controles laten veel te De lidstaten geven voorkeur aan de controle van hun eigen belastin ginkomsten en hechten weinig be lang aan wat met de EG-gelden ge beurt. Zij doen er ook weinig aan, VAN NELLE - De werknemers van Van Nelle (koffie, thee, tabak) in Rotterdam eisen dat de werkge legenheid bij het bedrijf in stand blijft na de fusie van Van Nelle mei Douwe Egberts. omdat zij verplicht zijn bij ontdek te fraude het verkeerd uitbetaalde geld aan de EG in Brussel terug te betalen. Dankert stelt dat de twaalf leden bij de fraude-controle volle dig langs elkaar heen werken. "Ter wijl in het ene land een bepaalde vorm van fraude wordt aangepakt, laat men het in een ander land toe". De omvang van de fraude wordt geschat op tien tot twintig miljard gulden. Dankert noemde een enkel geval, waarbij een kleine Westduit- se vleesimporteur door het vals aangeven van gewichten in een transactie al 150 miljoen D-mark rijker wist te gorden. Er komt opvallend veel fraude voor met wijn, vlees en kaas. In de vleessector wordt dat volgens Dan kert vergemakkelijkt omdat door het diepvriezen vaak een stuk kip en een biefstuk nauwelijks meer van elkaar zijn te onderscheiden. Dat vergemakkelijkt het romme len met hoeveelheden en gewich ten. Vroeger werd steeds gezegd dat de fraude vooral een zaak van de zuidelijke EG-landen was. Vooral de Italiaanse mafia houdt zich nog steeds volop bezig met fraude rond onder meer wijnsubsidies. Maar volgens Dankert is de fraude een zaak van alle lidstaten geworden, ook van Nederland dus. Veel van de fraude bij ons heeft te maken met de functie van Rotterdam als doorvoerhaven. De controle-instanties van de EG-landen moeten nauwer gaan samenwerken, zo is de afgelopen dagen wel duidelijk geworden. Sinds enkele jaren bestaat bij de Europese Commissie in Brussel een speciale fraude-eenheid, die de komende jaren tot 30 man zal wor den uitgebreid. Volgens de president van de Eu ropese Commissie, Jacques Del- ors, brengt de fraude de EG-poli- tiek in gevaar. De vorig jaar beslo ten verhoging van de inkomsten van de Gemeenschap vereist vol gens hem ook een strikte controle op het gebruik van die gelden. Del- ors riep de lidstaten op hun plicht te erkennen en de fraude te bestrij den in plaats van te verbergen. AMSTERDAM (ANP) - Beurs handelaren die hebben ingeschre ven op aandelen DSM die vanaf 6 februari officieel worden verhan deld op de Amsterdamse beurs zetten hun toewijzing op het spel als zij meedoen aan de 'spookhan- del' in dit aandeel. Dit zegt desge vraagd een woordvoerder van de Amro Bank naar aanleiding van opschudding onder beurshandela- Die spookhandel ofwel handel op basis van 'as, if and when issu ed' houdt in dat al transacties in aandelen worden gedaan, voordat de stukken kunnen worden gele verd omdat die nog niet in de note ring zijn. Nu de introductie van DSM voor de deur staat, heeft het bestuur van de effectenbeurs re gels opgesteld over de spookhan del. Dinsdag maakte de beurs de uit- giftekoers van 108 gulden van het aandeel DSM bekend. Beleggers hebben al gemeld 113 gulden voor de stukken over te hebben, zodat voor beurshandelaren, de handel op basis van 'as, if and when issu ed' dan ook heel aantrekkelijk wordt. De Amro Bank stelt zich op het standpunt dat die beurshandelaren die hebben ingeschreven op aande len DSM, zich niet met de spook handel in dit aandeel mogen bezig houden. De Amro Bank heeft de leiding over de groep banken die de aandelen van het te privatiseren staatsbedrijf doorsluist naar de be leggers. Het syndicaat acht zich volgens een woordvoerder van de Amro Bank gebonden aan die eis van de overheid. De koersen van de spookhandel in aandelen DSM