EIDEN Problemen dreigen met Marokkaanse jongeren Gevaarlijke verkeerssituaties in Stevenshof Eensgezindheid over aanpak verbeteringsplan Slaaghwijk Surinamers Slaaghwijk: Indruk niet serieus te worden genomen 'Hulp in Leiden is onvoldoende' Brutale diefstal van tassen uit sportzaal Bewoners sturen klachtenlijst naar gemeentebestuur Gewonde Commissie studeert op uitbreiding EWB-raad LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 26 JANUARI 1989 Ook EWR krijgt consumentenraad LEIDEN - Het nieuwe regionale nutsbedrijf, de Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR) krijgt in navolging van het voormalige Energiebedrijf Rijnland een consu mentenraad. Deze raad adviseert de leiding van het bedrijf over alle zaken die van belang zijn voor ver bruikers, zoals leveringsvoorwaar den en de tarieven. De aandeelhou ders van het nieuwe bedrijf hebben gisteren met de instelling van de raad ingestemd. De leden van de raad zullen wor den geworven via advertenties en uit organisaties die zich - in de meest ruime zin - inzetten voor de belangen van consumenten. De lei ding streeft er overigens naar de vier disctricten van de EWR zo evenwichtig mogelijk in de raad vertegenwoordigd te laten zijn. LEIDEN - De Surinamers bewo ners van de Slaaghwijk zien er weinig heil in om deel te nemen aan bewonerscommissies. Zij zijn niet gewend voor hun rech ten op te komen, "zeker niet door middel van vergaderingen", en hebben de indruk niet serieus te worden genomen. Hun Suri naamse afkomst zou daarbij een rol spelen. Bovendien vormen de Surinamers een eigen groep met een eigen cultuur en voelen ze zich onder elkaar het prettigst. Dat bleek tijdens een voorlich tingsbijeenkomst over de verbe teringsplannen voor de Slaagh wijk die onlangs bij de Stichting Surinamers Leiden werd gehou den. De Stichting Welzijn wilde in verband met de drastische plannen voor het opknappen van de wijk weten wat de Surinaam se bewoners van die plannen vin den. In de bewonerscommissies van de woningbouwverenigin gen Leiden en De Twee Sleutels zijn vijftig tot zestig mensen ac tief, maar slechts één van hen is van Surinaamse afkomst. Tij dens de bijeenkomst bleek ook dat veel Surinamers nog nooit een voet in buurthuis Op Eigen Wieken hebben gezet. Wensen en ideeën over hun woonomgeving hebben de Suri- bewoners van de Slaag- wijk overigens wel degelijk, zo bleek tijdens de vergadering. Ge opperd werd de regels voor woonruimteverdeling te wijzi gen; er zouden momenteel in de buurt in verhouding te veel men sen van buiten de stad wonen, alsmede éénoudergezinnen en mensen die noodgedwongen in de Slaaghwijk zijn beland. Voorts zouden de woning bouwverenigingen betere con trole moeten toepassen bij ver huizingen, vaker onderdelen in de woningen moeten vervangen en sneller klachten over onder houd verhelpen. LEIDEN - Bewoners van de Slaaghwijk en de woningbouwver enigingen Leiden en De Twee Sleutels zijn het eens met de ma nier waarop de gemeente Leiden de verbeteringsplannen voor de Slaaghwijk wil aanpakken. Er wor den vijf werkgroepen ingesteld, te weten buurtbeheer, stedebouw, woningverbetering, woningtoewij zing en accommodaties voor on derwijs en sociaal-culturele instel lingen. Daarin zullen bewoners als adviserend lid zitting nemen. Poli tiek Leiden moet nog zijn goedkeu ring aan deze manier van werken hechten. Voor het opknappen en verbete ren van de met een slecht imago kampende Slaaghwijk liggen drie plannen op tafel. Na de bewoners en de woningbouwvereniging Lei den kwam ook woningbouwvere niging De Twee Sleutels vorig jaar met een (rigoureus en kostbaar) plan, dat is opgesteld door archi tect Fons Verhei jen. Het is de be doeling dat de dri'"? plannen in el kaar worden geschoven, voor welk doel de verschillende werkgroepen worden ingesteld. Die zullen zich elk over een deel van de plannen met de daarbij behorende kosten buigen. De bestuurlijke verantwoorde lijkheid ligt bij een eveneens nog in LEIDEN Marokkaanse jongeren zijn steeds meer een bron van spanning en problemen. Het jongeren centrum 't Breehuys sloot een paar weken geleden voor enkele dagen de deu ren, nadat een groep Marok kaanse jongeren slaags raakte met Nederlandse leeftijdsgenoten. Ook mid denstanders en buurtbewo ners van de Haarlemmer straat menen overlast te hebben van de jongeren