LEIDSCH DAGBLAD WD zwicht voor dreigen met crisis van daag 'Bij gratie wordt verleden slachtoffers direct heden' Voetbalfans kosten bus bedrijven teveel geld Kabinet maakt hele plan-Oort tot inzet conflict Transplantatie van 1000ste nier in AZL Bergingsteam klaart gevaarlijkste karwei Expeditie ontdekt wrak vermiste Dakota in jungle LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Donderdag 26 januari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38842 Prijs fl. 1,25 UTRECHT (ANP) - De streekver- voerbedrijven willen een betere financiële regeling van het ver voer van voetbalsupporters. Mo menteel wordt dat vervoer be taald uit de opbrengsten van de zogenoemde combikaarten (toe gangskaarten voor het vervoer en het stadion) maar daarmee wordt slechts tien procent van de werkelijke kosten gedekt. Dat betekent een jaarlijkse schadepost voor het streekver voer van circa twee ton, aldus de ESO, de vereniging van streek- vervoerbedrijven. De ESO gaat volgende week praten met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) en met de KNVB over de problemen. Volgens de ESO-woordvoer- der komt het nu herhaaldelijk voor dat er voor een wedstrijd veel te veel bussen uitrukken waar maar een handjevol sup porters gebruik van maakt. "Vaak worden er vijf bussen be steld waarvan er maar een of twee worden gebruikt en dat kost ons een hoop geld. Zo gaat het niet langer", zegt hij. "Het supportersvervoer is vooral een zaak waarmee de openbare orde is gemoeid. Daar willen wij niet in ons eentje voor opdraaien. De gemeenten en de KNVB kunnen ook best een duit in het zakje doen". Haagse opleiding hbo-verpleegkunde DEN HAAG (ANP) - In 1990 komt er aan de Haagse Hogeschool een volledige hbo-opleiding verpleeg kunde. Minister Deetman van on derwijs heeft ingestemd met de uit bouw van de sector gezondheids zorg van de Haagse Hogeschool met een dag- en deeltijd studierich ting hbo-verpleegkunde. Verder is de hogeschool in over leg met de ministers Deetman en Brinkman van WVC over plannen tot een geheel nieuwe opleiding Bewegingstechnologie. De nieuwe verpleegkunde-oplei- ding wordt opgezet in nauw over leg met de ziekenhuizen en organi saties in de gezondheidszorg in de regio Den Haag. Er is een groot te kort aan hoger verpleegkundig personeel. De capaciteit van de dagopleiding is 300 tot 400. DEN HAAG (GPD) - De WD trekt het plan in om alleen staanden ook na 1990 een extra belastingvoordeel toe te kennen. De liberalen besloten hiertoe na een vanochtend gehouden extra kabinetszitting over het liberale voorstel. Minister Ruding (financiën) liet weten dat aanvaarding er toe zou leiden dat het kabinet het hele plan-Oort voor de belastingvereenvoudiging zou. intrekken. Eerste in 1966 ook in Leiden LEIDEN In het Acade misch Ziekenhuis Leiden is deze week de 1000ste nier transplantatie verricht. De eerste in Nederland werd op 2 maart 1966 eveneens in dit ziekenhuis uitgevoerd door prof. dr. M. Vink. Sindsdien zijn in totaal in Nederland 4626 van dergelijke operaties uitgevoerd. In die ruim 20 jaar zijn de resultaten van niertransplan taties sterk verbeterd door onder meer de komst van een geneesmiddel dat afweerre acties tegen donororganen te gengaat, door nieuwe tech nieken om donororganen lan ger te bewarehen door verbe teringen in de behandeling van patiënten die een nier transplantatie hebben onder gaan. Op dit moment functioneert één jaar na transplantatie nog 26 PAGINA'S 90 procent van de donornieren en na vijf jaar 70 procent. Tien jaar geleden waren die per centages nog respectievelijk 60 en 35 procent. Overigens is het aantal niertransplantaties het afge lopen jaar gedaald. Werden er in 1986 nog 422 niertransplan taties verricht, in 1987 waren dat er 445 en vorig jaar slechts 419. Deze daling is volgens een AZL-woordvoerder onder meer te wijten aan een gebrek aan donororganen en de be zuinigingen in de ziekenhui zen, die de organen zouden moeten leveren. Tegelijkertijd komt door de goede resultaten van nier transplantaties een steeds grotere groep patiënten voor een dergelijke ingreep in aan