Bezorgdheid in het AZL over daling van aantal nierdonors I Tekort overschaduwt vreugde rond 1000ste transplantatie LCRC pakt mogelijk over paar jaar draad weer op bf&ttAvjNiÜH Voldoende niersteen vergruizers Plateau met dure horloges ontvreemd 8g DONDERDAG 26 JANUARI 1989 LEIDEN LEIDEN - Enerzijds is er bij het team dat onlangs de 1000ste niertransplantatie in het AZL uitvoerde de vreugde om de mijlpaal. Aan de andere kant de be zorgdheid om het teruglo pend aantal donors. "Waar het precies aan ligt, kunnen we moeilijk aange ven. In elk geval zijn er ups en downs in de aanlevering van donororganen", aldus prof.dr. J.L. Terpstra, me vrouw M. van Gurp, trans plantatie-coördinator, en de internist dr. F.J. van der Woude. door Arinemiek Ruygrok Sinds de eerste niertransplantatie in het AZL, op 2 maart 1966, is er in elk geval heel wat veranderd. Prof. Terpstra kan het zich als de dag van gisteren herinneren. Indertijd as sisteerde hij prof. Vink, die deze 'primeur' voor Nederland had. "Het was een familie-transplanta tie, dat wil zeggen dat een familie lid een nier afstond. We hadden een tijd van pionieren en experimente ren achter de rug en vonden dat de tijd rijp was". In die ruim 20 jaar is er heel wat je afvragen of veranderd. Niet alleen zijn de afsto tingsverschijnselen door een nieuw middel - cyclosporine - te ruggebracht en de kwaliteit van het leven van de donorontvanger verbeterd, maar ook op juridisch gebied zijn er wat betere regels ge komen. "In die tijd wist eigenlijk nie mand buiten de medische weten schap wat hersendood nu eigenlijk was. Men dacht vaak dat iemand pas dood ging als we de organen uit het lichaam namen. Maar dat was natuurlijk zeker niet het geval". Het grensgebied tussen coma en hersendood is voor de leek moei lijk aan te duiden. Wanneer iemand in coma ligt, functioneert nog een deel van de hersenen en is nog veel mogelijk voor herstel van de pa tiënt. Hij vegeteert, maar is abso luut niet dood. Wanneer de hersen dood \vordt geconstateerd, zijn alle functies uitgevallen en is iemand dus overleden. Maar door de be- ademingsapparatur lijkt het of de patiënt nog leeft. inmiddels toe bijgedragen dat mensen meer op de hoogte zijn van het moment waarop de dood in treedt. Mevrouw Van Gurp acht het van belang dat niet het trans plantatieteam, maar de behande lend arts steeds in samenwerking met een heel team oordeelt over de patiënt die zijn organen afstaat. "Er wordt niet door één iemand beslist. Met een tussenpoze van zes uur (advies gezondheidsraad) wordt zelfs twee keer een hersenonder zoek gedaan om er zeker van te zijn dat de hersenen definitief niet meer functioneren en deze situatie onherstelbaar is. Verschillende on afhankelijke specialisten geven een oordeel over de patiënt. En een behandelend, onafhankelijk arts beslist over de diagnose. Geeft de familie vervolgens toestemming voor orgaandonatie, dan pas gaat de transplantatie-coördinator naar het betreffende ziekenhuis". Kosten Dat het aantal donors terugloopt, is volgens de medisch directeur van Eurotransplant, dr. G. Persijn, aan een aantal factoren te wijten. "Al lereerst is er de gelukkige omstan digheid dat het aantal verkeers- slachtofers afneemt. En 50 procent van de donororganen is van hen af komstig. Bovendien zijn de orga nen er wel, maar vaak worden ze door het behandelend ziekenhuis niet als zodanig geïdentificeerd en aangemeld. Bij een aantal zieken huizen verloopt de procedure pri- i, bij andere niet. En dan kun je niet een speciale moet komen om dat al les te stroomlijnen". Een andere belangrijke oorzaak van het teruglopen van het aantal donororganen is volgens Persijn het kosten-aspect: "Aan een multi- orgaan donor, iemand dus die be halve nieren ook hart, hoornvlies en lever wil afstaan, moeten ver schillende teams uit verschillende plaatsen te pas komen. Die teams