Westduitse justitie doet huiszoekingen Felle kritiek VS en Groot Brittannië op Genscher Onderzoek naar leveranties aan Libië Opnieuw Zuidafrikaanse minister ontslag genomen GEEN HOOP OP OVERLEVENDEN Moskou: terugtrekking leger Afghanistan hervat Sihanouk niet naar overleg Kampuchea Moord werpt schaduw over dialoog Walesa Strijd tussen sji'iten opgelaaid DONDERDAG 26 JANUARI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 BONN (GPD/AP) - Functionarissen van het Westduitse openbaar ministerie hebben gis- i teren invallen gedaan in woningen van 12 personen en de kantoren van 3 bedrijven die worden verdacht van leveranties aan de omstreden Libische chemische wapenfabriek, i Volgens een woordvoerder werd daarbij de administratie van de verdachte personen en bedrijven in beslag genomen. Volgens de officier van justitie in Offenburg betrof de huiszoeking bedrijven en personen die illegaal handel zouden hebben gedreven met Libië. Het onderzoek was ge concentreerd op de^in opspraak ge raakte firma Imhausen Chemie en dochterondernemingen van dit be drijf. Insiders menen dat de inval veel te laat komt. De officier stelde daarentegen dat de actie landelijk zorgvuldig was voorbereid en niet eerder kon worden uitgevoerd. Sinds weken circuleren geruch ten dat Imhausen alle belastende documenten al lang over de grens Joodse kolonisten vallen dorpje op Westoever binnen JERUZALEM (AFP/AP) - Bij on geregeldheden op de Westelijke Jordaanoever hebben Israëlische militairen gisternacht een Palestijn doodgeschoten en drie verwond. Het aantal Palestij nen dat sinds het begin van de intifada in november 1987 is doodgeschoten komt hier mee op 347. Een zegsman zei dat Israëlische veiligheidstroepen op zö'n twaalf Palestijnen stuitten toen zij in de plaatsjes Habla en Ras Atiya ver meende terroristen wilden arreste ren. Omdat de Palestijnen geen ge hoor gaven aan de gebruikelijke waarschuwingen openden de mili tairen het vuur, aldus de zegsman. Volgens de bronnen zou in Habla een 'terroristische eenheid' zijn ge vestigd, die de afgelopen tijd met name acties heeft ondernomen te gen Palestijnen die worden ver dacht van collaboratie met de Is raëlische autoriteiten. Inmiddels werd bekend dat tien tallen joodse kolonisten in de nacht van dinsdag op woensdag een dorpje op de door Israël bezet te Westoever binnenvielen en uit wraak voor het feit dat hun bus met stenen was bekogeld, vernielingen hebben aangericht. Inwoners van het dorp Bidya zei den dat de kolonisten, uit de 30 ki lometer verderop gelegen neder zetting Ariël, na hun wraakactie pamfletten hadden achtergelaten waarop in het Arabisch te lezen viel dat de Palestijnen hun geweldda dig verzet tegen de Israëlische be zetting moesten beëindigen "voor dat het te laat is". Brand Bij een brand in de opslagruimte van een cafetaria in het stationsge bouw van de New Yorkse luchtha ven J.F. Kennedy moesten onge veer 600 passagiers worden geëva cueerd. Zo'n 36 mensen raakten ge wond, van wie twee ernstig. De oorzaak van de brand is niet be kend. Griekenland Griekenland heeft een beloning van 1,3 miljoen dollar in het voor uitzicht gesteld voor het opsporen van linkse guerrillastrijders die de ze maand drie aanklagers hebben neergeschoten. Na een spoedver gadering kondigde de socialisti sche regering een programma van acht punten aan ter bestrijding van het terrorisme. Argentinië In en rond de hoofdstad Buenos Aires heeft de Argentijnse politie gisteren twintig huiszoekingen verricht, op