De kortstondige glorietijd van het Lemster aardewerk Dit jaar volop voorlichting gevaar kanker Metaalspiraaltje in nieuwe lampen geeft sfeerlicht Ventilator voor badkamer of toilet Angst voor naschokken in S ovj et-republiek ECHTPAAR BUSH ONGEKEND POPULAIR Nijpels: bedrijf aansprakelijk bij milieuvervuiling Het geheim van blauw, groen en bruin onder geel glazuur Het Makkumer aardewerk is zo beroemd dat het tot in bijna alle uithoeken van de wereld wordt herkend. Ook de produkten die door de Workumer pottenbakkerijen worden voortgebracht, weet menigeen thuis te brengen. Hoe anders is het gesteld met het Lemster aardewerk. door Louis Westhof Het is zelfs heel goed mogelijk dat een aantal stukken het droevig lot is beschoren ergens te liggen weg gestopt in een oude doos op een stoffige zolder. Gewoon omdat de eigenaar de waarde niet kent. Vreemd is dat niet, want het pot- tenbakkersbedrijf De Goede Ver wachting, dat furore maakte met de vervaardiging van het typische Lem ster kerfsnee-aardewerk, sloot in 1928 definitief de deuren. Hoeveel produkten De Goede Verwachting nu precies heeft voortgebracht, is moeilijk vast te stellen. Zeker is wel dat de fabriek haar bestaansrecht voor een be langrijk deel ontleende aan de pro- duktie van gebruiksaardewerk. Het kunstaardewerk kwam pas in een later stadium in zwang: de eer ste bestelling verliet op 1 augustus 1892 de fabriek. Opkomst, glorie tijd en neergang van het Lemster sier-aardewerk heben hun beslag gekregen in een periode van nau welijks meer dan 36 jaar. Kenners zijn het er over eens dat het vakmanschap van de potten bakkers Cornelis Steenstra en Fok- ke Hoekstra nu nauwelijks meer geëvenaard zou kunnen worden. Voorzitter Jan Postema van de Lemster Oudheidkamer zegt: "Steenstra was een zeer kunstzin nig persoon en een heel gevoelig mens. Dat vind je terug in zijn werk. Trouwens, ook Hoekstra kon er wat van, al wordt dat wel eens vergeten. Ik denk dat je gerust kunt stellen dat beide heren zeer begaafd waren". Zuiver handwerk Om de juistheid van die bewering te onderstrepen haalt Postma een vaas uit een van de met Lemster aardewerk gevulde vitrines in de Slee van kerfsnee-aardewe- de Lemster Oudheidkamer. oudheidkamer. "Wij hebben hier een vrij unieke collectie. Velen denken dat het met mallen is ge beurd, maar het is zuiver hand werk", wijst hij op de zeer fijne kerfsnede, waarmee de vaas is ge sierd. De secure afwerking is op vallend, terwijl ook de ingekerfde handtekening van één van de pot tenbakkers op originaliteit duidt. En inderdaad, een tweede vaas, waarvan niet-ingewijden menen dat ook die door De Goede Ver wachting is vervaardigd, oogt veel minder fraai. De kenners zien het in een oogopslag. De kerfsnede loopt door, is bovendien veel gro ver en ook de kleuren zijn fletser. "Dat kan dus bijna niet door Steen stra zijn gemaakt. Alles wat goed is, wordt geïmiteerd. Over het alge meen haalt zo'n imitatie het niet bij het origineel", stelt Postma vast. Het geheim van het Lemster aar dewerk - het zachte blauw, groen en bruin onder geel glazuur - komt van Dominicus Steenstra, de vader van Cornelis. Beiden werkten al in de pottenbakkerij toen de fabriek aan het Turfland in Lemmer nog ei gendom was van Pieter Marten 'Pieterbaas' de Vries. Later nam Cornelis Steenstra De Goede Ver wachting over. De fabriek hield zich aanvanke c, een van de pronkstukken van lijk slechts bezig met het vervaar digen van potten en pannen voor dagelijks gebruik. Daarin kwam verandering toen dominee Otto Schrieke, destijds predikant in Lemmer, een bezoek bracht aan de pottenbakkerij. Hij raakte zo ge boeid door het werk van de jonge Steenstra, dat hij hem aanspoorde zich te bekwamen in het maken van sier-aardewerk. Miniatuurkerkje Het idee van houtsnijmotieven in klei ontleende de toen zeventienja rige Steenstra aan platen met voor stellingen van oude houtsnijkunst, die hij van de predikant kreeg. Die had ze op zijn beurt weer geleend van de