Concurrentie met AH dodelijk voor reformwinkel Hooigracht' 'Handhaaf plannen voor huurwoningen in wijk Stevenshof actlel in vrije tijd 198| WOENSDAG 25 JANUARI 1989 ÜEIDEN Brief van bouwverenigingen: cent van biologisch-dynamische kaas, boter en kwark. "Dat zijn echt geen fabeltjes, zoals iedereen ons dat wil doen geloven. Die arti kelen liggen straks ook bij AH in de winkel", beweert Van Ginkel. Afgezien van het overlappende assortiment van de grootkruide nier en De Zaailing, spelen ook de verschillende prijzen een belang rijke rol. Een kilo rietsuiker is bij laatstgenoemde maar liefst 70 cent duurder dan bij AH. "Dat verschil komt heus niet voort uit een grote re winstmarge die wij berekenen. We hebben nu eenmaal een andere manier van inkoop. Bij ons gaat het om kleinere hoeveelheden", legt Van Ginkel uit. In de theorie dat een speciaal zaak goed in staat is om een klan tenkring vast te houden, heeft Van Ginkel weinig vertrouwen. "Klan ten zijn ook maar mensen. Die ko pen nu eenmaal daar waar ze het minst hoeven te betalen. Zo werkt dat nu eenmaal", aldus Van Gin kel. Sterke produkten "Denk ook eens aan de adverten ties die een grootwinkelberdijf zich dagelijks kan veroorloven. Daar kunnen wij niet tegenop. We heb ben hoogstens eens in de week een kleine advertentie in het Leidsch Dagblad of andere kranten. Meer kunnen we ons niet veroorloven". De supermarkt verkoopt boven dien alleen de 'sterke produkten' en niet de artikelen waaraan een ze ker risico is verbonden, maar die De Zaailing wél Verkoopt. "Ze ha len zodoende ook nog eens de krenten uit de pap. Op die manier kunnen we het onmogelijk volhou den", beweert Van Ginkel. Met een andere middenstander op de Hooigracht heeft projectont wikkelaar Erica Beheer inmiddels overeenstemming bereikt. De su permarkt van Bavelaar die schuin tegenover de Marcagarage is geves tigd, was tot nu toe het grootste struikelblok. Erica Beheer is ech ter met Bavelaar overeengekomen om de supermarkt tegen een finan ciële vergoeding te verplaatsen naar een ander deel van de stad. Zo'n regeling ziet het echtpaar Van Ginkel ook wel zitten. "We zijn zeker niet tegen een verplaatsing. We willen gewoon doorwerken. Ik ben nu 51 jaar en zie me nog niet op de arbeidsmarkt aan de bak ko men" zegt Bep van Ginkel. De winkel is ongeveer tien jaar geleden opgezet door het echtpaar toen de echtgenoot werkloos werd. "We hadden op dat moment een groot gezin met vier kinderen. Er moest dus geld op de plank komen. Door heel hard te werken hebben we deze zaak van de grond gekre gen. Nu dreigt dit weer net zo hard te worden afgebroken. Ik kan niet geloven dat mensen zeggen: laat de zaak maar op de fles gaan". REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 i kleine kapitaalkrachtige bovenlaag. Project-ontwikke- LEIDEN - "We hebben het er ontzettend moeilijk' mee", zegt Bep van Ginkel van reformwinkel De Zaai ling aan de Hooigracht. Oor zaak van de misère is een besluit van B en W om een Albert Heijn-vestiging toe te staan in de Marcagarage aan het Ir. Driessenplein. Een dodelijke concurrentie, zo vreest het echtpaar Van Ginkel dat tien jaar geleden met de zaak in natuurpro- dukten begon. door Meindert van der Kaaij Zij zijn overigens niet van plan om het hoofd in de schoot te leggen. Zo is er vandaag nog een gesprek met wethouder Van der Molen (ruimte lijke