'Water haalden we op de fiets uit een dorp verderop Meer klachten vliegtuiglawaai Kritiek op arbeidsinspectie, gezondheidsdienst en overheid Weer protest tegen puinstort bij EZL Boomgaard Kerkzicht opgeknapt Klanldjordgroep Rijnoord moet ruzies voorkomen PAGINA 18 WOENSDAG 25 JANUARI 1989 Koudekerkse Jeanette de Regt half jaar in Burkina Fasso door Nell Bruynes KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Eind vorig jaar keerde drs. Jeanette de Regt (24) terug uit Burkina Faso in west- Afrika. Zij studeerde sociale geografie in Utrecht en haar i opdracht in Afrika was het begeleiden van de aanleg van tien waterbassins en het gebruik hiervan. Samen met twee studiegenoten woonde zij een half jaar in Sabtenga, een dorpje ongeveer zo groot als Koudekerk. "Een onvergete lijke ervaring", vindt De Regt. regenwater. Af en toe heb je daar grote regenbuien, maar dat water stroomt gewoon weg door geulen en dan hebben zij er niets meer aan. Zo'n bassin wordt aangelegd in een stroomgeul en na zo'n regenbui is het vol. Dan kunnen ze de tuin er mee begieten en is er voldoende water tot de volgende bui komt. Mais en gierst kunnen er wel tegen dat maar af en toe een bui valt, maar tuinbouw is in die hitte alleen mogelijk als er elke dag wordt be goten". De Regt en haar collega's waren daar om te bekijken hoe je dat nou het beste kon organiseren zodat vrouwen hiervan zouden profite ren. "Het systeem daar is erg inge wikkeld. Vrouwen mogen bij voor beeld geen grond bezitten, dus ze moesten wel grond krijgen van de mannen. Maar als je één vrouw zo'n bassin zou geven, zou weer het ge vaar bestaan dat de man jaloers zou worden. Uiteindelijk hebben we de bassins aangelegd voor groepjes vrouwen. Maar het is nu de droge tijd, dus in de zomer kunnen die bassins pas worden gebruikt. Of dit goed uitpakt kunnen we pas na volgend jaar te weten komen". Het gebruik van waterbassins is in feite dus heel simpel. De Regt bevestigt dit. "Je snapt ook niet waarom nooit iemand anders op dit idee is gekomen". Het idee van water opvangen in een betonnen bassin is van C. Be "Een aantal jaren geleden zijn tien waterbassins aangelegd voor man nen, of eigenlijk voor families. Maar als je in Afrika zegt dat je iets aan families geeft, dan komt het ten goede aan de mannen. Het ge zin is heel anders opgebouwd dan - hier. Mannen en vrouwen hebbeij een heel zelfstandig budget en wer ken apart", verduidelijkt De Regt. Dat systeem was dus gunstig kinderen schoten er niets mee op. ^.Nu is het in Afrika zo dat vrouwen voor het grootste gedeelte eigenlijk de landbouwers zijn. Als je dus iets wilt doen aan de verbetering van de voedselsituatie en de gezond heid van de kinderen dan kun je beter een project met vrouwen starten. De bouw van die bassins wordt nog steeds gefinancierd door de Nederlandse ambassade in Burkina Faso als zogeheten klein ambassade-project. Dat zijn klein schalige projecten die niet meer dan 15.000 gulden kosten. Tuinbouw De Regt: "Wij hadden hiervan dus .geld voor de aanleg van nog tien bassins. Ze worden gebruikt bij de tuinbouw sp zijn betonnen bakken in de grond die worden gevuld met >tte de Regt: "Vooral oudere ker, wetenschappelijk medewer ker aan de Universiteit van Am sterdam. Beker is eveneens ver bonden aan de Stichting Semi Ari- de Regio's (SAR). De SAR doet in samenwerking met de universiteit van Amsterdam al enige jaren on derzoek in Sabtenga, het dorp waar De Regt werkt. De Koudekerkse ging er in opdracht van beide in hebben het idee dat blanken superieur zijn". stellingen heen om na de beëindi ging van haar studie extra praktijk ervaring op te doen. Droog Burkina Faso is als Sahel-land heel droog. Het behoort dan ook tot de vier armste landen van de wereld. Het is een voormalige Franse kolo nie en de officiële taal is dan ook Frans. Maar op het platteland wordt deze taal nauwelijks gespro ken. In het dorp waar De Regt ver bleef, twintig kilometer van de hoofdstad Oagadougou, spraken de onderwijzers Frans, evenals de catechist en wat schoolkinderen. l tolk ge- De Regt was met twee studiege noten in Afrika. Ze