McEnroe bijt zich weer stuk op Lendl Miles op weg terug Timman klaar voor tweekamp Positie Sheshkovsky niet veilig Edberg haakt af met rugblessure Minister maant KNVB 'Ei heb een enorme tik op mijn neus gehad' Groningen genoemd bij omkooppogingen WOENSDAG 25 JANUARI 1989 SPORT PAGINA 19 HILVERSUM (GPD) De weg naar de wereldtitel scha ken is uiterst smal, heel glibberig en zit vol met valkuilen. Jan Timman heeft het al vele keren ondervonden. De Am sterdamse grootmeester strandde keer op keer in zijn stre ven om de uitdager te worden van 's werelds beste schaker. Nederlandse zwartkijkers (realis ten?) menen dat Timman de klasse mist om zich serieus te mengen in de strijd tussen Karpov en Kaspar ov. De sterkste speler van het va derland legt zich echter niet neer bij de ogenschijnlijke suprematie van de twee K's. Zo ongeveer een jaar geleden ontdeed Timman zich in het Cana dese Saint John van de Sovjetrus Valeri Salov. Voor de volgende hindernis hoeft hij het vliegtuig niet in. Antwerpen is op 31 januari de locatie waar de kwartfinale be gint tussen Timman en de Hongaar Lajos Portisch. Beide spelers heb ben een teleurstellend jaar achter de rug. Zowel Timman als Portisch kende één hoogtepunt. De schaker uit de hoofdstad won met ongeken de overmacht het toernooi van Li nares, terwijl Portisch tijdens de vorige maand gehouden Olympia de prima voor de dag kwam. De uitschieter van Portisch ligt heel wat verser in het geheugen, maar Timman meent dat daaraan geen conclusies kunnen worden verbonden. „Nee, zo*n match als in Antwerpen staat op zichzelf. Het gaat veel meer om de specifieke voorbereiding. Waar liggen de zwakke en sterke punten bij je te genstander? Je kunt echt niet zeg gen dat Portisch favoriet is omdat hij net in Thessaloniki zo goed heeft gespeeld". In Griekenland deed de uitgewe ken Rus Boris Spasski een opmer kelijke uitspraak. De momenteel voor Frankrijk uitkomende scha ker meende dat Portisch in vorm kansloos is zelfs wanneer Timman niet in goeden doen zou zijn. „Ik heb dat inderdaad ook vernomen", aldus Timman. „Ik weet dat Spass ki mij nog steeds de beste westerse speler vindt. Toch is het een beetje - een krasse uitspraak. Kennelijk heeft Spasski niet zo'n hoge dunk van Portisch. De meeste insiders denken dat ik licht favoriet ben. We zullen het allemaal wel zien in Bel gië. In totaal hebben Portisch en ik ongeveer dertig keer tegenover el kaar gezeten. De balans slaat op dit moment iets uit in mijn voordeel". en spelen. Een eventuele achter stand is nu bijna niet meer te repa reren. Je zag het vorig jaar in Saint John. Alleen Kortsjnoj heeft toen een achterstand kunnen wegwer ken. Voor de rest gold: wie voor kwam, won de match. Na tien on derlinge duels vind ik dat je een eerlijker beeld hebt van de krachts verhoudingen". Timman zal in Antwerpen terzij de worden gestaan door twee oude bekenden: Ulf Andersson en Vlas- timil Hort. De laatste moest in ver band met trombose in het been ver stek laten gaan tijdens het Hoog ovens-toernooi, maar is inmiddels voldoende hersteld om als secon dant op te treden in Vlaanderen. Mocht Timman zich plaatsen voor de halve finale, dan is de Brit Jonathan Speelman zijn volgende opponent. Speelman schakelde ruim een half jaar geleden zijn landgenoot Nigel Short uit. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Dijk van Binnenlandse Za ken is ongerust over de invoe ring van het experiment met de veiligheidspas voor voetbalsup porters. Dat heeft de bewinds- i de KNVB gisteren in een brief laten weten. Aanvankelijk de proef (bij Ajax, Feye- noord, PSV, FC Utrecht en FC Den Haag) na de winterstop in gaan. Van Dijk zegt in de kranten te hebben vernomen dat de in stelling van de pas vertraging heeft opgelopen en dat de clubs MELBOURNE (Reuter) - Voor Ivan Lendl lopen de zaken bij de Open Australische tenniskam pioenschappen naar behoren. De Tsjechoslowaak, die het nog altijd moet stellen zonder het begeer de Amerikaanse paspoort, plaatste zich vandaag door een overwinning in drie sets op John McEn roe (7-6,6-2,7-6) bij de laatste vier, waaruit de gevaarlijkste Zweden inmiddels zijn weggevallen. Stefan Edberg maakte vanochtend tijdens een persconferentie bekend dat hij zich terugtrekt uit het tennistoernooi in Melbourne. Edberg bles seerde zich gisteren tijdens een gewonnen partij tegen Pat Cash aan zijn rug. De Zweed liet zich vandaag nog behandelen in een ziekenhuis in Mel- bóurne. (foto Ap) Eén Zweed is nog ove narsson, die slaagde, Becker faalde. De i Michiel Schapers (85ste op de we reldranglijst) schakelde de als veer tiende geplaatste Jonas B. Svens- son in vier sets uit: 6-0,6-3,4-6,6-4. Terzijde van het grootste strijd gewoel plaatsen Tom Nijssen en Manon Bollegraf zich voor de halve finales van het gemengd dubbel spel door een overwinning met tweemaal 6-4 op het Australische tweetal David MacPherson/Jenny Byrne. Martina Navratilova nam af scheid van de open Australische ti telstrijd met een dubbele fout op matchpoint. Helena Sukova ver sloeg haar vroegere landgenote met 6-2,3-6,9-7. Een onverwacht en niet voldoende geld hebben voor het experiment. Van Dijk dringt er bij de voet balbond op aan een beargumen teerde begroting te overleggen. Naar aanleiding daarvan wil de minister bekijken of de KNVB heeft voldaan aan de voorwaar den. Tevens wil hij weten wan neer de pas daadwerkelijk wordt ingevoerd. De KNVB noemt de aanmaning van Van Dijk in een persbericht voorbarig, „temeer daar de gegevens van de minister uit de media afkomstig zijn en niet bij de KNVB zijn gecontro leerd". Volgens de bond i: lijks vertraging opgetreden. „De afspraak was dat na de versprei ding van de aanvraagformulie ren op een termijn van een aantal weken een aanvang met het ex periment zou worden gemaakt. Een en ander is bovendien nog afhankelijk gesteld van de werk zaamheden van een begelei- dingscomissie, die op 1 februari wordt geïnstalleerd". Volgens de bond liggen de folders met de aanvraagformulieren voor de clubkaart en voetbalpas nog de ze week op de postkantoren. Vandaag informeert de KNVB de betaalde clubs over de veilig heidspas. ontijdig vaarwel voor Navratilova, die twee keer voor de match ser veerde, maar het beide malen niet kon afmaken. Op die momenten bleek Suko- va's crosscourt backhand een be slissend wapen. Hoezeer het tijd- perk-Navratilova ten einde neigt, blijkt wel uit de cijfers. Van de voorgaande 25 onderlinge duels had Sukova er slechts vier gewon nen. Daarbij was er één van meer dan gewoon belang; die in de halve finales van de open Australische kampioenschappen van vijf jaar geleden. De zege van Sukova maakte toen een einde aan de lang ste successenreeks uit Navratilo- 74 partijen. Pijn Sukova durfde na afloop de stel ling niet aan, dat Navratilova er be ter aan doet op haar lauweren te rusten. „Misschien, maar mis schien ook niet. Vergeet niet, dat ik vandaag erg sterk serveerde. Voor al op de tweede. In de elfde game van de derde set ging het even mis. Drie dubbele fouten. Maar daar stonden dan toch ook weer drie aces tegenover." Stefan Edberg heeft vanochtend tijdens een persconferentie verteld zich terug