Rugby ook voor jongeren Bommelverhalen heruitgegeven [achtergrond! Vrienden en vriendinnen twee kwartjes per minuut Radio West zoekt jong radio-talent Over een jaar eenvoudiger belastingen? Marten Toonder akkoord met Hans Matla WOENSDAG 25 JANUARI 1989 Eindredactie Paul de Tombé telef. 071 -1161442/161412 PAGINA VOOR JONGEREN ring heeft opgesteld. Er zitten dan ook allerlei voordelen vast aan het plan. Het loonstrookjc is straks begrijpelijker, het in vullen van belastingformulie ren zal minder rompslomp ge ven en er zullen minder moge lijkheden zijn om te knoeien met aftrekposten. Volgens de regering zullen acht van de tien belastingbeta lers straks geen formulier meer hoeven in te vullen en kunnen zo'n 1600 belastingambtenaren hun biezen pakken. Tenminste, als de Tweede Kamer niet te veel roet in het eten gooit en al lerlei aftrekposten en toesla gen overeind houdt. Toch is de operatie-Oort niet onomstreden. Dat komt omdat de regeringspartijen CDA en WD van de gelegenheid ge bruik maken om de belastingen ook aanzienlijk te verlagen, vooral voor mensen met hogere inkomens. Daarvoor is vier mil jard gulden uitgetrokken. Vol gens de regering is zo'n belas tingverlaging goed voor de Ne derlandse economie: het geeft mensen een financiële prikkel om harder te werken en ver sterkt de concurrentiepositie van de bedrijven ten opzichte van het buitenland. Belasting verlaging is ook in de mode: an dere landen doen het en Neder land wil niet achterblijven. De PvdA, de grootste opposi tiepartij, heeft al gedreigd te gen de hele operatie te stem men. Een beetje vreemd is zo'n verlaging natuurlijk ook wel: er is bijvoorbeeld steeds meer geld nodig om het milieu schoon te houden of te maken, erkennen ook het kabinet en de regeringspartijen CDA en WD. Maar dat is kennelijk pas een probleem na de verkiezin gen in 1990. WIM FORTUYN apart nummer, worden ingespro ken. Mensen die het 06-nummer bellen en willen reageren op een bandje, kunnen dan een kaartje met naam, telefoonnummer en de naam van de persoon die ze willen ontmoeten naar het adres van de contactlijn sturen. Dit kaartje en het desbetreffende cassettebandje worden vervol gens door de medewerkers van de lijn teruggestuurd naar de in zender van het bandje. Deze kan contact zoeken met de personen die hij of zij wil ontmoeten. Het telefoonnummer van de Jongeren Contactlijn is: 06 - 320 321 35. Het adres is: Jongeren Contactlijn, Postbus 32020, 2303 DA in Leiden. MARIJN VAN GELDER Jongeren Contactlijn: LEIDEN - "Hoi, ik ben José. Ik ben 19 jaar en studeer fysiothera pie in Amsterdam. Sinds kort woon ik ook in deze stad en ik voel me nog niet zo op mijn ge mak. Daarom zoek ik iemand om samen mijn vrije tijd mee door te brengen". Deze oproep kun je horen als je de Jongeren Contactlijn belt. Sinds 23 december van het vorig jaar kunnen jongeren een spe ciaal 06-nummer bellen als ze contact zoeken met leeftijdsge noten. Jongeren uit het hele land bellen en sturen bandjes, met al lerlei soorten vragen. Zo zoekt Patrick (16) uit Enschede contact met iemand uit Utrecht of Am sterdam om daar te gaan stap pen. Freek wil graag lange af standen op zijn motor rijden met een leuke meid achterop, en een 19-jarig meisje zoekt een corres pondentie-vriendin. Elke week zetten de medewer kers van de Jongeren Contactlijn tien nieuwe contactadvertenties op het antwoordapparaat, en de nog maar pas opgerichte lijn heeft steeds meer succes. Oprichter Gep Rietkerk: "Het aantal mensen dat reageert op een contactadvertentie loopt per week op. De eerste week, een maand geleden, reageerden nog maar tien mensen op een adver tentie. Dat zijn er nu al zo'n vijf tig. De reacties komen