woonden in een dorp in een huis dat was neergezet voor de vrouwengroep. Daar wer den alfabetiseringscursussen gege ven en naaicursussen. Het was te vens een soort opslagplaats. "We woonden daar in een ruimte waar ook twintig tafels en stoelen ston den, honderd zakken cement, de pinda-oogst en vijf naaimachines. We sliepen op matrassen op de grond, maar ik vond het geweldig. Je zat er echt tussen de mensen, hoewel behalve de vrouw van de onderwijzer, geen enkele vrouw Frans sprak. Maar het is ongeloof lijk hoe aardig en gastvrij die men sen zijn". Spaghetti De Regt moest ook de voedselvoor ziening aanpassen. In het dorp was wel elke drie dagen markt, maar daar waren uiteraard geen Neder landse produkten te koop. Hier door ondervonden de Nederlan ders wat aanpassingsmoeilijkhe den. "Er is geen elektriciteit en dus ook geen koelkast. De ene dag aten we dus spaghetti met prut en de an dere dag rijst met pindasaus. Water haalden we op de fiets uit een pomp vijfhonderd meter bij ons vandaan. De Afrikaanse vrouwen dragen het gewoonlijk op hun hoofd. Ze hebben nog wei gepro beerd het ons te leren, maar dat is niet gelukt". Vöor De Regt was het een pro bleem dat de mensen zo gastvrij waren. Het is gebruikelijk gasten meteen eten en drinken aan te bie den, maar de Nederlanders hadden daarmee wat problemen. "Een aan tal keren heb ik bacteriën gehad en daarvoor een verdelgingskuur moeten volgen", aldus de Koude kerkse. In Sabtenga zijn geen medische voorzieningen. Een paar keer per jaar komen een dokter en een ver pleegster om kinderen in te enten. De Regt: "Vaak kwamen mensen bij ons met een doodziek kind dat stierf als het niet werd geholpen. Frappant was dat de mensen uit Afrika nog steeds zo tegen blanken opzien. Vooral oudere mensen heb ben nog het idee dat blanken supe rieur zijn. Ik vraag me af waar we dat aan hebben verdiend. Ik kom hier dan wel voor een project, maar wil in de eerste plaats ook zelf wat leren van Afrika. Ik ben de mensen van Afrika dan ook dankbaar voor wat ik heb meegemaakt". De Regt benadrukt dat de man nen in Afrika nog steeds overal de baas zijn: "De meeste mannen heb ben bij voorbeeld meer vrouwen. Een ander voorbeeld is dat in het droge seizoen als er weinig werk op het land is, de vrouwen een paar keer per week naar Oagadougou gaan om het hout dat ze verzame len te verkopen. Ze lopen dan twin tig kilometer met een grote vracht hout, terwijl de meeste mannen een fiets hebben. "Alles is gescheiden, ook finan cieel. Tk heb zelfs gehoord van een man die zijn vrouw wel geld wilde lenen, maar alleen tegen rente. Vrouwen mogen ook geen grond bezitten". De Regt is nu projectmedewerk ster bij de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Binnen deze bond loopt van 1988 tot 1992 een in formatie- en bewustwordingspro ject onder de titel' 'Plattelands vrouwen en de Derde Wereld'. Hierdoor kon De Regt nog eens naar Burkina Fasso terug. Haar er varingen in Afrika blijven van groot belang voor haar werk, ook in de toekomst. Vooral over vluchten tijdens nachtelijke uren Bijeenkomst over het gebruik van pesticiden in bollensector zijn ingevoerd. Vanaf die datum mogen vliegtuigen zonder speciaal certificaat tussen 23.00 uur en 06.00 uur niet meer op Schiphol landen. Tussen 23.00 uur en 07.00 uur mogen deze niet vertrekken. Het gaat hier om de oudste straalver- keersvliegtuigen. Hoewel voor de overige toestellen in de nachtelijke uren geen beperkingen gelden, heeft de NV Luchthaven Schiphol in november 1987 dringend ge vraagd 's nachts zoveel mogelijk de Kaagbaan te gebruiken. Het motor lawaai hindert dan de minste om wonenden. Volgens een woordvoerder van de NV Luchthaven Schiphol zijn in 1988 18 procent meer vliegtuigbe wegingen gemaakt tussen 23.00 uur en 07.00 uur dan in 1987. In to taal registreerde Schiphol het afge lopenjaar 10.500 vliegtuigbewegin gen tussen deze tijdstippen. LEIDERDORP/ALP HEN AAN DEN RIJN - De Nederlandse Patiën tenvereniging (afdeling Alphen aan den Rijn) maakt ernstig bezwaar tegen de aanleg van een puinstortplaats bij het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. De