LEIDSCH DAGBLAD Politiek en verzet zijn zeer verdeeld ELKE DAG WEER! deM Kwantum ruimt weer ouderwets op. Stropersbende doodt 400 zwarte beren uit geldzucht Telefoons roodgloeiend vah Wethouder wil banden weekblad Kamerdebat over gratie begint morgen Duitse politie doet inval bij 14 bedrijven Scheurtjes ontdekt in Boeing van Cargolux OPRUIMING bij BAALBERGEN NU VEEL EXTRA LAGE MEÜBELPRIJZEN Onenigheid in Amsterdam over inlaimping secretarie Acties tegen ontstoppings- middel Strong Voensdag 25 januari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38841 Prijs fl. 1,25 SPRINGFIELD (AP) - Met de ar restatie van 11 personen denkt de politie in Massachusetts een bende stropers te hebben opgerold die zich had gespecialiseerd in de han del in vermeend libido-verhogende iddelen, waarvoor onder andere 400 zwarte beren waren afgescho ten. De beren werden gedood vanwe ge hun galblazen, waaraan in het Verre Oosten een geslachtsdrift- verhogende werking wordt toege schreven. Het gedroogde poeder dat van de galblaas van de zwarte beer wordt gemaakt, wordt daar verkocht voor naar schatting 20 (dollar (40 gulden) per gram. De arrestaties in Massachusetts, Connecticut, New Hampshire en Florida waren het resultaat van een onderzoek dat 2,5 jaar duurde. De politie vond bij invallen in woningen van particulieren 360 galblazen, 27 karkassen van zwarte beren en pelzen van een poema en verscheidene rode lynxen. Verder werden pillen in beslag genomen die kleine hoeveelheden rhinoce- ros-hoorn zouden bevatten. Ook de hoorn van de neushoorn zou de ge slachtsdrift stimuleren. DEN HAAG (ANP) - De instellin gen voor oorlogsgetroffenen wor den overstelpt met reacties op het plan van het kabinet om de Twee van Breda vrij te laten. De organi saties stelden speciale telefoon nummers ter beschikking waar mensen hun hart kunnen luchten. De 9 telefoons bij de Stichting Icodo staan roodgloeiend, aldus een woordvoerder vanochtend. Gisteravond gaven zeker 500 men sen, vaak huilend, hun reactie op het kabinetsplan om de twee oor logsmisdadigers mogelijk gratie te verlenen. Het merendeel van de mensen die Icodo bellen is verontwaardigd of pijnlijk getroffen, al is er een 'aanzienlijk' deel dat vindt dat de Twee maar naar huis moeten. Dat is maar bij een enkeling uit barm hartigheid. De meeste voorstan ders willen gewoon rust. Vanochtend hadden omstreeks half elf alweer ongeveer 100 men sen gebeld. Ook bij de andere hulp verleningsorganisaties, zoals de Stichting Joods Maatschappelijk Werk, zou het erg druk zijn. Er zijn ook veel mensen over stuur geraakt die dat voorheen nooit waren. „Er zijn mensen die ineens als een kaartenhuis in el kaar storten. Zo hebben we het hier niet eerder meegemaakt", aldus de Icodo-woordvoerder. Het Algemeen Dagblad publi ceerde vandaag de uitslag van een gisteren gehouden enquête. Daar uit blijkt dat 52 procent tegen vrij lating is en 34 procent voor. Veer tien procent heeft geen mening. In 1972 werd een landelijke enquête gehouden door de AVRO, waaruit bleek dat 54 procent tegen vrijla ting was en 30 procent voor. In dat jaar had 16 procent geen mening. Mensen die willen reageren, kun nen tijdens kantooruren bellen met de volgende organisaties: Stich ting Joods Maatschappelijk werk (020-73.06.29), de Stichting 1940- 1945 (020-56.00.944), de Stichting Pelita (070-69.43.71) en de Stichting Burger-oorlogsgetroffenen (055- 22.00.88). Icodo is te bereiken via 030-73.08.11. BERGEN OP ZOOM (ANP) - Wethouder Stuart van Bergen op Zoom heeft vandaag in een kort geding voor de Amster damse rechtbank geëist dat hij de geluidsbanden mag af luisteren die hebben geleid tot een geruchtmakend arti kel over zijn persoon in het weekblad Nieuwe Revu. In dat artikel wordt onder meer gesuggereerd dat Stuart ge voelig is voor het aannemen van steekpenningen. Het weekblad heeft gewei gerd in te gaan op Stuarts ver zoek om de banden af te luis teren zonder aanwezigheid van derden. Nieuwe Revu wil de geluidsbanden wel ter be schikking stellen van een spe ciale commissie die door de gemeente Bergen op Zoom in het leven is geroepen om de affaire te