zoek naar bewijsmate riaal in verband met de overval op de legerbasis La Tablada. Presi dent Alfonsin tekende diezelfde dag een decreet voor de instelling van een Nationale Veiligheidsraad, die de overval moet onderzoeken en subversie moet voorkomen. Duarte President Duarte van El Salvador heeft een voorstel van het linkse verzet met betrekking tot de ver kiezingen verworpen. Hij noemde het een ongrondwettelijk voorstel dat oproept tot oorlog. Het verzet bood aan deel te nemen aan de pre sidentsverkiezing als deze Werd verschoven van 19 maart naar sep tember. Senaat De Amerikaanse Senaat heeft gis teren unaniem zijn goedkeuring gehecht aan drie voordrachten van president George Bush voor zijn regering. De senatoren keurden, met 99 stemmen voor en 0 tegen, de benoeming goed van James Baker tot minister van buitenlandse za ken, Elizabeth Dole tot minister van arbeid en de Richard Darman tot directeur begroting. Mexico Joaquin Hernandez Galicia, jaren lang de onbetwiste heersèr over de Mexicaanse vakbond van olie-ar beiders, is in staat van beschuldi ging gesteld wegens moord. Dat heeft het kantoor van de procu reur-generaal bekendgemaakt. heeft gebracht. In dit verband wordt een dochteronderneming in Zwitserland genoemd. Niettemin nam de opsporingsdienst een vrachtwagen vol dossiers in beslag. Het zal vermoedelijk weken duren voordat dit materiaal zorgvuldig is onderzocht. In Bonn belegde de parlementai re commissie buitenlandse aange legenheden een speciale zitting. De SPD uitte na afloop scherpe kritiek op het regeringsbeleid. De infor matie was onvolledig, reageerde de sociaal-democratische voorzitter van de commissie. Minister van buitenlandse zaken, Genscher, was in eerste instantie niet eens ver schenen. Hij had zijn staatssecretaris ge stuurd. Pas nadat de oppositie fel had geprotesteerd, kwam de minis ter, die zich echter beriep op het voor 15 februari aangekondigde re- geringsverslag over de affaire. Ge nscher zei zich zelfs niet eens te kunnen herinneren wanneer hij voor het eerst over de affaire op de hoogte was gesteld. De SPD over weegt nu het instellen van een par lementaire onderzoekcommissie. Eerder liet Genscher de presi dent van het Joodse Wereldcon gres, Bronfman, weten dat de Westduitse regering samen met de bondgenoten onderzoekt hoe de ingebruikname van de Libische fa briek in Rabta kan worden voorko men. Genscher zei verder dat het in de toekomst door wettelijke maat regelen zal zijn uitgesloten dat Westduitse bedrijven bij dergelijke transacties zijn betrokken. Inmiddels liet een Westduitse krant in zijn editie van vandaag we ten dat de Amerikaanse Bechtel Group is betrokken bij de financie ring van de bouw van een mosterd gas-fabriek in Iraq. Een woord voerder van het bedrijf noemde dit bericht "een schandelijke leu- gen".Ook zouden volgens de krant 30 Russische deskundigen zijn be trokken bij de bouw, die in 1984 be gon. De krant zegt een lijst te hebben van 31 buitenlandse bedrijven en achttien banken en financiële in stellingen die bij het project be trokken zouden zijn geweest. De fabriek is volgens de krant ge bouwd in Akashat, 400 kilometer ADVERTENTIE JOHANNESBURG - De Zuidafn- kaanse minister van werkgelegen heid en openbare werken. Du Ples- sis, heeft gisteren ontslag geno men. Dat heeft een zegsman van de waarnemend president, Heunis, bevestigd na een dag van specula ties in de regeringsgetrouwe Afri- kaanstalige pers. Du Plessis zal ook zijn parlementszetel in de blanke