ordening). Voorts zal het echt paar Van Ginkel morgenavond, tij dens een commissievergadering waarin onder meer deze kwestie aan de orde komt, de raadsleden proberen uit te leggen dat de komst van een AH-supermarkt op een steenworp afstand funest is voor De Zaailing. Het college vindt in ieder geval dat de bezwaren van De Zaailing 'niet relevant' zijn. In een toelich ting bij het besluit schrijven B en W dat de reformwinkel een dermate gespecialiseerd aanbod heeft, dat de zaak geen concurrentie zal on dervinden van Albert Heijn. De Van Ginkels zijn het hiermee vol strekt oneens. Eé n van de ijzers die het echt paar in het vuur heeft is een rap port van het KNOV (Koninklijk Nederlands Ondernemers ver bond). Daaruit blijkt dat voor De Zaailing een 'financiële ramp' dreigt wanneer AH zo dicht in de buurt komt. Uit ervaring weet de KNOV dat de omzet van een spe ciaalzaak met 40 procent terug loopt, wanneer een supermarkt zich in de buurt vestigt. Een financieel onderzoek van De Zaailing heeft uitgewezen uit dat een omzetvermindering van 20 procent al fataal is. Volgens Van Ginkel is het vrijwel zeker dat de terugloop groter dan 20 procent zal zijn. Het gaat namelijk in dit geval om een zogenoemde Al-vestiging van de grootgrutter, die heeft het grootste assortiment. Assortiment "We hebben in verschillende vesti gingen van die omvang al een kijk je genomen, bijvoorbeeld in Lei derdorp en Tilburg", vertelt Van Ginkel. Het bleek dat we al snel aan de 90 reformprodukten kwamen die wij ook verkopen. Het argu ment dat wij als speciaalzaak niets hoeven te vrezen gaat dus helemaal niet op. Het assortiment dat AH nu al heeft is heel erg groot". Tuinders van biologisch-dyna mische groente erkennen volgens Van Ginkel dat vertegenwoordi gers van het grootwinkelbedrijf re gelmatig met hen onderhandelen over inkoop van dergelijke groen ten. Dat geldt ook voor de produ Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Chantal Woutera Anne Maria dv. WJ.M. van Rooij en P.P.J.M. Raijmakers, Dennis zv. D. van der Zee en N. Slootweg, Emanuelle Elza dv. G.J. van den Broek en C. Weertman, Fran*. Anne zv. F.M.F.H. van den Eeren- beemt en A. van Leeuwen, Claudia Ma- rije dv. R.D. Daan en V.J. Buss, Peter zv. J. Guijt en J.N. Kuijt, Mark Hendrik zv. H.W. Zweers en P.M.M. Boskamp, Hendrik Willem zv. J.C. Coret en M.M. Straathof, Manon Alexandra Charlotte dv. G.C.M. Oudshoorn en R.M.G.P. van Gisteren, Corina Jacoba dv. P.W.J.F. Pabst en J. van der Linden, Elisa Jeani- ne dv. P.J. Boot en A.W. Cornet, Marlies Trientje Cunera dv. H. Roggen, Frank zv. J.W. Planjeren G.J.M. Collignon, Ta mara Eline dv. F.W. Brom en E.B. Nooy, Christine Stefanie dv. A. Swagers en C. de Haas, Bram Sytze Bart zv. J.J. Co- orens en H. de Koning, Brenda Alexan dra dv. B.H. Dekker en E.A.C. Polder vaart, Jacoba dv. R.W.C. Brugman en A.H. Heijmans, Niels zv. A. Oudenes en J.R. van Velzen, Maria Elisabeth dv. H. Mackaaij en J.M.H. Kluck, Rudolf Frank zv. F. Jacobs en J. van der Plas, Fenna dv. A.K. Bastiaans en J.A. Goedhart, Leonie dv. H.M. Kaptein en I. den Duik, Angelique Jane dv. H.B. Johansen en H.T.H.J. van der Kamp, Jan Nikola zv. J. Hoek en S. Serer, Kiki dv. W. Dorsman en H.J. Koetsier, Maria Wilhelmina dv. G.T.A. van Kampen en A.M.W. van Elk, Theodorus Johannes zv. G.T.A. van Kampen en A.M.W. van Elk, Lisette Su zanne dv. T. van