Twijfel over kosten harttransplantaties LAATSTE NIEUWS Verschuivingsplan politie afgekraakt Een op de tien lessen valt uit Bedrijfsleven: veiligheid niet onze zorg j Kabinet wil onderzoek doelmatigheid Nicky de Hiep: klaar voor confrontatie met Deetman RUDING BLIJ MET ZUINIG9 ADVIES DINSDAG 24 JANUARI 1989 BINNENLAND DEN HAAG (ANP) - De regering wil nog geen besluit nemen over het opnemen van hart transplantaties in het ziekenfondspakket. De Ziekenfondsraad heeft dat geadviseerd, maar die heeft vooral gekeken naar de haalbaarheid en het nut voor de individuele patiënt. Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) wil eerst weten of de miljoenen die de transplan taties kosten niet doelmatiger besteed kunnen worden. De bewindsman denkt daarbij aan het op veel grotere schaal voorko men van hart- en vaatziekten door versterking van de preventiepro gramma's. Dees wacht nog op een advies daarover van de Gezond heidsraad dat over enkele maan den wordt verwacht, zo bleek giste ren tijdens de behandeling van de nota 'Grenzen van de zorg' in de Tweede Kamer. Het parlement schaarde zich achter het standpunt van de rege ring, dat er ruimte moet blijven voor het nastreven van meer doel matigheid. Dat kan betekenen dat bepaalde pieuwe vormen van hulp niet in het verstrekkingenpakket worden opgenomen. De Kamer sprak zich wel uit te gen 'rantsoenering' van de gezond heidszorg. Die is volgens de Kamer alleen aanvaardbaar als het aanbod beperkt is, zoals bijvoorbeeld dat van .donornieren. Selectie van pa tiënten zal in dat geval louter op grond van medische criteria mo gen gebeuren. Maatschappelijke status en leeftijd mogen daarbij geen rol spelen, alleen overlevings- en genezingskansen. Dees beloofde dat de behande ling van tal van medisch-ethische vragen de komende jaren in het be leid voorrang zal krijgen. Daartoe rekent hij ook de ethische aspek- ten van de medische normen die worden gehanteerd als bij schaar ste toch selectie van patiënten no dig is. Die normen zullen dan open baar moeten zijn. Wel gaf Dees toe dat 'verhulde' selectie nooit hele maal zal zijn tegen te gaan. Verschillende fracties vonden de nota 'Grenzen van de zorg' overi gens weinig concreet. Maar minis- Binnenland k Oorlogsgraven Het Nederlands Oorlogsgraven Co mité wordt 27 april opgeheven. De ze organisatie regelde tot 1972 de overkomst van nabestaanden, die het graf kwamen bezoeken van in Nederland gesneuvelde geallieer de soldaten. Het comité betaalde voor de grafbezoekers onder meer het vervoer in Nederland en orga niseerde hun verblijf bij gastgezin nen. Sedert 1972 namen de activi teiten gaandeweg af. Ontvoerder De Italiaanse Van der Valk-ont voerder die in de gevangenis van Scheveningen zit, mag zijn vrien din alleen door een glasplaat blij ven zien. In een kort geding had hij opheffing van deze maatregel ge ëist, maar de president van de rechtbank in Den Haag, mr. M. Wijnholt, wees de eis gisteren af. De directie van de gevangenis heeft tot de glasplaat-maatregel be sloten vanwege het vluchtgevaar. In 1986 ontsnapte de man al een keer. Datasysteem Als eerste provinvie in ons land neemt Groningen een volledig ge automatiseerd publieksinformatie systeem in gebruik. Via de Actuele Groningen Informatie (AGI) kan op snelle wijze uitgebreide en ge- detailleerde informatie van en over rijksoverheid, provincie, gemeen ten, onderwijs, toerisme en bedrij ven worden opgevraagd. In eerste instantie zullen 250 AGI-terminals op 30 januari officieel in gebruik worden genomen. Defensie Minister Bolkestein (defensie) wil snel een integraal beveiligingsplan vanwege eerdere sabotage-acties bij defensie. Het ministerie is daar mee bezig. Volgens Bolkestein ko men er in de periode 1989 tot en met 1993 beveiligingsmaatregelen die in totaal 147 miljoen gulden kosten. In de periode 1984 tot en met 1988 heeft defensie 234 miljoen gulden aan beveiliging uitgegeven. Hardrijders De rijkspolitie heeft sinds 1 mei 1988 ruim 120.000 processen-ver baal opgemaakt tegen automobilis ten die