uit het he le land. Ik- kan de lyn ook niet meer alleen runnen, omdat ik ook nog les geef op een middel bare school. Zodoende heb ik wat werk uitbesteed, zoals het maken van advertenties en het verzorgen van de post. Hoeveel mensen de lijn wekelijks bellen, weet ik niet precies. Dat zal in fe bruari bekend worden als de af rekening van de PTT komt". Jongeren die contact zoeken kunnen een cassettebandje op sturen waarop ze in maximaal dertig seconden mogen vertellen wie ze zijn, en welke contacten ze zoeken. Dit bandje wordt dan een week lang gratis gedraaid op de Jongeren Contactlijn. Vanaf volgende week kunnen adver tenties ook telefonisch via een RIJSWIJK - Radio West zoekt jong talent voor het jongerenpro gramma 'Westpunt'. Ben je 15 of. 16 jaar en geïnteresseerd in jon- gerenzaken dan krijg je een kans om echt bij de radio te gaan. 'Westpunt' zoekt jonge talenten voor het maken van reportages, interviews en recensies van pop concerten en films. Stuur je brief met motivatie naar: Radio West (t.a.v. Marco Mout), Postbus 1220, 2280 CE Rijswijk. langrijk. Gelukkig staan ze alle maal meteen klaar om te rijden. Want veel wedstrijden zijn niet om de hoek van de deur. Het is vaak een heel dagje uit met de jongens", zegt Arie. "Het is veel ouders nog onbe kend dat rugby er ook voor de jeugd is. Gelukkig gaat het de laatste tijd wat beter. Een goede doorstroming binnen de club is wel belangrijk. We hebben nu in het eerste een paar jongens die uit onze eigen jeugd komen. Dat is een goede zaak natuurlijk". De trainers, meestal spelers van het eerste team of van het vrouwenteam (ook. dat heeft DIOK), splitsen de spelersgroep meestal op de training. Want de wat meer gevorderden, die al ja renlang bij de club zitten, krijgen een andere training dan iemand die net komt kijken. Voor de al lerkleinsten is het vaak alleen nog maar een sport om de raar opspringende ovaal vast te grij pen. Van een echte training kun je daar niet spreken. Maar de wat meer opgeschoten pubers krij gen het al wat zwaarder. Condi tietraining (want uithoudings vermogen moetje hebben bij de ze sport) en wat krachtoefenin gen. Hier gaat het tijdens een trainingspartijtje al op een echte wedstrijd lijken. Rugby is im mers een wedstrijdsport en geen krachtsport. Bovendien als je tenger en klein van postuur bent, kom je ook tot je recht. Bij voor beeld als je snel bent of gezegend bent met een goede traptech- niek. In het laatste geval neem je gewoon alle penalty-kicks en conversies. Een penalty-kick krijg je al als er iemand buiten- vrije trap die je als bonus krijgt na de bal over de achterlijn te hebben gedrukt (een try). Ze le veren respectievelijk drie en twee punten op. Dat gaat bij het voetbal allemaal veel moeilij ker... ROB VAN DER ZANDEN Tot nu toe is het alleen nog maar ingewikkelder geworden met de be lasting. Daar moet op 1 januari volgend jaar verandering in komen. Twee weken lang praat de Tweede Kamer over wat wel 'de ingrijpendste belastingher vorming in Nederland sinds mensenheugenis' wordt ge noemd. De bedoeling is dat het er allemaal simpeler op wordt. Zo zal, als het allemaal door gaat, het mes in de aftrekpos ten worden gezet, Het gebruik van een studeerkamer, de aan schaf van een computer, ziek te- en reiskosten zijn vanaf 1990 niet meer of alleen nog voor een deel van de belasting aftrekbaar. Ook verdwijnt het wat rare verschil tussen belasting en premies volksverzekeringen. Die premies zijn eigenlijk ook gewoon belasting, maar met een speciale bestemming (kin derbijslag, weduwenpensioen). Nodeloos ingewikkeld, omdat belasting en premies toch in dezelfde pot (die van de staat) terecht komen. Nog een versimpeling