Tilburg en M.T. Hoek stra, Ludovic Daniel Marie zv. J.M.B.J. Dore en I.M.B. Petit Maire, Elise dv. C. Passchier en C.M. Bos, Rick zv. P. van der Meij en E. de Koning, Thomas Rein- dert zv. H.R. van Buuren en A. Boers, Niels Jan Dirk zv. A. Rudolphus en I.S. Knip, Sophie Catharina dv. J.G. Deahl en F.K. Boertje, Peter Stefan Floris zv. P. Glasbergen en L. van Rijn, Roy zv. F.M. van den Berg en W. Braam, Cécile Vittoria Emanuela Maria dv. G.H.T.M. Prinsen en M.L.P.G. Cappuccilli, Si- gourney Susan dv. A.L. Clumpkens en S.S. Buis, Christina dv. F. de Wit en H. ter Haar, Samantha dv. E. van der Kleij en J. Verhoeven. Poppen De poppenspeelster Sophia Wouden berg vertelt donderdag 26 januari in het vrij kunstzinnig centrum De Zonneboom een avond over het belang van spel en het poppenspel in het leven van het jon ge kind. Ook demonstreert zij haar tech nieken in Sophia's Poppentheater. De bijeenkomst in het centrum aan De Laat de Kanterstraat 5 begint om 20.00 uur. Voor meer informatie, ook over andere cursussen, tel. 123137. Overleden: A.M. de Jager geb. 5 mei 1932, vrl. echtg. van G. van der Vlugt, J. Kanbier geb. 5 sept. 1917 man, E. Stad- man geb. 29 nov. 1903 vrl. geh. gew. met C.J. van Rijssel, M. Ligtvoet geb. 19 jan. 1913 vrl. geh. gew. met J.A. Linde mans, L. Vogelenzang geb. 23 dec. 1894 man, H.H. Sprokkerieft geb. 8 dec. 1928 man, P. de Jong geb. 6 dec. 1915 vrl. echtg. van S.V. Cornelisse, D. Brus- see geb. 20 mei 1933 man, F.J. Door- nink geb. 24 apr. 1915 man, D. Sinteur geb. 23 sept. 1909 man, J. Disseveld geb. 31 okt. 1931 man, J. Groeneveld geb. 18 mei 1916 man, G.A.J. Leffers geb. 19 jan. 1914 vrl. geh. gew. met J.F. Sirks, M.A. Hage geb. 31 jan. 1915 vrl. geh. gew. met H. Rietveld, A.H.J. Ves- seur geb. 23 dec. 1913 vrl. echtg. van C. Cozijn, A. Minke geb. 6 dec. 1918 man, J.J. Trap geb. 10 mei 1901 man, J.J. Snijders geb. 21 nov. 1941 man, A. Terpstra geb. 23 nov. 1903 vrl. geh. gew. met A. Maarsen, W.C. Muilwijk geb. 22 dec. 1910 man, J. van Es geb. 1 mrt. 1905 man, H.A. Robbers geb. 2 sept. 1910 man, E. van der Heul geb. 15 jun. 1929 man. Gehuwd: S. Pols en A.W. Brouwer, J.N. Beekman en M.E. Bink. Stille tocht naar Indisch monument LEIDEN - De dag dat de overle den keizer Hirohito wordt begra ven is er een stille tocht naar het In disch monument in Den Haag. Tij dens de begrafenisplechtigheden op 24 februari willen de slachtof fers van de keizer op een waardige manier protesteren tegen wat zij noemen 'een symbool van de mis daad'. Zij brengen een bloemeneer aan hen die in de Tweede Wereld oorlog in Japanse kampen zijn overleden. De organisatoren van de tocht willen graag weten hoeveel men sen zij kunnen verwachten, zodat zij weten hoeveel politie er op de been moet zijn om alles ordelijk te laten verlopen. Daarom verzoeken zij iedereen die wil deelnemen een kaartje te sturen naar: E. van der Zijl, Admiraal de Ruytersingel 110, 2253 VA Voorschoten. Vriendelijk verzoek ook de wijze van vervoer daarop te vermelden. Op 24 februari wordt om 12.00 uur verzameld bij Madurodam aan de Haringkade in Den Haag. Oude ren en zij die slecht ter been zijn verzamelen bij de Ver-Huëllweg in Den Haag. Peperduur I Wonen in de binnenstad is in. Projectontwikkelen mag weer. Zet die twee bij elkaar en je krijgt een aantal dynamische apparte mentengebouwen met namen als Residence Corenbrugghe