onderzoeken. Voor 26 PAGINA'S deze bijeenkomst aanstaande vrijdag zijn de wethouder en zijn advocaat ook uitgeno digd, aldus hoofdredacteur Sauer van Nieuwe Revu. "Hij krijgt die banden alleen niet mee, een principiële kwes tie", aldus Sauer. Wethouder Stuart heeft in middels aan het college van B en W van Bergen op Zoom la ten weten dat hij gedurende de duur van het onderzoek niet op het stadhuis aanwezig zal zijn. Eerder gaf de wet houder te kennen wel weer aan de slag te willen, nadat hij zich direct na het bekendwor- den van de geruchtmakende affaire in Nieuwe Revu ziek Wethouder Stuart had gemeld. Verschillende politieke partijen uit de ge meenteraad hebben het colle ge al laten weten dat zij de wethouder voorlopig niet te rug willen in zijn functie. DEN HAAG (GPD/ANP) - De politiek maar ook de verzetsbeweging is sterk verdeeld over een mogelijke gratie voor de Twee van Breda. De Kamer houdt morgenavond en vrijdag een debat over de door het kabinet voorgestelde vrijlating van de twee oorlogsmisdadi gers Aus der Fünten (79) en Fischer (88). Het is nog volstrekt onduidelijk wat de uitkomst van dit debat zal zijn, omdat de scheidslijnen dwars door de grote partijen lopen. CDA en D66 zijn in meerderheid voor gratie, de PvdA is grotendeels te gen. Binnen de WD is het aantal voor- en tegenstanders ongeveer gelijk. Een groot aantal kamerle- den zal waarschijnlijk pas op het laatste moment een definitief standpunt innemen. Organisaties van kampslachtof- OFFENBURG (Rtr) - In de Bondsrepubliek zijn functiona rissen van politie en justitie van morgen 14 bedrijven binnenge vallen die er van worden ver dacht Libië te hebben geholpen met de bouw van een chemische fabriek in Rabta. Dit heeft een woordvoerder van het openbare ministerie verklaard. Volgens de Verenigde Staten kan het com plex in Rabta chemische wapens maken. De woordvoerder zei dat één van de binnengevallen bedrijven Imhausen-Chemie is. Dit is een chemische fabriek die in het cen trum staat van het schandaal over vermeende schendingen van de Westduitse exportwetgeving over levering van materialen aan de Libische fabriek. Akkoord over terugtrekken uit Kampuchea PEKING (Rtr) - China en Vietnam zijn het vanmorgen eens geworden over de terugtrekking van de Viet namese troepen uit Kampuchea. De terugtrekking, die onder toe zicht komt te staan van internatio nale waarnemers, moet in de loop van september van dit jaar zijn be slag krijgen. Dat verluidt uit diplo matieke kringen in de Chinese hoofdstad Peking. China zal zijn militaire steun aan de coalitie van de drie verzetsgroepen in Kam puchea, waaronder de Rode Kh mers, geleidelijk verminderen pa rallel aan de terugtrekking van de Vietnamese troepen. Veel bewolking Veel bewolking en droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Mini mumtemperatuur omstreeks -2 gra den. Middagtcmperatuur ongeveer 3 graden. Matige zuidelijke wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Overwegend veel bewolking en zaterdag mogelijk een bui. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 6 graden. Donderdag 26 januari zon op: 08.29 uur, zon oqder: 17.17 uur; maan op: 22.36 uur, maan onder: 09.59 Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.03 en 18.18 uur; laag water: 02.01 en 13.56 uur. fers, het voormalig verzet, joodse organisaties en maatschappelijke hulpverleningsorganisaties krij gen morgenochtend de gelegen heid in gesprekken met de vaste Tweede Kamercommissie voor justitie hun mening naar voren te brengen. Het samenwerkend verzet pro testeerde gisteren direct tegen een mogelijke gratie voor de twee "sleutelfiguren, die persoonlijk be trokken waren bij de jacht en moord op het joodse deel van de bevolking". Maar het kabinet wijst er op dat een groeiend deel van het verzet meent dat "de beginselen van de rechtsstaat" in het gedrang komen door Aus der Fünten en Fi scher na 43 jaar nog langer vast te houden. De twee zijn sinds de dood van Hess de enige Duitse oorlogs misdadigers die sinds de capitula tie van het Derde Rijk onafgebro ken vastzitten. Directe aanleiding voor het kabi net de discussie over gratie