zich niet hielden aan de se dert die datum geldende maxi mum snelheden van 100 en 120 ki lometer per uur op snelwegen. Het NIPO maakte in augustus na een enquête bekend dat 300.000 auto mobilisten zich niet houden aan de grens van maximaal 120 kilometer per uur. Woningaanpassing De gemeenten hebben meer be voegdheden gekregen bij het verle nen van subsidie voor aanpassing van woningen van gehandicapten. Zij kunnen voortaan zelfstandig beslissen over subsidie-aanvragen tot 45.000 gulden. Voorheen lag de grens op 15.000 gulden. Dat heeft het ministerie van VROM meege deeld. Ook de vergoedingsregeling voor verhuiskosten voor gehandi capten en hun huisgenoten is ver soepeld. ter Brinkman (WVC) zei dat voor een voorzichtige benadering is ge kozen en overleg met alle betrok kenen: "We kunnen niet vanuit een ivoren toren plotseling met nor men en grenzen komen". Dees voegde er aan toe dat eenstemmig heid over de uitgangspunten de ba sis is voor de praktische uitwer king, die nog gestalte moet krijgen. De staatssecretaris gaat een werkprogramma ontwikkelen met concrete maatregelen op het ge bied van doeltreffendheid en doel matigheid. In dat verband zal on der meer worden bekeken of de re gistratie van al lang bestaande, maar achterhaalde geneesmidde len ongedaan kan worden ge maakt. Dees kondigde nog aan dat op zeer korte termijn het vertraag de 'Kerndocument' over ontwikke lingen en ziektebeelden in de jaren negentig zal verschijnen. De PvdA besloot gisteren twee van zes eerder aangekondigde mo ties in te dienen. In één ervan dringt ze aan op controle van medi sche hulpmiddelen, mede naar aanleiding van de defecte hartklep pen. In de tweede vraagt ze meer geld voor onderzoek naar verschil len in gezondheid tussen diverse bevolkingsgroepen. Het CDA zei bij monde van La- ning-Boersema dat de zorg in bij voorbeeld de geestelijke gezond heidszorg en verpleeghuizen het - gezien de wachtlijsten en vaak slechte huisvesting- vaak aflegt te- 'Doorbraak' in strijd tegen aids UTRECHT (ANP) - Onderzoekers uit de Verenigde Staten en Enge land hebben een nieuwe methode ontwikkeld om ernstig zieke aids- patiënten weerbaarder te maken tegen het aids virus. Na de eerste proeven met de behandeling lijkt deze methode te werken. Dat staat in het nieuwste nummer van de Gay Krant dat vandaag verschijnt. Bij de methode, de zogenoemde passieve immuuntherapie, wordt gebruik gemaakt van het bloed- plasma van seropositieven, men sen die met het aidsvirus zijn be smet. Deze mensen zijn ondanks de besmetting niet ziek, omdat hun bloed rijk is aan antistoffen die het virus tegenhouden. Hun bloedplasma wordt via trans fusies ingebracht bij aidspatiënten die wel al erg ziek zijn doordat ze niet genoeg antistoffen hebben. Het nieuwe plasma remt volgens de onderzoekers de afbraak van het immuunsysteem en de afweer mechanismen komen weer in op stand tegen het virus. Genezend is de nieuwe methode echter niet. De Gay Krant heeft onder meer gesproken met dr. Max Peruts, No belprijswinnaar in 1962, die de be handelwijze een doorbraak en een uiterst belangrijke ontwikkeling in de strijd tegen aids noemt. In het St. Stephens Hospital in Londen zijn tien terminale patiën ten volgens de nieuwe methode met succes behandeld. Het aidsvi rus werd na de bloedtransfusie te ruggedrongen. gen spectaculaire medische behan delingen. Ze drong aan op meer on derzoek op dit gebied. Verder zei ze dat de overheid voor wat de medi sche ethiek betreft meestal achter loopt bij de ontwikkeling van de medische technologie. UTRECHT (GPD) - Ze is er niet verbaasd over dat minister Deet- man (onderwijs) weer eens infor matie heeft achtergehouden. Nicky de Hiep (26), de nieuwe voor zitter van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb), vindt dat Deet- man er goed aan doet het advies van de Informatiseringsbank in Groningen om invoering van de jaarkaart uit te stellen, op te vol gen. Nicky is afgelopen zaterdag door de Algemene Ledenvergade ring gekozen als opvolgster van Maarten van Poelgeest. Het