tegen de bedoeling op de effectenbeurs, in de notering van de optiebeurs te brengen heeft president-directeur drs. T.E. Wes terterp zich gewend tot de Stich ting Toezicht Effectenverkeer. De ze stichting gaat met ingang van 1 februari toezichtstaken van de mi nister op de beurzen overnemen. Als de handel in aandelen DSM op ceerd in de Officiële Prijscourant de effectenbeurs op 6 februari het de beurs. Een woordvoerder van de beurs schrijft dit toe aan een 'technische fout'. Gisteren bleek, zij het op bescheiden schaal, toch te zijn gehandeld in aandelen DSM op basis van as, if and when issued. Tot vier uur, een half uur voor het sluiten van de beurs, was gehan deld op koersen die varieerden van 113,50 tot 114 gulden. Opties Nu goedkeuring van minister Ru- ding van financiën uitblijft om op ties op de aandelen DSM reeds vanaf 6 februari, de dag van de in troductie van het chemieconcern aantal van 25.000 stuks overtreft, zou na tussenkomst van de stich ting een notering op de optiebeurs op 14 februari kunnen ingaan. Westerterp zei eerder deze week al dat Amsterdam zich als finan cieel centrum dreigt te blameren, indien bij de grootste introductie uit de geschiedenis op de Amster damse beurs naast aandelen DSM niet direct ook opties (koop- en ver- kooprechten) op de aandelen offi cieel verhandeld kunnen worden. De optiebeurs-directeur voorziet, dat een grijs circuit in opties zal ontstaan. UTRECHT/RIJSWIJK (ANP) - De werkgevers in de metaalnijverheid (270.000 werknemers) hebben gis teren tijdens de vierde onderhan delingsronde over de nieuwe cao onverwacht een opening geboden om met de vakbonden tot een ak koord te komen. De 'nullijn' voor de lonen is van tafel, evenals het o«--- omstreden voorstel om de eerste cent loonsverhoging per 1 juli ge- Sevraagct twee ziektedagen in mindering te verzuimpercentage in 1987 gemid- nandelingsronde over deld 7,4 procent, een daling met eenjarige cao dicht genaderd. Het bijna twee procent ten opzichte is bijna gepiept", zei bestuurder A. van 1985. Het gemiddelde ziekte- Lakerveld van de Industriebond FNV na afloop van het overleg. Over de loonsverhoging is nog geen overeenstemming bereikt. wHet bierconcern biedt 1,25 procent. E)Vwerkgevers hebben 1,25 pro- De industriebond heeft 2 procent ligt daarmee lager dan bijvoorbeeld de bouw (12,7 pro cent) en de metaalindustrie (8,75 procent). Werkgeversvoorzitter Vonk werd voor de aanvang van het cao-overleg door de industrie- en voedingsbond CNV vergast op bossen bloemen, uien en een rode kaart. (foto anp> brengen op de atv- of vakantie dagen. Ook de vut-leeftijd kan op 59 jaar blijven. Bonden en werkgevers praten maandag verder. De vakbonden vinden 'enig optimisme' over een akkoord gerechtvaardigd, terwijl werkgeversonderhandelaar drs. L.Vonk de kans aanwezig acht dat er maandag een principe-akkoord wordt bereikt. De discussie spitst zich nu toe op het door de bonden verworpen voorstel om de huidige werkweek van 38 naar 40 uur te verlengen en werken op zaterdag niet extra te gen belonen. Ook opzegging tijdens Het ziekte of militaire dienst is voor de werkgevers nog in beeld. In plaats van het schrappen van atv- of vakantiedagen zal waar schijnlijk een studie naar het ziek teverzuim in de verschillende branches van de metaalnijverheid worden uitgevoerd. De Industriebond FNV heeft voorgesteld het ziekteverzuim per branche te bekijken. Over de gehe le bedrijfstak bezien bedroeg het bereid te zakken boden. De industriebonden van tot 1,5 procent. Bij het afsluiten van FNV en CNV zeggen hun looneis te de vorige cao. die een looptijd had hebben afgezwakt van 2 naar 1,75 van twee jaar. is de vut-leeftijd een- procent en een