Volksraad ter beschikking stellen. door Ruud de Wit Een officiële reden voor het ont slag van Du Plessis is niet gegeven, maar al maanden deden er hard nekkige geruchten de ronde dat de minister betrokken was bij illegale zakenactiviteiten van zijn zoon. De miljonair Du Plessis, die sinds 1980 verschillende ministerzetels heeft bekleed, kwam in opspraak toen het zondagsblad Rapport in de cember zijn betrokkenheid bij 'on- rechtmachtige' grond-transacties van zijn zóón in de publiciteit bracht. Eerder was zijn naam ook al in verband gebracht bij andere onre gelmatigheden, die hij echter hard nekkig ontkende. Du Plessis is het tweede parlementslid van presi dent Botha's Nationale Partij die de afgelopen 48 uur zijn zetel ter beschikking stelde. Dinsdag was het parlementslid voor Oost Londen, De Pontes, hem daarin voorgegaan. Ook De Pontes werd genoemd in verband met ille gale praktijken. Zo zou hij tegen aanzienlijke vergoedingen hebben meegewerkt aan het verlenen van een verblijfsvergunning voor een internationale drugshandelaar, de miljonair Vito Palazzo. In december had Botha eigen handig al de enige niet-blanke mi nister in zijn kabinet, R^jbansi, ontslagen. Rajbansi, die tevens de leider is van de grootste fractie in het Aziatische parlement, werd na een officieel onderzoek eveneens schuldig bevonden aan illegale praktijken. Tenslotte werd er een derde NP- parlementslid, De Beer, vorig jaar veroordeeld wegens verkiezings fraude in het Johannesburgse dis trict Hillbrow. De Beer is inmid dels uit de NP gezet, en treedt na een eerdere weigering ook af als parlementslid. Nu het door de beroerte van pre sident Botha vorige week woens dag uitgesloten lijkt dat er binnen de komende twee maanden algehe le verkiezingen zullen plaatsvin den, is het zeker dat er op korte ter mijn tussentijdse verkiezingen zul len moeten worden gehouden in het district Oost Londen van Peet de Pontes, in Lydenburg, waar Du Plessis in 1987 slechts met een meerderheid van 143 stemmen van een conservatieve kandidaat wist te winnen en Hillbrow, waar De Beer ln 1987 met slechts 29 stem men zijn tegenstander van de libe rale PFP versloeg. Het is aanneme lijk dat deze zetels hierbij voor de NP verloren zullen gaan; die van Lydenburg aan de KP en Oost Lon den en Hillbrow aan de liberale PFP MOSKOU (AFP/Rtr) - De Sov jetunie heeft de terugtrekking van haar troepen uit Afghanistan her vat maar blijft intussen het Af ghaanse verzet dat de hoofdstad Kabul omsingelt, bestrijden. Dat heeft een woordvoerder van de Sovjetminister van buitenlandse zaken, Gerasimov, gisteren meege deeld. De woordvoerder zei dat de af tocht was geblazen voor de naar schatting 50.000 militairen die zich nog in Afghanistan bevinden, maar hij kon niet zeggen wanneer de te rugtocht precies werd hervat. De zegsman liet er evenwel geen twij fel over bestaan dat de terugtrek king op 15 februari overeenkom stig het akkoord van Genève een feit zal zijn. Tot dusverre had Moskou eerde- De hoop op overlevenden in de door de aardbeving getroffen Sovjetrepubliek Tadzjikistan wordt steeds minder. Tot nu toe zijn er 274 mensen om het leven gekomen. De kans dat er nog overlevenden worden gevon den is nihil. In het dorpje Sjarora, dat na een aardverschuiving als gevolg van de schok werd overspoeld door een modderstroom, vonden 207 mensen de dood en in het dorpje Okoelibolo kwamen 67 mensen om het leven. Dit zijn slechts voorlopige cijfers. De schade wordt geschat op ruim 60 miljoen