Monumentale strijd om kasteel Oud-Wassenaar Katalistiks in Leiderdorp dicht ADVERTENTIE-SPECIALS Afgraving onder neus gemeente-ambtenaren Schoonmaakbeurt kerk begonnen Verlies van 36 banen door verplaatsing naar VS Parkeren in centrum nauwelijks aangepakt PAGINA 16 ■asm DONDERDAG 26 JANUARI 1989 WASSENAAR - Enkele da gen voordat de Wassenaarse gemeenteraad kasteel Oud- Wassenaar van het meerja- renschema monumenten dreigt af te voeren, is de strijd vurig geëscaleerd. In een brief aan raad en college beschuldigt de Monumen tenstichting Kasteel Oud- Wassenaar de gemeente van alles wat slecht is en wil ze op de lijst blijven staan. De subsidie voor de broodnodi ge restauratie mag niet in gevaar komen, vindt de stichting. door Paul van der Kooij De gemeente heeft uit het kadas ter, het verenigingen- en stichtin- genregister en andere bronnen be lastend materiaal opgediept tegen de stichting en aanhangende bv's. Ze verbreekt het stilzwijgen, laat zich niet langer zwartmaken en in het defensief drukken door een ge sprekspartner die alles lijkt af te wijzen. Belastende feiten hebben een plekje gekregen in een krachti ge brief aan het ministerie van wvc en komen "in alle eerlijkheid" uit de mond van de W. Issendonck, voorlichter van het gemeentebe stuur. Hij heeft het over een kasteelro man, een moderne Peyton Place met als spil de Haagse advocaat D.J. van Schravendijk. Deze Van Schravendijk drukt al meer dan 15 jaar een stempel op het kasteelIn vroeger tijden deelde hij het be- stuurspluche met kasteelpachters en prominenten als Gelissen en burgemeester Staab. Op een gege ven moment bleef hij alleen over. De gemeente Wassenaar zou reeds lang geleden op versterking hebben aangedrongen en wilde een 'breed maatschappelijk draag vlak'. B en W eisten dat bij de be bouwing van het landgoed in de ja ren zeventig, in 1982 bij de plaat sing van het kasteel op de meerja renplanning en de afgelopen jaren wederom. Zo ziet Issendocnk dat althans. Volgens de brief van de kasteelstichting kwam de eis begin vorig jaar opeens bovendrijven en diende hij slechts als dekmantel voor snode plannen van de burge meester: hij wilde een zetel in het bestuur. Volgens de voorlichter hebben B en W slechts gesuggereerd dat het bestuur verrijkt zou kunnen wor den met vertegenwoordigers van gemeente, bewonersgroepen en de kasteel-horeca. Zo was het ook voordat Van Schravendijk de touwtjes in handen kreeg. De voor zitter deelde begin vorig jaar fijn tjes mee dat zijn bestuur geen vaca tures heeft. Inmiddels weet de ge meente dat het harde 'nee' een dub bele reden had. Issendonck: "De statuten bevatten namelijk de zon derlinge bepaling dat het bestuur De verontreinigde plek, tegen de zijgevel van het Wassenaarse gemeente kantoor. Links- en middenhoven enkele geopende ramen. (foto Win» Dijkman) WASSENAAR-Onder de neus van ontreinigde lap grond meet 13 bij Wassenaarse ambtenaren wordt 13 meter, is drie meter diep en deze week een kleine benzine-ver- grenst aan het gemeentekantoor ontreiniging afgegraven. De ver- aan de Johan de Wittstraat in Was- Forse boete voor racer op Rijksstraatweg WASSENAAR - Bij een snelheids controle op de Rijkstraatweg in Wassenaar zijn gisteren weer de nodige overtreders van de maxi mum snelheid gesignaleerd. Ter hoogte van de Rust en Vreugdlaan, waar zeventig kilometer mag wor den gereden, passeerden geduren de anderhalf uur 1411 voertuigen. Daarvan reden er 102 te hard. Het bontst werd het gemaakt door een automobilist die maar liefst 120 ki lometer per uur haalde. Hem wacht een boete van minstens driehon