G/zü&XEM- jnspekfre/ EG neemt nog geen stappen tegen de VS Hogere kosten dringen gebruik cheques terug JAN van denBROEK CONSUMENT- Roodstaart 'Hypotheek met annuïteit dit jaar omzetten' Kinderveilig hek op de markt Conflict over hormoonvlees Pilotentekort in leger blijft nijpend probleem Vluchtelingenwerk bepleit oplossing Syriërs remmenservice PROTEST TEGEN KOMST MARINE VS DINSDAG 24 JANUARI 1989 PAGINA 9 Consumentenbond: "Betaalmogelijkheden kredietkaart vallen tegen" Onder meer geld- en betaalautomaten hebben het gebruik van cheques fors Teruggedrongen. (foto GPD) Het gebruik van Eurocheques en betaalcheques bij banken is vorig jaar fors teruggelopen. Dat komt omdat de grote banken sinds het afgelopen jaar extra kosten in rekening brengen als meer cheques worden gebruikt dan een bepaald maximum. Dat aantal varieert per bank. Een andere oorzaak is het oprukkende elektronische betalingsverkeer, waarbij het pasje voldoende is om te betalen of geld op te nemen. De Rabobank Nederland en de Amro Bank melden een daling van het gebruik van betaal- en Eurocheques met 20 percent. samenstelling Raymond Peil De grote banken hebben met ta riefsverhogingen vorig jaar het veelvuldig gebruik van cheques af geremd. Zo berekent de Rabobank bij gebruik van meer dan 60 che ques per jaar een bedrag van 50 cent per cheque. De Amro Bank heeft hetzelfde systeem met dat verschil dat deze bank bij een ge bruik van meer dan 15 cheques per kwartaal 50 cent in rekening brengt. Een woordvoerder van de Rabo bank: "Het gaat er niet om aan de cliënt te verdienen. We willen graag dat er efficiënter gebruik wordt gemaakt van de cheques. Bij de banken betaalt men voor ge bruik van Eurocheques jaarlijks een bedrag van 15 gulden en voor Rood staan bij banken komt steeds vaker voor. De ABN Bank maakt dat voor haar particuliere klanten zelfs makkelijker. Een meerderja rige rekeninghouder, die per maand een minimumbedrag van 1500 gulden krijgt bijgeschreven en die een normaal gebruik van zijn rekening maakt, kan automa tisch tot 1000 gulden rood staan. De debetrente is wel zeer hoog. Wie voor nog meer tijdelijk in het krijt wil staan, moet daar een afspraak over maken. In principe geldt als grens de maandelijkse toestroom op de rekening. Het i 5000 gulden. De ABN zegt dat deze r geling is getroffen om het beta lingsverkeer te bevorderen. Ook bij de andere Nederlandse banken is het mogelijk zonder af spraak rood te staan. De Postbank, die bijna 46 procent van het beta lingsverkeer in handen heeft, staat in de regel toe dat een klant tot maximaal 500 gulden rood staat. Bij de Rabobank (3,8 miljoen parti culiere rekeninghouders) geldt de vuistregel dat het saldo van een re kening niet meer dan 300 gulden negatief mag zijn. In de praktijk wordt gekeken naar de individuele situatie van de rekeninghouder. De NMB voert geen beleid met betrekking tot debetstanden. De kantoren bekijken per klant 'waar die goed voor is'. Bij de Amrobank wordt een particuliere rekening houder niet geacht rood te staan, maar het is, aldus een woordvoer der, heel gemakkelijk om daar wel afspraken over te maken. Onafge sproken rood staan komt echter vrij veel voor. De grenzen worden bepaald door de relatiebewaarder, afhankelijk van het karakter van de rekening. gewone ('groene') betaalcheques 10 gulden. Daarbij hebben de alge mene banken dus de drempel van maximaal 60 cheques per jaar inge voerd. Tegelijkertijd met deze ta riefmaatregelen verhoogden de banken hun rentevergoeding op betaalrekening boven een bepaald bedrag en/of gaven zij geen rente meer over het eerste deel van het saldo. Zo adviseert de Rabobank haar onderliggende banken tot 2500 gul den 0,75 percent te geven en daar boven 1,5 percent. De Amro Bank doet dat weer iets anders: deze bank geeft tot 2000 gulden