zit 'm in een vermindering van het aantal 'belastingschijven'. Nu zijn er nog zes verschillende tarieven (hoe meer je verdient, hoe meer belasting je over het topje van je loon moet betalen), straks nog maar drie. Tot zover heeft niemand veel problemen met de voorstellen, die de naam hebben gekregen van professor Oort, de bankier die ze in opdracht van de rege- Professor H.J. Oort. De plannen voor belastingvereenvoudiging zijn door een commissie onder zijn leiding opgesteld, (foto anp) Roy Orblson kan het uitkomen van zijn nieuwe solo-album 'Mystery girl' helaas niet meer meemaken. De man in het zwart was juist bezig met een come-back. Zijn laatste solo-opna men dateerden uit 1979. Als een van de Traveling Wilbury's keerde Or- bison vorig jaar terug in de publiciteit. De oude rockheld wordt op 'Mystery Girl' geassisteerd door een keur aan bekende popartiesten waaronder El- vis Costello, George Harrison, T-Bo- ne Burnett, Jeff Lynne, Tom Petty, Bo no en The Edge (U2). 'Mystery girl' ligt 30 januari in de winkel. Na een lange stilte en veel werk op de achtergrond laat Elvis Costello weer eens wat van zich horen. 'Spike' is de titel van zijn nieuwe plaat. De re lease van het album staat voorlopig gepland op 3 februari. Eind februari verschijnt de nieuwe single van Madonna die net als 'het nieuwe album (medio maart in de win kel) heet: 'Like a prayer'. Platenmaat schappij WEA weet verder over Ma donna te melden dat ze nu lang zwart haar heeft. Ook van gedaante veranderd is Sheena Easton. Ze trekt tegenwoor dig nogal veel op met Prince. Samen zongen ze 'U got the look' en als 'te genprestatie' heeft Prince twee num mers voor de nieuwe lp The lover in me' van Sheena geschreven. Overi gens onder het pseudoniem Joey Co- De Japanse keyboard-speler Kitaro geeft 11 februari een concert in het Amsterdamse RAI-Congrescentrum. LEIDEN - Je hebt gezinnen waar kinderen een sport met de paplepel krijgen ingegoten. Meestal voetbal of tennis natuur lijk. Want soms heb je het idee dat er naast die twee sporten niet veel meer bestaat. Bij de familie Verhoog daarentegen praten ze aan tafel vooral over rugby. Men- no (9 jaar), Sander (15) en Justin (17) zitten bij de Leidse rugby club DIOK. Wie nog denkt dat rugby een sport is voor grote, ge spierde mannen wordt door de 'Verhoogjes' uitgelachen. Maar eerlijk gezegd had moe der Elly Verhoog in het begin óók wel haar twijfels toen de zoons over DIOK begonnen. "Ik vond het maar eng in het begin. Je denkt dat rugby een harde sport is, in elk geval voor volwas sen mensen. Maar toen ik een paar keer ging kijken, bleek het allemaal mee te vallen". Nu is ze zo'n beetje de fanatiekste sup porter. Het probleem voor jeugdige rugby-spelers is dat veel Ouders nog over de streep moeten wor den getrokken. Velen leven nog met het idee dat rugby een bezig heid is waarbij het niet zo nauw wordt genomen met lijf en leden. Het is vanwege dit hardnekkige misverstand moeilijk om een competitie te organiseren voor de jeugd. Bij veel rugbyvereni- gingen ontbreekt zelfs een jeugd afdeling, dus de tegenstanders liggen niet voor het oprapen. Voordeel is wèl dat de DIOK- jeugd soms leuke reisjes maakt om een tegenstander te bezoe ken. "We reizen met ons team heel Nederland af', lacht Bob Koem ans. "We gaan naar Middelburg, Den Helder en naar Brabant". Bob Koemans is 13 jaar en speelt het spelletje al acht jaar. Zijn va der Kees - speler van het eerste van DIOK, dat afgelopen week einde een grote stap in de rich ting van het landskampioen schap zette - maakte zijn zoon al op 5-jarige leeftijd vertrouwd met de ovale bal. Aad Schoonderwoerd (14) is nog niet zo ervaren, maar zeker zo