merking. Zo kreeg onlangs voor het eerst in Nederland een patiënt van 71 jaar een donornier. De wachtlijst is het afgelo pen jaar opnieuw gegroeid en telt voor Nederland alleen al 1320 mensen. Voor alle bij de stichting Eurotransplant in Leiden aangesloten centra in Onder leiding van prof. dr. J.LTerpstra werd gisteren i de 1000ste niertransplantatie uitgevoerd. de Benelux, Westduitsland en Oostenrijk zijn dat er 9101. Het feit dat minder mensen aan een donornier kunnen worden geholpen betekent ook een stijging van de kosten van de gezondheidszorg, om dat patiënten nu langer ge- dyaliseerd ('gespoeld') moe ten worden. WD-fractieleider Voorhoeve be treurde het machtswoord van het kabinet, maar zei dat zijn partij geen crisis over heeft voor de posi tie van de alleenstaanden. Boven dien hechten de liberalen grote waarde aan het plan-Oort dat voor ziet in een belastingvoordeel van 4,1 miljard gulden voor 7,5 miljoen belastingbetalers. Voorhoeve constateerde dat het kabinet in feite een kunstmatig einde aan de discussie forceert, zonder inhoudelijk op het WD- voorstel in te gaan. De kleinste re geringspartij had steun van de PvdA gezocht, zodat er een kamer meerderheid voor was. Het CDA was van meet af aan tegen de opzet van de liberalen. Voorhoeve weigerde, in weerwil van de harde opstelling van kabi net en CDA te spreken van ver stoorde verhoudingen. „Dit kan in de politiek. De verhoudingen zijn en blijven goed", aldus Voorhoeve. Ondanks het verkapte onaan vaardbaar van het kabinet over het WD-voorstel zal er toch iets voor de alleenstaanden worden gedaan. Een plan om voor de alleenstaan den die er door Oort meer dan één procent op achteruit gaan, in 1990 toch een extra belastingvoordeel te handhaven, kan wel genade vinden in de ogen van het kabinet en het CDA. Dit idee, eveneens afkomstig van de WD, helpt circa 200.000 alleen staanden. De kosten zijn eenmalig 100 miljoen gulden. Na 1990 wil de WD op de positie van de alleen staanden in de belastingen terug komen, aldus Voorhoeve. Het extra kabinetsberaad was nodig nadat de WD gisteravond niet bereid bleek het voorstel om een blijvend belastingvoordeel voor alleenstaanden te handhaven, in te trekken. Ruding liet er geen twijfel over bestaan het kabinet ne gatief te zullen adviseren. In de Ka mer wees hij er op dat het kabinet zich afgelopen vrijdag al unaniem tegen dat idee had uitgesproken. DEN HELDER (ANP) - Bergers van Smit Tak hebben vannacht op de Noordzee een container met fos- fortrichloride van de deklading van de Franse vrachtvaarder Aquila geborgen. Omdat de stof brandbaar en ex plosief is en snel hoge doses le vensgevaarlijk zoutzuur en chloor gas kan vormen, was de operatie met de hoogste veiligheidsmaatre gelen omgeven. Daardoor vergde de berging van deze achtste, be schadigde container bijna drie maal zoveel tijd als de voorgaande zeven hijsoperaties. Het bergingsteam van Smit Tak besloot veiligheidshalve de al vrij wel geborgen container terug on der de zeespiegel te laten zakken voor extra inspecties op lekkages. Die werden bij geen van de reeks tests gevonden. Daarop is de voor de mens gevaarlijkste van de elf door de Aquila verloren chemica- liën-containers op het dek van de Nederlands toestel sinds 1944 vermist ningsleden van de Nederlandse transporteenheid, 7 vliegers van 120-squadron die als passagier meevlogen en 2 burgers van de in lichtingendienst. De transporteenheid voerde des tijds een pendeldienst uit tussen Merauke op het voormalige Neder lands Nieuw-Guinea naar Austra lië. Het neergestortte toestel ligt op een hoogte van 1200 meter in de jungle. De ministeries van buitenlandse zaken en defensie proberen nu de nabestaanden van de slachtoffers in Nederland op te sporen. De na men van de Nederlandse slachtof fers zijn bekend, maar worden niet vrijgegeven zolang de familieleden niet zijn ingelicht. Het ministerie van buitenlandse zaken onder zoekt of de stoffelijke overschotten naar Nederland kunnen worden overgebracht. DEN HAAG (ANP) - Een Austra- lisch-Nieuwzeelandse expeditie is in het noorden van Australië in de staat