en St. Sebastiaans. Dat klinkt op z'n minst veelbelovend. Een flink aantal Leidenaars dacht dat ken nelijk ook en nam afgelopen zon dag, tijdens een open dag, een kijkje in Corenbrugghe (het oude C&A-gebouw) aan de Boter markt. U weet wel: een project van Erica Beheer. Het vroegere C&A-complex bestaat, na een ingrijpende ver bouwing, uit 11 riante apparte menten met een royale living en een fraai uitzicht over de oude Leidse binnenstad. De gemeen schappelijke entree van de wo ningen (met video-bewaking) heeft veel weg van een sjiek ho tel. Het voormalige C&A-trap- penhuis, waar je in vroeger jaren met twee blouses voor een tien tje de treden afdaalde, heet nu geen trappenhuis meer maar atrium (een term die in de histo rie werd gebruikt voor het hart van een oudromeinse woning). Heel deftig allemaal. Heeft u belangstelling voor een dergelijk appartement dan moet u uiteraard niet op een paar centen kijken. De koopprijs van zoveel comfort bedraagt 335.000 gulden en meer. De luxe apparte menten zijn dan ook bedoeld voor een kleine doch kapitaal krachtige bovenlaag met een dy namische levensstijl. We zagen het zondag direct: vogels van di verse pluimage, daar niet van, maar de belangstellenden had den één ding gemeen: ze deden hun uiterste best een zekere ma te van welstand uit te stralen. Unaniem waren de geïnterres- seerden van mening dat de ap partementen erg mooi zijn, maar ook erg duur. Peperduur eigen lijk. Dat de woningen ruim be meten zijn en een mooi uitzicht aan de voorkant hebben, da's al lemaal waar. Maar de gribus aan de Dwarskoornbrugsteeg, waar op de achterkamers en gulle blik bieden, is ook bij de prijs inbe grepen. Peperduur (2) Kennelijk is er een levendige be langstelling voor duurdere wo ningen want aan de Witte Rozen straat bouwt Erica Beheer bin nenkort 12 luxe vrije sectorhui zen met prijzen die variëren van 255.000 gulden tot rond de 335.000 gulden. Wat is er nu zo luxe aan deze woningen? Goed, de locatie is aardig. De woningen liggen immers met hun achter kant naar de Rijn- en Schiekade. Maar laten we nu eens kijken naar de woning zelf. Een norma le woningwetwoning heeft te genwoordig een breedte van 5,4 meter. De luxe woningen van Erica Beheer meten daarentegen slechts 4,9 meter. Wat daar luxe aan is? Het is ons uit de presenta tie van het bouwplan door de ar chitect, vorige week in de raads commissie voor volkshuisves ting en ruimtelijke ordening, niet duidelijk geworden. De Leidse wethouder van volkshuisves ting, Tesselaar, ook niet want hij noemde de woningen 'knap aan de prijs'. Wat zal zo'n smalle woning nu werkelijk kosten. Kijk, daar heb ben wij natuurlijk ook geen sjoe ge van. Maar de afdeling volks huisvesting van de gemeente hanteert een simpele vuistregel die we even op het bouwplan Witte Rozenstraat willen losla ten. De inhoud van de woning (in kubieke meters) vermenigvul digd met een kubieke meterprijs, dat is wat een huis mag kosten. Als er duur gebouwd wordt mag een kubieke meterprijs van 500 gulden worden gehanteerd en komen we uit op een kostprijs van 160.000 gulden. Daar komt de grondprijs (normaal gespro ken zo'n 40.000 gulden per wo ning) bij. Een eenvoudig reken sommetje leert dat dan nog een aardig verschil zit tussen de kost en de verkoopprijs. Tel uit je winst. Volkshuisvestingswethouder Tesselaar laat desgevraagd we ten dat hij het verschil