derd gulden, aldus een politie woordvoerder. Vroeger stond op deze plek een gemeentelijke benzinepomp, bin nenkort bouwen aannemers aan deze kant van het gemeentekan toor een brandweerkazerne annex herstelplaats. In het dorp doen hardnekkige geruchten de ronde als zouden ambtenaren hun ramen stijf dicht moeten houden. Volgens gemeente-voorlichter W. Is sendonck is er evenwel "geen vuil tje aan de lucht". Onwelriekend Hooguit geeft hij toe dat er door het woelen in de verontreinigde grond wat onwelriekende benzine- en dieselluchtjes vrijkomen. Ernstig zou dat niet zijn. Na het afgraven van de vervuilde grond stort de Heidemij verse grond. De hele ope ratie wordt door de gemeente be taald. Hoe duur het verversen zal uitpakken kan de voorlichter nog niet zeggen. maximaal uit drie personen kan bestaan". Vanaf de herfst van 1987 komt het driemanschap neer op Schra vendijk, zijn secretaresse en haar administratief begaafde man. Vol gens de brief aan raad en college zijn ze al 15 jaar ten nauwste bij het kasteel Oud-Wassenaar betrokken: 'Men zou zich geen beter en slag vaardiger bestuur kunnen wen sen'. De suggestie dat het trio niet representatief genoeg is, controle op de bestemming van gemeen schapsgelden moeilijk maakt en er minder makkelijk aanvullende middelen kan aantrekken, acht het 'volstrekt onjuist en op het beledi gende af. Toch deed het bestuur op 10 mei 1988 een aanbod. De ge meente mocht de besteding van subsidiegelden van a tot z controle ren. 'Hierop werd niets van de ge meente vernomen', heet het veron gelijkt in de brief. Een maandje later vroeg het col lege van burgemeester en wethou ders of Monumentenzorg pas sub sidie wil verlenen wanneer het be stuur de 'noodzakelijk geachte' sa menstelling heeft. Op 22 juli 1988 antwoordde het ministerie van wvc afwijzend. Een gemeente zou der gelijke voorwaarden niet mogen stellen en de verwijzing naar een zeker artikel in de rijkssubsidiere geling rijksmonumenten was on juist. De verhalen over een maatschap pelijk draagvlak en waarborgen voor het beheer, doet de stichting dan ook af als 'verhullend taalge bruik met een op niets gebaseerde negatieve suggestie'. De gemeente lijke voorlichter kent de brief van wvc maar blijft volhouden dat de gemeente voorwaarden mag stel len en daar bovendien alle reden voor heeft. "We moeten wel beden ken dat het om gemeenschapsgel den gaat en dat iedere cent die meer aan het kasteel wordt uitge geven, minder kan worden uitge geven aan de negen andere monu menten die een topprioriteit heb ben in Wassenaar". Het argument is vooral zo nij pend omdat de gemeente jaarlijks slechts 101.862 gulden mag beste den aan alle monumenten, terwijl een restauratie van het kasteel al leen al 3,5 miljoen gulden kost. Wassenaar blijkt vooral bang dat Van Schravendijk zich in moeilijke posities kan manoeuvreren door zijn veelheid aan functies. Allereerst is de man voorzitter van de Monumentenstichting Kas teel Oud-Wassenaar, die op 23 no vember 1987 het eigendom van het kasteel voor een gulden overnam van haar voorganger, de stichting Kasteel Oud-Wassenaar. Ook van deze stichting was Van Schraven dijk de voorzitter en volgens de no tariële akte was het kasteel 'onbe zwaard en vrij van hypotheek'. De nieuwe stichting kwam er na over leg met Monumentenzorg en ze zou 'voldoen aan de vereisten om in aanmerking te ko.men voor maxi male subsidie-verlening'. Ook is Van Schravendijk voorzit ter van de bv exploitatiemaat schappij kasteel Oud-Wassenaar. Deze exploitatiemaatschappij heeft een onopzegbaar huurcon- trect voor het héle