eenmalige uitke- malig verlaagd van 62 tot 60 jaar. ring van honderd gulden. Dat zou Heineken is bereid de 60 jaar-grens volgens de werkgevers de twee nog veertien maanden te handha- procent echter ruimschoots over- yen, de bonden willen daar twee schrijden. Het werken op zaterdag jaar van maken. Van de ongeveer zonder toeslag ligt nog op tafel. De 6.000 werknemers van Heineken werkgevers willen ondernemers vallen er 4.500 onder de cao. Het die mogelijkheid bieden om flexi- overleg wordt volgende maand beier te kunnen opereren. Voor de voortgezet, bonden 'is en blijft dit voorstel c bespreekbaar'. Wel is voorgesteld ondernemers na overleg met de bonden vier da- 9,5 uur (nu 9 uur) instellen. >r sommige functies invoe- de 40-urige werkweek door de roostervrije dagen af te kopen is ook nog onderwerp van discussie. De bonden willen echter geen pre cedent scheppen. "Daarmee zet je de deur wagenwijd open", aldus onderhandelaar M.Hagen van de Industriebond FNV. Heineken De bonden en Heineken zijn elkaar gisteren tijdens de derde onder- NCW-directeur wil einde aan loonmatiging ADVERTENTIE Met Van Dool zonwering houdt u het zonnetje uit huis en haalt u kwaliteit in huis. Want met Van Dool zonwering mag u hier allemaal op rekenen: garantie, perfekt maatwerk, vakkundige plaatsing, top kwaliteit materialen, deskundig advies en 'n vrijblijvende offerte. Van Dool zonwering... Vakwerk [Showroom: Lierweg 65, De Lter. Tel. 01745-14145' Zonwering, aluminium ramen en deuren, rolluiken, balie-afsluitingen, dubbele beglazing, isolatie. DEN HAAG (ANP) - Het i verantwoord om de werknemers een loonsverhoging te geven. De bedrijven hebben weer vlees en hier en daar zelfs vet op de botten gekregen. Dat zegt algemeen direc teur prof. drs. J. Weitenberg van het werkgeversverbond NCW in het weekblad Elsevier van deze week. Volgens Weitenberg verkeert het bedrijfsleven nu in een evenwichti ge, uitgebalanceerde positie. Het tijdperk van loonmatiging voor herstel van de winsten is voorbij. De financiële ruimte die ontstaan is kan worden gebruikt voor sala risverhogingen en andere zaken die aan de werknemers ten goede komen, aldus Weitenberg. De directeur van het NCW wil en kan niet aangeven hoe groot de fi nanciële ruimte in het bedrijfsle ven is voor loonsverhogingen. Hij is er voorstander van als bedrijfs takken of liever nog individuele bedrijven hun financiële ruimte zelf vertalen in percentages waar mee de lonen omhoog kunnen. Weitenberg waarschuwt aan de an dere kant voor een loongolf zoals die in de jaren zestig heeft plaatsge vonden. Daarvoor is te veel leer geld betaald, aldus de NCW-direc teur. De Industriebond FNV zou van wege het moeizame verloop van de cao-onderhandelingen liever heb ben gezien dat Weitenberg zijn uit spraken voor de eigen achterban in het NCW-blad had gedaan. "Dat zou voor ons de cao-onderhande lingen heel wat comfortabeler ma ken", aldus een bondswoordvoer- der. Hij wijst er op dat de werkgevers in de bouw en metaalnijverheid zich nog veel harder opstellen ten aanzien van loonsverhoging, ar beidstijdverkorting en prijscom pensatie dan de centrale werkge versorganisaties VNO en NCW in hun 'verborgen agenda' hebben ge adviseerd. Dat er in het bedrijfsleven geld is voor verbetering van de arbeids voorwaarden, is de industriebond genoegzaam bekend. De bonden gaan uit van een loonkostenruimte van 4,5 procent, te besteden aan 2 procent loonsverhoging, verdere herverdeling van arbeid (onder meer vut en vijfploegendienst) en maatregelen om kansarme groe pen aan werk te helpen. Als Weitenberg inderdaad be weert werknemers loonsverhoging te geven omdat dat nu weer verant woord is, is dat volledig in strijd met