te trekken. Edberg was de dag tevoren in de partij tegen Pat Cash (6-4,6-0,6-2) twee slagen WIJK AAN ZEE (GPD) Goed gemutst schuift Tony Miles aan tafel voof het interview. Timman is de eerste om toet e *s net na eerste tijdscontrOle van de negende ronde van het Hoogovens-toernooi, ven dat 1988 een teleurstellendjaar Miles' tegenstander, de Peruviaan Julio Granda Zuniga, heeft lang gestreden maar is uit- is geweest voor hem. Het is heel eindelijk kansloos van het bord geschoven, moeilijk om precies aan te geven hoe dat komt. Misschien heeft het wat te maken gehad met mijn over laden programma. In Linares ging het geweldig, terwijl het Worldcup- toernooi in Belfort desastreus ver liep. Daarna heb ik me \yel weer wat hersteld, maar de topvorm is niet meer gekomen. Of die neder laag tegen Tal in de KRO--twee- kamp lang heeft doorgewerkt? Het jaar goed heeft gevolgd, zal zich was vervelend en onnodig. Onno- gelmatig hebben afgevraagd waar dige verliespartijen zijn over het al- Miles was gebleven. De verklaring gemeen een bron van ergernis. Je blijkt simpel: de Brit stortte medio raakt dat nare gevoel echter eerder '87 zowel lichamelijk als geestelijk kwijt dan bij een kansloze neder- volledig in elkaar en is sindsdien Miles is een van de vele non-con formisten die de internationale schaakwereld telt. De Engelsman zal zich nooit in een keurig pak hij sen bij sjieke gelegenheden, zoals hij ook niet naar de kapper zal stap pen om zijn lange manen te laten kortwieken. Wie de buitenlandse toernooien de afgelopen anderhalf laag. Die kunnen weer nadelige ge volgen hebben voor je ego". De match tegen Portisch omvat zes partijen. Eigenlijk een te korte tweekamp, meent ook Timman. ..Ik z bezig geweest zijn leven beetje op orde te krijgen. „Ja, ik heb een enorme tik op mijn neus gehad", vertelt de vrien delijke Miles, die zonder vaste x veel liever over tien partij- blijfplaats is. „Het i eigenlijk ge- GRONINGEN (GPD) - Volgens het voetbalweekblad VI heeft FC Groningen in het verleden twee pogingen gedaan om een scheidsrechter om te kopen. De Russische arbiter Butenko, die in 1986 de thuiswedstrijd voor de UEFA-Cup tegen Vitoria Guima- raes leidde, kreeg een kleurente levisie, terwijl FC' Groningen voor de return 30.000 gulden be schikbaar zou hebben gesteld aan ex-scheidsrechter Bouke Draaisma om met dat bedrag de Tsjechische leidsman Christov gunstig te stemmen. Draaisma, die namens FC Gro ningen tijdens Europese wed strijden de scheidsrechters bege leidt, geeft ogenblikkelijk toe, dat Butenko een televisie heeft gekregen. „Dat was zo'n porta ble-ding, maar dat heeft die Rus gekregen van Zuidema en niet van FC Groningen. Zuidema was supporter van Groningen. En dat is helemaal niets bijzonders, want anderen hebban wel eens schoenen gekregen. Die tv inte resseert me echter geen fok, want dat was zo'n klein ding. Dat van die 30.000 vind ik veel erger, want ik vind het heel vervelend dat mijn naam is genoemd." Zeker is in elk geval, dat Christov die 30.000 gulden niet heeft ontvangen, want de Tsjech haalde de Groningers het bloed onder de nagels vandaan. I „Christov heeft toen wel wat ont- vangen, maar van een ander," al- 1 dus een bulderlachende Draais- II ma. Toch heeft Draaisma gister middag direct contact gezocht met Groningen-voorzitter Renze h de Vries. „Ik wilde van hem wel ij even weten of het nodig was een j] advocaat in de hand te nemen, j De Vries heeft me toegezegd dat I Groningens advocaat ook mijn I zaak zal i i'--,- - Draaisma deed destijds in Guimaraes overigens wel ver woede pogingen