te her openen is een brief van 19 promi nenten, die voornamelijk uit het verzet afkomstig zijn. De 'groep van 19' overhandigde premier Lub bers en Korthals Altes op 5 juli 1988 een oproep de Twee van Breda vrij te laten en uit te wijzen. Tot de groep behoren onder anderen oud minister Van der Stoel en voorma lig voorzitter van het samenwer kend verzet, Teengs Gerritsen. Vele organisaties van oorlogs slachtoffers en van verzetsmensen spraken gisteren scherp hun af keur uit over het plan tegenover minister Korthals Altes (justitie), die het voormalig verzet had uitge nodigd te komen praten over mo gelijke vrijlating. Geschiedschrij ver dr L. de Jong zette openlijk vraagtekens bij de opvatting dat er ook in verzetskringen steeds meer voor wordt gevoeld om de twee oorlogsmisdadigers vrij te laten. Dat argument hadden de 19 schrij vers van de brief naar voren ge bracht. Rabbijn Soetendorp heeft in een brief aan de Tweede Kamer ge schreven dat het vrijlaten van de Twee van Breda de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog onno dig veel leed bezorgd. Volgens hem wordt het leed ook niet verzacht als de twee zouden worden vrijgelaten op initiatief van mensen uit krin gen van het verzet. De aangekondigde uitzending van het kamerdebat over de moge lijke vrijlating zal niet direct op de televisie worden uitgezonden. Wel zal de parlementaire rubriek Den Haag Vandaag langer uitzenden dan normaal. (zie verder pagina 2 en.3) Dolle koe houdt treinverkeer op LEIDEN - Een dolle koe op de spoorlijn Den Haag-Amsterdam heeft gis teren rond het middaguur voor de nodige vertraging in het treinverkeer gezorgd. Het nog jonge dier was vanaf het terrein van de Groenoordhallen naar de spoorbaan gerend en ter hoogte van de Gooimeerlaan op de baan gaan lopen. Agenten met een verdovingsgeweer moesten eraan te pas komen om het dier te verwijderen. In de tussentijd werd het treinverkeer enkele mi nuten stilgelegd. Veehouders hebben zich vervolgens over het dier ont fermd en het aan de rechtmatige eigenaar overhandigd. SCHIPHOL/BANGKOK (GPD/AP) - De KLM heeft bij een onderhoudsbeurt aan de Boeing 747 van de Luxemburgse maat schappij Cargolux enkele tiental len haarscheurtjes ontdekt. De technische dienst van de KLM heeft dit aan de Amerikaanse luchtvaartautoriteiten laten weten. De Boeing is 20 jaar oud en de scheurtjes zijn gevonden in het voorrompstuk. Een KLM-woordvoerder noemt de vondst op zich niet opzienba rend. „De inspecties zijn er niet voor niets. In vliegtuigen met een groot aantal starts en landingen vind je altijd wel scheurtjes. Het is onze taak om die op te sporen en te repareren." De KLM verzorgt het onderhoud voor tal van luchtvaart maatschappijen. De piloot van een Airbus van De emoties bij sommige oud-verzetsstrijders en hun verwanten liepen gisteren hoog op. De heer Wolff, voorzitter van het centraal orgaan van verzetsdeelnemers en vervolgingsslachtoffers, troost hier de 81-jarige we duwe van verzetsman Van den Dool. en in Katwijk unieke tapijt-aanbiedingen BAALBERGEN 19 - KATWIJK AMBACHTSWEG19 TELEFOON 01718-20300 BAALBERGEN - LEIDERDORP MEUBELPLEIN 7 TELEFOON 071 -414466 FIBBBTOffWI Nu nog 'n grote sortering kortingen 30 - so bij aankoop van 'n 2e artikel 10 extra korting (over het gehele bedrag) Total Woman Botermarkt 14 2311 EM Leiden tel. 071 -131436 Vrouw van Koos Alberts gewond bij auto-botsing ZEEWOLDE (GPD) - Joke Alberts, de vrouw van de populaire zanger Koos Alberts, is vanmorgen geope reerd aan een ernstige enkelfrac tuur in het St. Jansdalziekenhuis in Harderwijk. Zij raakte gister middag betrokken bij een frontale botsing in Zeewolde. Een 73-jarige man uit Zeist kwam daarbij om het leven kwam en zijn vrouw raakte zwaar gewond. Volgens manager Leo Lucassen maakt Joke Albers het redelijk. „Ze heeft natuurlijk een shock, want ze voelt zich schuldig aan de dood van de tegenligger, hoewel Joke geen enkele blaam treft. De man nam een bocht te ruim en reed daardoor op de verkeerde weg helft. Een auto die voor Joke reed kon de tegenligger nog net ontwij- Stakende ambtenaren luis terden vanoch tend naar de toe spraak