kasteel en zegt een vordering te hebben van enke le miljoenen op werkmaatschap pijen van de Hollandse Beton Groep (HBG). Advocaat Van Schravendijk begon zijn juridische strijd toen duidelijk werd dat de gebouwde appartementen, anders dan afgesproken, geen 'service flats' bleken ten zijn. De onder grondse gangen naar het kasteel hadden net zo goed niet aangelegd hoeven te worden en ook andere dure aanpassingen leverden nooit hun rendement op. WARMOND - C. de Jong, penning meester van de hervormde kerk in Warmond, vreest dat de schade aan de kerk 'dicht in de buurt van de ton zal liggen'. Deze week is de op knapbeurt van de zwaar beroete kerk begonnen. Twee weken gele den werd door een technisch man kement aan de verwarming door een muurrooster roet de kerk bin- nengeblazen. Het goedje bedekt het gehele interieur met een dikke zwarte laag. Wat het opknappen precies gaat kosten kan de penningmeester nog niet zeggen, omdat nog niet be kend is hoe erg de kerk en het inte rieur eraan toe zijn. "Een groot schoonmaakbedrijf gespeciali seerd in dit soort zaken heeft de kussens meegenomen. Ze worden gestoomd. Wanneer dat is gebeurd, kunnen we kijken wat we nog kun nen gebruiken. Verder moeten de zwaar beroete muren met een hoge drukspuit worden afgespoten. Dan moet blijken hoe het stucwerk In de week voordat de brand plaatshad, zou een vakman met het schilderen van de muren beginnen. "Doordat de man ziek was, is dat niet gebeurd", aldus de Jong. Zoals de zaken er nu voor liggen kan de schilder pas over enkele weken aan de slag. De totale opknapbeurt zal zes tot acht weken duren. Postkantoor Zoeterwoude maatje kleiner ZOETERWOUDE Een aantal ac tiviteiten dat in het postkantoor in Zoeterwoude wordt uitoefenend, zal worden overgeheveld naar het kantoor aan de Schipholweg in Leiden. In Zoeterwoude blijft dan uiteindelijk alleen een kantoor met een 'loketfunctie' over. Volgens directeur B. Zweek- horst van het Leidse postkantoor, waaronder Zoeterwoude ressor teert, is het voordeliger gebleken de postbestelling voor Zoeterwou de voortaan vanuit Leiden te rege len. Dat besluit houdt in dat een aantal personeelsleden waar schijnlijk ook in Leiden wordt ge stationeerd. "Het heeft in elk geval geen ontslagen tot gevolg", bena drukt Zweekhorst. Op dit moment bevindt het Zoe- terwoudse postkantoor zich nog aan de Van Banningstraat. Het is nog onduidelijk of het 'uitgeklede' postkantoor daar blijft gevestigd of dat er een nieuw postkantoortje komt elders in het dorp. Bij Zweekhorst leeft de wens naar een andere, meer centraal ge legen plek in Zoeterwoude te ver huizen. "Nu vaststaat dat er alleen een loketfunctie overblijft, gaan wij bekijken of wij ons elders in het dorp kunnen vestigen". Zweek horst meldt dat het niet de bedoe ling is dat in Zoeterwoude uitein delijk alleen een postagentschap overblijft. "Voor de Zoeterwoude- naar verandert er in feite niet veel", zegt hij. Wel moeten er mogelijk meer auto's komen voor het ver voer van de poststukken van Lei den naar Zoeterwoude. DELFZIJL (GPD) - Het chemische bedrijf Katalistiks, met onder meer een vestiging in Leiderdorp, gaat zijn Nederlandse activiteiten voor een deel afstoten. De onderzoeks- en ontwikkelingsafdeling aan de Weversbaan in Leiderdorp wordt gesloten en verplaatst naar de Ver enigde Staten, waardoor 28 banen verloren gaan. De klantenservice, nu ook nog in Leiderdorp, wordt overgeheveld naar Delfzijl en hier mee zijn acht banen gemoeid. Bij Zoeterwoude wil VAC oprichten ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude wil een Vrouwen Ad