feit dat zij een vrouw is, heeft de doorslag voor haar benoeming gegeven. "Want ook binnen de studenten beweging heeft de emancipatie zijn intrede gedaan", aldus scheidend voorzitter Van Poelgeest gisteren in Utrecht. "Er lopen binnen de vakbond voor het merendeel man nen rond. Daarom ben ik blij dat ik de hamer aan een vrouw kan over dragen. Ik hoop dat de nieuwe voorzitter een aanspreekpunt wordt voor de vrouwelijke studen ten". Zijn opvolgster is derdejaars studente politieke wetenschappen in Amsterdam en is één jaar voor zitter geweest van de Amsterdam se Studenten Vakbond. Haar be noeming geldt voor anderhalf jaar. Nicky de Hiep gaat gelijk in op de actualiteit van die dag. De Infor matiseringsbank (uitvoerder van de studiefinanciering) in Gronim gen heeft Deetman al in december gewaarschuwd dat én overheve ling van een deel van de beurs naar de banken én invoering van de jaarkaart tegelijkertijd "op zijn minst riskant is". De nieuwe stu- dentenbondvoorzitter vindt dat Deetman er goed aan doet dit ad vies ter harte te nemen. "Hij zou moeten leren uit het verleden", stelt zij, herinnerend aan de auto matiseringsproblemen die het af gelopen jaar de dienst studiefinan ciering parten hebben gespeeld. Ze is het niet eens met de bezui- ningsvoorstellen van Deetman zoals die nu ter tafel liggen. "Het is absurd dat er minder geld beschik baar is terwijl het aantal studenten behoorlijk is toegenomen". Alle aandacht blijft dan ook wat haar betreft gericht op de Harmonisatie wet en de studiefinanciering. Bo vendien zal de LSVb in de toe komst meer aandacht besteden aan de kwaliteit van het onderwijs. Een eerste concrete stap daartoe wordt gezet met een conferentie over de onderwijskwaliteit die wel licht nog dit voorjaar gehouden zal worden. Op die conferentie zullen alle studentenbonden vertegen woordigd zijn en is het de bedoe ling dat informatie wordt uitgewis seld over de onderwijskwaliteit van de verschillende universitei ten. Nicky de Hiep hoopt dat ze nog meer studenten weet te bereiken, zodat de plaatselijke afdelingen on der haar bewind gestaag zullen groeien. "Want de actiebereidheid onder de studenten is groot", zegt ze. Over de democratie op de uni versiteiten is ze niet zo te spreken. "Veel studenten weten door de wirwar van nieuwe regelingen die de afgelopen tijd over hen heen is gekomen, niet meer hoe ze goed moeten reageren. De LSVb wil de studenten hierin de weg wijzen". Een belangrijke voorwaarde hier voor is volgens haar dat de. univer siteiten autonomer zullen optre den. Ze verwacht dat de LSVb het op het punt van bezuinigingen op de studiefinanciering (ongeveer 700 miljoën) niet eens zal worden met de minister. Nicky de Hiep heeft dan ook weinig vertrouwen in het overleg van de studenten met de bewindsman. Ze vindt het niet de taak van de bond om met alterna tieve bezuinigingen te komen. "En laat ik het nog maar even duidelijk zeggen: wij zullen nooit akkoord gaan met een verdere verlaging van de basisbeurs". Nicky zal op haar eigen wijze in houd geven aan haar nieuwe func tie waarbij ze op merkt dat ze van nature vrij ongeduldig is. "Maar als ik spelletjes moet spelen, heb ik een lange adem", waarschuwt ze. Ze zal door haar werk weinig tijd hebben om te blijven studeren, maar ze wil het wel proberen. "In de Harmonisatiewet zoals die er tot nu toe nog ligt, kan ik me een on derbreking van anderhalf jaar niet permitteren". DEN HAAG - Minister Ruding (financiën) had gisteren reden om te lachen. Hij ontving het rap port 'Naar gezonde overheidsfi nanciën' uit .handen van drs. C. Maas, de schatkistbewaarder van het ministerie van financiën. Volgens het rapport moet de over heid, flink doorbezuinigingen, zoals Ruding ook nimmer nalaat te benadrukken. Maas is voorzitter van een ad viesgroep met topambtenaren van Algemene Zaken, Financiën, Economische Zaken, Sociale Za ken en Binnenlandse Zaken, De Nederlandsche Bank en de beide Planbureaus. In het rapport wijzen zij er op dat de schulden van het rijk en de daaraan