de afgelopen najaar gemaakte afspraken tussen kabinet en socia le partners. Zo reageerde de woordvoerder van minister de Ko ning (sociale zaken en werkgele genheid) gisteren desgevraagd op de uitlatingen van de NCW-direc teur. De werkgeversorganisaties NCW en VNO en ook het KNOV en NCOV (midden- en kleinbedrijf) beloofden tijdens dat overleg een beroep te doen op hun achterban nen loonmatiging hoog in het vaan del te houden. Ook de vakbewe ging zou zich daarvoor inzetten. Deze gezamenlijke krachtsinspan ning was noodzakelijk om het pro bleem van de (langdurige) werk loosheid het hoofd te kunnen bie den. Vishandelaar uit Arnemuiden uitgeleverd MIDDELBURG (GPD) - België heeft gistermiddag de Arnemuidse groothandelaar in vis C. A. de R. uitgeleverd aan de Middelburgse justitie. De man wordt verdacht van fraude bij de handel in illegaal aangevoerde vis. Hy werd dinsdag in Brussel gearresteerd, gelijktij dig met een justitiële actie waarbij op acht plaatsen in België en Zee land naar belastend materiaal werd gezocht. De aanhouding werd verricht door de gerechtelijke politie te Brussel. Die gaf daarmee gehoor aan een verzoek van de justitie in Middelburg. De R. zit nu vast in het politiebureau van Borsele. De jus titie denkt dat hij de belangrijkste afnemer is geweest van grote par tijen vis die illegaal zouden zijn aangevoerd, vooral door Arne muidse en Vlissingse kottervis- sers. Hij zou grote hoeveelheden van deze 'zwarte' vis hebben 'ge wit' door te rommelen met douane formulieren. De handelaar zou de vis 'op papier' naar België hebben geëxporteerd, maar in werkelijk heid in Nederland op de markt hebben gebracht. GRONINGEN (ANP) - De econo- nomische politierechter in Gronin gen heeft woensdag in een mara thonzitting voor de rechtbank in Groningen 48 boeren veroordeeld die vorig jaar hun afsluitformulier van de mestboekhouding niet tij dig bij het bureau mestheffingen in Assen hebben ingeleverd. In vrijwel alle gevallen eiste offi cier van justitie mr. J.J. Wubben hiervoor een boete van 500 gulden. De hoogte van de boete was vastge steld in overleg met het Openbaar Ministerie. Economisch politierechter mr. H.J. Praktiek legde in de meeste gevallen een boete van 250 gulden op. In sommige gevallen bepaalde hij de boete anders, afhankelijk van de door de boeren aangevoer de omstandigheden. Zo werd een klein aantal boeren schuldig ver klaard zonder oplegging van straf omdat zij aannemelijk konden ma ken dat zij door overmacht in ge breke waren gebleven. Veehouder R.G.I. Perk uit Ze venhuizen kreeg op eigen verzoek een hoge boete te weten 501 gul den, waarvan de helft voorwaarde lijk, opgelegd die hem de mogelijk heid geeft hoger beroep aan te te kenen. Perk voerde een principieel verweer: het bureau heffingen kan volgens deze veehouder geen zin volle conclusies trekken uit de hoe veelheid opgegeven mest omdat het niet om de hoeveelheid maar om de samenstelling van de mest gaat. KLM De KLM overweegt de F 28-Fel- lowships van de NLM te vervangen door vier Fokker 100's. Dat zou een doorbraak betekenen in de impas se die tussen de KLM en Fokker is ontstaan, ontstaan doordat de KLM aanvankelijk zelfs de bestel ling van tien Fokker 100's wilde an nuleren. Textiel-cao De werkgevers in de textielindus trie (23.000 werknemers) zien geen mogelijkheden verdere arbeids tijdverkorting in de bedrijfstak in te voeren. Verkorting van de huidi ge 38-urige werkweek stuit op or ganisatorische bezwaren. Sovjetunie Een Russische topeconoom heeft gezegd dat de Sovjetunie binnen twee tot driejaar uit de rode cijfers kan zijn. Het begrotingstekort van 100 miljard roebel (325 miljard gul den) kan worden weggewerkt door te