tussen de prijs en kwaliteit van de woning wel erg groot vindt. "Ik denk dat 2,5 tot 3,5 ton veel geld is voor zo'n smal huis. Maar er is kenne lijk een categorie mensen die dat er voor wil betalen, anders bouwt Erica ze niet". Peperduur (3) De gemeente heeft overigens geen invloed op de soms exorbi tante koopprijzen van vrije sec torwoningen. Het woord zegt het al: vrije sector. In een vrije mark teconomie betekent dat zoiets als: wat de gek er voor geeft. Blijft de vraag of een duurdere woning ook een betere woning is? Natuurlijk is dat heel goed mogelijk, maar geen wet van me den en perzen. Het Nederlands Verbond van Huurders (NVH) en studenten van de Technische Universiteit in Delft hebben on derzoek naar één en ander ge daan en kwamen tot de verras sende conclusie dat de meeste door projectontwikkelaars ge bouwde woningen in verhou ding tot de kwaliteit te duur zijn. Uit onderzoek van de Vereni ging Eigen Huis is bovendien ge bleken dat nieuwbouwwonin gen bij de oplevering ernstige bouwtechnische fouten en be schadiging van verwerkte mate rialen vertonen. Gebreken kwa men in alle prijsklassen voor, maar het meest in duurdere wo ningen. De hogere prijs van een LEIDEN - Leidse woningbouwver enigingen vinden dat er meer huur woningen in de sociale sector in de Stevenshof moeten worden ge bouwd. In een brief aan de ge meenteraad reageren zij op een voorstel van de gemeente om in de jaren 1989/1990 nog 92 en daarna helemaal geen sociale huurwonin gen méér in de Stevenshof te bou- De woningbouwverenigingen menen niet alleen dat dit te weinig is, maar ook dat het te laat is om de bouwprogramma's voor 1989 nog te veranderen. Het feit dat de raad door B en W gevraagd wordt een uitspraak te doen over de bouw plannen na 1990, vinden de vereni gingen onjuist. Zij wijzen op de jaarlijkse vaststelling van d? Meer jarenprogramma Nieuwbouw, dat Infotheek bundelt opleiding informatica LEIDEN - Vijf Nederlandse infor- matica-opleidingbedrijven, waar onder de Leidse Infotheek, gaan hun verschillende opleidingen in vergaande mate integreren. Hier mee willen zij een halt toeroepen aan de 'wildgroei van cursusbedrij- ven waarmee de belangen van be drijfsleven, instellingen en overhe den niet zijn gediend'. De vier andere bedrijven zijn Centraal Beheer Automatisering, Adept Nederland, Topdata Oplei dingen en Buro Instruktie Softwa re. Volgens een mededeling van de bedrijven is gisteren een principe overeenkomst getekend. Aan de voorbereidingen is een jaar ge werkt. De bundeling behelst onder meer uitwisseling van docenten en cursuslocaties en het onderling ter beschikking stellen van cursusma teriaal. Ook zullen samen nieuwe, kwalitatief hoogwaardige automa tiseringscursussen worden ont wikkeld. De samenwerkende partijen wil len verder op korte termijn een me thode vaststellen waarmee de kwa liteit van automatiseringsopleidin gen meetbaar moet worden ge maakt. Het ontbreken van de mo gelijkheid tot vaststelling van enig waarde-oordeel werkt volgens de vijf beunhazerij in de hand. woning is volgens Eigen Huis dus geen garantie voor kwaliteit. Volgens de gemeente Leiden ook niet. Nog een voorbeeld: in de Stevenshof bouwde het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten 135 premie-A-wonin- gen. "Dat was eens en nooit meer", aldus de gemeentelijke bouwcoördinator M. Verkoren. De gemeente