vies Commissie voor de (VAC) wo ningbouw oprichten. Deze com missie, die moet bestaan uit vrou welijke vrijwilligers, moet het ge meentebestuur gaan adviseren bij de bouw van nieuwe woningen of renovatie van bestaande huizen. Bedoeling is dat de commissie daarbij de belangen van de (toe komstige) bewoners behartigt. Toekomstige vrijwilligers van de VAC worden op hun taak voorbe-- reid door middel van cursussen. Kennis van het lezen van bouwte keningen en bestek, kennis van ac tuele overheidsregelingen en emancipatorische inzichten zijn vaardigheden waaraan bij de oplei ding veel aandacht wordt besteed. De cursussen zijn voor rekening van de gemeente. Belangstellenden kunnen zich tot 15 februari opgeven bij het ge meentehuis of telefonisch (01715- 9204, toestel 37). Katalistiks in Delfzijl werken op dit ogenblik 155 mensen. De reorganisatie bij Katalistiks is een gevolg van de gewijzigde ei gendomsverhouding die vorig jaar augustus ontstond en waarbij werd afgesproken de ontwikkelingsaf delingen te concentreren in de VS. Het Amerikaanse chemieconcern Union Carbide, tot dat moment voor honderd procent eigenaar van Katalistiks, besloot toen deze pro ducent van katalysatoren in te brengen in een joint-venture met het eveneens Amerikaanse con cern Allied Signals. De concerns hebben elk vijftig procent in han den van de aandelen van deze joint venture, die werkt onder de naam UOP. Vier werknemers in Leiderdorp hebben het aanbod gekregen mee te verhuizen naar de Verenigde Staten. De rest komt op straat te staan. Katalistiks in Delfzijl maakt ka- Kijkdozen Ter gelegenheid van de landelijke biblio theekdag op 22 april organiseren de openbare bibliotheken een landelijke kijkdooswedstrijd voor mensen vanaf zestien jaar. De dozen moeten een in druk geven van het gevoel dat iemand had bij het lezen van een boek. De bi bliotheek in Leiderdorp houdt ook een wedstrijd voor kinderen tot zestien jaar. Expositie In de expositieruimte van het Ambachts huis aan de Voorstraat in Voorschoten is vanaf 4 februari een tentoonstelling te zien van calligrafieën en tekeningen van de in Leidschendam wonende kunste naar Ben Aalbers. Deze heeft als ont werper van verschillende industrieë ge werkt. De tentoonstelling duurt tot 27 fe bruari, is dagelijks geopend van twee tot vijf uur en is gratis toegankelijk. Klaverjassen In het clubgebouw aan de Splinterlaan houdt Tamarco vanavond een klaverjas- avond. De Buitengewonen doen hetzelf de, plüs rummikkub, in de Frerikshof. Aanvang acht uur. Postduiven Postduivenvereniging De Rijnklievers houdt zondag haar jaarlijkse tentoon stelling in het nieuwe verenigingslokaal aan de Kom van Aaiweg in Leiderdorp. Toegang, van elf tot vijf uur, is gratis.- Jazz De Wassenaarse Jazz Club houdt zater dag een clubavond in het Dorpscen trum. Er is een optreden van The Story- ville Jassband. Aanvang negen uur. Stijldansen In het muziekcentrum in Zoeterwoude is zaterdag een stijldansavond. Voor men sen die de danskunst willen bijschaven, is de aanvang half acht. Vanaf half ne gen volgt de eigenlijke dansavond die duurt tot half een. Meer informatie: 01715-1083. Concert In de 'Dorpskerk in Wassenaar wordt zondag een orgelconcert gegeven door Jacques van Oportmerssen uit Heem stede. talysatoren die worden gebruikt in de olie- en (petro)chemische indus trie. Met het geproduceerde poeder kunnen meer hoogwaardige (en dus duurdere) produkten uit bij voorbeeld ruwe aardolie worden gehaald. Het bedrijf werd in 1980 in Delfzijl gevestigd. Gezin uit Zaïre eerste asielzoeker in Warmond WARMOND - Een gezin uit