om Christov té bereiken. „Maar dat was niks bij zonders," pareert hij, „want ik wilde die man gewoon een hand je geven. Een paar jaar eerder had hij in Gronigen de wedstrijd tegen Atletico Madrid gefloten. Toen heb ik drie dagen met die beste man rondgezeuld. Dan is het toch normaal datje hem even een handje wilt geven? Christov werd echter heel goed afge schermd door de Guimaraes." Joop Zuidema, directeur van Thie in Groningen, aarzelt geen moment als hij wordt geconfron teerd met de kleurentelevisie die Butenko heeft meegenomen naar Moskou. Volgens hem heeft Butenko er zelfs voor betaald. „Het ging om een portable kleu rentelevisie van, naar ik meen, 595 gulden. De man heeft het ap paraat voor dé helft van de prijs gekregen. Niets bijzonders. Toen Karin Kania in Groningen was in verband met het Europees kam pioenschap schaatsen heeft ze hier een videorecorder met kor ting gekocht," legt Zuidema uit. Hij kan zich nog herinneren dat Bouke Draaisma indertijd met Butenko langs kwam. "Je kende elkaar door FC Gronin gen. Bouke Draaisma moest maar zien gedurende drie dagen zo'n scheidsrechter bezig te hou den. Dan ga je natuurlijk ook de stad in en zo kwam hij ook bij mij. Die Rus zag al die tv's en liet zijn oog vallen op die portable. Hij heeft zelf afgerekend. In elk geval is het initiatief niet van FC Groningen of Draaisma uitge gaan." beurd tijdens het interzonale toer nooi in Zagreb. Ik was al behoorlijk gespannen voordat het evenement in Joegoslavië begon. Ik ben het ty pe schaker dat van 's nachts drie uur tot twaalf uur moet slapen om door Hans Bouwmeester nieuwe energie op te doen. Nu wil de het geval dat vlak bij mijn hotel een ander hotel werd gebouwd. En dan startte men 's morgens om ze ven uur. Van slapen kwam niet veel en mijn zenuwen begaven het op een gegeven moment gewoon". Een ongekend diepe crisis was het gevolg. In de drie maanden die op het toernooi volgden, was de geestelijke toestand van Miles van dien aard dat er van slapen nauwe lijks sprake was. „Twee, hooguit drie uur per nacht. Ik klapte volko men in elkaar. Mijn hele systeem zat in de knoop. Er kwamen ook al lerlei lichamelijke complicaties bij. Soms kon ik niets meer zien en af en toe kon ik niet eens lopen. Het was verschrikkelijk. Ik belandde in het ziekenhuis. Langzaam ben ik daarna uit het dal gekropen". Fysieke en mentale moeilijkhe den zijn niet de enige problemen die Miles in het recente verleden heeft gehad. De 33-jarige Brit leeft in onmin met de schaakbond in ei gen land. „Eigenlijk al vanaf 1984 word ik niet meer uitgenodigd voor toernooien in Engeland. Naar het waarom kan ik slechts gissen. Ik vermoed, of nee dat weet ik wel zeker, dat enkele mensen op in vloedrijke plaatsen een hekel aan me hebben. Misschien vinden ze wel dat ik een grote mond heb. Erg veel tact heb ik inderdaad niet. Ik ben geneigd precies te zeggen waar het op staat". Het uitblijven van invitaties voor Britse toernooien heeft Miles doen besluiten de Engelse schaakfede ratie niet meer te vertegenwoordi gen in het buitenland. „Ik was het gewoon spuugzat. Er is een aantal onfrisse aanvallen afgevuurd op me in de Engelse kranten. Wat een onzin er niet over me is geschre ven. Ik zou bijvoorbeeld voor An dorra gaan schaken, dan kon ik de beste zijn van het land. Kwaadaar dige dingen zijn er over me gepu bliceerd. Op een gegeven moment heb ik gewoon gezegd: tot hier en niet verder". Onlangs speelde er zich aan de andere kant van het Kanaal nog een andere rel af waarin Miles een De Britse schaker Tony Miles zal zich nooit centrale figuur