gekoppelde rentelasten zijn sinds 1975 zo hard gegroeid dat na de uitgaven voor onder wijs de uitgaven aan rente op schulden de grootste kostenpost van het rijk vormen. Het volgende kabinet moet er voor zorgen dat de schuldenlast van het rijk niet langer blijft stij gen, maar gaat dalen. "In de vol gende kabinetsperiode zijn zeker weer bezuinigingen nodig van ten minste 5 tot 10 miljard gul den. Daarvoor zijn ook nog wel mogelijkheden", zo zei Maas (foto ANP) ENSCHEDE (ANP) - Prof. dr. P. Boorsma en dr. G. Bruinsma van de Universiteit Twente hebben zware kritiek geuit op het werk van de Stuurgroep Kwantificering Po litiewerk. De stuurgroep kwam on langs met nieuwe normen voor het bepalen van de werkdruk voor de politie. Dat zou op grote schaal ver schuivingen tot gevolg hebben. De basis van de voorstellen is volgens de hoogleraren "weten schappelijk onverantwoord", zo blijkt uit hun gisteren gepresen teerde rapport. Boorsma en Bruin sma hebben hun onderzoek ver richt in. opdracht van 52 gemeenten die vrezen dat hun politiezorg be neden het aanvaardbare minimum komt als de voorstellen van de stuurgroep worden uitgevoerd. Hun onderzoek maakt volgens Boorsma en Bruinsma duidelijk dat die gemeenten alle reden heb ben tot kritiek op de plannen van de stuurgroep. Boorsma en Bruin sma zijn tot de slotsom gekomen dat de stuurgroep zich heeft be perkt tot "een verouderd criminali- teitsconcept". Bij het vastellen van de werk druk is bovendien een belangrijk Ziekte docenten voortgezet onderwijs hoofdoorzaak DEN HAAG (GPD) - Bijna één op de tien lessen in het voortgezet on derwijs valt uit. Op sommige scho len vindt zelfs een kwart van de les sen geen doorgang. Dat blijkt uit een onderzoek dat de onderwijsin spectie in opdracht van staatsse cretaris Ginjaar-Maas (Onderwijs) heeft uitgevoerd. 253 van de ruim 2000 scholen voor voortgezet on derwijs werden door de inspectie doorgelicht. De lesuitval is volgens het rap port vooral te wijten aan ziekte van de docenten. Zo'n 25 procent van de lesuitval is daarvan het gevolg. Ook rapportvergaderingen, excur sies, werkweken en examens bete kenen veelal dat lessen niet door gaan. Van de 7,5 miljoen lesuren die per jaar moeten worden gege ven, valt 12,7 procent uit. Door het inzetten van andere docenten en roosterwijzigingen wordt dat per centage beperkt tot 9,2. De lesuitval leidt tot grote pro blemen, zo constateert de onder wijsinspectie. Niet alleen lijdt de kwaliteit van het onderwijs onder de lesuitval, ook komen ouders voor problemen te staan bij de op vang van hun schoolgaande kinde ren. Als leerlingen bij het uitvallen van een les de straat opgaan, ma ken zij zich soms schuldig aan ver nielingen en winkeldiefstallen. Werkdruk Het onderzoek wijst uit dat de scholen de grootste moeite hebben om lessen in te halen en roosterwij zigingen door te voeren. Open staande vacatures beperken de mo gelijkheden lessen in te halen. Bo vendien klagen de docenten over de hoge werkdruk, verminderde waardering en lage salarissen. Het ministerie van onderwijs wil dat de scholen de problemen zelf oplossen. Zo wil het departement dat jaarlijks een leerplan wordt op gesteld, waarin de school aangeeft hoe de lesuitval wordt bestreden. Volgens een woordvoerder van de docentenvakbond NGL is het echter onmogelijk in zo'n leerplan rekening te houden met ziekte van leraren. Eenvoudig, omdat ziekte zich onverwacht manifesteert. De woordvoerder wijst erop dat het ziekteverzuim onder docenten 7 procent bedraagt. Verder meent de docentenvak bond dat de overheid vergoedin gen moet betalen voor vervangen de leerkrachten. Het ministerie van onderwijs wenst de eerste vier da gen dat een vervanger voor de klas staat, niet te betalen. Ook krijgen docenten die een zieke collega ver vangen geen reiskostenvergoe ding. deel van dat werk, zoals manage ment en preventie, buiten beeld ge bleven. Ook zijn er verschillende maatstaven gehanteerd die over lappend zijn of die niet objectief maar beïnvloedbaar zijn. De zwakste schakel in de keten