vereni ging sluit zich daarbij aan bij de stichting het Zuidhollands Land- De patiëntenvereni ging onderzoekt mo menteel de mogelijkhe den die er nog zijn om een en ander juridisch aan te vechten. Daartoe zal een advocaat worden ingeschakeld. Secretaris Vergeer van de Alphen- se afdeling laat desge vraagd weten dat haar vereniging in het geweer is gekomen nu de toe komst van het zieken huis Rijnoord steeds meer 'op het spel is ko men te staan en veel pa tiënten naar het Elisa- beth-ziekenhuis in Lei derdorp zullen worden verwezen. De toekomsti ge puinstort is achter het 'Elisabeth' gesitueerd. Vergeer laat weten dat zij door de stichting Leefbaar Leiderdorp op het spoor is gezet. Deze stichting voert momen teel het ene na het ande re proces tegen de aan leg. Zij vreest voor ern stige stank- en geluid- overlast wanneer de puinstortplaats eenmaal is aangelegd. VOORHOUT De boomgaard van de voormalige boerderij Kerkzicht in de Voorhoutse wijk Oosthout, krijgt een grote opknapbeurt. Met de uitvoering van het plan voor een nieuwe indeling en beplanting is een bedrag van ruim 46.000 gulden gemoeid. De boom gaard wordt in de nieuwe opzet toegankelijk gemaakt voor het publiek. De eigenaar, die hier zijn schapen laat grazen, heeft geen problemen met de openbare functie van het terrein. De boomgaard wordt door het bouwbedrijf Noor- lander overgedragen aan de gemeente Voorhout. Het terrein van de voormalige boerderij, met een opper vlakte van cira 45 bij 55 meter, verkeert momenteel in slechte staat. De opknapbeurt omvat onder meer het grotendeels rooien van de bestaande beplanting en het aanbren gen van een heuveltje in het terrein van ongeveer 80 tot 90 centimeter hoog. Voor de schapen wordt een be hoorlijke grasmat aangebracht. Op het talud rondom de boomgaard worden enkele lage hekken geplaatst die moeten voorkomen'dat de dieren oversteken naar de openbare weg. Verder komen er enkele waterpartij en, die onder meer ook als afscheiding van het terrein dienen. SCHIPHOL (ANP) - Bij de Commissie Geluidhinder Schiphol zijn het afgelopen jaar 3.875 klachten over vliegtuiglawaai geuit. Dat zijn er 1.729 meer dan in 1987, toen 2.146 klachten werden geregistreerd. Met name het aantal klachten over vliegtuiglawaai in de nachtelijke uren steeg sterk: van 418 in 1987 tot 1.164 het afgelopen jaar. Dit blijkt uit de voorlopige cijfers van de commissie over 1988, die dinsdag zijn bekendgemaakt. De 3875 klachten over het afgelo pen jaar kwamen van 1614 mensen. Het jaar daarvoor belden 1036 men sen met de klachtentelefoon, aldus een woordvoerster van de commis- Het toegenomen aantal klachten 'betrof vooral het gebruik van de Zwanenburgbaan en de Amstel- veenbaan, in het bijzonder in de nachtelijke uren. De commissie wijt deze toename aan de stijging van de hoeveelheid vliegtuigbewe- LISSE - Op het functioneren van de arbeidsinspectie, de agrarische bedrijfsgezondheidsdienst (Stigas) en het toelatingsbeleid van de overheid voor bestrijdingsmidde len, werd gisteravond veel kritiek geuit door werknemers in de bol lensector. Dat gebeurde tijdens een voorlichtingsbijeenkomst in Lisse. In veel mindere mate erkenden de medewerkers dat veel gebruiks voorschriften niet worden nage leefd. De bijeenkomst in de Paulus- kerk in Lisse was door de voe dingsbond van de FNV belegd. Di recte aanleiding is het spreekuur dat het Academisch Ziekenhuis in Leiden half februari instelt voor mensen die werkzaam zijn in de bollensector en waarbij het werken met bestrijdingsmiddelen wel eens de aanleiding kan zijn van gezond heidsklachten. In het bijzonder veel leden van de voedingsbond waren gister avond aanwezig. Zij vormen de groep mensen die in loondienst bij bollenbedrijven werken. De eige naren en mensen met een eigen be gingen en het niet beschikbaar zijn van de Kaagbaan vanaf begin maart tot bijna eind mei 1988 van wege onderhoudswerkzaamheden. In 1986 registreerde de commis sie 2.902 klachten van 1.522 men sen. Toen gingen 410 klachten over nachtvluchten. De klachten over vliegtuiglawaai 's nachts zijn toegenomen ondanks maatregelen ter