was. Het kostte Raymond Keene zijn functie bij de schaakbond. „Ik heb het verhaal al aan verscheidene journalisten ver teld, maar de kranten drukken niets af, omdat ze bang zijn hun handen eraan te branden. Onbe grijpelijk, want ik heb schriftelijke bewijzen in handen dat mijn ver haal klopt. Keene heeft getracht mij aan te zetten tot fraude. Ik had bij een bepaald toernooi recht op een secondant, maar ik zag af van die bijstand. Keene probeerde mij te bewegen hem als secondant te nemen. Op papier bedoel ik. Dan zouden we het geld dat we kregen samen delen. Tenminste, dat was zijn voorstel: Ik weigerde natuur lijk. Het kwam neer op ordinaire diefstal. Toen alles naar buiten kwam, is Keene zijn baan kwijtge raakt. Hij heeft gedreigd me voor de rechter te slepen, wanneer ik de zaak openbaar zou maken. Nou, ik mag hopen dat hy het doet. Keene heeft geen poot om op te staan. Hij krijgt in de rechtszaal links en rechts om zijn oren. En dat weet hij drommels goed". Ook al voor de mensen die in En geland een blokkade voor hem hebben opgeworpen, is Miles vast van plan terug te keren aan de top. „Ik ben de laatste anderhalf jaar enorm geduikeld op de wereld ranglijst. Voordat ik ziek werd, had ik een Elo-rating van 2585 en stond ik in de top-tien. Na de ineenstor ting verloor ik 85 punten. Nu krab bel ik weer overeind. Het probleem is dat ik weer moet wennen aan het spelen tegen topschakers. Dat kon ik in de eerste twee ronden hier in Wijk aan Zee goed merken. Die ne derlagen waren een rechtstreeks gevolg van een onnozele manier van spelen. Maar ik ben nu aan het terugkomen. Ik weet het gewoon zeker". WIJK AAN ZEE (GPD) - In de ne gende ronde van het Hoogovens schaaktoernooi is Vitaly Sheshk ovsky weer alleen aan de leiding gekomen. In feite heeft hij er wei nig voor behoeven te doen. Binnen drie kwartier had hij zijn partij met zijn landgenoot Rafael Vaganian klaar. Na 16 zetten deelden de he ren het punt en kon Sheshkovsky op zijn gemak gaan kijken hoe zijn concurrenten elkaar te lijf gingen. Tot zijn vreugde zag hij zijn voor naamste belager, de Hongaar Zol- tan Ribli, in een harde partij ten on der gaan. „Een schaker ziet nu een maal graag een rivaal verliezen van iemand die in een toernooi minder gevaarlijk is", zo merkte de voor malige Sovjet-kampioen tevreden op. Overigens is de positie van de koploper verre van veilig. Een groep van vijf spelers zit hem vlak op de hielen; het verschil is slechts een half punt en tenslotte zijn er nog vier harde rondes te gaan. Ribli verloor met zwart een Sici- liaanse Scheveninger, een systeem dat hij als geen ander beheerst. Zijn tegenstander, de Bulgaar Ky- ril Georgiev, koos een weinig be kende methode, bereikte daarmee een gelijke stelling en had toen het geluk dat Ribli op grote verwikke lingen inging. Toen de rook was opgetrokken hield de Hongaar een verloren positie over. Hij stribbel de nog lange tijd tegen, maar kon het noodlot tenslotte niet afwen den. de klok zich in het gevecht mengde kon de getergde zwartspeler plot- seling met een kleine combinatie ontsnappen. De beide Nederlan ders bevinden zich in de onderste regionen, maar hebben de komen de dagen nog alle kansen om hun positie te verbeteren. Het minst belangwekkend was de ontmoeting tussen Pedrag Nik- olic en Gyula Sax. De Joegoslaaf won in de loop van het middenspel een pion, maar moest een ernstige verzwakking van zijn konings burcht- accepteren. Er ontstond tenslotte een toreneindspel, waarin koste van Jeroen Piket. Er kwam geen van de partijen iets tastbaars ouderwetse Siciliaanse