Queensland op het wrak ge stoten van een op 6 september 1944 vermiste Nederlandse luchtmacht- Dakota. In de tweemotorige Dakota met registratienummer DT 941 zijn de stoffelijke overschotten aangetrof fen van ten minste 13 Nederlanders en een onbekend aantal Austra liërs. Volgens het ministerie van Defensie gaat het om 4 beman- De vaste kamercommisie voor jus titie hield vanochtend een besloten hoorzitting over de gratiëring van de Twee van Breda. Vertegenwoor digers van Joodse organisaties be groeten elkaar in het kamerge bouw. Op de voorgrond schudt rab bijn Soetendorp de heer Jansen van Belangenbehartigings- en Hulp verleningsorganisaties de hand. (foto GPD) Tien miljoen voor memoires Reagan LOS ANGELES (DPA) - De ex-president van de VS, Ro nald Reagan, krijgt ruim 10 miljoen gulden voor het schrijven van zijn memoires. De „Los Angeles Times" meldt vandaag dat Reagan twee dagen na zijn aftre den een contract tekende met de gerenommeerde uitgeverij „Simon Schuster". De me moires omvatten twee delen, waarvan het eerste verschijnt in 1990. Het bevat voorname lijk redes die zijn voorzien van zijn persoonlijke com mentaar en van historische verduidelijkingen. Het deel met de eigenlijke memoires verschijnt in 1991. Wolkenvelden. dagtemperatuur ongeveer 6 graden. Zwakke tot matige zuidelijke wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Bewolkt en op bijna alle dagen droog. Minimumtempera tuur rond het vriespunt. Middagtem- peratuur ongeveer 6 graden. Vrijdag 27 januari zon op: 08.27 uur. zon onder: 17.19 uur; maan op: 23.46 uur, maan onder: 10.08 Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.35 en 18.47 uur; laag water: 02.16 en 14.37 uur. IJMUIDEN Massaal kwamen FNV-leden bij Hoogovens vanochtend bijeen. De Industriebond peilde daar de actiebereidheid in verband met het vastlopen van de cao-onderhandelingen tussen de bonden en de direc tie. Eind vorige week, na een aantal onderhandelingsrondes, kwamen de gesprekken muurvast te zitten. Breekpunt is de weigering van de directrie om de werkweek van het personeel in dag- en kantoordiensten te verkorten tot 36 uur. Behalve onder de 17.000 werknemers van Hoogovens worden ook acties voorbereid in de bouw. Ook daar liepen de cao-onderhandelin gen vorige week vast op atv. (fotot anp) DEN HAAG (GPD/ANP) - "Emo ties vertaald in droge woorden", zo karakteriseerde oud-CPN-kamer- lid en voorman van het voormalig verzet Joop Wolff vanochtend de hoorzitting over de mogelijke vrij lating van de Twee van Breda. Zijn boodschap aan de parlementariërs was kort en duidelijk geweest: "Bij gratie voor Fischer en Aus der Fün- ten wordt voor de oorlogsslachtof fers het verleden onmiddellijk he den". In het portiek van Binnenhof IA wachtte vanochtend een eenzame demonstrant. 'Die Twee van Breda vrijlaten? Nooit. Stichting Behoud Nationale Waarden', luidde de tekst die hij zwijgend onder de aan dacht bracht van de Kamerleden, die vandaag het voormalig verzet, hulpverleners, oorlogsslachtoffers en Joodse organisaties hoorden. Bij de balie vroeg een oudere man met cowboyhoed om alsnog gehoord te worden door de justitie- commissie, om te kunnen vertellen over de vervolging van zigeuners Voortvluchtige Hazerswoudenaar licht kwekers op HAZERSWOUDE - De politie is op zoek naar een 25-jarige inwoner van Hazerswoude Dorp die een aantal kwekers voor enkele duizen den guldens zou hebben opgelicht. De man is plotseling verdwenen en zou zich ophouden in Portugal. De Hazerswoudenaar heeft vol gens kwekers in Hazerswoude bo men en heesters besteld die nooit zijn betaald. Ook kwekers uit Bos koop en Bodegraven zouden zijn gedupeerd. Hij zou vorig jaar al zijn begonnen met de oplichting, maar de zaak kwam pas kortgeleden aan het licht toen een aantal boomkwe kers bij de politie aan de bel trok. De Hazerswoudse politie ver zoekt kwekers die met de Hazers woudenaar te maken hebben ge had, aangifte te doen. Debat op radio en tv HILVERSUM (GPD) - De NOS zendt het kamerdebat over de eventuele vrijlating van de 'Twee van Breda' rechtstreeks op radio en televisie uit. Het verslag