hebben elk uren werk aan die do nor. Dat is een extra inspanning, een extra kostenpost. Ziekenhui zen zijn personeel een tijdlang kwijt, dat personeel moet er in de vorm van vrije tijd voor compense ren en de ziekenhuizen krijgen er niet of nauwelijks een vergoeding ik heb nu de indruk dat er een doorbraak komt. Ze staan er niet onwelwillend tegenover en ik heb goede hoop dat er nog dit jaar een tariefstelling voor alle organen wordt vastgesteld". De tarieven voor nieruitname zijn overigens ge baseerd op gegevens van zo'n vijf tien jaar geleden. Reden om ook deze bij te stellen. Kwaliteit Belangrijk voordeel van een nier transplantatie is dat de kwaliteit van het leven van een patiënt aan merkelijk verbetert. Van der Wou de: "Dialyse, het spoelen dus, is een zware belasting voor een pa tiënt. Eigenlijk is langer dan 15 jaar spoelen niet verantwoord. Het pro bleem is namelijk dat er vervelen de complicaties kunnen optreden. Aderverkalking bijvoorbeeld neemt sneller toe bij een patiënt die drie keer per week een nierspoelirkg moet ondergaan. Te genwoordig is er ook de mogelijk heid van buikspoeling. Dat moet vier keer per dag door de patiënt zelf gebeuren. Het voordeel daar van is dat de patiënt niet meer drie keer per week naar het ziekenhuis hoeft. Niet iedere patiënt kan dat echter aan". "Maar een nierpatiënt heeft ook andere problemen: een vrouw kan geen kinderen krijgen, zolang ze moet spoelen. Bovendien is een dergelijke patiënt gauw moe, waar door het werk in het gedrang komt. En dat levert weer moeilijkheden op in de sociale sfeer. Het leuke van dit transplantatiewerk is dat men sen er zo van opknappen. Ik zeg al tijd dat behalve de verloskunde dit in de geneeskunde een van de meest vrolijke takken van sport van belang om het publiek te blij ven motiveren en stimuleren. Dit jaar zal op de televisie een Sire- campagne verschijnen om mensen warm te maken zich als donor op te geven. "Ook zullen we de artsen blijven oppeppen óm donors toch vooral te identificeren en aan te melden. Want twee miljoen Neder landers hebben een codicil op zak. Als ik bij de kassa van de super markt sta, zie ik heel wat van die papiertjes in de knip zitten. Dat is een mooi gezicht". Nier-alvleesklier Is deze week de mijlpaal van de duizendste niertransplantatie in het AZL gezet, prof. Terpstra en dr. Van der Woude zijn inmiddels al weer in een nieuwe pioniers-fase beland: die van de transplantatie van de nier èn alvleesklier. Inmid dels zijn al twaalf van dergelijke, vooral voor suikerpatiënten nood zakelijke, transplantaties verricht. Terpstra: "Dat we hier als team zitten, wil zeggen dat een groot aantal mensen heeft meegewerkt om dit te bereiken. Niet alleen wij, maar ook verplegend personeel, of ficier van justitie, politie, de ver keersdienst in Driebergen die zorgt voor wagens met zwaailichten voor de begeleiding tijdens de spitsuren, de mensen van de lucht havens. Maar vooral ook hebben we grote bewondering voor nabe staanden van donors die onder de meest moeilijke omstandigheden de moed hebben kunnen opbren gen toestemming te verlenen voor orgaandonatie. Het is geen kwestie van een aureooltje op één hoofd, maar van één groot aureool op vele hoofden". LEIDEN - Mag de Zijlwykschool zich de meest intelligente school noemen van Leiden? Vorig jaar werd de school nationaal schaak kampioen en gistermiddag wis ten de spelertjes wederom beslag te leggen op het Leids kampioen schap voor basisscholen. In een overvolle aula van de Rem- brandt-scholengemeenschap sleepten zij met herdersmatten, promoties en stukoffers het meeste punten binnen. Van de 35 wedstrijden Misschien niet omdat ze slimmer waren dan hun tegenstanders, dan toch omdat ze meer ervaring hadden en zich beter konden concentreren. Eerstebord-speler Marco Ligtvoet ving met 4 uit 7 de klappen op. Marvin Rigter van Gelder kwam