Draak kon bereiken. Vizwanathan Anand was in deze ronde voortreffelijk op dreef. „Het wordt toch eens tijd, dat ik iets laat zien", zo sprak de jonge Indiër vastberaden. Hij zette vervolgens Ivan Sokolov een fikse Spaanse partij voor, ontketende een felle aanval op de koningsvleugel en die resulteerde na 38 zetten in een mat- positie van de Joegoslavische ko ning. Zo is Anand onverwacht nog tot een gedeelde tweede plaats doorgedrongen. de laatste jaren met veel s s toe- op het bord, waarin Jeroen niet de weg scheen te weten. „Die jongen heeft de openingsboekjes we niet goed gelezen", zei schaakmeester, die de partij met In de B-groep is de spanning eneens enorm toegenomen. Ju- Eu- üan Hodgson maakte tegen Ian Ro- oude gers een verschrikkelijke blunder moest daarna zijn partij onmid- belangstelling volgde. Reeds in de deUijk opgeven. DaaAan zal John jaren dertig waren deze werkjes Fedorowic vermoedelijk gaan pro- het begin en eind van alle ope ningskennis, maar die tijd heeft Pi ket nooit meegemaakt. En welke schaakmeester kan tegenwoordig nog alles bijhouden? In de tijd noodfase ontstond in deze partij een ware heksenketel. De Ameri kaan bleek over de sterkste 2 1 te beschikken en hij werd de door Rini Kuyf. fiteren. De Amerikaan speelde wisselvallige partij met Paul van der Sterren en staat volgens velen in de afgebroken stelling gewon nen. Mocht dit inderdaad zo zijn dan komt Fedorowic hier alleen aan de leiding, mede omdat Ralf Lau overtuigend verslagen werd gelukkige veroveraar van een stuk. De rest was toen een kwestie van techniek. Rudy Douven trok tegen de Meraner van John van der Wiel ste vig van leer. Zijn initiatief leverde uiteindelijk een pion op, maar toen Tony Miles leverde de echter de partij van de dag. Deze wordt hier onder nader toegelicht. Miles- Granda Zuniga 1. d4 Pf 5; 2. Pf3 e63. c4 b6; 4. a3. Deze methode is door Kasparov 4...LÖ7; 5. Pc3 d5; 6. cxd5 Pxd5; 7. Dc2 Pxc3; 8. bxc3 c5; 9. e4 Pd710. Lf4 cxd4; 11. cxd4 Tc812. Db3 Le7 13. Ld3 Pf6; 14. Db5+ Dd7; 15. Pe5 Dxb5; 16. Lxb5+ Kf8; 17. f3. Miles kende deze stelling goed. Als zwartspeler had hij deze eens in New York gespeeld tegen Walter Browne en hier met 17...Pe8! voort gezet. De zet van Granda is minder sterk. 17...Ph5?; 18. Ld2 g5. Dit wordt krachtig weerlegd, maar anders komt de zwarte ko ningsvleugel niet goed los: 19. h4! Prachtig gespeeld. Wit zet met deze opmars een geweldige koningsaan- val in: 19...gxh4; 20. Lh6+ Pg7; 21. Pd7+ Kg8; 22. Kd2. Wit speelt nu praktisch met een toren meer. 22..f6. Hij geeft de h-pion om te proberen om zijn koningsvleugel los te krijgen: 23. Txh4 KJ7; 24. Tf4. Een kleine onnauwkeurigheid. Sterker was onmiddellijk 24. Tahl, aldus Miles. 24...Kg6; 25. Th4 Lc6; 26. Lxc6 Txc6; 27. Tahl Pe8. Er dreigde ver nietigend 28. Tg4+): 28. Tg4+ KJ7; 29. Tf4 Ld6. Tegen 30. Pe5+ ge richt: 30. e5! De inleiding tot de slotaanval. De rest is eenvoudig. 30...Lxa3; 31. Pxf6 Pxf5; 32. Txf6 Ke7; 33. Lg5 Tg8. Ook 33...Kd7 34. Tf7+ was kans loos. 34. d5! Wint nog meer materi aal, zwart geeft het op. HANS BOUWMEESTER voor het einde door zijn rug ge gaan. Niet tegenstaande de pijn sloeg hij nog een ace en een ser vice-winnaar. Maar een optreden in de kwartfinales tegen de Oostenrij ker Thomas Muster was er niet meer bij. Vooral niet, toen de toer- nooi-leiding een verzoek van Ed- bergs coach Tony Pickard om de party uit te stellen, had afgewezen. Na een doorwaakte nacht bleek Edberg zo stijf, dat hij niet eens kon bukken om zijn schoenen vast te maken. Een onderzoek in een ziekenhuis in Melbourne