Oil]Het Motorhuis Van Doorne automaat nu ook in Subaru Justy 4x4 Daihatsu Charade 1,3i 16V nog venijniger Autobedrijf Mulder Weversbaan 10 Leiderdorp tel. 071-894200 -AUTO Garage Vlasveld B.V. Modieuze kleine Nissans a SUBARU Opel Vectra met vierwielaandrijving uitgebracht Anderhalve liter motor in Civic VANCREY'S OP ONS KUNT U REKENEN. Japanse wereldprimeur met een Nederlands tintje RIJ-IMPRESSIE DONDERDAG 26 JANUARI 1989 PAGINA 13 Het in ons land vrij kleine Japanse merk Subaru brengt op de volgende week te openen Auto-RAI een wereldprimeur met een Nederlands tintje. Het gaat niet om een nieuw model, want de daarbij betrokken Justy is weliswaar wat veranderd, maar niet zo ingrijpend dat van een primeur kan worden gesproken. Het gaat om de combinatie. Nooit eerder in de autohistorie werd de door Van Doorne ontwikkelde elektronisch continu variabele transmissie gecombineerd met een op vier wielen aangedreven wagen. Dat gebeurt nu voor de eerste maal in de Justy 1.2 ECVT 4 WD. Subaru is - zoals belangstellenden weten - een van de drie merken (Ford en Fiat zijn de andere twee) die auto's hebben voorzien van die Van Doome Transmissie. De drie afnemers van deze Nederlandse - alom als geniaal omschreven - au tomatische versnellingsbak noe men de transmissie steeds anders, maar het gaat toch om hetzelfde in strument. De Van Doorne bak is in feite een intelligente doorontwikkeling van de zogenoemde Variomatic, die De Subaru Justy 4WD kan nu ook met een Van Doorne automaat worden geleverd. destijds in de DAFjes zat. Sinds ge ruime tijd kan men die automaat in de Japanse versie kopen in de Su baru Justy. In de praktijk een fijn functionerend instrument, die echt Off. Subaru dealer voor Leiden e.o. Haarlemmerweg 49a - Leiden Telefoon 071-224134 verdient een kans te krijgen in an dere, wat minder rumoerige mo dellen. In de Justy is niet altijd te onderkennen of bepaalde min puntjes aan auto of bak zijn te wij ten. Maar het lag voor de hand, dat de Japanse ontwerpers zouden zoe ken naar een vierwielaangedreven versie van de Justy met de Van Doorne automaat. Subaru heeft sinds jaar en dag vierwielaangedre ven personenauto's in het pro gramma. De verschijning van de ECVT als 4x4 op de automarkt be tekent ook een stimulans voor de mannen in Tilburg, die de ge bruiksmogelijkheden van het ei gen ontwerp verder uitgebreid zien. Het pookje is nu nog pienter der dan voorheen. De prijs voor deze revolutionaire versie valt erg mee: 22.595 gulden inclusief btw. De vierwielaandrij- ving wordt ingeschakeld met een druk op een knopje, dat zoals ge bruikelijk op de knop van de ver snellingspook is gemonteerd. De automaat regelt verder traploos de juiste overbrenging. Wat het uiterlijk van de ver nieuwde Justy betreft zijn de ont werpers zoals gezegd niet ingrij pend te werk gegaan. De bekende basisvorm bleef gehandhaafd, maar het front werd anders gesti leerd en gladder afgewerkt. Er is geen verschil in hoogte meer tus sen de Justy 1.0 en 1.2. Alle typen hebben nu een iets verhoogde dak lijn. Ook aan de achterkant zijn wat wijzigingen. Zo is de achterklep wat groter geworden. Niet aan de buitenkant zichtbaar zijn de wijzigingen op negentien plaatsen in de carrosserie. Veel plaatwerkdelen zijn nu dikker en gegalvaniseerd. De langsdragers en de bodem zijn sterker gewor den. Ook zijn er wijzigingen aan de wielophanging. Er kan een keus worden ge maakt uit twee motortypen: een 1000 cc en een 1200 cc. Beide mo torversies voldoen aan de US 83 emissie—eisen. De 1200 motor le vert dank zij de toepassing van drie kleppen per cilinder een vermogen 67 pk bij 5600 toeren. Alle niet auto matische modellen hebben stan daard een vijfversnellingsbak. In totaal zijn er tien verschillende Justy's in de aanbieding. De goed koopste is de 1.0 