tot vijf punten, Zijlwijkschool wint schaak kampioenschap Pieter Leyte en Philip van Gils scoorden 5,5 uit 7 en topscorer werd Reinier Pleysier met 6 pun ten. Op een tweede plaats eindigde de Apolloschool met een achter stand van anderhalve punt. Ook de nummers drie, vier en vijf (De Meerpaal, De Kardinaal Alfrink-, en de Lucas van Leyden-school) plaatsten zich voor de regionale kampioenschappen van de Leid- se schaakbond. De beste speler van het toer nooi was Job Delamarre, die zijn team van De Zonnewijzer niet naar een volgende ronde kon til len, maar wel zes uit zeven scoor de op het eerste bord en in de laatste ronde diep teleurgesteld de zaal verliet toen een arbiter zijn voordelig toreneindspel re mise verklaarde. De enige scha ker die geen punt afstond was Remko van de Erf van de Meer paal. Hij had daar wel het vijfde bord voor uitgezocht. Verrassend was de vroege uit schakeling van de Eerste Leidse Schoolvereniging en de Sint Jo seph, die hun reputatie niet waar maakten. Organisator Dik de Heer toonde zich overigens te vreden een recordinschrijving van 30 teams en meer dan 150 deelmnemers. REMMELT OTTEN het ronde gedeelte. In de twee rechte stukken zitten 54 drie-kamerwoningen die voor alle categorieën bestemd zijn. Het complex is ontworpen door het Amsterdamse architectenbureau Van Meer en Van Veen en wordt gebouwd door aannemersbedrijf Reehorst uit Waddinxveen. De binnentuin wordt aangelegd en onderhouden door de Wo- ningbouwvereniging Leiden die ook het gebouw in beheer heeft. De huren komen gemiddeld ongeveer op 510 gul den per maand. (foto Wira Dijkman) Voorlichting Voorlichting in de media heeft De ziektekostenverzekeraars vergoeden alleen de kosten van nier- en hoornvliesuitname. Maar voor hart-, alvleesklier- en leveruit- name is geen tarief bepaald. Pers- ijn:"Daar zit de bottle-neck. We moeten de ziekenhuizen te vriend houden door kostendekkend te zijn. Voortdurend ben ik in onder handeling met de verzekeraars en Bovendien leert een kosten-ba- tenanalyse dat een patiënt die moet spoelen, de verzekeraars een ton per jaar kost. Een niertransplanta tie kost éénmalig een ton en medi catie daarna enkele duizenden gul dens per jaar. Oneerbiedig gezegd: een niertransplantatie bespaart de verzekeraars honderdduizenden guldens. Maar ook een harttransplantatie spaart niet alleen mensenlevens, maar ook geld. Persijn: "Iemand die zo ziek is dat,alleen een hart transplantatie nog uitkomst kan bieden, is een dure patiënt. Want zo'n transplantatie kost bijna twee ton. Dan zou je keihard kunnen re deneren dat je om kosten te bespa ren zo'n patiënt maar moet laten sterven. Maar zo simpel ligt het niet. Want die patiënt sterft niet thuis, maar ligt een halfjaar lang op de dure intensive care". Daarom vindt Persijn het mede Voorwaardelijke gevangenisstraf wegens ontucht DEN HAAG/LEIDEN - Een 20-jari- ge Leidenaar is veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke gevan genisstraf wegens ontucht met kin deren. De man kreeg bovendien een proeftijd van twee jaar en moet zich onder toezicht stellen van de reclassering en onder behandeling van een psychiater. De man heeft gepoogd, in ver schillende plaatsen, ontucht te ple gen met twee jongetjes van acht jaar en een even oud meisjes. De man is bovendien al eerder veroor deeld wegens ontucht. Burgerlijke Stand Geboren: Marcel, zv. A. de Bruin en A. van Dijk; Willianne Agatha, dv. W. de Wit en J.A. Tiele; Helène, dv. H.L. Ouwehand en K. La gendijk; Fouzia, dv. A. Abbassi en M. Amine; Caeleste Adinde Gwennoêlle, dv. B.F.F. Wel ling en T.C.T. Weijers; Bemward Aernoudt Valentijn. zv. B.F.F. Welling en T.C.T. Weijers; Madelynn Maria Willemijn, dv. B.F.F. Welling en T.C.T. Weijers; Camiel, zv. P.P.C.J. Heur- kens en Y. Bleeksma; Daniëlle Apolonia Elisa beth, dv. J.A.E.M. Zoet en R.M. van den Burg; Comelis, zv. P.N. Guijt