Zaïre met twee kleine meisjes. Dat zijn de eerste asielzoekers die in een vierkamerwoning in een flat aan de Van der Woudestraat in Warmond worden gehuisvest. Het gezin mag daar de asielprocedure voor de toe lating tot Nederland afwachten. Het gezin verblijft op dit mo ment al in een opvangcentrum in Goes. Asielzoekers verblijven in een opvangcentrum tot bekend is welke gemeente hen tijdens de asielprocedure kan huisvesten. Volgen J. Timmermann van de gemeentelijke afdeling welzijn en onderwijs worden de bewoners van de flatwoningen rondom de woning waar het gezin binnenkort wordt gehuisvest, binnenkort per soonlijk benaderd voor een ge sprek. "Ze krijgen dan wat infor matie over de gang van zaken, de asielprocedure en dergelijke". Beroep op Voorsehotense winkeKers De Voorstraat in Voorschoten. De parkeer regeling blijft er nagenoeg ongewijzigd. VOORSCHOTEN - De parkeerre- geling in het centrum van Voor schoten zal nagenoeg ongewijzigd blijven. Een enigszins verscherpte politiecontrole en het schaars ver lenen van parkeerontheffingen is alles wat verkeerswethouder Vis ser te bieden heeft. Dat bleek gis teravond tijdens een hoorzitting in het Baljuwhuis aan de Voorstraat. De wethouder deed een beroep op het solidariteitsgevoel van de aanwezige winkeliers om allemaal de auto's net buiten het centrum te parkeren. Zij zijn namelijk verant woordelijk voor 75 procent van de te lang geparkeerde auto's in de zo genaamde blauwe zone. Omdat po litiecontrole zelden plaats heeft, kunnen ze dat vrijwel ongestraft doen. Daarmee snijden de winkeliers zichzelf overigens wel in de vin gers. De opzet van de blauwe zone was indertijd dat het publiek voor de deur kan parkeren, snel inko pen doet en vervolgens weer op huis aankoerst. Op die manier zou het Voorschotens winkelcentrum het hoofd kunnen bieden aan con currentie van Leidschenhage en Leiden. Overtreders De winkeliers blijken nu echter de grootste overtreders van de par- keerregeling te zijn. Terwijl er, vol gens wethouder Visser, binnen een straal van vijf tot acht minuten lo pen van het centrum volop gele genheid is voor lang parkeren. Voor winkeliers die de auto tij dens werktijd regelmatig nodig hebben, bij voorbeeld voor het af leveren van bestellingen, zullen er enkele ontheffingen worden ver leend. Per geval zal de noodzaak daarvan worden bestudeerd. 1989 biedt ondernemers weer volop commerciële scoringskansen. Niet alleen omdat de consumptieve bestedin gen gelijke tred houden m«t een stijgend vertrouwen in een groeiende economie, maar ook omdat de grote beurs- tentoonstellingen in hun kielzog regionaal veel consumenten over de streep trekken. Het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad maken het hun lezers dit jaar weer extra gemakkelijk om trends, ont wikkelingen en aanbod op de voet te volgen. De speciale advertentiepagina's (vaak met gratis steunkleur) bieden een overzichtelijke en duidelijk herkenbare presentatie van wat ondernemers hun potentiële klanten in dét specifie ke marktsegment te bieden hebben. DOELGERICHT ADVERTEREN BRENGT CONSUMENTEN IN BEWEGING! iPlaatsing: vrijdag 3 februari ADVERTENTIE-SPECIAL PERSONENAUTO'S Donderdag 2 februari begint de Auto-Rai. In tegenstelling tot andere jaren hebben de standhouders besloten om geen auto's meer te verkopen en uitsluitend voorlichting te geven. Een prima gelegenheid voor regionale auto-bedrijven om zich te profileren bij de enthousiaste beursbezoekers. Dat helpt! Reserveren en opgeven van advertenties: 071 - 16 13 93

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16