en hebben bij de politie ge dreigd daartegen zelf maat regelen te nemen. Hulpverleners die veel contacten hebben met de Marokkaanse jon geren vrezen dat de Leidse situatie kan gaan escaleren. Daarbij moet worden gedacht aan steden zoals Amsterdam en Den Haag, waar jeugdbendes, hoge werkloosheid en harddruggebruik voorkomen. Zover is het in Leiden nu echter nog niet, maar er moet volgens de welzijnswerkers wel snel iets ge beuren. LEIDEN - In een sporthal van de streekschool aan de Lammen- schansweg vond gisteravond een brutale diefstal plaats. Vier dames die aan het sporten waren, hadden hun tassen in de vensterbank ge zet. Tegen tien uur gooiden twee jongens met straattegels de ruiten in om vier tassen weg te grissen. In de tassen bevonden zich enkele honderden guldens, sieraden, giro- pasjes en rijbewijzen. Drie van de vier tassen werden later op de avond gevonden op de Lorentzka- de, echter zonder inhoud. De problemen dreigen de hulp verleners boven het hoofd te groei en. Het huidige beleid en de aange boden hulp zijn onvoldoende, zo meldt een nota die is opgesteld door jongerencentrum Stats, dat in het Leidse Volkshuis is gevestigd. Dit centrum heeft tot taak Marok kaanse en Turkse jongeren op te vangen. Onlangs leverde de ge meente kritiek op Stats, omdat dat niet lang genoeg open zou zijn. Ook zou het centrum niet naar behoren functioneren. Volgens medewerker Henk Blaaubeen van Stats is er echter te weinig personeel om de Marok kaanse jongeren te helpen bij de problemen. In de nota wordt ge pleit voor een uitbreiding van het aantal formatieplaatsen tot 120 uur. Daarnaast wordt voorgesteld om meer samen te werken met andere instellingen voor jongerenwerk. Ten slotte wordt gevraagd om de aanstelling van jongerenwerkers uit etnische minderheidsgroepen. In de discussienota van Stats wordt tevens geconstateerd dat Marokkanen in een sociaal isole ment dreigen te komen. Zij trek- kken zich allengs meer terug in ei gen etnische kring. Wat dat betreft is er een groot verschil met Turkse jongeren die ook met elkaar om gaan, maar daarnaast wel degelijk contact hebben met de Nederland se samenleving. Oorzaken van de problemen on der Marokkaanse jongeren komen onder meer voort uit de thuissitua tie. Volgens de nota van Stats kan de Marokkaanse gemeenschap in Leiden als hecht en op elkaar aan gewezen worden omschreven. Zij komen veelal uit dezelfde stad in Marokko. De heersende conserva tieve opvattingen van de ouderen hebben dan ook een negatieve in vloed op de jongeren. Een van de dingen die daarbij meespelen is de keuze tussen teruggaan of blij de hebben bij Stats te maken met veel ziekteverzuim en dat komt door de zwaarte van het werk", meent Blaaubeen. "Nieuwe krachten raken hier binnen de kortste keren opgebrand. Dan zit ten wij weer met een vacature die moeilijk kan worden opgevuld". Stats heeft nu de beschikking over twee krachten. De problemen bij de Marokkaan se jongeren bestaan vooral uit het door verschillende oorzaken voor tijdig afhaken in het onderwijs. Zonder diploma's krijgen de jonge ren geen werk. Volgens Blaaubeen is de werkloosheid onder jonge Marokkanen schrikbarend hoog. Hierdoor dreigen zij totaal buiten spel te worden gezet. Tegen die ontwikkeling voelen de medewerkers van Stats zich machteloos. "We zijn niet eens in staat om van iedereen de proble men aan te horen, laat staan dat we ze kunnen helpen. Vanuit het jon gerenwerk moet er bijvoorbeeld meer samengewerkt worden met het onderwijs", zegt Blaaubeen. Een voorbeeld daarvan is het uit nodigen van een beroepskeuze specialist bij Stats. Jongeren kon den vragen stellen over beroepen en de scholing die daarbij hoort. "Voor Nederlanders is dat duide lijk, maar voor Marokkanen ligt dat heel anders. Voor hen is dat heel ondoorzichtig", meent Blaaubeen. LEIDEN - Twee auto's werden gisteravond totaal vernield bij een aanrijding op de kruising Churchil- llaan/Telderskade. Een 31-jarige Leidse wilde met haar auto de Churchilllaan oversteken, maar zag een aankomende wagen over het hoofd. De bestuurder van deze auto, een 52-jarige man uit Leiden, liep bij de botsing een hoofdwond op. Windbuks op achterbank LEIDEN - De politie heeft gister middag een windbuks in beslag ge nomen. Deze lag op de achterbank van een aan de Oosterkerkstraat geparkeerde