gulden. (foto anp> PEKING (GPD) - De leider van het Kampucheaanse verzet, prins Norodom Sihanouk, is niet van plan om het informele overleg over Kampuchea, dat van 19 tot 21 fe bruari in Jakarta wordt gehouden, bij te wonen. Ook een voorgeno men bezoek aan Thailand deze maand heeft de prins geschrapt. De prins zei dit vandaag in Peking, waar hij besprekingen voert met de Chinese autoriteiten over het Kam pucheaanse probleem. Volgens diplomaten is de prins geïrriteerd over de recente diplo matieke initatieven, waarin de door Hanoi erkende regering in Phnom Penh meer en meer wordt betrokken als een formeel ge sprekspartner. Hij zou zijn ver stoord over het feit dat de Thaise premier Choonhavan besprekin gen voert met de leider van het re gime in Phnom Penh, dat Thailand en de vijf andere partners in de As sociatie van Züidoostaziatische staten tot dusver heeft genegeerd. Phnom Penh is ook uitgenodigd voor het informele overleg tussen de bij het Kampucheaanse conflict betrokken partijen, dat van 19 tot 21 februari in Jakarta wordt gehou den. De Asean ministers hebben bij hun laatste overleg in Brunei ook besloten om China, de Sov jetunie, de VS en Japan uit te nodi gen aan dit overleg deel te nemen. Prins Norodom Sihanouk be schouwt Hun Sen als een 'Vietna mese collaborateur'. Diplomatieke waarnemers mer ken op dat de prins vorig jaar ook, voordat het eerste informele Jakar ta overleg werd gehouden, ver te voren had aangekondigd dat hij weg zoublijven. Maar later ver scheen hij toch op het toneel, maar nam niet actief aan de besprekin gen deel. Intussen heeft de Thaise pre mier, generaal Choonhavan, giste ren in Bangkok een krachtig be roep gedaan op Hun Sen om zich te verzoenen met de beweging van Sihanouk, die van Son Sann en van de Rode Khmers. Tezamen vormen zij de Kampucheaanse verzetscoa- litie. Maar na zijn gesprek met de Thaise premier, verklaarde Hun Sen, dat de drie verzetspartijen geen concessies hoeven te ver wachten van hem. Chatichai riep Hun Sen en de verzetscoalitie op deel te nemen aan de tweede ronde van het Kampuchea overleg in Jak arta. Uit Peking meldden intussen di plomaten dat China en Vietnam zijn overeengekomen, dat de terug trekking van de Vietnamese troe pen uit Kampuchea, onder interna tionaal toezicht zal gebeuren. BUDAPEST (GPD) - Het officiële onderzoek naar de dood van de 74- jarige Poolse priester Stisan Nied- zielag heeft nog niet uitgewezen dat er sprake is van moord. Een po litiewoordvoerder heeft dit voor de televisie verklaard, nadat dinsdag een vertegenwoordiger van het episcopaat had gezegd dat Nied- zielag door een karateklap om het leven was gebracht. De affaire-Niedzielag, die afgelo pen zaterdag dood in zijn woning werd gevonden, werpt een scha duw over het gesprek tussen Lech Walesa, leider van de onafhankelij ke vakbeweging Solidariteit, en minister van binnenlandse zaken, generaal Kisczcak. Walesa kwam daarvoor vanmorgen in Warschau aan. Dit gesprek moet de weg ope nen naar de ronde-tafelonderhan delingen tussen autoriteiten en op- positie over onder meer de legalise ring van de vakbeweging. Volgens waarnemers in War schau is de verklaring van de poli tiewoordvoerder gisteravond over Niedzielag bedoeld als tegenwicht tegen de conclusies die het episco paat uit de lijkschouwing heeft ge trokken. Voorafgaand aan de dode lijke karateklap in de nek zou Nied zielag ernstig zijn mishandeld. Van enkele vingers van zijn linkerhand waren de nagels uitgetrokken, al dus de