driedeurs DL met een prijs van 16.495 gulden. De ECVT driedeurs kost 20.995 gul den. Autobedrijf v. Schooten Officieel SUBARU-dealer Onze nieuwe garage en showroom is gevestigd aan de Lageweg 27, Katwijk ('t Heen). Tel. 01718-22888 Diverse occasions APK-keuring voor alle type auto's Noordwijk, Achterzeeweg 12, tel. 01719-1 3524 Op de Nissan-stand van de kortge leden in Brussel gehouden bedrijfs autotentoonstelling stond een speel se primeur: het concept van een klein autootje met de naam S.Car- go (snel gezegd: escargot, het Fran se woord voor slak). Het wagentje met een anderhal ve liter motor is eigenlijk ontwor pen voor bestellingen in de stad, maar het kan voor heel wat meer doeleinden worden gebruikt. De Nissan-ontwerpers hebben gekozen voor een modebewuste uitstraling omdat zij verwachten dat vaak vrouwen deze kleine wagen zullen besturen. Aan de zijkanten treft men vlak ke panelen aan die bovenaan boog vormig zijn. Dit zeer ongebruikelij ke exterieur oogt plezierig. Het ge- Lancia wijzigt Ypsilon Andere wieldoppen, gewijzigd stuurwiel, grotere bagageruimte, verbeterde geluidsisolatie, aange paste vering en katalysatoren op beide injectiemotoren vormen de belangrijkste wijzigingen die zijn doorgevoerd in de Ypsilon-serie van Lancia. De tweede generatie van deze kleine Lancia - die in ons land altijd wat in de schaduw van de concur rentie is gebleven - zal volgende week voor het eerst te zien zijn op de Auto-RAI. De modellenreeks bestaat nu uit de Ypsilon Fire 1.0 i.e., de wat luxueuzere Fire LX 1.0 i.e. en de zwaarst gemotoriseerde Ypsilon GT 1.3 i.e. Zoals uit de namen blijkt zijn alle motoren voorzien van brandstofin jectie (Bosch). De nieuwe Ypsilon GT 1.3 i.e. is voorzien van Bosch Je- tronic brandstofinspuiting, door deze sportieve versie met zijn 74 pk leverende motor een topsnel heid van 170 km/uur kan halen. De levering van deze modellen begint in maart. Tegen die tijd zul len ook de prijzen bekend worden gemaakt. De Opel Vectra is nu ook met permanente vierwielaandrij ving leverbaar. De Westduitse fabriek heeft vier jaar aan de ontwikkeling gewerkt. Het hart van het gebruikte systeem wordt door de importeur een 'ver- deeldrijfwerk' genoemd. Van daar uit wordt door middel van een vis- cose-koppeling naar gelang de om standigheden de krachtverdeling Samengesteld door Koos Post Off. Lancia-dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. AUTOMOBIELBEDRIJVEN B.V. Weversbaan 2, Leiderdorp Telefoon 071-899264 De meest verkochte motor in de Ci- vic-serie van Honda (de 1.4 liter motor) is vervangen door een an derhalve liter motor. Zowel in de driedeurs Civic, de sedan als de Shuttle, alle drie in GL- en GLX- uitvoering. Deze verbetering kon worden verkregen door vergroting van de slag. De totale cilinderinhoud steeg daardoor van 1.396 naar 1.493 ku bieke centimeter. De verder onge wijzigde krachtbron kon daardoor worden voorzien van een nieuw ontwikkeld systeem van brand stofinjectie. De anderhalve liter motor levert een iets groter vermogen (90 pk) en een duidelijk hoger koppel dan de voormalige 1.4 liter motor. Hij is dan ook soepeler in het gebruik. Bovendien kon er een geregelde drieweg katalysator aan worden gehangen, waardoor de Civic nu voldoet aan alle emissie-eisen. Het verbruik ligt iets lager. De topsnel heid vabn de driedeurs Civic 1.5 bedraagt 178 km/uur. tussen voor- en achterwielen gere geld. Eventuele aandrijving op de achterwielen wordt onmiddellijk verbroken als er wordt geremd. De Vectra 4x4 is leverbaar in se dan uitvoering met 1,8 liter (88 pk) of 2 liter (115 pk) motoren. Met de eerste krachtbron kan een topsnel heid van 176 km/uur worden be reikt. De twee liter uitvoering haait uit stilstand in elf seconden een snelheid van 100 km/uur en heeft een top van 192 