auto. Een poging van de eigenaar, een 23-jarige man uit Leiden, het wapen toe te dekken, mislukte. Voor het vervoer van een windbuks over de openbare weg is een vergunning nodig. De auto waarin de windbuks lag, bleek bovendien niet verzekerd. De eigenaar, een 22-jarige man uit Oude Wetering, mag de wagen van het politiebureau komen afhalen wanneer hij kan aantonen dat deze verzekerd is. LEIDEN In de Stevenshof is nog een groot aantal verkeers situaties dat gevaar oplevert. Dat stelt de wijkvereniging Stevenshofjespolder in een klachtenlijst die naar het colle ge van B en W is gestuurd. De wijkvereniging doet hierin ook een reeks van voorstellén om de problemen op te lossen. Volgens de de klachtenlijst wordt op verschillende plaatsen door au to's te hard gereden. Ondanks het plaatsen van borden nabij en in de bocht van de Stevenshofdreef bij het winkelcentrum, zijn er nog steeds automobilisten die te hard rijden. Ook op de woonerven en in de 30 kilometerzones ligt de snel heid vaak te hoog. Dat levert ge vaarlijke situaties op voor spelende kinderen, zo schrijven de opstel lers van de lijst. Voorts zijn fietspaden in de wijk voor verbetering vatbaar. Zo kun nen fietsers en bromfietsers niet op een veilige manier van het fietspad langs de Dobbedreef naar het Sta tion komen, doordat een oversteek of onderdoorgang ontbreekt. De kruisingen op het fietspad van de Rijndijk zijn volgens de vereniging gevaarlijk door wisselende voor rangssituaties. Ook schort het een en andeF aan de parkeerplaatsen. Het aantal plaatsen bij winkelcentrum de Ste- vensbloem is volgens de wijkvere niging ontoereikend. Vooral op za terdagen is er voor het winkelend LEIDEN Na twaalf keer een Woon-Ideaalbeurs in de Groenoordhallen is gisteravond de eerste Woon-Totaal- beurs geopend. Door een flinke uitbreiding van het aantal stands en van het soort stands verwacht organisator T. Reinink een recordaantal bezoekers. Vorig jaar bezochten 18000 mensen de beurs, dit jaar hoopt Reinink op 25000. Ook het aantal stands is gestegen, van 22 in het vorige jaar naar 59 nu. De uitbreiding zit vooral in een aantal keramiekateliers uit het Friese Workum, een stand van het grammofoonmuseum van Nic Stein en een grote bus van Foster Parents. De gebroeders Koch hebben een keramiek atelier in Workum waar ze oud-Hollandse technieken toepassen. "We staan dit jaar voor het eerst in Leiden, en doen het vooral voor de lol. Veel verkopen is voor ons moeilijk omdat het vrij dure en exclusieve produkten zijn. Meestal leggen we op zo'n beurs contacten, bovendien is het wel leuk om eens in een andere omgeving te zijn", aldus een van de broers. Reinink is optimistisch over het verloop van de beurs: "Kijk, wat er komt weten we nooit, maar het ziet er gun stig uit. Allereerst natuurlijk door de uitbreiding, de beurs is meer gericht op de hele familie. Voor de kinderen zijn de demonstraties pottenbakken leuk om naar te kijken. En naast de Foster Parents bus hebben we met de NOS een soort terreintje gemaakt met hutjes en pannetjes, zodat de kinderen kunnen zien hoe mensen in de Derde We reld wonen. Voor de mannen is er veel op het gebied van tuinen en verder hebben we de gebruikelijke woonzaken. Bovendien is het mooi beursweer. Niet te koud, niet glad en in het weekeinde wat regen. Zó dat de mensen nog wel naar buiten kunnen, maar niet graag de bossen ingaan. Dat is voor ons het beste". (foto jan Holvast» De gevaarlijke verkeerssituatie in de Stevenhofdreef ter hoogte publiek te weinig parkeerruimte. Dat komt doordat veel plaatsen worden ingenomen door bewoners van de appartementen boven het centrum en personeel van de win kels. Een ander knelpunt dat wordt genoemd ligt bij de scholen aan de P. Moensweg. Tijdens het halen en brengen van kinderen ontstaat op het parkeerterrein een chaos met auto's, omdat daar gekeerd moet worden. De klachtenlijst noemt verder vrachtauto's die op hinder lijke of gevaarlijke plaatsen wor den neergezet en auto's die op de stoep staan geparkeerd. In de Steven'shof is voorts een aantal kruisingen dat gevaar ople vert. Voorbeelden daarvan zijn de kruisingen H. Verburgstraat/Ste- venshofdreef/B. van Zuylenstraat, Van der Blom-Vijlbriefstraat/Ste- venshofdreef en B. van Zuylen- dreef/P. Moensweg/C. van Brugge- weg. Genoemde plaatsen zijn vol gens de vereniging