kerkelijke woordvoerder dinsdag. Volgens de politiewoordvoerder is het onderzoek nog niet afgerond en is de conclusie geen moord slechts een voorlopige. Maar in de eerste officiële verklaringen van dit weekeinde werd gesteld dat de stille getuigen in de woning van Niedzielag op roofmoord duidden. De priester lag voorover met zijn hoofd in een plas bloed. Uit de wo ning waren kostbaarheden ont vreemd. De speculaties dat Niedzielag om politieke redenen om het leven is gebracht net zoals dat in 1984 ge beurde met de Solidariteitpriester Popieluszko (hij werd vermoord door leden van de geheime dienst) worden door de tegenstrijdige ver klaringen duchtig aangewakkerd. Massagraven 30.000 Russen bij Minsk MOSKOU (AP) - In de bossen van Kuropaty rond de stad Minsk in Wit-Rusland zijn 510 massagraven ontdekt waarin naar schatting 30.000 slachtof fers van de politieke terreur on der Stalin zijn begraven. Dat heeft een vice-premier van Wit- Rusland, Mazai, in de regerings krant Izvestia gezegd. Zij is voor zitter van een commissie die de moorden onderzoekt. Inmiddels zijn zes graven ge opend. Elk daarvan bevatte de resten van 50 tot 60 personen. Bij de graven zijn ook kogels, pa troonhulzen en kleren gevonden, welke onder andere met behulp van lasers zijn onderzocht. Mazai schatte dat in Kuropaty minstens 30.000 mensen zijn be graven, minder dan eerdere schattingen van meer dan 100.000 slachtoffers. Maar zij waarschuwde dat het exacte aan tal nog niet precies kon worden bepaald. De massa-executies werden in de jaren 1937-1941 gepleegd door de NKVD, de geheime politie van Stalin. De commissie pro beert het motief voor de execu ties vast te stellen en de namen 'van de slachtoffers te achterha len, zei Mazai. re berichten uit westerse bronnen niet willen bevestigen dat de terug trekking zou zijn hervat. In novem ber vorig jaar schortte het Kremlin de terugtocht tijdelijk op nadat het de Verenigde Staten en Pakistan ervan had beschuldigd het ak koord van Genève te schenden door het Afghaanse verzet van wa pens te blijven voorzien. In Kabul verklaarde legerwoord- voerder generaal Serebrov even eens dat de Sovjets volgens plan bezig waren met de aftocht. Vol gens hem was de terugtocht nooit gestopt nadat deze op 15 mei 1988 was begonnen, precies een maand na de ondertekening van het ver drag van Genève. De generaal kon niet aangeven hoeveel militairen zich nog in Afghanistan bevinden. Hij weigerde informatie uit wester se bronnen te bevestigen als zou den de afgelopen weken zich al 15.000 militairen hebben terugge trokken van de 50.000 die sinds au gustus nog in het land verbleven. Intussen blokkeren de mujahed- din nog steeds de aan- en afvoerwe- gen van de hoofdstad, waardoor de voedselsituatie nijpend wordt. Voorzitter Gratz treedt af inzake Lucona-affaire WENEN (DPA/AFP) - Het schan daal rond de mysterieuze onder gang van het vrachtschip 'Lucona' heeft in Oostenrijk opnieuw een slachtoffer geëist. De voorzitter van het parlement Leopold Gratz kondigde gisteren aan dat hij in fe bruari zal aftreden. Hij zal dan ook zijn mandaat als parlementariër neerleggen. Sinds begin dit jaar houdt een parlementaire onderzoekscommis sie zich bezig met het schandaal. Minister van binnenlandse zaken Blecha legde vorige week donder dag in verband met deze affaire zyn functies neer. Een vriend van Gratz, zou op 23 januari 1977 opzet telijk het vrachtschip Lucona in de Indische Oceaan tot zinken hebben gebracht om de verzekering op te lichten. Het