beperking van ge luidsoverlast die op 1 januari 1988 drijf zijn veelal lid van een van de drie standsorganisaties. Voor de FNV-mensen staat de eigen ge zondheid voorop en niet zozeer het economisch belang om bestrij dingsmiddelen te gebruiken. Naar aanleiding van vragen gaf dr. Grünewald toe dat de artsen van het AZL bij het spreekuur in feite op de stoel van de bedrijfsge zondheidsdienst gaan zitten. De arts kan bij voorbeeld eisen dat op een andere manier met bepaalde middelen op een bedrijf wordt ge werkt. Dat de bedrijfsorganisatie Stigas die taak niet ter hand neemt is het gevolg van een chronisch personeelstekort bij die dienst: voor heel Nederland is slechts één arts beschikbaar. Reden waarom het AZL het 'gif-spreekuur' instelt. Overigens richt men zich in eerste instantie op de bollensector en dan alleen in de traditionele bollen streek. Mensen met chronische klach ten en die werkzaam zijn in de bol lensector kunnen via de huisarts worden verwezen naar het weke lijkse spreekuur van het AZL. De ruim 80 huisartsen in de streek zijn bereid hieraan mee te wei-ken. Veel aanwezigen hadden er echter een hard hoofd in dat de huisarts bij ziekteverschijnselen ook het wer ken met bestrijdingsmiddelen be trekt. Tot op heden hebben de art sen weinig tot geen oog voor dit ri sico. Bij de meeste huisartsen wor den niet eens de beroepen van de patiënten genoteerd. De onbekendheid van de geva ren van de bestrijdingsmiddelen is ook voor de AZL artsen een pro bleem. Grünewald gaf toe dat bij de eerste mensen die op het spreekuur komen niet direct een relatie tussen een ziekte en het wer ken met bestrijdingsmiddelen kan worden aangetoond. Het is nu nog onbekend welke effecten bepaalde middelen hebben en bij welke do sis gevaar ontstaat. Bij het toela tingsbeleid van de overheid voor bestrijdingsmiddelen wordt daar aan weinig aandacht besteed. Wan neer wel vaststaat dat een middel schadelijk is, dan nog wordt het om economische redenen niet altijd di rect uit de handel genomen. Opnieuw taxi K uitgebrand VALKENBURG - Opnieuw is een taxi van het Leidse taxibedrijf K uitgebrand. Dit gebeurde vannacht rond 03.45 uur bij het pand van het bedrijf aan de Voorschoterweg in Valkenburg, waar de auto stond geparkeerd. De brandweer kon niet meer doen dan nablussen. Over de oor zaak van de brand kan de politie nog niets zeggen. Vandaag wordt een onderzoek ingesteld. Bij diezelfde vestiging van Taxi K zijn enkele weken geleden ook al twee taxi's gedeeltelijk uitgebrand. De eigenaar sloot brandstichting toen uit en hield het op sigaretten peuken die hebben liggen riasmeu- len in de asbakken van de taxi's. AUTO'S GESTOLEN - Bij een ga ragebedrijf buiten de bebouwde kom van Noord wij kerhout zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee nagenoeg niéuwe auto's ge stolen. Nadat men zich toegang had verschaft tot de showroom konden op simpele wijze twee niet afgesloten auto's worden wegge haald. De schade wordt geschat op 32.500 gulden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een grote meerderheid van het personeel van het Alphense ziekenhuis Rijnoord is gister avond akkoord gegaan met de instelling van een zogeheten klankbordgroep die moet voor komen dat tussen de verschil lende geledingen opnieuw con flicten ontstaan. Tijdens een door de vakbonden be legde vergadering wees R. de Vriel, woordvoerder van de werk nemersorganisaties, erop dat het ziekenhuis zich geen ruzies - en dus tijdverlies - meer kan veroorloven omdat 'een aantal instanties liever vandaag dan morgen een einde zou willen maken aan Rijnoord'. Een zelfstandig voortbestaan van het Alphense ziekenhuis is geen haalbare kaart en daarom is het van belang dat zo snel mogelijk over eenstemming over een fusie wordt bereikt met het Sint Elisabeth Zie kenhuis in Leiderdorp (EZL), be nadrukte De Vries: "De instantie die het aandurft om na vanavond opnieuw herrie te schoppen, zet de toekomst van Rijnoord op het spel". Vooral ook omdat volgens de bonden de Inspectie voor de Volksgezondheid 'vraagtekens zet bij de kwaliteit van sommige on derdelen' van het