en M. Berkheij; Cheryl, dv. R. Moenen en S.L. Tdlohreg;,Michael Hen- drikus Marcellinus, zv. M.A. Brinkhof en E.M.M.C. Geerlings; Gerson Stefen Alexan der, zv. S. Giertz en B. Giertz; Denise Lianne, dv. J. Bodijn en S.M. Heshof; Charlotte Chris tina Josina Elizabeth, dv. J.W. Kok en C. Lu cas; Denise, dv. J. Siebert en D.M. Peterzen; Nick Hajo, zv. P. van Houten en C.C. Aalbers- berg; Guusje, dv. J.J. Marks en G.H. Slik; Ca roline Ellen, dv. J. Meijer en E.M.D. de Vries. Klepzeiker Heeft Heinz, de kat van het Leidsch Dagblad, het aan de stok met de hond van Joop Klepzei ker? Voor de duidelijkheid: Joop Klepzeiker is de hoofdfiguur in een strip die u wekelijks in Nieu we Revë aantreft en Heinz is de belangrijkste kat in een strip die u sinds vorige week dagelijks in deze krant kunt vinden. Als ver slaggever voor het dagblad De Trom interviewt Heinz méns en dier. Naast hem figureren ook nog Frits, de intelectuele tegen pool, de poes Dolly, Jodocus de schildpad en de hoofdredacteur van De Trom, Lodewijk Oortje. Heinz is het geesteskind van de Amsterdamse striptekenaars René Windig en Eddie de Jong. Waarom een Amsterdamse kat in het Leidsch Dagblad en geen ras echte Leidse kater? U zult er waarschijnlijk niet van wakker liggen. Maar de Leidse stripteke naar Eric Schreurs stuurde na het verschijnen van Heinz in het Leidsch Dagblad een strip naar het Amsterdamse tekenaarsduo waarin Harry, de wat morsige hond van Joop Klepzeiker ver schrikt uitroept: "Wat? Die kat in het Leidsch Dagblad! Mijn dag blad!!!! In het volgende plaatje trekken Harry en Frits de kat er als een soort Rambo op uit om de strijd aan te binden met Heinz. Is Schreurs jaloers op zijn Am sterdamse collega's die in zijn re gionale dagblad tekenen. "Nee hoor", reageert de Leidse stripte kenaar. "We kennen elkaar goed en het is een beetje ironisch be doeld. We reageren wel vaker zo bp eikaars werk en lenen ook wel eens eikaars figuren. Zo heeft Heinz al eens gefigureerd in Joop Klepzeiker". Voor het dagblad De Waarheid maakte Eric Schreurs enige tijd geleden ook een zogenaamde gag-strip. Dat wil zeggen: een grap per dag. De hoofdfiguur in die strip was Retep, een slimme hond die zijn baas de baas wordt. "Ik vind het echt een verzoeking zo'n dagelijkse strip", zegt Schreurs. Elke dag een grap ver zinnen. Dat hou je nooit vol". Naast de wekelijkse strip in Nieuwe Revu tekent Schreurs momenteel voor een buitenlands tijdschrift de belevenissen van Adrian Backfish, een privé- speurder, die zich een weg door het bestaan mept in een verloe- REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Wat! Die kat in het Leidsch Dagblad! Zie ook pagina 24. derde en decadente wereld. Die verloedering is iets dat alle strips van Schreurs gemeen hebben. De figuren van de Leidse stripte kenaar worden vaak gekenmerkt door verschrikkelijke puisten, etterige zweren en venerische ziekten. "Ik ben gefascineerd door alles wat vies, lelijk en sme rig is", verklaart Eric Schreurs. Vergeleken met de figuren van Schreurs is Heinz eigenlijk een keurige kat. "Maar wel goed ge tekend", vindt Schreurs. En wie weet komt die vieze hond van Klepzeiker nog eens een keer op draven. Zou Heinz al zijn in geënt? Stadhuistaal (I) Ambtelijke brieven en nota's blinken vaak uit in moeilijke woorden en ingewikkelde zins constructies. Er zijn mensen die dat mooi vinden omdat ze menen dat die plechtige taal bij de ge meente hoort. De gewone burger zit er maar mooi mee. Brieven moeten vaak drie keer gelezen worden voordat men snapt wat er staat en belangrijke nota's zijn zo gortdroog dat er geen doorko men aan is. Wij weten waarover we praten. Leidse gemeenteraadsleden, en die zijn toch wel wat gewend zijn op dit gebied, stuitte vorige week op een fraai staaltje onbe grijpelijke taal in een verhaal over de ontwikkeling van de Sta tionsomgeving. Het ging er om hoe de plannen die in de maak zijn het beste kunnen worden be oordeeld en vergeleken. Het ver haal is, onder medeverantwoor delijkheid van de gemeente, ge produceerd door het bureau Me trum. U weet wel: zo'n bureau dat nota's verstuurt waarvan je altijd meteen snapt hoe het laat is. Maar nu het stuk zelf (moeilij ke verhalen heten in stadhuistaal stukken, u en ik bedoelen daar uiteraard iets anders mee). 