enthousiast. "Je krijgt er een kick van. Het is een sport waarbij je lekker je agressie kwijt kunt. Heerlijk om over dat veld te ploe teren". In totaal heeft de club zestig jeugdleden. Ze worden verdeeld in vijf categorieën. De benjamins (tot en met.10 jaar), de mini's (t/m 12 jaar), de cups (t/m 14), de ju nioren (t/m 16) en de colts (t/m 18). Bij DIOK hebben ze geen colts, maar verder zijn alle groe pen aardig bezet. De junioren vormen samen één team met le-» den van de rugbyclub The Bas sets uit Sassenheim. De gezonde rivaliteit maakt dus in dit geval plaats voor een nog gezondere samenwerking. Voor de jongste groepen wor den de spelregels aangepast, want het lijfelijke contact is nou eenmaal een belangrijk element in de rugbysport. Niet dat dit er niet mag zijn bij de kleintjes, maar het wordt een beetje aan de weerstand van het lichaam aan gepast. De scrum bijvoorbeeld (waarbij de hele meute schouder aan schouder en voorovergebo gen de ovale bal probeert te ver overen) wordt door de pupillen niet gehanteerd. Net als de line- out, de inworp, waarbij het ook nog wel eens ruig kan toegaan. Bovendien wordt alleen vanaf de cups met een volledig team (15 spelers) gespeeld. De benjamins en mini's staan met zijn negenen binnen de lijnen. Arie van Teylingen zit al vijf tien jaar bij de club aan De Morsch. Hij is manusje-van-alles, maar vóór alles wedstrijdsecreta ris. Hy zorgt er ook voor dat alle teams op zaterdag aan de slag kunnen. "Dat is een heel geregel, vooral met vervoer natuurlijk. Daarom zijn de ouders erg be- DEN HAAG (GPD) - De Haagse uitgeverij Panda gaat de eerste integrale uitgave verzorgen van alle Bommelverhalen. De geeste lijk vader van deze populaire Ne derlandse strip, Marten Toonder, heeft de directeur van de uitge verij Hans Matla hiervoor toe stemming gegeven. Het is de be doeling dat het eerste deel in 1990 zal verschijnen. De oplage van de boeken is sterk gelimi teerd. De Bommelverhalen worden gebundeld in veertig kloeke al bums. De gehele uitgave moet vóór het eind van deze eeuw zijn voltooid. "Voor het eerst heeft Marten Toonder toestemming gegeven om zijn gehele Bommel- oeuvre bij een uitgever onder te brengen. Een volledige uitgave dus, inclusief de verhalen die Toonder liever niet naar buiten had gebracht", aldus Hans Matla. Voor hem was het een voorwaar de dat Toonder ook akkoord zou gaan met de uitgave van de ver halen die deze laatste liever niet meer had gepubliceerd. De verschijning van het Bom- mel-oeuvre bij Panda is best op merkelijk, aangezien Toonders boeken de afgelopen twintig jaar verschenen bij De Bezige Bij in Amsterdam. De Bezige Bij zegt desgevraagd dat zij zich niet wil begeven op het pad van dit soort edities. "Maar Hans Matla zal er een aantal mensen wel zielsge lukkig mee maken," aldus de Amsterdamse uitgeverij. "Het mag toch heel vreemd ge noemd worden, dat er nog nooit een complete uitgave is versche nen van Heer Bommel", zegt Hans Matla. "Bommel is een van de meest opvallende literaire verschijnselen van deze eeuw. De verhalen (en dan bedoel ik na tuurlijk niet de allereerste, die voor kinderen waren bedoeld) zijn uiterst realistisch en behan delen zo ongeveer alle maat schappelijk vraagstukken die zich kunnen voordoen in de lite ratuur". Hans Matla vindt het maar vreemd dat Toonder door iedere literatuurliefhebber erkend wordt als literator, maar dat hij nog nooit een literaire prijs heeft gekregen. "Jan Wolkers yertelde het laatst nog zo mooi bij zijn weigering van de P.C. Hooft- prijs: 'Toonder had hem allang moeten hebben'." Marten Toonder, de geestelijke vader van Olivier B. Bommel, (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11