directeur van het Museum voor Kunstnijverheid in Haarlem. Uit dankbaarheid voor zijn steun maakte Steenstra voor de predi kant een uit aardewerk opgetrok ken model van de Nederlands her vormde kerk in Lemmer. Dat mini atuurkerkje is bij een verhuizing gesneuveld, maar toch is er in de oudheidkamer een dergelijk kerk je te bezichtigen. Dat behoorde ooit toe aan dominee Zoete, de op volger van Schrieke. Behalve de kerkjes, verlieten tal van andere curiositeiten de Lem ster pottenbakkerij, zoals klokjes De vitrines in de oudheidkamer g vroegere pottenbakkers. en een grote slee. De laatste staat in de oudheidkamer te pronken. "Het is bijna een wonder dat zo'n groot ding heel uit de oven is gekomen", zegt Postma. Bijzonder zijn ook de zeven- orenpotten. Aan de oren hingen kopjes en in de kom deed men brandewijn, al gebeurde dat laatste slechts op hoogtijdagen. Wie al de ze curieuze werkstukken in ogen schouw neemt, moet zich beden ken dat de pottenbakkers zich bij het maken ervan bedienden van zeer eenvoudig gereedschap. Zo werden de motieven met een pas ser uitgemeten en werd verder nauwelijks meer dan een simpel zakmesje gebruikt. "Erg knap. Steenstra en Hoekstra werkten niet alleen met Veel kunstzin, maar hadden ook een grote liefde voor het ambacht", meent Postma. uigen van het vakmanschap van de (foto's GPD) Ook het bakproces vergde dagen van voorbereiding. De klei voor het sier-aardewerk werd per boot ge haald uit Limburg en Duitsland, terwijl ook turf en hout, waarmee de ovens werden gestookt, over het water werden aangevoerd. Het kneedproces, dat in grote tonnen met messen geschiedde, bracht de klei in de juiste conditie voor het boetseren, kerven en beschilderen. Het duurde maar liefst 48 uur, voordat de ovens op de vereiste temperatuur van 1000 graden Cel sius waren gebracht. Het aardewerk bleef buiten Lem mer niet onopgemerkt, want al spoedig sleepten Steenstra en de zijnen diverse prijzen in de wacht. Een medaille van de wereldten toonstelling van 1895 in Amster dam, die in de oudheidkamer is te zien, herinnert aan de glorietijden van weleer. DEN HAAG (ANP) - Het Europese Jaar tegen de Kanker, 1989, staat in het teken van preventie en voorlichting. Ruim 320 miljoen Europeanen moeten na afloop van dit jaar beter zijn geïnformeerd over kanker. De basis hiervoor is de Europese Code tegen Kanker waarin tips over eten, roken, zonnebanken en borstonderzoek staan. Op initiatief van de Europese Com- missie en dankzij subsidies van de Europese Gemeenschap, de ver schillende gezondheidsministeries en landelijke organisaties voor kankerbestrijding zullen er dit jaar een groot aantal acties komen, zoals televisieprogramma's, sym posia en opiniepeilingen. In Neder land start het Koningin Wilhelmina Fonds drie campagnes, gericht op preventie van huidkanker en op NS ontslaan leden spoorwegpolitie UTRECHT (ANP) - Wegens ern stig plichtsverzuim zijn gisteren drie leden van de spoorwegpolitie in het rayon Roosendaal op staan de voet ontslagen. Dit heeft een woordvoerder van NS meege deeld. Blijkens een uitgebreid in tern onderzoek zou een van de drie ontslagen politiemensen zich schuldig hebben gemaakt aan on nodig gebruik van geweld en dis criminerend gedrag. Ook zou hij zijn bevoegdheden hebben overschreden en onjuiste schriftelijke verklaringen hebben afgelegd. De twee andere collega's worden alleen beschuldigd van het afleggen van onjuiste schriftelijke verklaringen. De drie politiemensen waren eer der deze maand al geschorst in af wachting van nader intern onder zoek en dat van de rijksrecherche. Uit het interne onderzoek bleek dat sprake was van dermate ernstig plichtsverzuim gedurende een pe riode van bijna vijfjaar. De NS be sloten het onderzoek van de rijks recherche niet verder af te wachten en het drietal direct te ontslaan. gezonde eetge- Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) kondigde gisteren in Den Haag aan daarvoor 300.000 gulden beschikbaar te stellen. Er