bezuinigen op de uitgaven en door zich te concentreren op ge waagde ondernemingen die snel winst opleveren. Olieprijzen Na twee dagen van daling zijn de olieprijzen gisteren weer flink om hoog gegaan. Olie uit het veld Brent in de Noordzee voor directe levering noteerde per vat (159 liter) 17,60 dollar tegen 16,90 dollar op dinsdag. De stijging wordt in de oliehandel toegeschreven aan een groei van de vraag van de raffina derijen naar ruwe olie. MOSKOU - "Onze moet vooruit en ik ben een van de weinigen die weten dat Nederland daarbij een zeer belangrijke rol kan spelen", is de mening van Viktor Nikolajevitsj Beletski. Hij weet waar hij over praat: Beletski was namelijk, tot hij vijf jaar geleden geveld werd door een zware hart aanval, ambassadeur van de USSR in Nederland. Een periode waar Beletski met genoegen op terug kijkt en die hem ih zijn huidige functie van directeur van het su per-coöperatief 'Sovintercontac- t/Interservice' ook de nodige in gangen op het hoogste niveau in Den Haag verschaft. door Alexander Münninghoff Menig topambtenaar weet zich uit de rij grauwe apparatsjiks die het kolossale ambassadegebouw aan de Andries Bickerweg bevolk ten juist deze contactrijke Beletski - de enige Sovjet die wel eens met een joyeus wit pak aan op een re ceptie wilde verschijnen - te herin neren en na zijn gedwongen ver trek zijn de goede relaties met hem bewaard gebleven. En die gaan nu, als het meezit, vruchten afwerpen. Want ook in de ondoordringbare bureaucratische jungle van Moskou heeft Beletski het pad voor Nederland geëffend, met name op het gebied van de landbouw. In zijn aktentas heeft Beletski een stapel goedkeuringen van het staatslandbouwschap Gosagroprom die een normaal mens jaren zouden hebben gekost, maar die hij op grond van zijn vroe gere status vrij snel heeft kunnen bemachtigen. Weekeinde Het eerste concrete projekt behelst de uitzending van vijftig jonge Kol- choze-arbeiders naar ons land die bij ons het boerenvak moeten le ren. "Vijfentwintig koppels die van ons onderwijs in het Nederlands krijgen en de komende zomer voor drie tot vier maanden bij jullie op het land kunnen meehelpen als sei zoenarbeiders", licht Beletski zijn projekt toe. "En reken maar dat ze hard zul len werken, ook in het weekeinde. We zijn nu op zoek naar Nederland se landbouwbedrijven en zelfstan dige boeren die hier iets in zien. Die betalen aan ons vijfhonderd gul den per persoon per maand plus zakgeld en natuurlijk kost en inwo ning. Wij zorgen voor het vervoer. Dat levert voor de Nederlandse boer goedkope arbeidskracht op en voor ons een nieuw inzicht in hoe je op het land moet werken". De tweede stap die 'Sovintercon- tact' in onze richting wil onderne men, is het op grote schaal ver pachten van landbouwgrond aan Nederlandse agrarische bedrijven. "We gaan die grond niet verko pen", stelt Beletski, "want dat is politiek onhaalbaar. Maar levens lange pacht, met erfopvolging, is wel mogelijk. En dan denken y/ij aan grote gebieden in bijvoorbeeld de Oekraïne of de Kaukasus. Wij hebben toestemming van Moskou om daar duizenden hectaren grond te verpachten. Dat doen we voor Machinale thee-oogst op een staatsboerderij in Georgië. driehonderd dollar per hectare per jaar, en we zouden daar graag Ne derlanders zien komen. Die na tuurlijk hun know how inbrengen, waar wij ook wat aan hebben. Maar daarnaast de garantie krijgen, dat ze hun winst mee naar Nederland kunnen nemen. Met het ministerie van landbouw in Den Haag heb ik al daarover gesproken en die steu nen het projekt". Durf De plannen van Beletski met Ne derland gaan nog verder. Zijn co öperatief ziet tal van kansen voor Nederlandse ondernemers in de bloemenkweek, de