'Abacadabra', zei het raadslid Gerardts (PvdA) er over. Volgens Bakker (WD) was het 'tur botaal'. Van Lint constateerde dat hij aan het stuk, dat hem moet helpen bij de planbeoorde ling 'weinig houvast had'. En Langenberg (D66) zag het als een 'denkoefening'. Het zegt veel, maar het is vaag, concludeerde de raadsleden eensgezind. We zullen u alle moeilijke woorden besparen, maar geven toch één voorbeeldje: wat denkt u van een 'droogloop van halte- ring naar station'? Rara, wat is dat? Een speciale route voor mensen met een incontinentie probleem? Een alternatieve elf- stegentocht? Dat is het dus alle maal niet. Bedoeld wordt dat u straks, als u uit de bus stapt en het regent, droog moet kunnen oversteken naar het station. Het is maar dat u het weet. Stadhuistaal (2) We weten wel: er is geen pro bleem of er is wel een cursusje voor. Maar in het onderhavige geval lijkt het ons zeker niet overdreven dat het Leidse ge meentebestuur er iets aan doet om zijn stukken in begrijpelijk taal te Gaten) schrijven. Wij ver wijzen graag naar de gemeente Voorburg die enige tijd geleden de strijd heeft aangebonden te gen het gebruik van stadhuistaal. De Voorburgse gemeentevoor- lichter Peter Zuijdgeest geeft ambtenaren les in hoe ze begrij pelijk kunnen schrijven en amb telijk taalgebruik kunnen ver mijden. "De cursus loopt goed", vertelt Zuijdgeest. "De Voor burgse ambtenaren staan in de rij voor dë schrijfles en zijn erg positief. Zelfs burgemeester en wethouders zijn al in de les ge weest". Iets voor Leiden? Het raadslid Gerardts vindt het ambtelijk taalgebruik niet de spuigaten uit lopen. Geen cursus voor Leidse ambtenaren dus. Langenberg denkt daar anders over. "Ik zal geen. nan sommige ambtenaren zou het heel goed zijn". Het D66-raadslid heeft vorig jaar al eens de aan dacht van het gemeentebestuur gevraagd voor de 'kleine kwali teit': het beantwoorden van brie ven van burgers, het opnemen van de telefoon en het onduide lijke taalgebruik in sommige stukken. Langenberg heeft het •gemeentebestuur ook gevraagd in nota's precies te schrijven wat er nu eigenlijk beslist wordt, "dat weten we vaak zelf niet'. Nu maar hopen dat de vragen van het raadslid helpen. Anders krijgen wij nog eens een acute aanval van dyslexie (woord- blindheid, red.). LEIDEN - Het bestuur van de Leidse Christelijke Reis Centrale (LCRC) wil proberen de leden en oud-leden bij elkaar te houden om mogelijk in de toekomst de draad weer te kunnen oppakken. Dit zegt F. Arnoldus, voorzitter van de in middels opgeheven vereniging. "Volgens de statuten zijn alleen de mensen die op kamp meegaan nog leden, maar wij willen probe ren daar oud-bestuursleden en oud-stafleden aan toe te voegen. Dan zouden we met een man of 300 zijn, maar dat moet nog wel aan de leden voorgelegt. Mocht in de toe komst de behoefte aan kinderkam pen weer toenemen, kunnen we al tijd doorgaan". Van het geld dat nu in de kas zit wil het bestuur af en toe een weekeinde met leden gaan kamperen om zo de mensen bij el kaar te houden. Leiden heeft nu nog één christe lijke kampeervereniging, de Leid se Christelijke kampeervereniging (LCKV). Deze is groter dan de LCRC en organiseert daardoor vol gens Arnoldus "reizen die vooral voor de oudere kinderen veel aan trekkelijker zijn". Hij vervolgt: "Ik heb niet het idee dat we door de LCKV zijn weggeconcurreerd. Zij hebben nu eenmaal meer leden, kunnen de kosten beter over de le den spreiden. Landelijk