van wet houder Etty. (foto ANP) Volgens Lucassen verwerkt Koos Alberts, die in 1987 verlamd raakte na een auto-ongeluk, de klap redelijk. Koos is sinds vorige week definitief ontslagen uit het revalidatiecentrum De Roessingh in Enschede. Joke Alberts was bij haar dochter in Lelystad geweest en kreeg het ongeluk op de weg te rug. I Zoals GROOTVERBRUIK COUPONS RIBTAPI3T. 100% synthetisch IB^iMlLjb^f^gilft In grijs met foam rug. Alléén per coupon van 15 meter lang en 366 cm breed! (55m!). Maar u moet er wel snel bij zijn! Normaal per coupon 455? Nog veel meer van deze fantastische aanbiedingen vindt u in de Kwantum opruimingskrant. KWANTUM Waarom zullen we duur doen. AMSTERDAM (ANP) - Binnen het college van B en W van Amsterdam bestaan „forse verschillen van in zicht" over de wijze waarop de se cretarie na 1990 gereorganiseerd, moet worden. Het college kon het gisteren niet eens worden over een voorstel van burgemeester Van Thijn en wethouder Etty dat in houdt dat van de 1.300 arbeids plaatsen op de secretarie er onge veer 560 overblijven. Tijdens een actievergadering vanmorgen waar enige honderden ambtenaren aanwezig waren, zei Etty dat er in het college „bepaald nog geen overeenstemming was bereikt over de reorganisatieplan nen". Hij stelde de aanwezigen voor de acties op te schorten zodat er de komende twee weken nader overleg met de medezeggen schapscommissie en gemeentese cretaris Kooiker kan worden ge voerd. De ambtenaren die gisteren de hele dag het werk hadden neerge legd uit protest tegen de plannen, besloten vanmorgen in gezamen lijk overleg met andere gemeente lijke diensten nadere acties te on dernemen. Zij vrezen dat door de reorganisatie enkele honderden banen zullen verdwijnen. Het grootste deel van de ambtenaren dat bij de secretarie dient te ver dwijnen, zal in 1990 bij de zestien deelraden werk krijgen. P. van Mourik van de AbvaKabo kondigde aan dat mogelijk volgen de week in de hele stad door ver schillende gemeentelijke diensten zal worden gestaakt. De ambtena ren van de secretarie besloten aan die „estafettestakingen" mee te zullen doen. Wethouder Etty weigerde in te gaan op de eis te garanderen dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Thai Airways International heeft vanochtend op de luchthaven van Bangkok de aanloop voor de start afgebroken nadat hij op het instru mentenpaneel een brandmelding kreeg. Zeker 15 van de 252 inzitten den raakten gewond toen zij het toestel ijlings via de noodglijbanen moesten verlaten. NIJMEGEN (ANP) - De organisa tie Milieudefensie voert in een aan tal steden actie tegen het Belgische ontstoppingsmiddel „Strong". Het bestaat voor 96 procent uit zwavel- is volgens Milieudefensie schadelijk voor de gezondheid en voor het milieu. De Keuringsdienst van Waren in Nijmegen is gevraagd de verkoop te verbieden. Maar volgens de dienst is dat onmogelijk omdat het niet aan particulieren, maar aan be drijven wordt verkocht. De keuringsdienst bevestigt dat het om een uiterst sterke zwavel zuuroplossing gaat die zeer gevaar lijk kan zijn als ze ondeskundig wordt gebruikt. Volgens Milieude fensie moeten overkoepelende ho- reca-organisaties hun leden waar schuwen om het middel niet te ko pen. Ondeskundig gebruik kan ernstige brandwonden en vergifti ging veroorzaken. Bovendien wordt het rioolstelsel door het ster ke zuur aangetast en komt het mid del in het oppervlaktewater te recht. Een aantal horeca-ondernemers weigert al bestelde partijen „Strong" te betalen omdat ze het te gevaarlijk vinden. UITLOKKEN MOORD - De rechtbank in Maastricht heeft van daag een 45-jarige vrouw uit Maastricht tot tien jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf ver oordeeld wegens het uitlokken van moord op haar 61-jarige man in het Belgische Veldwezelt. Haar zoon (25) uit een eerder huwelijk, kreeg vijfjaar voorwaardelijk wegens het in opdracht van zijn moeder dood schieten van de man. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24.45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Opsturen naar: LEIDSCH/ftLPHENS DAGBLAD Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1