schip had volgens offi ciële papieren zwaarverzekerd ura- niumafval aan boord, maar in wer kelijkheid ging het om stokoude machine-apparatuur uit stilgeleg de mijnen. SIDON/DAMASCUS (AP) - In het zuiden van Libanon zijn giste ren opnieuw gevechten uitgebro ken tussen de rivaliserende shi'iti- sche milities Amal en Hezbollah, nadat beide partijen 's ochtends in de Syrische hoofdstad Damascus een 'voorlopige overeenkomst' over een staakt-het-vuren hadden bereikt. De gevechten braken uit in de zuidelijke provincie Iklim el-Tuf- fan. Volgens de politie vielen er in een uur tijd vyf gewonden onder de Amal-strijders. Over slachtof fers in de gelederen van de tegen partij was bij de politie niets be kend omdat deze is verdreven uit de dorpen die door Hezbollah wor den gecontroleerd. Sinds de strijd tussen de beide shi'itische groepen op 31 december weer in alle hevigheid oplaaide zijn al 172 doden en 337 gewonden ge vallen. Eerder werd vanuit Da mascus gemeld dat onderhandelin gen tussen beide partijen, onder bemiddeling van Syrië en Iran, na drie dagen een voorlopige c komst hadden opgeleverd. BONN - De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans Die trich Genscher, beleeft zware tij den. Nationaal is hij nog steeds de populairste politicus, maar inter nationaal groeit het wantrouwen. Genscher is in Amerikaanse en Britse ogen de kwade genius ach ter een beleid dat het nieuwe Duit se zelfbewustzijn manifesteert. door Hans Hoogendijk Of het nu gaat om het verzet te gen nieuwe atoomraketten, en han delsoorlog met de VS, steun vooi Gorbatsjov of dubieuze wapenhan del met de Derde Wereld, overal zien de critici de ongrijpbare hand van Genscher. Een paar voorbeelden. "Als de Westduitse minister van buiten landse zaken de strekking van de Libische affaire niet heeft begre pen, heeft hij een blindegeleide hond nodig". Dat zei de aartscon servatieve Amerikaanse republi kein Helms afgelopen dinsdag tij dens een Senaatszitting in Was hington over Genschers rol in de Libië-affaire. 'Genscher - NAVO's leidende Gorbofiel' en 'Gorbie-Groupie', zo tekenden respectievelijk de Was hington Post en de Washington Ti mes de rol van de minister in het Oost-Westoverleg. 'Een mystieke scharrelaar, die zijn oor op de grond, zijn neus in de wind en zijn oog op de bal houdt', schreef de He rald Tribune. 'Een schandaal dat hij zich wil drukken', klonk het gis teren uit SPD-kringen over Gen schers aanvankelijke weigering aanwezig te zijn bij de Libië-zitting van de commissie van buitenland se zaken. De woorden 'genscheren' en 'ge- nscherisme' doen nationaal en in ternationaal weer de ronde. Ze staan voor het razendsnel verande ren van politieke standpunten en zijn ontleend aan de grootste poli tieke overlevingskunstenaar in de westelijke wereld. Zijn tegenstanders zeggen wel eens dat het eenvoudiger is een kwal aan dè muur te spijkeren dan Genscher op een concrete uit spraak te betrappen. Andere, min der grof besnaarde, waarnemers in de VS en Groot Brittannië vinden de gladde liberaal ronduit gevaar lijk. Zij zien in hem de verpersoon lijking van het nieuwe, zelfbewuste Duitsland, dat 40 jaar na de roemlo ze ondergang zijn plaats in de we reld weer opeist en zich daarbij eer der op Midden- en Oost-Europa concentreert dan op het Westen. De Gorbymania van de Duitsers Hans Dietrisch Genscher. wordt gewantrouwd. Regerings kringen in Washington en Londen vrezen dat het met dfe Atlantische solidariteit van Bonn snel gedaan zal zijn, indien Gorbatsjov nog meer concessies doet en mogelijk in de toekomst een confederatie van beide Duitse staten niet meer zou uitsluiten. 