saldo géén rente en daarboven 1,5 per cent. De Postbank en de Verenigde Spaarbank geven helemaal geen rente op de giro- of betaalrekening. Bij de Postbank staat daar tegen over dat men daar ook niet 15 gul den of 10 gulden per jaar voor de cheques hoeft te betalen en het ge bruik van betaalkaarten niet aan een maximum (zonder extra kos ten) is gebonden. Bij de Verenigde Spaarbank be taalt men de 'toegangsbedragen' wel, maar deze bank heeft weer geen drempel opgelegd aan het ge bruik van de cheques. Bovendien heeft de Verenigde Spaarbank naast de gewone betaalrekening een special Visa-voordeelrekening (mèt credit card) in het leven geroe pen waarop een rente van 2 percent wordt gegeven. Dat het elektronische betalings verkeer snel oprukt, blijkt het best uit de cijfers van de Bank Girocen trale (BCG). Bij de bij de BCG aan gesloten Rabobanken, algemene banken en spaarbanken beschik ken inmiddels 4,2 miljoen cliënten een pas met pincode waarmee ge bruik kan worden gemaakt van geldautomaten of waarmee kan worden betaald met apparaten (in de winkels of bij benzinestations). In totaal waren via de bij de BCG aangesloten banken eind vorig jaar ruim 800 betaalautomaten en 1000 geldautomaten in gebruik. Duurder Als betalingen met creditcards (kredietkaarten) door meer bedrij ven worden geaccepteerd, kan dit een stijging van de prijzen tot ge volg hebben. Deze waarschuwing laat de Consumentenbond horen in het laatste nummer van haar Geld- gids. Houders van deze plastic betaal kaart geven per aankoop meer uit en doen eerder impulsaankopen. De groeiende groep kaarthouders zal dan de voorkeur geven aan be drijven waar ze met de kaart te recht kunnen. Dat levert die bedrij ven voordeel op. Met die hogere omzet hopen de aangesloten be drijven de fikse provisie die ze aan de kredietkaartorganisaties moe ten betalen, te compenseren. Als meer bedrijven de kaarten accepteren, neemt die mogelijk heid af. De te betalen provisie zou dan ten koste moeten gaan van de winst. Dat is soms niet mogelijk en voor bedrijven zeker niet aantrek kelijk. Het is niet uitgesloten dat de prijzen hierdoor stijgen, redeneert de Consumentenbond. De bond vindt verder dat de kre dietkaart in ons land geen wezenlij ke bijdrage levert aan het beter functioneren van het betalingsver keer. De bond zegt dat deze activi teit voor de banken nog lang niet kostendekkend is. Sommige ban ken willen daarom maar wat graag dat ze meer worden gebruikt, zodat de kosten wel worden gedekt. Maar de kaart zal in de praktijk weinig vreugde geven, zo meent de bond. De betaalmogelijkheden val len tegen en ook de geboden ex tra's (aanvullende reisverzekering, hulpverlening) zijn niet van belang of ze wegen niet op tegen de kosten van de kredietkaart. De Rabobank heeft de houders van annuïteitenhypotheken de tip ge geven, hun hypotheek nog dit jaar om te zetten in een verbeterde le venhypotheek. De bank acht het waarschijnlijk dat in de toekomst het belasting voordeel vervalt dat gekoppeld is aan het oversluiten van een lopende woningfinancie ring naar een hypotheek met le vensverzekering. Voor hypotheek verstrekkingen bij aankoop van een woning blijft het fiscale voor deel volgens de huidige voorstellen van de overheid wel van toepas sing. Volgens Rabo-hoofddirecteur drs. R.B.J. van Eldik moet er reke ning mee worden gehouden dat de nieuwe regels op 1 januari 1990 van kracht worden. Dat zou betekenen dat woningeigenaren alleen nog in 1989 hun bestaande hypotheek zouden kunnen omzetten. Er hoeft in Nederland bij wijze van spreken maar een gras sprietje tussen de stoeptegels uit te komen of er wordt een hekje om heen geplaatst. Ons land staat vol met lage en hoge, lange en korte hekwerken. Duizenden kilometers in totaal. Ze zijn veelal neergezet uit veiligheidsoverwegingen. Maar