komen onderwijsprojecten en open dagen bij de kankercentra. Via de reisbureaus worden folders verspreid over het risico op huid kanker bij teveel zonnestralen. In bedrijfskantines komen folders te liggen over voeding. Ook komt er een geluidscassette op de markt die rokers moet helpen bij het stop pen. Vorig jaar zijn 100.000 Neder landers blijvend gestopt. Nu rookt nog 37 procent van de bevolking, maar steeds minder jongeren be ginnen met roken. De Europese Commissie heeft al eerder voorgesteld om de etiketten op tabaksprodukten aan te scherp en, met als voorbeeld Ierland waar in grote letters op een pakje staat: roken veroorzaakt kanker. Het Eu ropees Parlement heeft dat voor stel inmiddels goedgekeurd. Doel van dit alles is om in het jaar 2000 vijftien procent minder sterf gevallen door kanker te realiseren. Elk jaar overlijdt een miljoen Eu ropese burgers aan kanker. Voor lichting is nodig, ook al omdat uit onderzoek is gebleken dat twaalf procent van de inwoners van Euro pa het gevaar van tabak niet inziet en dat de helft het verband niet kent tussen alcoholgebruik en kan ker. Europese kankerdeskundigen zijn momenteel bezig met het ont wikkelen van een nieuwe bestra- lingsvorm waarbij de tumor effec tiever kan worden vernietigd en gezond weefsel gespaard blijft. Een betere bestraling is nodig omdat naar verwachting een op de drie mensen in het jaar 2000 wegens kanker zal worden bestraald, zo werd bekendgemaakt. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE Een lamp hoeft niet altijd als licht bron te dienen. Hij kan ook voor louter decoratieve doeleinden wor den gebruikt. Sfeer is dan eigenlijk belangrijker dan verlichting. Phi lips heeft onlangs een nieuw lamp type ontwikkeld dat helemaal op die 'sfeertoer' is afgestemd. In de doorzichtige ballon (in kogel- zo wel als in buisvorm verkrijgbaar) is een gloei-element van metaaldraad aangebracht. Dat doet sterk den ken aan de klassieke kooldraad- lamp waarmee Edison al meer dan een eeuw geleden opzien baarde. Maar deze nieuwe metaaldraad lampen hebben een aanzienlijk langer leven. De gemiddelde le vensduur ligt rond de 2500 brandu- ren. Het effect is ook heel anders. Je kunt er gerust met open ogen in Hoekwastafel op maat Een wastafel die in een hoek kan worden wegge werkt, is vaak een prachtige oplossing voor een niet al te grote badkamer of het toilet. Zo'n hoekwastafel, die in de breedte op maat gemaakt kan worden, heeft Alape in de collec tie (de Lavar) opgeno men. De Lavar wordt gemaakt van een vol- kernkunststof plaatma teriaal en heeft een diep te van 300 of 600 mm. Het bassin is van hard, slagvast geëmailleerd staal, dat in vrije alle kleuren wordt geleverd. Meer informatie Ladrak Agenturen 01807-11720. kijken, zonder verblind te raken, ondanks het heldere glas van de ballon. Echt een lamp 'voor het mooi'. Beide lamptypes zijn overi gens ook met een inwendig aange bracht bronslaagje verkrijgbaar. De ballonvormige spiraallamp lijkt in zeker opzicht op de al lang geleden door Philips geïntrodu ceerde kooldraadlampen zoals de Spheralux. De geringe stroomkos- ten (35 Watt) en de. dank zij de gea vanceerde spiralen van metaal draad, lange levensduur doen dan ook nauwelijks een aanslag op de energierekening. De lampen kunnen ook buitens huis gebruikt worden, maar dan wel in een daarvoor aangepast ar matuur. De prijzen weg van 16 tot 19 gulden. Isolatie was een paar jaar geleden een soort toverwoord. Iedereen ging enthousiast alle gaten en kie ren dichtstoppen, liet dubbele be glazing plaatsen en zette de ther mostaat een paar graden omlaag. Prima, alleen als het huis geen af zuigsysteem heeft, is het aan te ra den zelf wat ventilatoren te plaat sen om nare luchtjes af te zuigen en de badkamer droog te houden. Voor badkamer, toilet en douche is de EDM 100 ontworpen. De EDM 100 kan worden geleverd met een trekschakelaar en worden voorzien van automatisch openende en slui tende jalouziekleppen. Ook bestaat de