van het rappport van de stuur groep is naar de mening van Boors ma en Bruinsma het bevolkingson derzoek dat circa één miljoen gul den heeft gekost. Met de resultaten hiervan heeft de stuurgroep niets kunnen doen omdat een goede pro bleem- en onderzoeksstelling ont brak. Bij de berekening van de mi nimumsterkte is het "een zeer zwak punt", dat bij de gemeente politie - in tegenstelling tot bij de Rijkspolitie - geen rekening is ge houden met verschillend opper vlakten, vinden Boorsma en Bruin- Boorsma kondigde onlangs al aan hoe hij en Bruinsma de proble matiek over de politiesterkte in Ne derland zouden willen oplossen. Het Korps rijkspolitie zou moeten worden omgezet in korpsen ge meentepolitie. Alleen centrale diensten van de Rijkspolitie zoals de Algemene Verkeersdienst zou den moeten blijven. Verder moe ten de gemeenten het financieel beheer gaan voeren over de politie. Elke gemeente krijgt de verplich ting zelf de omvang van het politie korps en het politiebudget vast te stellen. Het Rijk behoudt de justiële be voegdheden en kan over de sterkte aanwijzingen geven. Gemeenten die te klein zijn voor een volwaar dig korps kunnen regionaal samen werken of diensten inhuren bij gro te buurgemeenten, zo luidt het voorstel van Boorsma en Bruin sma. Door meer verantwoordelijk heid bij de gemeenten te leggen wordt er meer geld voor politiezorg uitgetrokken, zo verwachten bei den. TANTE DOODGESCHOTEN - De rechtbank in Rotterdam heeft een 24-jarige man veroordeeld tot acht jaar cel omdat hij op 15 juli vo rig jaar zijn 41-jarige tante van het leven beroofde. De man kon niet verkroppen, dat het huwelijk van zijn oom en tante was gestrand. Od AMSTERDAM - Het bedrijfsleven voelt er niets voor om meer geld uit te geven aan misdaadbestrijding. "De zorg voor een veilige samenle ving is een hoofdtaak van de over heid" ,zegt Heineken-topman mr R. van de Vijver. "Als minister Korthals Altes (justitie) zijn begro ting niet kan rondkrijgen, moet hij bij het kabinet zijn. Dan halen ze maar geld weg bij andere departe menten. Het kan toch niet dat het bedrijfsleven voor de tekorten op draait?!" door Weert Schenk Van de Vijver, vertegenwoordi ger voor het werkgeversverbond VNO wat betreft beveiligingsza ken, bestrijdt de opvatting van Korthals Altes dat het bedrijfsle ven veel meer geld moet steken in beveiliging. De bewindsman zei af gelopen vrijdag tijdens een syposi- um over de financiering van de vei ligheidszorg dat hij zelf niet over de middelen beschikt, "Wij kunnen steeds hogere mu ren om de bedrijven bouwen", stelt Van de Vijver. "Maar daarmee be strijd je de criminaliteit niet. Als ik meer guldens besteed aan beveili ging, gaan ze naar de buren. De overheid kan veel effectiever wer ken, omdat ze over veel meer mo gelijkheden beschikt om de crimi nelen aan te pakken". Geen fonds Het is niet helemaal duidelijk op Mr. R. van de Vijver: 'De overheid kan criminaliteit veel effectiever bestrijden'. (foto gpd> welke wijze het bedrijfsleven meer zou moeten bijdragen aan de mis daadbestrijding. Korthals Altes wees op 'markante verschillen' met omliggende landen, waar naar ver houding veel meer particuliere be wakers werken. Maar ook liet hij zich uit over een fonds. Van de Vijver gelooft niet dat de aanstelling van meer particuliere beveiligingsbeambten de crimina- antwoordelijk voor een redelijke liteit zal terugdringen. "Die beveili- mate van beveiliging van zijn ei- gers zorgen voor een zekere af- gendommen. Dat houdt ook in dat schrikking. Maar je hebt het bij de boekhoudingen en computers be- kunstdiefstal uit het Kröller Mül- veiligd moeten worden tegen witte boordencriminaliteit". Bulldozer Van de Vijver wijst er op dat bevei liging bij de meeste bedrijven al lang onderdeel van het beleid vormt. "Iedereen bepaalt zelf tot hoe ver de beveiliging gaat. Maar het houdt een keer op. Je praat over een wereld waar ze met bulldozers een bank binnenrijden. Of met een dragline een juwelier overvallen. Je kan om je bedrijf toch moeilijk een tankgracht gra