voor de argeloze burger kunnen ze tamelijk onveilig zijn. Wie kent niet dat verhaal van de man die met een fraaie heupzwaai over het hekje sprong maar aan zijn trouwring bleef hangen. De meeste hekken boezemen ontzag in. Ze schrikken af. Maar voor kinderen zijn ze veelal een uit daging. Een fabrikant in Brabant heeft daarom een nieuw hekwerk uitgedacht en op de markt ge bracht. In de hoogte-maten van een tot een en een kwart meter zijn de uitstekende spijlen aan de boven kant afgesloten met een kunststof stop. Zo wil de fabrikant voorko men dat een kind zich in het vuur van z'n spel verwondt. Het lijkt in eerste instantie een vriendelijke gebaar van de fabri kant, maar achter het nieuwe 'kindveilige' hek schuilt de nieuwe wetgeving op het gebied van de produktaansprakelijkheid. Met in gang van dit jaar kunnen fabrikan ten van onveilige produkten aan sprakelijk worden gesteld voor zo geheten gevolgschade. In een be schrijving van het nieuwe hek ver wijst de fabrikant duidelijk naar de komst van deze nieuwe wetgeving. De fabrikant heeft hetzelfde hek in nog drie hoogte-maten: ander halve, twee en twee en een halve meter. In deze uitvoeringen be schikt het hek over aan de boven kant afgeschuinde spijlen. Wie over zo'n hek klimt en zich ver wondt, wordt geacht 'oneigenlijk' gebruik te hebben gemaakt van de barrière, meldt de fabrikant. Volgens de laatste gegevens van de stichting Consument en Veilig heid zijn er in 1987 drieduizend on gelukken gebeurd met hekken en waarvoor het slachtoffer in ieder geval even naar het ziekenhuis moest. Woordvoerder D. Dorsman van Consument en Veiligheid kijkt er verheugd van op dat deze hekken maker in de presentatie van zijn nieuwe produkt al rekening houdt met de wetgeving op het gebied van de produktaansprakelijkheid. "Voor zover ik weet is het de eerste fabrikant die er zelf aandacht aan besteedt, zegt Dorsman. "Je merkt wel dat er meer en uitvoerige ge bruiksaanwijzingen komen voor artikelen. Daaruit mag je afleiden dat men rekening houdt met de komst van de produktaansprake lijkheid". In Nederland is de EG-richtlyn over de produktaansprakelijkheid er nog niet door. Er is ondermeer nog wat gekissebis over de hoogte van het bedrag van de schade dat een consument moet hebben gele den om de producent aansprake lijk te kunnen stellen. Volgens de EG-richtlijn zou dat 1200 gulden moeten zijn. Onder dit bedrag zou den geen schadeclaims mogelijk zijn. In een aantal EG-landen is de richtlijn al van kracht en de ver wachting is dat Nederland zeer snel hun voorbeeld volgt. BRUSSEL (AP) - De ministers van buitenlandse zaken van de Europese Gemeenschap hebben gisteren tijdens hun beraad in Brussel besloten om de invoering van een aantal maatregelen tegen Amerikaanse invoerbeperkingen voor lopig op te schorten. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE De Westduitse staatssecretaris van buitenlandse zaken Adam-Schwat- zer verklaarde in Brussel dat men hiermee wil voorkomen dat er "olie op het vuur" wordt geworpen in het handelsconflict met de Vere nigde Staten over Amerikaans, met hormonen behandeld vlees. Het uitstel is bedoeld als signaal aan de Champignonteelt soms oorzaak van longklachten VENRAY (GPD) - Het werken met compost in de champignonteelt kan leiden tot longklachten. Kort ademigheid, hoesten en koorts zijn het gevolg van bacteriën die in de compost vrijkomen tijdens het en ten van de champignons. Dit is vastgesteld door bedrijfarts H. van den Bogart van de Bedrijfsgenees kundige dienst in Noord-Limburg. Hij onderzocht in opdracht van de Coöperatieve Nederlandse Champignonkwekersvereniging 1100 mensen die in champignon kwekerijen werken. Negentien van hen bleken last te hebben van zoge heten 'compostlongen'. Een ge neesmiddel tegen de ziekte is er (nog) niet. Het dragen van maskers en beschermende kleding is de eni ge remedie tegen deze kwaal. Compostlongen komen sinds 1975 steeds vaker voor. De cham- pignonproduktie heeft de afgelo pen jaren een geweldige vlucht ge nomen. Hoe meer er met compost wordt gewerkt des te groter de kans op de allergie wordt. De scha delijke bacterie komt namelijk vrij als de mest in beweging komt. Amerikaanse regering dat de EG het conflict langs politieke weg wil oplossen. Wel is gisteren overeenstem ming bereikt over een lijst met maatregelen die zullen worden ge nomen als men met Washington niet tot een vergelijk kan komen. Invoering daarvan wordt in ieder geval uitgesteld tot 8 februari, als er een ministersbijeenkomst plaatsvindt van GATT, de Algeme ne Akkoorden inzake Tarieven en Handel. De Westduitse staatssecre taris maakte echter tevens duide lijk dat de EG zal vasthouden aan het invoerverbod van met hormo nen behandeld vlees. Op de GATT-vergadering moet een beslissing worden genomen over de beschuldiging van de EG, dat de Amerikaanse invoerbeper kingen die zijn afgekondigd als vergelding op het Europese invoer verbod in strijd zijn met de GATT- bepalingen. De EG zal haar verdere beleid in het handelsconflict laten afhangen van de uitspraak van GATT. De VS motiveren de vergeldings maatregelen, waarmee een bedrag van ongeveer 100 miljoen dollar is gemoeid en die op 1 februari in werking zullen treden, met de stel ling dat het EG-invoerverbod een verkapte vorm van protectionisme is. De afgelopen jaren hebben de VS voor ruim 150 miljoen dollar aan vlees naar de EG geëxporteerd. De EG-ministers van landbouw hebben vanmorgen na maanden lange onderhandelingen een ak koord bereikt over een sanering van de Europese rundvleesmarkt. Er zal voortaan niet meer dan 220.000 ton rundvlees per jaar te gen gegarandeerde prijzen uit de markt worden genomen. Op die manier wil men voorkomen dat de Europese vleesberg van ruim 400.000 ton opnieuw aangroeit. DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van defensie ziet nauwelijks kans om de uittocht van militaire vliegers naar de burgerluchtvaart een halt toe te roepen. Gisteren startte de Marine Luchtvaart Dienst (MLD) een publiciteitscam pagne in landelijke dagbladen om nieuwe piloten te werven. Volgens marine-woordvoerder Van Leeu wen is dit de enige manier om de 'klas' van de vliegers-opleiding vol te krijgen. In september vorig jaar voerde de marine ook al een wervingscam pagne. "We hadden toen negen pi loten nodig en via de campagne konden we ook negen geschikte kandidaten in de opleiding plaat sen", zegt Van Leeuwen. "Dat aan tal werd de laatste tien jaar niet ge haald, dus die campagne is met succes gevoerd". Met de nieuwe campagne hoopt hij opnieuw ne gen kandidaten te selecteren. Bij de marine is al jaren een nij pend tekort aan piloten. In mei vo rig jaar maakte staatssecretaris Van Houwelingen melding van een tekort van zestien vliegers bij de MLD. Om aan de 'vredessterkte' van 101 piloten te kunnen voldoen, zijn de selectiecriteria verscherpt om zo het afvalpercentage tijdens de opleiding terug te dringen. Bo vendien heeft de luchtvaartdienst haar opleidingscapaciteit uitge breid van veertien naar achttien plaatsen. Met vier extra piloten per jaar zal de marine in 1993 voldoen de vliegers in huis hebben. Het gebrek aan piloten is vooral te wijten aan de uittocht van mili taire vliegers naar de burgerlucht vaart. De oorzaak van die massale overstap ligt vooral in de betere sa lariëring in het bedrijfsleven. Daar om besloot de regering vorig jaar de toelage te verhogen en de con tracten van militaire vliegers dras tisch te verlengen. Volgens Van Leeuwen zijn vlie gers van de marineluchtvaart dienst nog meer gewild bij de bur gerluchtvaart dan luchtmachtpilo ten. Tussen 