km/uur. Stuurbe- krachtging en vijf-versnellingsbak zitten op alle 4x4 Vectra's. Het topmodel - de Vectra 2000 - kan pas later dit jaar met vierwiel aandrijving worden geleverd. Deze versie wordt aangedreven door een zestienklepper die een vermogen van 150 pk op de wielen kan bren gen. De topsnelheid bedraagt 208 km/uur. Een anti-blokkeersysteem op de remmen zit standaard op de ze snelle en luxueuze vierwielaan- drijver. Voor een vierdeurs GL-versie van de 4x4 Vectra met een 1.8 liter motor zal inclusief btw een bedrag van 39.378 gulden moeten worden neergeteld. Dat is ruim negen mille op ijs is de Vectra 4x4 meer dan een standaard Vectra 1.8 GL kost. Dat verschil zit niet alleen in de vierwielaandrijving op zich- - Openingstijden: Maandag t/m vrijdag van 9.00 uur tot 18.00 uur; donderdag, koopavond, tot 21.00 uur; zaterdag van 9.00 uur tot 17.00 uur. ADVERTENTIE bogen dak is i vas vouwdak, dat desgewenst kan worden geopend. De wagen is slechts 3.37 m lang, maar de hoogte haalt 1.80 meter en dat mag fors worden genoemd. Het laadvermogen bedraagt 300 kilo. Deze 'S.Cargo' komt niet naar Nederland, net zo min trouwens als een ander klein Nissan-vehikel dat in Japan onder de naam 'Pao' wordt aangeboden. Ook een zoge naamd 'trendy autootje' waarmee vooral op de jeugd wordt gemikt. Er zit een zeer zuinige één liter mo tor in. De zijribben van de wagen zijn versterkt. Het kan worden gele verd met een canvas open dak. Nissan heeft de Japanse klanten precies drie maanden de tijd gege ven om zo'n driedeurs 3,74 meter lange Pao te bestellen, geen dag meer en geen dag minder. De eerste dagen kwam er een lawine aan be stellingen binnen. Na de sluiting van de inschrijvingstermijn begint de fabriek met de bouw. Als alle be stellingen zijn afgewerkt valt het doek definitief voor deze Pao. naar de grootste showroom met de meeste keuze. VONDELLAAN 80.2332AH LEIDEN.TELEFOON: 071-769313. Directie-service bij aankoop Audi Kopers van een Audi V8 (het topmodel dat in ons land zo'n 160.000 gulden moet opbren gen) kunnen rekenen op een speciale vorm van dienstverle ning. Althans in Duitsland. Iedere koper van een derge lijke dure wagen krijgt bij de aanschaffing de naam van een directielid toegewezen, die hij - mochten zich problemen voor doen die niet onmiddellijk naar tevredenheid door de dealer kunnen worden opgelost - te al len tijde telefonisch kan bena deren. Volgens Audi-topman Ferdi nand Piech vormt deze speciale actie een aanzet tot een nog be tere individuele service voor de Audi-rijder en een 'verdere po sitieve marktprofilering'. De snelle geruisloze achtci linder die enkele maanden ge leden al bij de autopers werd geïntroduceerd zal na de Auto RAI ook in Nederland lever baar worden. Hoe importeur Pon deze service in het Neder lands zal vertalen is nog niet be kend. Op deze pagina diverse berichten over vierwielaangedreven auto's. De fabrikanten zien er kennelijk brood in. Maar in ons land worden er per jaar niet meer dan zo'n tien duizend 4x4 voertuigen verkocht. Dat zijn dan nog meestal terrein wagens vóór hobbyisten. De weers- en terreinomstandigheden hier maken aandrijving op vier wielen en daardoor onder alle om standigheden betere grip op de weg veelal tot een overbodig luxe. Maar in de sneeuw en op het ijs van de bergachtige gebieden van bijvoorbeeld Westduitsland, Oos tenrijk en Zwitserland (om even dicht bij huis te blijven) kan vier wielaandrijving kleine wonderen verrichten. Vooral voor dergelijke markten in Europa en elders wor den zulke auto's gemaakt. Dat ze dan in de grote stroom meedrijven naar ons land is leuk, maar het zet uiteraard geen zoden aan de dijk. Het Japanse merk Daihatsu bij voorbeeld heeft kortgeleden een pittiger versie van de Charade uit gebracht. Tot voor kort was dat succesvolle