ziekenhuis. Zo zou 'een aantal verrichtingen in de gegeven omstandigheden niet ver antwoord' zijn en wordt bovendien nogal kritisch gekeken naar het ge bouw. Volgende week brengen de vorige en de huidige inspecteur een bezoek aan het ziekenhuis waarna op 15 februari een evalua tie-bijeenkomst volgt op het minis terie van WVC. Dan krijgt het be stuur van Rijnoord te horen of de erkenning die op 1 maart afloopt, Vakbonden, Landelijke Specialis tenvereniging, ondernemingsraad (OR), bestuur en het Regionaal Zie kenfonds Leiden Alphen (RZLA) wijzen elk een vertegenwoordiger aan voor de klankbordgroep. Deze commissie gaat zich vooral bezig houden met de vraag of de ver schillende geledingen 'zorgvuldig met elkaar omgaan' en of de com municatie goed verloopt. OR en medische staf hebben vo rige week een motie van wantrou wen ingediend tegen het bestuur en het is onder meer de bedoeling van de klankbordgroep orti ervoor te zorgen dat het vertrouwen in el kaar weer toeneemt. De boomgaard van de voormalige boerderij Kerkzicht wordt na dè opknapbeurt toegankelijk voor het publiek. (foto Wim Dijkman) WOENSDAG 25 JANUARI Leiden Woon Ideaal Beurs, van 19.00 tot 22.00 uur in de Groenoordhal- len. voorstelling Wienerwald' door Theater Persona, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater, Cleve- mtormatiepunt gemeenschap- >elijk wonen, van 20 00 tot 21.00 mr bij Vereniging Centraal Wo- ien. Gerestraat 20. tel: 121554. film: 'Coup de Torchon', 21.15 lig vrijen kan op de "safe sex video show' bij het COC. Langegracht 65, aanvang 20.00 uur. lezing over 'De aura en mense lijke ontwikkeling',aanvang 20.00 Theatergezelschap het Lucht ballon met -Luigi', aanvang 20.00 uur op Hogewoerd 108. film: 'By Design', bij 'Pink La- dies'. Langegracht 65, 20.00 uur. DONDERDAG 26 JANUARI Alphen concert Amsterdams Fortepia- af 55 jaar. aanvang 9.30 uur in het Leids Volkshuis. Woon Ideaal Beurs, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur in de Groenoordhallen. lunchconcert Fons Kiesman (klarinet) en Jan van der Meer (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Een fijn span' met o.a. Joop Doderer, Hans Bos kamp en Maya Bouma, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. voorstelling: Wienerwald' door Theater Persona, aanvang 20.30 uur In het Lak-Theater. vertelling en demonstratie door poppenspeelster Sophia Wou denberg in het vrij kunstzinnig centrum De Zonnebloem, de Lt. de Kanterstraat 5, 20.00 uur. klaverjassen en sjoelen bij wijk- veremging Aktief. Berlagestraat. aanvang 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur. eetgroep voor vrouwen en huin kinderen van 17.30 tot 19.00 uur in Sjelter, Heemraadlaan, (oge- ven voor woensdag 12.00 uur). klaverjassen bij Tamarco, aan vang 20. 00 uur, clubgebouw, Splinterlaan. klaverjassen en rummykub bij De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof, Winkelhof. film: The living daylights', met o.a. Timothy Daltom en Jeroen Krabbé, aanvang 20.30 uur in de Ter Aar beelden van Ter Aar en Nieuw- veen uit de jaren vijftig, aanvang 20.00 uur in de Aeresteijnschool, Langeraar. VRIJDAG 27 JANUARI Alkemade feestavond LTB-afdeling Roe- lofarendsveen. Alphen orgelconcert Herman van Vliet, aanvang 20.15 uur in de Advents- concert mannenkoor Datheen, ten bate van stichting Woord en Daad in de Christelijk Gerefor meerde Kerk, aanvang 19.30 uur. Leiden Woon Ideaal Beurs, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur in de Groenoordhallen. concert Leids Politie Muziek Gezelschap, aanvang 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. lezing 'Vergezeld met de Heili ge Geest' door dr. W.J. Ou- weneel, aanvang 20.00 uur in de Streekschool, Lammenschans- concert in de serie Vrijdag avond Kamermuziek, met Kaoru Kakudo (viool) en Herman Uhl- horn (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Een fijn span', met o.a. Joop Doderer, Hans Bos kamp en Maya Bouma, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. voorstelling: 'Angels beyond reason', met Barbara Duyfjes en Lisa Marcus, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18