1977 en 1987 zijn er bij de marine 132 militairen met een marinevliegbrevet uit dienst getre den, van wie er zestig kozen voor een verdere carrière in het bedrijfs leven. "Onze piloten zijn gewend te vliegen met meermotorige vlieg tuigen, dezelfde soort toestellen die veel worden gebruikt in de bur gerluchtvaart. Ook telt de marine veel helikopterpiloten, die in feite zo terecht kunnen bij de KLM- Noordzee", aldus Van Leeuwen. ADVERTENTIE ENSCHEDE (ANP) - De Stich ting Vluchtelingenwerk Enschede heeft gisteren bij de Tweede Ka mer met klem aangedrongen op een "een humane en veilige oplos sing" voor het probleem de Syri sche vluchtelingen. De Stichting heeft dit de vaste commissie voor justitie van de Tweede Kamer ge schreven. Deze commissie verga dert donderdag over de problema tiek van deze groep mensen. In Enschede wonen 250 Syrisch- orthodoxe vluchtelingen. Ze ver blijven sinds 1984 in Nederland en worden met uitzetting naar Syrië bedreigd nu hun asielaanvrag niet is gehonoreerd. Uit vrees zijn ruim vijftig vluchtelingen ondergedo ken. Vluchtelingenwerk is zeer be zorgd over hun lot, omdat ze zijn verstoken van een uitkering en het moeten stellen zonder medische zorg. De spanningen onder deze men sen en de andere Syrisch-ortho- doxe vluchtelingen nemen volgens Vluchtelingewerk met de dag toe. Het comité dat zich het lot van de asielzoekers aantrekt, acht hen tot wanhoopsdaden in staat. Dat de uitzetting van de Syrisch- orthodoxe vluchtelingen veel el lende kan veroorzaken is volgens de Vluchtelingenwerk de afgelo pen twee weken gebleken: twee vrouwen en een kind van vier jaar werden gescheiden van de rest van hun gezin op het vliegtuig naar Da mascus gezet. Zij werden daar meteen na aankomst aangehou den. "Pas na betaling van 3000 gul den losgeld door in Nederland ver blijvende vluchtelingen werd het drietal vrijgelaten," zo meldt Vluchtelingenwerk de kamercom- De vrouwen en het kind lopen volgens Vluchtelingenwerk het ri sico opnieuw te worden aangehou den door een van de vele geheime diensten. Zij kunnen ook 'gewoon te verdwijnen' of 'een ongeluk te krijgen'. Dit soort dingen is gebrui kelijk in Syrië, aldus de stichting die daarin afgaat op informatie van Amnesty International. De Nederlandse ambasade in Sy rië heeft gisteren een gesprek ge had met de twee vrouwen. Ook het vierjarig kind van een van hen was bij het gesprek aanwezig. De am bassade-woordvoerder zei niets over de inhoud van het besprokene te kunnen melden. Hij zei het mi nisterie van Buitenlandse Zaken te zullen informeren. Wel zei hij dat de vrouwen behoorlijk zijn aange daan door het feit dat ze geschei den van hun gezin in Syrië verblij ven. Kringen van Syrisch-orthodoxe asielzoekers hebben verklaard dat de mensen gezien hun christelijke gezindheid worden vervolgd. De Nederlandse ambasade in Syrië zet daar grote vraagtekens bij. De Stichting Vluchtelingenwerk er kent dat voor "directe godsdienst vervolging geen bewijs valt te leve ren. Maar de christelijke kerken moeten wel op eieren lopen om niet in conflict komen met de Syri sche overheid", zo schrijft Vluchte lingenwerk. afe?yzta6, MTyre&v ORIGINELE REMDELEN VOORAF PRIJSOPGAVE GRATIS SCHOKDEMPERTEST Een Thaise vrouw houdt een bord voor met daarop de tekst: 'Aidsdrager ga naar huis'. De vrouw maakt deel uit van een groep betogers die tegen de komst van de Amerikaanse Zevende Vloot is. Zo'n 9.000 militai ren zullen vandaag in het kader van de zogenaamde R&R, oftewel Rest en Recreation over de stad. Bangkok uitzwermen. De demonstranten uitten hun bezorgdheid voor de Thaise bevolking, die mogelijk met het aids- virus zou kunnen worden besmet. (foto ap) LEIDERDORP Lijnbaan 9 071-891308 geopend 8-17.30 uur zaterdags 8.45-13 uur. L A

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9