mogelijkheid de ventilator na uitschakelen nog 2 tot 20 minuten te laten doorwerken. Meer infor matie Inatherm BV tel. 04160- 35904. MAASTRICHT (GPD) - Het is mogelijk om afstoting van or- gaantransplantaten zoals hart en nier plaatselijk te behande len, waardoor het algemene af weersysteem van een patiënt intact blijft. Dit is een zeer be langrijke ontwikkeling in de transplantatie-wetenschap, die de laatste tien jaar toch al vele interessante ontwikkelingen te zien heeft gegeven. Tot nu toe is het noodzakelijk ter voorkoming van afstoting van het 'vreemde' orgaan, ge neesmiddelen toe te dienen, waardoor patiënten sneller vat baar zijn voor infectieziekten. Bovendien hebben deze ge neesmiddelen vele bijwerkin gen, zeker wanneer, zoals vaak gebeurt, combinaties van ge- Nieuwe techniek gaat afstoting orgaan tegen neesmiddelen worden gege ven. Bovendien moet de pa tiënt de geneesmiddelen zijn hele verdere leven innemen. Dierproeven met recht streeks in het transplantaat toe gediende middelen gaven als resultaat, dat de afstoting daar effectief werd voorkomen, en het grootste deel van de bijwer kingen achterwege bleef. Een en ander blijkt uit het proef schrift waarop de arts drs T. Ruers vrijdag aan de Rijksuni versiteit Limburg promoveert. Uit onderzoek van Ruers is gebleken dat afstoting van or- gaantransplantaten voorname lijk wordt veroorzaakt door lo kale afweerprocessen in het ge transplanteerde orgaan. Daar na zijn bij proefdieren lokaal geneesmiddelen toegediend om afstoting van organen te be handelen. Het algemene afweersysteem blijkt - in tegenstelling tot de conventionele behandeling - geen nadelige invloed te onder vinden. Bovendien is het tegen gaan van de afstoting veel effec tiever, aldus het proefschrift. Lagere doses zijn mogelijk, me de doordat het geneesmiddel de lever niet hoeft te passeren. WASHINGTON - Nog steeds bivakkeren veel fotografen bij het Witte Huis in Washington om een glimp op te van gen van president Bush en zijn vrouw Barbara, die zich hier vermaken met hun hond Millie. Bush is vlak na zijn beëdiging ongekend populair. Gisteren kondigde hij de oprichting aan van een commissie voor de ethiek die re gels moet formuleren om te voorkomen dat rijksambtenaren en bewindslieden 'ontoelaatbare handelingen' gaan plegen. De commissie wordt gezien als een poging om onregelmatigheden a la Irangate onder ex-president Reagan te voorkomen. (foto afp) MOSKOU (Rtr/UPI/AFP/DPA) - Reddingswerkers in de Sovjet-re publiek Tadzjikistan hebben giste ren één overlevende en 100 doden onder de puinhopen vandaan ge haald in de dorpen Sjarora en Okoelibolo, die maandag door een aardbeving zijn weggevaagd. Dit heeft het officiële persbureau Tass gemeld. Maandag werden al 104 ge wonden naar ziekenhuizen ge bracht. De „Komsomolsk^ja Pravda" meldde dat maandag acht overle venden werden opgegraven. Het blad van de Sovjet-jeugdorganisa tie voegde daaraan toe dat ver moed wordt dat nog altijd zo'n 1.000 mensen onder de dikke laag grond liggen die als gevolg van de beving over de dorpen schoof. Vol gens het blad worden de bergings werkzaamheden enorm bemoei lijkt doordat de modderige massa nog altijd in beweging is. De partijkrant „Pravda" waar schuwde er voor dat naschokken nog meer landverschuivingen kun nen veroorzaken in Tadzjikistan. De krant meldde dat vlak voor de aardbeving van maandag de grond was verzacht door een snel intre dende dooi als gevolg van een stij gende temperatuur na zware sneeuwval. „Door de bevingen is de modde- VTSFRAUDE - Het openbaar mi nisterie in Middelburg heeft in sa menwerking met de Algemene In spectiedienst (AID) van het minis terie van landbouw en visserij gis teren op zeven adressen in Zeeland en België invallen gedaan in ver band met visfraude. Justitie ver denkt al geruime tijd een Zeeuwse handelaar van valsheid in geschrif te, met name van douaneformulie ren bij vistransporten. In het kader van het onderzoek wilde men de identiteit van