ven. Anders kan je wel sluiten. Je hoort in onze samenleving een ju welierszaak te kunnen exploiteren, die voor de klant redelijk toegan kelijk is. De overheid moet daar voor zorgen". Ondanks verwijten van een te kort schietende prioriteitenstel ling, wil Van de Vijver dit kabinet toch niet beschuldigen van een fa lend beleid. Hij zegt het idee te heb ben dat de beschikbare gelden de laatste vier jaar veel systemati scher en effectiever worden be steed dan voorheen. De manager stelt dat het in de jaren zeventig is misgegaan. "In die tijd is de crimi naliteit te hoog opgelopen, zonder dat er voldoende maatregelen zijn genomen". Van de Vijver meent dat de over heid zoveel geld moet uittrekken dat de criminaliteit wordt terugge drongen. Volgens hem kan daarbij ook organisatorisch nog veel wor den verbeterd. Als voorbeeld geeft hij het bestaan van rijks- en ge meentepolitie: 'Zo kan je nooit je centen effectief besteden'. i gezien dat ze ook nig kunnen uitrichten. Ze hebben geen bevoegdheden, geen wapens om zich te verdedigen en geen goe de verbindingen. Met het aanstel len van meer particuliere beveili gers doe je niet meer dan symp toombestrijding". De vorming van een fonds tegen misdaadbestrijding heeft evenmin de instemming van de Heineken- topman. "Dat betekent een soort tweede belastingheffing voor waar het beleid fout gaat. Dat kan ge woon niet. De overheid móet zor gen voor een veilige samenleving. Daar moet ze geld voor vrij maken. Het is een kwestie van betere prio riteiten stelen. Onderwijs is niets waard als je kinderen niet veilig naar school kunnen". Van de Vijver begint zich op te winden. "Het kan toch niet dat po litie allerlei onderzoeken stop moet zetten, omdat er geen geld is. Of dat de rechercheurs op donderdag met werken ophouden, omdat er vor de vrijdag geen salaris is. De overheid moet gewoon zorgen dat het eigen huis schoon is. Dat betekent: zor gen voor een veilige samenleving. Dat is een prioriteit die boven alle andere uitstijgt. Als Korthals aan zijn collega's om meer geld vraagt, moet hij dat krijgen". De overheid mag van de burgers en de bedrijven wel verlangen dat die hun 'huis' ook schoon houden, zegt de Heineken-manager. Dat be tekent dat die niet de achterdeuren open laten staan of er sloten op hebben die je met een kurketrek- ker kunt openen. "Iedereen is ver- Deetman: geen uitkering maar beurs voor werkloze jongeren DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Deetman (onderwijs) wil jonge ren tot 27 jaar die langer dan een half jaar werkloos zijn in plaats van een uitkering een studiebeurs verstrekken. In ruil daarvoor moeten zij een studie volgen. In totaal gaat het om zo'n 90.000 jongeren. Deetman hoopt dat jongeren met een gerichte studie hun kansen op de arbeidsmarkt vergroten. Heeft de jongere geen werk en studeert hij ook niet, dan moet volgens de bewindsman het recht op een uitkering vervallen. De minister lanceerde zijn plan gisteravond voor de AVRO-televi- sie. De jeugdwerkloosheid blijkt volgens hem een "hardnekkig pro bleem" en gebrek aan scholing is daarvan een belangrijke oorzaak. Door jonge werklozen een studie te laten volgen, of gelijktijdig te la ten werken en studeren, hebben zij meer kans op een (volledige) baan. Deetman wil de langdurig werkloze zelf een studie laten kiezen, maar die studie moet wel een redelijk perspectief bieden op een baan. De minister wees er gisteren op dat het kabinet al enige tijd bezig is de studiefinanciering en het sociale zekerheidsstelsel meer op elkaar af te stemmen. Zijn plan past in dat streven, zo meent Deetman, die overigens beklemtoonde dat het idee niet is ingegeven door de wens om te bezuinigen. ADVERTENTIE Op woensdag 25 januari gaat alle koffie In prijs omhoog. Maar al onze AH-Huismerk koffie verkopen we deze week nog voor de oude prijs* Bijvoorbeeld Perla Mild: Éfï Pak 250 gram 2.99 Pak 500 gram 5.89 Zolang de voorraad strekt Albert Heijn. Pertraditie gebrand op koffie-kwaliteit

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3