wees uit dat de spieren in het onderste deel van de rug waren geraakt. De Zweed kreeg twee a drie weken rust voorgeschreven. „Maar", realiseerde hij zich: „Als ik had gespeeld, zou me dat een halfjaar hebben gekost. Misschien wel mijn hele carrière. De komen de tijd moet ik spelen in Rotterdam en Milaan, maar ik neem geen en kel risico. Met zo'n rugblessure weet je het maar nooit". Israel ontslagen THESSALONIKI (GPD) - De tj twijfels bij Rinus Israel over een Grieks voetbalavontuur zijn niet i ongegrond gebleken. De oud- li Feyenoord-trainer werd gisteren f door PAOK op staande voet ont- slagen. Door twee competitie-ne- i derlagen op rij verloor z'n club j j' de afgelopen weken de aanslui- ting met koploper Olympiakos. De achterstand liep op tot vier punten. s Zondag, na de ondergang bij Larissa, eisten de teleurgestelde supporters al het hoofd van Is- rael. Gisteren honoreerde het be- stuur dat 'verzoek' en werd de j werkloze Elevantos, die het laatst in dienst was van Iraklis, als nieuwe oefenmeester aange- steld. Dat bestuursbesluit was I niet unaniem. Een aantal be- I stuursleden koos partij voor Is- j rael en vertrok eveneens. Voor Rinus Israel is het twee- de keer binnen een jaar, dat hij j aan de kant wordt gezet. Zeven maanden geleden verbrak Feye- noord tussentijds z'n doorlopen de contract op grond van de 1 slechte resultaten. Ondanks z'n bedenkingen ging de Amster- i dammer kort daarop in op de aanbieding van PAOK, waarmee f hij aanvankelijk knappe presta ties leverde. Israel had reeds la- I ten doorschemeren aan het eind van dit seizoen terug te keren naar Nederland. Eijkenbroek moet weg bij AZ ALKMAAR (GPD) - Hans Eijken broek vertrekt aan het einde van dit seizoen bij AZ. Het contract zal niet worden verlengd. De trainer kreeg gisteravond te horen dat de Alkmaarse eerste divisieclub twee en een half jaar 'eens wat anders wil'. Het bestuur zegt nog geen contacten te hebben met een even tuele opvolger; Eijkenbroek heeft ook nog geen nieuwe werkgever op het oog. De trainer werd ruim twee jaar geleden aangesteld na het ont slag op staande voet van de toen malige oefenmeester Han Berger. Voor Eijkenbroek kwam de klap hard aan. „Wat denk je. Na de de gradatie hebben we hier toch iets moois opgebouwd", zei hij gister avond. „Met een bijna nieuw elftal resultaten neergezet. Dan denk je toch niet dat je aan je laatste sei zoen bezig bent?" Daar komt bij dat Eijkenbroek bang is voor weer een nieuwe pe riode van werkloosheid. „Na Roda heb ik indertijd een lange periode zonder werk gezeten. Afschuwe lijk. Dat thuis zitten is niks voor mij. Maar gelukkig kan ik nu toch een beetje de boer op met de pres taties van dit AZ." WOENSDAG 16.05-16.50 BBC 2: Snooker internatio nale kampioenschappen in Wembley. 17.30-18.20 BBC 2: Snooker: internatio nale kampioenschappen in Wembley.. 17.50-18.35 Ned 2: Fitrace: zevendelige serie sportieve programma's gekoppeld aan een verzameling sporten. 20.00-.... BRT 2: Sportavond: de Belgen in Seoul. 21.45-22.00 Super: World News: met o.a. sport. 21.53-22.30 Ned 3: Studio Sport. 22.10-23.08 SKY: International Motor Sports. 23.00-23.50 Ned 2: Sportgala: verslag van het ijsgala dat plaatsvond in De Uit hof in Den Haag, met shorttrack, kunstrij- óen op de schaats, i|shockey, ijsspeed- way en karting op ijs. 23.08-23.15 SKY: Snow Report: ski-in formatiebulletin. 23.20-01.10 BBC 1: Sportsnight: met snooker, samenvatting van de eerste dag van de kwartfinales van de internationale kampioenschappen in Wembley.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19