de handelaar niet be- kend maken. DEN HAAG (GPD) - Minister Nij pels (milieu) wil dat ondernemin gen gemakkelijker aansprakelijk kunnen worden gesteld voor de ge volgen van milieuvervuiling die ze zelf hebben veroorzaakt. Samen met zijn collega van Justitie, Kort hals Altes, bereidt hij op dit mo ment een wet voor die in geval van milieuschade de bewijslast om keert. Dat wil zeggen dat mogelijke vervuilers in toekomst zelf zullen moeten aantonen dat zij niet schul dig zijn. waarin een aantal accountantsbu reaus zijn gebundeld. Nijpels denkt ook aan de invoering van een dwangsom. Daarmee krijgen lage re overheden de kans bedrijven be paalde richtlijnen op te leggen. Verder wil de minister een waar borgsom invoeren, die moet voor komen dat bedrijven zich aan milieuvervuiling schuldig maken. De brochure wijst erop dat de re gels voor ondernemingen steeds strenger zullen worden. De nor men waar bedrijven aan moeten voldoen, worden zwaarder en er is een tendens om ondernemingen ook aansprakelijk te stellen als ze zich wel aan alle vergunningsvoor waarden hebben gehouden, maar toch grote milieuschade hebben veroorzaakt. De laatste tijd worden steeds zwaardere gevangenisstraffen ge ëist voor milieudelicten. De kans om aansprakelijk te worden ge steld voor milieuschade wordt steeds groter en rechters geven de genen die schadevergoeding eisen in milieuzaken steeds vaker gelijk. De overheid probeert bedrijven bo vendien meer en meer privaatrech telijk aan te pakken. Op die manier is al een aantal bedrijven aanspra kelijk gesteld voor door hen ver oorzaakte bodemvervuiling. De zeer hoge schadeclaims die daaruit voortkomen, kunnen meestal niet op de wettelijke aansprakelijk heidsverzekering worden ver haald. rige grond in een grote massa over de dorpen geschoven en het gevaar bestaat dat nieuwe verschuivingen plaatshebben als er weer schokken plaatshebben", aldus de Pravda. In de krant staat verder dat meer dan 400 huizen zijn vernield, wat volgens het blad voornamelijk is te wijten aan de slechte bouw. „We letten niet genoeg op de kwaliteit van de huizen in met name de land bouwgebieden", aldus de Pravda. Volgens het blad is dit wat Tadzji kistan betreft des te erger omdat meteorologen daar een aardbeving verwachtten, maar niet konden voorspellen wanneer die zou ko men wegens ontoereikendheid van hun instrumenten. Tadzjikistan ligt in een seismolo gisch zeer actief gebied aan de grenzen met China en Afghanistan. Volgens het blad is het dan ook zeer belangrijk om de veiligheids maatregelen tegen aardschokken te verscherpen. Regering BRD steunt Kalkar tot '92 financieel KALKAR (GPD) De snelle- kweekreactor in Kalkar is tot 1992 uit de financiële problemen. Het Duitse Bondsministerie van onder zoek en technologie, de gezamen lijke elektriciteitsproducenten en de bouwer van de centrale zijn overeengekomen ieder jaarlijks 35 miljoen mark te betalen. De instandhouding van het niet- nucleaire gedeelte van de snelle- kweekreactor kost maandelijks 13 miljoen mark. Nederland is samen met Westduitsland en België be trokken bij de bouw van de centra le. Eind vorig jaar nog leek het er op dat de centrale wegens geldge brek zou moeten worden gesloten. In een commissievergadering van de Westduitse regering stelden de parlementariërs dat de elektrici- - teitsmaatschappijen RWE, Preus- sen Elektra en Bayernwerk en de bouwer van de centrale Siemens- KWU eerst hun toegezegde aan deel in de instandshoudingskosten op tafel moesten leggen voordat de regering haar aandeel van 35 mil joen mark per jaar wilde betalen. De overeenkomst tussen de drie partijen kwam tot stand na tussen komst van minister Riesenhuber (onderzoek en technologie) en kan selier Kohl. Volgens het Westduit se ministerie van onderzoek en techniek is met de toezegging van de jaarlijkse 35 miljoen nog niet het besluit genomen dat Kalkar ooit daadwerkelijk in gebruik wordt ge steld.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13