loopt de belangstelling voor dit soort va kantieweken af. De meeste mensen gaan lang achter elkaar op vakantie en dan is één weekje kamperen moeilijk in te passen. Als je twee verenigingen op dezelfde grond slag in één stad hebt, is er mis schien één teveel. We zijn nu wel opgeheven, maar staan niet te hui- Clavareau-prijs voor L. Buskens LEIDEN Dé Clavareau-prijs van 10.000 gulden is dit jaar door het Leids Universiteits-Fonds (LUF) toegekend aan de antropoloog L. Buskens. De prijs wordt dit jaar voor het eerst uitgereikt en is tot stand gekomen door een gift van de familie Clavareau aan de Leidse universiteit. Het geld is bestemd voor een 'begaafd juridisch stu dent' die voor onderzoek een bui tenlandse bibliotheek moet bezoe ken. De 26-jarige Buskens werkt in Leiden aan het Nederlands Onder zoekscentrum voor recht in Zuid oost Azië en het Caraibisch gebied. Hij studeerde in 1987 in Nijmegen af en bestudeert nu het Marok kaans familierecht en onderzoekt welke problemen Marokkanen in Nederland krijgen als ze in hun ei gen rechtstermen blijven denken. Botsingen tussen Marokkaanse mannen en vrouwen komen in zijn onderzoek aan de orde. Buskens heeft in Leiden een aio plaats bij prof. J.M. Otto en vol deed aan de eisen van de jury die de prijs moest toekennen. De voor zitter van de commissie voor we tenschappelijke bestedingen van het LUF, prof. dr. W. Daems zal de Clavareau-prijs vrijdag 27 januari om 15.00 uur aan Buskens uitrei ken. Dit gebeurt in het Snouck- Hurgronjehuis aan het Rapenburg 61. len. Op deze manier hebben we de eer aan onszelf gehouden". Wel ondervond de vereniging concurrentie van voetbal- en ande re sportverenigingen die ook kam- peerweken organiseren. "Zij orga niseren niet alleen een kamp tegen kostprijs, zoals wij, maar ze hebben ook nog eens wat subsidie zodat ze vaak tientallen guldens lager uitko men dan wij", aldus Arnoldus. De kampen werden te duur voor de vereniging, en bij de organisa tie, die moest meebetalen aan het eten tijdens het kamperen, was de fut eruit, constateert Arnoldus. "Bij andere organisaties krijgen ze betaald als ze meegaan op een kamp. Dan is het toch logisch dat ze niet zoveel zin meer hebben? Maar we zien wel wat er komt. Als iedereen een beetje bij de club be trokken blijft, kunnen we mis schien met een volgende generatie over een paar jaar wel weer ver der". LEIDEN/UTRECHT - De overheid moet het aantal niersteenvergrui zers niet verder uitbreiden. Er zijn er nu al te veel. Bovendien zal het aantal behandelingen in de toe komst afnemen. Dat staat in een voorlopig rapport van het studie centrum voor technologie en be leid TNO. Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) had om een der gelijk onderzoek gevraagd. De niersteenvergruizer wordt veel te vaak gebruikt en daardoor lopen de kosten enorm op, zo zei onderzoeker H. Vrolijk woensdag. Er zijn redenen om de vergruizer te verkiezen boven een operatie: de behandeling is vrijwel pijnloos en de patiënt is snel weer op de been. Ook mensen die eigenlijk geen last hebben van hun - kleine - stenen en dus geen reden hebben om zich te laten opereren, gaan voor de zeker heid naar de vergruizer. Het Academisch Ziekenhuis Lei den, dat met twee andere zieken huizen in Nederland over een mo biele niersteenvergruizer beschikt, heeft niet met overcapaciteit te ma ken. "We kunnen voorzien in de be hoefte. Er is voorlopig geen reden iets te veranderen", aldus een woordvoerder van het AZL. LEIDEN - Juwelier Lucas van Leyden aan de Breestraat is gister middag beroofd van een partij gou den horloges met een waarde van enkele duizenden guldens. Een viertal bezoekers van de winkel zag kans het plateau met horloges uit de vitrine weg te pakken toen deze even niet afgesloten was. Van het viertal ontbreekt elk spoor.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17