bouwt deze wonin gen nu zelf: met een aanzienlijk grotere inhoud, een beter kwali teitsniveau en voor een lagere prjjs. Peperduur (4) Kijk, een ontwikkelaar mag van ons best wat verdienen. En wij willen aan genoemde onderzoe ken ook niet de conclusie verbin den dat dure woningen in Leiden slecht gebouwd worden. Daar zijn gelukkig geen concrete aan wijzingen voor. Wel rijst het ver een beter podium is om nieuw- bouwplannen te bespreken. De verschuiving van de sociale woningbouw in de Stevenshof naar de binnenstad in de jaren 1989/1990, doorkruist een plan dat vijf maanden geleden door de ge meenteraad is vastgesteld. Volgens de Federatie van in Leiden Geves tigde Woningcorporaties kan hier door een bouwplan in ❖lek 26 niet doorgaan waarover twee maanden geleden overeenstemming is be reikt. Dit is geen voorbeeld van zorgvuldig overheidshandelen, zo menen de verenigingen. In de brief schrijven de corpora ties bovendien dat bouw van een gezinswoningen in de Stevenshof een 'waardelvolle toevoeging' aan de voorraad sociale huurwoningen is. De belangstelling voor dergelij ke woningen is nog steeds erg groot. Het bouwen in de Stevenshof heeft bovendien voordelen boven bouwen in de bestaande stad, zo betogen de verenigingen. In de binnenstad kan kan alleen in gesta pelde vorm worden gebouwd. Bo vendien hebben de huren van wo ningen in de binnenstad de neiging om te stijgen en moet rekening worden gehouden met servicekos ten. Ten slotte menen de verenigin gen dat in de jaren van 1989 tot en met 1992 te weinig bouwlocaties op tijd in de stad beschikbaar zijn. Zij vrezen problemen met verontrei nigde grond en vertragingen door planologische procedures rond de inbreidingsplannen. Lezing over actuele politiek in Hongarije LEIDEN - Het Studium Generale van de Leidse universiteit organi seert donderdagavond 26 januari een lezing over de recente politieke ontwikkelingen in Hongarije. Prof. dr. Janos Kelemen, hoogleraar wijsbegeerte aan de Eötvös Uni versiteit van Boedapest, zal over dit onderwerp het woord voeren. Vragen na afloop van de discussie kunnen, ook in het Nederlands, worden gesteld. De lezing wordt gehouden in zaal 005 van het Centrale Voorzienin gengebouw, Cleveringaplaats 1, en begint om acht uur. De voor ieder een toegankelijke lezing is gratis. moeden dat de tijden van weleer een klein beetje terugkeren. Her innert u zich nog de jaren zeven tig? Jantje Vastgoed en Micntje Beleg beleefden toen dolle tijden. Volgens de overlevering raakten ze verzeild in luilekkerland en gingen ze zich flink te buiten aan tophuurtjes, vette winstjes en leuke rendementjes. Na verloop van tijd waren de buikjes rond gespannen. Maar zo kon het niet doorgaan want: er werd slecht gekookt, slordig gegeten en brutaal afgerekend. Dat heeft de reputatie van de projectontwik kelaar geen goed gedaan. Pas de afgelopen jaren is de houding tegenover deze be roepsgroep aan het veranderen. Ook de gemeente Leiden, die projectontwikkelaars altijd met de nek heeft aangezien, doet nu zaken met hen. De buikjes span nen zich weer. Het gaat de ont wikkelaars goed. Ontroerend goed... Het echtpaar Van Ginkel met dochter Charlotte (zittend links) en medewerkster Sylvia bij de afdeling biologisch-dynamische groenten. (foto Jan I Echtpaar Van Ginkel vecht besluit B en W aan

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17