'Genscher en de meeste Duitsers kunnen de sirenenzang van Gor batsjov niet weerstaan', schreef de Britse Times. De Herald Tribune: 'Genscher heeft veel van zijn colle ga's tegen zich in het harnas ge jaagd door zijn al lang geleden aan geheven lofzang op Gorbatsjov. Veel'havikken in Washington, Pa rijs en Londen vragen zich niet lan ger af of zij Gorbatsjov moeten ver trouwen, maar of Genscher hun vertrouwen nog waard is'. En keer op keer wordt gewezen op het feit dat Genscher uit het Oostduitse Saksen komt en regelmatig privé-, bezoeken aan de DDR brengt. Wat hem in Amerikaanse ogen ook verdacht maakt, is dat hij zich in het verleden altijd heeft verzet tegen operaties van de Amerika nen die zij meenden te moeten uit voeren, omdat de vrijheid van het Westen in het geding was. Nicara gua, Grenada, SDI, Libië, de CO- COM-lijst van goederen die niet naar het Oostblok mogen; altijd stond Genscher voorop bij het uit oefenen van kritiek. En nu, terwijl er volgens de Ame rikanen keiharde bewijzen zijn dat de Bondsrepubliek was betrokken by de gifgasfabriek in Libië en al eerder de apparatuur voor een der gelijke fabriek in Iraq leverde, speelt de Bondsrepubliek (lees Ge nscher) de beledigde onschuld. Dat steekt de Amerikanen, die het verder moreel verwerpelijk vinden dat uitgerekend de Bonds republiek geld verdient aan zaken die voor Amerikaanse bedrijven ta boe zijn. Het zijn volgens de Ameri kanen allemaal concrete aanwijzin gen voor een nieuwe, eigengereide, ontwikkeling in de Bondsrepu bliek. De grondgedachten van Gen scher zijn tamelijk helder. Hij weet dat Europa alleen technologisch niet in staat is met de VS te concu- reren, vandaar zijn streven naar een Europese elite-opleiding en een Europese technologische krachtenbundeling. Eureka is er een voorbeeld van. Verder is hij ervan overtuigd dat de Amerikanen na acht jaar over belasting door de Reaganpolitiek nu een fase van rust willen. Dat be tekent het zoeken naar mondiale lastenverlichting. De rol van de VS zal, in Genschers redenering, dus zwakker worden en de Europese politiek moet daarom nieuwe op ties open houden. Genscher heeft ze: een systeem van coöperatieve veiligheid met de Sovjetunie geba seerd op wederzijds vertrouwen. Hij wil verder niets weten van autonome militaire extra inspan ningen, maar geeft de voorkeur aan autonome processen, dus wapen- vermindering zonder politieke voorwaarden vooraf. Hij wil vij andbeelden afbouwen. Politieke tegenstanders die menen dat Mos kou misschien andere dan louter vredelievende bedoelingen heeft en erop mikt de Amerikaanse in vloed in Europa te verminderen, vindt hy niet capabel. Er bestaat geen dreiging uit het Oosten meer, is zijn stelling. Hij weet zich bij zijn politiek gesteund door een grote meerderheid van de Westduitsers. SPD, Groenen, libe ralen en delen van de CDU-CSU zijn het soms uit totaal verschillen de motieven met hem eens. En juist dat maakt de grote geal lieerden wantrouwend. Vroeger was het de vredesbeweging die hen zorgen baarde, nu is het een van de beleidsbepalers van de conserva- tief-liberale regering. Washington, Londen en Parijs vrezen dat West- duitsland, net als in het verleden, op avontuur wil gaan in het enige gebied waar mogelijkheden lijken te liggen, namelijk Centraal- en Oost-Europa.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5