modelletje alleen te koop met een driecilinder één liter motor, nu staat daar een versie met een 1.3 liter injectiemotor naast. Leuk om te zien en lekker om te rij den. Die sterkere Daihatsu Chara de wordt meteen ook met vierwiel aandrijving (via een centraal diffe rentieel en een viscosekoppeling) te koop aangeboden. Maar de im porteur verwacht er niet meer dan enkele tientallen van te verkopen. De zwaarder gemotoriseerde Charade werd midden in de winter gepresenteerd. Dus leek het aardig voor een rij-impressie een op vier wielen aangedreven versie te vra gen. De zomerse winter kan toch niet eeuwig duren, denk je dan in meteorologische argeloosheid. Er zal toch wel eens wat winterse el lende op ons dak worden gescho ven en dan kan de 4x4 zijn nut be wijzen. Het pakte dus anders uit. Het werd een week met weer te hoge temperaturen en nauwelijks regen, laat staan andere neerslag. De vier wielaandrijving bleef ongebruikt in de kast. Op dat moment ging er van deze winter bepaald geen 4x4 wervende kracht uit. Dat deed overigens geen afbreuk aan de Charade op zichzelf. Ik vond destijds de versie met driecilinder één liter motor al een vlot en venij nig vehikel, met de lichtmetalen viercilinder 1.3 liter injectiemotor wordt dat verhaal in de vergroten de trap verteld. Het inspuitsysteem van de motor wordt gestuurd door een compu ter, gekoppeld aan een drieweg ka talysator met een Lambda-sonde in het uitlaatspruitstuk. Hiermede voldoet deze Charade aan de vaak genoemde strenge US 83 uit- laatemsissie-eisen, die ook in de Verenigde Staten worden gehan teerd. De motor levert een vermogen van 90 pk. Die massa paardekrach- ten kunnen de maar 870 kg wegen de wagen moeiteloos in ruim elf se conden uit stilstand naar een snel heid van 100 km/uur slepen. Tot een snelheid van pakweg 140 km/uur blijft hij razendsnel accele reren. Daarna gaat het allemaal wat rustiger en ten slotte komt de naald van de snelheidsmeter tot stilstand in de buurt van de 165. Dan staat de pook van de versnelling wel in de vijf. Dat zijn prestaties die er niet om liegen. Maar ze gaan gepaard met het nodige rumoer. Een beetje te veel zelfs. De motor verzet zich niet tegen hoge toerentallen, maar pro duceert dan wel wat kabaal. Men is echter geneigd dat voor lief te ne men gezien de soepelheid, waar mee deze zestienklepper, is te be spelen. Ook bij lagere toerentallen. Bij het wegtrekken moet men zelfs de pedalen met fluwelen voet be naderen om niet de stenen uit de straat te sjorren. Uiteraard ligt het verbruik van deze viercilinder wat hoger dan dan destijds in de één liter Chara de. Men moet al erg netjes rijden als men gunstiger dan één op der tien wil uitkomen. En wanneer de chauffeur overgaat tot de rijstijl waartoe dit sportief getinte karre tje in feite noodt dan zal hij echt flink wat meer normale benzine nodig hebben. Ik heb in het verleden al mijn waardering uitgesproken voor dit Charade-model. De vernieuwingen die in 1987 zijn doorgevoerd doen het nog steeds goed. De ruimte is redelijk, de afwerking goed, de handelbaarheid groot en het com fort heel acceptabel. Natuurlijk is de vering van deze sportieveling in de Charade-familie nogal aan de stugge kant. Dat is veelal de prijs die men voor zulke prestaties moet betalen. Naast de 21 mille voor de driedeurs TX of de 26,5 mille voor de 4x4 versie. Technische gegevens Daihatsu Charade 1.3i TXF 4WD. Viercilinder motor. Inhoud 1295 cc. Vermogen 90 pk. Comprcssicvcrhouding 9,5:1. Vier wielaandrijving. Onafhankelijke wielophanging rondom. Tandheugel besturing. Lengte 361 cm. Massa 870 kg. Tankinhoud 37 liter. Aanhanger geremd 700 kg. Acceleratie 0-100 km in 11.3 seconden. Topsnelheid 165 km/uur. Prijs 26.495,-. Off. Daihatsu dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13