zeer onover zichtelijk. Ten slotte zijn er klachten die te maken hebben met de woonomge ving. Zo zijn er sloten en waterin gen die tijdens de zomer stank overlast geven, worden de voetgan gersbruggen over de Veenwatering gevaarlijk gevonden voor kinde ren, groeit op sommige plaatsen het onkruid harder dan het gras en zyn er in bepaalde delen van de wijk bijna geen groene plekken te vinden voor de jeugd. De wijkvereniging doet in haar brief ook een reeks van voorstellen om de klachten op te heffen. Zo moet de bocht in de Stevenshofd reef nabij het winkelcentrum wor den verlegd, zodat deze minder scherp wordt. Een andere voorge stelde maatregel is het overzichte lijk maken van kruisingen door het plaatsen van een spiegel en het laag houden van de begroeiing. te stellen coördinatiegroep, waarin zitting hebben de wethouders Van der Molen en Tesselaar, vertegen woordigers van de beide woning bouwverenigingen en de project coördinator, ir. M. verkoren. Bewo ners zullen daarbij zelf ook een co ördinatiegroep in het leven roepen. Een werkgroep buurtbeheer zal voor de dagelijkse gang van zaken zorgdragen, zoals overleg met de directie groen, en de wijkagent Hiervoor zal in de wijk een vast in formatiepunt komen, waar bewo ners met allerhande vragen en klachten kunnen aankloppen. Het instellen in de Slaaghwijk van een omgevingsvakploeg die kleine re paraties aan onder meer bestrating en groen in de wijk zal uitvoeren, behoort eveneens tot de plannen. Het is de bedoeling dat steeds een deel van het plan van aanpak onder handen wordt genomen, waarbij wellicht het stedebouw kundig gedeelte als eerste aan de beurt komt. Het eerste deelplan moet voor de zomer op tafel liggen, zo is de planning. Het complete stadsvernieuwingsplan voor dje Slaaghwijk moet uiterlijk eind van het jaar klaar zijn. De uitvoering er van neemt naar verwachting vier jaar in beslag. Aanpassing van vuilverbranding in juli gereed LEIDEN Naar verwachting zijn nog voor de zomer de aanpassin gen aan de installatie van de vuil verbranding gereed. De werkzaam heden aan de stookovens zijn op dit moment in volle gang. De eerste stookoven is nu omgebouwd en volgens wethouder Kuijers (reini ging) blijkt na de eerste proefver- brandingen dat de slakken een an dere kleur hebben dan voorheen. Dat wijst erop dat de installatie werkt. Er zijn echter nog geen metingen gedaan naar de uitstoot. De ver wachting is dat de uitstoot nu wel aan de normen van de provincie voldoet. Destijds werd de gemeen te door de provincie gedwongen om de oven te moderniseren, om dat de uitstoot te vuil was. De aan passing van de drie ovens en aan brenging van andere voorzienin gen zoals kalkinjectie, kosten on geveer zes miljoen gulden. LEIDEN - De aandeelhouders van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) hebben gisteren een commissie benoemd die moet onderzoeken hoe de kleinere ge meenten beter in de raad van com missarissen van het nieuwe nuts bedrijf kunnen worden vertegen woordigd. De commissie moet voor 1 mei voorstellen doen. Op ba sis daarvan besluiten de aandeel houders dan of en hoe de raad van commissarissen moet worden uit gebreid. De vertegenwoordiging van klei nere gemeenten was vorig jaar bij na een struikelblok voor de fusie. Een aantal gemeentebesturen meende dat ze te weinig invloed op het beleid van het nieuwe bedrijf kon uitoefenen. Om daarin verbe tering te brengen, eisten ze dat elke gemeente een vertegenwoordiger naar de raad van commissarissen mocht afvaardigen. De voorlopige commissarissen wilden niet aan die eis voldoen. Uiteindelijk wer den beiden partijen het eens over een compromis, waarbij na de fusie naar een oplossing zou worden ge zocht. Schaap maakt stadswandeling LEIDEN - Vier agenten zijn gis teravond geruime tijd bezigge- weest met het vangen van een schaap dat uit een weiland aan de Broekweg was ontsnapt. Het schaap had kennelijk behoefte aan een uitgebreide wandeling want het vluchtte via de Broek- weg, Haarlemmerweg, Lange Mare, Langegracht (voorbij het politiebureau) naar de Oostha venstraat waar het in de tuin van een woning tot stilstand kwam. Het dier werd al die tijd achter volgd door twee surveillancewa gens. Het is inmiddels overge bracht naar de kinderboerderij in de Merenwijk. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15