op Nederland 3 begint om 19.25 uur en duurt tot 23.00 uur. Het is een co-productie van Den Haag Van daag en de Haagse redactie van het NOS-Journaal. Ferry Minge len zorgt voor het commentaar. Op Radio 1 begint de uitzen ding, gepresenteerd door Jaap van Meekren, om 19.00 uur, waar na het debat tot het einde zal worden gevolgd. Wanneer de de batten morgen verder gaan, wordt hiervoor vanaf 10.15 tot 16.00 uur ook zendtijd ingeruimd. Omdat de publieke tribune in het kamergebouw maar 29 zit plaatsen telt wordt belangstel lenden geadviseerd het debat thuis te volgen via radio of tv. door de nazi's. En een derde zwaai de met video-banden, over het con centratiekamp Dachau. De Kamer besloot tot een hoor zitting achter gesloten deuren, om de emotionele en hartverscheuren de taferelen van 1972 te voorko men. Maar ook in deze opzet werd de discussie menigeen al snel te veel. Verzetsslachtoffers en som mige Kamerleden nemen na afloop van het gesprek op de gang ont roerd afscheid van elkaar. Terwijl PvdA-Kamerlid Ineke Haas-bérger hem nogmaals met tranen in de ogen bedankt, zegt Joop Wolff: "Ik begrijp niet wat voor problemen ze er meer hebben dat de Twee blijven zitten. 17 Jaar geleden was het al punt uit, af. Maar ik vermoed dat het voorge kookt is door het kabinet. Dat was 17 jaar geleden ook al zo, maar de kans is groot dat ze dit keer gratie krijgen". De Landelijke Kontaktgroep Verzetsgepensioneerden '40-'45 houdt vanavond een protestmani festatie op het Buitenhof. Voorzit ter A. Kliest: "Wij zijn overdon derd. Worden we daar gisteren om 9 uur opgebeld met de vraag of we om half 11 op het Catshuis willen zijn. In 1972 heeft Van Agt gezegd dat slachtoffers en verzetsmensen van te voren zouden worden ge hoord. Die beloften zijn geschon den". Politiek Den Haag verwacht dat pas morgen aan het slot van het de bat duidelijk zal worden of de rege ring een meerderheid van de Ka merleden achter zich krijgt. (pagina 3: Neo-nazi's zouden werken aan proces tegen de Nederlandse staat om Aus der Fünten en Fiseher vrij te krijgen. drijvende bok Taklift 7 geplaatst. Vandaag richtten de bergers hun aandacht op een container met 20,2 ton chloroform. Rijkswaterstaat verwacht, dat de container in el kaar gedrukt zal zijn en op de lasna den zal lekken, omdat de construc tie niet is berekend op de water druk op circa 40 meter diepte. Chloroform geldt als bedwelmend en matig gevaarlijk, is bij contact met bepaalde metalen brandbaar en explosief, kan directe schade aan het hart en het zenuwstelsel toebrengen, op termijn lever en nieren beschadigen en waarschijn lijk leverkanker veroorzaken. Brinkman opent Nieuwkoops huis voor stervenden NIEUWKOOP (ANP) - Minister Brinkman (WVC) heeft vandaag in Nieuwkoop het eerste Bijna-Thuis- Huis van de Nederlandse Hospice Beweging (NHB) geopend. In dat huis kunnen ongeneeslijk zieken als zij dat willen de laatste maan den van hun leven wonen, nadat ze eerst nog thuis zijn verzorgd. De begeleiding gebeurt door daarvoor opgeleide vrijwilligers die ook huishoudelijk werk doen of een deel van de verzorging op zich ne- Brinkman zei in zijn openings toespraak te hopen dat het moge lijk zal zijn voor patiënten en hun naasten "een zodanig klimaat te creëren dat zij zich ondanks ziekte en verdriet werkelijk thuis zullen voelen". Ook prof. drs. J. van Lon den, directeur-generaal volksge zondheid bij WVC, zei dat patiën ten nu waardig kunnen sterven in hun eigen woonbuurt, terwijl de fa milie in en uit kan lopen. De NHB zorgt zelf voor financie ring van het Bijna-Thuis-Huis via donaties uit fondsen. Zo'n huis is veel goedkoper dan opneming in een ziekenhuis of verpleeginrich ting, zei Van Londen, hoewel het volgens hem nog zeer de vraag is of thuisverpleging altijd goedkoper is. De krant voor uw eigen stuk. van Nederland, óók bij u in def bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken v gratis in de bus! Qper maand* 24,45 per kwartaal 72,40 per halfjaar 144.80 per jaar 275,70 Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.: Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1