houtskoolpro- duktie, de participatie in een keten van nieuwe toeristische hotels, vruchtensappen, meubelindustrie en de verwerking van chemische restprodukten. De ex-ambassadeur wimpelt het argument dat de gevreesde Sovjet bureaucratie zijn dynamische pro- jekten zal laten verzanden weg: "Dat is nou juist karakteristiek voor deze tijd van perestrojka, dat we nu eindelijk in staat zijn om die stoffige burelen van de Sovjet-mi nisteries, waar alles jarenlang in de bureaula blijft liggen, kunnen om zeilen". "Als je maar durft, want reken maar dat er van de kant van de ap paratsjiks geweldige tegenstand wordt geboden. En met succes: de voedselschaarste die we nu hebben in de Sovjetunie, komt doordat zij de toevoer van levensmiddelen sa boteren, daar heb ik bewijzen van. Maar toch, dat zijn wegstervende verschijnselen. Ik geloof er heilig in dat uiteindelijk de perestrojka het zal winnen en in elk geval zal ik mij er persoonlijk voor inzetten dat het oude systeem, dat ons land naar de knoppen heeft geholpen, wordt afgeschaft", zegt Beletski. "Ga maar na: we hebben mo menteel 30.000 verlieslijdende be drijven in de USSR. Terwijl we, met wat goede wil en hulp van bui tenaf, bijvoorbeeld uit Nederland, in sommige sectoren wel tien keer zo effectief zouden kunnen wer ken". De ex-ambassadeur ziet het als zijn taak om de bureaucratie te be strijden. "Ik kan dat, juist omdat ik er zelf in heb gezeten. En ik heb ge merkt dat ik nog steeds vrienden in de top in Moskou heb, die me wil len helpen. Die ook zien, dat alleen door het vernietigen van de bu reaucratie uiteindelijk een min of meer aantrekkelijke samenleving in dit land kan worden gereali seerd". Uiteraard zit Beletski in zijn nieuwe functie van manager in een heel unieke positie, doordat hij niet alleen het old boys-netwerk in Moskou kan bespelen (hij heeft toegang tot Gorbatsjov zelfi, maar ook in Den Haag snel tot het topni veau kan doordringen. Dat is pas zakendoen, "maar bedenk wel", zegt hij, "dat we hier met een tijde lijke situatie te maken hebben. Er is een hevige strijd aan de gang, echt erop of eronder. Alleen als we met resultaten komen, en dat moet nog snel gebeuren ook, zie ik de pe restrojka uiteindelijk winnen. Een snelle ontwikkeling van de zakelij ke contacten met Nederland, met al het wederzijds profijt van dien, kan daarbij helpen". Amsterdamse ambtenaren gaan acties voeren AMSTERDAM (GPD) - Am sterdam staan volgende week grote acties te wachten van ge- meentepersoneel. Vandaag overleggen de bonden voor ge- meentepersoneel over een ul timatum aan het gemeentebe stuur. De bonden eisen: geen gedwongen ontslagen en be houd van arbeidsplaatsen voor de Amsterdamse ambtenaren. Indien B en W daarover geen toezeggingen kunnen doen, staan bij verscheidene gemeen tediensten stakingen te wach ten. De eerste acties werden dins dag al gevoerd door het stad- huispersoneel. Van de 1300 ambtenaren verscheen toen vrijwel niemand op het werk. De acties richten zich tegen voorstellen van burgemeester Van Thijn en wethouder Etty. Die willen een sterk afgeslank te secretarie met slechts 560 ambtenaren. Ongeveer twee honderd ambtenaren kunnen worden overgeplaatst naar de tien nieuwe stadsdeelraden, die in 1990 worden ingesteld. Wat er met de overige werknemers moet gebeuren is nog niet dui delijk. Hoofden van de stad huisafdelingen hadden al vorig jaar becijferd dat voor een goed functioneren van de gemeente lijke secretarie tenminste dui zend ambtenaren nodig zijn. Niet alleen op het stadhuis, maar ook bij gemeentelijke diensten en bedrijven bestaat grote onzekerheid over de werkgelegenheid

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7